Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+49
Renato.M
cuban.ue
dr.nenad86
PiiPS
zijada
koce
evmolp
Merlo
Branimir
crv
bocka
sasaznas
dragutin rajnović
Vrbanja
PESTI
nedeljkovg
baki302000
misko1
Miljenko
vlada nish
seadriver
čajka
Carduel
Fago
ikayke
waterslager
sgobin
zvrcko sen
MIROSLAV 79
IvoR
krstokljun
vlado
grujo
faganel
Boban NA
MARIN
klokkende
mali maša
korkut
pezo
damir64
ticar
pippo
waterslager bitola
budisic
Vasko-MK
dejanzec1
kreso
malinois
53 posters

    malino kanarinci

    avatar
    Gost
    Gost


    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Gost uto 13 tra - 22:54

    Kada imaš nemire onda traži dodire....proljeće je... Ali šala na stranu.. ako je tako od šest ženki onda očito nešto nije u redu..Nadam se da će ovi malo iskusniji moći dati neki odgovor.
    vlada nish
    vlada nish


    Broj postova : 155
    Age : 40
    Location : Nish, Beograd
    Registration date : 09.05.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlada nish sri 14 tra - 0:15

    Damira ako vec kazes da muzjaci zabacuju glavu, moje prvo pitanje je da li si tretirao ptice nekim antibioticima i da li su ti ptice u neko doba godine bile bolesne, koliko su stari muzjaci, daj malo vise detalja kako bi smo otkrili pravi uzrok?

    Pozdrav
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 sri 14 tra - 21:23

    Pozdrav!
    Evo malo detalja. Ovo što sam napisao da zabacuju glavu nisam mislio na nekakvu bolest već na sam čin parenja kad mužjak zaskoći pa kad siđe sa ženka na prećku i tada položi glavu prema leđima. nadam se da to nije ništa neobično jer sam to puno puta imao priliko vidjeti pri parenju. Kad god bi se to događalo obično bi tada i dišlo do oplodnje što je ovaj puta izostalo.Ptice nisam tretirao niti sa jednim antibiotikom prije parenja. Možda sam trebao pa ako nisam molio bih upute ako nije problem. Mužjaci mi nisu baš cvijet mladosti ali nisu niti prestari ja se nadam . Nabavio sam ih 2007 godine. Prvo je bilo problama sa ženkama koje nisu reagirale na mužjake a sada one sijede i na praznim gnijezdima. Jedna ženka se lijepo parila sa mužjakom koji je bio više dan sa njom i nakon nekog vremena kad bi već trebala početi nesti jaja snesla jedno jaje i poslije ništa više. napravio sam joj pauzu i stavio ponovo mužjaka kod nje i opet su se parili samo što ovaj puta nije snijela niti jedno jaje i sada sijedi u praznom gnijezdu. Da li ima smisla takovu ženku i dalje pariti. Inače ja ta ista ženka prošle godine imala mlade sve je bilo u redu. Druge ženke su snesle jaja jedna 6 komada ali sva prazna.Pitanje je je li problem u mužjacima ima ih samo 2 na 6 ženki.
    pezo
    pezo


    Broj postova : 166
    Age : 46
    Location : sabac
    Registration date : 04.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by pezo sri 14 tra - 21:42

    Evo Damire da ti odgovorim na postavljeno pitanje zenka koja ti je u dva navrata snela samo jedno jaje nebi je trebao vise pariti mozda je previse stara ili je imala neki poremecaj mada mozda si je predhodne godine vise puta pario pa se nije dobro oporavila a muzijake koliko si spremao pre nego sto si ih ubacio kod zenki mozda nisu bili dovolnjo spremni to sto zabacuju glavu u nazad kad ogaze zenku nemoj da te brine to je normalna pojava to je moje vidjenje veliki pozzz.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN sri 14 tra - 22:30

