Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
DjordjeVet
grdelin-omiš
Renato.M
CASPER
karlo
xyz
Merlo
lord189
jere
japirko1
bivanzg
toni69
DOMO
zvrcko sen
ssarava1
bocka
ticar
krnjolac
Dax BG
vlado
kreso
PESTI
faganel
Dean
trava
krstokljun
zoranV
komiza
koce
saso78
crv
malinois
zadranin
baltic
Sina BL
Dadoni
Miljenko
Carduel
brabus
MARIN
44 posters

    ŠKOLA PJEVA

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 20:03

    Vinko ,Koce kao da je slušao nas dvojicu šta pričamo i to je i napisao Very Happy Very Happy
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 20:07

    Sad ova tema ima smisao ,kad se udruže znanja od Koce i Bizara ,a tu su i Marin,Domo ,pa sad i Vinko,tko želi može puno naučiti.Ja sam sve to naučio,teoriju imam 5,ali me hebe praksa Very Happy Very Happy Very Happy .

    P.S. Balta i ja ćemo vam biti pokusni kunići Very Happy Very Happy
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic ned 25 srp - 20:19

    zoranV je napisao/la:Sad ova tema ima smisao ,kad se udruže znanja od Koce i Bizara ,a tu su i Marin,Domo ,pa sad i Vinko,tko želi može puno naučiti.Ja sam sve to naučio,teoriju imam 5,ali me hebe praksa Very Happy Very Happy Very Happy .

    P.S. Balta i ja ćemo vam biti pokusni kunići Very Happy Very Happy

    Je zoranV tako sam ja slao neke ribare na Plivu da mi provjere teren .Bacim bonbusku da sam digo 10-tak lipljena i onda sacekam kad se vrate da mi jave kako su prosli Wink

    A ko su pokusni konici nesto ulovili onda se isplati ici 120 km Basketball
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 20:28

    Imam jedno pitanje,kako čuti mladog grdelina ,ako ti je u regalu 6-10 mladih???
    Neki koji uče ptice ,ne iznose mlade do 15.11 ,već ih u kući preslušavaju,ali je to dosta teško i treba imati dobro uho da možeš registrirati šta pjevaju ,dok čavrljaju? Ja sam do sad imao sreće,pa nisam imao puno posla Very Happy Very Happy
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost ned 25 srp - 20:31

    zoranV je napisao/la:Vinko ,Koce kao da je slušao nas dvojicu šta pričamo i to je i napisao Very Happy Very Happy
    A Zorane možda i je(zezan se,naravno).Zorane to ti kod nas svi iole ozbiljniji tičari znaju.To ti dođe kao učenje abecede u prvom razredu,jer prije treba naučit sva slova da bi moga nešto i pročitati.Ima tu jedna jako bitna stvar ,a to je da treba svaki momenat u svakom periodu znati prepoznat(tu triba iskustvo,jer jedna greška upropasti sav dotadašnji trud,kao i faktor strpljenja,koji hebe većinu tičara(to ti najbolje znaš).
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 20:31

    Gdje nam se izgubio Bizar,dobro bi nam i on došao sa školom,uf,oprosti Gorane,htio sam reći sa fakultetom? Najgore je što sam ja još u dječijem vrtiću,a možda iduću godinu budem u predškolskom,ali ću polagati vanredno ,po dva razreda Very Happy cheers
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet ned 25 srp - 21:33

    koce je napisao/la:Da ste mi bar ovako pofalili grdelina pale .Fala vam ljudi.
    Crve,popravni ispit ovisi na koji način učiš mlade.Kod mene ga nema,evo zašto,mlade učim sa učiteljem koji izlazi iz mode(mitarenja),jer mi se tako pokazalo najbolje.Nekad mijenjam taktiku,ali 80% učenja mi je posli mode.Ako posložiš to da je učitelj učinija modu,a recimo šest mladih,tri livo,tri desno,a on u sredini,greške nema.Mladi bi trebali biti cibaši,ne obučeni(nije uvjet,ali je bolje).Kad mladi počmu lagano zujati,nerazumljivo veršati,stari več među njima lagano ronja,verša,intezitetom glasa taman kako njima triba.Nakon maksimalno dva miseca,mladi se skroz razume.Sad recimo kod dva ili tri mlada konstantno čuješ zijadu,svako malo,a ovi ostali oče-neče,pa nisi siguran,pa ti se učini da si čuja.Onda sebi postavi pitanje,kako su neki odmah uvatili,a kod ovih nisi siguran.Sa sigurnošču ti tvrdim da slobodno ove što im nečuješ zijadu u desetak dana pračenja škartaš,jer če ti samo upropastiti ove naučene,ili če ti u školu uvaliti nešto nepoželjno.

