Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+48
zoran ptice pjevice
branimirf
komiza
crv
DAMIAN
ERVINO
brabus
9a2y
zoranV
refa95
krnjolac
topaz
CASPER
vansal
Carduel
antonio
ikayke
DOMO
twins
Zvrcko
Sina BL
ssarava1
prco999
Belobradi
baltic
riberi
alann
ticar
Boban NA
Dean
seadriver
krele
lord189
kreso
Senior
japirko1
DjordjeVet
Merlo
malinois
bocka
Dax BG
franeperuzovic
PESTI
saso78
xyz
Miljenko
zvrcko sen
MARIN
52 posters

    ŠKOLA PJEVA

    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko čet 4 lip - 22:10

    PESTI je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:Pesti, malo sam zbunjen ovdje. Kazes da je grdelin star 18-19 godina, i da je kod tebe nekih (recimo) 4-6 godina. Znaci ,pario si ga kad je vec bio ~14 g, star???? Jan ne bih ni ocekivao da ce biti plodan! Da li je grdelin (kod tvog prijatelja) treniran, ili mu je to bila prirodna pjesma? Nakon svih tih godina cudo je da je i ziv, a gdje jos i da pjeva!

    Prošlu je godinu imao 17-18 god.i uredno pario samo nije bilo jaja ,to se dogadja i kod plodnih mužijaka koji daju potomstvo...
    Imam potomke od grdelina koji je imao 15 godina ,a darovao mi je tu pticu susjed pa smo se i on i ja iznenadili kad sam dobio mlade od njega......znači mogu starije ptice kad se kvalitetno pripreme imati potomke, i vjerujem da postoji mogučnost da ovaj stariji isto napuni jaja jer ako ne pokušam NIKAD NEČU ZNATI ...
    Taj stari grdelin se naziva IZVORNI jer je iz prirode i priroda ga naučila pjesmi a ne greški .To je lav medju grdelinima a ne ovca jer beeeee pjevaju loši grdelini.....

    Svaki dan naucimo nesto novo. Di bi nam bio kraj da su nasi stari imali ovaj forum? king
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN pet 5 lip - 0:37

    A moj Miljenko!
    Svi u kupe ,a ti u špade.Ovo što kažeš da Malino i Roler moraju ne imati nešto što ima divlji ,po meni je skroz obratno.Jer divlji kanarinac je ptica skromnog izgleda i još skromnije pjesme.Odnosno nema ni djelić pjevačkih mogučnosti ,kao ove dvije ljudskom rukom stvorene vrste.I stoga ove dvije vrste u svakom slučaju predstavljaju ogroman,pozitivan korak naprijed ,što se pijeva tiče.Mislim da su veoma rijetki koji po ovom pitanju ne dijele moje mišljenje.Da si pritom rekao kako ti je pjev divljeg kanarinca draži ,neka je bitno skromniji ,ja bi to prihvatio sa uvažavanjem,jer o ukusima se ne raspravlja.Ali ne bi ti bio Miljenko da nisi dodao ono "obogačen divlji pjev",i na taj način nas opet ostavio u nedoumici što ti ustvari hočeš.Bez uvrede meni se čini da i ti sam ne znaš što hočeš ,a kako čemo te tek mi shvatit.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois pet 5 lip - 1:21

    pozdrav ekipi
    Pozdrav gospodine Miljenko,nadam se da cemo se nekad upoznati.Izuzetno drago bi mi bilo kad dodete u Hrvatsku da svratite kod mene u Klek.
    Sto se tice problematike pjeva nema veze o kojoj ptici se radi iz dosadasnjih postova sam vidio da ne razumijete.Nemojte usporedivat grdelina sa kanarinima .To je ogromna razlika .Kanarini koje vi uzimate za primjer(malino ,roler itd) su ptice sa stabilnom pjesmom a grdelin je divlja ptica.Ne zelim niti jednog trenutka da pomislite da sam prepotentan ili grub u komentaru,to nisam,ali sto se tice pjeva tu sam na svom terenu.nemojte misliti da ljudi s kojima komunicirate na forumu ne znaju o cemu se radi sta se pjeva tice,znaju,i to dosta njih.Kad pricamo o genetici ,ok,vjerujte da sam i tu na svom terenu,pricajmo ali argumentirano.Ne moze se komentirat pjev grdelina ,bastarda i u isto vrime usporedivat s kanarinom.Pustite kanarina i njegov pravac ,grdelin je nesto drugo.Pricate o divljem kanarincu i njegovoj pjesmi,pa to je ptica koja ne postoji kao kanarin pjeva ,on je sad egzoticna ptica.pa od tog istog kanarina su nastali i pjevaci i bojasi i stas.Nemoguce je da se vi vracate na taj pjev i da pokusavate pravit usporedbe.
    Izuzetno mi je drago da ste na ovom forumu ,vidi se da bas VOLITE ptice,bilo bi odlicno da je takvih zaljubljenika vise.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko pet 5 lip - 5:29

