Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+17
DAMIAN
Mutacije Danilo
baltic
ikayke
ticar
skopski maestro
zoran ptice pjevice
ERVINO
PESTI
Merlo
crv
Dean
Dule
bocka
seadriver
echeberija
Mozaik
21 posters

    MUTACIJE MAJORA

    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Mozaik pet 24 vel - 14:23

    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by echeberija pet 24 vel - 15:54

    zoran ptice pjevice je napisao/la:Cije su ptice, ko ih je uhvatio to nas najmanje interesuje! Takve iste ptice su dolazile i u Banja Luku , sa istom pricom jednog pojedinca da ih moze nabaviti koliko hoces! Shocked
    Izgleda da po Srbiji lete same mutacije...I naravno bilo je i onih koji su nasjeli na ovu foru i kupili ofarbanu pticu za pare sa kojima su mogli kupiti pravu mutaciju.Svaka skola se placa. Echeberija nema razloga da se ljutis, postavio si pitanje dobio si odgovor. Pozz

    Tako je, da sam hteo da prevarim nekoga otisao bih tamo gde ljudi ne znaju toliko o mutacijama. Motiv mi je bio samo saznanje i sa razlogom sam pitanje postavio ovde jer znam da ima dosta ljudi koji cuvaju mutacije. Mozda sam i ja sam sam mogao biti prevaren.
    Kod peva je to drugacije nemozes namazati pticu za jedan dan, zato cu se i drzati njega.
    Evo slike koje sam nasao na italijanskom forumu u temi o Fhaeo mutaciji.


    MUTACIJE MAJORA 34367284
    MUTACIJE MAJORA 13529442
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty MUTACIJE MAJORA

    Postaj by seadriver pet 24 vel - 20:29

    Mozaik je napisao/la:Meni najljepša mutacija bruno pastell

    https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/7/brunopastell.jpg/


    Fenomenalna mutacija iako meni osobno draza isabella pastel
    https://www.youtube.com/watch?v=a1ByOmpK-ok

    Samo bi ovde htio reci da tzv. duple mutacije nije bas tek tako jednostavno dobiti, nisu one toliko nove nego treba pariti par godina.
    Primjer ako imate isabel muzjaka i pastel zenku necete dobiti mladu zenku isabel-pastel, niti cete dobiti muzjaka nosioca isabel-pastel. Dobit cete samo isabel zenku a muzjaka normala nosioca isabele i pastela. Tek tada pareci normala nosioca isabele i pastela recimo sa normal zenkom ako vam se posreci crosing over dobivate zenku isabelpastel ili muzjaka nosioca isabelpastel ali napominjem samo u crossing overu.
    I jos nesto eumox pise da je dobio eumo zenku od para agata x satinet. Zenke od tog para su sve agata, treba voditi racuna o cemu se pise, druga je stvar ako su muzjaci nosioci jos necega.
    Evo malo prave genetike mutacija majora koga to zanima
    http://www.ilcardellinomajor.it/genetica_cardellino.html
    avatar
    Gost
    Gost


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Gost pet 24 vel - 21:28

    Seadriver,nisam ja autor ove teme a stoji da jesam,neznam zasto si stavio da je EUMOx autor, a ne ti koji si je otvorio...nisam ja dovoljno jak da otvaram ovakve teme pa ti brisi ono EUMOx...

    Sto se tice one gore zenke,imas sliku pa vidi jeli ahat ili eumo , ako naginjes italiji onda eumo-maskerato,a ovdje je eumo i kad kazes eumo podrazumijeva se jos uvijek onaj spolno vezani. Ahatova ledja su siva,a ovdje su boje pijeska,razlika nebo i zemlja. I maskerato i cerpico (recesivni eumo) imaju skoro iste boje samo sto cerpico ima crvene oci i recesivan je. Znam covjeka kod kojeg su se pojavili prvi eumi i jedni i drugi (on recesivnog zove cerpico),sa njim imam dogovor za duplog nosioca reces.eumo+opal i 2 nosioca albina.

