Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 sri 9 oľu - 18:40

    Dean je napisao/la:

    ne izvlači se sad lol! lol!

    Šalu na stranu, krivo je reć da "ne postoji"... a dali neko to radi...pa ja vjerujem da neko sa "višim ciljem" vjerojatno radi i takve kombinacije, dali su pametne ili ne, o tome ne bi diskutirao ali od miliona uzgajivaća u svijetu kladim se da neko ima doma satineta u crnoj seriji :-)) flower flower

    Postoje kako ti znas da ne postoje.......ako nisu izlozbene ptice ne znaci da i ne postoje ticar pogledaj sta sam Quotao
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dule sri 9 oľu - 20:25

    Dean je napisao/la:

    ne izvlači se sad lol! lol!

    Šalu na stranu, krivo je reć da "ne postoji"... a dali neko to radi...pa ja vjerujem da neko sa "višim ciljem" vjerojatno radi i takve kombinacije, dali su pametne ili ne, o tome ne bi diskutirao ali od miliona uzgajivaća u svijetu kladim se da neko ima doma satineta u crnoj seriji :-)) flower flower
    slažem se s Deanom da neki zbog viših ciljeva radi itakve kombinacije.Ubacuju satinete u crne ptice i feose u ahate i poslije natrag da bi brisali feo feo melanin.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 sri 9 oľu - 20:25

    Da dule u pravu si
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 10 oľu - 0:20

    E moj Ticar nema nama druge nego dalje studirat a doslo vrime da nas mladji uce. Sad Very Happy
    Ali ja cu ipak napisat i to malim slovima da idu klasise melanin boje Crna (cista crna), braun(cista braun), ahat(razrjedjena crna), izabel(razrjedjena braun) i satine ,i ne
    klasise melanin boje pastel i sivokrilac,opal i onix,feo i topas,eumo, kobalt ovo nije moja teorija ovo je samo copy/paste
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 10 oľu - 0:35

    @Dule sta se ove teorije tice :slažem se s Deanom da neki zbog viših ciljeva radi itakve kombinacije.Ubacuju satinete u crne ptice i feose u ahate i poslije natrag da bi brisali feo feo melanin.Mislim da je to sve cula rekla kazala bez konkretnog primjera i dokaza jer da to sve stoji nebi mi kupovali gotove tice vec bi ih stvarali.Ja jos i dalje kupujem jer neznam sta i kako pomisat. study
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ticar čet 10 oľu - 1:01

    refa95 je napisao/la:Imali smo mi vec istu diskusiju gdje smo utvrdili da postoje sve mutacije u sve 4 serije.Ali izlgleda da nije naucio

    ajd kad već postoji stavi neku sliku.da ja vidim kako to izgleda. Very Happy
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by turbozd čet 10 oľu - 1:18

    Tičar ti stvarno neznaš stati pokri se ušima.Bilo je takvih ptica kod nas na izložbi pa su ih neki prijavili pod lipokrome mislili su nasanjkati sudce,ali izgleda da si ti jedini nasanjkan...ne tiraj dalje jer će ti Refa iskopati slike pa što ćeš onda... Idea
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by kreso čet 10 oľu - 1:28

    nema Refa je uzdanica velika ,golobradi mestar o tica je posta ,drz se Refa asu stari!!!!
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by zvrcko sen čet 10 oľu - 4:40

    Nisu sve uzgojene ptice takmičarske kao što nisu sve tice ni uzgojne.......

    Sve tice su za takmičenje.... ocjena i plasman su nešto drug........Prevara i muljnje su sastavni dio takmičenja,neke kao posljedica neznanja, na sudcima je da takve ptice uoče i pravilno determiniraju . Samom pravilnom determinacijom ptice nemogu bit nagrađene.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 8:27

    ticar je napisao/la:

    ajd kad već postoji stavi neku sliku.da ja vidim kako to izgleda. Very Happy

    Sad idem u skolu pa kad se vratim prekopacu sve i probacu nac koju sliku.
    A kad se vratim stavicu tu strucni tekst zasto neke ptice nisu u takmicarkoj grupi ako su u nekoj seriji

    a za sada evo ti malo o izabel opalima


    Izabel opal kanarinci
    Opal faktor je kod izabel opal kanarinca uticao na skoro potpuni nestanak smeđih melanina u crtežu,a djelomično i paperju.Izabel je i u normalu jedna ptica sa dosta razrijeđenim melaninima,a u opalu se pri dobroj svijetlosti nazire crtež tek kao vodeni žig zbog čega ptica djeluje kao lipohromi kanarinac.Dobrim posmatranjem uočićemo njen crtež i djelom rasvijetljenu pigmentaciju u oku.
    Kljun,noge i nokti su rasvijetljeni,boje mesa.Te stoga ova ptica po C.O.M-u nije natjecateljska ptica
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 8:28

