Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
Mozaik
patrik
Dule
sestoperac
ikayke
sgobin
crv
dzemal_sa
krnjolac
ERVINO
ticar
Renato.M
Merlo
Dean
Siskin
krstokljun
20 posters

    uzgoj kanarinaca

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv sub 17 srp - 2:18

    Renato.M je napisao/la:
    crv je napisao/la:
    Dean je napisao/la:A čuj, teško je dokazati koliko stvarno utjeće na kvalitetu perja, ali ja volim avorio ptice, tako da mi je drago da ih imam u jatu, a ne smeta im sigurno Cool
    Ja pokušavam u terminologiji ,, lipokrom-pasteli '' i ,,avorio'' naglasiti da su sve ,,avorio'' ptice lipokromski pasteli ali i nisu svi lipokromski pasteli ,, avorio''. Avorio su žučkaste i bijelkaste ptice. Crvene ptice nisu ,,avorio''.Koristeći službenu terminologiju bilo bi manje nesporazuma.
    Kod determinacije ptica sa sve večim kombinacijama , termini su od velike važnosti.

    Npr. : Koji bi bio ispravan naziv za ,,šifer'' kanarinca? Mladi uzgajivač ga kroz uzgoj slučajno dobije i nije siguran o kakvoj ptici se radi , u kojoj kategoriji se takmiči , jeli to uzgojni primjerak...Pita starijeg kolegu i dobije odgovor: ,,Meni su rekli da je to ,,šifer''.'' i ode... scratch study Idea
    Crve ti to previše bukvalno prevodiš. Čitav svijet i te crvene zovu Avorio ili pak naglase Avorio roza.Avorio je u prijevodu slonova kost i dobro znamo da ona nije roza boje ali nesmiješ tako bukvalno to gledati.
    Evo i mene nešto naučite, namam pojma o tom pojmu " ŠIFER" ????

    E bravo Renato! Ti , pretpostavljam, ne sumnjaš da ja pojmim šta pojedini naziv znači.Neke regije koriste po tradiciji germanizme (eto Merlo živi u Njemačkoj pa je schiffer odmah skužio) druge pak talijanštinu, treće turcizme...
    No to nije bitno .Bukvalno bi mogao shvatiti mladi uzgajivač koji nema adekvatnu literaturu niti nekoga da ga uputi u osnove a ovo su upravo osnove.Prihvati se on jadan Klajića i dođe do zaključka koji sam ja iscenirao.(Moraš malo provocirat da se pokrene prava rasprava) Twisted Evil
    Treba dogovorit terminologiju.Potrudit se izbjegavati, bar kod edukacije, izraze iako su uvriježeni u međutičarskoj izmjeni iskustava i zapravo su sleng koji odaje koliko je tko ,,potkovan'' study
    Šifer bi ,,bukvalno'' bio škriljevac (kamen) plavkasto-sive boje Wink Što zapravo opisuje melanin , dok je lipokrom izostao (bijelo).
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ERVINO sub 17 srp - 11:22

    "šifer" = naziv za kanarinca crno-smeđe serije (stari tip) na bijeloj lipokromskoj podlozi koristio se i naziv plavočelični i škriljasto plavi....
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv sub 17 srp - 12:10

    ERVINO je napisao/la:"šifer" = naziv za kanarinca crno-smeđe serije (stari tip) na bijeloj lipokromskoj podlozi koristio se i naziv plavočelični i škriljasto plavi....

    Kratko i jasno cheers

    Ima još jedan pojam koji buni uzgajivače. Bijeli završeci pera kod neintenzivnih ptica tvore svijetlije zone koje se nazivaju različito : ,,inje'' , ,,nahuk'' , ,,frozen'' , ,,pepeljasto'', ,,neintenzitet''...
    Koji je od ovih naziva (svi su oni ispravni) ,,službeni''?
    Primjetio sam da i oni uzgajivači koje kanarinci ne zanimaju, dobiju preporuku da za bastardiranje odaberu takvu ženku.(,,Nisam našao neintenzivnu ženku , čovjek ima samo injaste'')
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ERVINO sub 17 srp - 23:06

    Pojmovi neintenzivan - injasti - brinato koji se najčešće koriste kod kanarinaca boje odnose se na kategoriju operjanosti ptice i svi su ispravni, možemo reći da je "službeni" naziv kod nas NEINTENZIVNI tako se barem prijavljuju ptice za izložbe i kod ocjenjivanja se koristi naziv NEINTENZIVNO....a što se tiče bastardiranja prevladava mišljenje da je u prirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ptica pa se zato uzima neintenzivna ženka kanarinka da bi se zadovoljilo osnovnim kriteriju kod parenja INTENZIVNO X NEINTENZIVNO....pozdrav
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Dule ned 18 srp - 0:05

