Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M čet 24 oľu - 21:18

    Dean je napisao/la:

    Ma sve je to OK, zanima me samo shematski prikaz (slovnim oznakama) kromosoma satineta kakvog danas poznajemo ?? I od kuda razrijeđenje ??

    A što se tiće mjenjanja standarda...pa ja mislim da su obadva tipa satineta dovoljno atraktivna ,da mogu opstati obadva (nažalost satineta sa debelim pravim nerazrijeđenim bruno crtežom nisam još imao prilike vidjeti :-(( možda bude ove godine u Reggio.

    DEANE, ma koja dva tipa opet spominješ??? Postoji samo smeđi, ustvari postoji i crni ali to nije takmičarska grupa. Šta se tiče tog "izabela" tipa on je takav danas jer smo mi pogrešno godinama težili takvim crtežom pa smo pogrešno i parili.
    Ja se nebi složio sa tobom da nisi vidio bruno satineta sa ravnim debelim crtežom. Ja več dosta godina vidim da su satineti sa sve ravnijim i tamnijim crtežom. Normalno puno uzgajivača griješe jer pare te ptice sa jačim crtežom i ravnijim linijama sa onim sa svijetlijim crtežom i isprekidanim linijama(koje smo zvali izabela) ali jebiga kad smo toliko tražili taj isprekidani crtež. Mislim da ti očekuješ da taj smeđi satine je neka jako tamna ptica sa jako širokim crtežom kao kod normala ali griješiš, čekaj koju godinu, sad tek se otkrilo da je to ustvari smeđa ptica, za par godina če sigurno i taj satinet malo potamniti. Do sada ako si i dobio kojeg tamnijeg onda taj nije ništa ni valjao jer se težilo nečem drugom ali od "jučer" se njihova povijest mijenja.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 24 oľu - 21:31

    Ne bi se složio s tobom u skoro pa ničemu lol! Jednostavno nema šanse da su današnji satineti rezultat sparivanja "loših" brunaca...onda bimo i za izabelu mogli komotno tvrditi da je to loš brunac ?? mora biti još nešto u igri...

    NE ja nisam vidio brunca o kakvom se priča u onom članku u Alcedu, jer da ih baš ima na svakom čošku nebi ih čovjek slao na svjetsko i prijavio u klasi "nuove mutazioni in studio"...pročitaj ponovo opis bruno satineta kojeg oni na kraju spominju. (by the way, ni sliku nisu imali za staviti)

    ne očekujem tamnog bruno satineta, ali, očekujem široki, neisprekidani crtež, malo tamniji nego što ga imamo sad i potpuno brisanje feomelanina, te crvene oči, mada si ja zamišljam žutoga a ovo o čemu oni pričaju je bijeli :-))))) svejedno mislim da se radi o nečem jako atraktivnom.

    sad me baš ljuti što ovaj link iz FOI ne radi flower
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M čet 24 oľu - 21:55

    He-he-he još čemo dugo o tome. Da onaj link ne radi ali svi ostali se otvaraju. Dobar tekst o opalima, jako dobar o bijelim krilima kod lipokromaca, ja sam se zadržao kod smeđih topaza ima i o egzotama.......Super ITALIA ORNITOLOGICA...idem još nešto pronači interesantnog, šteta što je na talijanskom pa nije svima interesantan.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 25 oľu - 0:33

    Dean je napisao/la:Ne bi se složio s tobom u skoro pa ničemu lol! Jednostavno nema šanse da su današnji satineti rezultat sparivanja "loših" brunaca...onda bimo i za izabelu mogli komotno tvrditi da je to loš brunac ?? mora biti još nešto u igri...