    Vec kad imas ovu temu, vidi sta bi bio jedan major koji je passepartout , sta je to ? Ja neznam, ali neko ce znati... Cool


    Ps. jeli i ovo Agat,ili treba i ovaj da pazi sta pise?,jer ova zenka je podpuno ista kao i moja,a i on pise "eumo" Cool


    https://i.servimg.com/u/f79/10/09/29/11/femell12.jpg
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by bocka pet 24 vel - 22:36

    Pošto sam zainteresovan za ovu temu odnosno za odgoj mutacija majora uzeču si za pravo nešto da iskomentiram a ujedno i da pitam.
    EUMOx, pokušaču da ti odgovorim a to je da temu si ti sigurno otvorio i ja ti to tvrdim, pretpostavljam da si zaboravio jer je dosta vremena prošlo od tada.
    Molim moderatore i admin ne zamere, ali EUMOx znaj da oni nemogu da otvaraju nove teme na tvoj avatar, jedino ako si nekome kazao tvoju lozinku.
    Ovo nije bitno !
    Bitno za mene jeste šta ja sam zainteresovan za mutacije jer več imam tri para pa kao početnik zanimaju me ove teme.
    Moram priznati da dosta stvari koje ste pisali Ti i seadriver nisu mi jasni i dobro bi bilo da se ovaj slučaj razjasni.
    EUMOx, tražio sam ovu reč passepartout i nikako da je sretnem u pravcu ornitologije, zato molimte objasnimi o čemu se radi .
    Unapred hvala

    Pozdrav Bocka
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by echeberija sub 25 vel - 0:33

    Evo ovde se pominje, pa ko razume eng.
    http://www.cardellino.it/sitoweb/html/ingmuta.htm
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Dule sub 25 vel - 2:33

    Evo ja ću ugrubo najednostavnije probat objasnit šta je to passepartout.To je kad pariš crnu(normal)sa izabela mužjakom.Mužjaci nomali nosioci izabele dobiveni iz tog parenja su passepartui.To jest kad im damo ženku određene mutacije(ahat ,izabela,smeđa)možemo dobiti muške iženske potmke u mutacijama koje smo im ponudili.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Dean sub 25 vel - 11:55

    upravo sam kad sam vidio slike negdje na drugoj temi pomislio da se radi o pheo mutaciji...a onda sam pročitao da ih čovjek može nabaviti koliko hoče Very Happy Very Happy lol! lol!

    (Iako vidio sam na youtubeu slike ispranih -hidrogen grdelina i mislim da su bili drukčiji - ko zna valjda postoji više tehnika :-(

    ova slika što je Eumox postavio je po meni definitivno eumo mascerato

    o passpartuima imate u temi kanarinci boje pod crossing over - tema ima jedno godinu dvije...neda mi se sad tražiti temu

    A najkrače objašnjenje bi bilo mužjak crne serije koi u sebi nosi faktor za smeđe i za razrijeđeno
    avatar
    Gost
    Gost


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Gost sub 25 vel - 12:23

    Deane,ni francuzi ni njemaci ni belgijanci nekoriste rijec maskerato nego samo eumo,jedino holandjani imaju naziv aganet,ali ako pricas sa talijanom onda mu je lakse reci maskerato.

    Nebrine me sto Seadriver gleda po tabelama,pa ako tabela kaze agat x satinet,zenka mora biti agat pa makar ona na slici bila i eumo(maskerato). Ja se drzim onogo sta vidim. Dule je malo ugrubo objasnio,lakse bi bilo reci da passepartout muzjaci mogu biti nosioci "svih" klasicnih melaninskih boja, samo kod grdelina to ide jos dalje,bar u mom krugu uzgajivaca odnosi se na pticu (muzjaka) npr. iz sljedece kombinacije

    pastel muzjak split eumopastel,split albino,split opal x zenka isabelsatinet split witkop split cerpico (recesivni eumo) ,

    je (ili blago receno ,moze biti) passepartout = nosioc svega (passer = prolazi , partout = svuda)
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Dean sub 25 vel - 13:37

    EUMOx je napisao/la:Deane,ni francuzi ni njemaci ni belgijanci nekoriste rijec maskerato nego samo eumo,jedino holandjani imaju naziv aganet,ali ako pricas sa talijanom onda mu je lakse reci maskerato.

