[quote="crv"] Naš forumaš Vlado se zanima za način razmnožavanja lavande a i naveo je i primjer prijatelja koji ima maslinik od 800 stabala . Njegov prijatelj je čuo podatak da lavanda u masliniku uništava mnoge nametnike.
Lavanda se može razmnožiti sjemenom , reznicom i sadnicom odnosno dijelom grma sa žilama.
Dobiti lavandu iz sjemena je delikatan pothvat.Sjeme je teško sakupiti a kada smo ga i dobili , obzirom na spolno razmnožavanje , ne znamo kakva će biti nova biljka , koje boje i arome mirisa .Nadalje sa starošću sjemena uvelike se smanjuje klijavost . Ako smo ipak i uspjeli , mladoj biljčici treba čitava godina u optimalnim uvjetima da bi dosegla 8 cm i ima samo jednu stabljiku.
Iz reznice , zavisno od sorte , uspjeh je od 50% pa nadalje uz pomoč hormonskog preparata za ožiljavanje . Ovaj način se i primjenjuje u komercijalnoj proizvodnji sadnica.U početnoj fazi ne raste baš brzo i ima dosta gubitaka , tako da je cijena sadnice uvjetovana starošću.
Izuzimanje mlade biljke ili dijela odrasle i presađivanje je najbrži postupak , ali ni tu ne mora ići sve glatko. Promjena vrste tla i PH faktor mogu biti uzrok ugibanja .Taj problem se rješava tako da ,,tešku '' i masnu zemlju koja dugo zadržava vlagu razrahlimo uz pomoč vrtlarskog vapna , pepela , suhog riječnog pijeska i humusa. Na taj način dobit ćemo i približno željenu PH vrijednost tla.(Takav supstrat koristiti i kod reznica.)
Lavanda u masliniku je super stvar . Simbioza tih biljaka je uhodana vać tisučama godina.A i sama lavanda ponovo postaje tražen proizvod.
Što se tiče insekata - nametnika na maslini , lavanda ih ne uništava , ali ih svojim intenzivnim mirisom udaljava.
Lavandu bi se trebalo , zbog njene potrebe za sunčevim svijetlom , saditi u redovima u smijeru sjever - jug .
Njenim djelovanjem uvelike bi se smanjila upotreba insekticida. Ali što sa korovom? Mlada lavanda je na plodnoj zemlji slab borac za svoja prava i korov je zna zagušiti .A
istovremeno i sama je vrlo osjetljiva na herbicide .
Problem se rješava uz pomoč PVC folije koju položimo između redova lavande i rubove zakopamo i time spriječimo cirkulaciju zraka . sunce će uništiti i korov i sjeme , a ono što je uginulo ispod folije , dobro je spaliti i taj pepeo razasuti oko sadnica lavande i okopati.
Same sadnice dok ne ojačaju potrebno je plitko okopavati i plijeviti . Prihraniti i potaknuti rast možemo sa NPK 7-14 -21 bez klora.
Najčešće korištena sorta koja je prilično otporna a istovremeno ima dobru aromu i daje dosta ulja , je BUDROVKA .
Inače lavanda je raširena od Indije (odakle vjerovatno potiče) pa sve do Francuske (Provansa).Postoji veliki broj sorti koje variraju u svim segmentima , od mirisa do boje i veličine i perioda cvata. Lako se oprašivanjem križaju sorte , tako da postoje različite varijacije i na malom području kao što je naša strana Jadrana. Razlike su vidljive od otoka do otoka ,ali u detaljima.
Poštovani Crve, samo da nadodam jednu riječ SADA.
Lavanda se sada razmnožava reznicama, znači osječeš grančicu, utopiš u hormon te staviš u zemlju, upravo ovih dana.
Također preporučujem pogledati na you tube snimku branja lavande, htio sam reći da su uvezeni strojevi koji beru čaj, a mogu se koristiti za branje lavande........ Pozzzz