    Po meni.
    Kad su jaja prazna uvijek je kriv mužjak.
    Tri godine stari mužjaci daleko su od toga da bi bili prestari.
    Znači došlo je do nekakvog poremečaja i ne plode.Uzrok može biti i nepotpuno napravljeno mitarenje.Debljina itd...Može biti 100 i jedan razlog.
    Ženke koje nose po jedno jaje izbaci iz reprodukcije ili ih iskoristi kao pripomoć za hranjenje.
    Dva mužjaka su sasvim dovoljna za 6 ženki.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 sri 14 tra - 22:48

    Hvala Marine!
    Zabacivaje glave u nazad je najmanji problem i to mi se pokazalo kao normalna pojava ne brine me. Pobati ću još jedan put. Usput nabavio sam Rusk i Med od Quika i CEDE hranu i ptice su je dobro prihvatile. Rusk je prava stvar daš i odeš nemaš brige hvala za savjet. Sada sve to pomješam sa klijavom hranom i ptice lijepo jedu imaju sve a ja ništa nisu nimalo fer. Vjerojatno u nečemu griješim i treba tražiti pogrešku. Ako ženke rade a jaja prazna po meni je greška u mužjacima pa ću tu pokušati mešto mijenjati.Možda nije dobro što dobijaju meku hranu svaki dan ili je to u redu.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 sri 14 tra - 22:50

    Pezo hvala i tebi na savjetu svaki je dobro došao. Biti će nešta nadam se ne predajem se ja samo tako lako treba peći zanat do kraja nije to lako ali kad se ima volje i pomoći od dobrih ljudi onda je to puno lakše.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN sri 14 tra - 23:16

    Mužjaci moraju zavrnuti glavom nakon skoka.Ako ne zavrne nema od toga ništa.Znači to nije problem nego pravilo.
    Da ti nisu možda predebeli?
    Ne treba im davati jajčanu svaki dan.Onima koji se ne debljaju može se dati češće ,a onima koji su skloni debljanju skoro nikako.Sasvim im je dovoljno ono "što omaste brk" dok su sa ženkom.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA sri 14 tra - 23:19

    Nabavio si ih 2007. kazes a koliko su tada imali godina.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by PESTI sri 14 tra - 23:23

    Boban NA je napisao/la:Nabavio si ih 2007. kazes a koliko su tada imali godina.

    Very Happy Very Happy Very Happy
    vlada nish
    vlada nish


    Broj postova : 155
    Age : 40
    Location : Nish, Beograd
    Registration date : 09.05.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlada nish čet 15 tra - 15:09

    Damire nismo se razumeli , pogrešno si me protumačio oko zabacivanja glave,pa to je normalna pojava, hteo sam da kažem da ako već pravilno pare razloga ima više i kod mužjaka i kod ženke.
    Moguće da su u neko vreme kanarinci oboleli od salmoneloze i da je to uzrok steriliteta, zatim dešava se da se mužjak jednostavno izjalovi parenjem sa više ženki.

    Ženke su druga priča ako rade a ne nose ili nose samo jedno jaje razlog je u njima a ne u mužjacima,koliko su ti te ženke stare, probaj sa vitaminom E i selenom,jer kada su jedan bez drugog učinak je mnogo slabiji, možeš ga naći i u humanim apotekama , moguće i da je nedostatak kalcijuma, jednostavno mogučnosti se neograničene šta može da im bude.

    Marine ako pravilno pare razlog nije debljina ako je debeo neće da peva a kamoli skače , debljina može biti uzrok kod ženki.


    Pozdrav
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel čet 15 tra - 20:31

    Damir64,
    je,skroz sam zaboravija.Ispraviću.
    Tvoja mi je muka malo nepoznata.Posebno pod pretpostavkom da si pripremao mužjake i ženke.
    Mužjaci nisu stari,ni ženke ti nisu stare.
    Kod mene je važnije da ženke zabacuju glave od mužjaka. Ako ženka ne zabacuje glavu bez obzira na njega, nije bilo uspješno.Zapravo, najsigurnije mi je kad vidim, da se dobro "sljubio" uz ženku.Pripazi,mužjak zabaci glavu i cijuće, ali vidiš da nije bio na "pravom mjestu".
    Ja u fazi pripreme svakog starijeg mužjaka tretiram sa CIPRINOL (Ciprofloksacin hidriklorid)za čiščenje sjemenovodnih kanala.
    Kod ženke ni srednja debljina ne mora predstavljati problem ali kod mužjaka debljina itekako ometa ciklus.
    U fazi pripreme je poželjno svakog tjedna uzeti mužjake u ruke i ako je pretjera treba odmah na dijetu.Totalnu.
    Nikakva jajčana,u hranilici 50% škajole.
    Ni faza za pripreme mužjaka mi više ne drži puno vodu. Tri mužjaka,koje nisam spremao,hrana za "školu",iz polumraka sam pario i sve 3 ženke su donijele po 3 mlada.Čini mi se, da je temperatura i sati svijetla ipak primarni.
    Inače,znate da sam več rekao, da je vrijeme za kiseljenje krastavaca............
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dragutin rajnović čet 15 tra - 21:01