    Postovanje Marine, i ostali clanovi,

    Ako ja dosadjujem svojim odgovorima slobodno me upozorite.

    <>

    Vjerujte mi na rijec (tesko je to objasniti), da divlji kanarinac nema sirokih pjevackih mogucnosti (koje mu je proroda obdarila bas zbog njegove teritorijanne izolacije tokom razvoja drugih vrsta), koje je covjek usmjerio selekcijom, nebi mi nikad dobili melinoe ili bilo kuju drugu pjevacku vrstu. Mozemo mi raditi i tisucu godina s Frzelinom, necemo dobiti specificni pjev adekvatne kvalitete kao sto je relacija divlji-Malino. Inace kad vec govorimo o pjevu, a ja nisam nikakav poznavaoc pjeva kanarina, meni je osobno ljepsa pjesma malinoa nego divljeg. Kad usporedjujem obogaceni-divlji (ja vidim dobar Timbrado-floreado u tom svjetlu) tesko mi je odluciti koji mi je drazi.

    Ako bas zelimo provjeriti i usporediti pjevacke sposobnosti divljih kanarinaca u odnosu na Covjek-selektirani kanarinac (da sad ne spominjem pojedinu vrstu), onda bi trebal frisko izlezene mlade od jedne i druge vrste staviti u istu sredinu (da bude posteno u pjevacku sredinu koja nije srodna ni jednoj vrsti) i promatrati razvoj pjesme kod mladih. Vjerujem (ne mogu tvrditi nista jer nemam takvih experimentalinih podataka) da bi divlji kanarinac postigao bolje rezultate. Ako netko ima neke podatke u vezi ove usporedbe bilo bi interesantno procitati.

    Kako je ovdje tema grdelin a ne kanarinac, pitanje je da li covjek svojim mjesanjem (selekcijom) moze "osakatiti" divljeg grdelina. To ce buducnost pokazati.

    Malinoe, mislim da nema velike razlike izmedju kanarinca i grdelina, barem u onom sto ti gledas. Zar nije Malinoe ptica koja se mora trenirati svake godine, poslije mitarenja? Na primjer, ako i stariju pticu stabilnoga pjeva stavimo medju Timbrados izbastardirat ce se totalno? Tako sam barem negdje citao, pa sad ne znam sto je pravo.

    Upravo je velika razlika u stabilnosti pjeva izmedju grdelina i kanarinca. Vec sam rekao da je grdelin close-end a kanarinac open-end ptica pjevica. Procitaj moj post ili odi na internet pa studiraj. Ljudska selekcija nije eliminirala ovu osobinu kanarinca. Zahvaljujuci svojoj teritorijalnoj izolaciji kod kanarinaca se nisu razvili obrambeni mehanizmi za sacuvanje cistoce vrste (da se laicki izrazim). Zahvaljujuci ovoj izolaciji imamo sexsualnu plodnost medju vrstama (krizanaca kanarinca) i sposobnost ucenja pjeva drugih vrsta (znaci SIROKE PJEVACKE SPOSOBNOSTI). Covjek svojom domestifikacijom kanarinca tu nije nista promjenio.
    Grdelin je ptica sirokog teritorija (tri kontinenta) i razvio se specifican pjev da bi doslo do separacije vrsta. Interesantno je ovdje spomenuti da Azijski/Himaljski grdelin i Nort Americki lugarini (najvise Pine Siskin) imaju vrlo slican pjev, sto indicira da su imali zajednickog pretka. Zapravo po nekim studijama, njihov predak je predak svih grdelina. Zasto ovo spominjem. Da se vidi kako je teritorijno sirenje grdelina dovelo do razvitka novog pjeva (Evropa i S. Afrika). Po meni Kvaliteta Balcanica nije u visli,visli,,dziju, vec u ...... (nisam vican u strucnim pjevackim izrazima pa neka netko drugi ovdje ubaci prave izraze) kaje su razvijene prirodnom selekcijom da bi se izdvojio i opstao. Grdelin je ptica novog doba, poslije verduna,faganela,... Nasao se na podrucju gdje se susrecu mnoge vrste ptica-pjevica (one lokalne i one migrirajuce), sto vise vrsta to specificniji pjev pojedine vrste. Zakoni prirode.