    Pojmovi neintenzivan - injasti - brinato koji se najčešće koriste kod kanarinaca boje odnose se na kategoriju operjanosti ptice i svi su ispravni, možemo reći da je "službeni" naziv kod nas NEINTENZIVNI tako se barem prijavljuju ptice za izložbe i kod ocjenjivanja se koristi naziv NEINTENZIVNO....a što se tiče bastardiranja prevladava mišljenje da je u prirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ptica pa se zato uzima neintenzivna ženka kanarinka da bi se zadovoljilo osnovnim kriteriju kod parenja INTENZIVNO X NEINTENZIVNO....pozdrav
    To što prevladava mišljenje da je uprirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ne stoji.Onda ispada da kod parenja mužjak intenzivni x ženka neintenzivna svi mužjaci opet budu intenzivci a ženke neintenzivne.To se kosi sa pravilima naslijeđivanja.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv ned 18 srp - 0:09

    ERVINO je napisao/la:Pojmovi neintenzivan - injasti - brinato koji se najčešće koriste kod kanarinaca boje odnose se na kategoriju operjanosti ptice i svi su ispravni, možemo reći da je "službeni" naziv kod nas NEINTENZIVNI tako se barem prijavljuju ptice za izložbe i kod ocjenjivanja se koristi naziv NEINTENZIVNO....a što se tiče bastardiranja prevladava mišljenje da je u prirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ptica pa se zato uzima neintenzivna ženka kanarinka da bi se zadovoljilo osnovnim kriteriju kod parenja INTENZIVNO X NEINTENZIVNO....pozdrav

    Very Happy Mala ljetna škola uzgoja study Nije na odmet ponoviti gradivo scratch I nije sramota pitat.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv ned 18 srp - 0:22

    Dule je napisao/la:Pojmovi neintenzivan - injasti - brinato koji se najčešće koriste kod kanarinaca boje odnose se na kategoriju operjanosti ptice i svi su ispravni, možemo reći da je "službeni" naziv kod nas NEINTENZIVNI tako se barem prijavljuju ptice za izložbe i kod ocjenjivanja se koristi naziv NEINTENZIVNO....a što se tiče bastardiranja prevladava mišljenje da je u prirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ptica pa se zato uzima neintenzivna ženka kanarinka da bi se zadovoljilo osnovnim kriteriju kod parenja INTENZIVNO X NEINTENZIVNO....pozdrav
    To što prevladava mišljenje da je uprirodi mužjak intenzivna ptica a ženka neintenzivna ne stoji.Onda ispada da kod parenja mužjak intenzivni x ženka neintenzivna svi mužjaci opet budu intenzivci a ženke neintenzivne.To se kosi sa pravilima naslijeđivanja.

    Dule ima tu i nešto što nije izraženo kao kod kanarinaca (intenzivno - neintenzivno) .Činjenica je da kod nekih vrsta zebovki mužjaci u periodu snubljenja dobiju tzv. ,,svadbeno ruho'' , koje je redovito izražajnije (intenzivnije ) od zimskog mada se ta promjena dešava dugo nakon mitarenja.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ERVINO ned 18 srp - 9:34

    Sernius canarius - divlji kanarinac je neintenzivna ptica ,ptice sa intenzivnim perjem dobivene su selekcijom.......koje se pravilo nasljeđivanja koristi kod divljeg kanarinca?????...... pozdrav

    Odgovor:
    Sernius canarius divlji kanarinac je neintenzivna ptica..selekcijom i domestifikacijom danas imamo tri osnovne kategorije operjanosti ptica (gledano po raspoređivanju boje u perju) intenzivno - neintenzivno - mozaično...naravno kod divljih ptica te kategorije ne postoje več gledamo intenzitet boje perja a ne intenzitet po raspoređenosti boje u perju... to je bitna razlika.... pozdrav
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ticar ned 18 srp - 18:19

    ERVINO je napisao/la:Sernius canarius - divlji kanarinac je neintenzivna ptica ,ptice sa intenzivnim perjem dobivene su selekcijom.......koje se pravilo nasljeđivanja koristi kod divljeg kanarinca?????...... pozdrav