    NE ja nisam vidio brunca o kakvom se priča u onom članku u Alcedu, jer da ih baš ima na svakom čošku nebi ih čovjek slao na svjetsko i prijavio u klasi "nuove mutazioni in studio"...pročitaj ponovo opis bruno satineta kojeg oni na kraju spominju. (by the way, ni sliku nisu imali za staviti)

    ne očekujem tamnog bruno satineta, ali, očekujem široki, neisprekidani crtež, malo tamniji nego što ga imamo sad i potpuno brisanje feomelanina, te crvene oči, mada si ja zamišljam žutoga a ovo o čemu oni pričaju je bijeli :-))))) svejedno mislim da se radi o nečem jako atraktivnom.

    sad me baš ljuti što ovaj link iz FOI ne radi flower


    Deane tom "očekivanom" smeđem satinetu nedostaju dva melanina i nemože ispoljiti "širok" crtež nego ga zamisli kao uski ,dugačak i malo tamniji crtež na svjetloj "fondo bianco" podlozi....slažem se sa tobom da današnji satineti nisu rezultat "krivih " sparivanja sa smeđim pticama...jednostavno DNA analizom otkriveno je da genetski kod nije ono što se mislilo...po meni današnji se satine neće mjenjati prije da će se budući ,novi ako se standardizira priznati ili pridodati kao nova mutacija..."nova" saznanja identična su nasljeđivanju satine gardelina (čak se koriste isti nazivi - lutino) samo je razlika što je prvi "lutino" gardelin ulovljena ptica a prvi satine kanarinac mutacija u leglu izabela pa ispada da imamo dvije genetski iste ptice dobivene "obrnutim" putem ...pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv pet 25 oľu - 2:35

    Znao sam da će Merlo komparirati manifestiranje i nazive mutacija između kanarinca i češljugara.I najavio skoro ,,kuženje''.
    Kada sam lani načeo ovu temu (pitanje) ali formulirano kroz nazivlje mutacija kod majora , koji se nisu poklapali ni po nastanku ni po nazivima mutacija kanarinaca, bio sam ,,špotan'' od strane majoraša a ,,bojaši'' nisu skužili kompleksnost problematike .
    Dakle nije bio problem u samim nazivima , nego su postojale pojave (i kod zelendura) koje se nisu ispoljavale (ili ih nismo nazivali i smatrali nusproduktima uzgoja) u uzgoju kanarinaca u dijapazonu od crnog dao satineta.
    Sada bi sve te nijanse koje jesu zbilja bitne i stvaraju novi način sagledavanja genetskog nasljeđivanja, trebalo imenovat odgovarajučim terminima.
    Imamo smeđu pticu reduciranoga melanina u očima pa su te ptice ovisno o lipokromu: lutino , rubino ili albino.
    Karika koja objašnjava puno toga je izabel kao medij između ahata (isprekidani crtež) , koji je razrijeđena crna ptica i smeđe.Te pojava crvenih očiju u ranoj mladosti ( Kako se naziva taj oblik luteizma ? Mladenački ?)
    Zanimljivo je pogledati shematski prikaz kombinacija nasljeđivanja mutacija i serija kod češljugara.
    Gdje god je ,,u igri izabel'' , kombinatorika se povečava , što preklapanjem mutacija , ali i razdjeljivanjem mutacija ,recimo satineta na ahat , izabel i lutino...
    Ima tu još posla... study
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 25 oľu - 9:16

    ERVINO je napisao/la:


    Deane tom "očekivanom" smeđem satinetu nedostaju dva melanina i nemože ispoljiti "širok" crtež nego ga zamisli kao uski ,dugačak i malo tamniji crtež na svjetloj "fondo bianco" podlozi....slažem se sa tobom da današnji satineti nisu rezultat "krivih " sparivanja sa smeđim pticama...jednostavno DNA analizom otkriveno je da genetski kod nije ono što se mislilo...po meni današnji se satine neće mjenjati prije da će se budući ,novi ako se standardizira priznati ili pridodati kao nova mutacija..."nova" saznanja identična su nasljeđivanju satine gardelina (čak se koriste isti nazivi - lutino) samo je razlika što je prvi "lutino" gardelin ulovljena ptica a prvi satine kanarinac mutacija u leglu izabela pa ispada da imamo dvije genetski iste ptice dobivene "obrnutim" putem ...pozdrav


    A neznam za tog bruno satineta, samo kažem ono što je čovjek napisao: "con disegno lungo e largo, come quello previsto per i canarini ossidati"

    I ja mislim da čemo imati ispravke u standardu satineta, e sad u kojem obliku vidjet čemo, i ja vjerujem da če se iči na obadvije uzgojne linije.

