Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+38
Mozaik
works
vlajkobl
krstokljun
ERVINO
komiza
Miljenko
srdjan nis
faganel
olanik
Edi
Antonio-Kovac
zoranV
vlado
krnjolac
Merlo
dzemal_sa
sgobin
MARIN
Renato.M
CUBA
Siskin
sestoperac
Fago
saso78
Lazar
Dule
xyz
bocka
franeperuzovic
kreso
Dean
PESTI
malinois
ticar
kemo89
ikayke
seadriver
42 posters

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 16:40

    Molim za savjet,
    kanarinaka 15 dana sjedi na jajima i nažalost nema ništa, te joj planiram danas ukloniti gnijezdo.

    Interesira me kada mogu vratiti gnijezdo i krenuti sa "drugom" turom i kada da joj pustim mužjaka?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ticar uto 8 oľu - 18:38

    works je napisao/la:Molim za savjet,
    kanarinaka 15 dana sjedi na jajima i nažalost nema ništa, te joj planiram danas ukloniti gnijezdo.

    Interesira me kada mogu vratiti gnijezdo i krenuti sa "drugom" turom i kada da joj pustim mužjaka?

    ako si siguran da su prazna izvadi gnijezdo,vrati ga za 3-4 dana a mužijaka ubaci dan dva poslije.
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 18:53

    Ljudi totalni crnjak.
    Moje neiskustvo i neznanje me je danas koštalo jednog "mog prvog" ptića u ptićarskoj karijeri.

    Prije nekih 5-6 dana sam lampirao jaja i nisam uspio razaznati ima li šta u njima, te sam danas nakon 15 dana uklonio gnijezdo, misleći da se sigurno ptići neće izleći, uzmem jedno jaje i razbijem ga.

    Na moju žalost i veliku tugu u jajetu se nalazio ptić.

    Vratio sam ženki preostala 2 jaja, iako sam gotovo siguran da u jednom jajetu nema ništa jer je na lampi prozirno.

    Sve u svemu razočaranje.

    Iako sam ovdje na forumu pročitao na nekoliko postova da je 13-14 dana max. do izljeganja, ma dobro koliko onda treba dana da se ptići izlegu?

    Pozdrav od neznalice bez iskustva. Mad Crying or Very sad
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Siskin uto 8 oľu - 19:01

    works, čovjek se na greškama uči... najbolje bi bilo da učimo stalno iz tuđih grešaka, ali postoje i takve situacije kad iz svojih grešaka i razočarenja nešto naučiš....

    više sreće idući put...
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 19:10

    Istina,
    čovjek se na greškama uči i glup umre.


    Zadnja promjena: works; čet 10 oľu - 15:43; ukupno mijenjano 2 put/a.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Dule uto 8 oľu - 20:12

    Ovako ljudi moji.Četrnaesti dan popodne ako se ne primijećuje da je jaje napuklo to jest nije probijeno jaja stavljam uposudu s mlakom vodom ipustim ih da plivaju minutu dvije.ako su tići u jajima živi periodično će se jaja uvodi pomicati.To se itekako dobro vidi.Ako se ne miču, tići u jajima su uginuli ili su jaja neoplođena.A to namakanje će ujedno pomoći da tići lakše probiju ljusku ida se izlegu jer će ljuska biti mekša.
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Mozaik uto 8 oľu - 22:03

    works je napisao/la:Samo da Vam pokažem svoju glupost Mad

    Jadan ptić, baš sam ga skenjao.

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 P1000953ya.th


    Jeli ptić bio živ uopće? Možda je ionako uginuo jer se nije mogao izvaliti, tako da i nije neka katastrofa..
    Inače može se desit da se izvale i 16 dan, ovisi kako je ležala i koliko je stupnjeva u prostoriji..
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 22:24

    Mozaik je napisao/la:

    Jeli ptić bio živ uopće? Možda je ionako uginuo jer se nije mogao izvaliti, tako da i nije neka katastrofa..
    Inače može se desit da se izvale i 16 dan, ovisi kako je ležala i koliko je stupnjeva u prostoriji..

    Moram priznati da nisam primjetio bilo kakvo kretanje(to su moji prvi mladi)kod ptića, moguće Mozaik da niti nije bio živ.
    Samo me interesira, koji je razlog da je ptić uginuo u jajetu i nije se izvalio?
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 22:34

    Dule je napisao/la:Ovako ljudi moji.Četrnaesti dan popodne ako se ne primijećuje da je jaje napuklo to jest nije probijeno jaja stavljam uposudu s mlakom vodom ipustim ih da plivaju minutu dvije.ako su tići u jajima živi periodično će se jaja uvodi pomicati.To se itekako dobro vidi.Ako se ne miču, tići u jajima su uginuli ili su jaja neoplođena.A to namakanje će ujedno pomoći da tići lakše probiju ljusku ida se izlegu jer će ljuska biti mekša.

