Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
DjordjeVet
grdelin-omiš
Renato.M
CASPER
karlo
xyz
Merlo
lord189
jere
japirko1
bivanzg
toni69
DOMO
zvrcko sen
ssarava1
bocka
ticar
krnjolac
Dax BG
vlado
kreso
PESTI
faganel
Dean
trava
krstokljun
zoranV
komiza
koce
saso78
crv
malinois
zadranin
baltic
Sina BL
Dadoni
Miljenko
Carduel
brabus
MARIN
44 posters

    ŠKOLA PJEVA

    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel čet 5 kol - 18:18

    baltic je napisao/la:
    Carduel je napisao/la:
    baltic je napisao/la:Pa npr.Mostarski pjev se po tom standardu nebi mogao ocjenivati .Jer sam primjetio da Carduel opisuje pletiva,pirlut i djavku koja se cjeni u Mostaru a koja bi po tom standardu bila diskvalifikacija.

    Sta ce mo za zadarske striladure i Sinjske nastavke oni isto nisu spomenuti kod Selaka u listi za ocjenivanje.


    Ps. Ja sam mislio da se pravi neki zajednicki standard ali ocito nisam dovoljno pratio temu jer mi je sezona posla Wink


    Ogromna je razlika Splitskog i Mostarskog pjeva tako da je Balta u pravu što se ovog tiče. Razgovarajući s prijateljima koji njeguju ovaj pjev bitno je da pored batude ptica ima što širi repertuar pjesme koji nije nigdje blizu S.T.P.-a.

    Koce, nema potrebe za napadanjem, svatko može iznijeti svoje mišljenje o pjevu grdelina. Bilo bi super da se napravi standard po kojem bi se mogli ocjenjivati tići. Sve mi se čini da će biti 2 standarda na kraju jer ne mislim da se može napraviti toliki kompromis pa da se sve stavi pod jedan. Daj Bože da griješim. Uglavnom lijepo nam ide. Very Happy


    Carduel kako bi djavka mogla proci u batudi ili naprimjer cvvr iza zije to je greska a u Mostaru +.


    Đavka u batudi ne može da prođe, postoje pjesme gdje đavka prolazi a gdje ne! Isto tako vrijedi i za cvrrrrr. Mislim da se jedino ovaj glas tolerira poslije dzije a sve ostale strile ne prolaze iza dzije. Pišem o onome što sam slušao kod prijatelja, možda netko i drugačije iz MO misli pa da ne bi došlo do nesporazuma.
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 18:28

    Mislim da je ovo zadnji moj post u vezi standarda(zajedničkog).Mišljenja sam da su razlike prevelike,i džaba trošim svoje vrime u vezi toga(daj bože da griješim,ali ne virujem).
    Prije će se pomirit Izrael i Palestina nego se tu donit zajednički standard.
    Opet govorim daj bože da griješim,ali u slučaju donešenja ja častim sa janjetom...ma šta janjetom...volom pečenim....ma šta volom ....krdom volova bi moga......
    Ne da mi se trošit svoje vrime na ono šta vidim da nema šanse.....
    Teško ide i tu kod nas....a kamoli neki širi(zajednički) standard....

    PS
    Koce nemoj da te demoraliziraju.....ipak je ovo samo moje mišljenje...držin ti fige...nema popuštanja niti milimetra...ipak nas sve tu zastupaš...i glavni argument u toj "borbi" neka ti bude: a zašto svi,pa mogu reći mahom,na mobitele stavljaju sama batude,na cd-ove koji se puštaju tićima -također,bez ikakvih pogrešnih slova,znači samo čista pletiva,dobra zijada i točka,ipak.....,a govori se tu drugačije....
    Sa gušton ću vas pratit


    Zadnja promjena: VINKO; čet 5 kol - 20:10; ukupno mijenjano 1 put.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic čet 5 kol - 19:51

    Naj bolje jedan standard po SSTP. 1- Grupa da se ocjenjuje čista batuda .
    2.Grupa da se ocjenjuju razne tradicije koje dopustaju nastavke sa raznim strilama cvr,trr caca itd. kao i razne zije tvrdje ,mioklizne ,uvalitije,itd
    Very Happy

    Lista bi bila jedna jedina trazila bi se batuda ,versa bi se ocjenivala na isti nacin samo sto bi bile 2 grupe :

    Grupa broj 1.

    Grupa broj 2.

    E sad nek se dogovore koja je bolja grupa.

    cheers

    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic čet 5 kol - 20:03

    Kod nas u Zenici ima pjev na Kamberovica polju gdje ptice tradicjonalno pjevaju isti pjev.
    Ove godine sam se odusevio kad sam cuo kod jednog prijatelja kako pjevaju kad su u formi.