    Nebrine me sto Seadriver gleda po tabelama,pa ako tabela kaze agat x satinet,zenka mora biti agat pa makar ona na slici bila i eumo(maskerato). Ja se drzim onogo sta vidim. Dule je malo ugrubo objasnio,lakse bi bilo reci da passepartout muzjaci mogu biti nosioci "svih" klasicnih melaninskih boja, samo kod grdelina to ide jos dalje,bar u mom krugu uzgajivaca odnosi se na pticu (muzjaka) npr. iz sljedece kombinacije

    pastel muzjak split eumopastel,split albino,split opal x zenka isabelsatinet split witkop split cerpico (recesivni eumo) ,

    je (ili blago receno ,moze biti) passepartout = nosioc svega (passer = prolazi , partout = svuda)


    ma znam, s tim eumo mascerato su samo zbunili ljude...vidim da ga francuzi na (tvojoj slici)još zovu i "agate clair" čuo sam več i taj izraz, nije bitno kako se zove bitno je da se zna o čemu se radi - po meni je najgore nazivati ga samo EUMO (ali ko mene pita :-))

    ahat x satinet imaš pravo sve ženke ahat a muški nosioc satineta (po meni osobno, najljepši grdelin) istina, jako je sličan eumu, osnovna razlika je što je nemoguće dobiti ženku ahat nosioc satineta :-))


    što se tiće passpartua, ISTO je kod svih ptica pa tako i kod grdelina, i TOČNO je kako sam napisao :-)) nosioc smedjega i faktora za razrijedjeno


    pastel muzjak split eumopastel,split albino,split opal x zenka isabelsatinet split witkop split cerpico (recesivni eumo) ,

    ovog mužjaka mora da bole ledja koliko toga nosi :-))

    ali u osnovi on je crna ptica koju parimo sa izabel ženkom :-)

    i da TOČNO je mladi mužjaci dobiveni iz te kombinacije su paspartou, samo to što nosi opal, albino.... u ovom slučaju uopće nije bitno



    SVE ptice su crne i nose faktor za smedje i faktor za razrijedjeno (izabela je razrijedjeni smedji ili ako hočeš kombinacija smedje + ahat )







    avatar
    Gost
    Gost


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Gost sub 25 vel - 14:46

    Dean je napisao/la:i da TOČNO je mladi mužjaci dobiveni iz te kombinacije su paspartou, samo to što nosi opal, albino.... u ovom slučaju uopće nije bitno

    slazem se sa svim, ali sto se tice gore podvucenog , u tom grmu lezi lec (pojacanje sa top 4 recesivne), a i vidim zaboravio si witkop Cool , mozes da predpostavis vrijednost takve ptice (nemoras novcanu,nego uzgojnu) i npr. sljedece krizanje opet sa gore navedenom zenkom ...da zaboli glava cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty MUTACIJE MAJORA

    Postaj by crv sub 25 vel - 15:54

    Dobro je kombinirati , učiti se sa pticama koje nose više nasljednih osobina . Ali , kada na sudački stol stane ptica iz , recimo čiste kombinacje ahat X ahat , a pored nje ptica nosioc ( a to se često vidi u fenotipu po drugačijem nijansiranju npr. leđa) , suci često bolje ocjene pticu koja je ,,ahatnija'' , odnosno tipičniji ahat.
    Problem je to preklapanje pojedinih mutacija , ali i izazov i tko zna ...? Možda se iskombinira nešto novo ?
    Kakav je trend kombiniranja , mislim da će u skorašnje vrijeme biti toliko nijansi i kombinacija , da će se morati izražavati u šiframa.Što bi pojednostavilo svu terminologiju . Idea
    Fino - katalog sa slikama , i pored njih par brojeva i slova .Kao boje i lakovi .


    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Dean sub 25 vel - 17:09

    grrrrr napisao sam 10 redova odgovora i onda ga slučajno izbrisao :-((

    da skratim: grdelin koji to sve nosi je jako vrijedan u uzgoju zbog toga što su mutacije više manje rijetke/skupe/nove i uzgajivači uglavnom imaju manje parova u uzgoju i onda je super kad od jednog para dobijaš više mutacija u gnijezdu, i kod večine njih selekciaj nije otišla tako daleko da su uzgajivači previše izbirljivi.

