Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+37
Edi
vrca
dragutin rajnović
krnjolac
vlado
imarij71
Dule
Renato.M
Sina BL
matija
olanik
zoranV
turbozd
dva grdelina
markozd
bocka
tomi.st
mutacija
malinois
zvrcko sen
ticar
patrik
Dean
čajka
grdelin-omiš
damir64
NAVI
pavao
Border
batke
BOSKO
lord189
komiza
Rasko
bizar
Siskin
crv
41 posters

    HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 3 lip - 20:49

    Bizar , ne znam jesam li upotrijebio pravi termin i nisam zapravo ni razmišljao što bi to bila prava aromatizacija , jer ona bi uključivala i osjetilo okusa i mirisa .
    Kao što se kod nas ,,oravača'' ne pravi fermentacijom orahova ploda , nego se samo lozovača ,,aromatizira '' taninom zelenih plodova oraha , tako sam i ja radio sa kvalitetnim uljem u koje sam određenu količinu ružmarina , u određeno doba godine , određeno vrijeme držao potopljenu u određenu količinu ulja Very Happy
    Kako ružmarin ispušta eterično ulje , jako utječe na okus i treba biti oprezan a meni je cilj bio prvenstveno miris koji neće uvelike promijeniti vočkasti okus ekstradjevičanskoga ulja.
    Program sa različitim kombinacijama bilja sam namjenio kulinarstvu , uglavnom gradelavanju , ali je super prihvačen i od strane turista kao zaštita od sunca sunny , baš zbog mirisa.
    Pravi gurmani znaju da se dobar biftek sprema danima . Za njega imam posebnu recepturu na osnovi zelenog papra i ,,Mediterana'' Wink
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 3 lip - 23:54

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Dscf0208



    Ovo je tvrđava (kaštel) iz doba Mletaka i nalazi se u ,,mome'' selu Kotišina , deset minuta vožnje od Makarske rive.
    Krajem sedamdesetih godina franjevac i znanstvenik fra Jure Radić , formirao je uz pomoć svojih suradnika i studenata u okruženju ove utvrde botanički vrt autohtonog mediteranskog bilja . Vrt djeluje u sklopu instituta ,,Planina i more '' , čiji je utemeljitelj fra Jure . U sklopu Makarskoga samostana , i instituta djeluje i malakološki muzej , po broju i raznovrsnosti školjaka poznat i u svijetu.
    Tijekom Domovinskog rata i niz godina poslije , vrt je bio izvan fukcije i djelimično devastiran.
    Srećom , uz veliku volju i trud entuzijasta i nasljednice fra Jure , sestre Edite , ovih dana botanički vrt je ponovo počeo sa radom .
    Stoga , ako vas put nanese u Makarsku , svratite i kod Crva u Kotišinu. cheers Da proćakulamo u debeloj hladovini indijskoh jorgovana , u Dalmaciji poznatijeg kao ,,kok''. Moj ima deblo promjera cca 80 cm i još nisam vidio veči primjerak .
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar sub 4 lip - 1:02

    crv je napisao/la: Bizar , ne znam jesam li upotrijebio pravi termin i nisam zapravo ni razmišljao što bi to bila prava aromatizacija , jer ona bi uključivala i osjetilo okusa i mirisa .
    Kao što se kod nas ,,oravača'' ne pravi fermentacijom orahova ploda , nego se samo lozovača ,,aromatizira '' taninom zelenih plodova oraha , tako sam i ja radio sa kvalitetnim uljem u koje sam određenu količinu ružmarina , u određeno doba godine , određeno vrijeme držao potopljenu u određenu količinu ulja Very Happy
    Kako ružmarin ispušta eterično ulje , jako utječe na okus i treba biti oprezan a meni je cilj bio prvenstveno miris koji neće uvelike promijeniti vočkasti okus ekstradjevičanskoga ulja.
    Program sa različitim kombinacijama bilja sam namjenio kulinarstvu , uglavnom gradelavanju , ali je super prihvačen i od strane turista kao zaštita od sunca sunny , baš zbog mirisa.
    Pravi gurmani znaju da se dobar biftek sprema danima . Za njega imam posebnu recepturu na osnovi zelenog papra i ,,Mediterana'' Wink

