renato je napisao/la:
E baš san se raspisa ,skratit ću, neka svatko radi prema svom nahođenju ,u ničije razloge neću ulazit ,niti me je briga,po meni je ovo jedini ispravni put,što mi govori i dugogodišnje iskustvo.
Renato, nisi dobro shvatio sto znaci PREVENTIVA u uzgoju ptica. I doleko je od pojma VAKCINIRANJA, koji se isto primjenju kod ptica (protiv virusa). Vakciniranje protiv bakterije i parazita ne djeluje, nije dovoljno djelotvorno. Bakterije i paraziti su daleko veci da bi se mogli odstraniti antitjelima (koji su proizvodi ili vakciniranja ili prirodnog imuniteta).
Kad se govori o prirodnom imunitetu kod ptica, koje ptice postizu tokom zarazenosti ili u prisutnosti izvora zaraze, misli se na njenu sposobnost da se odupre posljedicama zaraze, ne zaraze same. Npr, ptica moze imati crijevne bakterije i zivjeti normalno vise godina. Onda kazemo da je krepala od starosti, ne od zaraze.
Kako se ne bavis uzgojenim pticama, vec samo divljima, nisi imao prilike okusiti na svojoj kozi sto znace gubici u uzgoju. Evo kod Drageca, od 16 verduna ostala samo dva "zdrava" (otporna, jer ja bi rekao 100% da su i oni zarazeni samo sa za sada otporni, a do godine tko zna...). Da je vise koristio prirodno bilje mozda bi jos koji ostao, ali problem se nebi rijesio. I dogodine jole nanovo, roditelji prenose infekciju na mlade, razvoj imuniteta kod mladih je pod upitnikom, ponovo gubici,...
Tko se bavi uzgojem ptica Evropske faune, a u isto vrijeme ima kanarince, moze racunati na zarazenost kod mladih (prijenos infekcija sa kanarinca na faunu, kanarinci su imali 500 god. vremena da se prilagode na ove nove mutirane bakterije i parazite, otporni su ali isto tako i prenosnici).
Znaci, PREVENTIVA nije sprijecavanje infekcija mladih, vec sprijecavanje razvoja infekcije (koju vec imaju) u periodu kad im je imunitet na najnizoj razini--mitarenje. Neki koriste preventivu i nakon odvajanja od roditelja (treci-cetvrti tjedan) kada im imunited dobiven od roditelja polako ishlapjuje a njihov osobni nije jos razvijen.
Prirodni preparati: jedni su za detoksifikaciju organizma (ne samo jetre vec i drugih organa), a drugi biljni preparati sadrze prirodne antibiotike, pomazu da se pticji organizam odupre infekciji. Sada, oni bi trebali biti nadopuna kemiji, ili bi kemija trebala biti nadopuna prirodnim preparatima, svejedno.
Kemija bi trebakla biti MINIMALNA ZASTITNA DOZA, jer svakako ona istovremeno unistava i dobro u organizmu. Od dva zla, birajmo manje, i samo onda kad nam je neophodno. Ali kad se kod ptice vec vide znakovi bolesti, ovo "neophodno vrijeme" je u vecini slucajeva vec kasno.
Jednom kad zapocnes s uzgojem grdelina, i susretnes se s ovim problemima, mazda ces se sjetiti ovih rasprava i drugacije gledati na prirodu problema.
Kao kemicar pos struci prvi sam protiv kemije, i volio bih da bez nje mozemo. Sigurno da ima biljinih preparata koji mogu biti ucinkoviti kao umjetna kemija (ako ne i bolji), ali i za ovo treba biti veliki strucnjak i imati dugogodisnje iskustvo, sto jednostavno nedostoje nama amaterima. I 'prirodni preparati" mogu biti veliki otrovi, a da mi to niti neznamo.
Najispraviji put bi bio da se testira svaka ptica, svaka zarazena izdvaja i posebno lijeci, i tek kad je u potpunosti "cista" vraca u jato. E sada bi ja volio cuti tko ovako radi?