    Dobices jos kkoji tekst o satinetima!!!
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 8:32

    Izabela topaz kanarinac
    Izabela topaz kanarinac ima eumelanine toliko reducirane da ih se više ne može vidjeti. Boja eumelanina je potpuno svjetlo smeđa, feomelanini se po boji skoro ne razlikuju od eumelanina, tako da je izabela topaz po vanjskom izgledu potpuno rasvjetljena (svjetlo smeđa) ptica.Te stoga se treba ocjenjivati pod posebnim svijetlo,pa je ona netakmicarksa serija po C.O.M-u

    evo ti tekst o izabela topaz kanarincima,isti slucaj kao i sa opalima..kuzis

    Kod satineta ti crna serija na njihovom crtezu stvara crne eumelanine.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 8:47

    Merlo je napisao/la:E moj Ticar nema nama druge nego dalje studirat a doslo vrime da nas mladji uce. Sad Very Happy
    Ali ja cu ipak napisat i to malim slovima da idu klasise melanin boje Crna (cista crna), braun(cista braun), ahat(razrjedjena crna), izabel(razrjedjena braun) i satine ,i ne
    klasise melanin boje pastel i sivokrilac,opal i onix,feo i topas,eumo, kobalt ovo nije moja teorija ovo je samo copy/paste

    Nerazumijem sta ti znaci ovo i satine,satine ti nije serija,satine nije SERIJA,satine ti je MUTACIJAAAA affraid affraid affraid affraid Dajte ljudi malo pa to su osnove,bez ovoga nemozete ici dalje
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 12:48

    Ticar za tebe

    Naslov: Satine kanarinci Pon Jan 18, 2010 2:53 pm
    Satine kanarinci nastali su mutacijom izabel kanarinca.Umesto svetlokremsmedje melaninske sare pera, javila se svetla sara,skoro bela. Ovo je ptica veoma markantna,lepa, dobrooperjana, te je i dobila naziv satinet, po uzoru na svileni materijal.Oci ovih ptica su svetlocrvene, a donje perje je svetlokremsivo ili tamnosivo kod satineta sa faktorom za crnoSatinet-faktori javljaju se kod svih kanarinaca u boji, pa tako satineta ima u svim bojama.U zavisnosti od faktora mogu se razlikovati CRNI,IZABELNI,AHATNI I SMEDI satinet.Kod svih satineta, crnih, ahatnih,smedjih i izabel iako su ptice svetle zadrzali su se melanini, tako da se po njima javljaju crni crtezi , ispruganost i slicno, sto pticama daje izvanrednu lepotu i privlacnost.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 12:52

    Jedno pravilo koje sam davno naucio:
    NIKAD NE MJESAJ RAZRIJEDENE SERIJE SA PUNIM SERIJAMA.Odnosno nikad ne mmjesaj ahate i izabele sa crnim i smedim pticama
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 10 oľu - 14:18

    refa95 je napisao/la:Ticar za tebe

    Naslov: Satine kanarinci Pon Jan 18, 2010 2:53 pm
    Satine kanarinci nastali su mutacijom izabel kanarinca.Umesto svetlokremsmedje melaninske sare pera, javila se svetla sara,skoro bela. Ovo je ptica veoma markantna,lepa, dobrooperjana, te je i dobila naziv satinet, po uzoru na svileni materijal.Oci ovih ptica su svetlocrvene, a donje perje je svetlokremsivo ili tamnosivo kod satineta sa faktorom za crnoSatinet-faktori javljaju se kod svih kanarinaca u boji, pa tako satineta ima u svim bojama.U zavisnosti od faktora mogu se razlikovati CRNI,IZABELNI,AHATNI I SMEDI satinet.Kod svih satineta, crnih, ahatnih,smedjih i izabel iako su ptice svetle zadrzali su se melanini, tako da se po njima javljaju crni crtezi , ispruganost i slicno, sto pticama daje izvanrednu lepotu i privlacnost.