    A ovo što navodiš da je isto kod grdelina...pa isto je kod svih ptica, osim ako nisu krivo determinirali mutaciju kao što imamo slučaj kod "eumo maskerato" Very Happy Very Happy
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by malinois pet 25 oľu - 11:08

    Teska vremena su dosla u ornitokulturi No ,bas teska affraid
    Svakim novim brojem Alceda imam strah da ne dodem do spoznaje da malino kanarinci zapravo nisu kanarinci nego ...............a ko zna ? Very Happy Very Happy sve je moguce .

    Salim se malo .Svaka teorija prezentirana cinjenicama nije za pocjeniti i trazi dubiozniji pristup .Nadam se da ce netko od kolega pripremiti i prezentirati bas ovu temu za seminar .
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 25 oľu - 11:51

    Ma meni je to baš super :-))

    pokušao sam na brzinu pojasniti o čemu se radi u tekstu ali to jednostavno ne ide baš tako lako, pogotovo jer u poruci je teško crtati sheme...možda tokom dana stignem nešto natipkati pa ču postaviti na blog, možda kad više ljudi pročita o čemu se radi, budemo imali neku žešću diskusiju :-))

    Malo sam procunjao talijanske forume ali nisam našao da se spominje taj tekst nigdje još...
    avatar
    sokre zd


    Broj postova : 9
    Registration date : 14.04.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sokre zd sub 26 oľu - 1:10

    Evo da i ja nakon više od dvije godine praćenja ovog foruma dam nekakav svoj komentar i to o satinetima:
    Mislim da je to zapravo dobro prezentirana hipoteza od strane stručnih ljudi iz područja ornitokulture, ali nigdje u članku nisam nasao direktan podatak da je genetski dokazana, tj. da je napravljena genetska analiza kromosoma, ipak je to nešto što nije jednostavno, a ni jeftino. U članku su dobro i kvalitetno prezentirane sheme kromosoma, ali samo sheme!
    Tako da je po mom mišljenju to i dalje samo hipoteza kojom se pokušava pobiti dosadašnja o nasljeđu satinet kanarinaca.
    Kako znamo da svakom istraživanju predhodi hipoteza koja se u daljnjem radu ili potvrdi ili pobije, tako će i ova pokazati u neko dogledno vrijeme svoju težinu.
    Dali je postavljena hipoteza o ovakvom nasljeđu satineta točna ?Neznam.
    Dali će doći do promjena u u satine mutaciji?
    Mislim da ne jer i sad imamo i smeđe i izabele,ali ih ne determiniramo a izabele preferiramo.Još da naležemo smeđih s širokim crtežom.
    Pozdrav svima.
    Kreso
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean sub 26 oľu - 11:42

    pozdrav Kreso cheers , bilo je i vrijeme da se uključiš

    Meni ova tema od kad sam pročitao članak neda mira :-), malo malo pa crtam sheme :-))

    Na kraju sam pokrenuo temu na talijanskom forumu :-)) vidit čemo šta tamo imaju za reć, za sada sam saznao da su pripremili odgovor na taj članak, vidjet čemo u kojem če pravcu to dalje otići, uglavnom nekakve sumnje postoje i tamo, ne kažem da taj članak nije točan, ali jednostavno mi fale neke kockice za posložiti kompletan mozaik. Možda reakcija potakne detaljniju dizertaciju na tu temu.

    Ako je neko u međuvremenu shvatio ot kuda izabelni crtež na "bruno satinetima" slobodno pucajte :-))
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago sub 26 oľu - 12:19

    Poštovanje svima,
    Krešo izuzetno mi je drago da si ovdje!

    Hipoteza je postavljena, imaš pravo, ali su preliminarne analize ipak nešto pokazale.

    Činjenica je da je oznaka serije na satinetima izbačena, jer nije jednostavno bilo utvrdit radi li se o izabeli ili smeđoj ptici. Samo su (kao) dobri suci mogli razlikovat serije.

    Deane, kao što je Renato rekao, i ja mislim da je stvar selekcije. Zašto? Osnovna stvar na satinetu je reducirat feomelanin, a to se jako dobro radi s izabelama. Međutim tada dobijaš i isprekidani crtež. Grubo rečeno loša smeđa ptica s lošim crtežom i s minimumom feomelanina.