    Imaju jednu batudu sa strilom i pored strile 3 pletiva i zija nelosa uvjek stanu poslje zije.

    I 2 batudu otprilike 3 takta pletivo i zija.

    U versi prelijepa pletiva i pokoje caca imaju lijepe zovove.

    Htjeo sam da ih snimim vjerujem da nebi ostali ravnodusni i pao je dogovor i onda mi je javio da su posli opadat u formi .

    E sad 2 batude jedna za 1 Grupu 2 batuda za drugu grupu gdje bi sad svrsto takvog tica ako ima jednu cistu i jednu batudu sa strilom ?

    cheers Very Happy
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko čet 5 kol - 21:52

    A di ste zapalili sa standardom?

    Pa ne radimo "internacionalni" standard, vec prvo za Hrvatsko podrucje, a ako se ne moze dobiti suglast za Hrvatsko podrucje onda za sire Dalmatisnsko (koji prihvacaju da "batuda" bude okusnica standarda).

    Zasada su se izdvojile dvije karakteristike:
    a) Sporkavanje u pjevu koje izaziva diskvalifikaciju ptice
    5) Minimalan izgled i ucestalost "batude' do bi se ptica uopce bodovala.

    Treba proraditi i razraditi ova dva pojma, kao startna osnova, i onda graditi standard "na gore" (ocjenjivanje batude, ostatka pjeva, i odnos bodava "batuda" : "ostatak").


    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 22:17

    https://2img.net/r/ihimizer/img828/3709/scan0008y.jpg
    -----ovo je stranica br.2/5 gdje se opisuje VERŠA,BATUDA...
    -Marin je otvorio temu(škola pjeva) te je na samom početku pozvao: Domo, Damian,Baltić,Zadranin,Petsi,Zoran,Angel....pošto ja tad nisam bio na forumu, te se ispričavam,nisam znao, jer sam uvijek pozivao samo Kocu+Marina.Znači pozvani ste ...
    -U postu br.72.Marin kaže da grdelinaši moraju biti špiritani, mislim da bi bilo dobro špirit okrenit na pozitivnu stranu-pravljenje standarda.
    -Post.br.123 Marin je stavio Makedonsku ocjensku listu. Saso78, najprije čestitam Makedonskim grdelinašima jer imaju 8.godina tradiciju natjecanja, te te molim da staviš ovdije listu, da je sve na jednom mjestu.pozzz
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 22:36

    -https://2img.net/r/ihimizer/img39/5060/scan0013y.jpg
    -Stranica br.4........ Onomatopejski prikaz Zijade.............POGREŠKE U PJEVU
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 22:37

    -https://2img.net/r/ihimizer/img39/5060/scan0013y.jpg
    zIJADA, pogreške u pjevu
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 22:39

    [quote="bizar.zg"]https://2img.net/r/ihimizer/img828/3709/scan0008y.jpg
    -----ovo je stranica br.2/5 gdje se opisuje VERŠA,BATUDA...
    -Marin je otvorio temu(škola pjeva) te je na samom početku pozvao: Domo, Damian,Baltić,Zadranin,Petsi,Zoran,Angel....pošto ja tad nisam bio na forumu, te se ispričavam,nisam znao, jer sam uvijek pozivao samo Kocu+Marina.Znači pozvani ste ...
    -U postu br.72.Marin kaže da grdelinaši moraju biti špiritani, mislim da bi bilo dobro špirit okrenit na pozitivnu stranu-pravljenje standarda.
    -Post.br.123 Marin je stavio Makedonsku ocjensku listu. Saso78, najprije čestitam Makedonskim grdelinašima jer imaju 8.godina tradiciju natjecanja, te te molim da staviš ovdije listu, da je sve na jednom mjestu.pozzz
    https://2img.net/r/ihimizer/img39/5060/scan0013y.jpg
    Ovo je stranica 3/5 Zijada+pogreške
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 22:40

    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 23:09

    Evo ja sam sad otvorio scan koji je postavio bizar.zg,neznam ko je autor ali vidim da je iz Batude i da se objasnjava eksplozivnost zije, meni je to vrlo bitno i to me dodiruje, o tome sam vec govorio u proslim postovima i bilo bi mi drago da se tako nesto nadje u ocjenskoj listi o kojoj je ovdje rijec,nebitno dali sam takmicar ili nisam,svakako bi volio da ovo sto ste zapoceli i ostvarite,vas uspjeh je i moj uspjeh ,barem onaj moralni,pa da kazem sebi jednom "i mi na balkanu se uspjeli nesto dogovoriti".
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost čet 5 kol - 23:39