    OK, to je to.
    Ja bih stavio u maslinovo ulje friško ubranu grančicu origana, držao 7.dana (rok upotrebe je max 6.mj.)taman poprimi miris origana, te ulje koristio za pizzu, umake,tjesteninu.....ne preporuča se ostavljanje grančice u bočici s uljem, treba je vaditi van.
    Potpuno isti sistem je ako staviš češnjak, lovor(sve za grill-gradele)......
    To si se dobro sjetio, to je idealno za gradelavanje, normalno tko voli, kome ne smeta miris ruzmarina.
    --- Vezano za sunčanje, ako hoću da brzo pocrnim, onda u mas.ulje stavim nekoliko kapi limuna. Limun je za pocrnit br.1. Znači NE zaštita, nego za pocrniti što prije, Pozzzzz
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv sub 4 lip - 1:29

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Biokovskibotanickivrtko

    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by vlado sub 4 lip - 23:50

    crv je napisao/la: Bizar , ne znam jesam li upotrijebio pravi termin i nisam zapravo ni razmišljao što bi to bila prava aromatizacija , jer ona bi uključivala i osjetilo okusa i mirisa .
    Kao što se kod nas ,,oravača'' ne pravi fermentacijom orahova ploda , nego se samo lozovača ,,aromatizira '' taninom zelenih plodova oraha , tako sam i ja radio sa kvalitetnim uljem u koje sam određenu količinu ružmarina , u određeno doba godine , određeno vrijeme držao potopljenu u određenu količinu ulja Very Happy
    Kako ružmarin ispušta eterično ulje , jako utječe na okus i treba biti oprezan a meni je cilj bio prvenstveno miris koji neće uvelike promijeniti vočkasti okus ekstradjevičanskoga ulja.
    Program sa različitim kombinacijama bilja sam namjenio kulinarstvu , uglavnom gradelavanju , ali je super prihvačen i od strane turista kao zaštita od sunca sunny , baš zbog mirisa.
    Pravi gurmani znaju da se dobar biftek sprema danima . Za njega imam posebnu recepturu na osnovi zelenog papra i ,,Mediterana'' Wink

    E momče moje ja sam večeras brao orase za orahovaču pa me zanima dali i ti praviš orahovaču i ako imaš recept da mi ga pošalješ na pm a ja ću tebi vratit onaj po kojem ja pravim.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv ned 5 lip - 1:03

    vlado je napisao/la:

    E momče moje ja sam večeras brao orase za orahovaču pa me zanima dali i ti praviš orahovaču i ako imaš recept da mi ga pošalješ na pm a ja ću tebi vratit onaj po kojem ja pravim.

    Moja majka ima odličan recept. Provjereno drunken Kad je ulovim , pitat ću je study
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by damir64 ned 5 lip - 8:45

    crv je napisao/la: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Biokovskibotanickivrtko

    jako liepo za vidjeti šteta je što se uvijek nađe onih koji su spremni prirodu devstirati i rušiti ne razmišljajući koliko, je vremena potrebno prirodi da sve to stvoro oko nas. Ovakve oaze su odmor za dušu i oči.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv ned 5 lip - 13:43

    damir64 je napisao/la:
    jako liepo za vidjeti šteta je što se uvijek nađe onih koji su spremni prirodu devstirati i rušiti ne razmišljajući koliko, je vremena potrebno prirodi da sve to stvoro oko nas. Ovakve oaze su odmor za dušu i oči.


    Damire , dođi i vidi cheers A pogled ? Vide se samo otoci Hvar i Brač i more . Ne vide se naselja ni prometnice , samo borova šuma i maslinici.
    Kotišina je ipak samo ,,zagrijavanje '' za park prirode Biokovo , što je , pak , posebna priča .flower

    Npr. , sa vidikovca Vošac , koji se nalazi na cca 1500 m nad morem , vidiš Makarsku tako da gledaš prema stopalima Very Happy Sa te pozicije se spuštaju paraglajderi . Doživljaj je i njih promatrati pale , a kako tek oni uživaju .
    Do doma ,,Vošac '' čovjek prosječne kondicije može iz Makarske stiči hodom za tri , do četiri sata . Automobilom 45 min.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv ned 5 lip - 13:52

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Dscf0634j



    Pogled sa bočališta u Kotišini ...Lijevo u kadru su plodovi ,,koka'' (Indijskog jorgovana).
    pavao
    pavao


