Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+53
pavao
karlo
DOMO
imarij71
saso78
faganel
ssarava1
pippo
zadranin
zijada
vlado
koce
bizar
komiza
carduelismo
malinois
bocka
žalacST
dva grdelina
zoranV
DAMIAN
riberi
crv
dr.nenad86
Sina BL
CASPER
Santa
many
Merlo
ikayke
seadriver
brabus
franeperuzovic
Branimir
sasaznas
lord189
Dax BG
Dean
baltic
Dule
antonio
Carduel
japirko1
krele
krnjolac
kreso
ticar
zvrcko sen
sestoperac
MARIN
PESTI
xyz
Miljenko
57 posters

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 3:23

    drazenxp je napisao/la:Ovako, još jedino mi se sviđa Talijanski grdelin, "Italijanski štiglić.mp3" iako ona nije po našim standardima, ima neka zanimljiva pletiva, krene jedno, pa začoši u drugo.

    Tu ima nešto šporkavanja črrrr, ali ima dosta zanimljivih napjeva.

    Ovo drugo mi nije baš, samo splitski prvak i talijanski grdelin mi se sviđa...

    Ako je ovo "splitski prvak". kakvi su tek onda ostali?

    Ne moze odpjevati normalno dvostruku pletivo. Tonovi su mu necisti. Jedino sto vrijedi mu je dzija, ali to je nedovoljno po mom ukusu.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by xyz uto 30 lip - 8:30

    Splitski prvak,

    split prvak.mp3

    ima odlično pletivo i zijadu koja uvelike dotiče savršenstvo.

    Gosp. Miljenko kad budete imali u Amerika grdelina koji je DO KOLJENA OVOME SPLITSKOM, molim dajte nam da ga poslušamo, jer to je dobar tić.

    Pozdrav!
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by PESTI uto 30 lip - 10:13

    Miljenko je u pravu po pitanju čistoče tonova u pletivu i da ptica ima perfektnu dziju....
    ALI....Ovaj tič je složio do kraja par pletiva i stavlja dziju a TO je ono što čini BATUDU.
    Več sam pisao koliko ima različitih pletiva ,neka su ljepša dok druga lošije zvuče a onaj grdelin koji MOŽE od toga učiniti BATUDU je JEDINSTVEN...
    Relativno je lako imati grdelina da ljepše plete od tog spomenutog ,ali na više pletiva grdelin koji može onakvu dziju staviti za mene ima titulu PRVAK.

    Čuo sam od prijatelja prije par dana da je malo jedan život za dobiti onog pravog grdelina ,pa ljudi moji eto pa govorite da nevalja nijedan kojeg čujete .

    Stvoriti dva ili tri TAKVA GRDELINA (više pletiva i takva dzija) za mene bi bio sigurno veliki izazov i još veča želja imati.... king queen
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 30 lip - 16:59

    Dragi moji!
    Što se tiče čistoće tonova ,dzije i svega ostalog moramo imati na umu da komentiramo snimku,a ne živog tića.Snimka je tko zna koliko stara i tko zna kakvom napravom snimljena.Stoga vjerujte mi ovaj tić bi uživo vrijedio za ocjenu više nego li je na snimci.A to je u svakom slučaju odličan grdelin.Jer tić koji tuče batude,nema nikakve šporkice,na kraju stavlja pristojnu dziju i pri tom ne nastavlja,ja ne znam što bi smo više mogli tražit.Da li je uživo imao još nešto ,što ne valja ne možemo znati ,pa ne možemo ni komentirati.Na snimci čujemo nekoliko batuda ,koje se ponavljaju i to je u svakom slučaju vrlo kvalitetno.Imati ovakvog grdelina,pogotovo danas,predstavljalo bi pravo bogatstvo.Ali ako ćemo tražit mane ovoj snimci,onda je to dzija.Ne mislim da je perfektna.Imam iskustva,jer sam slušao odlične dzije uživo i te iste na snimci,a razlika je ogromna.Zato vjerujem da ova dzija uživo bitno bolje zvuči.No mogu komentirati samo ovo što čujem na snimci.Ono što ova dzija ima dobro je što ima određenu dužinu i nekakav kolombar(luk).A da bi bila savršena nedostaje joj dosta toga.Fali joj naglašen početak ,visina i kraj.Prava dzija =viiidzziiiijuuu. Ova ima idzziii ili vdzziii.Zato ni kolombar nije toliko visok,jer je u početku ne diže dovoljno u visinu , a kraja definitivno nema a to je ono juuu.Ovakva kakva je na snimci može dobiti ocjenu 3,ali ponavljam uživo je sigurno bitno bolja.
    avatar
    Gost
    Gost