    EUMOx je napisao/la:Evo ja sam sad otvorio scan koji je postavio bizar.zg,neznam ko je autor ali vidim da je iz Batude i da se objasnjava eksplozivnost zije, meni je to vrlo bitno i to me dodiruje, o tome sam vec govorio u proslim postovima i bilo bi mi drago da se tako nesto nadje u ocjenskoj listi o kojoj je ovdje rijec,nebitno dali sam takmicar ili nisam,svakako bi volio da ovo sto ste zapoceli i ostvarite,vas uspjeh je i moj uspjeh ,barem onaj moralni,pa da kazem sebi jednom "i mi na balkanu se uspjeli nesto dogovoriti".
    ----------------------- Poštovani, EUMOx, sve sam napisao, autora, br.stranica....sve, spizdio sam se samo tako(ne znam odmah ubaciti 5.scanova, nego jedan po jedan), ubacim SCAN, a ne pokazuje mi da sam ga poslao(na forum), pa pošaljem ponovo i tako tri puta, onda odustanem ....aj kući, a htio sam još jednu zadnju str.poslati s ocjenskom listom, to ćemo sutra.
    -Glede "Balkana", GEOGRAFSKI, Balkan je od rijeke Kupe (Karlovac NIJE na Balkanu)pa jugo istočno... zato sam ja stavio ZG.(da se odvojim od vas Balkanaca) jer Zagreb GEOGRAFSKI nije na Balkanu.... Hahahaha...molim da ovo shvatite kao vic, imam veze s Zg, kao baba s prošlim snijegom, to me je kćer(studira u Zg)prekrstila, a Bizar je na francuskom Čudina (to mu je "nick name", morao sam(vic napisati) malo razbiti ozbiljnost teme , sve je dobro Hajduk ide dalje, a i mi pomalo.....Pozzz školi.
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 6 kol - 8:50

    https://2img.net/r/ihimizer/img17/5225/scan0014om.jpg
    -Znači, ovo je zadnja stranica (ocjenjivanje+ocjenska lista)Prijedloga standarda za ocjenjivanje pjeva češljugara, autora Željka Selaka,iz Splita.
    -Po toj ocjenskoj listi, mi u Splitu na natjecanju radimo-ocjenjujemo ptice.
    -Znači svaki sudionik natjecanja ocjenjuje svaku pticu, na kraju se bodovi zbroje (VAŽNO, odbijemo najveći broj bodova-možda je sebe previše dobro ocijenio, i najmanji broj bodova-ako ga netko mrzi?)
    -Da ponovim, svaki sudionik ocjenjuje svaku pticu, ocjenska lista se stavlja u kovertu s brojem natjecatelja,kad završi izlaganje ptica, otvaraju se koverte i zbrajaju bodovi,s tim da se odbije najveći i najmanji broj bodova ocjenske liste.
    -Znači ako ima 18.natjecatelja, na kraju se zbrajaju 16.lista, a 2.liste se zanemaruju.
    -Sve navedeno sam naveo, jer ako se i napravi dobar standard, ali ako samo ocijenjivanje nije na "nivou" sve je zaludu.Pozzzz
    ps
    Interesira me samo (način) ocijenjivanje?Rama,Makedonija,Srbija....ako netko ima iskustva molim neka stavi na forum.Pozzz
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 6 kol - 9:14

    MARIN je napisao/la:Što se Grgurića tiče poznati su bili po svojim pletivima,ali ne i po dzijama.Vlasnik tića je bio Mate Munivrana.Nije to bio najbolji od Grgurića,već je jedini snimljen.A snimio ga je ,a tko drugi nego legendarni Marin Lukas.Stavio mu je dziju od svoga Glumca.A kojeg je on dobio na poklon od Kike Reića.Snimano je na običnom kazetofonu.Glumac je iz Istočne Hercegovine.Ne smijem kazat točnu lokaciju.Ha Ha Ha.Možda još ima koji.
    OVO JE NAPISAO MARIN
    --------ODGOVOR Bizar: Ja imam (CD)pjevanje Grgurić kod sebe, vlasnik ptica je pok.Benzon, odemo mu kući i pitamo porijeklo snimke, pa čovjek kaže da je to njegov grdelin Grgurić (ukupno je u Splitu bilo 30.ptica s Grgurić pjevanjem) a stavio je zijadu od Kamenskog( grdelin uhvaćen 04/08 u mjestu Kamensko-današnji gr.prijelaz BiH-HR ) a snimio je pticu u prirodi Gornja Podstrana Marin Lukas+Lukica nosili veliki trakaš magnetofon vozili se s vespom.
    -Gore navedeno meni i Čudini osobno u svom stanu rekao pok.g.Benzon.
    Znači "isto"pjevanje, različite priče,........ pozzz

