Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+44
zoranV
cajzić
zoran ptice pjevice
topaz
turbozd
vasa_vr
danijelvr
pippo
Miljenko
patrik
alann
Merlo
ELVIR ALIDZANOVIC
sgobin
čajka
krstokljun
mutacija
crv
PESTI
refa95
Dule
opalnaissus
malinois
grujo
ERVINO
Santa
Renato.M
dzemal_sa
seadriver
krepat ma ne molat
trnar
Dax BG
Boban NA
dr.nenad86
kreso
Branimir
saso78
sestoperac
zvrcko sen
ticar
xyz
Dean
Fago
ikayke
48 posters

    Ahat crveni mozaik

    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ikayke uto 28 ruj - 15:36

    opalnaissus je napisao/la:Obeležavajući prsten nije dozvoljen ali ga u brzini odgajivači previdekada transportuju svoje ptice.Sto kaže Ika, ako neki mladi odgajivač i ovo pročita može nešto da nauči !

    Evo isto jedna mala stavka koja naizgled beznacajna, a od velikog znacaja... jer ukoliko se previdi dovodi do situacije da ptice nisu ni uzete u obzir za nagradu... ocijenjene naravno moraju biti.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M uto 28 ruj - 18:36

    Mlada ptica koja nije još totalno sređena. Mora joj se još srediti perije na glavi , crtež na leđima je pomalo ravan . To se još može popraviti kad ptica bude 100%. Blago-blago sivi noktići ali prolazno.
    Ptica obečavo puno ako joj se crtež na leđima popravi.
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by opalnaissus uto 28 ruj - 21:38

    Hajde da pomognemo mladim odgajivacima i forumasima.Ne ulazim u operjanost ili neoperjanost ove ptice.Elem, melanin po meni koliko moze da se vidi vise od korektnog, vidi se i na boku.Roznati delovi kljun, noge i nokti ok.( Noge boje mesa he,he,he.)Sto rece , Renato, izrazajnost melaninskog crteza po meni vise od korektnog.Ne ulazim u objasnjenja stari tip i novi tip . Lipokrom obojenost dobra, kategorija je ok,nahuk na grudima ok, samo se bas na prvoj fotki ne vide dobro ramena krila i lipokrom obojenost ( intezitet ).Perje je ok.Oblik i velicina je ok.Drzanje korektno.Opsti utisak vrlo dobar.Ocena na osnovu izlozenih fotografija bi po meni bila:
    Melanin 28
    Lipokrom 9
    Kategorija 13
    Perje 13
    Oblik-velicina 13
    Drzanje 9
    Opsti utisak 5

    UKUPNO 90
    Tipicno talijanski ocenjeno, zar ne !
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by dr.nenad86 uto 28 ruj - 23:26

    Evo da se javim i ja posle svog mentora opalnaisussa, da pokusam.... da zanemarim perje i obelezavajuci prsten, ptici fali jos malo da bude u punom sjaju i da pokaze 100 %.....

    Melanin 28
    Lipohrom 9 start
    Kategorija 13 start
    Perje 13 start
    Oblik i velicicna 14 start
    Drzanje 8 start
    Utisak 4

    UKUPNO 89

    Malo se moja ocena razlikuje od svog mentora, svugde sam dao start osim u melaninu i utisku.....

    Svidja mi se ova tema i sto je Ika pokrenuo sve ovo, da ipak i mi mladje sudije vidimo da li i gde gresimo, jer je ovaj forum pun strucnjaka pa mogu i odgajivaci nesto nauciti...

    Pozdrav cheers
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by opalnaissus uto 28 ruj - 23:45

    Neso, kod ove ptice mi se najvise svidja sto lipokrom zone pokazuje na mestima gde treba.Stomak nema lipokroma,sto je odlicno, a zna se da najcesce mozaici iskazuju lipokrom i na stomaku i sto je greska.U Pjacenci na svetskom 1.mesto kod smedjih crvenih mozaika pojedinacno osvojio je Cuel Giancarlo.Ptica je imala smedjeg melanina sa 4 strike, da bi vrat,grudi,stomak bili prepuni crvenog lipokroma.Kako to razumeti, a ptica osvojila 94 bodova.Ika daj jos slika , jako interesantno!
    Pozz...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by crv uto 28 ruj - 23:55


