Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
DjordjeVet
grdelin-omiš
Renato.M
CASPER
karlo
xyz
Merlo
lord189
jere
japirko1
bivanzg
toni69
DOMO
zvrcko sen
ssarava1
bocka
ticar
krnjolac
Dax BG
vlado
kreso
PESTI
faganel
Dean
trava
krstokljun
zoranV
komiza
koce
saso78
crv
malinois
zadranin
baltic
Sina BL
Dadoni
Miljenko
Carduel
brabus
MARIN
44 posters

    ŠKOLA PJEVA

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV sub 7 kol - 0:41

    Zadro i Koce,slažem se sa vama .Drago mi je da je krenulo sa ovim i treba ići do kraja.Dobro bi bilo aktivirati i stare meštre kao što su Selak i Čudina,kao i Marasovića,i druge ,pa da se to jednom završi za sva vremena i stavi točka na i.Svi koji nisu sigurni u svoje znanje o pjesmi štiglića,bilo bi dobro da pročitaju ove članke iz Batude šta ih je stavio gosp.Sopta (ja sam ih pročitao tri puta Twisted Evil ),a nekima bi bilo potrebno i desetak puta Very Happy Very Happy .Malo mi je smješno kad netko spomene da ptica treba pjevati raznovrsno,slažem se i sa tim ,ali šta se podrazumjeva pod tim??? Raznovrsno dolazi (u ovom slučaju) samo dvije -tri različite batude ,a ne kojekakve verše.Zato ,dajte se uozbiljite i krenite sa stvaranjem ocjenske liste.Od mene imate punu podršku,a kako mi se čini ,da nas ima dosta koji smo spremni to privesti kraju.

    P.S. Ne bi želio da se netko naljuti na moje primjedbek,ali mislim da neki još ne shvataju smisao ovog standarda.Dajte da ovo uđe u povjest cheers cheers .
    Ja sam počeo ganjati pjesmu prije par godina i ja se učim ,ali želim biti u vrhu,a ne znam šta je vrh,a ima nas takvih više ,zato idemo dalje cheers cheers
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko sub 7 kol - 2:55

    PESTI je napisao/la:Takva lista če ubiti ,,zijaše,, jer zijada koja im je ionako prosječna, a isti grdelin piva još 4 različite katastrofalne dzije (to ne čuju Very Happy ).
    Pletiva u batudi ,točnije taktovi nose najviše bodova 1-15 ,i grdelin sa ISPRAVNOM DZIJADOM koji dobro batuda je zakon .To može samo čisti i bogati batudaš.

    Vrhunska zijada u toj listi nema učinak pogotovo ako grdelin ima manje pletiva i manje zabatuda ,šporkicu i one male dzije da ne spominjem.

    Upravo o tome sam ja mnogo puta pisao da spomenute ptice koje su ,,in,, zadnjih nekoliko godina ,nikako nisu ISPRAVNE PTICE a takva lista to samo potvrdjuje.
    Kad grdelin jednako koristi bolju i goru dziju to nije baš za pohvaliti-najblaže rečeno.

    Povečao bi bodove u dzijadi 1-10 da bude šira selekcija a dzija se ionako ocjenjuje po opisanoj.Povečanje bodova iz razloga što -4 i +4 nije jednaka dzija , a nemože se ,,stisnuti u 4.(na listi su fiksne ocjene)
    Crvene kartone takodjer treba pripremiti jer treba jednom za sva vremena odrediti što nije za daljnje učenje , razvijanje pjeva i takmičenje.

    Školarci uživajte

    cheers

    Lipo Vam je Pesti reka: "A jooooooooooooooojjjjjj!............Jedan u kupe ,drugi u dinare ."
    (fala bogu da igram tresetu bez akuza)

    Vrtite se oko problematike (ko muhe oko....), a malo ko da nesto konkretno napise/rece/komentira. Trebaju konkretni primjeri, da se mogu razmatrati odredjene extremni primjeri/situacije...da bi se mogla nac zadovoljavajuca sredina/rijesenje.

