Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+63
hajduk
bondza12
sturcla
madmax
stiglica
dragutin rajnović
nedeljkovg
IvoR
Carduel
sestoperac
waterslager
Renato.M
sgobin
krstokljun
BOSKO
seadriver
ERVINO
markozd
turbozd
CUBA
zvrcko sen
crv
imarij71
sasaznas
baki302000
vlada nish
pezo
waterslager bitola
mali maša
komiza
budisic
čajka
MARIN
PESTI
jere
koce
Dean
grujo
ticar
malinobosna
dr.nenad86
Fago
Merlo
malinois
damir64
bocka
ikayke
mutacija
dva grdelina
Vasko-MK
dejanzec1
mišić
faganel
pippo
Boban NA
nebojsav
misko1
vlado
Vrbanja
kreso
korkut
cuban.ue
zoranV
67 posters

    malino kanarinci

    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic pet 21 lis - 11:49

    kreso je napisao/la:uuuuuffff nezgodno ajme misterij pravi ima san im ja prekjucer jednu cudnu stvar u ormaru di su mladi muski jedan se ponasa gotovo cili dan ko da je poremecena ravnoteza ne znan kako bi objasnia zanosilo ga je u jednu stranu nije nikako moga stajat na precki tremava je nonstop da bi sutra sve normalno bilo e sad jeli dobija neki sok ili sta neman pojam

    Pre par godina dok sam drzao ptice u garazi imao sam slican slucaj ili mozda isti, u toku dana ptice su delovale normalno a vec uvece ili sledeci dan uznemireno a imao sam slucaj i da ptica se zanosi i pada sto je posledica stresa ,verovatno imas "posetilaca" u toj prostoriji,kod mene su se u garazi tada pojavili misevi koji su isli izmedju kaveza i verovatno neke ptice su na to reagovale veoma stresno
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vasko-MK pet 21 lis - 14:53

    faganel je napisao/la:Prekjučer ujutro pri pregledu ptica skoro me udarila kap:u stalaži sa muškima 5 ptica je ležalo krepano,na balkonu u jednom čibunu 3 ženke,u drugom 2 i u trečem jedna.Ukupno 10 ptica krepalo iz čista mira.Tako mi se čini.
    Na večer je sve bilo normalno,nikakvih anomalija,a ništa nisam ni mjenjao u uzgoju,ništa nova nisam dodavao za ishranu ili nešto u vodu za piće.Sve u potpunosti isto osim što je 10 ptica krepalo.
    Na pticama nikakvi znaci vanjskih ozlijeda,tijela u potpunosti normalna bez znakova bilo kakvih stomačnih promjena.Dno čiba bez ikakvih znakova da se događalo nešto vanredno.
    To jutro sam odnio jednu lješinu na Vet.zavod i jutros dobio odgovor, da ništa nisu mogli pronaći.
    Ova zadnja 2 dan nije bilo krepavanja ali svako malo sa strahom pregledavam ptice, gadan osječaj.
    DA LI JE NETKO IMAO SLIČNIH PROBLEMA I DA LI NETKO PRETPOSTAVLJA ŠTO SE DOGAĐALO???

    Pozdrav. Mada je moje iskustvo i odgoju ptica skromno, rekao bih da se verovatno radi o stresu ili kako je budisic naveo, nezeljenom posetiocu. Desilo mi se da mi zenka kanarinka ugine uplasena od zvuka brusilice, za razliku od nje ostale ptice su se manje uznemirile. Posle toga sam od iskusnijih dobio savjete da ubuduce vise pazim na to. Steta za gubitak ptica ...
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel pet 21 lis - 15:41

    Ptice ne mogu vratiti ali me kopka UZROK.
    Da je bilo nešto živo sigurno bi se vidilo na tijelima ptica a i ja bih primjetio jer se nešto živo nema di skriti
    Imam vučjaka desetgodišnjaka.On ima pristup pticama ali nikada nije napao ptice.Može li on biti prijenosnik čega???
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vasko-MK pet 21 lis - 16:01

    faganel je napisao/la:Ptice ne mogu vratiti ali me kopka UZROK.
    Da je bilo nešto živo sigurno bi se vidilo na tijelima ptica a i ja bih primjetio jer se nešto živo nema di skriti
    Imam vučjaka desetgodišnjaka.On ima pristup pticama ali nikada nije napao ptice.Može li on biti prijenosnik čega???