    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 6 kol - 10:08

    OVO JE NAPISAO KOCE u postu 353.
    [quote="koce"]Carduel,zijometar je strahovita stvar,i svaki napredak mi je drag,možemo vidjeti razlike u zijadama i sve ostalo.Sad bih te zamolio nešto,pokušaj staviti jednu zijadu na zijometar,a da je nitko nije čuo,nego da je forumaši ocjenjuju samo po zijometru,pa nakon par dana postavi zijadu uživo.Biti će interesantno.Ja imam jako dobar sluh i potječem iz obitelji pjevača i glazbenika,što čujem mogu opisati i opjevati ako treba,ali ovaj zadatak ,opisivanja po zijometru se predajem.Možda vi uspijete.
    OVO JE NAPISAO Krnjolac Brač: potječem iz obitelji muzičara, sviram nekoliko instrumenata...
    -Pitanje je zašto sam ovo gore naveo? Zato što NISMO svi muzički nadareni... e tu sada dolazi do izražaja sonogram-zijometar,molim otvorite scam Španjolski:
    https://2img.net/r/ihimizer/img534/5031/scan0015s.jpg
    -Iz navedenog scama je vidljivo da i na samom natjecanju se (zavisi od Španjolske pokrajine)koristi tehnika...jilguero dvostruko pletivo=4. boda, i to je to(NAPOMENA oni nemaju zijadu)Imaš rengen,sliku, sve je tu, nema laži, nema prevare...
    OVO JE NAPISAO Carduel post.578. Da li postoji zvučni zapis svih ovih elemenata s ocjenske liste? (Ja sam ga savijetovao stop, nemoj naglo) ali sam već odgovorio na svom postu br.608, gdje sam stavio scam Explicativa canto jilguero campero, te sam molio nekog tko zna da stavi ovdije:tema STANDARD PJESME, post br.2. gdje je isto obijašnjeno za kanarinca-slavujara. Pozzzz
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI pet 6 kol - 10:15

    Takva lista če ubiti ,,zijaše,, jer zijada koja im je ionako prosječna, a isti grdelin piva još 4 različite katastrofalne dzije (to ne čuju Very Happy ).
    Pletiva u batudi ,točnije taktovi nose najviše bodova 1-15 ,i grdelin sa ISPRAVNOM DZIJADOM koji dobro batuda je zakon .To može samo čisti i bogati batudaš.

    Vrhunska zijada u toj listi nema učinak pogotovo ako grdelin ima manje pletiva i manje zabatuda ,šporkicu i one male dzije da ne spominjem.

    Upravo o tome sam ja mnogo puta pisao da spomenute ptice koje su ,,in,, zadnjih nekoliko godina ,nikako nisu ISPRAVNE PTICE a takva lista to samo potvrdjuje.
    Kad grdelin jednako koristi bolju i goru dziju to nije baš za pohvaliti-najblaže rečeno.

    Povečao bi bodove u dzijadi 1-10 da bude šira selekcija a dzija se ionako ocjenjuje po opisanoj.Povečanje bodova iz razloga što -4 i +4 nije jednaka dzija , a nemože se ,,stisnuti u 4.(na listi su fiksne ocjene)
    Crvene kartone takodjer treba pripremiti jer treba jednom za sva vremena odrediti što nije za daljnje učenje , razvijanje pjeva i takmičenje.

    Školarci uživajte

    cheers
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sina BL pet 6 kol - 11:08

    bizar.zg je napisao/la:
    ps
    Interesira me samo (način) ocijenjivanje?Rama,Makedonija,Srbija....ako netko ima iskustva molim neka stavi na forum.Pozzz

    Pozdrav svima! cheers

    U dobrom pravcu ovo ide, samo polako, bice nesto.

    Misljenja sam, kao i Vinko, da se zajednicki standard ne moze napraviti, a s obzirom da nisam s vaseg podrucja ne bi bilo posteno da predlazem i dajem sugestije za standard! Mada, ako cemo posteno pricati, u BL nema "zvanicnog standarda" ali se medju onima koji ganjaju pjev znalo i prije 20 godina (toliko davno se ja sjecam, mozda se znalo i prije!) sta se trazi i cijeni, sta se smije, sta ne smije pjevatio...