    A ono što crv kaže ukoliko su nam izložbe cilj, onda ovo i nije najsretnije rješenje, a da kojim nesretnim slučajem imam takvog kanarinca letio bi mačkama istog momenta :-)) a pitanje je ako bi ga uopće i one htijele...;.)
    avatar
    Gost
    Gost


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Gost sub 25 vel - 18:10

    Dean je napisao/la:grrrrr napisao sam 10 redova odgovora i onda ga slučajno izbrisao :-((

    da skratim: grdelin koji to sve nosi je jako vrijedan u uzgoju zbog toga što su mutacije više manje rijetke/skupe/nove i uzgajivači uglavnom imaju manje parova u uzgoju i onda je super kad od jednog para dobijaš više mutacija u gnijezdu, i kod večine njih selekciaj nije otišla tako daleko da su uzgajivači previše izbirljivi.

    A ono što crv kaže ukoliko su nam izložbe cilj, onda ovo i nije najsretnije rješenje, a da kojim nesretnim slučajem imam takvog kanarinca letio bi mačkama istog momenta :-)) a pitanje je ako bi ga uopće i one htijele...;.)

    ode ti Deane na kanarince, i ja da mozda imam takvog vrabca ili goluba,pustio bi ga,ali se radi o grdelinu ... Cool

    nemoze se ta ptica podcijeniti ni kad je izlozba u pitanju(nevidimo je,nema je,pa nemozemo je ni kritikovati ni reci da bi lose prosla na nekoj izlozbi),ako ne ta,onda njeni potomci, ko ima takvu "wunder" pticu bas ga briga za izlozbe i sta ce ko tamo reci ili kakvu ocjenu dati...to ti je kao kad imas diamant, pa mislis, sta ce reci juvelir kad mu odneses,da nece mozda naci neku manu Wink ...meni je to u ovakvom slucaju absolutno nevazno sta ce ko reci,za druge neznam.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by crv sub 25 vel - 21:27

    Ponavljam što sam već jednom rekao , mislim prošle godine oko determinacije mutacije eumo a bilo je riječi i o albinizmu :

    Dok se ne ustanovi nazivlje za pojedine mutacije(za naše područje) , neće biti mnogima jasna ni determinacija mutacije , niti njeno nasljeđivanje .
    Npr, bijelog psa sa crnim točkama ja ću zvati Zagorski pas Split Solin Istarac Very Happy Važno je da ja znam na koju pasminu mislim .A to što na sebi ima samo dvije točke - što me briga za suce , meni je on lijep i dragocijen.Zato što ima Istre u krvi ! cheers sunny
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Merlo sub 25 vel - 22:55

    Crve generacijo moja evo ja cu rec jedan naziv mutacije za nase podrucje a to je: Eumo mutacija nije nista vise ni manje nego CRNI SATINET pa nek je talijani,francuzi ili bilo ko drugi nazivaju kako oce. cheers Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by crv sub 25 vel - 23:06

    Merlo je napisao/la:Crve generacijo moja evo ja cu rec jedan naziv mutacije za nase podrucje a to je: Eumo mutacija nije nista vise ni manje nego CRNI SATINET pa nek je talijani,francuzi ili bilo ko drugi nazivaju kako oce. cheers Very Happy

    Evo , ja sam zapisa. study

    king

    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by PESTI ned 26 vel - 12:39

    Dean je napisao/la:grrrrr napisao sam 10 redova odgovora i onda ga slučajno izbrisao :-((

    da skratim: grdelin koji to sve nosi je jako vrijedan u uzgoju zbog toga što su mutacije više manje rijetke/skupe/nove i uzgajivači uglavnom imaju manje parova u uzgoju i onda je super kad od jednog para dobijaš više mutacija u gnijezdu, i kod večine njih selekciaj nije otišla tako daleko da su uzgajivači previše izbirljivi.

    A ono što crv kaže ukoliko su nam izložbe cilj, onda ovo i nije najsretnije rješenje, a da kojim nesretnim slučajem imam takvog kanarinca letio bi mačkama istog momenta :-)) a pitanje je ako bi ga uopće i one htijele...;.)