    Bilo bi e meni vrlo drago da se susretnemo u Hrvatskoj. Evo, iduce godine ako idem na zelandru na Visu, zaustavit cu se u Splitu dan/dva. Kratak je moj godisnji odmor pa moram svaki dan iskoristiti. morate me razumjeti, a zelandra mi je sada sve. Vise od trideset godina (15 u Zagrebu i 20 u Americi) sam propustio pa sad zelim nadoknaditi, dok me zdravlje drzi.

    Pozdrav svima.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI pet 5 lip - 8:33

    Miljenko....ovaj forum bez tebe nikako više nemože biti isti, a kod mene u kuči si obavezna tema tako da ja i žena uvjek sa užitkom čitamo što pišeš .
    Tvoje kontre su meni zanimljive i kao što vidiš uvjek i ostali reagiraju na njih..
    Volio bih te upoznati i kao što reče malinois volio bih da svratiš (u Zadar) kad dodješ u Hrvatsku...
    Veoma mi je drago komunicirati sa osobom kao što si ti , a kad bi se baš u svemu slagali onda bi se trebali i jednako oblačiti...a to bi bila totalna ludnica...ha ha ha
    Miljenko . samo naprid imaš moju potporu........pozzzzzz. lol!
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko pet 5 lip - 10:07

    PESTI je napisao/la:Miljenko....ovaj forum bez tebe nikako više nemože biti isti, a kod mene u kuči si obavezna tema tako da ja i žena uvjek sa užitkom čitamo što pišeš .
    Tvoje kontre su meni zanimljive i kao što vidiš uvjek i ostali reagiraju na njih..
    Volio bih te upoznati i kao što reče malinois volio bih da svratiš (u Zadar) kad dodješ u Hrvatsku...
    Veoma mi je drago komunicirati sa osobom kao što si ti , a kad bi se baš u svemu slagali onda bi se trebali i jednako oblačiti...a to bi bila totalna ludnica...ha ha ha
    Miljenko . samo naprid imaš moju potporu........pozzzzzz.

    Pesti,

    Ako ja mogu preletit 6000 milja do Splita, mozete i vi tih 50 milja. What a Face Ma, necemo sad o tome, vec kad dodje vrime.

    Slazem sa ja s Marinom vise nego sto on to moze povjerovat. A tko zna vise o pjevu kanarinaca nego Malinos. Samo, ja ih ovako malo "bockam' da forum malo zivne. Twisted Evil
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by kreso pet 5 lip - 21:51

    Svaka cast Miljenko i ja citan postove s guston i samo naprid forum je pun o bogatiji s tvojin postovima cheers
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko pet 5 lip - 23:00

    Pozdrav Seniore,

    Tek sam sada video tvoj post (reply), pa da se javim s par rijeci.
    Drago mi je da si sve ono napisao.
    200% se slazem sa svim tvojim (osim 10. u vezi kanarinaca) tockama. Zato sam i napisao “sto ako…”.

    Najdraze mi je sto si spomenu jaku ziju (Pesti be rekao baritonsku-prodornu, ma moze biti i visokog tona) kojom on obiljezava teritorij i pokazuje dominaciju. Nije slucajno da mnoge divlje ptice imaju ovu ziju u (zavrsetku) svog pjeva (ne samo u Evropi vec i u Americi). Nadalje, cisto tonsko javljanje bez skripanja je isto dokaz superiornosti.

