Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
Mozaik
patrik
Dule
sestoperac
ikayke
sgobin
crv
dzemal_sa
krnjolac
ERVINO
ticar
Renato.M
Merlo
Dean
Siskin
krstokljun
20 posters

    uzgoj kanarinaca

    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj kanarinaca Empty uzgoj kanarinaca

    Postaj by Gost uto 1 pro - 20:46

    mozel te mi reci koji su kanarinci najbolji za pocetnike i najsplatniji :?:A i u ovoj temi mozete pisati koje vi kanarince uzgajate i misljenje o kanarincima. cheers
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Gost sub 10 srp - 18:25

    najbolji su lipokromi,o isplativosti kod uzgoja ja ne razmišljam puno jer mi je to hobi.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun sub 10 srp - 18:53

    slap je napisao/la:najbolji su lipokromi,o isplativosti kod uzgoja ja ne razmišljam puno jer mi je to hobi.
    Slap, po kom osnovu su najbolji lipohromi?
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Siskin sub 10 srp - 19:18

    Ja mislim da se uzgoju bilo koje vrste kanarinaca treba posvetiti jednaka (ne mala) pažnja. To nema veze koje su vrste da li su lipohrom, ahat i td...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Dean ned 11 srp - 9:22

    dali pod uzgoj podrazumijevaš dobivanje mladih ili uzgoj ptica koje če biti konkurentne na izložbama. Ako je pod 1 onda ti je apsolutno svejedno, ako je pod 2 hm hm onda je odgovor malo komleksniji ali svaka vrsta ima svoje karakteristike tako da je i tu teško odrediti šta je najlakše, puno njih če ti reći lipokromi su najlakši, što po meni uopće nije istina, bitno je startati sa čim je moguće boljim pticama i dobro poznavati karakteristike ptica koje uzgajaš. Kreni polako sa nekom vrstom koja ti se svidja, i rezultati če sigurno doći.

    o isplativosti nema govora u ovom hobiju Very Happy tu ti je 0 ko kuća Very Happy Very Happy

    Evo ti i šta ja uzgajam: izabela, satinet, ahat, ahat topaz, ahat onix...sve žuto,i u svemu imam lipokrom pastel vjerojatno ču vremenom ubaciti i nešto bijeloga ali za sada sve žuto :-)

    sretno :-)
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun ned 11 srp - 9:50

    Deane,
    I U SVEMU IMAM LIPOKROM PASTEL
    molim za objasnjenje.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun ned 11 srp - 16:36

    Ptice mi mitare vise od 20 dana, nalazim na jos perja ali svaki dan manje.
    Koliko im treba vremena dok se u potpunosti obuku?
    Hvala.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Dean uto 13 srp - 0:15

    krstokljun je napisao/la:Deane,
    I U SVEMU IMAM LIPOKROM PASTEL
    molim za objasnjenje.

    to znaci da imam od svake serije pokojeg mužjaka nosioca lipokrom pastela, Very Happy lipokrom pastel veoma pozitivno utječe na kvalitetu perja, i veoma je poželjno u matičnom jatu imati uvijek nešto lipokrom pastela (mi ih zovemo avorio), najkonkretniji primjer je opal koi je poznat po tome što zna napraviti probleme sa perjem (pogotovo u crnoj seriji) to se rješilo da se ubacio lipokrompastel i kompenzirao taj problem, e sad ukoliko nema problema sa perjem ubacivanje lipokrom pastela jednako tako pozitivno utjeće na kvalitetu perja, samo pošto sad nema minusa uzrokovanog opalnim faktorom, ide se samo u plus. Mladi nosioci lipokrom pastela ili dobiveni od lipokrom pastela puno su manje skloni problemima sa perjem ;-), uzgajivaći lipokrom žutih uvelike koriste to u uzgoju :-). Ne kažem da svi parovi moraju imati lipokrom pastel u krvi , ali dobro je tu i tamo u parenje ubaciti kojeg nosioca ili baš lipokrom pastela, recimo svake 2-3 godine :-)

    nadam se da nisam zakomlicirao stvar Very Happy
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun uto 13 srp - 0:18