    Da odgovorim na pitanje :

    U Rami su bila trojica sudija, pred njih su stavljane ptice, na nekih 5-6 metara od sudijskog stola. Stavljane su po dvije ptice, parci... Ideja je bila upravo kako je G. Selak naveo, da se svakoj ptici da 10 min da pokaze sta zna. Neke ptice nisu zapjevale ni u tom periodu, uslijedila je diskvalifikacija. Neke nakon 2 minuta pocnu pjevati "ajme majko" ture, to je bilo dovoljno sudijama da ne moraju slusati 10 min... Itd... To je ukratko. Uglavnom, nisu ocjenjivali svi ucesnici nego su izabrana trojica sudija (lakse je podmicivati kad je manje ljudi, hahaha, sala mala Laughing tako da i vama to predlazem lol! )

    Pozzz skoli! cheers
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 6 kol - 12:25

    Ja sam optimista,vjerujem da ce ljudi napraviti ovo sto su zapoceli jer svi znaju na cemu su "ako nenaprave".
    Treba sazvati sve skupine tradicija,svakoj dati ostale tradicije da iz njih izvade ono sta "svakoj" valja,npr. dalmatincima ponuditi mostarsku,makedonsku, da izvuku pozitivno,tako i mostarcima stp+mak,makedoncima mo+stp itd...onda ostaje dogovor oko onog sta nije pozeljno.

    SinaBL,normalno da u Banjaluci nije bilo (banjaluckih) pravila i nebi bilo dobro da svaki grad ima svoja pravila,onda bi dogovor bio jos tezi,ovdje imas 3-4 skupine pa je opet tesko doci do dogovora,a zamisli da je 10... Da je neko u banjaluci prije nekih 50 godina,nekim nesretnim slucajem za neku turu pjesme rekao: e ovo je banjalucki, sad bi bilo problema a na svu srecu ih nema, ljudi su prihvatili gotov cist pjev koji su culi u dalmaciji i tome su tezili jer je stvarno cist i jednostavan za prepoznati. Znalo se oduvjek da tice uhvacene na jugu BiH bolje pjevaju nego nase,ono sta se od njih ocekuje,jedina prednost koju sam ja vidio kod nasih bile su vece glasovne mogucnosti naprema sporkuljima,ali zato su bili ljeniji u pjevanju,i najsretniji je bio onaj ko je mogao uloviti tica na podrucju gdje se mjesa balcanica sa c.c. Sve ovo i ima i nema veze sa donosenjem standarda,opet kazem da sam optimista,nasi ljudi to mogu.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel pet 6 kol - 13:41

    bizar.zg je napisao/la:
    -Pitanje je zašto sam ovo gore naveo? Zato što NISMO svi muzički nadareni... e tu sada dolazi do izražaja sonogram-zijometar,molim otvorite scam Španjolski:
    https://2img.net/r/ihimizer/img534/5031/scan0015s.jpg
    -Iz navedenog scama je vidljivo da i na samom natjecanju se (zavisi od Španjolske pokrajine)koristi tehnika...jilguero dvostruko pletivo=4. boda, i to je to(NAPOMENA oni nemaju zijadu)Imaš rengen,sliku, sve je tu, nema laži, nema prevare...

    Što se tiče tehničkog dijela danas možemo prisustvovati na licu mjesta i snimiti ptice i tu nema prevare - nema laži kao što Bizar navodi. Tu se sve lijepo može usporiti (a i ne mora) pa se fino može čuti broj pletiva, kvaliteta dzije i ostalo. Po meni najispravnije i najpoštenije, samo će se mnogi nakostriješiti ako se ovo uvede a znamo i zašto.

    Pozzz
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV pet 6 kol - 14:06

    Evo da se i ja malo javim na ovu temu,Kao prvo svi imate neke prijedloge i ideje ,to je jako pohvalno.Isto tako ,ako netko ne zna šta je falša batuda ili čisto pletivo,bilo bi dobro da prvo to nauči i tek onda da daje prijedloge za standard pjeva.
    Isto tako,tu se slažem sa Kocom,da ptičar koji ne zna dignuti pticu na batudu,tj. ako mu ptica u sedmom mjesecu u verši,onda je on tu nešto krivo radio,nije odradio kako treba.Slažem se da se treba odrediti šta ptica treba pjevati ,a šta ne i tako se bodovati pozitivnim bodovima i negativnim.Sve greške se trebaju kažnjavati.Neki pišu da bi bilo bolje tj. da je njima draže da ptica pjeva raznovrsno(predpostavljam da oni misle na veršu) ,nego da samo batuda,a ja kažem da u sedmom mjesecu treba pticu dignuti na batudu,a bogatstvo pjesme bi trebalo biti ,da ptica pjeva dvije-tri ,pa čak i četiri različite batude,e to bi se onda priznalo,a ne da netko donese ptice na takmičenje ,a ona verša i neki kažu SVAKA ČAST,TO JE TO- a to je diskvalifikacija.
    Ja ppodržavam ovu temu i želim da se uspije ,ali ako će se ocjenjivati pozitivno cja cja ,đav đav ili trrrr itd itd... ,kao i nastavak poslije zije ,radije ću zaobići ta takmičenja. Ovo šta je stavio Bizar ,to treba goniti do kraja i gledati batude i koloko ima pletiva u batudama i koliko je slova u taktovima ,to je za svaku pohvalu.