    Pa gdje je onda tu GRESKA kod sampiona? U njegovoj IDEALNOSTI-SAVRSENOSTI! Gotovo neprirodnoj savrsenosti.
    Moramo razumjeti da nema direktnog genetskog zapisa, kaji se nasljedjuje, a koji bi direktno diktirarao recimo Batudno pjevanje grdelina, a isto tako recimo govor covjeka. Stavimo bebu kod majmuna i govorno cemo dobiti majmuna (Tarzana). Genetska kvaliteta “javljanja” zivog bica (tako i grdelina) se ocituje u sposobnosti da uci, ponavlja, obogacuje,…pogotovo ako se nalazis u sredini koja to od njega zahtjeva (za prezivljavanje). Sto zahtjevnija sredina to veci rezultati.
    Fizicka spremnost i zdravost, fizicka konstrukcija, vjerojatno jos neki disni parametri, pjevni organi, i drugi koje ja ne znam,…su osobine odnosno kategotije factora (koje mugu biti i vjerojatno jesu genetski ovisne/nasljedne) koje oobiljezavaju grdelina sampiona od ostalih.
    Priroda i njeni djelovi, (kad govorimo o pjevu to su svi zvukovi) su daleko drugaciji danas u odnosu 100 godina unatrag a da ne govorimo o dobu kad se grdelin formirao, je treca kategorija factora koji odlucuje kakav ce biti grdelin. Meni je cudno da grdelin u prirodi ( i u nasim krajevima) moze jos uvijek sacuvati cistocu svog pjeva. Slusajte kakvu sve buku podnasaju.
    Svaka ptica pa tako i grdelin je sklona prihvacanju novih tonova (iz sredine u kojoj se izlegla) pa je zaista codu da ima jedinki koje su sampionski ciste, a zive u sredini gdje je postatak losijih sve to veci???. Mora biti da je neka “greska” u njima, koja im omogucava sve to. Sacuvat genetsku cistocu, zdravost pjevnih organa, biti gluh na sporkicu!

    Eto, to sam ja mislio pod “greskom”.
    Sklonost sporkom pjevu (mislim da mi ne poznajemo dovoljno organe pjeva da bi govorili sto je ptici lakse pjevati a sto teze) je tesko genetski/nasljedno objasniti. Tesko mi je za prihvatit da je nekontrolirani izlov (a to je zadnjih 20-30 g.) glavni razlog pada kvalitete grdelina na nasim podrucjima. Mozda su blage zime, smanjena migracija, utjecaj covjeka,…dovele do veceg mijesanja pod-vrsta (sjeverni-juzni) sto je dovelo do mijesanja pjevnog tipa (pjevnog dijalekta kao sto bi rekao jedan Amercki ornitolog) i pada kvalitete.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sub 6 lip - 0:37

    Bravo Miljenko!
    Pa ljudi je li to moguće?
    U svemu se u potpunosti slažem sa tobom,vezano uz ovaj zadnji tekst.Možeš ti kad hočeš.Čim si malo konkretniji ,odmah to dobija neki smisao.Jer otvarati rasprave radi rasprave,a bez jasnog cilja ne znam koliko ima smisla.Samo nastavi tako.
    Pozzz Marin!
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko sub 6 lip - 7:28

    Hvala Marine, hvala!
    Ipak, draze mi je bilo ono: "A moj Miljenko!" Vise gusta. pirat
    Nisam ja nista drugacije napisa nego prije.

    Jos ako Malinos napise da me razumio, pukao sam ko prezrila dinja!

    Gdje sam to pogrijesio? scratch

    Dok se ja dosjetim, evo mi je pala jedna ideja za malu anketu (ocito ona prva nije upalila
    ). Kako je ovo tema skala pjeva, radilo bi se bas o skoli.

    Uvod: Dax nam je lijepo opisao svoju metodu. Dosta smisla ima. Isto tako Marin. Marinova je malo komplicirana; ciba ovdje, ciba ondje, ispred, iza...ucitelj gore, dolje, ...ko da je grdelin KIKLOP s jednim UHOM (malo sale, da me nebi netko shvatio ozbiljno). Vjerujem da i drugi imaju nesto specificno u koristenoj metodi, a isto tako imamo i neka svoja misljenja iako su nam mogucnosti izvedbe i realizacuje nedostupne. Pestija ne mozemo uzeti ozbiljno, njemu prijatelj skuluje mladce, zadrzava kremu a Pesti dobija SKART? (Pesti, ajde dodji u Ameriku, otvorit cemo business, ti radis a ja brojim novce). Inace on vaj je sada munjen s onim njegovim degeneriranim (OPS, mislim mutiranim , nemoj se ljutiti Deane) majorima boje. Crveno okce, crno okce..samo sto ne vidi cvjetice. Srica da ima Ticara da ga corigira. Nadajmo se, brzo ce ga to proci. Laughing

