Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+63
hajduk
bondza12
sturcla
madmax
stiglica
dragutin rajnović
nedeljkovg
IvoR
Carduel
sestoperac
waterslager
Renato.M
sgobin
krstokljun
BOSKO
seadriver
ERVINO
markozd
turbozd
CUBA
zvrcko sen
crv
imarij71
sasaznas
baki302000
vlada nish
pezo
waterslager bitola
mali maša
komiza
budisic
čajka
MARIN
PESTI
jere
koce
Dean
grujo
ticar
malinobosna
dr.nenad86
Fago
Merlo
malinois
damir64
bocka
ikayke
mutacija
dva grdelina
Vasko-MK
dejanzec1
mišić
faganel
pippo
Boban NA
nebojsav
misko1
vlado
Vrbanja
kreso
korkut
cuban.ue
zoranV
67 posters

    malino kanarinci

    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 sub 11 lip - 9:00

    Pozdrav IvoR!
    Evo ja ću dati svoje mišljenje u vezi pitanja koje Ste postavili.jasno da je priprema ptica za takmičenje bitna kao i svaki dio prije toga.Moje je mišljenje da ptice pripremiti za put valja raditi u kavezima i u transporterima u kojim i idu na takmičenja onda kad je to moguće. Pred samo takmićenje valja ptice zajedno sa transporterima nosati i mjenjati im sredinu da se ptica navikne na selidbu i vožnju u auto. zato je dobro imati nekoga ko je spreman vas primiti u goste ,bar kad žene nisu kod kuće, da malo poslušate ptice i da ih se provoza. Jadro keksi ili jadro transport je nužno zlo koje na žalost onih koji prelaze granice unije moraju raditi iz čisto materijalnih stvari a vjerujem i administrativnih zavrzlama.Nisam se raspitivao kako je sa izradom papira za preko granični transport ali vjerujem da treba dosta volje i obići puno vrata da se to ishoda bar kod nas i Hrvatskoj. Volio bih također čuti iskustva ljudi ako su radili papire za prekogranični prelaz za price koja je procedura,možda sam i u zabludi.
    Naka mi ptice za sada uspijemo nekako spremiti za domaće prvenstvo a od 01.07 2013. putujemo brate mili po čitavom selu evropskom da se samo praši juhuuuu!
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja sub 11 lip - 18:30

    IvoR je napisao/la:Aco i Marin stvarno imaju ne jednog asa u rukavu vec cijelu kolekciju,dobro u svemu tom je sto oni tu svoju kolekciju rado dijele sa svima nama a i onima koji to zele.Ja osobno sam i pored svog iskustva i znanja dosta novog naucio a isto tako i primijenuo sa svojim pticama.Ipak uzgoj malinoa od prije pet,deset ili dvadeset godina je dosta napredovao,naravno u pozitivnom smislu pa tako i svaki ovaj Acin i Marinov AS dobro dodju.Isto tako sam primijetio da su Kreso i Damir64 u svemu tom jako aktivni i da zele sto vise tog da prodiskutuju,pitaju,napisu,komentarisu i ucestvuju u svemu.Za mene osobno je to jako dobro.
    Neznam da li tko ima asa za ovo?Jos je daleko sezona izlozbi ali treba misliti i o tom pa se na vrijeme pripremiti.Mnogi od nas su isli na razno razne izlozbe i svoje ljubimce nosili u malim kavezima,velikim kavezima,drvenim,plasticnim a poznato mi je da su neki od nas nosili svoje ljubimce i u Jadro kutijama za keks(kartonskim) a mene zanima sto brzi oporavak ptica pred natjecanje.Poznato je da ptice pri svakom putovanju dozive stres,neke veci ,neke manji,neke ptice na izlozbi pijevaju neke ne iako su sve sigurno jako dobri pijevaci ako ne jako dobri imaju taj genetski potencijal.Volio bih cuti misljenje o tom transportu ptica,dali ptice transportovati u njihovim malim kavezima i pojedinacno,dali u vecim sa vise ptica,dali ti kavezi trebaju biti osvijetljeni ili zatamnjeni,a mozda ipak samo Jadro kutija bez keksa.Dali je transport bolje obaviti u toku dana ili noci i koliko je potrebno vremena za oporavak ptice.
    Pozdrav svima i sto vise sampiona ove godine.

