Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+53
pavao
karlo
DOMO
imarij71
saso78
faganel
ssarava1
pippo
zadranin
zijada
vlado
koce
bizar
komiza
carduelismo
malinois
bocka
žalacST
dva grdelina
zoranV
DAMIAN
riberi
crv
dr.nenad86
Sina BL
CASPER
Santa
many
Merlo
ikayke
seadriver
brabus
franeperuzovic
Branimir
sasaznas
lord189
Dax BG
Dean
baltic
Dule
antonio
Carduel
japirko1
krele
krnjolac
kreso
ticar
zvrcko sen
sestoperac
MARIN
PESTI
xyz
Miljenko
57 posters

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 8 pro - 0:33

    Nečemo se mi razvodnit!

    Vi bi nam tili razvodnit kriterije,ali mi se ne damo.Tvrdoglavi smo ka mazge.

    ILI S.T.P. ILI NIŠTA!

    ŽIVIJA S.T.P.! cheers cheers cheers
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 8 pro - 0:59

    MARIN je napisao/la:Nečemo se mi razvodnit!

    Vi bi nam tili razvodnit kriterije,ali mi se ne damo.Tvrdoglavi smo ka mazge.

    ILI S.T.P. ILI NIŠTA!

    ŽIVIJA S.T.P.! cheers cheers cheers

    https://ptice-birds.forumhr.com/268esljugar-grdelin-stiglec-f1/splitska-tradicija-pjeva-t361.htm
    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA
    Držanje grdelina radi njegovih krasnih boja, pjeva i lova u Splitu ima jako dugu tradiciju. Možda i najdužu na ovim prostorima. Dok je Split bio mali grad gotovo da nije bilo kuće ili prozora na kojem nije bilo grdelina. Bilo je i puno više tićara nego danas. Međutim njihovi kriteriji vrednovanja pjeva razlikovali su se u odnosu na ove danas. Tražile su se tice što jačeg glasa, lipih pletiva koje neumorno dozivaju tice u preletu na bošket. Onaj koji je imao jače tice i lovio više tica smatrao se boljim tićarom. U pravilu su te tice jakoga glasa i neumornog batudanja imale male dzije. To njih nije smetalo jer tada dzija nije smatrana bitnom u pjesmi, najvažnije je bilo da tica bude dobar rećam (mamac). I onda prije nekih 50 godina pojavila se jedna grupa tićara na čelu sa pok. gosp. Mariom Marasovićem koja je uspostavila neke nove kriterije. To je podijelilo Splitske tićare u dvi struje, na one koji su nastavili gojiti tiće na tradicionalan način i na one koji su prihvatili nove kriterije. Ta podjela prisutna je još i danas.

    Tako su i oni pri 50 godin govorili za VAS, novi val!
    Zar niste onda VI razvodnili nihove kriterije???

    ILI PRI-S.T.P. ili NISTA!
    ZIVIA PRI-S.T.P.! ZIVIA! cheers cheers cheers
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 53
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by baltic uto 8 pro - 1:00

    MARIN je napisao/la:Nečemo se mi razvodnit!

    Vi bi nam tili razvodnit kriterije,ali mi se ne damo.Tvrdoglavi smo ka mazge.

    ILI S.T.P. ILI NIŠTA!

    ŽIVIJA S.T.P.! cheers cheers cheers

    Ma normalno to je kvalitet sto se trazi i do cega je tesko doci!

    A ne da komentarisemo samo da ima ziju ili steta sto ima gresku u batudi to ti dodje isto kao i sto kaze poslovica.

    Da je babi muda bio bi dida Smile
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 8 pro - 1:11

    [quote="Miljenko"]
    MARIN je napisao/la:Nečemo se mi razvodnit!

    Vi bi nam tili razvodnit kriterije,ali mi se ne damo.Tvrdoglavi smo ka mazge.

    ILI S.T.P. ILI NIŠTA!

    ŽIVIJA S.T.P.! cheers cheers cheers

    https://ptice-birds.forumhr.com/268esljugar-grdelin-stiglec-f1/splitska-tradicija-pjeva-t361.htm
    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA
    Držanje grdelina radi njegovih krasnih boja, pjeva i lova u Splitu ima jako dugu tradiciju. Možda i najdužu na ovim prostorima. Dok je Split bio mali grad gotovo da nije bilo kuće ili prozora na kojem nije bilo grdelina. Bilo je i puno više tićara nego danas. Međutim njihovi kriteriji vrednovanja pjeva razlikovali su se u odnosu na ove danas. Tražile su se tice što jačeg glasa, lipih pletiva koje neumorno dozivaju tice u preletu na bošket. Onaj koji je imao jače tice i lovio više tica smatrao se boljim tićarom. U pravilu su te tice jakoga glasa i neumornog batudanja imale male dzije. To njih nije smetalo jer tada dzija nije smatrana bitnom u pjesmi, najvažnije je bilo da tica bude dobar rećam (mamac). I onda prije nekih 50 godina pojavila se jedna grupa tićara na čelu sa pok. gosp. Mariom Marasovićem koja je uspostavila neke nove kriterije. To je podijelilo Splitske tićare u dvi struje, na one koji su nastavili gojiti tiće na tradicionalan način i na one koji su prihvatili nove kriterije. Ta podjela prisutna je još i danas.