    P.S. Pitanje za Kocu, Kako dovesti pticu u batudu?? Molim te to nam objasni,tu sam malo tanak i još su mi neki detalji nejasni. Hvala



    Zadnja promjena: zoranV; pet 6 kol - 14:39; ukupno mijenjano 1 put.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic pet 6 kol - 14:23

    Carduel je napisao/la:
    bizar.zg je napisao/la:
    -Pitanje je zašto sam ovo gore naveo? Zato što NISMO svi muzički nadareni... e tu sada dolazi do izražaja sonogram-zijometar,molim otvorite scam Španjolski:
    https://2img.net/r/ihimizer/img534/5031/scan0015s.jpg
    -Iz navedenog scama je vidljivo da i na samom natjecanju se (zavisi od Španjolske pokrajine)koristi tehnika...jilguero dvostruko pletivo=4. boda, i to je to(NAPOMENA oni nemaju zijadu)Imaš rengen,sliku, sve je tu, nema laži, nema prevare...

    Što se tiče tehničkog dijela danas možemo prisustvovati na licu mjesta i snimiti ptice i tu nema prevare - nema laži kao što Bizar navodi. Tu se sve lijepo može usporiti (a i ne mora) pa se fino može čuti broj pletiva, kvaliteta dzije i ostalo. Po meni najispravnije i najpoštenije, samo će se mnogi nakostriješiti ako se ovo uvede a znamo i zašto.

    Pozzz


    Ja mislim da ti rengeni uopste nisu potrebni jer ako tic pjeva batudu i ponovi je 10-tak puta pa ako nesto nisi dobro cuo valjda ces 10-ti put dobro cuti.

    A smatram da ta rengenska snimka ova tvrdja slova malo vise se dizu dok slovo iiii kako mi se cini uvjek pada ispod slova zzzz ,rrrr, đđđđ,sto se moze zakljuciti da to nije vjerodostojno kao kod iskusnog uha kakvo bi sudija ocjenio.
    Pa onda dali je mikrofon dobar pa dali je previse daleko itd.
    Snimka je snimka a uho slusas direkt pa ako nisi nesto dobro cuo pa se koncetrisi drugi put pa poslusaj ,osim toga ni tica ne pjeva svaki put istom frekvencijom.

    PS.Ovo je moje osobno misljenje nista ne moze zamjeniti uho a da tehnika moze bolje da cuje od uha ?





    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel pet 6 kol - 15:48

    baltic je napisao/la:
    Carduel je napisao/la:
    bizar.zg je napisao/la:
    -Pitanje je zašto sam ovo gore naveo? Zato što NISMO svi muzički nadareni... e tu sada dolazi do izražaja sonogram-zijometar,molim otvorite scam Španjolski:
    https://2img.net/r/ihimizer/img534/5031/scan0015s.jpg
    -Iz navedenog scama je vidljivo da i na samom natjecanju se (zavisi od Španjolske pokrajine)koristi tehnika...jilguero dvostruko pletivo=4. boda, i to je to(NAPOMENA oni nemaju zijadu)Imaš rengen,sliku, sve je tu, nema laži, nema prevare...

    Što se tiče tehničkog dijela danas možemo prisustvovati na licu mjesta i snimiti ptice i tu nema prevare - nema laži kao što Bizar navodi. Tu se sve lijepo može usporiti (a i ne mora) pa se fino može čuti broj pletiva, kvaliteta dzije i ostalo. Po meni najispravnije i najpoštenije, samo će se mnogi nakostriješiti ako se ovo uvede a znamo i zašto.

    Pozzz
    Ja mislim da ti rengeni uopste nisu potrebni jer ako tic pjeva batudu i ponovi je 10-tak puta pa ako nesto nisi dobro cuo valjda ces 10-ti put dobro cuti.

    A smatram da ta rengenska snimka ova tvrdja slova malo vise se dizu dok slovo iiii kako mi se cini uvjek pada ispod slova zzzz ,rrrr, đđđđ,sto se moze zakljuciti da to nije vjerodostojno kao kod iskusnog uha kakvo bi sudija ocjenio.
    Pa onda dali je mikrofon dobar pa dali je previse daleko itd.
    Snimka je snimka a uho slusas direkt pa ako nisi nesto dobro cuo pa se koncetrisi drugi put pa poslusaj ,osim toga ni tica ne pjeva svaki put istom frekvencijom.