    Pozdrav

    Za ovaj nas hobi treba biti -ZDRAV PENZIONER-
    Puno toga ovisi o samoj pripremi ptice kako je transportujemo ,koliki stres je pretrpjela a bogami i od same srece da mladi zapjevaju na pravom mjestu i u pravom trenutku.Moje misljenje trbase informisati na koji nacin ptice ce biti ocjenjivane.
    Dali kolekcija ide stub cetiri kafeza jedan na drugi ili kolekcija dva ipod i dva iznad.Isto tako dali ce ptice biti ocjenjivate u ocjenjivackoj kutiji ili samo postavljanje na sto.Sve ovo utjece na nase ljubimce.
    Ja licno obucavam svoje ptice na sljedeci nacin.Mozda malo i previse stresa ali na taj nacin racunam da se ptice bolje prilagode stresu i puno lakse se vracaju u normalu.
    Kad ptice pocnem iznositi na sto radim to i sa ocjenjivackom kutijom i bez kutije samo iznosenje na sto.
    To radim tako sto prvo ptice ucim na kutiju kad se ptice naviknu da pocinju pjevati,pocinjem ih uciti bez kutije kad su se i tu navikli onda to sve kmbinujem jednom sa kutijom jednom bez kutije.Dok sve ovo radim mjenjam im prostorije a iznosim ih isto u razlicito doba dana jer nikad neznas kad ce tvoje ptice biti iznesene na ocjenjivanje u ranijim jutarnji satima ili pslije podne.Na ovaj nacin navikavam ptice na razlicit ambijent i razlicito vrijeme.Cjelo vrijeme ptice drzim u stalazi i pred samu izlozbu prije na desetak dana stavljam ih u transportne kutije i tu ih drzim cijelo vrijeme.Naravno uz svkodnevno iznosenje na preslusavanje.Na ovaj nacin ptice su naviknute na stres, transportere i bolje podnose putovanje.
    Ali sta kad nemozes putovati sa transporterima to je vrlo tesko.
    Nisam ljubitelj trnsporta ptica zajedno u kutijama,kavezima itd....
    Vise puta ptice sam transportiro 1000-2000km koje su putovale 20-30sati.To sam radio na taj nacin sto sam ih pakovo u male transportne kutije (koje sam sam napravio samo za to)svaka sama za sebe.Mogu reci da ptice poslije takvog putovanja bile su u odlicnom stanju a brzo su se oporavljale.Pustanjem u kafeze ptice su izgledale kao da nisu putovale 20-30sati.
    Poslije 1-2sata pocinjale su pjevati.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN sub 11 lip - 21:55

    Pozzz svima!

    Evo u vezi ove teme već je dosta rečeno pa ću ponešto i ponoviti.Dosta toga se može riješiti dobrom pripremom ptica.Moraju se navići na vožnju sa autom kao i na prisustvo nepoznatih ljudi u trenutku iznošenja na stol.Ptice koje staju pjevati čim se netko pomakne ili lista papire nisu dobro pripremljene.Na sve ih treba navići.Iznošenje u različito doba dana,na različitim mjestima ,listajući novine premještanje iz stolice u stolicu,odlazak kod prijatelje zajedno sa pticama, iznošenje itd....Sve to spada u kvalitetnu pripremu.
    Najveći problem ostaje sam transport ,koji uključuje prelazak granice i prisilni šverc u nekakvim kutijama.A barem što se mene tiče ,osim Državne,to se događa prilikom svakog takmičenja.I uvijek su u pitanju poprilično dugačka putovanja.Neda se tu baš nešto bitno napraviti,ali ipak može...
    Kao prvo ptice jedno 5-6 dana prije puta malo jače hraniti,uključujući i vitamine.U kutije za transport staviti i po komad jabuke.Puno bolje bi bilo putovati noću ,jer noću ptice ionako spavaju i nemaju potrebu za hranom i pićem.Ali problem je što su sva takmičenja u najnepovoljnije doba godine ,pa noćna putovanja nisu baš najsigurnija.Zbog toga noćna vožnja često otpada.Na put treba makar dan ranije nego li je samo takmičenje kako bi ptice ipak imale priliku koliko toliko se odmoriti.I normalno da nas na samom odredištu već čekaju unaprijed pripremljene čibe sa hranom ,vodom,vitaminima.
    Kad smo u mogućnosti transportirati ptice u njihovim kavezima i transporterima problema gotovo pa i nema.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sub 11 lip - 22:51