    MA Miljenko nisu se kriteriji razvodnili,već upravo suprotno.Pooštrili su se.Dzija je postala važna,najvažnija.I jedno i drugo je u skladu sa tradicijom.I jedni i drugi ne toleriraju nikakva šporkavanja.Tolerancija 0. To je osnov svega.
    Ako tić piva čiste batude,tek onda možemo pričat o njemu.
    avatar
    Gost
    Gost


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Gost uto 8 pro - 1:20

    meni je jako pletivo draze od zije,sta znaci draze,znaci uvjek vise volim imati pticu sa jacim pletivima nego sa dobrom zijom a da mrljavi pletiva. Mada mi jos neizlazi iz usiju ona zija od bastarda faganelXtimbrado, na par mjesta zija je ko suza,eto meni pase,sta ja mogu,nisam kriv,iskren sam.

    ps. i odoh jos jednom poslusati,za dusu Cool
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 8 pro - 1:35

    EUMOx je napisao/la:meni je jako pletivo draze od zije,sta znaci draze,znaci uvjek vise volim imati pticu sa jacim pletivima nego sa dobrom zijom a da mrljavi pletiva. Mada mi jos neizlazi iz usiju ona zija od bastarda faganelXtimbrado, na par mjesta zija je ko suza,eto meni pase,sta ja mogu,nisam kriv,iskren sam.

    ps. i odoh jos jednom poslusati,za dusu Cool

    Eumox.

    Upravo sam to objasnio Miljenku.Ako nema šporkice i tić sa lošijom dzijom je u skladu sa tradicijom.Imam još nekoliko prijatelja ,starih tičara kojima dzija nije toliko važna.Malo ih je ostalo ,večina su pomrli.Međutim i njima i ovim od dzije čistoća je uvijek na prvom mjestu.Kako se stvari odvijaju u prirodi ,a i u čibama čini mi se da ćemo opet doć na njihovo ,jer dzija kakve tražimo jednostavno neće biti.Ali od čistoće ne odustajemo! cheers cheers cheers
    avatar
    Gost
    Gost


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Gost uto 8 pro - 1:53

    Marine slazem se sa tobom,napisali smo one gore postove u isto vrijeme tako da sam tvoj post tek vidio kasnije,nakon sto sam poslao svoj. Uvjek ce biti i dobrog i loseg,ja dok nisam dosao na onu temu "ocjenite mog stiglica" nisam ni razmisljao o povratku na neke kriterije pjesme,pa sam onda odlucio odvojiti nesto cim prije,i probati,cisto zato da sam uz vas i da mozemo i dalje komentarisati(ali i duzan sam to Angelu). Mene nizajednu moju pticu ovdje nikada niko nece pitati kako pjeva,nego koliko kosta i jeli na prodaju...i to je tako.
    avatar
    Gost
    Gost


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Gost uto 8 pro - 2:37

    da recen i ja svoju skolu,ja znan otkada san ima prvog tica a to je bilo sa 6 god. pa do dan danas da su me ucili da pravi tic mora imat duplo pletivo sa zijon bez ikakve sporkice da bude vrh vrhova Bog medu grdelinima.
    A nije daleko od toga onaj tic sta san stavija da komentirate u podforum(grdelini).
    To je moja skola i misljenje
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 8 pro - 2:50

    MARIN je napisao/la:
    MA Miljenko nisu se kriteriji razvodnili,već upravo suprotno.Pooštrili su se.Dzija je postala važna,najvažnija.I jedno i drugo je u skladu sa tradicijom.I jedni i drugi ne toleriraju nikakva šporkavanja.Tolerancija 0. To je osnov svega.
    Ako tić piva čiste batude,tek onda možemo pričat o njemu.

    Marine,... škercam se! Ništa više!

    Čistoća pjeva je što čini grdelina grdelinom. Od toga se razlikuje od drugih ptica, To su znali naši stari i toga se mi držimo.

    Živio faganel!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 16 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by xyz uto 8 pro - 12:09

    Evo band, verdun, faganel & grdelin cheers Cool