    Gledajuci sa veterinarskog aspekta kad ste vec pomenuli vucjaka, moze biti prijenosnik, medjutim bilo sta da je on preneo na ptice ( virus, bakterija, glivice, jajasca nekog parazita ) ,ima period inkubacije i sto je najvaznije klinicku sliku ( simptome bolesti ). A kazete i da ste poslali uzorak na obdukciju i nista nije otkriveno, pa prema tome ja mislim da trebamo odbaciti vjerovatnocu potencijalne bolesti, posto u vasem tekstu stoji da niste primjetili nikakav znak bolesti. Naravno da treba da se otkrije UZROK i sto je bitnije u ovom slucaju da se isti ELIMINISE. Nadam se da se iskusniji odgajivaci i forumasi vise upuceni, slazu samnom.
    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by waterslager bitola pet 21 lis - 16:10

    faganel je napisao/la:Prekjučer ujutro pri pregledu ptica skoro me udarila kap:u stalaži sa muškima 5 ptica je ležalo krepano,na balkonu u jednom čibunu 3 ženke,u drugom 2 i u trečem jedna.Ukupno 10 ptica krepalo iz čista mira.Tako mi se čini.
    Na večer je sve bilo normalno,nikakvih anomalija,a ništa nisam ni mjenjao u uzgoju,ništa nova nisam dodavao za ishranu ili nešto u vodu za piće.Sve u potpunosti isto osim što je 10 ptica krepalo.
    Na pticama nikakvi znaci vanjskih ozlijeda,tijela u potpunosti normalna bez znakova bilo kakvih stomačnih promjena.Dno čiba bez ikakvih znakova da se događalo nešto vanredno.
    To jutro sam odnio jednu lješinu na Vet.zavod i jutros dobio odgovor, da ništa nisu mogli pronaći.
    Ova zadnja 2 dan nije bilo krepavanja ali svako malo sa strahom pregledavam ptice, gadan osječaj.
    DA LI JE NETKO IMAO SLIČNIH PROBLEMA I DA LI NETKO PRETPOSTAVLJA ŠTO SE DOGAĐALO???
    Na kojem je spratu balkon?
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Vrbanja pet 21 lis - 16:41

    faganel je napisao/la:Prekjučer ujutro pri pregledu ptica skoro me udarila kap:u stalaži sa muškima 5 ptica je ležalo krepano,na balkonu u jednom čibunu 3 ženke,u drugom 2 i u trečem jedna.Ukupno 10 ptica krepalo iz čista mira.Tako mi se čini.
    Na večer je sve bilo normalno,nikakvih anomalija,a ništa nisam ni mjenjao u uzgoju,ništa nova nisam dodavao za ishranu ili nešto u vodu za piće.Sve u potpunosti isto osim što je 10 ptica krepalo.
    Na pticama nikakvi znaci vanjskih ozlijeda,tijela u potpunosti normalna bez znakova bilo kakvih stomačnih promjena.Dno čiba bez ikakvih znakova da se događalo nešto vanredno.
    To jutro sam odnio jednu lješinu na Vet.zavod i jutros dobio odgovor, da ništa nisu mogli pronaći.
    Ova zadnja 2 dan nije bilo krepavanja ali svako malo sa strahom pregledavam ptice, gadan osječaj.
    DA LI JE NETKO IMAO SLIČNIH PROBLEMA I DA LI NETKO PRETPOSTAVLJA ŠTO SE DOGAĐALO???

    Pozdrav !