    PS.Ovo je moje osobno misljenje nista ne moze zamjeniti uho a da tehnika moze bolje da cuje od uha ?

    Ma sve za 5! Ovdje smo da izrazimo svoja mišljenja. Iskusno uho sve to može prepoznati i u to sam se osobno uvjerio kod Malinoisa (suca za malino kanarince) koji može bez problema pratiti pjev kolekcije a moje neiskusno uho ne može ni jednog kako Bog zapovijeda. Isto tako postoje ljudi koji mogu bez problema upratiti sva ta pletiva i kvalitetu dzije. Ništa nije sporno, samo što tehnika sve to zabilježi pa se može i ponoviti ili na licu mjesta spržiti DVD vlasniku grdelina za uspomenu s takmičenja (business). Ovo je isto tako bio prijedlog koji se može a ne mora usvojiti jer ako laže koza ne laže rog.

    No, nastranu sada ovo, treba se okrenuti stvaranju standarda za pjev grdelina. Mislim da neću ništa novo reći ali po meni sve bi se trebalo vrtiti oko batude pošto je to vrhunac grdelinove pjesme. Ovo bi po meni bila idealna ptica (idealno čista u pjesmi - možete se složiti a i ne morate!) što se tiče pjesme koja bi imala ove elemente:

    1.Javljanja a) Javljanja b) Cikanja c) Cimblavanja
    2.Zovovi Pletiva koja ne završavaju dzijom
    3.Verša Čista verša
    4.Batuda Pletiva koja završavaju dzijom

    Svi ostali glasovi kod grdelina (strile, cjacjavanje, kljakavanje, krčanje, đavkanje,...) trebali bi se kažnjavati negativnim bodovima i treba predvidjeti situaciju kada pticu treba diskvalificirati s obzirom na greške u pjevanju. Sve ove stvari u tablici su pozitivne i treba razraditi njihovo bodovanje. Isto tako kažnjavati nečistu veršu jer po meni nije isto kad grdelin u topu otpjeva za redom desetine batudi pa skrene u par verši i slučaj kad je ptica "sklona" verši i s vremena na vrijeme zablista sa par dobrih batuda.

    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 6 kol - 19:45

    zoranV je napisao/la:Evo da se i ja malo javim na ovu temu,Kao prvo svi imate neke prijedloge i ideje ,to je jako pohvalno.Isto tako ,ako netko ne zna šta je falša batuda ili čisto pletivo,bilo bi dobro da prvo to nauči i tek onda da daje prijedloge za standard pjeva.
    Isto tako,tu se slažem sa Kocom,da ptičar koji ne zna dignuti pticu na batudu,tj. ako mu ptica u sedmom mjesecu u verši,onda je on tu nešto krivo radio,nije odradio kako treba.Slažem se da se treba odrediti šta ptica treba pjevati ,a šta ne i tako se bodovati pozitivnim bodovima i negativnim.Sve greške se trebaju kažnjavati.Neki pišu da bi bilo bolje tj. da je njima draže da ptica pjeva raznovrsno(predpostavljam da oni misle na veršu) ,nego da samo batuda,a ja kažem da u sedmom mjesecu treba pticu dignuti na batudu,a bogatstvo pjesme bi trebalo biti ,da ptica pjeva dvije-tri ,pa čak i četiri različite batude,e to bi se onda priznalo,a ne da netko donese ptice na takmičenje ,a ona verša i neki kažu SVAKA ČAST,TO JE TO- a to je diskvalifikacija.
    Ja ppodržavam ovu temu i želim da se uspije ,ali ako će se ocjenjivati pozitivno cja cja ,đav đav ili trrrr itd itd... ,kao i nastavak poslije zije ,radije ću zaobići ta takmičenja. Ovo šta je stavio Bizar ,to treba goniti do kraja i gledati batude i koloko ima pletiva u batudama i koliko je slova u taktovima ,to je za svaku pohvalu.

