Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+22
Border
dario
zeleni kanarinac
Davor
nebojsav
sgobin
krstokljun
PESTI
ERVINO
faganel
Boban NA
Santa
klokkende
Fago
bembo
Dean
waterslager
crv
Harzer
malinois
MARIN
zvrcko sen
26 posters

    harz roller

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by crv čet 25 oľu - 0:38

    Harzer i Malinois , dakle sav ovakav trud koji je Harzer naveo bez Školovanja i treniranja ptica nema smisla? Mužjake za daljnji uzgoj može odrediti kvalitet pjesme.Kako birati ženke?
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by MARIN čet 25 oľu - 0:58

    crv je napisao/la:Harzer i Malinois , dakle sav ovakav trud koji je Harzer naveo bez Školovanja i treniranja ptica nema smisla? Mužjake za daljnji uzgoj može odrediti kvalitet pjesme.Kako birati ženke?

    Ostavljaju se sestre ili kćeri najboljih mužjaka.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer čet 25 oľu - 0:59

    crv je napisao/la:Harzer i Malinois , dakle sav ovakav trud koji je Harzer naveo bez Školovanja i treniranja ptica nema smisla? Mužjake za daljnji uzgoj može odrediti kvalitet pjesme.Kako birati ženke?

    Pozdrav Crve,
    Ako si pažljivo čitao post o linijskom parenju, pronaći ćeš odgovor.
    Prve tri godine nakon formiranja linije situacija se kristalizira.Mladi mužjaci imaju ili 87,5 % gena oca ili majke. E u tom grmu leži zec.
    Da li pjesma napreduje , da li stagnira, da li su bolji mužjaci s pretežitim genima oca li majke...
    Sve se zna, od ovako uzgojenih ženkica formira se druga linija s kvalitetnim mužjakom i naravno obratno.
    Kad se jednom u to uđe, ima dovoljno prakse i iskustva stvar hoda.
    Mladi mužjaci moraju proći fazu školovanja ionako svake godine. Kad sam napisao u postu da se moraju školovati bez obzira, mislio sam, naročito u prve tri godine, da je to test gena oca i majke. Naime, ako se jedni školuju traljavo jedne godine, a druge godine drugi baš školski, može nam se dogoditi da nešto propustimo u prosudbi kvalitete ptice , a onda izvučemo krivi zaključak o doprinosu gena oca/majke.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by crv čet 25 oľu - 1:09

    Pažljivo sam čitao i pronašao pitanje. Znači li to da uz pretpostavku izraženu u postotcima damo prednost poželjnijem fenotipu ženkice ako imamo mogućnost izbora. Drugim riječima kako bi trebao izgledati tipični harzer?
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer čet 25 oľu - 1:21

    crv je napisao/la:Pažljivo sam čitao i pronašao pitanje. Znači li to da uz pretpostavku izraženu u postotcima damo prednost poželjnijem fenotipu ženkice ako imamo mogućnost izbora. Drugim riječima kako bi trebao izgledati tipični harzer?

    Ako se bira iz istog legla ili dva od istih roditelja to je stvar uzgajivača.
    Napominjem da kod kanarinaca pjesme Harzer R, Mallinois, Timbrados standard ne određuje fenotip (veličinu, boju itd.) Bitna je samo pjesma i ona se ocjenjuje.
    Drugo je kod HR za ptice koje se takmiče u pjesmi+boji ili pjesmi+stasu ili kod Mallinoisa kad se takmiče u pjesmi+boji. Timbrados ima samo pjesmu kao natjecateljsku kategoriju.
    Ja osobno uvijek biram ženkice što ženstvenije, mekog glasa i živih pokreta. nekad prevlada i boja ako formiram novu liniju s npr.žutim mužjakom, a htio bih imati i malo zelenih i šarenih ptica, ali to je stvarno zadnje. Naravno i takva ženkica je prošla ajmo reći evaluaciju kao i bilo koja druga.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer čet 25 oľu - 21:29

    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Boban NA čet 25 oľu - 21:37

    Prosto i dobro resenje da se mladi muzjaci nauce na takmicarske kaveze i ne dozive veliki stres kada iz letilice predju u njih, a uz to odmah ce znati gde im je hrana i voda jer su to vec naucili preko ovih umetnutih malih kaveza u letilicu. Svako dobro resenje je prosto, ali treba se dosetiti i primeniti ga.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer čet 25 oľu - 21:47

    Upravo to,
    uzgajivači Norwicha uvijek tako rade da ih ne hvataju u ruke, a i da izbjegnu stres.
    Kod norwicha je kut gledanja toliko sužen da lovljenje rukom predstavlja toliki šok da se ptica uopće ne bi trebala loviti rukom.
    Ja svaku godinu namjeravam ovako raditi ali ....
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by faganel čet 25 oľu - 22:11

    Harzer,
    svaka čast,odlično i pitko prezentirana materija parenja u krvnom srodstvu. Kao dobra knjigu koju več znaš napamet a opet je iznova čitaš.
    Natjeravaš me da sada pratit i folder Rolera.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer pet 26 oľu - 1:45

    Boban NA je napisao/la:Prosto i dobro resenje da se mladi muzjaci nauce na takmicarske kaveze i ne dozive veliki stres kada iz letilice predju u njih, a uz to odmah ce znati gde im je hrana i voda jer su to vec naucili preko ovih umetnutih malih kaveza u letilicu. Svako dobro resenje je prosto, ali treba se dosetiti i primeniti ga.