    da li skolovanje moze da ide nekako drugacije, npr da ucitelj i mladi budu zajedno u nekoj maloj letilici? na pocetku teme o skolovanju ima tekst koji sam svojevremeno pisao za Batudu... zanima me koliko sam u njemu uspio da uhvatim nit sistema skolovanja? kakve bi vi korekcije napravili u onom sto sam napisao?
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 57
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce ned 25 srp - 23:07

    zoranV je napisao/la:Imam jedno pitanje,kako čuti mladog grdelina ,ako ti je u regalu 6-10 mladih???
    Neki koji uče ptice ,ne iznose mlade do 15.11 ,već ih u kući preslušavaju,ali je to dosta teško i treba imati dobro uho da možeš registrirati šta pjevaju ,dok čavrljaju? Ja sam do sad imao sreće,pa nisam imao puno posla Very Happy Very Happy

    Vinko je lipo reka.Obično nikad ne verša jedan,nego tri ,četiri ili svi,ali nije problem.Sidneš,uzmeš kavu ili čašu vina,skoncetriraš se,fiksiraš jednoga i sve čuješ.Samo nemoj puno vina,jer če ti se parit da je svaki pravi,ka i meni.

    Djordje,ja nisam pokušava učit u letilici,ali mi prijatelj ima fenomenalne rezultate.Samo to je letilica ko soba,i u njoj desetak mladi i učitelj.Godinama mu ide odlično,ja nemam uvjete,ali bi isto to radio.

    čujemo se
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic ned 25 srp - 23:26

    zoranV je napisao/la:Imam jedno pitanje,kako čuti mladog grdelina ,ako ti je u regalu 6-10 mladih???
    Neki koji uče ptice ,ne iznose mlade do 15.11 ,već ih u kući preslušavaju,ali je to dosta teško i treba imati dobro uho da možeš registrirati šta pjevaju ,dok čavrljaju? Ja sam do sad imao sreće,pa nisam imao puno posla Very Happy Very Happy

    Zoran nije problem stanes iza regala naslonis casu tu gdje su tici i stavis uho u casu i osluskujes.

    Tako ja komsije slusam kad se svadjaju cheers bounce
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost ned 25 srp - 23:28

    zoranV je napisao/la:Gdje nam se izgubio Bizar,dobro bi nam i on došao sa školom,uf,oprosti Gorane,htio sam reći sa fakultetom? Najgore je što sam ja još u dječijem vrtiću,a možda iduću godinu budem u predškolskom,ali ću polagati vanredno ,po dva razreda Very Happy cheers
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Guštam čitam (zdebljao sam se dva kila) koliko mi je vas drago čitat.
    -A kad si me povukao za jezik( malo će pravit pametan) Ja sam vam forumaši naveo Kocu na ovu temu, Ja sam Kocu skrenuo s prehrane, bojica, uzgoja.... Ja znam gdje je on jak, usput učim, već sam rekao-napisao da sam tu slab kod širenja i dizanja( nema me nigdje-nije sramota priznati).Nemam što reći, ni dodati.
    -ZoraneV, nedavno su mi rekli "takozvani"fakultet, pa sam se sijetio vica gdje su homoseksualcu vikali da je "bijedni peder", a on( našao se uvrijeđen) njima: Kome ti "bijedni".
    -Drago mi je da je Angel ponovo ovdije, sad više nisam naj baniraniji-kažnjavaniji...hahahaha.
    - Svi filozofi ovoga svijeta se slažu da je smisao života sreća. A onda se svi razilaze kako doći do sreće...... htio sam reći sve što nas Koce uči, u prvom dijelu za mene nije prihvatljivo(moje ptice o1.1o. su stare 5.mjeseci, a Kocine tek "zuje"), ali u drugom dijelu (od 12.mj 1.mjesec) me spašava,a u konačnici imamo isti cilj. Pohvale Koce, imaš dvi kave u Mendule. Pozzzz
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 23:38

    Pa ako je tako,dolazim i ja u Mendule da platim kavu Very Happy cheers
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 23:49

    BizarSt Very Happy ,Nije bitan mjesec ,bitan je sistem.Ja se sa Kocom slažem u dosta toga,o tom je i Marin dosta pisao ,a i ja sam sa Vinkom često o tom pričao.Najbitnije je da se pridržavamo osnovnih pravila (školskih) i ako imamo dobrog učitelja ,a ako su mladi sa dobre pozicije ,onda je to to.Ja bi samo napomenuo,da bi poželjno bilo da su učitelj i mladi sa istih pozicija.Ja ću se truditi da napravim matično jato ,sve sa istom pjesmom,a za to mi treba 5-6 godina i tek onda ću reći da sam blizu uspjehu.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV ned 25 srp - 23:54