    Polako majstori! RenatoM je dao opisnu ocjenu ptice, onako kako je vidimo .Molim vas da ono što je on interpretirao riječima vi izrazite u brojkama uz napomenu koja primjedba ide u koju stavku.
    Izražavanje kroz ocjenu! Namjerno napominjem jer sam se nagledao sudaca sa kalkulatorima ispod stola Very Happy
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by dr.nenad86 sri 29 ruj - 0:04

    Da slazem se lipohrom je dobar, kategorija isto, samo mislim da bi zona na rubu krila trebala da bude malo naglasenija tj. intenzivinija i veca, bar za malo..... To je ipak neko moje misljenje..... Cekamo ostale sudije da se jave...............


    Pozdrav cheers
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ticar sri 29 ruj - 0:18

    opalnaissus je napisao/la:Neso, kod ove ptice mi se najvise svidja sto lipokrom zone pokazuje na mestima gde treba.Stomak nema lipokroma,sto je odlicno, a zna se da najcesce mozaici iskazuju lipokrom i na stomaku i sto je greska.U Pjacenci na svetskom 1.mesto kod smedjih crvenih mozaika pojedinacno osvojio je Cuel Giancarlo.Ptica je imala smedjeg melanina sa 4 strike, da bi vrat,grudi,stomak bili prepuni crvenog lipokroma.Kako to razumeti, a ptica osvojila 94 bodova.Ika daj jos slika , jako interesantno!
    Pozz...

    je ali po mome gledanju ima puno boje po vratu.
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by dr.nenad86 sri 29 ruj - 0:24

    ticar je napisao/la:
    opalnaissus je napisao/la:Neso, kod ove ptice mi se najvise svidja sto lipokrom zone pokazuje na mestima gde treba.Stomak nema lipokroma,sto je odlicno, a zna se da najcesce mozaici iskazuju lipokrom i na stomaku i sto je greska.U Pjacenci na svetskom 1.mesto kod smedjih crvenih mozaika pojedinacno osvojio je Cuel Giancarlo.Ptica je imala smedjeg melanina sa 4 strike, da bi vrat,grudi,stomak bili prepuni crvenog lipokroma.Kako to razumeti, a ptica osvojila 94 bodova.Ika daj jos slika , jako interesantno!
    Pozz...

    je ali po mome gledanju ima puno boje po vratu.


    Nije to toliko strasno, ipak se vidi prelaz, pogledaj ovu levu sliku ticar pa ces videti razliku, maska trokut na grudima i prelaz............


    Pozdrav cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by crv sri 29 ruj - 0:36

    Ma OK svi mi to vidimo i opisujemo riječima irečenicama . Kako ocijeniti .Kako biti iskren a da ne ispadne 92 ili sl. I na kraju krajeva zašto ne 92 ?

    Drugm riječima kako se izvodi ples po žici što se ocjenjivanjem zove? Znamo svi da je stvar u ravnoteži ali to treba izvest sa stilom Wink
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ticar sri 29 ruj - 0:41

    crv je napisao/la: Ma OK svi mi to vidimo i opisujemo riječima irečenicama . Kako ocijeniti .Kako biti iskren a da ne ispadne 92 ili sl. I na kraju krajeva zašto ne 92 ?

    Drugm riječima kako se izvodi ples po žici što se ocjenjivanjem zove? Znamo svi da je stvar u ravnoteži ali to treba izvest sa stilom Wink

    to je i meni glupost 3 tice sa 91 puntom,ma nebi da si ih slika bilo tako,ako neka tica zavrijeđuje dobiti 92,93 pa čak i 94 punta zašto joj se to neda a ne 1,2,3,misto svi 91 bod pa nastane gugula zašto nije moj prvi .nek se zna zašto je bolja a ne svi iste punte.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M sri 29 ruj - 18:50

    opalnaissus je napisao/la:Hajde da pomognemo mladim odgajivacima i forumasima.Ne ulazim u operjanost ili neoperjanost ove ptice.Elem, melanin po meni koliko moze da se vidi vise od korektnog, vidi se i na boku.Roznati delovi kljun, noge i nokti ok.( Noge boje mesa he,he,he.)Sto rece , Renato, izrazajnost melaninskog crteza po meni vise od korektnog.Ne ulazim u objasnjenja stari tip i novi tip . Lipokrom obojenost dobra, kategorija je ok,nahuk na grudima ok, samo se bas na prvoj fotki ne vide dobro ramena krila i lipokrom obojenost ( intezitet ).Perje je ok.Oblik i velicina je ok.Drzanje korektno.Opsti utisak vrlo dobar.Ocena na osnovu izlozenih fotografija bi po meni bila:
    Melanin 28
    Lipokrom 9
    Kategorija 13
    Perje 13
    Oblik-velicina 13
    Drzanje 9
    Opsti utisak 5

    UKUPNO 90
    Tipicno talijanski ocenjeno, zar ne !