    Posto nema nikakvih znakova nasilne smrti ptica a nosili ste ptice na pregled nista nije nadjeno kao sto rece Vasko-MK upotpunosti mozemo izbaciti da je pas prenio neko oboljenje
    Veoma je tesko reci sta je bilo sa tvojim pticama jer svaki uzgajivac poznaje najbolje svoje ptice uslovi drzanja ishrana itd.Ptice koje imaju veliki nedostatak B-vitamina sklone su stresu a u tom stresu cesto se desava da umiru.
    Kreso se zali da mu ptica izgleda kao da nema ravnotezu i tu moze biti isto nedostatak B-vitamina ali kod ovakvih blazi desavanja zna se pokazati kod ptica koje su prenatrpane u kavezu precke u kavezima preblizu krova (previse ptica u malom prostoru)...
    Posto su vase ptice naglo pokrepalo moja pretpostavka je da pticama nedostaje B-vitamina i usled velikog stresa su pokrepale.

    To je moje misljenje a mozda se i varam

    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by ticar pet 21 lis - 17:33

    [quote="Vrbanja"][quote="faganel"]Prekjučer ujutro pri pregledu ptica skoro me udarila kap:u stalaži sa muškima 5 ptica je ležalo krepano,na balkonu u jednom čibunu 3 ženke,u drugom 2 i u trečem jedna.Ukupno 10 ptica krepalo iz čista mira.Tako mi se čini.
    Na večer je sve bilo normalno,nikakvih anomalija,a ništa nisam ni mjenjao u uzgoju,ništa nova nisam dodavao za ishranu ili nešto u vodu za piće.Sve u neznam gdje ste slali ptice ali u vet fakultetu u zagrebu mogu pronaći samo bakterije,za ostale stvari se treba obratiti nekom laboratoriju za kokoše,neznam točno gdje ali znaju u vet fakultetu,probajte pitati sigurno će vam reći.
    jedino što mi je poznato je da neke ptice znaju tako naglo uginuti ukoliko im fali vitamin A.budu ugojene i izgledaju zdrave ali zbog manjka vitamina uginu.
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by faganel pet 21 lis - 19:23

    Balkon je na prvom katu ali je u potpunosti ostakljen.Nikada dio ne ostaje otvoren bez kontrole.Prije nekoliko godina su mi grlice unile tekute i od tada nema labavo.
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic pet 21 lis - 20:24

    faganel je napisao/la:Prekjučer ujutro pri pregledu ptica skoro me udarila kap:u stalaži sa muškima 5 ptica je ležalo krepano,na balkonu u jednom čibunu 3 ženke,u drugom 2 i u trečem jedna.Ukupno 10 ptica krepalo iz čista mira.Tako mi se čini.
    Na večer je sve bilo normalno,nikakvih anomalija,a ništa nisam ni mjenjao u uzgoju,ništa nova nisam dodavao za ishranu ili nešto u vodu za piće.Sve u potpunosti isto osim što je 10 ptica krepalo.
    Na pticama nikakvi znaci vanjskih ozlijeda,tijela u potpunosti normalna bez znakova bilo kakvih stomačnih promjena.Dno čiba bez ikakvih znakova da se događalo nešto vanredno.
    To jutro sam odnio jednu lješinu na Vet.zavod i jutros dobio odgovor, da ništa nisu mogli pronaći.
    Ova zadnja 2 dan nije bilo krepavanja ali svako malo sa strahom pregledavam ptice, gadan osječaj.
    DA LI JE NETKO IMAO SLIČNIH PROBLEMA I DA LI NETKO PRETPOSTAVLJA ŠTO SE DOGAĐALO???