    Vrbanja ajde ako ti nije tesko kad budes uvatija vrimena da slikas i postavis te kutijice koje si sam izradjiva za transport
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 11 lip - 23:07

    damir64 je napisao/la:Nisam se raspitivao kako je sa izradom papira za preko granični transport ali vjerujem da treba dosta volje i obići puno vrata da se to ishoda bar kod nas i Hrvatskoj. Volio bih također čuti iskustva ljudi ako su radili papire za prekogranični prelaz za price koja je procedura,možda sam i u zabludi.

    ZImus sam nosio ptice na drzavno BIH, prvi put u zivotu legalno sa zvanicnim papirima i mogu vam reci da je lijep osjecaj kad na granici ne strepis da ce ti preturati po autu Very Happy Ranije sam nekoliko puta donosio ptice iz Hrvatske bez papira, nisam ih nesto posebno krio ( transporter ispod sica ili na zadnje sjediste pa preko jakna Very Happy ) ali uvijek prisutna nervoza i sta ako me uhvate. Srecom, nikad mi nisu pretresali auto...

    Koliko sam ja shvatio, sad su drzave to regulisale i postoje potpisani medjudrzavni pravilnici koji su sve to regulisali i nisu svi isti. Kod nas potvrdu izdaje Javna veterinarska ustanova ( jedna od mnogih u okrilju Vlade RCG )i postoji za sve zivotinje. Pricajuci sa vlasnicima pasa zakljucio sam da je to rutina i da nemaju nikakvih problema kad idu preko na izlozbe, parenja ili kupuju prodaju stenad...

    Istina, poznajem ljude u toj veterinarskoj ustanovi i lako sam to zavrsio s obzirom da sam dosao kod njih dan pred put. Sve to popunjava neki od veterinarskih inspektora i ima dosta podataka i pisanjije od toga kako se zovem, gdje idem, koje ptice nosim, koliko, u kolikim transpotrerima sa kojim autom, kojih registarskih oznaka, kad se vracam sa pticama... postoji jedan posebni zapisnik o bolestima...

    Na granici nisam se zadrzao 10 minuta, pokazao sam im transpoter, nisu ga otvarali ni zagledivali puno, gledali su one papire, nesto provjeravali i pustili su nas .
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja sub 11 lip - 23:32

    kreso je napisao/la:Vrbanja ajde ako ti nije tesko kad budes uvatija vrimena da slikas i postavis te kutijice koje si sam izradjiva za transport


    bice Kreso postavicu na mojoj stranici slike nasih ptica da neopterecujemo ovu stranicu
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sub 11 lip - 23:39

    evo ljudi da vas prikinen u temi s jednin pitanjem ,gledan danas tice u voljeri ,prosle godine je bilo dosta problema jer su se cupali tici skoro svi su mi ostali bez repova i po drobu su bili dobro ocupani,ove godine sricon nema tih problema bar zasad ali ima jedan drugi problem ,dosta tica ima takozvanu "metla " rep,sta znaci rep je izrasta skroz i ne fali mu pera ali ona krajnja pera su mu se zaricala ko da ih je neko rasceslja i rep je sirok i slici na metlu ,ima li ko takvih problema,ili je uzrok tome sta se cesu od voljeru ili ipak se grickaju ponekad iako san ove godine odusta od klasicnih stapica ko u cibi nego san postavija one male ,svaki stapic za po jednog tica
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 ned 12 lip - 9:11

    Pozdrav Krešo!
    Kakva ti je žica na volijeri jer kad ptice dolete na žicu tadas znaju oštetiti rep ako je žica loša ili je nešto drugo u pitanju.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso ned 12 lip - 9:24

    ma cini mi se ok zica ne znan glatka je tvornicki je kupljena voljera meni se cini da ga oni izmedju sebe rascvitaju tako jednostavno grickajuci ne znan tribalo bi promatrat duze malo
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja ned 12 lip - 10:59

    kreso je napisao/la:ma cini mi se ok zica ne znan glatka je tvornicki je kupljena voljera meni se cini da ga oni izmedju sebe rascvitaju tako jednostavno grickajuci ne znan tribalo bi promatrat duze malo


    Pozdrav Kreso
    Moguce je da sami sebi grickaju perje promatraj ih mlo vise
    Sad je pitanje zasto to rade nedostatak vitamina,perjani nametnici.......