    Smisao ankete: Apsolutno smo sigurni da imamo hypotetskog savrsenog mladog grdelina u krletki. Bez greske. Ovaj bi u prirodnim uvjetima postao sampion. Vasi uvjeti su prosjecni: otvoreni ili zatvoreni uzgojni prostor (iako je razlika u ovim uzgojnim prostorima ostavit cemo anketaru mogucnost da bira), uzgajate samo grdeline, imate prosjecne ptice (jednog malo boljeg), a imate umjereno slobodnog vremena.

    Piatanje: Po Vasem misljenju koji bi postupci odgoja BILI DOVOLJNI, odnosno koje biste postupke PRIMJENILI da osigurate razvoj u odlicnog pjevaca?

    Moguci odgovori:

    1. Nista posebno, tretirao bih ga kao ostale svoje grdeline
    2. Tretirao bih ga sa vise paznje, ali bez izdvajanja
    3. Izdvojio bih ga iz svoje uzgojne sredine, i tretirao kao ostale (prema mogucnostima)
    4. Izdvojio bih ga iz svoje uzgojne sredine, i posvetio znatno vise paznje njegovom odgoju
    5. Osigurao bih apsolutnu izolaciju, za ucitelja koristio bih svog najboljeg pjevaca, posvetio bih svu paznju, sve svoje vrijeme, ovoj ptici.

    Znaci, ovdje imamo strucni i emocionalni odnos prema ptici.

    Ajde nasi kompjuterasi (ako anketa ima smisla), i ako se Marin slozi, ubacite anketu.
    avatar
    Senior


    Broj postova : 20
    Age : 70
    Location : Split
    Registration date : 23.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Senior sub 6 lip - 11:20

    Pozdrav Miljenko!

    Prihvaćam anketu. Ali uz primjedbe.

    U opisu hipotetske situacije nije definiran ključni pojam: "bez greške". Zato ću slobodno interpretirati ovaj pojam u dvije moguće hipotetske situacije:
    a) Hipotetski "savršen" mladac "bez greške" je uhvaćen u prirodi. Npr. čuli smo mu "savršenog" očaka. U tom slučaju biram odgovor 3 uz nadopunu: Izdvajanje iz uzgojne sredine bi značilo samo to da ne bi slušao bilo koju, a naročito ne slabiju pticu. Emocionalno sam vezan uz sve grdeline i jednako ih volim, bez obzira kako pjevaju.
    b) Hipotetski "savršen" mladac "bez greške" je uzgojen. Npr. uspješno smo sparili svog "šampiona". Za ovu hipotetsku situaciju u anketi nema zadovoljavajućeg odgovora. Zato dodajem odgovor: 6. Za učitelja bih koristio isključivo svog "šampiona" jer mu je takav mladac potomak.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko sub 6 lip - 18:46

    Pozdrav Seniore!

    Mislio sam na hipotezu a). Mladac bez greske: savrseni ocak, a isto tako djed po zenkinoj strani. Mladac ne stariji od 30-45 dana.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sub 6 lip - 20:29

    Miljenko je napisao/la:Pozdrav Seniore!

    Mislio sam na hipotezu a). Mladac bez greske: savrseni ocak, a isto tako djed po zenkinoj strani. Mladac ne stariji od 30-45 dana.

    Znači imamo jednog mlaca ,koji bi da je ostao u prirodi postao savršena ptica.
    Uz to u kući imamo prosječne ptice i jednog "malo boljeg",što znači daleko od savršenog.Za mene tu dileme nema.Najurio bi sve ostale grdeline iz kuće i ostavio ga samog.Doći do takvog grdelina pruža ti se prilika jednom i nijednom u životu.Ostaviti ga u društvu lošijih od njega ja ne bi riskirao.Znam kako će Miljenko na ovo reagirati.A kad bi izrastao u savršenu pticu koristio bi ga za učitelja ,na način kako sam već opisao.
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by lord189 sub 6 lip - 22:45

    upravo tako marine ono bi sve drugo podilija nebi tija riskirat s tako vrijednom pticom
    avatar
    Senior