    Very Happy Very Happy i ja se nadam da nisi scratch scratch scratch
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Dean sri 14 srp - 9:34

    onda da skratim :-) ubacivanje "avorio" ptica u uzgoj, je poželjno zbog dobivanja na kvaliteti perja :-)
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo sri 14 srp - 21:46

    Deane moze li koja slicica ? Za bakrene ,ahat pastel i satine crvene mozaike kakav lipokromni pastel bi odgovara ?
    Unaprid zahvaljujem...
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M sri 14 srp - 23:46

    E Deane sad si si naša dela !
    Da razjasnimo neke stvari. Mislim da nekima nije jasno šta je to LIPOKROM PASTEL ?
    Lipokrom pastel ili slonova kost ili avorio je razvodnjena (pastelna) žuta ili crvena lipokrom boja kod svih tipova lipokrom i melaničnih kanarinca .Kod crvenih kanarinaca se ta boja pokazuje kao roza a kod žutih ovisno o vrsti može biti limun žuta do maslinaste kod crnih ptica.
    Možda sam malo pomogao nekome.
    Zašto je lipokrom pastel dobro ubacivati odlično je Dean obijasnio. Pozdrav.
    Slobodno pitajte za još koju nejasnoću.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M čet 15 srp - 0:17

    Kod ove Ženke vidi se lipokrom pastel crvena ili roza boja
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun čet 15 srp - 0:17

    U ovu pricu necemo svrstavati mozaike i bijele ptice?
    (Ovo samo iz razloga da vidim jesam li naucio bar nesto na za ovih 8 mjeseci koliko sam tu)
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Renato.M čet 15 srp - 0:41

    Krstokljune , krstokljune za bijele O.K., a mozaike???? Pogledaj video. Poz.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krstokljun čet 15 srp - 0:44

    Renato.M je napisao/la:Krstokljune , krstokljune za bijele O.K., a mozaike???? Pogledaj video. Poz.


    Embarassed Embarassed Embarassed
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ticar čet 15 srp - 4:55

    Merlo je napisao/la:Deane moze li koja slicica ? Za bakrene ,ahat pastel i satine crvene mozaike kakav lipokromni pastel bi odgovara ?
    Unaprid zahvaljujem...

    ako imaš ahat pastel onda imaš lipokrom pastela. uzgoj kanarinaca Icon_biggrin
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ERVINO čet 15 srp - 11:57

    ticar je napisao/la:
    Merlo je napisao/la:Deane moze li koja slicica ? Za bakrene ,ahat pastel i satine crvene mozaike kakav lipokromni pastel bi odgovara ?
    Unaprid zahvaljujem...

    ako imaš ahat pastel onda imaš lipokrom pastela. uzgoj kanarinaca Icon_biggrin

    Bojim se Deane da češ stvarno imati "posla" objasniti što je to lipokrom pastel...
    Lipokrom pastelna mutacija dobivena je sasvim slučajno ,,,naime parenjem dva lipokrom crvena kanarinca pojavila se jedna razblažena crvena boja (kasnije nazvana pastel),prva lipokrom pastel ptica bila je ženka i daljnjim parenjem ustanovilo se da se ta mutacija nasljeđuje po pravilima spolno vezanih mutacija....kasnijim parenjima mutacija je prenijeta i na melaninske ptice....Dakle radi se o mutaciji lipokromske boje koja se pojavljuje kod ptica neovisno dali su lipokromske ili melaninske ptice i po COM ključu te se ptice označavaju sa brojevima V (lipokrom pastel žuto) i VI (lipokrom pastel crveno)...dakle ahat pastel ptica može biti i crvena i lipokrom pastel crvena ili žuta i lipokrom pastel žuta (naravno može biti i bijela).....jednostavno je samo odvojite melaninsku seriju od lipokromske boje ptice...pozdrav
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by krnjolac čet 15 srp - 13:17

    uh majketi,zabolila me glava nakon ovog teksta.... cherry
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by dzemal_sa čet 15 srp - 14:06

    Pa dajt eljudi molim vas... cemu ovolike komplikacije, zna se jasno sta je AVORIO i tu je kraj price, ubacuje se u jato radi popravljanja perja kod ptica i to je to... sad treba izmisljati toplu vodu, i ovo malo sto ljudi znaju treba da im se iskomplikuje pa da onda tek nista neznaju...