    Evo, Pesti i Koce si se dotakli dzije (ili zije),...ili kako ce te je vec zvat? Prvo da pitam i rascistim, da li su sva slova?:
    a) v-i-z-i-j-u
    b) v-i-d-z-i-j-u (kratko "d" na prijelazu)
    c) v-i-n-z-i-j-u (da li je tolerantno imati "n" u prijelazu)


    Pesti i Kocer su iznijeli misljenje da je bodovanje za ziju u batudi (Selak lista)oslabljeno u odnosu na pletiva. Pletiva mogu donijeti max 40 bodova dok zija donisi max 30 bodova!!!! Dadatak su pletiva u zovu/versi (15 bodova), ali ima tu i negativnih poena. Ne razumijem gdje je ovdje kvaliteta zije ostecena??? Zija je samo jedna tura (pletivo) u pjevu grdelina (doduse najslozenije i najteze za ispjevati, ali isto tako mi smo "zaslijepljeni" zijom) ....., da li je realno povecati bodove za ziju na uskrb pletivima u batudi ili ostatku pjeva? Batuda ionako donosi 80 bodova od ukupno 100, sto je vise nego dovoljno, po mom misljenju. Sto ako tica piva samo batude, nema versu i zovove? Nema ovih 15 bodova, ili se ovi kriteriji (ovo bodovanja) nadomjestaju dodatnim bodovanjem pletiva (pogresaka) u batudi?

    Kad se (ovdje) vec nesto komentira (a da bi bilo od ikakve pomoci onima koji ce se sutra suociti s ovom problematikom za "okruglim stolom"), bilo bi lijepo navesti audio-zapis i ocjenu istog zapisa, kao primjer. Npr, usporediti batuda sastavljenu od mnogostrukih cistih pletiva s "losom-prosjecnom" zijom i batudu od jedno ili dvostruko (kratko) pletivo s vrhunskom zijom.
    Ocjene ovih dviju batuda bi pokazale "slozenost i ispravnost" ocjenske liste.

    Ako nema audio zapisa, i sama "slova" bi puno pomogla jasnoci rjesenja za dati problem.

    Natrag, na kriterije za diskvalifikaciju.

    a) Da li je strila/cja IZA zije u batudi (cak i ako se radi o samo jednom primjeru i recimo 10 ispjevanih batudi) dovoljan razlog za iskljucenje?
    b) Da li je strila/cja ISPRED zije (kad se pojavi, recimo u tri od deset batudi) dovoljan razlog za iskljucenje?
    c) Da li je batuda bez zije (kad tica batudauje a nema ziju na kraju, a nema ni strilu,..) razlog za iskljucenje?

    itd, itd,...

    Ajde, malo maste i bit ce puno zanimljivih primjera.

    Pesti, ako ptica ima vise batudi (razlicita pletiva i razlicita zija), a zija je u svim tim batudama nekako nepotpuna (neispravna), da li je ptica za iskljucenje? Kazes, nije za buduce koristenje (kao ucitelj i kao rasplodni tic)! Ako je "cja" i "trrr" pogreska u pletivima/batudi koja trazi iskljucenje, da li je "r" (od verduna) ili neko drugo matopejsko slovo u zije razlog za iskljucenje?

    Eto, malo materijala za raspravu!


    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce sub 7 kol - 9:47

    Miljenko,zakomplicira si.
    Grdelin koji ide u dva,tri ili četiri pletiva i stavlja lošu zijadu je -loš grdelin.Da nema nikakavu zijadu bija bi "pletadur",a to je bolje nego da stavlja lošu,ali nije za ocjenjivanje.
    Grdelin koji plete unjulo(recimo 4-5 taktova),i stavlja odličnu zijadu je odličan grdelin.Mislim da je i Marin radio anketu o ovakvom sličaju.Naravno,u oba primjera se podrazumjeva da grdelini tuču batude.Ako oko ovih stvari bude nedoumica,onda se bojim za zajednički standard.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI sub 7 kol - 11:04

    koce je napisao/la:Miljenko,zakomplicira si.
    Grdelin koji ide u dva,tri ili četiri pletiva i stavlja lošu zijadu je -loš grdelin.Da nema nikakavu zijadu bija bi "pletadur",a to je bolje nego da stavlja lošu,ali nije za ocjenjivanje.
    Grdelin koji plete unjulo(recimo 4-5 taktova),i stavlja odličnu zijadu je odličan grdelin.Mislim da je i Marin radio anketu o ovakvom sličaju.Naravno,u oba primjera se podrazumjeva da grdelini tuču batude.Ako oko ovih stvari bude nedoumica,onda se bojim za zajednički standard.