    Naravno da treba kritički gledat ne ovu, kako je Krešo nazvao, hipotezu. Ni meni nije jasno, ali kad sam prije 3-4 godine pričao s čovjekom iz Njemačke oko izabele i satineta odabrao mi je 'izabelu' sa širokim kontinuiranim crtežom. Mogli ste je vidjeti na prošlom državnom. Kometirali smo ga kao homozigotnu izabelu.

    E sad imam 2 'serije' izabela, pa ćemo kroz par godina vidit što se događa. A brunci mi se oduvijek sviđaju. Vrijeme je da nabavim par Very Happy

    Pozdrav,
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean sub 26 oľu - 19:06

    Fago je napisao/la:Poštovanje svima,
    Krešo izuzetno mi je drago da si ovdje!

    Hipoteza je postavljena, imaš pravo, ali su preliminarne analize ipak nešto pokazale.

    Činjenica je da je oznaka serije na satinetima izbačena, jer nije jednostavno bilo utvrdit radi li se o izabeli ili smeđoj ptici. Samo su (kao) dobri suci mogli razlikovat serije.

    To je zato jer su se i smedji satineti uzgajali sa idejom da izgledaju kao "izabela" satineti, tako traži standard, radjenje satineta preko brunaca u ovom kontekstu je samo da bi se izbjeglo gubljenje crteža na kritičnim mjestima (bokovi i glava)...Meni se osobno više svidja ova "nova" ideja, bruno satinet u punom svom sjaju, sa širokim i dugačkim crtežom.
    Fago je napisao/la:
    Deane, kao što je Renato rekao, i ja mislim da je stvar selekcije. Zašto? Osnovna stvar na satinetu je reducirat feomelanin, a to se jako dobro radi s izabelama. Međutim tada dobijaš i isprekidani crtež. Grubo rečeno loša smeđa ptica s lošim crtežom i s minimumom feomelanina.

    Ne slažem se sa ovime Very Happy pustimo sada selekciju (iako se ni sa time ne slažem) osnovna stvar na satinetu nije reducirati feo melanin, satinet mutacija sama po sebi briše feomelanin, i izabela s time nema veze, dapače, upravo suprotno, izabela nosioc satineta zbog alleičnosti ahata i lutina prikazuje puuuno manje feomelanina od klasičnog izabele. br - br
    bra - brl



    pokušao sam sheme napisati ali ih poruka ne stavlja u stupce pa je ovako zbunjujuce ali neda mi se sad editirati cijeli post :-(

    sjeti se tvojih ahata nosioca satineta ili grdelina ahat nosioc lutina







    Fago je napisao/la:
    Naravno da treba kritički gledat ne ovu, kako je Krešo nazvaoo hipotezu. Ni meni nije jasno, ali kad sam prije 3-4 godine pričao s čovjekom iz Njemačke oko izabele i satineta odabrao mi je 'izabelu' sa širokim kontinuiranim crtežom. Mogli ste je vidjeti na prošlom državnom. Kometirali smo ga kao homozigotnu izabelu.

    E sad šta da ti kažem :-)) to što je izabela homozigotna nema veze sa kontinuiranim i neisprekidanim crtežom, jedina razlika je u nijansi boje crteža i večoj količini feomelanina kod homozigotne izabele , shematski homozigotna izabela : br - br br - br
    bra- bra a nosioc satineta : bra - brl to bi bilo ko da ti neko proda ahata sa kontinuiranim i neisprekidanim crtežom i kaže da je to zato jer je homozigotan :-))
    Fago je napisao/la:
    E sad imam 2 'serije' izabela, pa ćemo kroz par godina vidit što se događa. A brunci mi se oduvijek sviđaju. Vrijeme je da nabavim par Very Happy
    +6+
    Po36zdrav,
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago sub 26 oľu - 19:27

    Ajd Deane kad sad sve ti 'izquotaš' nemam preglednost za odgovarat...
    Idem sad van...

    Evo na brzinu:
    1. Brunci (do prije par godina) su po meni izbačeni iz uzgoja satineta jer su ubacivali previše feomelanina. Ovo s crtežom (kontinuiranosti) nema veze.
    2. Satineti se rade preko izabela nosioca satineta jer skidaju feomelanin.
    3. Nisi dobro vidio mog homozigotnog izabelca. Crtež je više nego kontinuiran.