    Evo iznecu jos jedno svoje iskustvo kada mi je uginulo preko 100 ptica u malom vremenskom periodu u jednom danu cak preko 30 ptica,imao sam stvarno velikih malera ,probacu da ti opisem slucaj,kada mi se dogodilo da u jednom danu izgubim preko 30 ptica,reagovao sam tako sto sam izmet iz pticarnika odmah odneo na analizu a preostale ptice podvrgao terapiji sa antibioticima(moram napomenuti da su ptice do tada bile u odlicnoj formi,bez bilo kakvih tragova bolesti),posle izvrsenih analiza koje sam obavio u Veterinarskoj stanici u Sapcu,bakterioloski nalaz je posle tri dana uradjen i u izmetu ptica nije pronadjena bakterija,bio sam potpuno zbunjen i nisam stvarno znao sta dalje da radim,popricao sam sa ljudima u Veterinarskoj stanici i oni su sumnjali na virusno oboljenje i preporucili mi da odnesem ptice u Novi Sad na Veterinarski fakultet.Stupio sam u kontakt sa Gosp.Majstorovicem i dogovorio se da dodjem u Novi Sad i da donesem 5 mrtih uzoraka(ne starijih od 2 dana).Tako sam i uradio otisao sam i odneo mrtve uzorke u Novi Sad gde je Gosp.Majstorovic insistirao da prisustvujem seciranju ptica,vec na samom pocetku seciranja video je tragove lecenja i pitao me koje sam lekove koristio,odmah je odbacio virusno oboljenje i prilikom seciranja glave mrtvih ptica kod svih 5 uzoraka pronasao je crnu tacku na lobanji,kada sam ga pitao sta je to rekao mi je da su ptice uginule usled izliva krvi na mozak.....Moram da napomenem da sam prilikom prvih gubitaka sve preostale ptice prebacio iz spoljne volijere u zatvorenu prostoriju,ali su ptice i dalje padale kao pokosene nereagujuci na terapiju, dok su mlade ptice koje su od starta bile u zatvorenoj prostoriji odmah pored spoljne volijere bile odlicnog zdravlja i nisam imao u toj prostoriji gubitaka iako je prozor od te prostorije bio sirom otvoren sa komarnikom na prozoru......
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois pet 21 lis - 21:21

    nimalo ugodna iskustva Sad

    Do sad se nisam sreo i nadam se da necu sa problemima kakve navodite .Nemam nikakvu ideju a niti iskustvo da bih mogao dati neki komentar .

    Prije nekoliko godina sam pobio puno ptica al mojom krivicom .Dao sam preparat kome je bio dobar rok valjanosti i dozirao sam ga kako treba -MEDUTIM LJEK SE POKVARIO radi neadekvatnih uvjeta drzanja .

    Ruzno iskustvo jednog prijatelja je i to da je u kratkom vremenskom roku ptice tretirao ivermektinom i frontlineom i UGINULO IH JE PUNO.

    Treba biti obazriv .

    Stres moze djelovati na ptice al u tolikom broju..........nisam siguran .
    Budisicu ,sta je na kraju veterinar u Novom Sadu zakljucio???

    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by waterslager bitola pet 21 lis - 22:49

    Ako su ostale ptice ok posle nekoliko dana,jedino objasnjenje je da je ove koje su uginule nesto preplasilo...Zastakleni balkon...Vidjao sam da soko udari u prozor,a i druge pernate grabljivice.Proslih godina sam pri preslusavanju zamracenih ptica primetio da ih silno uplasi jako svetlo automobila u prolazu.Preslusavao sam ptice pored zastaklenog zida...Ali nijedna nije uginula...Nadajmo se da nece biti jos uginuca.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Carduel pet 21 lis - 23:03

    kreso je napisao/la:uuuuuffff nezgodno ajme misterij pravi ima san im ja prekjucer jednu cudnu stvar u ormaru di su mladi muski jedan se ponasa gotovo cili dan ko da je poremecena ravnoteza ne znan kako bi objasnia zanosilo ga je u jednu stranu nije nikako moga stajat na precki tremava je nonstop da bi sutra sve normalno bilo e sad jeli dobija neki sok ili sta neman pojam

    Ovo mi se isto desilo jedanput sa štiglićem. Nekoliko sati je motao glavu u osmicu i nije mogao niti stajati a pri pokušaju leta bi udarao bez ikakve kontrole krilima. Dva sata sam ga držao u rukama i vraćao mu glavu u normalan položaj da se nebi ugušio zbog motanja glave. Poslije toga sam ga vratio u kavez jer sam morao ići na put. Kad sam se vratio nakon 5 - 6 sati već sam mislio da je uginuo. Ali kad sam došao do kaveza on je stajao na šipci ali još uvijek nije bio najbolji u ravnoteži. Sutra ujutro kad sam došao ptica je bila potpuno oporavljena i zdrava. I dan danas je kod mene i sve je u redu.