    Složio bi se jednim djelom sa kocom ali u vezi grdelina koji je siromašan pletivom i odličnom zijadom NE.
    Opet fali, svaka čast i lipoj dzijadi ali to NIKAKO NIJE ODLIČNA PTICA.
    Ako je takav odličan , kakav je onaj što ide u tri-četiri lipa pletiva i istom dzijadom .
    To je klasični dzijaš ,poželjna ptica svakako ,ali bez obzira što bi mi željeli u ovoj krizi imati takvu pticu ,ona nikako nije mjerilo za ODLIČNOG GRDELINA.

    U ovom slučaju NEMA NEDOUMICA , jer takvo pivanje je lako ,,preskočiti ,, sa prvim grdelinom koji je za pletivo bogatiji a ima istu dzijadu .
    Dobar primjer za nekakav omjer grdelina u DOBROM PROLAZU a nikako VRHUNSKI.
    Ovako se ne bojim za strogi standard , nema nježnosti. pirat pirat
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV sub 7 kol - 11:54

    Vrtimo se u krug,bar tu je sve jasno.Gospodin Selak je sve jasno i glasno napisao i objasnio,ocjenjivat će se batuda ,a to podrazumjeva pletiva i ziju.Botovat će se unjulo,duplo pletivo ili trostruko pletivo,pa čak i četverostruko.jasno je napisano da će se gledati i broj slova u pletivima i broj taktova svakog pletiva ,i to će se ocjenjivati.Isto tako i zija bi se trebala ocjenjivati po izvedbi.To podrazumjeva početak,sredinu i kraj zije.Svi bodovi će se sabrati i oduzeti negativni bodovi i to je to. Ne vidim neku mudrost u tom,šta bi bilo da pravimo nuklearnu bombu?

    Previše se priča,trebao bi netko staviti primjer ocjenske liste i samo ju malo doraditi i to je to.

    Miljenko,ja mislim da, ako ptica otpjeva 7-8 ispravnih batuda ,a jednu nastavi,to se lako riješi ,negativna tura i to je to.

    Ako se odrede ocjene za pozitivno i negativno,ne vidim problem.
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost sub 7 kol - 12:29

    Ljudi,nije u pitanju ni batuda ni zija, nego dogovor sa Mostarom i Skopljem, eventualno i sa Srbijom i Crnom Gorom, vi ovdje pricate o STP-u , to je u redu, pravila su jasna, hoce li se ta pravila predstaviti gore navedenim grupama da prihvate/neprihvate zdravo za gotovo ili ce se potraziti neka zajednicka rijec... Temelj imamo,a to je cistoca u batudi, eksplozivnost zije, diskvalifikacija ako nastavlja, odbijanje poena na "r" itd... predlazem da cujemo malo ljude iz Mostara,Makedonije,Srbije,CG, da se pozovu da nesto kazu,pa onda da se ide dalje, da neko neshvati pogresno: ja sam posmatrac sa strane, a ako je bitno da kazem i to, da imam ticu/e koja/e bi odnjele vise pozitivnih nego negativnih poena po onome sto je dogovoreno do sada. Pozdrav!
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce sub 7 kol - 13:15

    Pesti,ako ide u tri pletiva sa odličnom zijadom,ja neznam što može biti bolje od toga, naravno da je bolji od unjuloga sa odličnom zijadom,ali ovdje je bila rič o tri pletiva sa lošom zijadom.Grdelin može "plest đempere",ako mu nevalja zijada,on će imati svoje bodove,ali ni u kom slučaju ne može pobijediti unjulog grdelina sa odličnom zijadom.To je toliko jednostavno,ako imamo tri grdelina od batude sa istim zijadama(bodovno iste),naravno da će pletiva odlučiti prvaka.
    Slažem se sa eumox-om,i ponovno pozivam druga pivanja da komentiraju.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI sub 7 kol - 13:29

    Gospodin Selak nije napamet stavio važnost pletiva , bogatstvo batude je od jednake važnosti više pletiva (pogotovo sa više slova 7-8 ,npr---ciblici ,ciblici ili cibilibi ,cibilibi ..) i njihove kombinacije sa vrhunskom dzijadom .
    To bi bila batuda vrijedna hvale i ocjene odličan.

    Često se koristi naziv ,,takt,, jer takt nije ništa drugo nego malo pletivo ,često OSTATAK KVALITETNIJEG PLETIVA , to je naziv za najsiromašnija pletiva , ona od 3 slova .
    Kod visli ,visli pletiva nitko ne govori takt , nego 5-6 puta visli ,visli jer je to jedno od veoma cjenjenih pletiva sa solidnim brojem slova .