    Podrav Bobane NA,

    Imam potrebu još nešto komentirati s ovog video klipa. čovjek je sve napravio kako treba. Naime, mladi mužjaci taman ulaze u fazu kad im se koliko sam uspio čuti, počimaju nazirati ture, a on ih je već navikao na male gajbice. Pravo vrijeme za odvajanje, a stres minimalan.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by crv pet 26 oľu - 2:01

    Harzer , živahni su i znatiželjni , kako si ih i opisao kad sam spominjao temperament.Kod uzgajivača malinoa sam primjetio da su ptice u sličnoj fazi odrastanja koje su bile u prostoru sa dnevnim , prirodnim svjetlom sa čuđenjem komentirali smatrajući da je previše svjetla.Kako se to radi sa harzerima?
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer pet 26 oľu - 2:21

    Pozz Crve,
    Hr su ptice čiji pjev je genetski najviše uvjetovan. Ja ih držim na prirodnom svjetlu, čak i onda kad ih odvojim u male gajbe, samo što ih ja prvo odvojim u tzv. ajnzerice da stres odvajanja od društva i velikog prostora bude što manji.
    Tek kad mi počnu pjevati, idu u izložbene gajbe.Par dana se navikavaju na nju i idu u mrak.
    HR kroz učenje više popravlja vlastite ture-ono što nosi kroz naslijeđe, nego što usvaja nešto tuđe (iako je i ovo prisutno). Naravno i ovo je učenje što bi danas moderno rekli permanentno usavršavanje.
    Prednost kod njih je kao što sam već napisao u prethodnim postovima da ono što nauči i zadrži.
    Vrlo često u drugoj godini kad nema pritiska zamračenja počnu pjevati ture koje inače izbjegavaju tipa Schokeln i Glucken i to na najbolji način, kao da pjeva iz gušta. Rekao bih da su možda najlakši za uzgoj (osobno mišljenje, a i svaki cigo svoga....)
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer pet 26 oľu - 22:21

    https://www.youtube.com/watch?v=VACLuo4cuuA

    EEEeee,
    Ovo sam htio postaviti prvog dana kad sam se učlanio na forum.
    Na ovu snimku je vjerojatno mnoštvo od Vas naletilo. Pomoći ću je malo pojasniti.
    Naime, ovo je snimka s prvog svjetskog prvenstva u Dortmundu 1928. god.
    Ploča (vinil 78 okr/min). Neznam da li postoji ijedna starija snimka pjeva kanarinaca (HR) na vinilu.
    Od 14-21 sec pjevaju Wassertoure (ne Wrolle), dubina, boja tona savršeni, forma samo za poželjeti, slijedi Hohlklingel isto tako za poželjeti
    E da mi je imati ptice sa ovako dobre ove dvije ture. Stari uzgajivači gdje ste?

    Baš me zanima kako bi opisali klokende i bollende vs ove Wassertoure, na što podsjeća, što je zajedničko- da li je išta, boja tona, struktura...
    Strašno sam znatiželjan
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer pet 26 oľu - 23:43

    Harzer je napisao/la:https://www.youtube.com/watch?v=VACLuo4cuuA

    EEEeee,
    Ovo sam htio postaviti prvog dana kad sam se učlanio na forum.
    Na ovu snimku je vjerojatno mnoštvo od Vas naletilo. Pomoći ću je malo pojasniti.
    Naime, ovo je snimka s prvog svjetskog prvenstva u Dortmundu 1928. god.
    Ploča (vinil 78 okr/min). Neznam da li postoji ijedna starija snimka pjeva kanarinaca (HR) na vinilu.
    Od 14-21 sec pjevaju Wassertoure (ne Wrolle), dubina, boja tona savršeni, forma samo za poželjeti, slijedi Hohlklingel isto tako za poželjeti
    E da mi je imati ptice sa ovako dobre ove dvije ture. Stari uzgajivači gdje ste?