    Ako ste čitali moju internet stranicu,ovo ste sigurno pročitali



    Svi mi želimo imati u svom jatu dobrog pjevača,ali je to danas mnogo teže nego prije dvadeset godina. Nekada su se u prirodi lovili očaci,koji su pjevali sve ono čemu mi danas težimo u pjesmi grdelina,ali nekontroliranim izlovom u prirodi nije ostalo neke kvalitete ptica ,zato se svi mi mučimo i trudimo da to postignemo u ćibama.Tako da danas imamo samo pozicije o kojima se priča gdje su ptice nekad dobro pjevale i na tim mjestima se love mladi,jer se očekuje da su genetski sposobni da otpjevaju ono što mi želimo.Bez obzira na sve to,ja se nadam da ima još nade ,uz malo truda i dobre selekcije, da se dobije dobar pjevač.A sad ću malo pisati o učenju grdelina pjevu,da napomenem ,tu je moje iskustvo ,a i nešto sam pokupio od raznih ptičara,što u priči sa njima,što preko foruma koji rado čitam i pratim(dosta sam pročitao od gosp. Fredija Krstulovića,koji je vrhunski poznavatelj grdelina).


    1.Kad imamo učitelja

    Najidealnija je situacija je kad imamo učitelja,učiteljevu formu moramo tempirati tako da se nalazi na vrhuncu,kad mu pridružimo učenike.Moraju biti odvojeni,da ne čuju nikog drugog,osim njega.Na jednog učitelja ne bi smijelo biti više od 10 učenika.Svi moraju biti u istom redu tj. polici. Učitelj je u sredini ,a učenici lijevo i desno od njega.Učitelja moramo vaditi i širiti,kako bi ga održali što je moguće duže u formi.Mladi najbolje uče dok su u prvom mitaru.Učitelja bi trebalo snimiti kad bude u formi ,tako da mu se pušta taj snimak kad on ode u mitar,da sluša i on i mladi.

    Ukoliko se radi o uzgojenim mladim,treba ih odvojiti od roditelja čim počnu sami jesti.A ako se radi o mladima iz prirode trebaju biti što mlađi.Bilo bi poželjno da se uzmu mladi iz devetog mjeseca,jer tad očaci idu u mitar i ne pjevaju,pa mladi nisu čuli kako pjeva .

    NAPOMENA: MLADI BI UZ UČITELJA TREBALI BITI NAJMANJE GODINU DANA(DO STUDENOG IDUĆE GODINE ,TJ. DOK NE ZAVRŠE DRUGO MITARENJE).

    2. Kad nemamo učitelja

    Mlade odvajamo u posebnu prostoriju i učimo uz pomoć snimke,za ovu opciju je bolje da se ostave mladi iz 9 mjeseca ,pa makar bili i napola obučeni. Ova opcija je puno teža od prve ,a i nesigurnija.

    Jako bitno je pogoditi jačinu glasa ,ne smije biti preglasna niti pretiha i bez šumova i drugih ptica u pozadini.Takođe je važno da se odredi vrijeme puštanja snimke ,a to bi bilo najbolje od 7-11 sati i od 15-18sati.

    3. Učenje na sreću

    Kad nemamo učitelja ,a ne želimo preko snimke učiti mlade,onda idemo na slijepo i uzmemo mlade iz 9 mjeseca i stavimo ih da ne slušaju druge ptice,pa šta bude,ali kad dobijemo nešto malo bolje,onnda ide sve lakše.Ova opcija je najteža i najnesigurnija.

    4. Učenje uz pomoć bastarde

    Najbolje je krenuti od mlade bastarde i dobre snimke pjesme,bastarda (ne starija od trideset dana) se odvoji u jednu posebnu prostoriju i stavi se pored mp3 snimke pjesme koja vam se sviđa i pustite da sluša i da pođe sama ići za CD-om,kad čujete da pjeva kao na CD-u,onda joj stavite od 2-4 mlada grdelina i pustite da oni idu za nim,kad mladi grdelini pođu pjevati,onda morate dobro pratiti da ne bude neki od njih koji pođe pjevati svoje,njega treba odmah odvojiti. Kad bastarda pođe čisto pjevati ,treba ga odmah snimiti da imate snimku za iduću godinu kad uđe u mitar,da mu se može puštati CD.Poželjna je bastarda od Španjolske minijaturne kanarinke,jer su oni dobri pjevači,a i boja glasa je puno sličnija grdelinu nego kod drugih kanarinaca.. Ako budemo imali malo sreće , mogli bi već prvu godinu dobiti dobrog grdelina sa kojim možemo iduću godinu krenuti sa učenjem mladih.