    Ocjenska lista od gospodina selaka je po meni veoma stručno i kvalitetno napravljena baš zbog djela gdje BOGATSTVO BATUDE čine raznovrsna pletiva i naravno korektno ocjenjivanje dzijade u tri djela (početak ,sredina i kraj ), sva slova u dzijadi ,njezina kompletnost i izvedba.
    Što se tiče ocjenske liste ,bez da se vrtimo u krug TO JE TO , jedino dati veču važnost dzijadi što znači postrožiti več ionako mnogima nedostižan pjev.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV sub 7 kol - 13:34

    Ljudi moji,pa ne može se složiti Split,a kamoli Dalmacija i Hrvatska,a vi tražite da se javi cijeli Balkan.Na to bi naš Vinko rekao,a i ja kažem : AJOOOOOOJJJJJJ.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI sub 7 kol - 13:54

    Ma , svi bi mi rekli za istog vrhunskog da je on taj , ali nikako se nemožemo složiti oko SITNICA koje ionako nisu bitne.
    Koce , naravno da če pletiva odlučiti kod grdelina sa jednakom dzijadom ali grdelin koji nema nikakva , dakle nekoliko taktova umjesto KONKREKTNOG PLETIVA sa vrhunskom dzijadom nemože nikako biti mjerilo za KOMPLETNOG BATUDAŠA .
    Govorimo o nedostižnom koji mora biti opisan u standardu a ne da se prvi sa dzijadom (dzijaš) proglasi VRHUNSKIM .
    Usporediti ,,pletaša djempera ,,sa takvim dzijašem jako je škakljivo jer jedan i drugi imaju upravo ono što što drugi nema .
    Nemoj misliti da se bogata pletiva vrhunskog tipa dogadjaju češče od vrhunske dzijade , pogotovo grdelin koji može tri-četri tako bogata složiti pa neka i stavi lošu dziju .
    Realno gledajuči NIJEDAN NIJE VRHUNSKI i samo takvim načinom se može spojiti nespojivo izmedju načina odabira grdelina koje držimo .Jednakome težimo i onaj sa lošiom dzijom se nada kojem slovu u dziji a onaj bez pletiva se nada dobrim pletivima.
    Takvi grdelini bi trebali biti nekakva sredina po listi , jer NIJEDAN NIJE ZA CRVENI KARTON , a još sigurnije da NIJE NIJEDAN VRHUNSKI GRDELIN.
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce sub 7 kol - 14:03

    PESTI je napisao/la:Gospodin Selak nije napamet stavio važnost pletiva , bogatstvo batude je od jednake važnosti više pletiva (pogotovo sa više slova 7-8 ,npr---ciblici ,ciblici ili cibilibi ,cibilibi ..) i njihove kombinacije sa vrhunskom dzijadom .
    To bi bila batuda vrijedna hvale i ocjene odličan.

    Često se koristi naziv ,,takt,, jer takt nije ništa drugo nego malo pletivo ,često OSTATAK KVALITETNIJEG PLETIVA , to je naziv za najsiromašnija pletiva , ona od 3 slova .
    Kod visli ,visli pletiva nitko ne govori takt , nego 5-6 puta visli ,visli jer je to jedno od veoma cjenjenih pletiva sa solidnim brojem slova .


    Ocjenska lista od gospodina selaka je po meni veoma stručno i kvalitetno napravljena baš zbog djela gdje BOGATSTVO BATUDE čine raznovrsna pletiva i naravno korektno ocjenjivanje dzijade u tri djela (početak ,sredina i kraj ), sva slova u dzijadi ,njezina kompletnost i izvedba.
    Što se tiče ocjenske liste ,bez da se vrtimo u krug TO JE TO , jedino dati veču važnost dzijadi što znači postrožiti več ionako mnogima nedostižan pjev.