    Mislim da je ključ u svemu nova 'serija' brunaca koja je proizašla iz novih crnih ptica sa azulnim faktorom.
    Idem...
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO sub 26 oľu - 20:11

    [quote="Fago"]
    Deane, kao što je Renato rekao, i ja mislim da je stvar selekcije. Zašto? Osnovna stvar na satinetu je reducirat feomelanin, a to se jako dobro radi s izabelama. Međutim tada dobijaš i isprekidani crtež. Grubo rečeno loša smeđa ptica s lošim crtežom i s minimumom feomelanina.

    Krenulo nas je """" upravo suprotno satinet neme feo-melanina (slažem se sa Deanom) zato u selekciji satinea treba koristiti ahat koji ima max.reduciran feo-melanin ??? (teorija nekih Talijanskih autora i uzgajivača je da izabela "prlja" fondo - podlogu??)...pa sad budi pametan ??? Very Happy ...sigurno da je "nova" linija smeđih novi izazov u dobivanju satinea sa dugačkim ,širokim crtežom sa "fondo bianco" ali... study pozdrav
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago sub 26 oľu - 23:14

    A i vi dvoje (Dean i Ervino) se hvatatate izjava tako da mi izgleda da sad sve treba crtati Very Happy Ipak razgovaramo na nekom nivou, odnosno s nekim predznanjem.

    Naravno da satinet briše feomelani, ali svi znamo da ga ne briše baš u potpunosti. Zato se za dobivanje dobrih satinete radi s reduciranim serijama (čitaj ahat i izabela - ptice teoretski bez feomelanina).

    Međutim, očito je da su se pojavile nove linije brunaca, a kod takvih za satineta 'frajer' odabire one s minimalnim feomelaninom. Očito je da su takvi brunci proizašli iz novih linija crnih ptica. I ako je točno ovo što se kaže da je satinet bruno lutino, a prihatimo li i da su lutino i ahat alelni geni onda je stvar po 'NOVOJ' teoriji jasna: Cijela selekcija je rađena u krivom smjeru, jer ptica istovremeno ne može biti i ahat i lutino. Normalno, onda ni izabela i lutino.

    Rekao sam, kad sam počeo diskutirat o ovome da mi je teorija logična i argumentirana. Jeli valjana ne znam. Diskusije će o ovome biti i jedva čekam u Alcedu pročitat drugo argumentirano mišljenje.

    Pozdrav,



    Zadnja promjena: Fago; sub 26 oľu - 23:25; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago sub 26 oľu - 23:22

    Pozdrav,
    malo sam editirao kad sam stigao doma:

    1. Brunci (do prije par godina) su po meni izbačeni iz uzgoja satineta jer su ubacivali previše feomelanina. Ovo s crtežom (kontinuiranosti) nema veze.
    2. Satineti se rade preko izabela nosioca satineta jer skidaju feomelanin. Satineti su desetljećima selekcionirani u tom smjeru tu nema dvojbe. To ne znači da je to dobar put, znači samo da je standardiziran.
    3. Nisi dobro vidio mog homozigotnog izabelca. Crtež je više nego kontinuiran, a radi se o 'drugoj' liniji izabela vjerojatno pročišćenoj iz brunaca nekim meni nepoznatim putem. Naglasak nije bio na homozigotnom obliku izabele.
    avatar
    sokre zd


    Broj postova : 9
    Registration date : 14.04.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sokre zd sub 26 oľu - 23:40