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Gost uto 30 lip - 19:04

    ovo je davno izumrlo, svaka čast marine imaš uvo Wink
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 19:40

    drazenxp je napisao/la:Splitski prvak,

    split prvak.mp3

    ima odlično pletivo i zijadu koja uvelike dotiče savršenstvo.

    Gosp. Miljenko kad budete imali u Amerika grdelina koji je DO KOLJENA OVOME SPLITSKOM, molim dajte nam da ga poslušamo, jer to je dobar tić.

    Pozdrav!

    Gosp. Drazene, nije u pitanju da li ja imam (ili cu imati) grdelina kiji je " DO KOLJENA OVOME SPLITSKOM PRVAKU", vec da li je snimka kuje je objavljena ZAISTA ono sto bi mi svi karakterizirali kao "SAMPIONSKA PJESMA"? Koju cemo koristiti za ucenje mladih grdelina?

    Po mom sudu i uhu (uz obradu na sonogram) nije!

    Gos. Miljenko je BEZ SRAMA stavio svoje grdeline na forum, ali Vi Gos. Drazene i neki drugi niste? Zasto?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 19:45

    Pozz svima...

    Marine, za trenutak zaboravimo S.S.P., a i da bi mogli komintirati snimka, volio bih da nam napisete koliku "tezinu" (ocjenivacka tezina) stavljate za pojedine djelove "batude"?

    Uvod = %
    Pletivo = %
    Zavrsetak ( viiidzziiiijuuu) = ?

    Po mom je 5%, 70%, 25%.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by xyz uto 30 lip - 20:35

    Slike mojih grdelina su u rubrici Slike naših ljubimaca, a milion puta na forumu sam javno objavio da ove godine nemam ništa za pokazati šta se tiče pjesme i da ću vidjeti šta će biti dogodine.

    Ne sramim se reći NEMAM PTICU, NEMAM NIŠTA KVALITETNO šta se tiče pjesme.

    Međutim neću šutjeti da neko "od tamo" pljuca splitske grdeline uzduž i poprijeko a da ćujemo te zijade i pletiva vaših grdelina, kad su bolji od ovog splitskog, u kojoj je temi link za te vaše pjesme, da čujemo to blago??

    Da dam ja jednu kritiku, nevalja ovo, nevalja ono, ajmo to vidit.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 21:23

    drazenxp je napisao/la:Slike mojih grdelina su u rubrici Slike naših ljubimaca, a milion puta na forumu sam javno objavio da ove godine nemam ništa za pokazati šta se tiče pjesme i da ću vidjeti šta će biti dogodine.

    Ne sramim se reći NEMAM PTICU, NEMAM NIŠTA KVALITETNO šta se tiče pjesme.

    Međutim neću šutjeti da neko "od tamo" pljuca splitske grdeline uzduž i poprijeko a da ćujemo te zijade i pletiva vaših grdelina, kad su bolji od ovog splitskog, u kojoj je temi link za te vaše pjesme, da čujemo to blago??

    Da dam ja jednu kritiku, nevalja ovo, nevalja ono, ajmo to vidit.

    Drazene, ko to pljuca??????