    Upravo to Pesti.Dati "veču važnost zijadi",to je bila i jedina zamjerka,a strogo mora biti.Gledajte,biti prvak po takvim standardima ne znači imati maksimalan broj bodova,niti imati odličnog ili pravog grdelina.Da,tomu treba težiti,ali prvak će biti onaj tko osvoji najviše bodova.Pa vidite po video klipovima koliko je to teško,ali ipak nešto ima,i to što ima, ima svoju vrijednost.Nitko ne bi izašao na natjecanje kad bi svi čekali "tri pletiva i odličnu zijadu".
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI sub 7 kol - 14:14

    Naravno koce , dati veču važnost dzijadi ali nikako ne zanemariti i pletiva .
    Pošteno bi bilo kada bi jednako vrijedila vrhunska kombinacija pletiva kao i vrhunska dzijada jer samo takvim načinom možemo stvoriti NEDOSTIŽAN STANDARD.

    Nije sada bitno tko drži dzijaše ili pletadure ali govorimo o ZAJEDNIČKOJ LISTI ZA OCJENJIVANJE .Spoj jednog i drugog sigurno bi bio NEDOSTIŽAN i samo tako možemo imati standard.
    Vjerujem da se po takvoj listi mogu kerektno svačiji grdelini ocjeniti.
    Znači ovaj sa pletivima mora lipi djemper isplesti da bi bio ravnopravam sa dzijašem siromašnog pletiva.

    Otprilike tako ja zamišljam standard da bi bio pošten prema svima a opet se ne dira u ničije običaje i način izbora grdelina za stvoriti onog sa MOBITELA.
    cheers
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sina BL sub 7 kol - 15:39

    koce je napisao/la:Grdelin može "plest đempere",ako mu nevalja zijada,on će imati svoje bodove,ali ni u kom slučaju ne može pobijediti unjulog grdelina sa odličnom zijadom.

    Pozdrav Koce!

    Ja se npr. sa ovim ne slazem jer mislim da u batudi jednaka bodovna vrijednost treba biti data i pletivima i zijadi. Slazem se s tobom da treba dati vecu ocjenu zijadi od one predlozene u G.Sekalovom opisu, ali ne bih dao vecu vrijednost zijadi od dobrih i raznovrsnih pletiva u batudi. Mislim da bi najpostenije bilo da zbir ocjena pletiva i zbir ocjena zijade u konacnosti budu jednaki, jer su (po meni) to dva ravnopravna clana koja cine BATUDU.

    Vec sam rekao, sa onim gore citiranim se ne bih slozio, ali ja tu nisam bitan, ne odredjujem ja standard (bar ne za vase podrucje), ali kako mi se cini bice jos ljudi iz vase okoline koji ce se sloziti sa mnom.

    Bitno je da se raspravlja i pomjera, i kako neko vec rece (cini mi se ZoranV) treba napraviti konkretnu ocjensku listu i postaviti na forum, da se mogu davati prijedlozi izmjena i dopuna, tako je najlakse i najpostenije, kao sto se do sad gledala i komentarima usavrsavala Selakova lista. Tako i tu novu, vec bolju listu u odnosu na prathodnu, mozemo komentarima i prijedlozima korigovati.

    Pozdrav i svako dobro! cheers

    Samo naprijed.
    avatar
    DOMO
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 68
    Age : 47
    Location : KAŠTELA
    Registration date : 27.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DOMO sub 7 kol - 20:05

    Pozdrav svima,evo nemam vrimena se uključit u temu al ponekad pročitam i moram priznat da vam dobro ide moglo bi bit šta za par miseci.Ja ču vam dat jedan prijedlog,prvo mnogi od vas bi morali naučit znat čut šta tica piva i tek onda radit na listi kako bi ga trebali ocijenit itd.(čast izuzecima´)Jer šta vridi lista kad mnogi nečuju kako triba.Nemojte se ljutit nisam sa ovim mislija ništa loše samo da vam malo olakšam,da idete naprid jer se vrtite več danima oko ovog a nema pomaka.Pozdrav
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 8 kol - 2:17

    Domo ,slažem se sa tobom.Teoriju su svi savladali,ali praksa šteka.Ne znam čemu pametovanje,pametni ljudi su sastavili ocjensku listu,stavite je na forum ,potvrdite i da se to riješi.A to kakva pletiva,koliko slova,kakva zija ,to će svatko moći prepoznati,a za to će biti i sudci .Dajte stavite te liste za probu ,pa da svi pogledamo,samo ih treba kopirati i staviti
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko ned 8 kol - 4:25

    zoranV je napisao/la:Domo ,slažem se sa tobom.Teoriju su svi savladali,ali praksa šteka.Ne znam čemu pametovanje,pametni ljudi su sastavili ocjensku listu,stavite je na forum ,potvrdite i da se to riješi.A to kakva pletiva,koliko slova,kakva zija ,to će svatko moći prepoznati,a za to će biti i sudci .Dajte stavite te liste za probu ,pa da svi pogledamo,samo ih treba kopirati i staviti