    Opalnaisus je napisao: Renato, izrazajnost melaninskog crteža po meni vise od korektnog. ????

    Opalnisus evo ti primijer zašto se naši uzgajivači čude na nekim ocijenkim listama van BALKANA. Ptica sa takvim crtežom, ako joj takav ravan crtež ostane kažnjava se sa 1-2 boda u melaninu i sa 1 bodom u opčim utisku pa se sada malo mislite koliko bi joj bila konačna ocijena. POZ.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M sri 29 ruj - 19:06

    Da se malo prisijetimo : Ahat i izabela crtež MORA biti isprekidan, znači puno isprekidanih crtica po leđima, kažnjava se i to ne malo ako je crtež ravan na leđima. A da ponovim po četvrti put : Nagledao sam se ahata i izabla dobro ocijenjenih čak i nagrađenih sa Užasno ravnim crtežom po leđima. Ali nadam se da se sa takvim temama svi pomalo učimo i duboko razmišljamo pa rezultati nebi smijeli izosteti.
    Ajde "mladi" suci recite par riječi, Več sam pisao da je lanjsko državno bilo puno-puno korektnije i s skoro super ocijenjenim pticama. PA idemo naprijed.
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by opalnaissus sri 29 ruj - 19:11

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Svetskiprvak.th

    Uploaded with ImageShack.us

    Renato uporedi ahata svetskog prvaka sa 3. strane i Ikinu pticu !!??
    Gde se vidis vece razlike u melaninu,koja ravnina melanina za kaznu ?? !!
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M sri 29 ruj - 19:30

    Opalnaisus več desetak godina se prepirem, pomalo svađam sa našim sudcima i pomalo sve dolazi na PRAVO. Uzgajao sam u zadnjih 10 godina i Ahat-onix i Crne-topaze i smeđe-topaze ali sam odustao jer ih nisu prepoznavali a kamo znali ocijeniti. Ako ne vidiš razliku u crtežu svijetskog prvaka i postavnjene Ikine ptice onda ja odustajem od te rasprave.
    Drago mi je da su naši sudci jako napredovali a za vas baš mi je žao ali...........Poz.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by crv sri 29 ruj - 21:30


    RenatoM , dugo nisam bio ,, u igri '' ali ako se i šališ , mislim da su naši suci uistinu napredovali.

    ( Wink Dobro ulizivanje , a ? )
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ERVINO sri 29 ruj - 23:35

    Ahat mozaik kanarinci

    Greške koje se kažnjavaju u stavci melanin:

    a) crtež ravan, dugačak ,neisprekidan..
    b) vidljiva prisutnost smeđih melanina
    c) Bočni crtež slabo vidljiv, nedostatak brkova ili loši nesimetrični brkovi
    d) kljun i nokti sa evidentnim prisustvom melanina...pozdrav
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by opalnaissus čet 30 ruj - 0:23

    Pozdrav Renato, mogu samo da se slozim da se ne slazemo!Ocenite najzad Ikinu pticu sa dve fotografije !
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Dean čet 30 ruj - 9:22

    heh znao sam da če biti vatre čim se ptice sa lika ocijenjuju Very Happy

    istina je crtež mora biti isprekidan "riža" po ledjima, to se na slici onog svjetskog prvaka odlično vidi, dok je slika koju je ika postavio po meni blurana i nagaren je kontrast u photoshopu, kako bi se bolje istaknula crna i crvena, na toj ptici je po ovome što se vidi na slici crtež preširok i preravan, crna boja je nerealno crna. A znamo da se kod agate traži čim više crna boja crteža, jedan od osnovnih kriterija kod selekcije.