    Prvo, ja nisam KRITIZIRAO vec KONSTATIRAO, sa svog subjektivnog stajalista. Ono sto sam cuo na snimci.
    Drugo, za mene nema nikakve razlike da li je to ptic iz Splita, Zadra, Rijeke, Zagreba, Beograda, Nisa, Skolje, ...ili Komize.

    Matosic mi je poslao (prije tri godine) jednu snimku grdelina, pa kad budem doma i imao vremena postavit cu kratku snimku, da se vidi ima li razlike?

    Evo, Pestijev major ima unjulo pletivo i dziju, ali i "slijepi" vidi da je pletivo cisto, a dzija malo kratka-nedoradjena. Ne traba se ljutiti na osobne konstatacije, jer one ne moraju biti tocne. Ako mislis da su moja stajalista kriva ja prihvacam svako ispravljanje, ako je primjerom i logikom potvrdjeno.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 30 lip - 21:34

    POzzz Miljenko!

    Za večinu tičara koji teže nekom savršenom pjevu dzija predstavlja najveću vrijednost.Zašto?Pa više je razloga za to.Oduvijek su te dzije bile dosta rijetke,a ono što je rijetko to je i vrijednije.Po tom principu su i uspostavljena pravila vrednovanja pjeva.Osim toga dzija se najteže uči.Nije problem da nam mladi nauče razna pletiva,već je problem u dziji koju veoma rijetko koji svlada u potpunosti.Tijekom godina dosta sam proputovao po Evropi,a uho uvijek radi.Čak dok sjedim i pijem kavu u nekom kafiću ili vozim sa otvorenim prozorom.I nigdje nisam čuo takvih dzija,kao ovih naših.Nemoguće je da je nebi registrirao.Evo ovaj vikend sam bio na Bledu i dok smo se slikavali pored jezera,ja preslušavam grdeline.I mogu sasvim sigurno tvrditi da tamo nema ni dz od dzije kakvu mi tražimo.
    Za nekog tko nije u ovaj hobi dublje ušao i tko ne zna koliko je puno teže doći do dzije nego li do pletiva ,često stavljaju pletivo ispred dzije po važnosti.A to je nešto što se niti ne može upoređivati po težini.Ja bi rađe grdelina koji učine 3 puta cip cip cip (znači neko najbezveznije pletivo)sa dobrom dzijom nego li da plete "ka singerica"sa lošijom dzijom.
    Postoje još neki faktori koji čine vrijednost pojedine ptice.
    1 GLAS - nije isto jeli ga se čuje na 20 ili 200 metara
    2.ČISTOĆA-da nema šporkice u svojoj pismi ,odnosno ako je i ima da je ima što manje.
    3.VOLJA-ovo sam možda trebao staviti i na prvo misto,jer to je osnovno.Tić mora tuć batude ,jer ako ga treba molit da piva onda to nije to.
    4.PLETIVO-ono je i stvar ukusa pojedinca,pa se nekom više sviđa jedno, a nekom drugom neko drugo.Međutim kad bi se istovremeno slušalo više ptica mislim da bi večina izabrala isto.
    5.DZIJA-to je kruna svega,i ako je prava jedini dio pjesme ,koji če učinit da nas prođu žmarci i dlake na rukama nakostriješe.
    I zato.
    GLAS,ČISTOĆA,VOLJA-25% PLETIVO 25 % i DZIJA 50 %
    Zbog toga večina tičara kad ih se pita imaju li štogod ,odgovaraju : imamo polovne.Jer imaju samo onih prvih 50% ,a neki i manje.Možda če se zbog takvog stanja ,s vremenom, kriteriji mijenjati, ali za sada je tako.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 21:46

    drazenxp je napisao/la:Slike mojih grdelina su u rubrici Slike naših ljubimaca, a milion puta na forumu sam javno objavio da ove godine nemam ništa za pokazati šta se tiče pjesme i da ću vidjeti šta će biti dogodine.

    Ne sramim se reći NEMAM PTICU, NEMAM NIŠTA KVALITETNO šta se tiče pjesme.