    Broj postova : 20
    Age : 70
    Location : Split
    Registration date : 23.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Senior ned 7 lip - 9:48

    He, he,

    Miljenko je stvarno legenda. Kako on nas sve duhovito i lagano podje...ava. Najprije izjavi kako on sve gleda očima znanstvenika i održi nam nekoliko ljepih i stručnih lekcija iz kanarinske genetike. Zatim postavi anketu o mladcu bez greške. Kada ja odgovorim, onda kaže da je mislio na cit. "hipotezu a). Mladac bez greske: savrseni ocak, a isto tako djed po zenkinoj strani. Mladac ne stariji od 30-45 dana". To što je takav mladac prema hipotezi a) uhvaćen, a ne uzgojen, Miljenku ništa ne znači. On mu je pronašao i djeda po ženkinoj strani. Pretpostavljam, gledajući u kristalnu kuglu. cheers
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI ned 7 lip - 10:01

    Miljenko ...ŠKART koji kod mene batuda je mnogima nedostižan a siguran sam da ti nebi uočio detalj u pjevu koji razlikuje onog kod mog prijatelja i ovog u mene, jer i škart ima perioda kad može u nastupu NADMAŠITI ŠAMPIONA...Ptice su živa biča , pa i one imaju ŽUTU MINUTU.
    Pokušaj jednu godinu sam naučiti mladog grdelina pjevu učitelja pa mi javi koliko si uspješan u tome...Mislim da bi se veoma iznenadio kad bi čuo što pjeva večina mladih...pozzzz.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 9 lip - 22:28

    Ne tribamo se žestit ni svađat,jer tad ovaj forum gubi smisao.TU smo da iznesemo neka svoja iskustva, da ih razmjenjujemo ,te na taj način pomognemo kako sebi ,tako još i više onima koji tog iskustva nemaju.Međutim, naglašavam ono svoja iskustva ,jer iskustva tipa čuo sam ,neko je rekao ,nisu najpreciznija i najtočnija ,te ne doprinose donošenju nekog točnijeg zaključka ,što bi trebao biti cilj svake koliko toliko ozbiljne rasprave.Oni koji tog iskustva nemaju,a tema ih zanima mogu itekako doprinijeti svojim KONKRETNIM i KONSTRUKTIVNIM pitanjima.Ne treba samo čekat hoće li neko nešto zanimljivo napisat.PITAJTE! A što se zafrkancije tiče nemam ništa protiv nje (svi koji me poznaju mogu vam potvrditi),ali ako pretjeramo razvodnimo temu,stoga se radije prebacimo u Brbljaonicu.
    krele
    krele


    Broj postova : 70
    Location : zadar
    Registration date : 04.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by krele ned 14 lip - 0:17

    pozdrav ljudi nije me bilo davano ali miljenko je sve skužija cili forum u dvi minute i pustite čovika svaka mu je na mistu baš svaka i čovik zna i ima svoje mišljenje skojim se ja do sada jedino slažem čovik po mome guštu što se tiće grdelina svaka čaast barba.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN pon 15 lip - 22:17

    UČITELJ??????SNIMKA?????KAKO POČETI ??????