    Zorane, o cemu pricas? Koje su to liste za probu, da bi ih mi ovdje razmatrali? Za sada postoji samo jedna ocjenska lista (za Hrvatsku, za C.C. Balcanicu, ne Parvu,...ili c.c.c.), lista Selak, i nju treba doraditi da bi bila prihvatljiva sirem krugu grdelinasa. Marin je vec jedno izrazio svoje neslaganje s listom, medjutim nije naveo nikakve detalje svojeg neslaganja. Evo, Koce i Pesti razmatraju ulogu zije u batudi i tezinu u ocjenjivanju, i koliko bi bodova mogla nositi??? Po Pestiju (i Sina) to je 50:50 (prema pletivu), dok bi Koce (koliko sam razumio, ali se nije izjasnio u detalje) dao vise vaznosti daje ziji nego pletivu (recimo 50 :30 ili 45 : 35)! jel tako Koce?

    Ja se u listu necu petljat niti sam grdelinas, niti se razumim toliko, ali cu zagovarat da treba razmotrit extreme, da suci znaju "tumaciti" standard. Koce, ne kompliciram,...jer neke stvari treba "opisno" postaviti, ne samo bodovati, jer bodovi ne mogu sve objasniti. treba imat sve, crno na bijelo,..i nema poslije nikakvih "nesuglasica", kao ... nisam tako shvatio...

    Okusnicu standarda je lako nastimat...ali detalje...e, detalji "paraju usi"!

    Pesti, hvala na raspravi.
    Jos kad bi se malo Vinko ukljucio s detaljima, mozda jos neki koji se razumije (ili cini fintu da razumije), moglo bi se pomaknuti s mrtve tocke.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 8 kol - 9:56

    Miljenko,sam kažeš da nisi grdelaš,prema tome ,kakav god da bude standard ,tebi je sve jedno,sve šta bude napisano ,u praksi ti možda nećeš čuti.Pravi grdelaši će dobro znati šta se pjeva i šta treba da se pjeva,tako da će njima biti lako ocjeniti pticu.Ali bez obzira ,o ovoj se temi već šamara petnaestak dana ,a niste se pomjerili sa mrtve točke.I kakav god standard donese ,nekom neće odgovarati.I kad se donese standard,opet ljudi neće donositi ptice na takmičenje,jer im neće odgovarati standard.A kako mi se čini ,to se već sad vuče svatko na svoj mlin.Ljudi razglabaju o standardu,a u podsvjesti im je ono šta imaju u kući.Ako je standard bio napravljen,a Marinu se nije bilo nešto sviđalo,znači odmah - NE VALJA STANDARD? Hmmmmmm!!!!!
    Usput da kažem, razgovarao sam sa par ljudi ,koji ne vide kraj u ovoj diskusiji, a volio bi i da se ukljuljuče i ti ljudi i kažu šta misle(ISKRENO) .
    Ja znam da će ovaj moj tekst nekog povrijediti,iako mi to nije namjera,ali sam siguran da ću poslije ovog teksta odkopčati tipkovnicu i kompjutora Very Happy ,ali moram još samo ovo reći,a vi PROMATRTAČI - GRDELINAŠI mi recite da li sam u pravu???????
    Prije 10 godina su vrhunski grdelaši pokušali napraviti listu standarda pjeva (a da napomenem ,tad su svi imali po dva i više grdelina koji su tako pjevali - po nekom standardu) i nije im pošlo za rukom,a uložili su truda i truda,a sad ljudi koji ne znaju šta je verša ,a šta batuda ,oni žele da nešto naprave . I ja kad im kažem da se posluže gotovom listom,samo da se doradi ,njima je to smješno.