    Međutim neću šutjeti da neko "od tamo" pljuca splitske grdeline uzduž i poprijeko a da ćujemo te zijade i pletiva vaših grdelina, kad su bolji od ovog splitskog, u kojoj je temi link za te vaše pjesme, da čujemo to blago??

    Da dam ja jednu kritiku, nevalja ovo, nevalja ono, ajmo to vidit.

    Drazene, ko to pljuca??????

    Prvo, ja nisam KRITIZIRAO vec KONSTATIRAO, sa svog subjektivnog stajalista. Ono sto sam cuo na snimci.
    Drugo, za mene nema nikakve razlike da li je to ptic iz Splita, Zadra, Rijeke, Zagreba, Beograda, Nisa, Skolje, ...ili Komize.

    Matosic mi je poslao (prije tri godine) jednu snimku grdelina, pa kad budem doma i imao vremena postavit cu kratku snimku, da se vidi ima li razlike?

    Evo, Pestijev major ima unjulo pletivo i dziju, ali i "slijepi" vidi da je pletivo cisto, a dzija malo kratka-nedoradjena. Ne traba se ljutiti na osobne konstatacije, jer one ne moraju biti tocne. Ako mislis da su moja stajalista kriva ja prihvacam svako ispravljanje, ako je primjerom i logikom potvrdjeno.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko uto 30 lip - 22:13

    Marine,

    Slazem se sa tvojim prvom analizom dzije u snimci, i u mnogome sto si zadnje napisao za vidziju. Tesko ji pticu otpjevat savrsenu vidziju, i to itekako treba cjeniti i traziti. Ali isto tako lijepo i cisto pletivo bez gresaka (recimo cetverostruko, gdje u svakoj mini-turi imamo najmanje 4 ponavljanja ; cipli,cipli,cipli,cipli, vicinom su ti tonovi zapravo visestruki) je vrijedno i ne tako cesto.

    Volju ja nebi stavljao u ocjenivackoj listi, jer ptic ili pjeva ili ne. Ono sto ne pjeva se ne ocjenjuje.

    Medjutim, tesko mi je s logikom prihvatit tvoje rezoniranje za ocjenivacku tezinu.
    Opet cu ja povuc paralelu na kanarince, recimo malinoe (tu si strucnjak pa ces razumjeti). Recimo, ako je jedna tura kod malinoa teska, rijetka, lijepa, ...zasto ona nema na tezini recimo TRI PUTA od prosjecne ture?

    Zasto bi vidziju, bez obzira koliko je tesko za otpjevat, bilo 50% (dva puta vise nego pletivo-kompleksno)??? To ne razumijem? Tesko mi je prihvatiti, kao ocjenivacki kriterij, ne kao savrsenstvo kod pjeva grdelina. Ako je ptic TOTALNO GLUH i pjeva samo savrseno vidziju dobija 50%, kao i onaj koji ima sve drugo savrseno ali nema vidzjiu????
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by sestoperac uto 30 lip - 22:18

    Alane, zamuti ga Very Happy

    meni se svidja sto je od toliko splicana i dalmatica jedan podgoricanin postavio pjesmu ''splitski prvak''. Ne mogu da vjerujem da ovu traku nije imao niko. Moje licno misljenje je da kad bi mi stiglic pjevao SAMO ovo, pa neka je vrhunska i dzija i pletivo, poludio bih od jednolicnosti. O ukusima se ne raspravlja, ali na ukus se moze uticati. Idealno bi bilo kad bi standard pjesme bio isti i u splitu,leskovcu, prilepu, podgorici... ai daleko je od toga.

    Drazene, dosadih ti, ali razmisli jos jednom o onom pregledu tura kao sto su napravili za slavujare. Ako nije probem iz tehnickih razloga postaviti ga, mislim da bi to bilo odlicni i tek bi se tada napravila korisna diskusija na ovu temu.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by zvrcko sen uto 30 lip - 22:26

    sve ovdje šta ste rekli je stvar VAŠEG UKUSA a o ukusima se ne raspravlja...

    to što bi marin volija ja želija a miljenko posjedova to je naša osobna težnja ....budimo realni i objektivni
    slažem se ali djelomično sa marinom

    Postoje još neki faktori koji čine vrijednost pojedine ptice.