    Imas li ptica koje su malo vise oceputane na samim ramenima krila
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso ned 12 lip - 11:02

    pa i neman bas tu i tamo nadje se koji koliko vidin
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja ned 12 lip - 11:17


    Pregledaj ih dobro mogu imati nametnike i zbog toga grickaju pera sami sebi

    Moguce je daim nedostaje vitamina pokusaj im dati malo kalciluksa
    Dobro je dati i ljusku od kokosiji jaja ali ljuska samo od kuhanih jaja

    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso ned 12 lip - 22:21

    pogledacu sve sta mogu ucinit ,svakako fala na savjetima Vrbanja
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel pon 13 lip - 21:14

    Pozdrav Krešo,
    mogući lumps na trtici ptice dovodi do lepezanskog repa.
    vlada nish
    vlada nish


    Broj postova : 155
    Age : 40
    Location : Nish, Beograd
    Registration date : 09.05.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlada nish pon 13 lip - 22:44

    A moguće je i srodstvo ptica , ima dosta stvari koje mogu biti, na kvalitet perja utiču aminokiseline na bazi sumpora metionin, cistin i cistein.
    vlada nish
    vlada nish


    Broj postova : 155
    Age : 40
    Location : Nish, Beograd
    Registration date : 09.05.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlada nish pon 13 lip - 23:08

    IvoR je napisao/la:
    Jos je daleko sezona izlozbi ali treba misliti i o tom pa se na vrijeme pripremiti.Mnogi od nas su isli na razno razne izlozbe i svoje ljubimce nosili u malim kavezima,velikim kavezima,drvenim,plasticnim a poznato mi je da su neki od nas nosili svoje ljubimce i u Jadro kutijama za keks(kartonskim) a mene zanima sto brzi oporavak ptica pred natjecanje.Poznato je da ptice pri svakom putovanju dozive stres,neke veci ,neke manji,neke ptice na izlozbi pijevaju neke ne iako su sve sigurno jako dobri pijevaci ako ne jako dobri imaju taj genetski potencijal.Volio bih cuti misljenje o tom transportu ptica,dali ptice transportovati u njihovim malim kavezima i pojedinacno,dali u vecim sa vise ptica,dali ti kavezi trebaju biti osvijetljeni ili zatamnjeni,a mozda ipak samo Jadro kutija bez keksa.Dali je transport bolje obaviti u toku dana ili noci i koliko je potrebno vremena za oporavak ptice.
    Pozdrav svima i sto vise sampiona ove godine.


    Kao kod svih sportista potreban je period adaptacije na date uslove tj. doći par dana pred takmičenje u mestu u kome se održava izložba, pa onda pitati organizatora izložbe kojom hranom hrane ptice , da bi smo i mi tom hranom hranili ptice bar nedelju dana pred izložbu kako bi se crevna mikroflora navikla na tu hranu tj. brže usvajala hranljive materije iz te hrane, kakva je temperatura u prostoriji gde će se držati ptice, ima dosta vitaminskih preparata koji pomažu , ukoliko putovanje nije mnogo dugo recimo do 5 sati,3-4 sata pre puta ne davati hranu a 2 sata vodu, mišljenja sam da to treba biti pojedinačni boksevi i to zatamnjeni jer ptica tako miruje i manje troši energiju a u slučaju dužeg puta jednostavno imamo propise o dobrobiti životinja koji se moraju poštovati za određenu vrstu .
    No pre svega ovoga jednostavno ima vrhunskih ptica koje neće zapevati na takmičenju pa treba vršiti selekciju ptica i na to, kao i da ptice pre puta moraju biti u dobroj formi.
    IvoR
    IvoR


    Broj postova : 225
    Age : 64
    Location : Villach
    Registration date : 30.10.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by IvoR čet 16 lip - 21:45

    Zahvaljujem svima,dosta dobrih odgovora i sitnica o kojima stvarno treba voditi racuna ako se zeli ako nista drugo a ono bar dostojno takmiciti.Ima sitnica koje mnogo znace i koje svakako treba postovati.
    IvoR
    IvoR