    Odgovor:
    Sernius canarius divlji kanarinac je neintenzivna ptica..selekcijom i domestifikacijom danas imamo tri osnovne kategorije operjanosti ptica (gledano po raspoređivanju boje u perju) intenzivno - neintenzivno - mozaično...naravno kod divljih ptica te kategorije ne postoje več gledamo intenzitet boje perja a ne intenzitet po raspoređenosti boje u perju... to je bitna razlika.... pozdrav

    a nitko nije spomenuo BC ptice,kod dosta ljudi vidim neintenzivne ptice sa preizraženom mozaičnom zonom na glavi.(maska).kako taj problem riješiti.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M ned 18 srp - 21:51

    Evo Ticar postavio pitanje koji če povući 10-tak postova a i više.
    Najprije bi trebalo obijasniti šta je A , B , c , To bi bilo intenzivno , injasto , mozaik.
    AB je ptica između intenzivne i injaste a BC je ptica između injaste i mozaika.
    Trebalo bi se znati da kod svih tri kategorija ptica a najviše kod mozaika moramo znati dali želimo dobru mušku ili žensku liniju. Za dobre mužijake mozaike moramo imati ženke koje su precrvene (loše za ocijenu) ali nose ono što želimo. Za dobiti dobre ženke mozaike treba imati "loše" mužijake sa malom maskicom i što manje crvenog po prsima ali naravno nose dobru žensku liniju.
    Kod injastih je sitvacija slična. Uz ostalo treba i pripaziti na dužinu perija.U mom ptičarskom stažu uzgajao sam sve tri vrste kategorije i sa sigurnošču mogu reči da je najteže dobiti pravu injastu pticu.Kod nas se najviše pari intenzivno X injasto pa šta dobiješ. Moramo paziti na kakvu intenzivnu X kakva injasta da bi dobili kakvu pticu. Dali dobre mužijake ili dobre ženke, dali intenzivne ili injaste??????
    Ajde Ervino , Dean , Dule i ostali vi onako malo stručnije..........Poz.

    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by patrik ned 18 srp - 22:11

    ja u mom ptičarskom stažu (još uvijek malo) sam skužio da ako želiš dobre ptice moraš imat i dobre ptice
    ja uzgajam lip.mozaik i kolko god sam mislio da imam dobre ptice uvijek imam dosta škarta
    tj.-od loše ptice nikad ništa !
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by patrik ned 18 srp - 22:17

    probao sam i B-C ptice dobit ali nikad ništa od toga čak nakon treče generacije kad sam se vračao na C
    jedino da se vrati na A možda bi se nešto dobilo u trečoj generaciji
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv ned 18 srp - 22:19

    Renato.M je napisao/la:Evo Ticar postavio pitanje koji če povući 10-tak postova a i više.
    Najprije bi trebalo obijasniti šta je A , B , c , To bi bilo intenzivno , injasto , mozaik.
    AB je ptica između intenzivne i injaste a BC je ptica između injaste i mozaika.
    Trebalo bi se znati da kod svih tri kategorija ptica a najviše kod mozaika moramo znati dali želimo dobru mušku ili žensku liniju. Za dobre mužijake mozaike moramo imati ženke koje su precrvene (loše za ocijenu) ali nose ono što želimo. Za dobiti dobre ženke mozaike treba imati "loše" mužijake sa malom maskicom i što manje crvenog po prsima ali naravno nose dobru žensku liniju.
    Kod injastih je sitvacija slična. Uz ostalo treba i pripaziti na dužinu perija.U mom ptičarskom stažu uzgajao sam sve tri vrste kategorije i sa sigurnošču mogu reči da je najteže dobiti pravu injastu pticu.Kod nas se najviše pari intenzivno X injasto pa šta dobiješ. Moramo paziti na kakvu intenzivnu X kakva injasta da bi dobili kakvu pticu. Dali dobre mužijake ili dobre ženke, dali intenzivne ili injaste??????
    Ajde Ervino , Dean , Dule i ostali vi onako malo stručnije..........Poz.

    Renato , objašnjavajući način odabira kod C ptica ili mozaika zapravo si pojasnio način selekcije za A odnosno B pticu.Tvoje iskustvo težeg dobivanja kvalitetne B ptice je bilo dobrim dijelom uvjetovano time što su se A i B takmičile u istoj kategoriji.Više pažnje se pridavalo uzgoju kvalitetnih A ptica.Činjenica da parenjem A x C dobiješ po fenotipu kvalitetnu A pticu (čak i bolje operjanu) dosta govori .Jedinu nagradu koju sam osvojio sa B pticom (bakreni) bila je sa pticom dobivenom iz kombinacije A x A. Dakle, kao kod muške - ženske linije mozaika, moramo znati čemu težimo.Želimo li kvalitetne A iliB ptice .Ne postoji univerzalna shema.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M ned 18 srp - 22:39