    E sad jedno glupo pitanje.
    Dali ću i ubuduće kad budem pario Izabela mužjaka ( homozigotnog s isprekidanim crtežom) i satine ženku dobivat:
    Izabela mužjake nosioce satineta i izabela ženke.
    Ili:
    Izabela mužjak (homozigot) x satine ženka = Mužjaci smeđi nosioci lutino osobine(satinet?) i ženke izabelne.
    Kako sam shvatio ovu novu teoriju drugi rezultat ju potvrđuje??
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M ned 27 oľu - 0:05

    sokre zd je napisao/la:E sad jedno glupo pitanje.
    Dali ću i ubuduće kad budem pario Izabela mužjaka ( homozigotnog s isprekidanim crtežom) i satine ženku dobivat:
    Izabela mužjake nosioce satineta i izabela ženke.
    Ili:
    Izabela mužjak (homozigot) x satine ženka = Mužjaci smeđi nosioci lutino osobine(satinet?) i ženke izabelne.
    Kako sam shvatio ovu novu teoriju drugi rezultat ju potvrđuje??
    Krešo na kraju 78 str. novog Alceda lijepo obijašnjavaju i ovo parenje. Dobiti češ jednostavno izabelce nosioce satineta i ženke izabelke. Na slijdečoj 79 str. lijepo je kromosonski prikaz sa svim mutiranim lokusima kod svih mogučih nosioca satineta.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago ned 27 oľu - 0:18

    sokre zd je napisao/la:E sad jedno glupo pitanje.
    Dali ću i ubuduće kad budem pario Izabela mužjaka ( homozigotnog s isprekidanim crtežom) i satine ženku dobivat:
    Izabela mužjake nosioce satineta i izabela ženke.
    Ili:
    Izabela mužjak (homozigot) x satine ženka = Mužjaci smeđi nosioci lutino osobine(satinet?) i ženke izabelne.
    Kako sam shvatio ovu novu teoriju drugi rezultat ju potvrđuje??

    Ne Krešo,
    koliko sam ja shvatio i po 'novoj' teoriji sve ostaje isto u ovoj kombinaciji.

    Otac na sinove prenese i ahata i brunca, a majka im da brunca i lutina. Budući da ahat dominira nad (alelnim) lutinom fenotipski imamo izabelne mužjake. Genotipski to je brunac nosioc ahata i lutina. Po meni je kvaka u dominantnosti ahata nad alalnim lutinom!

    Mlade ženke nisu upitne - barem to Very Happy

    Tako sam barem ja to shvatio... trebao bi se dohvatit opet tog članka Very Happy

    Pozdrav,
    avatar
    sokre zd


    Broj postova : 9
    Registration date : 14.04.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sokre zd ned 27 oľu - 0:55

    Loš Brunac.
    Liči na izabelu Wink
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv ned 27 oľu - 2:00

    Fago je napisao/la:

    Ne Krešo,
    koliko sam ja shvatio i po 'novoj' teoriji sve ostaje isto u ovoj kombinaciji.

    Otac na sinove prenese i ahata i brunca, a majka im da brunca i lutina. Budući da ahat dominira nad (alelnim) lutinom fenotipski imamo izabelne mužjake. Genotipski to je brunac nosioc ahata i lutina. Po meni je kvaka u dominantnosti ahata nad alalnim lutinom!

    Mlade ženke nisu upitne - barem to Very Happy



    Tako sam barem ja to shvatio... trebao bi se dohvatit opet tog članka Very Happy

    Pozdrav,
    Pozdrav Krešo cheers

    Ovo što je Fago naveo i u kratkim crtama objasnio svoje viđenje problematike , ja sam pokušao i nevješto se zapetljao Embarassed Dakle moguče je da je caka u onome što je sa ahata preneseno na izabel i samim tim utjecalo na genetsku strukturu satineta.Aleličnost ahata i lutina gdje se ahat ponaša dominantno.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean ned 27 oľu - 10:54

    Fago je napisao/la:A i vi dvoje (Dean i Ervino) se hvatatate izjava tako da mi izgleda da sad sve treba crtati Very Happy Ipak razgovaramo na nekom nivou, odnosno s nekim predznanjem.

    duboko se izvinjavam lol!

    Fago je napisao/la:
    Naravno da satinet briše feomelani, ali svi znamo da ga ne briše baš u potpunosti. Zato se za dobivanje dobrih satinete radi s reduciranim serijama (čitaj ahat i izabela - ptice teoretski bez feomelanina).