    Broj postova : 100
    Age : 43
    Location : makarska
    Registration date : 25.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by pavao ned 5 lip - 16:41

    crv je napisao/la: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Dscf0634j



    Pogled sa bočališta u Kotišini ...Lijevo u kadru su plodovi ,,koka'' (Indijskog jorgovana).
    a iza fotoaparata se nalazi kamin za gradelavat i dva zoga bućalista prikazi i to kad si vec naucio postavljat slike na forum lol!
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Border ned 5 lip - 22:48

    Ima jesan vic u BiH
    Babo kaže , sine moram ti odat veliku tajnu !!!
    Pita sin koju????
    RAKIJA SE MOŽE PRAVITI I OD ŠLJIVA
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by patrik sri 8 lip - 10:34

    kažu da pikantno ulje se radi od ljutih paprika !
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by vlado pet 10 lip - 0:04

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3081

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3080

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3079

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3078

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3076

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 IMG_3075


    Dečki molija bi pomoć oko prepoznavanja ove biljke.

    Ja sam pokušavao da odgonetnem i mislim da sam uspija utvrdit ali nisam 100% siguran.

    Sličnost mi ima sa jednom biljkom ali nisam toliki stručnjak da bi to sa sigurnošću potvrdija pa bi volija čut vas iskusnije pa ću onda reć šta sam ja mislija da je ova biljka.

    Unaprijed hvala.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 10 lip - 0:17

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 0031u



    Poštovani pticoljupci , kod mnogih uzgajivača kanarinaca , pa i faune sada je vrijeme odvajanja mladih u letarke , a i lijepo , ne još prevruče vrijeme je pogodno za izradu , bolje reći gradnju vanjskih letarki , volijera , parilica , dekorativnih kaveza i raznih sjenica, te stvaranja hladovine za ljeto koje predstoji .
    Dakle svi oni koji imaju uvjete da barem dio godine smjeste ptice vani , napravit če pticama veliku uslugu i potpomoči će razvoju i operjavanju mladih , a i oporavku i odmoru starih ptica , koje su prošle ovogodišnji ciklus reprodukcije .
    Molim vas da prikažete svoja rješenja i izvedbe ili da iznesete svoje ideje i iskustva .

    Dakle letarke i volijere kao osnova za kombiniranje biljaka , kako oko i na njima , tako i unutar samih volijera.
    Kao jedan primjerno osmišljen interijer ptičarnika , prikazao sam za početak letarku uzgajivača grlica .Uzornog uzgajivača ne poznajem , sliku sam skinuo sa neta.

    Embarassed Možda je i član našega Foruma ?
    Pokušat ću vam prikazati neke biljke koje bi osim hladovine mogle poslužiti i za gniježđenje , a neke čak i za ishranu . Osobine biljaka i uvjete koje zahtijevaju opisivat ćemo ,,u hodu '' , uz nadam se diskusije i izmjene mišljenja i iskustva. flower
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 10 lip - 0:26

    Vlado , pretpostavljam da sumnjaš na ambroziju Suspect

    To na slikama i jest ambrozija . U mome kraju ona srečom zbog suše ne može dostiči stadij cvatnje i ispuštanja peluda . Ti si tu negdje u graničnom području mediteranske i kontinentalne klime , pa je upitno hoće li se razviti u tolikoj mjeri da postane neugodna.
    Preventivno je počupaj Twisted Evil .
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by vlado pet 10 lip - 0:36

    E pa prijatelju nisi me baš razveselija.

    Tako je, sumnjao sam na Ambroziju i eto ti si mi potvrdija i nalazi se 50 metara od moje kuće uz susjedovu.

    Unuk od susjeda mi ima alergijsku astmu a ona mu je 5 metara od kuće i danas smo nagađali dali je to ona ili ne.
    Šta misliš dali bi je bilo bolje poprskati cidokorom ili nečim drugim ili ipak čupati jer je ima dosta?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 10 lip - 0:50

    vlado je napisao/la:E pa prijatelju nisi me baš razveselija.

    Tako je, sumnjao sam na Ambroziju i eto ti si mi potvrdija i nalazi se 50 metara od moje kuće uz susjedovu.

    Unuk od susjeda mi ima alergijsku astmu a ona mu je 5 metara od kuće i danas smo nagađali dali je to ona ili ne.
    Šta misliš dali bi je bilo bolje poprskati cidokorom ili nečim drugim ili ipak čupati jer je ima dosta?