    Nek se niko ne ljuti na ovaj post lai jednostavno nisam mogao a da ne reagujem Wink
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by crv čet 15 srp - 16:11

    dzemal_sa je napisao/la:Pa dajt eljudi molim vas... cemu ovolike komplikacije, zna se jasno sta je AVORIO i tu je kraj price, ubacuje se u jato radi popravljanja perja kod ptica i to je to... sad treba izmisljati toplu vodu, i ovo malo sto ljudi znaju treba da im se iskomplikuje pa da onda tek nista neznaju...

    Nek se niko ne ljuti na ovaj post lai jednostavno nisam mogao a da ne reagujem Wink

    Đemale ako si ti vidio slona sa ružičastim kljovama (avorio = slonovača) onda OK. Za pastelne nijanse mislim da nema žene koja nije čula i razumijela. Kod žutih melanina (zelenih) npr. crne serije pasteli su maslinasto-zeleni. Ni to nema veze sa slonovom kosti...
    E , sad , ne ljuti se ni ti jer ako mlađe uzgajivače zbunimo u početku, to im smeta da usvoje neka nova znanja Idea
    U posljednje vrijeme se koristi i izraz ,,krem''.Krem žuta , krem crvena pa i ,,roza'' ili ,,ružičasti''. elephant
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Dean čet 15 srp - 19:11

    hm, da... vidim da su se neki malo zbunili Very Happy kad kažem da imam i lipokrom pastele onda sam mislio na melaničnu pticu kojoj je lipokromska boja u pastelu Very Happy Very Happy talijani kažu avorio, englezi ivory...hm sad neznam od kud bi počeo objašnjavati....da postoji melaninska i lipokromska boja....da melaninske ptice imaju i jednu i drugu...i da kod melanina i lipokromska boja može biti pastelna Very Happy Very Happy, pa dajte ljudi ovo su osnove Evil or Very Mad brzo se konzultirajte sa googlom pa čemo navečer diskutirati Very Happy

    malo se šalim jer sam u žurbi i nemam vremena detaljnije objašnjavati, ali Renato i Ervino su već pojasnili stvar, bem ti ja nisam ni pomislio da je neko shvatio da sam ubacivao lipokomce u melanine, pa zar tako nisko mišljenje imate o meni drage kolege lol! lol!

    javim se večeras pa čemo ozbiljnije malo :-)
    pozzz
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Merlo čet 15 srp - 23:38

    Momci moji vrag mene odnija ako sam ista od svega napisanog razumio .Za razumit ovo napisano triba najmanje mala matura.Mozda i ja jednog lipog dana shvatim sta je pjesnik tija kazat ? scratch scratch scratch
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by sgobin pet 16 srp - 0:34

    Pozdrav svima,
    Dean i Ervino su jednostavno i precizno teoretski objasnili o ćemu se toćno radi možda je mali problem što se kod nas po izložbama rijetko susreću takve ptice u melaninskim serijama a što se lipokroma tiće prošle godine u Zadru kad nam je na stol stiglo nekoliko lipokromcrvenih pastela Ervino je kratko prokomentirao "Ovo je odmor za oći".
    Inaće ih uzgajam radi ubacivanja u opalnu mutaciju kao što je i Dean napisao radi popravljanja kvalitete perja.Pokušat ću napraviti koju fotku ali kako se tice mitare nisam siguran koliko će se ta razlika uočiti na fotki.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by ikayke pet 16 srp - 0:38

    Slika govori vise od tisucu rijeci... samo naprije Sime... Smile Smile

    Sponsored content


    uzgoj kanarinaca Empty Re: uzgoj kanarinaca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 28 tra - 0:22.