    1 GLAS - jak ,zvonak

    2.ČISTOĆA- da je ima što manje.

    3.VOLJA-ovo sam možda trebao staviti i na prvo misto,jer to je osnovno.Tić mora tuć batude ,jer ako ga treba molit da piva onda to nije to.

    4.BATUDA:

    a) PLETIVO-što raznovrsnije i duže

    b) DZIJA-dzija je kraj pletiva i završetak batude ko šlag ,svakako što je šlaga više to je bolje, ali svakako ne bi se složija "da nas prođu žmarci i dlake na rukama nakostriješe." jer to je osobno....

    I zato.

    GLAS, ČISTOĆA, VOLJA i BATUDA (PLETIVO i DZIJA)

    jer inače ispada po nekima tić sa vrhunskom samom dzijom je savršen .....mislim da grdelinovo pjevanje je pomalo zanemareno jer bogastvo pjesme grdelina je u pletivu ali forsiranjem dzije dobivamo jadna pletiva jednostruka ,jednotaktna sa srednjim dzijama. Osobno draže mi je slušat čistog dobrog pletadura koji plete četverostruka pletiva nego jednoj srednjeg sa dzijom .
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by PESTI uto 30 lip - 23:39

    Snimke nemaju efekt žive ptice ..tu se slažem , ali se ne slažem po pitanju da MORA imati pravu dziju (LIPO JE KAD MOŽE SVE OTPIVATI) .
    Dzija je dvosjekli mač...zbog nje otpadaju mnogi grdelini koji nemaju onu pravu, a takvih je solidan broj.
    Mišljenja sam da je važnije ZNATI grdelina dovesti do vrhunca u pjevu nego da taj može složiti sve što mi želimo jer ako i može ...
    1.Koliko puta takva ptica može otpivati sva pletiva i završiti ih pravom dzijom...
    (ako ima batudu od tri pletiva sa dzijom da što manje krati)
    Takav grdelin ima i loših dzija u svom pjevu i stavlja ih kod odredjenih pletiva kad krati svoju batudu....mjenja je.
    2.Koliko često ide u veršu ....vrlo važno pogotovo ako ima šporku veršu......itd..itd.

    Da sad ne nabrajam ....SVE OVO SE MORA POKLOPITI DA TAKAV GRDELIN BUDE POSEBAN.
    Poznajem težinu učenja pjeva u grdelina i jedan od razloga zašto sam otišao na uzgoj je upravo taj razlog ...(nisam se predao samo vrebam)

    Kao što sam prije rekao sad mi je prioritet grdelina dovesti u vrhunac pjeva pa i oni granični sa lošijom dzijom dolaze u DRUGU DIMENZIJU.Što opet dovodi do rasprave ...e jebi ga nema dobru dziju (JEDNA FALINGA)

    Za mene osobno je dzija samo jedan vremenski interval koji grdelin može otpjevati a to vrijedi ne više od 25% njegove pjesme
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN uto 30 lip - 23:40