    Ljudi su i kosili i polijevali otrovom , ali najučinkovitijim se pokazalo čupanje sa korjenom i uništavanje paljenjem , jer ako je bacimo negdje na hrpu , može doći do prisilnog sazrijevanja ili ponovne funkcije korijena.
    Najboljim su se pokazala zajednička djelovanja istovremenim čišćenjem čitavog područja , ali to se može postiči samo ako se uistinu shvati ozbiljnost problema.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 10 lip - 2:24

    crv je napisao/la: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 0031u



    Poštovani pticoljupci , kod mnogih uzgajivača kanarinaca , pa i faune sada je vrijeme odvajanja mladih u letarke , a i lijepo , ne još prevruče vrijeme je pogodno za izradu , bolje reći gradnju vanjskih letarki , volijera , parilica , dekorativnih kaveza i raznih sjenica, te stvaranja hladovine za ljeto koje predstoji .
    Dakle svi oni koji imaju uvjete da barem dio godine smjeste ptice vani , napravit če pticama veliku uslugu i potpomoči će razvoju i operjavanju mladih , a i oporavku i odmoru starih ptica , koje su prošle ovogodišnji ciklus reprodukcije .
    Molim vas da prikažete svoja rješenja i izvedbe ili da iznesete svoje ideje i iskustva .

    Dakle letarke i volijere kao osnova za kombiniranje biljaka , kako oko i na njima , tako i unutar samih volijera.
    Kao jedan primjerno osmišljen interijer ptičarnika , prikazao sam za početak letarku uzgajivača grlica .Uzornog uzgajivača ne poznajem , sliku sam skinuo sa neta.

    Embarassed Možda je i član našega Foruma ?
    Pokušat ću vam prikazati neke biljke koje bi osim hladovine mogle poslužiti i za gniježđenje , a neke čak i za ishranu . Osobine biljaka i uvjete koje zahtijevaju opisivat ćemo ,,u hodu '' , uz nadam se diskusije i izmjene mišljenja i iskustva. flower
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by damir64 sub 11 lip - 9:09

    Pozdrav Crve! interesantno bi bilo navesti moguće biljke koje mogu praviti sjenu našim pticama po ljeti a da zimi lišće opadne pa da opet imaju sunca kad ga je malo. nadam se da će se rasprava malo proširiti tema je interesantna. Pozdrav mediteranu.
    Rasko
    Rasko


    Broj postova : 220
    Age : 49
    Location : Backa Palanka
    Registration date : 13.11.2008

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Rasko sub 11 lip - 17:40

    U mojoj volijeri nalazi se Zova i po meni ona je idealna leti pravi hlad a zimi lisce opadne pa ptice imaju suce Very Happy pored Zove imama i jednu Tuju zasadjenu i Brsljan koji trenutno pokriva samo pod volijere mada polako krece i po zidu da se siri, imao sam i Tekomu(puzavica sa crvenim cvetom u obliku trubice) ali su je Zimovke uspele unistiti.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv sub 11 lip - 20:31

    Rasko je napisao/la:U mojoj volijeri nalazi se Zova i po meni ona je idealna leti pravi hlad a zimi lisce opadne pa ptice imaju suce Very Happy pored Zove imama i jednu Tuju zasadjenu i Brsljan koji trenutno pokriva samo pod volijere mada polako krece i po zidu da se siri, imao sam i Tekomu(puzavica sa crvenim cvetom u obliku trubice) ali su je Zimovke uspele unistiti.
     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Tekoma


    campsis radicans
    Rasko , kako je inače tekoma podnosila vremenske uvjete kod tebe? jeli bila zaštičena od hladnoče ili ne?

    Inače , ova biljka je lozaste građe i na ,,mlazovima ima četkaste prihvataljke , nema povijušaste niti. Vrlo čvrsto se zna priljepiti i za prilično ravne podloge .
    Rezidbom je možemo oblikovati u stablo , a ako je puštamo da se slobodno penje , desetak metara za nju nije problem .
    Moja je stara dvadesetak godina , u dnu joj je deblo u projeru dvadesetak cm , i visoka je sedam metara . Htjela bi ona i više , ali joj ne dam Very Happy .
    Najčešće je viđamo u varijanti sa narančastim , trubastim cvijetovima , ali postoji i žuta , koja je kod nas rijetka.