    damire dođi kodmene po fertivit (malo viagre)
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 čet 15 tra - 21:54

    Hvala Vam na Vašim savjetima i komentarima. Vidim i sam da ima dosta toga. Nije da nisam do sada pario kanarince pa su mi puno stvari strane samo mi je ova godina stvarno nešta posebno. Još mi se nije događalo da mi se ptice tako loše pare.Do sada sam probavao i sa skokovima sa mužjacima. Znači kad napari vadio sam ih van i rezultati su loši. Sada probavam ostaviti mužjaka dok ženka ne snese treće jaje i može biti da su se mužjaci udebelili. Nisam ih provjeravao ali sutra ću morati i to učiniti. Ali eto danas jedne dobre vijesti izlegao se još jedan tić iz tri jaja koliko ih je ženka snesla.Vidim da kad to jednom krene po zlu nije baš lako ispraviti stvar. Ali ništa za to bitno da smo se malo probudili i počeli malo piskarati. Još da hoće netko staviti nekog dobrog pjevača pa da ga se malo komentira da i o pjesmi nešto malo učimo a o tome se ima šta reći i naučiti.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 čet 15 tra - 23:28

    Eto kad već piskaram pa da probamo napraviti i nešto dobroga za širu masu. Volio bih kada bi se moglo prokomentirati od strane naših sudija pa i ostalih uzgajatelja nešto o samim turama malinoa. Pošto svi znamo da se svaka tura može ispjevati u više varijanti bilo bi zgodno objasniti turu po turu koji su ispjevi dobri koji su bolji ili oni najpoželjniji najbolji. naravno da je tu i prisutan i faktor osobnog ukusa ali ipak bi trebale postojati nekakove norme u kvaliteti ispjevane ture kojih bi se trebalo pridržavati. Evo za početak možemo početi sa klokotom pa ići redom. Naravno bilo bi najbolje staviti tonski zapis i nakon toga komentar šta je dobro šta je loše i tako dalje. nadam se da će ova tema naći interesa kod ostalih forumaša ako ne valjalo je pokušati. Da vidimo ima li zainteresiranih.
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlado čet 15 tra - 23:43

    Što se tiče plodnosti zašto jednostavno ne posudiš negdi mužjaka i probaš snjim.
    Bar ćeš znat 50% rješenja za problem.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 čet 15 tra - 23:57

    Pozdrav Vlado !
    Da i to je jedno od riješenja samo što mi je mužjak od najbližeg uzgajivača udaljen barem 150 km.Ali nači će se riješenje i za to hvala još jednom na savjetu.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sub 17 tra - 17:26

    evo u mene je slijedeca situacija od 4 zenke koje san ima u planu radi jedna i to odlicno zasad ,da pojasnin jedna zenka mi se razbolila te je izbacena za ovu sezonu druga tri ture sve tri neplodne imala je dva muzjaka koja su je parili stim da je jedan vec oparija ovu sta mi jedino radi i ima vec mlade tako da je sigurno u njoj problem te treca zenka je muski greska u biranju Very Happy nema veze sad, da se vratin ovoj koja radi ,mlada zenka prvo parenje te je odgojila tri mlada kojima je sad vec 26 dana te vec lezi na 5 jaja ,srecom nije bilo problema da dira prstenje te san vrlo zadovoljan jer su mi ovo prvi malinoi u zivotu stoga molin iskusnije da mi pojasne kad mladi navrse 26 dana moze li ih se vec pustit u voljeru te da li im je kljun vec sposoban za razbijanje i normalno hranjenje sjemena
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by krstokljun sub 17 tra - 17:43