    što opalnaissus kaže "ocijeni pticu sa slike" - zadržat ču se samo na melaninu - i kad bi se ocijenjivalo ovo šta se vidi (bez obzira na hotoshop)

    - crtež preširok i preravan
    + fenomenalan kontrast crne i podloge
    / bitno je za ocjenu melanina vidjeti količinu feomelanina po ledjima to se ovdje ne može
    + koliko se vidi po slici crtež po bokovima i glavi je odličan
    brkovi - bi mogli biti bolji

    ma teško je ovako to staviti u brojke...daj ika neku bolju sliku ledja :-)

    htio sam reči kako je ocijena melanina najkmpleksnija stavka.

    Ako postavimo ovo teoretski (ne odnosi se na ptice na slici) - crtež preravan i predebel ali izražena čistoča crnog eumelanina, potpuni izostanak feomelanina i "crno bijeli" kontrast, te crtež na svim mjestima di bi trebao biti - kompenzacija i ostaje srednja vrijednost u stavci melanin, ukoliko neki od ovih faktora prevagne na jednu stranu ide ili minus ili plus u stavci melanin...
    nadam se da se razumijemo :-)

    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by opalnaissus čet 30 ruj - 10:47

    Pozdrav Deane, vidim da i ti surfuješ na poslu.Slažem se sa tobom u potpunosti. I velika je šteta što se melaninski crtež na leđima ne vidi odozgo ! Izražajnost crteža tkz. ekspresija ( koja u veći slučajeva odlučuje o oceni )nije prikazana . Ipak, trebamo svi da ohrabrimo mlade odgajivače da na ovom lepom forumu daju svoje mišljenje !
    Poz...
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ERVINO čet 30 ruj - 11:54

    Taj odličan crno - bijeli kontrast crteža i podloge mogao bi ipak prevagnuti (kako Dean kaže) i ja bi ipak toj ptici dao 28 bodova (znači + 1 bod) u stavci melanin...(daj Ika slikaj leđa da vidimo "RIŽU" da se uvjerimo da ptica zaslužuje biti nagrađena ).... pozdrav Very Happy
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by dr.nenad86 čet 30 ruj - 12:45

    Uhhh, kako je krenulo, uplasih se da dajem dalje komentare, ali polako sve dolazi na svoje i ide tokom kojim bi trebalo...

    Nesto ovako puno znaci odgajivacima pred izlozbe i nama mladjim sudijama kako bi stekli uvid, dobili rutinu i izostrili oko.... Bravo Ika........ king


    Pozdrav cheers
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M čet 30 ruj - 13:28

    crv je napisao/la:
    RenatoM , dugo nisam bio ,, u igri '' ali ako se i šališ , mislim da su naši suci uistinu napredovali.

    ( Wink Dobro ulizivanje , a ? )

    Ne šalim se Crve, stvarno su napredovali. Lani u Osijeku sam imao nešto više vremena za gledat ptice pa po meni one ptice koje sam gledao a to su bili svi crveni a ponešto bijelih i žutih, bili su korektno ocijenjeni. Jedina po meni velika greška bila je kod bastarda 1-mj., imao je jedno krilo obojano a drugo ne?????????. Dali je još netko to opazio ? POZ.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Renato.M čet 30 ruj - 13:45

    Ika tema je super. Daj ako je to tvoj kanarinac ali nisam siguran jer po prstenu ili je to neki stariji iz matičnog jata koji se nije još 100% obuko ili si te slike sninuo sa neta,Ako je to tvoj kanarinac molim te slikaj mu leđa onako konpletna jer kako sam u postu 302 več napisao taj crtež koji se vidi sa postavljene slike nemora odgovarati crtežu ptice kad je potpuno formirana.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by ikayke čet 30 ruj - 13:57

    Nije moja slika... slika je informativnog i edukacijskog karaktera, potjece od jednog top svjetskog uzgajivaca , a zanimalo me kako ce se komentirati dobre i lose stavke... nazalost slike ledja ovog tica nemam... a mislim da je malo bzvz stavljati neka druga ledja.
    Kao sto je Dean i jos neki dobro primjetili... a to je maximalna oxidacija, tj maximalni kontrast bez imalo naznaka smedjeg feomelanina kako na ledjima tako i na bokovima...

    Sponsored content


    Ahat crveni mozaik - Page 13 Empty Re: Ahat crveni mozaik

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 13 svi - 3:08.