    Složio bi se sa Deanom oko ovog.
    Višestruki nosioci su korisni u uzgoju,ali na izložbi pod kojom kategorijom možeš ocjeniti pticu kad nije izgledom niti u jednoj,samo je prosječan tić.
    Ahat nosioc izabele pored čistog ahata ima razlike i jasno se vidi u toj kategoriji tko ima jasnija obilježja ahata .Dakle ,problem svakog nosioca jest što je to prepoznatljivo više ili manje u vanjskom izgledu ptice, pogotovo višestrukih nosioca.
    avatar
    Gost
    Gost


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Gost ned 26 vel - 14:45

    Slazem se sa Deanom oko svega osim o pominjanju izlozbe kad se radi o ptici koja je navedena,rijec nije bila ptica za izlozbu,nego passepartout c.major Post br.9 . Ta ptica je cijelo bogatstvo i siguran sam da "niko" bas "niko" tu pticu i da je ima nebi rizikovao i izlozio bilo kakvom stresu ukljucujici i izlozbe,ko nerazumije kakvo je to bogatstvo to je vec druga stvar,ja razumijem ako neko nesto nerazumije Cool. Pominjanje i mijesanje kanarinaca,vrabaca golubova,pasa macaka konja i magaraca,i izlozbi, sa ovim je normalno samo humor.

    ps. da naknadno dodam: podrazumijeva se da gore nisam ni pomislio da Dean ne razumije


    Zadnja promjena: EUMOx; ned 26 vel - 16:36; ukupno mijenjano 1 put.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by seadriver ned 26 vel - 15:39

    Kao sta sam vec gore pisao, kanarinci nemaju apsolutno nikakve veze sa majorima i samo u tom dijelu se ne bi slozio sa Deanom, jer je filozofija uzgoja dijametralno suprotna. Kod kanarinaca treba iskljucivo voditi racuna sta se pari i ako par nije dobro odabran odnosno ako mu se mutacije ne poklapaju mutacija ne vrijedi i nije za izlozbe. Kod mutacija majora nije tako jer se pareci "bilo sta" sa bilo cim" moze dobiti izvanredna uzgojna ptica. Znaci jedna je ptica ahat a druga je ptica ahat nosioc satineta ili izabele. One se tako trebaju uzimati i tako ocjenivati. Kad dodjem na nasu izlozbu pa potom odem u Italiju vidim ogromnu razliku u ocjenjivanju i poznavanju mutacija majora. Primjer kod nas na izlozbi imamo ahatnu pticu nosioca satineta i witkopa, a u opisu stoji ahat i to je sve. Mislim da bi i sami suci morali vise poraditi na ocjenjivanju majora pogotovo zbog svih novih mutacija koje se pojavljuju.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by crv ned 26 vel - 19:28

    seadriver je napisao/la:Kao sta sam vec gore pisao, kanarinci nemaju apsolutno nikakve veze sa majorima i samo u tom dijelu se ne bi slozio sa Deanom, jer je filozofija uzgoja dijametralno suprotna. Kod kanarinaca treba iskljucivo voditi racuna sta se pari i ako par nije dobro odabran odnosno ako mu se mutacije ne poklapaju mutacija ne vrijedi i nije za izlozbe. Kod mutacija majora nije tako jer se pareci "bilo sta" sa bilo cim" moze dobiti izvanredna uzgojna ptica. Znaci jedna je ptica ahat a druga je ptica ahat nosioc satineta ili izabele. One se tako trebaju uzimati i tako ocjenivati. Kad dodjem na nasu izlozbu pa potom odem u Italiju vidim ogromnu razliku u ocjenjivanju i poznavanju mutacija majora. Primjer kod nas na izlozbi imamo ahatnu pticu nosioca satineta i witkopa, a u opisu stoji ahat i to je sve. Mislim da bi i sami suci morali vise poraditi na ocjenjivanju majora pogotovo zbog svih novih mutacija koje se pojavljuju.

    Izgleda da je u ovoj temi došlo do nekih nesporazuma .