    neznam di si ovo izvukao...ali ovo je hrpaaa krivih informacija (ako čemo se izražavati kulturno Very Happy Very Happy )....navodim neke....."sara kod satineta skoro bela" ????? "faktor za crnosatinet"...A ova rečenica je najjača: "Kod svih satineta, crnih, ahatnih,smedjih i izabel iako su ptice svetle zadrzali su se melanini, tako da se po njima javljaju crni crtezi , ispruganost i slicno,"

    Refa, mijenjaj literaturu podhitno, ovo če te samo unazaditi. scratch
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 14:19

    To sam kopiro sa vasinog bloga
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 14:20

    I meni je cudno al...kontam vidim strucno napisano
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 10 oľu - 14:22

    refa95 je napisao/la:To sam kopiro sa vasinog bloga



    na brzinu sam pročitao sa "Vaseg" bloga pa sam se sledio na sekund Very Happy Very Happy Very Happy

    huh, neznam ko je Vasa :-)) ali ovo mu je krivo :-))



    daj link na taj Vasin blog da malo pogledamo :-))))
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 14:24

    Dean je napisao/la:



    na brzinu sam pročitao sa "Vaseg" bloga pa sam se sledio na sekund Very Happy Very Happy Very Happy

    huh, neznam ko je Vasa :-)) ali ovo mu je krivo :-))



    daj link na taj Vasin blog da malo pogledamo :-))))

    hhahaha deane to nemogu ni u snu da napisem da je to sa tvoh bloga jer ne sumnjam u tvoje znanje ps nije vasin blog neego AVIKULTURA sorry

    http://www.avikultura.com/t131-satine-kanarinci

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 14:38

    Ja samo mogu reci da sam od pocetka pa do sada naucio dosta o genetici kanarinaca
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO čet 10 oľu - 17:48

    Ja stalno "učim" i ponekad vidim da ništa neznam....taj opis satineta je od prije 25-30 god.kada su se pojavili i pokušali prenijeti na sve serije....naravno uz to je totalno pogrešan...Ne slažem se u potpunosti niti sa opisom izabela opala i topaza i pitam se dali bi i taj autor (po svom opisu )prepoznao te ptice.....pozdrav study
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 10 oľu - 21:13

    Momci moji na nama je da ucimo a ono sta smo naucili tribaju rezultati pokazat Very Happy .
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M čet 10 oľu - 22:40

    Evo da i ja napišem par riječi o satinet mutaciji iako je o tome bilo več dosta napisano. Koliko se ja dobro siječam dok sam davnih 70-tih učio o toj mutaciji izložbeni satinet primijerak je bio samo satinet u izabela seriji (postoji u sve četri serije) .Tada se na ocijenskoj listi upisivalo malo (d)-izabela. Danas sve više izloženih satineta vidim u smeđoj seriji pa ni ja nisam baš "pametan" i ne znam zašto? Razlika između izabele i smeđeg se vidi po obliku crteža i po tamnosti crteža (eumelanina). Izabela ima isprekidan crtež a smeđi ravan crtež po leđima.Smeđa ptica ima i nešto tamniji crtež pa za laike izgleda nešto atraktivniji. Pričajuči sa Ervinom jednom mi je i rekao da danas suci na ocijenskoj listi i ne upisuju seriju nego samo satine...Mnogi uzgajivači satineta u današnje vrijeme najviše iz ne znanja pare smeđe i izabele satinete pa rezultat su ti satineti kojih danas najviše i ima a smatraju ih izabele???Nekad je satinet bio svijetlijeg crteža sa isprekidanim linijama i samo takav je prolazio kao dobar satinet, danas satineti su sa nešto tamnijim i ne baš sa isprekidanim crtežom koji se starim poznavaocima ne sviđaju ali......
    Volio bi čuti i mišljenja starih uzgajivača satineta ili još bolje kojeg "starog" suca (Čuba) pa da vidimo dali sam u pravu ili.......Pozdrav.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 10 oľu - 23:21

    Ja bi se za kraj od mene samo nadoveza na moje prijasnje postove sa zakljucenjem da nema satine u ahat i izabel mutaciji a oceli je bit ni u to nevirujem a zad zasto ??? Satine ima samo u crnoj i braun mutaciji !!!Momci natrali ste me da se po stare dane uvatim literature ali nikad nije kasno study

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 2 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 10 svi - 1:47.