    Baš me zanima kako bi opisali klokende i bollende vs ove Wassertoure, na što podsjeća, što je zajedničko- da li je išta, boja tona, struktura...
    Strašno sam znatiželjan

    Svi junaci...... Shocked ili je pitanje alien
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by MARIN sub 27 oľu - 16:01

    Nešto što bi podsjećalo na klokende ne čujem.
    Možda bolende i rolende i definitivno tjoken.
    Ali znatno tiše i dublje.Struktura slogova vrlo slična.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by malinois sub 27 oľu - 23:44

    Slabo se cuje snimka ,stara je . Fascinira dubina kojom ptica pjeva .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by crv sub 27 oľu - 23:44

    Nisam se usudio primjetiti ali pomislio sam na ovo što je Marin , meštar od malinoa , naveo. Terminologija tura još mi nije potpuno jasna . Dakle sličnost se da naslutiti. Što kaže povijest , jesu li ove dvije sorte pjevača nastajale paralelno ili je možda jedna proizašla iz druge ?
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by malinois sub 27 oľu - 23:48

    Harz rolier je najstarija rasa kanarinaca pjeva .

    Zanimljivo je kad se slusaju svi kanarinci pjeva da upravo imaju dosta slicnih i srodnih tura ali svaka rasa to interpretira na svoj nacin.Tocno se moze vidjet kakvom selekcijskom cilju se tezilo.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer ned 28 oľu - 0:30

    MARIN je napisao/la:Nešto što bi podsjećalo na klokende ne čujem.
    Možda bolende i rolende i definitivno tjoken.
    Ali znatno tiše i dublje.Struktura slogova vrlo slična.

    Pozdrav Marine,
    Pitanje je bilo ne na što podsjeća već na što sliči potemeljnoj definiciji ture
    a bi neki napjev bio napjev (tura) mora ga se moći opisati kombinacijom suglasnika i samoglasnika. Loše sam formulirao upit
    Po meni se iako je snimka loša dobro čuje blublublubloubloublublu, a iza 21 sec lulululul (izvrsni hohlklingel).
    Ne poznam baš pjesmu Malinois kanarinaca, ali zar klokkende ne čini slog blu povezan s pritajenim k (kraj sloga) preko ui.
    Ako se ne varam tu je definitivno sličnost. Slažem se s Malinois-om, selekcija je od zajedničkog "korijena" napravila svoje.
    Rllende, ne nalazim sličnost jer se ne čuje r, za Tjoken mi molim te objasni.
    U ostale faktore koji definiraju ture kao položaj tona , boju itd sad nisam ulazio.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by malinois ned 28 oľu - 0:46

    tjoken je prosta isprekidana tura .Faktori vrijednosti tjokena :
    izbor suglasnika i samoglasnika
    ritam
    jacina udara
    cistoca
    idealan tjoken pocetni suglasnici ( tj )zavrsni (n) idealno je koristenje samoglasnika (o)
    pozeljno sto dublje ispjevavanje ,visoki tonovi smanjivaju vrijednost ture

    ima i odstupanja u tjokenu

    suglasnici na pocetku (sj) zavrsni suglasnik (g)
    samoglasnici (a) ,(io) ,(iu),(u)
    Ovakve verzije tjokena smanjivaju vrijednost ture
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer ned 28 oľu - 0:49

    Hvala Malinois.
    i sad iz tvog objašnjenja opet pitam Marina gdje je on u onom gornjem primjeru pronašao sličnost s tjoken-om,
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by MARIN ned 28 oľu - 1:14

    Moram priznati nisam baš previše koncentrirano proučavao snimku,koja je istina dosta loša.Iznio sam svoj prvi opći dojam nakon što sam je poslušao.Da me netko tad upitao što čujem od malino tura (normalno na rolerski način) moj odgovor bi bio tjoken i bolende.Sad kad si me natjerao da više puta koncentrirano to poslušam i nisam više tako siguran
    Na tjoken mi najviše sliči ono na samom kraju.
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Harzer ned 28 oľu - 1:24

    Od 14-21 sec ptica pjeva Wassertoure i unatoč lošoj snimci ako se pažljivo posluša čuje se blublublublubloublou...i tu je sličnost s Klokom i Bolom.
    S Rollende nema jer nedostaje r, a sličnosti s Tjokenom definitivno nema . Naravno ovo je sve malino na rolerski i obratno.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by malinois ned 28 oľu - 1:37

    Slabo se cuje pjesma .

    Istina je ,slicnost je velika .Wassertoure roler kanarinca su zanimljive .Malino kanarinci imaju isti ili slican odabir suglasnika i samoglasnika ali ostali elementi se razlikuju .Razlika je najveca upravo po prisustvu "vode" kao pratnja osnovnog udara .
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by MARIN ned 28 oľu - 1:48

    Za bolende se slažem ,ali ne i za klok.Meni tu ništa ne sliči na klok.Pustite suglasnike samoglasnike.Bitna je izvedba.Brzina, udar, voda.
    I zašto mnogi neiskusni brkaju tjok i klok.Zato jer i tjok može imat udar ,ali nema vodu.

    Sponsored content


    harz roller - Page 3 Empty Re: harz roller

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 20 svi - 13:10.