    Način uzgoja preko paspartu ptica uopće nije upitan . Dapače , potvrđena je njegova učinkovitost i praktičnost.To je dokazano kod kanarinaca , pa samim tim ne stoji da je način selekcije i kombiniranja , odnosno sam pristup dijametralno suprotan .
    Bez poznavanja osnova koje su poznate u uzgoju kanarinaca , nebi mogao biti ni moguć razgovor o uzgoju mutacija češljugara.
    I kod kanarinca se pareči bilo što sa bilo čim može dobiti izvrsna uzgojna ptica .
    Što se tiče naših izložbi , konkretno ove godine bez obzira što je bila prva godina KUPEK-a , nije se imalo puno toga vidjeti od mutacija češljugara .Razlog je jednostavan : Blago se još uvijek čuva kući. Very Happy
    Nadalje , pogledajte prijavnice za ,recimo Državno prvenstvo , pa razmislite pod kojom šifrom bi prijavili svoju pticu . Suspect
    U Italiji se ima što ocijeniti , ali COM ključ je isti.
    I uz činjenicu da je ptica u rijetkoj mutaciji ona može imati mane ( deformacije , nesimetrična obojenost , nepotpuni isprekidani crni ,,T'' na glavi , oblik maske ...).
    Sominje se ocjenjivanje MAJORA (lat. veliki) , a što je sa veličinom i oblikom ?
    Što se tiče naših sudaca , oni , kako i moraju , ocjenjuju fenotip , a ne genotip .Ocjenjuju ono što vide a ne koliko čega ptica nosi .
    Napominjem opet : Kojom terminologijom nazivati pojedine mutacije i kombinacije , odnosno kako prijaviti pticu? Germanizmom , talijanizmom , ili engleštinom?
    Ma može i od svega po malo - samo treba usaglasiti , dogovoriti nazivlje .
    Ova je disciplina kod nas još u povojima i neznanje nije sramota . Bitno je da se interes povečava i da je češljugara u mutaciji svake godine sve više .


    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by bocka ned 26 vel - 20:03

    Sa velikim interesom pratim ovu temu i mislim da je postignut puni pogodaak.
    Vidise da u ovoj temi nemože svako da učestvuje jer treba imati i znanje.
    Ipak apelirao bi da se na kraju donese definitivan zaključak za koji bi se svi složili i razjasnili oko pojma passepartout.
    Ako je potrebno da se definira šta je pojam passepartout kod majora a šta je kod kanarinaca, odnosno ako jedna te ista stvar onda da se takav zaključak donese.
    Mi koji nismo upučeni u ovaj pojam moramo saznati pravu definiciju.
    pozdrav svim majstorima cheers
    Bocka
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by seadriver ned 26 vel - 20:51

    Kod kanarinaca je pristup ocjenjivanju toliko usvojen da se gledaju i najsitniji detalji i iako se kroz melanin moze svasta provuci ptica je skart ako podloga nije kako treba, ako svjetlina na letnim perima nije dobra, ako nije dobar bocni crtez, crtez glave, kontrast na kljunu, noktima, rubovi letnih krila itd. cak i ako je ptica dvostruki nosioc necega nema vrijednost ako ove druge osobine nisu dobre.
    Kazem i stojim iza toga da je to drugacije kod majora barem trenutno, za 10 godina ce situacija mozda bit ista a mozda i nece jer ako je major nosioc jos 2 ili 3 mutacije onda je on puno vise na cijeni a ne gleda se toliko sama obojenost ptice.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by seadriver ned 26 vel - 21:02

    Malo da osvjezimo temu major u witkop(testa bianca) mutaciji. Za one koji ne znaju radi se o recesivnoj mutaciji

    https://www.youtube.com/watch?v=xNeune2f62E&feature=related

    primjeri recesivnog nasljedjivanja

    http://www.ilcardellinomajor.it/recessiva.html


    Zadnja promjena: seadriver; ned 26 vel - 23:29; ukupno mijenjano 2 put/a.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by crv ned 26 vel - 21:24

    MUTACIJE MAJORA Imagepreviewp


    Sponsored content


    MUTACIJE MAJORA Empty Re: MUTACIJE MAJORA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 13:02.