    patrik je napisao/la:probao sam i B-C ptice dobit ali nikad ništa od toga čak nakon treče generacije kad sam se vračao na C
    jedino da se vrati na A možda bi se nešto dobilo u trečoj generaciji
    Ne Patrik, to su greške u koracima, takvim parenjem dobit češ koju dobru ženku ,čak i koju prelijepu ali biježi od nje u daljnjem parenju.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M ned 18 srp - 22:59

    crv je napisao/la:
    Renato.M je napisao/la:Evo Ticar postavio pitanje koji če povući 10-tak postova a i više.
    Najprije bi trebalo obijasniti šta je A , B , c , To bi bilo intenzivno , injasto , mozaik.
    AB je ptica između intenzivne i injaste a BC je ptica između injaste i mozaika.
    Trebalo bi se znati da kod svih tri kategorija ptica a najviše kod mozaika moramo znati dali želimo dobru mušku ili žensku liniju. Za dobre mužijake mozaike moramo imati ženke koje su precrvene (loše za ocijenu) ali nose ono što želimo. Za dobiti dobre ženke mozaike treba imati "loše" mužijake sa malom maskicom i što manje crvenog po prsima ali naravno nose dobru žensku liniju.
    Kod injastih je sitvacija slična. Uz ostalo treba i pripaziti na dužinu perija.U mom ptičarskom stažu uzgajao sam sve tri vrste kategorije i sa sigurnošču mogu reči da je najteže dobiti pravu injastu pticu.Kod nas se najviše pari intenzivno X injasto pa šta dobiješ. Moramo paziti na kakvu intenzivnu X kakva injasta da bi dobili kakvu pticu. Dali dobre mužijake ili dobre ženke, dali intenzivne ili injaste??????
    Ajde Ervino , Dean , Dule i ostali vi onako malo stručnije..........Poz.

    Renato , objašnjavajući način odabira kod C ptica ili mozaika zapravo si pojasnio način selekcije za A odnosno B pticu.Tvoje iskustvo težeg dobivanja kvalitetne B ptice je bilo dobrim dijelom uvjetovano time što su se A i B takmičile u istoj kategoriji.Više pažnje se pridavalo uzgoju kvalitetnih A ptica.Činjenica da parenjem A x C dobiješ po fenotipu kvalitetnu A pticu (čak i bolje operjanu) dosta govori .Jedinu nagradu koju sam osvojio sa B pticom (bakreni) bila je sa pticom dobivenom iz kombinacije A x A. Dakle, kao kod muške - ženske linije mozaika, moramo znati čemu težimo.Želimo li kvalitetne A iliB ptice .Ne postoji univerzalna shema.

    Crve ja sam naglasio da se kod nas najviše pari AXB ,ne da sam to ja pario .Za ono AXC dobiti češ dobru ženku ali kako sam več i Patriku napisao ajme bože šta ta ženka dalje nosi.
    Dosta uzgajivača kupe prelijepe ženke (nepoznatog genetskog porijekla) pare sa dobrim mužijakom pa mladi nikakvi???
    Uvijek ako je moguče puštajte za daljnji uzgoj vlastite ženke a kupujte muške sa strane .
    Kod mužijaka u principu to šta se vidi u fenetipu to i nosi (osim kod nosioca nekih mutacija), dok kod ženka fenotip ne mora ni blizu da odgovara genotipu. E sad nadam se da se zna šta je fenotip a šta genotip.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo ned 18 srp - 23:14

    Ebiga pajdo opisi do kraja kad si vec poceo jer ima nas koji to neznaju .Unaprid zahvaljujem
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv ned 18 srp - 23:20

    Merlo je napisao/la:Ebiga pajdo opisi do kraja kad si vec poceo jer ima nas koji to neznaju .Unaprid zahvaljujem

    Ma , Merlo ovo je super stvar...Ti pitaš i saznat ćeš, dok Krstoklun zuji po brbljaonici Very Happy

    Fenotip- ono što se vidi , što je očito.