    Miljenko!
    Pravila na temelju kojih vrednujemo tiće su nepisana.To je nešto što se prenosi sa generacije na generaciju usmenom predajom i samom praksom prilikom
    .slušanja ptica.Ne postoji nikakva ocjenska lista.Postoji i dosta tičara ,koji daju prednost pletivima ,ali to je isključivo radi toga što su svjesni ,da će do dzije teško doći ,pa se unaprijed predaju i prave se kako im do nje nije stalo.Kad bi bili u prilici da biraju sasvim sigurno bi izabrali onog sa boljom dzijom.
    Volja je po meni isto jako bitna.Jer što će ti tić ,pa da je i najbolji ,ako neće da piva ,treba ga molit.Ako je nekakvo takmičenje i jedan tić u 15 minuta udre 150 batudi,a drugi 5 ili 6 onda i to triba nagradit.
    Što se Malinoa tiče:Klokot nosi duplo više bodova nego li večina ostalih tura.
    I ne postoji grdelin koji bi pjevao samo dziju,a i da postoji nebi dobio prolaznu ocjenu.Jer tić mora imat sve.Večina tića koje ljudi drže u čibama (99%)imaju pletiva ,ali nema one kvalitetne dzije.Zato je tako cijenjena.
    Kad se u neko buduće vrijeme budu radile neke službene ocjenske liste možda će dziju maknuti sa nje ,jer ih neće biti ili će ostavit nekakav ekstra bonus ,ako se slučajno pojavi neka ptica koja je ima.Mene to ne zanima niti bi sudjelovao u nečem takvom.Ja ću nastaviti s ovim što je u skladu s našom tradicijom.
    Šestoperac! Mislim da je stvaranje nekog zajedničkog standarda čista utopija.Na svim tim područjima ,gdje uopće postoji tradicija držanja grdelina već su davno uspostavljena i pravila.A ta pravila postavljena su na temelju onog što grdelini u tom kraju pjevaju.Jer na svakom području drukčije pjevaju.Slušali su se tići i odredile ture,koje nose određene bodove.Vrlo je malo toga što je zabranjeno u pjesmi.Ovo mislim na one koji već imaju ocjenske liste(Leskovac,Španjolska).
    Splitski tičari krenuli su drukčijom logikom.U startu 90% tića nisu za ocjenu.Traži se nešto što je rijetko i teško dostižno.Kao potraga za zlatom.Zato je i izazov veći.Tić ili vrijedi ili ne vrijedi ništa.Normalno među ovim što vrijede postoje i oni vrijedniji ,ali svi stanu u ovih 10%.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN sri 1 srp - 0:17

    Pesti!
    Nigdje nisam napisao da grdelin MORA imati pravu dziju.To je nešto što bi svi volili imat i čemu težimo.Samo sam konstatirao da je dzija na snimci daleko od idealne i zašto.To ne znači da me i takva dzija u ovom trenutku nebi zadovoljila.Volio bi imat i takvu.
    Zvrčko!
    .Ma di si to čuja dzije sa tim lošim pletivima ili te četverostruke pletadure.Daj reci meni ,pa da i ja odem to čut.A možda i kupim kojeg.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by zvrcko sen sri 1 srp - 2:44

    U RAJU .............. moš otić tamo samo neznam put za nazad Very Happy affraid


    cilo vrime govorimo o nekim fiktivnim stvarima ....a ti kad neke stvari konstatiraš moga si radi fer iznošenja reć da je ocjenska lista i njeno obrazloženje dato prije desetak godina u batudi....

    netrebaš neke ljude cijeniti ni voljeti ali red je priznati im trud.......

    inače je Marin od onih rijetkih (budalaša) tičara koji je kupija pticu u vrijednosti dobrog auta.....
    Rolling Eyes i ljubav i znanje mu niko nemože spočitati kao ni budalaštine koje je spreman i sad po stare dane napraviti...tako da me nebi čudilo da se uvati nešto po njegovu guštu da nebi kupio pa makar neki to smatrali ludilom....


    a bude li me nervira ............................pošto sam mu ja prvi susid poklonit ću majci ali i ostalim susidima po bastardu kralja šporkavanja pa on nek vježba gađanje sa zračnom ..... Twisted Evil Evil or Very Mad Rolling Eyes pa če bit gotovo sa njegovom školom
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by ticar sri 1 srp - 5:58

    danas sam bija kod jednog kolege i prvo dugo sluša,mislija sam cd,kad sam uša u prostor vidija sam volijeru koja je inače za kanarince i u njoj 2 para grdelina.