    Broj postova : 225
    Age : 64
    Location : Villach
    Registration date : 30.10.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by IvoR pon 20 lip - 22:55

    Kod malinoa je moguce sa 90 posto sigurnosti odrediti spol jos u gnijezdu.Kad uhvate 15 dana a mozda i ranije.
    Neznam da li bi Marin htio napisati nesto i o ovoj po meni interesantnoj temi.Mozda je vec pisano dosta o tome ali ja neznam gdje tacno.
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja uto 21 lip - 0:58

    IvoR je napisao/la:Kod malinoa je moguce sa 90 posto sigurnosti odrediti spol jos u gnijezdu.Kad uhvate 15 dana a mozda i ranije.
    Neznam da li bi Marin htio napisati nesto i o ovoj po meni interesantnoj temi.Mozda je vec pisano dosta o tome ali ja neznam gdje tacno.

    Evo da ja pokusam opisati par nacina za raspoznavanje spola kod mladih kanarinaca
    Mozda neko vec i koristi ovo

    1) Mladi od 3-6dana mogu se prepoznati tako sto pogledamo ispod stomak uz sami otvor za vrsenje nuzde
    moze se vidjeti dvije tanke bijele vene.Te vene se protzu s lijeve i desne strane stomaka tako da uz samai otvor izgledaju kao slovo (V) svi koji imaju to na stomaku su muzijaci

    2) Kad prstenujemo mlade moze se primjetiti da pojedini mladi imaju izrazito dug srednji prst unodnosu na druga dva prsta i teze ih je prstenovati
    dok pojedini imaju nesto malo duzi srednji prst u odnosu na druga dva i puno ih je lakse prstenovati
    svi koji imaju izrazito duge srednje prste su muzijaci

    3) Kad prstenujemo mlade pocelo je i perje uveliko pojedini mladi imaju na ledjima
    izmedju krila veoma cvrsto tj.ostro perje i jacu (tamniju) boju dok drugi imaju puno mekse perje
    svi koji imaju cvrsto-ostro jacu (tamniju) bju perja su muzijaci

    4) Prije nego mladi dobiju perje na glavi moze se primjetiti da pjedini imaju vise kao pljosnatu glavu
    dok drugi imaju vise okruglu glavu
    oni koji imaju vise kao pljosnatu glavu su muzijaci

    5 kad mladi otvore oci sesti-sedmi dan gledati tice sa strane
    kod muzijaka oci leze skorom u liniji sa kljunom dok
    kod zenki oci su iznad linije kljuna to je zbog toga sto u zenki glava je vise okrugla

    ovo su neke karakteristike za prepoznavanje spola kod mladi ptica sarosti do nekih 7-10 dana

    IvoR
    IvoR


    Broj postova : 225
    Age : 64
    Location : Villach
    Registration date : 30.10.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by IvoR uto 21 lip - 12:21

    Hvala Vrbanja,desilo mi se prosle godine da sam fulao u pet tica i to kod svih pet bijelih malinoa.Za ovu godinu sam zakasnio sa ovom provijerom ali nadam se dogodine da ce biti nesto pa cemo testirati.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by krnjolac uto 21 lip - 15:25

    jel se ove metode mogu upotrijeboti i kod drugih ptica,npr. grdelina i ostale faune?
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja uto 21 lip - 20:07

    Vrbanja je napisao/la:

    Evo da ja pokusam opisati par nacina za raspoznavanje spola kod mladih kanarinaca
    Mozda neko vec i koristi ovo

    1) Mladi od 3-6dana mogu se prepoznati tako sto pogledamo ispod stomak uz sami otvor za vrsenje nuzde
    moze se vidjeti dvije tanke bijele vene.Te vene se protzu s lijeve i desne strane stomaka tako da uz samai otvor izgledaju kao slovo (V) svi koji imaju to na stomaku su muzijaci

    2) Kad prstenujemo mlade moze se primjetiti da pojedini mladi imaju izrazito dug srednji prst unodnosu na druga dva prsta i teze ih je prstenovati
    dok pojedini imaju nesto malo duzi srednji prst u odnosu na druga dva i puno ih je lakse prstenovati
    svi koji imaju izrazito duge srednje prste su muzijaci