    Ako startamo od nule (nemamo učitelja) imamo tri opcije.Ili ćemo ostaviti mlade u izoliranom prostoru(da ne čuju druge ptice ,naročito grdeline koji nisu za učitelja)i to po mogučnosti što veći broj ,te se nadati da će izaći neki sam od sebe.Što ih više ostavimo veće su šanse da nešto nađemo.Kao da igramo tombolu,što je više kartela veća je šansa za dobitak.To ponavljamo iz godine u godinu ,dok ne nađemo pticu koja nam je po guštu.
    Druga opcija je ptica koju smo čuli u prirodi i ulovili da nam bude učitelj.
    Treća opcija je snimka.Uz današnje tehničke mogučnosti možemo sastaviti snimku kakvu hočemo.Recimo 5 štakatih pletiva,koja se stalno mijenjaju u redosljedu i svaki put sa pravom dzijom na kraju.To bi i mi guštali slušat.Međutim na taj način nebi ništa postigli.To je prekomplicirano da bi neko naučio.Slična stvar je i sa pravim grdelinom za učitelja.Pravi grdelin je priča za sebe.Mi možemo uživati u njemu ,ali teško ga neki mladi može u potpunosti "snimit",a da ne kažem nadmašiti.Ako dobijemo i nešto slabiju kopiju moramo itekako biti zadovoljni.
    I onda se postavlja pitanje kakvu snimku koristiti,kad počinjemo od ničega?
    Mišljenja sam da trebamo raditi postepeno.Trebamo početi sa nekom vrlo jednostavnom snimkom.Npr..duplo pletivo,ali kratko +odlična dzija.Ili unjulo malo duže + odlična dzija.Ako izvučemo samo jednog napravili smo veliki posao.S tim jednim dogodine nastojimo izvući još kojeg.Kad dođemo do tri četiri takva ,tek smo onda "na konju".Jer oni se podržavaju u kvalitetnoj pismi i teško se može dogoditi da ih sve istovremeno izgubimo.Kad smo samo na jednom uvijek možemo "preko noći" ostati bez ičega.
    Tada se možemo igrati i kombinirati nastojeći još više obogatiti pjesmu.Ostavljamo one mlade koji su savladali naše pivanje ,a ako donesu uz to inešto novo ,što nam se sviđa išli smo korak dalje.Ukoliko je izašao neki kvalitetan koji nema veze sa našim pjevom,odlično,odvajamo ga i radimo novu školu.Ali ovo su već slatki problemi,ne trebamo se previše zanositi.Od viška kvalitete ne boli glava.Stalno moramo pratiti pjev naših ptica ,pogotovo novih mladih ,i odmah,bez oklijevanja uklanjati one koje ne savladavaju našu pismu i tjeraju nešto svoje,što ne valja.Samo tako možemo zadržati kvalitet i ići naprijed.
    Kad sve skupa zbrojim i oduzmem,po mom mišljenju, za učitelja s kojim sve započinjemo,najbolje bi bilo imati čistog batudaša sa dobrom dzijom i što jednostavnijih pletiva.Kad napravimo nekoliko takvih,lako čemo dalje.Mislim da svi koji se bave ovim ,malo dublje i duže bili bi itekako zadovoljni i sa ovim jednostavnim i "dosadnim"Dajte mi kojeg dosadnog! Ja ću znati uživati u njemu.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by xyz pon 15 lip - 22:42

    krele je napisao/la:pozdrav ljudi nije me bilo davano ali miljenko je sve skužija cili forum u dvi minute i pustite čovika svaka mu je na mistu baš svaka i čovik zna i ima svoje mišljenje skojim se ja do sada jedino slažem čovik po mome guštu što se tiće grdelina svaka čaast barba.

    HA-HA-HA

    Dakle, meni je problem šta je čoviku preko puta zgrade neko poklonija ili proda baštardu koja cilo vrime piva:

    "cipi visli visli visli črrrrrrrr"

    To je jedina pjesma i to piva cili dan.

    To će mi ukvariti sve šta imam, jer svi moji to čuju.
    Ne znan šta učinit.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN pon 15 lip - 22:52

    Naruči ubojstvo!
    Prije dosta godina jedan moj prijatelj imao je identičan problem.Našao je mulca sa zračnom puškom i za male novce oslobodio se napasti.Nemoj mu nudit ništa u zamjenu ,jer kad ga kokneš znaće da si ti.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by seadriver pon 15 lip - 23:02

    MARIN je napisao/la:Naruči ubojstvo!
    Prije dosta godina jedan moj prijatelj imao je identičan problem.Našao je mulca sa zračnom puškom i za male novce oslobodio se napasti.Nemoj mu nudit ništa u zamjenu ,jer kad ga kokneš znaće da si ti.

    lol!
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zvrcko sen pon 15 lip - 23:12

    marine reć ću ti se ženi i malome kakve pizdarije savjetuješ...... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

    da bolest flower
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by xyz pon 15 lip - 23:25

    A baš sam mu mislija otić na vrata ponudit jednog želandura koji ima odličnu zijadu, loše pletivo i relativno tiho piva.

    Samo da tu baštardu makne s balkona.

    Vidit ću šta ću, to mi je baš problem ipo.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by seadriver pon 15 lip - 23:29

    Ja kao jedino rjesenje vidim zracnu pusku lol! lol!

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 3 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 22:17.