    Zanimljivo je da i po njoj ,,cirkuliraju '' kolone mrava , ali na kraju njihova puta , na pupoljcima , nisu lisne uši , nego mravi skupljaju mednu rosu koju tekoma luči.
    Inače , tekoma je pogodna i za ,,odrine '' i ,,pergole'' odnosno horizontalne sjene na konstrukcijama , jer relativno brzo raste i usmjeravanjem mlazova možemo dobiti solidnu hladovinu .
    Tekoma kao i večina lozastih biljaka , u jesen odbacuje lišće i ulazi u hibernaciju .
    Period hibernacije (drugi mjesec) je pogodan za rezidbu i oblikovanje.
    Tekomi prija večina vrsta tla i dobro podnosi kisela , tako da nije potrebna neka posebna njega niti prihrana. Osim mraza , nije posebno osjetljiva na bolesti.
    Dakle , ljeti solidna hladovina popračena atraktivnim cvatom , a zimi - nakon otpadanja lišća i rezidbe , propušta sunčevo svijetlo sunny


    Zadnja promjena: crv; sub 18 lip - 1:22; ukupno mijenjano 1 put.
    Rasko
    Rasko


    Broj postova : 220
    Age : 49
    Location : Backa Palanka
    Registration date : 13.11.2008

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Rasko ned 12 lip - 0:06

    Tekoma odlicno podnosi zimu, nikad nisam koristio nikakvu zastitu za nju tokom zime, mozda smrznu one najtanje grancice (posto s proleca one budu suve pa ih orezem)inace biljka je veoma otporna i veoma bujna i ako se zelite resiti nje morate se dobro potruditi jer veoma brzo izbijaju novi izdanci.Moje Zimovke su uspele da uniste ovu biljku tako sto su svaki pupoljak pojele i mogu vam reci da biljka nije otrovna za ptice... moje zimovke su i dalje zive i zdrave cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv ned 12 lip - 1:04

    Rasko je napisao/la:Tekoma odlicno podnosi zimu, nikad nisam koristio nikakvu zastitu za nju tokom zime, mozda smrznu one najtanje grancice (posto s proleca one budu suve pa ih orezem)inace biljka je veoma otporna i veoma bujna i ako se zelite resiti nje morate se dobro potruditi jer veoma brzo izbijaju novi izdanci.Moje Zimovke su uspele da uniste ovu biljku tako sto su svaki pupoljak pojele i mogu vam reci da biljka nije otrovna za ptice... moje zimovke su i dalje zive i zdrave cheers


    Spominjao sam mrave i zašto posjećuju pupoljke tekome - zbog slatke medne rose .Izgleda da se to svidjelo i zimovkama. Very Happy

    Inače , zaboravio sam spomenuti , razmnožavanje tekome se vrši na identičan način kao i vinova loza - reznicom . Tri članka (dva pupoljka ) , donji rez ukoso 4 cm ispod prvog pupa . Iznad drugog pupa 3 cm (uzeti u obzir zonu odumiranja ) . Malo hormonskog preparata i zemlju pomiješati sa riječnim pijeskom . To napraviti u periodu hibernacije . Uspješnost je oko 80 % flower

    Eto , Rasko je ustanovio da tekoma dobro podnosi i niske temperature . Dobro je znati. study

    Kod nas uz more , dokazano je da ovoj biljci prija insolacija , isijavanje topline iz zida ili kamena po kojemu raste.
    Iako je prilično otporna , ipak će zalijevanje doprinjeti bržem rastu , bar u početnom periodu .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 17 lip - 2:17

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Zova1

    sambucus nigra , sambucus ssp

    Rasko je naveo da u svome ptičarniku ima i biljku zovu . kod nas je poznatija pod nazivom bazga.

    Listopadni je grm koji može prerasti i u višemetarsko stablo. Što se tiče tla , nije izbirljivo , dapače , ima skoro sve ,,manire '' korova . Cvat joj je hermafroditan i prilično atraktivan . Plod u obliku crnih bobica je zanimljiv mnogim vrstama ptica jer je jestiv . Lišće u sebi sdrrži neke otrovne sastojke , pa ova biljka nije baš pogodna za vrste ptica koje vole ama baš sve kljucati.
    Dakle još jedna biljka koja ljeti daje hladovinu , a zimi propušta sunčeve zrake.
    Osobnih iskustava sa ovom biljkom nemam , pa bih molio Raska ili nekoga tko je ima u ili pored volijere , da opiše svoja saznanja. flower


    Zadnja promjena: crv; sub 18 lip - 1:24; ukupno mijenjano 1 put.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pet 17 lip - 22:53

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 1285843627camelsgrasssc



    Evo zgodne ideje za sušnija područja Very Happy

    Sponsored content


     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 15 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 6 svi - 15:13.