    P.S. Pitanje za Kocu, Kako dovesti pticu u batudu?? Molim te to nam objasni,tu sam malo tanak i još su mi neki detalji nejasni. Hvala


    Zorane ovo šta je bizar stavija(hvala mu jer je nemam volje za to,imam i ja to u kući),je napisano ima mislim 10-ak g.(neznam točno),a mi se toga držimo cili život,radimo po tom,a g. Selak je to samo stavija na papir.Pružen je otpor i tad,kao što postoji i sad,"radi trenutne situacija u kućama".Nemam ni ja trenutno ništa ,ali ja znam čemu težim i šta oću.Kako sam reka ja ,a vidim i ti,neka se donese šta god oće(bilo kakav standard),ali meni će ostat onaj moj,koji je moja tradicija,i neću od njega odstupit dok san živ,pa makar više nikad ne ima ništa.Meni to nije nikakav problem-reći da nemam ništa.Zadovoljština(u novčanom obliku) mi je nepoznata u ovom "sportu",a bogami kad mi lipo (čisto) zapiva-to je prava zadovoljština.
    Ovo san napisa samo da se zna da nas ima,a i puno više..nego šta se misli..
    Bizar hvala ti još jednom šta si stavija ovo "štivo",jer vidim da je za mnoge bilo nepoznanica.....
    zadranin
    zadranin


    Broj postova : 232
    Location : Zadar
    Registration date : 06.03.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zadranin pet 6 kol - 23:58

    postovana gospodo, reći ću nesto sto svi dobro znate, i nesto sto mozda nekom nije jasno i zivi u zabludi,na temu odgoja ptica za pijev.ako grdelin ne valja, neće nikad izbit dobrog mladca, a ako je grdelin čist u versi, batuda sto se tiče pletiva i zijade ispravna, i ima krakun , strilu posli zije, črrr, traa itd, odnosno ŠPORKICU, vjerovatnost je toliko velika da će se pojaviti čist , bez nastavka, i sranja, ovo govorim iz iskustva, a i gosp koce na tu temu ima sta reć, jer ptice koje on drzi , nastale su od ptica koje ne faljivaju nastaviti, te stvarno i kod nas je izisla ove godine ptica koja je sto posto čista, a izisla je od grdelina kojeg sam postavio na forum,samo je problem sta takve ptice uglavnom malo okrate batudu, odnosno idu unjulo, ili mozda koji takt vise ,ODNOSNO poanta..... sa osamdeset posto grdelina ispravnog mos napravit donekle solidnu ticu, a sa grdelinom sa deset krakuna kojem je jedina ajmo reć vrlina to sto ne nastavi posli LOSE ZIJADE, nemoze izbit niti takav a kamoli bolji, NEMOJTE MISLIT DA ZAGOVARAM STRILU; JER MOJI IMAJU STRILU; JA SAM VELIKI PROTIVNIK STRILE; I TEZIM GRDELINU BEZ NJE;ali virujte mi da se do zijade tesko dolazi i sa grdelinom koji je tuče cilu godinu mladcima a kamoli sa nekom ispodprosječnom,eto to bi bilo na temu SKOLA PJEVA
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce sub 7 kol - 0:27

    Miljenko je napisao/la:A di ste zapalili sa standardom?

    Pa ne radimo "internacionalni" standard, vec prvo za Hrvatsko podrucje, a ako se ne moze dobiti suglast za Hrvatsko podrucje onda za sire Dalmatisnsko (koji prihvacaju da "batuda" bude okusnica standarda).

    Zasada su se izdvojile dvije karakteristike:
    a) Sporkavanje u pjevu koje izaziva diskvalifikaciju ptice
    5) Minimalan izgled i ucestalost "batude' do bi se ptica uopce bodovala.

    Treba proraditi i razraditi ova dva pojma, kao startna osnova, i onda graditi standard "na gore" (ocjenjivanje batude, ostatka pjeva, i odnos bodava "batuda" : "ostatak").


    Ovo je možda najpametnije.Bravo Miljenko.Što se tiče standarda što ga je g.Selak velikim trudom uspio oformiti prije desetak godina,tada je shvačen (neshvačen)dosta neozbiljno,međutim sada sve više dobiva na vrijednosti.Na kraju krajeva i sadašnja prvenstva u Splitu se po njemu boduju.Največa moja zamjerka,tada i sada je što pletivo i zijada nose podjednak broj maksimalnih bodova,što po meni nije u redu.Kao što je batuda kruna grdelinova pivanja,tako je i zijada kruna batude.Nije normalno(a moguče kod ovakvog bodovanja),je da npr.grdelin piva batudu u tri pletiva sa srednjom zijadom,vrlo lako pobijedi grdelina koji je unjul sa odličnom zijadom.Inače sve ostalo je prihvatljivo i dosta dobro napravljeno.Dobro je što je Bizar to iskopao,tako da svi vidite o čemu se radi.Znači,po meni(ne samo po meni),kod ovog bodovanja zijada bi trebala nositi više bodova.Zorane,nema problema za širenje,ima vrimena,o tome če mo kad se vidimo.Što se tiče zajedničkog standarda,ipak se polako napreduje,stvari postaju jasnije,imamo strahovitu logističku otporu od Bizara(iskopa nemoguče,svaka čast).Nigdi nije priša.

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 26 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 17 svi - 7:51.