    Genotip - osobina (mutacija) koja nije vidljiva ali je ptica nosi u genima.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo ned 18 srp - 23:51

    Vala lipa mestre.Ja bi to onda po svom malo pojasnio Fenotip je za izlozbu a Genotip za uzgoj pod uvjetom da covik pozna svoje tice.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ERVINO pon 19 srp - 0:01

    Najosnovnija stvar od koje moramo krenuti je činjenica da svaka ptica osim svog izgleda (fenotipa) ima i svoj nasljedni kod (genotip) pa iz toga proizlazi da npr.intenzivna ptica nosi i neintenzivno svojstvo pa je označavamo sa Ab pa tako redom neitenzivnu pticu označavamo sa bb a mozaičnu sa cc (kod mozaika ima još nekih elemenata koje čemo zasada zaobiči)....Da bi uoće primijenili parenje intenzivno x mozaik moramo najprije dobiti tz. duplu intenzivnu pticu gdje se primjenjuje parenje intenzivno x intenzivno Ab x Ab iz te kombinacije dobijemo pticu AA koja nam je potrebna za daljnje parenje..

    Da bi bili sigurni da je ptica duplo intenzivna moramo je kontrolno spariti sa neintenzivnom pticom..dakle AA x bb moramo dobiti sve INTENZIVNE ptice Ab..kada smo sigurni da je ptica čisti dupli intenzivac sparujemo je sa mozaičnom pticom dakle AA x cc te u prvoj godini dobivamo 100 % INTENZIVNE ptice nosioce MOZAIKA (Ac) drugu godinu tu pticu Ac sparimo sa mozaikom dakle Ac x cc pa dobivamo 50 % Intenzivnih ptica nosioca mozaika i 50% MOZAIČNIH ptica..

    Dakle put dobivanja mozaičnih ptica preko intenzivnih nije baš lagan a upitna je u svemu tome i kvaliteta tih ptica....

    Parenjem intezivno/nosioc /neitenzivnog x mozaik ( Ab x cc )dobit čemo intermedijalne ptice bc i pokoju intenzivnu pticu (koje bi eventualno mogla služiti za daljnju selekciju )....ptice dobivene iz takvih kombinacija parenja treba isključiti iz uzgoja iz razloga što je gotovo nemoguče povratiti ih u standard ..naravno potpuno je jasno da treba isključiti i kombinaciju parenja neintenzivno x mozaik (bb x cc)jer je to uz sve gore navedeno još i ptica sa jako puno perja...pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun pon 19 srp - 0:14

    crv je napisao/la:
    Merlo je napisao/la:Ebiga pajdo opisi do kraja kad si vec poceo jer ima nas koji to neznaju .Unaprid zahvaljujem

    Ma , Merlo ovo je super stvar...Ti pitaš i saznat ćeš, dok Krstoklun zuji po brbljaonici Very Happy

    Fenotip- ono što se vidi , što je očito.

    Genotip - osobina (mutacija) koja nije vidljiva ali je ptica nosi u genima.

    Ma stici cu Vas ja! malo sam po netu trazio da vidim koja su trenutno dobra legla NKD pticara, odlucio sam nabaviti jos jednog psa pa tragam.

    A sto se fenotipa i genotipa tice nemam pitanja.

    Cekam odgovore od Ervina, Deana, Renata i drugih majstora u novoj temi koju sam otvorio Kobalt kanarinci.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo pon 19 srp - 0:32

    Ervino svaka cast i vala lipa.Ovo lipo napisano ode u arhivu za svaki slucaj Very Happy Very Happy
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo pon 19 srp - 21:27

    Evo jedan primjer krivog parenja.Ovo je bakrena tica (crno-crvena)ali krivim odabirom para tici je pocrnila glava tako da se melanin slabo istice ili nosi malo kobalta u sebi (genotip) ?
    [IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img839/626/006ma.th.jpg][/IMG]

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv pon 19 srp - 21:39

    Merlo je napisao/la:Evo jedan primjer krivog parenja.Ovo je bakrena tica (crno-crvena)ali krivim odabirom para tici je pocrnila glava tako da se melanin slabo istice ili nosi malo kobalta u sebi (genotip) ?
    [IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img839/626/006ma.th.jpg][/IMG]


    A bit će prije da se hvališ cheers Jeli to mitarena ptica? Koje je boje trbuh i trtica? Ima li brače?
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo pon 19 srp - 22:03

    Ja neman niti jednu kobalt ticu bar meni poznato u svom uzgoju.Tica je jos u modi a sto se tice brace ili sestara nisu mi jos zapeli za oko.Sutra cjepim tice pa cu imat priliku svaku malo pogledat.
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by sgobin uto 20 srp - 0:52

    Pozdrav Merlo,
    takve slične ptice s crnkastom glavom bez jasnog crteža imali smo priliku vidjeti prije dvije godine u Rijeci na državnom i meni su strašno navlačile na pomisao da možda imaju u genotipu nešto s onixima , dali je kod tebe takvo što moguće?

    Sponsored content


    uzgoj kanarinaca - Page 3 Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 10 svi - 0:42.