    Dule,
    koji inače dan jaja stavljaš u vodu da ljuska omekša tj. da se ptići lakše izvale i koji može biti razlog da tići u jajima uginu?
    čajka
    čajka


    Broj postova : 412
    Age : 56
    Location : S P L I T
    Registration date : 01.05.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by čajka uto 8 oľu - 22:37

    works je napisao/la:

    Dule,
    koji inače dan jaja stavljaš u vodu da ljuska omekša tj. da se ptići lakše izvale i koji može biti razlog da tići u jajima uginu?
    napisano ti je sve 14 dan stavlja ih u vodu i gleda dali se jaja mrdaju u vodi
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by PESTI uto 8 oľu - 22:51

    Jaja se moraju mrdati u mlakoj vodi ako je tić živ .
    Dan prije nego tić izađe, može se primjetiti ,,mrvica,, na jaju.To je zapravo rupica kroz koju diše i onaj mladi koji ne probuši takvu rupicu ne može disati i ,,otvoriti jaje,,pa se uguši unutar jaja.
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 23:45

    čajka je napisao/la:napisano ti je sve 14 dan stavlja ih u vodu i gleda dali se jaja mrdaju u vodi

    Mislio sam da Dule kao i neki tićari možda 11 ili 12 dan stavljaju jaja u vodu da omekšaju ljusku, a ako i nako 14 dana se ne izvale, ponovi namakanje opet.
    works
    works


    Broj postova : 81
    Age : 47
    Location : Čepin
    Registration date : 04.01.2011

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by works uto 8 oľu - 23:50

    PESTI je napisao/la:Jaja se moraju mrdati u mlakoj vodi ako je tić živ .
    Dan prije nego tić izađe, može se primjetiti ,,mrvica,, na jaju.To je zapravo rupica kroz koju diše i onaj mladi koji ne probuši takvu rupicu ne može disati i ,,otvoriti jaje,,pa se uguši unutar jaja.

    Pesti,
    razmišljajući o tvojoj teoriji rupice kroz koju tić diše doveo si me u dilemu.

    Šta ako taj dan, kada je tić probušio rupu na jajetu, stavim to jaje u vodu?
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Mozaik sri 9 oľu - 1:00

    works je napisao/la:

    Mislio sam da Dule kao i neki tićari možda 11 ili 12 dan stavljaju jaja u vodu da omekšaju ljusku, a ako i nako 14 dana se ne izvale, ponovi namakanje opet.

    Ne, najbolje bi bilo 10,12 i 14. dan poškropit sva jaja u gnijezdu mlakom vodom da se ljuska omekša, ako su plodna naravno Laughing,
    ova metoda "plutajućih jaja" se koristi da se vidi ima li života u njima, ja ih znam prislonit na uho i vrlo brzo se čuje krckanje ako je ptić živ..
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Dule sri 9 oľu - 1:13

    works je napisao/la:

    Mislio sam da Dule kao i neki tićari možda 11 ili 12 dan stavljaju jaja u vodu da omekšaju ljusku, a ako i nako 14 dana se ne izvale, ponovi namakanje opet.
    Točno.Jaja stavljam u vodu dva tri dana prije izleganja ako sumnjam u ispravnost jaja.Ako jaja imaju poroznu ljusku iznutra se osuše i lakša su te više isplivaju na površinu.Ispravno jaje bude uronjeno u vodu više od dvije trećine.Dali jaja mrdaju u vodi vidi se već i deseti dan.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Dule sri 9 oľu - 1:34

    [quote="works"]

    Pesti,
    razmišljajući o tvojoj teoriji rupice kroz koju tić diše doveo si me u dilemu.

    Šta ako taj dan, kada je tić probušio rupu na jajetu, stavim to jaje u vodu?[/quote
    Dali je probušena rupa na jajetu može se vidjet tako da lagano jagodicom prstaprođemo po jajetu i ako je tić probušio jaje osjetit ćemo lagano zapinjanje na mjestu gdje je tić probušio rupicu.Što se tiče toga ako staviš u vodu jaje koje je već probušeno (to jest ako je samo napuklo)neće mu bit ništa.Ne ga držat dugo u vodi.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by crv sri 9 oľu - 2:19

    Mozaik je napisao/la:

    Ne, najbolje bi bilo 10,12 i 14. dan poškropit sva jaja u gnijezdu mlakom vodom da se ljuska omekša, ako su plodna naravno Laughing,
    ova metoda "plutajućih jaja" se koristi da se vidi ima li života u njima, ja ih znam prislonit na uho i vrlo brzo se čuje krckanje ako je ptić živ..