    3) Kad prstenujemo mlade pocelo je i perje uveliko pojedini mladi imaju na ledjima
    izmedju krila veoma cvrsto tj.ostro perje i jacu (tamniju) boju dok drugi imaju puno mekse perje
    svi koji imaju cvrsto-ostro jacu (tamniju) bju perja su muzijaci

    4) Prije nego mladi dobiju perje na glavi moze se primjetiti da pjedini imaju vise kao pljosnatu glavu
    dok drugi imaju vise okruglu glavu
    oni koji imaju vise kao pljosnatu glavu su muzijaci

    5 kad mladi otvore oci sesti-sedmi dan gledati tice sa strane
    kod muzijaka oci leze skorom u liniji sa kljunom dok
    kod zenki oci su iznad linije kljuna to je zbog toga sto u zenki glava je vise okrugla

    ovo su neke karakteristike za prepoznavanje spola kod mladi ptica sarosti do nekih 7-10 dana

    by krnjolac Today at 14:25
    jel se ove metode mogu upotrijeboti i kod drugih ptica,npr. grdelina i ostale faune?



    Sve ovo gore navedeno sam radio sa kanarincima tako da mogu to preporuciti da se koristi kod kanarinaca


    Za stiglice nemogu reci jer ih nisam uzgajo ali jesam nekad davno L..... i drzo
    moje misljenje da prva dva nacina bi trbalo da funka i kod stiglica






    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by waterslager bitola uto 21 lip - 23:21

    IvoR je napisao/la:Kod malinoa je moguce sa 90 posto sigurnosti odrediti spol jos u gnijezdu.Kad uhvate 15 dana a mozda i ranije.
    Neznam da li bi Marin htio napisati nesto i o ovoj po meni interesantnoj temi.Mozda je vec pisano dosta o tome ali ja neznam gdje tacno.
    Kod malinoa se spol mladih moze odrediti 15-og dana sa 90% sigurnosti jer su mladi muzjaci intenzivnije boje od zenki,a i glava im je cjela intenzivno zuta za razliku od zenki cija je glava na temenu neintenzivno zute boje...Ovo je najsigurniji nacin odredzivanja spola mladih.
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel pet 24 lip - 13:56

    Uzgojna sezona završena.Neobično je započela.Od 15 predviđenih ženki samo je 9 "radilo"Nikada do sada nije bio toliki "odpad".Izleglo se 54 mlada,6 nije dočekalo volijericu,ostatak(48)je OK.Pošteno su se i rasporedili.Pola muški, pola ženske. Do konca će i neko sigurno promijeniti spol.
    Ove godine mladi slušaju fenomenalnu pjesmu.Sve ture pjevane vrhunski,poslagane kao u snu:klok-bol-rol.U cijeloj pjesmi ni jedna falinga,ništa nepotrebno.I što je bitno:pjesma se skoro ne prekida od 6 sati ujutro do 21 sat navečer. Nadam se da cjelodnevno slušanje neće biti uzaludno.
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    malino kanarinci - Page 37 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK pet 24 lip - 14:39

    Pozdrav. Zamolio bih iskusnije malinoase da mi odgovore na jedno pitanje. Pocetnik sam u odgoju malinoa, pa se nisam dosad susretao sa problemima oko pjevanja.
    Prije nekoliko mjeseci dobio sam malino muzjaka starog 2 g , koji je vec imao kompletnu pjesmu ,odnosno po mom poznavanju sve ture.
    Medjutim kako je ptica drasticno promjenila uvijete drzanja, krenula je u mitarenje i samim tim pjesma je oko mjesec dana stala.
    Da napomenem da je u mitarenje bio jedino taj muzjak dok su ostali bili skroz OK i pjevali su, imam jednog starijeg ( 3g ) i jednog mladjeg ( 1g ).
    Ali posle mitarenja sam primjetio da je ovaj muzjak prihvatio njihovu pjesmu, posebno onog starijeg koji je bio malo glasniji.
    Zanima me dali je moguce da se to desi, uzimajuci u obzir da je star 2g, i drugo dali je posledica mitarenja ili je jednostavno novajlija prihvatio ono sto mu je lakse za pjevanje Very Happy .
    Puno pozdrava svima iz vruce Makedonije i ugodno ljetovanje Very Happy

    Sponsored content


    malino kanarinci - Page 37 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 17 svi - 15:14.