    ZBOGOM PUČANSTVO
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce ned 8 kol - 10:17

    Miljenko je napisao/la:
    zoranV je napisao/la:Domo ,slažem se sa tobom.Teoriju su svi savladali,ali praksa šteka.Ne znam čemu pametovanje,pametni ljudi su sastavili ocjensku listu,stavite je na forum ,potvrdite i da se to riješi.A to kakva pletiva,koliko slova,kakva zija ,to će svatko moći prepoznati,a za to će biti i sudci .Dajte stavite te liste za probu ,pa da svi pogledamo,samo ih treba kopirati i staviti

    Zorane, o cemu pricas? Koje su to liste za probu, da bi ih mi ovdje razmatrali? Za sada postoji samo jedna ocjenska lista (za Hrvatsku, za C.C. Balcanicu, ne Parvu,...ili c.c.c.), lista Selak, i nju treba doraditi da bi bila prihvatljiva sirem krugu grdelinasa. Marin je vec jedno izrazio svoje neslaganje s listom, medjutim nije naveo nikakve detalje svojeg neslaganja. Evo, Koce i Pesti razmatraju ulogu zije u batudi i tezinu u ocjenjivanju, i koliko bi bodova mogla nositi??? Po Pestiju (i Sina) to je 50:50 (prema pletivu), dok bi Koce (koliko sam razumio, ali se nije izjasnio u detalje) dao vise vaznosti daje ziji nego pletivu (recimo 50 :30 ili 45 : 35)! jel tako Koce?

    Ja se u listu necu petljat niti sam grdelinas, niti se razumim toliko, ali cu zagovarat da treba razmotrit extreme, da suci znaju "tumaciti" standard. Koce, ne kompliciram,...jer neke stvari treba "opisno" postaviti, ne samo bodovati, jer bodovi ne mogu sve objasniti. treba imat sve, crno na bijelo,..i nema poslije nikakvih "nesuglasica", kao ... nisam tako shvatio...

    Okusnicu standarda je lako nastimat...ali detalje...e, detalji "paraju usi"!

    Pesti, hvala na raspravi.
    Jos kad bi se malo Vinko ukljucio s detaljima, mozda jos neki koji se razumije (ili cini fintu da razumije), moglo bi se pomaknuti s mrtve tocke.

    Gospodo,ovo je dugotrajan posal,možemo razgovarati,ali ipak je bolje čekati jesen da se svi vrate.Neznam s čime se Marin ne slaže u svezi Selaka.G.Selak inače preferira pletiva,to mi u Splitu znamo,ali treba mu skinuti kapu za ovo što je napravio.Puno više ljudi bi dolazilo na prvenstvo u Splitu,kad bi se korigirali bodovi zijade u odnosu na pletiva.Ali,ako to i napravimo,to je opet splitsko-dalmatinski standard,pa neka je i Hrvatski,ali nije "zajednički".Čini mi se da se vrtimo u krug (malo nas je koji sudjelujemo),sve to me počelo polako nervirati,pa ču se malo povuči od "standarda".Forumaši čujemo se u deveti misec.Pozdrav.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko ned 8 kol - 11:24

    zoranV je napisao/la:Miljenko,sam kažeš da nisi grdelaš,prema tome ,kakav god da bude standard ,tebi je sve jedno,sve šta bude napisano ,u praksi ti možda nećeš čuti.Pravi grdelaši će dobro znati šta se pjeva i šta treba da se pjeva,tako da će njima biti lako ocjeniti pticu.Ali bez obzira ,o ovoj se temi već šamara petnaestak dana ,a niste se pomjerili sa mrtve točke.I kakav god standard donese ,nekom neće odgovarati.I kad se donese standard,opet ljudi neće donositi ptice na takmičenje,jer im neće odgovarati standard.A kako mi se čini ,to se već sad vuče svatko na svoj mlin.Ljudi razglabaju o standardu,a u podsvjesti im je ono šta imaju u kući.Ako je standard bio napravljen,a Marinu se nije bilo nešto sviđalo,znači odmah - NE VALJA STANDARD? Hmmmmmm!!!!!
    Usput da kažem, razgovarao sam sa par ljudi ,koji ne vide kraj u ovoj diskusiji, a volio bi i da se ukljuljuče i ti ljudi i kažu šta misle(ISKRENO) .
    Ja znam da će ovaj moj tekst nekog povrijediti,iako mi to nije namjera,ali sam siguran da ću poslije ovog teksta odkopčati tipkovnicu i kompjutora Very Happy ,ali moram još samo ovo reći,a vi PROMATRTAČI - GRDELINAŠI mi recite da li sam u pravu???????
    Prije 10 godina su vrhunski grdelaši pokušali napraviti listu standarda pjeva (a da napomenem ,tad su svi imali po dva i više grdelina koji su tako pjevali - po nekom standardu) i nije im pošlo za rukom,a uložili su truda i truda,a sad ljudi koji ne znaju šta je verša ,a šta batuda ,oni žele da nešto naprave . I ja kad im kažem da se posluže gotovom listom,samo da se doradi ,njima je to smješno.