    grdelini batudaju ko ludi a zija od po metra.reka je da su to porijeklom iz metkovića.da su sin i čača,e sad ako to parenje uspije eto materijala za uzgoj.
    ja iz zajebancije kažem aj ga prodaj a ovaj se samo Laughing
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by PESTI sri 1 srp - 10:05

    Marine!
    Kad je grdelin u pitanju znam da se perfektno razumijemo i kao što znam svoje kolege koji cjeli život imaju grdeline i maksimalno teže dzijama,(tko drži pjevača grdelina i ne teži dziji neče mu dugo matica onih vrhunskih) a takve ptice bi i ja vočio imati.

    Ovo je forum i znam da mnogo članova ne razumije takav način držanja grdelina a što je još i gore nema nikakvih mp3 zapisa pogotovo onih vrhunskih .
    Velikom broju ljudi se to čini MONOTONO I DOSADNO pjevanje ,što naravno nikako nije .

    Kao što možeš pročitati od svega što napišem ja dobijem one granične grdeline koji obično imaju oštečenu dziju ali ovaj put ču baš tebi objasniti zašto .
    1.Moja teorija je da od tri vrhunska grdelina koji su učitelji ,unutar te tri ptice IMAMO ULJEZA koji je od te trojice NAJGORA PTICA.
    Takva ptica za razliku od druge dvojice povremeno krati pletivo,preskoči dziju..ili nastavi rjetko kad sa strilom.

    Pričamo o ptici koja cjeli dan batuda ali ima svoje finese -karakteristike.
    Upravo takva ptica je najbolji učitelj što se vidi po pjevanju mladih grdelina i UPRAVO TO JE OGROMAN PROBLEM KUD SA TOM PTICOM..jel je dati nekome ,jeli je pustiti ...prodati.

    A takvu pticu kad bi dobili u matici mladih bilo bi više nego uspjeh jer bi sad imali 4 pjevača ali ne i UČITELJA.

    2.Meni je trenutno NEDOSTIŽNA dzija , ali držim uzgoj i vjeruj da več vidim i NEOBIČNE grdelinke (kčeri od pjevača )..kad ženka BATUDA u parilici to je meni bilo veliko iznenadjenje i vjerujem da upravo grdelinka ima veliku važnost za budučeg pjevača.

    3.Razvio sam veoma kvalitetnu maticu od ŠKARTANIH grdelina i upornost im je prva karakteristika ....
    Želio sam to poručiti onim mladjima koji ne vide dalje dzije da grdelin treba ISPUNITI MNOGO ELEMENATA DA BUDE STVARNO NAJBOLJI .
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty umiren od smija jak si Zvrcko hehehe

    Postaj by kreso sri 1 srp - 11:59

    zvrcko sen je napisao/la:U RAJU .............. moš otić tamo samo neznam put za nazad Very Happy affraid


    cilo vrime govorimo o nekim fiktivnim stvarima ....a ti kad neke stvari konstatiraš moga si radi fer iznošenja reć da je ocjenska lista i njeno obrazloženje dato prije desetak godina u batudi....

    netrebaš neke ljude cijeniti ni voljeti ali red je priznati im trud.......

    inače je Marin od onih rijetkih (budalaša) tičara koji je kupija pticu u vrijednosti dobrog auta.....
    Rolling Eyes i ljubav i znanje mu niko nemože spočitati kao ni budalaštine koje je spreman i sad po stare dane napraviti...tako da me nebi čudilo da se uvati nešto po njegovu guštu da nebi kupio pa makar neki to smatrali ludilom....


    a bude li me nervira ............................pošto sam mu ja prvi susid poklonit ću majci ali i ostalim susidima po bastardu kralja šporkavanja pa on nek vježba gađanje sa zračnom ..... Twisted Evil Evil or Very Mad Rolling Eyes pa če bit gotovo sa njegovom školom
    Laughing Laughing Laughing Laughing
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN sri 1 srp - 13:35

    zvrcko sen je napisao/la:U RAJU .............. moš otić tamo samo neznam put za nazad Very Happy affraid


    cilo vrime govorimo o nekim fiktivnim stvarima ....a ti kad neke stvari konstatiraš moga si radi fer iznošenja reć da je ocjenska lista i njeno obrazloženje dato prije desetak godina u batudi....