    Ovo se sve desilo nakon što sam pticama dao dnevnu porciju hrane i promijenio im vodu. Znam da ptice, koje su dehidrirale, mogu nakon uzimanja veće količine vode da uginu od kapi no kod mene to nije bio slučaj. Šta bi mogao biti uzrok ne znam! Uglavnom ptica je sada ok.

    Možda ovi kanarinci imaju povećan LDL u krvi!?
    nebojsav
    nebojsav


    Broj postova : 85
    Registration date : 22.09.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty bolest

    Postaj by nebojsav sub 22 lis - 8:40

    Po mom mišljenju su u pitanju ili virusi ili bakterije,prenosioc pas . g Kulić ima psa i Budišić ima psa,isti svuda njuškaju ,odlaze ,dolaze a znamo da u današnja vremena ima svakakvih novih bolesti- svinjska, ptićija gripa itd.Što se tiče veterinarskih analiza, da su dobro i kvalitetno gledali nešto bi i našli.Naravno od nekih novih bolesti ne ugibaju sve jedinke,neke i prezive.Tako se nagađalo i oko crne mrlje na trbuhu ,te hrana te stres,a ono BaKTERIJSKA INFEKCIJA .TRI DANA PRIJE IZLEGANJA I TRI POSLIJE JAČI ANTIBIOTIK I PTIĆI OSTANU ZIVI.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by crv sub 22 lis - 11:11

    nebojsav je napisao/la:Po mom mišljenju su u pitanju ili virusi ili bakterije,prenosioc pas . g Kulić ima psa i Budišić ima psa,isti svuda njuškaju ,odlaze ,dolaze a znamo da u današnja vremena ima svakakvih novih bolesti- svinjska, ptićija gripa itd.Što se tiče veterinarskih analiza, da su dobro i kvalitetno gledali nešto bi i našli.Naravno od nekih novih bolesti ne ugibaju sve jedinke,neke i prezive.Tako se nagađalo i oko crne mrlje na trbuhu ,te hrana te stres,a ono BaKTERIJSKA INFEKCIJA .TRI DANA PRIJE IZLEGANJA I TRI POSLIJE JAČI ANTIBIOTIK I PTIĆI OSTANU ZIVI.

    Nebojsav , sve to stoji i vrlo je moguće , ali po meni je največa mogućnost prenošenja klica preko posjetioca - uzgajivača . Twisted Evil
    Također , pri nabavci nove ptice , dajemo li izmet na analizu ? Jesmo vraga !

    još bi se trebalo prisjetiti uloge Harzera u rudarstvu , i kanarinčeve osjetljivosti na plinove .(Osim propan -butan u kućanstvu, opasni su i boje , lakovi , razrijeđivači , terpentin ... Treba biti oprezan i sa tzv. osvježivačima zraka i sredstvima protiv komaraca i muha .
    U svim tim situacijama ptice ugibaju istovremeno.
    Napominjem da je po nekad dovoljno da pri zamjeni plinske boce ona minimalna količina plina koja ,,pobjegne '' - dovoljna da u zatvorenom prostoru ubije kanarinca.
    nebojsav
    nebojsav


    Broj postova : 85
    Registration date : 22.09.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty ok,

    Postaj by nebojsav sub 22 lis - 17:35

    Crve,upotpunosti se slazem i to moze biti.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 pon 24 lis - 19:03

    [img]malino kanarinci - Page 40 Picture427l.th [/img]
    Vikend je iskorišten za postavljanje malih kaveza pranje čišćenje dezinfekcija i stavljanje ptica u njih. Malo su me iznenadile ptice koje sam hvatao jer su bile lagano pokrivene salom iako je hrana bila 70/30% svetlo sjeme /repica. nakon par dana slijedi zamračivanje pa da čujemeo šta ima u ovom jatu išta ili ništa.

    -------

    https://ptice-birds.forumhr.com/viewtopic.forum?t=1629

    Sponsored content


    malino kanarinci - Page 40 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 16:31.