    Meni je prije par dana jedan naš kolega forumaš priznao da on LIŽE JAJA affraid
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Dule sri 9 oľu - 2:32

    Ako vam se Slučajno desi da vam se tić petnaesti ili šesnaesti dan ne izleže može bit da je kanarinka kasnije zalegla ili nije dobro ležala ivi idete otvarat jaje,otvarajte ga iglom sa vrha zatupljenog dijela jajeta gddje je zračna komora da sene povrijedi opna jajeta jer su na njoj krvne žilice.Otvorite ga vrlo malo iako su žilice još crvene jaje ne vraćat pod kanarinku jer će ga ona ić otvarat iubit tića.Takvo jaje stavljam u drugo gnijezdo,pokrijem vlažnom krpom i pod stolnu lampu koja grije gnijezdo na udaljenost od deset centimetara.Ako krene sve kako treba kad se žilice sa opne potpuno povuku možemo otvorit jaje.Moramo pazit da se krpa s kojom je pokriveno gnijezdo ne osuši potpuno(vlažiti više puta)da nebi došlo do dehidracije tića ili nedaj bože požara.Prilikom otvaranja ako vidimo da tić na stomaku ima još žumanceta vratiti tića sa ljuskom natrag pod krpu ipričekat još koji sat.Ovo ko nema strpljivosti ivremena nek ne radi.Na ovaj način sam u par navrata uspio spasit tiće,a bilo je i neuspjelih pokušaja.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by PESTI sri 9 oľu - 10:09

    Jaje sa rupicom u sebi promjeni boju kad ga uronimo u mlaku vodu .To govori da ipak malo vode udje unutra i tu količinu vode upije ljuska jer nije mi se nikad dogodilo da se tić ugušio zbog toga što je takvo jaje bilo u vodi.
    Da bi voda popunila prostor unutar jaja kisik treba izaći,kisik izlazi na način da se stvaraju mjehurići (zrak izlazi-voda ulazi).
    Primjer:
    Uronite praznu bocu u vodu ,...


    Dule,jutros je izmjereno u Zadru -2*,kroz noć je bilo -6*,na otvorenom balkonu imam nešto mladih baštardi starih par dana .15 dan su izašli .
    Dnevno svjetlo je oko 12 sati,......

    U takvim uvjetima mogu raditi samo totalno zdrave ptice ,one metiljave ne mogu .
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by matija sri 9 oľu - 12:39

    crv je napisao/la:

    Meni je prije par dana jedan naš kolega forumaš priznao da on LIŽE JAJA affraid

    čija Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Mozaik sri 9 oľu - 14:11

    crv je napisao/la:

    Meni je prije par dana jedan naš kolega forumaš priznao da on LIŽE JAJA affraid

    Crve, neznam koja jaja liže Suspect , ali u svakom slučaju nije dobro! No

    lol!
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by komiza sri 9 oľu - 23:31

    Danas sam gledao jaja od jedne mi kanarinke,inaće 3 komada.Danas 8 dan leži. Gledam onako,lagano prema suncu i vidim da su dva plodna. Ovo neplodno se odma skuži jer je prozirno i vidi se žumanjak. Ova dva plodna se vidi da su puni,crvenkasti unutra,ali nešto mi nije jasno,a to sam prvi put vidio danas. Dok sam držao jaje između prstiju primjetio sam da tekučina unutra se miće. Kako nagnem jaje tako se miće. Jeli to normalno ili znaći da je prodro zrak unutra pa se zato miće ? Pozdrav...
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ticar sri 9 oľu - 23:59

    komiža je napisao/la:Danas sam gledao jaja od jedne mi kanarinke,inaće 3 komada.Danas 8 dan leži. Gledam onako,lagano prema suncu i vidim da su dva plodna. Ovo neplodno se odma skuži jer je prozirno i vidi se žumanjak. Ova dva plodna se vidi da su puni,crvenkasti unutra,ali nešto mi nije jasno,a to sam prvi put vidio danas. Dok sam držao jaje između prstiju primjetio sam da tekučina unutra se miće. Kako nagnem jaje tako se miće. Jeli to normalno ili znaći da je prodro zrak unutra pa se zato miće ? Pozdrav...

    to znaći da nediraš jaja. Very Happy budeš li puno dira nema ništa od njh.ako su plodna ostavi i nediraj
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Carduel čet 10 oľu - 0:18

    ticar je napisao/la:
    to znaći da nediraš jaja. Very Happy budeš li puno dira nema ništa od njh.ako su plodna ostavi i nediraj

    Dobra ova!!! Very Happy
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by komiza čet 10 oľu - 0:28

    ticar je napisao/la:

    to znaći da nediraš jaja. Very Happy budeš li puno dira nema ništa od njh.ako su plodna ostavi i nediraj
    Neću ih dirat,ali jesi ti kad ovo primjetio kod "svojih " jaja ?

    Sponsored content


    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 6 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 10 svi - 16:01.