    ZBOGOM PUČANSTVO

    Zorane, najlakse je solit pamet bez soli, ili ti ga ...perem ruke a vi se je...
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sina BL ned 8 kol - 11:43

    DOMO je napisao/la:Ja ču vam dat jedan prijedlog,prvo mnogi od vas bi morali naučit znat čut šta tica piva i tek onda radit na listi kako bi ga trebali ocijenit itd.(čast izuzecima´)Jer šta vridi lista kad mnogi nečuju kako triba.

    Ovo se stalno ponavlja, neki ljudi ne cuju i ne znaju itd, a hoce da raspravljaju... Koji ljudi, imaju oni imena?
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sina BL ned 8 kol - 11:49

    zoranV je napisao/la:Ljudi razglabaju o standardu,a u podsvjesti im je ono šta imaju u kući.

    Ovdje si rekao jednu veliku istinu!


    zoranV je napisao/la:a sad ljudi koji ne znaju šta je verša ,a šta batuda ,oni žele da nešto naprave .
    ZBOGOM PUČANSTVO

    Koji ljudi koji ne znaju sta je batuda a sta versa zele da prave nesto? Je l mislis na standard ili?

    Pozdrav! cheers

    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost ned 8 kol - 12:51

    zoranV je napisao/la:a vi PROMATRTAČI - GRDELINAŠI mi recite da li sam u pravu???????

    Obzirom da pratim temu i sam sebe nazivam posmatracem teme jer iskreno zelim da ljudi uspiju a ne da ih ubijam u pojam, cini mi se da sam prozvan,pa onda da odgovorim kratko to o "pravu" i odgovor je: ne, a pojasnjenje je jednostavno jer sam misljenja da nijedan grdelinas bez obzira na to koliko se bavi ovim sportom nebi trebao na ovoj temi omalovazavati bilo kojeg ucesnika teme, ili ako je potrebno neka se javno napise ko moze i ima pravo da pise a ko ne,pa eto stavite imena ljudi koji imaju pravo glasa na temi,ja sam dosad dovoljno rekao i zelim da ljudi koji su ovo zapoceli uspiju u tome.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet ned 8 kol - 13:10

    citajuci sve ovo dosada, a kao jedan od pokretaca teme o zajednickom standardu, predlozio bih da mozda krenemo od postojece liste Zeljka Selaka, da ona bude osnova, na kojoj bi korigovali bodove i odnos bodova za pletivo i zijadu, za pocetak
    svaki standard se tokom vremena doradjuje, jer se tek njegovim koristenjem u praksi dobija slika o tome gdje skripi i sta treba mijenjati...
    sto se tice ocjenjivanja, mozda je spanska skola dobra, sto mozete vidjeti u filmu Petit indi, koji sam svojevremeno trazio i preko ovog foruma, pa dobio link gdje da ga skinem.
    opisacu kratko kako to izgleda kod njih:
    sudije se postave iza ptica, ptice se poredaju u kavezima koji su razdvojeni kartonima,duz niza stolova, pa se onda kartoni povade i ocjenjuje svaka ptica pojedinacno,tako sto se na kavez *u komad plute* ubadaju znacke crne, crvene i bijele koje nose razlicit broj bodova *mislim da je 1,5 i 10, zavisno od boje*, to traje par minuta, onda se sklone one koje ne batudaju, pa se ponovo postave kartoni i tako u nekoliko krugova dok se ne dodje do pobjednika.
    i tu negdje i mi treba da nadjemo sebe, makar i po postojecem standardu.

    link je na ovoj adresi http://www.filedownloadfull.com/2010/06/26/marc-recha-petit-indi-2009/ , a dio koji se odnosi na takmicenje je izmedju 36. i 42. minute filma, pa pogledajte


    Zadnja promjena: DjordjeVet; ned 8 kol - 14:13; ukupno mijenjano 1 put.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic ned 8 kol - 14:05

    O jooooj.

    GOLEMO Sad
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet ned 8 kol - 14:09

    baltic je napisao/la:O jooooj.

    GOLEMO Sad
    ovo je meni ili je uopsten komentar?

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 27 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 2 svi - 6:34.