    netrebaš neke ljude cijeniti ni voljeti ali red je priznati im trud.......

    inače je Marin od onih rijetkih (budalaša) tičara koji je kupija pticu u vrijednosti dobrog auta.....
    Rolling Eyes i ljubav i znanje mu niko nemože spočitati kao ni budalaštine koje je spreman i sad po stare dane napraviti...tako da me nebi čudilo da se uvati nešto po njegovu guštu da nebi kupio pa makar neki to smatrali ludilom....


    E Zvrčko Zvrčko!
    Ti bi mene još uvalia u skandal.Mislim da sa svojim pisanjem nisam nikog podcjenio,uvrijedio niti mi je to bila namjera.Nastojim biti fer prema svakom i svačije mišljenje uvažavam.To ne znači da se sa svakim moram slagati ,te nastojim svoje stavove argumentirano braniti.Sa ŽS sam u jako dobrim odnosima,cijenim ga kao čovjeka i tičara te mu priznajem i trud oko legalizacije natjecanja grdelina pjeva,kao i samog uzgoja.Mislim da sam u više navrata napisao kako podržavam i uzgoj i natjecanja i bilo što što doprinosi razvoju pjesme i nadasve očuvanju tradicije.Pa onda ne znam odakle ti ovo da ja nekog ne volim ili ne cijenim.
    Što se tiče ocjenske liste nisam je spominjao, jer se ne radi o ocjenskoj listi ,već o PRIJEDLOGU OCJENSKE LISTE ,kako i sam naslov kaže u pomenutoj Batudi.Prijedlog znači da to nije nešto definitivno,nešto službeno prihvačeno,već je nešto o čemu se da još raspravljati.Pa može tako bilo tko napraviti nekakvu svoju listu,objaviti je u Batudi ili nekom drugom časopisu i proglasiti je kao važeću.
    Maksimum koji sam dao za grdelina je 1500 dolara.Smatram da sam prošao izuzetno povoljno, jer sam isto tića istog dana mogao prodati po duploj cijeni.Ako netko ima nešto tako kvalitetno ,neka mi se samo javi.Ja stižem isti dan.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko sri 1 srp - 22:41

    zvrcko sen je napisao/la:[b]

    cilo vrime govorimo o nekim fiktivnim stvarima ....a ti kad neke stvari konstatiraš moga si radi fer iznošenja reć da je ocjenska lista i njeno obrazloženje dato prije desetak godina u batudi....

    Jednom sam pitao D. Matosa za ovu Batudu (kopiju clanka), ali on tada nije imao nijedan primjerak. Pa sada, ako netko ima spomenuti broj Batude (?) ili clanak volio bih imati kopiju.

    Moze se postaviti ovdje ili mi poslati faxom. Broj na poslu: 1-310-532-0374
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Miljenko sri 1 srp - 22:46

    PESTI je napisao/la:

    2.Meni je trenutno NEDOSTIŽNA dzija , ali držim uzgoj i vjeruj da več vidim i NEOBIČNE grdelinke (kčeri od pjevača )..kad ženka BATUDA u parilici to je meni bilo veliko iznenadjenje i vjerujem da upravo grdelinka ima veliku važnost za budučeg pjevača.

    Konacno nesto za moje usi! sunny

    Pa bilo ovo u vezi vaznosti zenke tocno ili ne, ja sam uvjerenja da je. Mazda i vise nego mi zelimo prihvatiti.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by PESTI sri 1 srp - 23:10

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Xxxxx001

    Miljenko evo samo za tebe ......prijedlog ocjenske liste za pjev grdelina.......

    Sponsored content


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 28 oľu - 11:04.