Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
DjordjeVet
grdelin-omiš
Renato.M
CASPER
karlo
xyz
Merlo
lord189
jere
japirko1
bivanzg
toni69
DOMO
zvrcko sen
ssarava1
bocka
ticar
krnjolac
Dax BG
vlado
kreso
PESTI
faganel
Dean
trava
krstokljun
zoranV
komiza
koce
saso78
crv
malinois
zadranin
baltic
Sina BL
Dadoni
Miljenko
Carduel
brabus
MARIN
44 posters

    ŠKOLA PJEVA

    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 28 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost ned 8 kol - 14:18

    DjordjeVet je napisao/la:
    opisacu kratko kako to izgleda kod njih:
    sudije se postave iza ptica, ptice se poredaju u kavezima koji su razdvojeni kartonima,duz niza stolova, pa se onda kartoni povade i ocjenjuje svaka ptica pojedinacno,tako sto se na kavez *u komad plute* ubadaju znacke crne, crvene i bijele koje nose razlicit broj bodova *mislim da je 1,5 i 10, zavisno od boje*, to traje par minuta, onda se sklone one koje ne batudaju, pa se ponovo postave kartoni i tako u nekoliko krugova dok se ne dodje do pobjednika.

    pokusacu da izdvojim taj dio filma, pa da okacim da bi bilo jasnije kako to izgleda kod njih...i tu negdje i mi treba da nadjemo sebe, makar i po postojecem standardu.
    ---------Odgovor----------------------
    Poštovani DjordjeVet, ne trebaš se mučiti, taj način pjeva-ocjenjivanja je svojstven samo u nekim pokrajinama Španjolske(sve je već na Srb-forumu obijašnjeno, mislim da je to obijasnio Sokoly,dobio je odgovor od španjolca, ako griješim Saso78 ispravi me).To je skroz drugi način pjeva, gdje su ptice špiritane, pjevaju u jatu a ne tuku se....Pozzzz
    p.s.
    Treba se držati tvoje početne-prve rečenice, ajmo napisat što ptica ne smije pjevat.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 28 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 8 kol - 14:22

    Miljenko je napisao/la:
    zoranV je napisao/la:Miljenko,sam kažeš da nisi grdelaš,prema tome ,kakav god da bude standard ,tebi je sve jedno,sve šta bude napisano ,u praksi ti možda nećeš čuti.Pravi grdelaši će dobro znati šta se pjeva i šta treba da se pjeva,tako da će njima biti lako ocjeniti pticu.Ali bez obzira ,o ovoj se temi već šamara petnaestak dana ,a niste se pomjerili sa mrtve točke.I kakav god standard donese ,nekom neće odgovarati.I kad se donese standard,opet ljudi neće donositi ptice na takmičenje,jer im neće odgovarati standard.A kako mi se čini ,to se već sad vuče svatko na svoj mlin.Ljudi razglabaju o standardu,a u podsvjesti im je ono šta imaju u kući.Ako je standard bio napravljen,a Marinu se nije bilo nešto sviđalo,znači odmah - NE VALJA STANDARD? Hmmmmmm!!!!!
    Usput da kažem, razgovarao sam sa par ljudi ,koji ne vide kraj u ovoj diskusiji, a volio bi i da se ukljuljuče i ti ljudi i kažu šta misle(ISKRENO) .
    Ja znam da će ovaj moj tekst nekog povrijediti,iako mi to nije namjera,ali sam siguran da ću poslije ovog teksta odkopčati tipkovnicu i kompjutora Very Happy ,ali moram još samo ovo reći,a vi PROMATRTAČI - GRDELINAŠI mi recite da li sam u pravu???????
    Prije 10 godina su vrhunski grdelaši pokušali napraviti listu standarda pjeva (a da napomenem ,tad su svi imali po dva i više grdelina koji su tako pjevali - po nekom standardu) i nije im pošlo za rukom,a uložili su truda i truda,a sad ljudi koji ne znaju šta je verša ,a šta batuda ,oni žele da nešto naprave . I ja kad im kažem da se posluže gotovom listom,samo da se doradi ,njima je to smješno.


    ZBOGOM PUČANSTVO

    Zorane, najlakse je solit pamet bez soli, ili ti ga ...perem ruke a vi se je...


    Miljenko,šta ti to znači soliti pamet bez soli??? Ako misliš na pjesmu,ja sam više stavio grdelina na forum ,koji su bolji od mnogo drugih ,nego što si ti imao u kući.A ja sam zaboravio da ti prestavljaš Hrvatsku u USA,pa si fin,a mi loše to predstavljamo,kako si ti to nedavno napisao Bizaru.Ja sam stavljao ptice i zbog komentara sam ih se rješavao,a kad sam obišao te koji komentiraju,ja sam shvatio da sam davao vrhunske.Ja sad nemam ništa i zbog toga težim da se napravi standard i da krenem u tom smjeru . Samo da napomenem,standard trebaju praviti ljubitelji ptica(štiglića). Oni koji ih drže iz ljubavi i za sebe,a ja sam jedan od tih.Onii koji prave standard za prodaju ,to je već nešto drugo.

    Eumox, ti kažeš da voliš eksplozivnu ziju,a ja volim ispravnu,tu je razlika između nas.

    A sad evo malo mojih koji ne valjaju,a sad vi stavite vaše