    Huh, Ja sam oduvijek mislio da se izabel aili ahat ubacuju u liniju satineta da bi održali crtež, jer po teoriji da jednostavno parimo dvije ptice sa čim manj e feomelanina onda bi pario isključivo satinet x satinet, što isto nije loše, međutim dolazi do prevelikog razrijeđenja crteža, i tu u igru dolaze ahat ili satinet, pazi ovo je moja teorija i način na koi ja to radim, sigurno je da svaki uzgajivač ima svoju teoriju i svoje puteve do za njega idealne ptice, u tome i je čar uzgoja jer kad bi sve bilo jasno onda bimo svi imali iste ptice točno kakve setraže sunny
    Fago je napisao/la:
    Međutim, očito je da su se pojavile nove linije brunaca, a kod takvih za satineta 'frajer' odabire one s minimalnim feomelaninom. Očito je da su takvi brunci proizašli iz novih linija crnih ptica. I ako je točno ovo što se kaže da je satinet bruno lutino, a prihatimo li i da su lutino i ahat alelni geni onda je stvar po 'NOVOJ' teoriji jasna: Cijela selekcija je rađena u krivom smjeru, jer ptica istovremeno ne može biti i ahat i lutino. Normalno, onda ni izabela i lutino.

    Evo ga u jednoj rečenici je sve pojašnjeno, po onome što piše unovom alcedu upravo je to bitno, i po ovim saznanjima upravo logično, ptica ne može u isto vrijeme biti i ahat i lutino,jednostavno zato jer geni za te dvije mutacije zauzimaju mjesto na istom lokusu, jedino ako postoji još neki ali za kojeg mi neznamo, i tu je meni nešto sumnjivo Very Happy Very Happy



    Fago je napisao/la:
    Rekao sam, kad sam počeo diskutirat o ovome da mi je teorija logična i argumentirana. Jeli valjana ne znam. Diskusije će o ovome biti i jedva čekam u Alcedu pročitat drugo argumentirano mišljenje.

    Pozdrav,


    PS1 - Fago sorry opet sam morao quotati :-) Very Happy Very Happy
    PS2 - Šteta što ovo dok ej još vruće nemožemo prodiskutirati za nekim okruglim stolom punim ića i pića Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago ned 27 oľu - 11:14

    Dean je napisao/la:
    PS2 - Šteta što ovo dok ej još vruće nemožemo prodiskutirati za nekim okruglim stolom punim ića i pića Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

    cheers cheers cheers
    E da bar...
    Pozdrav,
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin ned 27 oľu - 14:51

    Pozdrav,
    Nakon kratkog razgovora Vremenka i mene nazavali smo gospodina Envera i dogovorili posjet njegovoj uzgajivačnici.Cilj posjeta je bio pogledati neke novonabavljene ptice među kojima su crveni ahati mozaici koji da ne bude stvar jednostavna , a na to mi je Vremenko skrenuo pažnju posjeduju , i crvenu i žutu lipokrom boju na karakterističnim zonama a tu su i novonabavljeni par crvenih mozaik jaspea crne serije.
    Ovo spomenuto posjedovanje oba dvije lipokrom boje se jasno izražava na području trtice gdje se žuta lipokrom boja iskazuje od korijena pera do sredine a od sredine do vrhova pera je prisutna crvena lipokromska boja a vidljiva je i na krilima i repu ptica.Također je primjetno to da su vanjski rubovi velikih letnih pera kao i pera repa pigmentirani žutom bojom.
    Gospodin Enver kaže da je te ptice nabavio od Španjolskog uzgajivača.
    Pošto nam je svoj trojici po prvi put da vidimo ovu pojavu želio bi čut vaše komentare ili možda iskustva iz uzgoja.
    Slijedi par fotki:
    [IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img84/6751/270320112049.jpg][/IMG][IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img196/6830/270320112050.jpg][/IMG][IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img269/8977/270320112059.jpg][/IMG][IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img847/2301/270320112060.jpg][/IMG][IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img705/1280/270320112064.jpg][/IMG]



    i par jaspea
    [IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img263/5087/270320112052.jpg][/IMG]









    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ikayke ned 27 oľu - 15:43

    Svaka ta ptica ima prsten, a on ce nam puno odgovora na pitanja dati, a i otvara mogucnost ukoliko je moguce da pitamo i samog vlasnika ukoliko je on-line... a vecina je Smile

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 8 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 10 svi - 9:44.