    Evo si mi odgovorio na pitanje koje sam ti poslao u pp.
    Daj Romu po strani, okreni se ticama. Very Happy
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel sub 17 tra - 19:50

    Krešo
    vrijeme odvajanja se bazira na 2 elementa:da li mladi več sami jedu i da li ih majka još hrani ili ne.
    Ako još u potpunosti sami ne jedu, slobodno ih ostavi kod majke. Oni njoj ne smetaju,sigurno ih još po malo hrani.
    Ako još ne jedu uopće sami ,(u što sumjam obzirom na 26 dana)a majka ih sigurno više ne hrani, možeš ih prebaciti u veći prostor i nastaviti ih sam hraniti mekom hranom. Ali neka budu uz ptice koje samostalno jedu.
    Biti će sve OK.
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic sub 17 tra - 19:53

    kreso je napisao/la:evo u mene je slijedeca situacija od 4 zenke koje san ima u planu radi jedna i to odlicno zasad ,da pojasnin jedna zenka mi se razbolila te je izbacena za ovu sezonu druga tri ture sve tri neplodne imala je dva muzjaka koja su je parili stim da je jedan vec oparija ovu sta mi jedino radi i ima vec mlade tako da je sigurno u njoj problem te treca zenka je muski greska u biranju Very Happy nema veze sad, da se vratin ovoj koja radi ,mlada zenka prvo parenje te je odgojila tri mlada kojima je sad vec 26 dana te vec lezi na 5 jaja ,srecom nije bilo problema da dira prstenje te san vrlo zadovoljan jer su mi ovo prvi malinoi u zivotu stoga molin iskusnije da mi pojasne kad mladi navrse 26 dana moze li ih se vec pustit u voljeru te da li im je kljun vec sposoban za razbijanje i normalno hranjenje sjemena

    Mlade mozes odvojiti i par dana ranije(19,20,21) u volijeru(za pocetak manju), stim sto bi trebao nastaviti da dajes jajcanu hranu bar jos 10 dana,mozes mesati proklijalo seme repice sa jajcanom hranom da bi mladi sto pre presli na semensku hranu.... i tako postepeno smanjivati jajcanu hranu a davati vise semensku sve dok potpuno ne predju na semensku hranu.... ovo ti je malo ugrubo objasnjeno...pozzz
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sub 17 tra - 20:15

    zahvaljujem obojici na objasnjenjima oni su zasad u vecoj parilici sami njih troje posto su to prvi mladi,inace koristim cede jajcanu i zanima me posto je ona suha a dosad je dajem omeksanu dali tako treban i ubuduce radit mislim na davanje ovim mladima ili je mogu dati i suhu ,svakako koristim i klijavo sjeme od ornitalie
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic sub 17 tra - 20:26

    kreso je napisao/la:zahvaljujem obojici na objasnjenjima oni su zasad u vecoj parilici sami njih troje posto su to prvi mladi,inace koristim cede jajcanu i zanima me posto je ona suha a dosad je dajem omeksanu dali tako treban i ubuduce radit mislim na davanje ovim mladima ili je mogu dati i suhu ,svakako koristim i klijavo sjeme od ornitalie

    Nastavi da dajes omeksanu jajcanu hranu sve dok mladi ne nauce da jedu samu semensku hranu.... kasnije u toku godine kada su i oni stariji mozes nedeljno 1-2 davati suvu jajcanu hranu...(znaci nemoras je kasnije kvasiti ili rendati jaje,jabuku ili sta vec stavljas).
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sub 17 tra - 20:27

    ok zahvaljujem !!
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja sub 17 tra - 22:40

    pozdrav svima evo i mene nakon duzeg vremena vidim da se dobro radilo.
    malinasi dali ste poceli sa parenjem i kako ide,imali problema sa parenjem.

    Sponsored content


    malino kanarinci - Page 22 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 13 svi - 21:45.