    TO BI BILO SVE O ŠKOLOVANJU PTICA, SRETNO !!!!
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pon 26 srp - 0:02

    bizar.zg je napisao/la:
    zoranV je napisao/la:Gdje nam se izgubio Bizar,dobro bi nam i on došao sa školom,uf,oprosti Gorane,htio sam reći sa fakultetom? Najgore je što sam ja još u dječijem vrtiću,a možda iduću godinu budem u predškolskom,ali ću polagati vanredno ,po dva razreda Very Happy cheers
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Guštam čitam (zdebljao sam se dva kila) koliko mi je vas drago čitat.
    -A kad si me povukao za jezik( malo će pravit pametan) Ja sam vam forumaši naveo Kocu na ovu temu, Ja sam Kocu skrenuo s prehrane, bojica, uzgoja.... Ja znam gdje je on jak, usput učim, već sam rekao-napisao da sam tu slab kod širenja i dizanja( nema me nigdje-nije sramota priznati).Nemam što reći, ni dodati.
    -ZoraneV, nedavno su mi rekli "takozvani"fakultet, pa sam se sijetio vica gdje su homoseksualcu vikali da je "bijedni peder", a on( našao se uvrijeđen) njima: Kome ti "bijedni".
    -Drago mi je da je Angel ponovo ovdije, sad više nisam naj baniraniji-kažnjavaniji...hahahaha.
    - Svi filozofi ovoga svijeta se slažu da je smisao života sreća. A onda se svi razilaze kako doći do sreće...... htio sam reći sve što nas Koce uči, u prvom dijelu za mene nije prihvatljivo(moje ptice o1.1o. su stare 5.mjeseci, a Kocine tek "zuje"), ali u drugom dijelu (od 12.mj 1.mjesec) me spašava,a u konačnici imamo isti cilj. Pohvale Koce, imaš dvi kave u Mendule. Pozzzz

    Hvala bizar.Nisan ti ja bija samo angel, i renato san ti ja bija(to se zna).Da imaš tri života nemožeš me stić.Hebaji ga,digod koja čašica,malo kraći fitilj;nemoš podnit laži,nepravdu i to ti je uglavnom to.Sad san ti priuzeja palicu svojim povratkom.Ali manje je i provokatora i onih šta ih nisan moga "skuvat",ili se manje javljaju...pa san se između ostalog i zato vratija,ai i zbog par dragih mi ljudi.
    Ovo šta san naveja je malo off topic,mora san malo obrazložit ta svoja pusta baniranja,i samo volin bit iskren.Ništa ne započinjem.Ubuduće se ću se malo manje javljati,neću reagirati na provokacije,prisiljavat ću se da ne budem online tada,i namjera mi je samo sudjelovati u konstruktivnima raspravama u ovom dragom nam hobiju,i pomoći mlađima koliko to bude moguće sa moje strane).A dobrih tica je sve manje,a ja bi tija da ih bude šta više,štaviše da ih ima svatko.Tu se ne smije biti sebičan i držat svoj znanje za sebe(kako su radili naši stariji,neki su svoje tajne nosili sa sobom u grob,,nisu tili reć).

    Ps
    skupa ti je žica za ćibice 1,2mm hahahahhahahha
    pavao
    pavao


    Broj postova : 100
    Age : 43
    Location : makarska
    Registration date : 25.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by pavao pon 26 srp - 1:01

    bizar.zg je napisao/la:
    zoranV je napisao/la:Gdje nam se izgubio Bizar,dobro bi nam i on došao sa školom,uf,oprosti Gorane,htio sam reći sa fakultetom? Najgore je što sam ja još u dječijem vrtiću,a možda iduću godinu budem u predškolskom,ali ću polagati vanredno ,po dva razreda Very Happy cheers
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Guštam čitam (zdebljao sam se dva kila) koliko mi je vas drago čitat.
    -A kad si me povukao za jezik( malo će pravit pametan) Ja sam vam forumaši naveo Kocu na ovu temu, Ja sam Kocu skrenuo s prehrane, bojica, uzgoja.... Ja znam gdje je on jak, usput učim, već sam rekao-napisao da sam tu slab kod širenja i dizanja( nema me nigdje-nije sramota priznati).Nemam što reći, ni dodati.
    -ZoraneV, nedavno su mi rekli "takozvani"fakultet, pa sam se sijetio vica gdje su homoseksualcu vikali da je "bijedni peder", a on( našao se uvrijeđen) njima: Kome ti "bijedni".
    -Drago mi je da je Angel ponovo ovdije, sad više nisam naj baniraniji-kažnjavaniji...hahahaha.
    - Svi filozofi ovoga svijeta se slažu da je smisao života sreća. A onda se svi razilaze kako doći do sreće...... htio sam reći sve što nas Koce uči, u prvom dijelu za mene nije prihvatljivo(moje ptice o1.1o. su stare 5.mjeseci, a Kocine tek "zuje"), ali u drugom dijelu (od 12.mj 1.mjesec) me spašava,a u konačnici imamo isti cilj. Pohvale Koce, imaš dvi kave u Mendule. Pozzzz
    ima jos i bolji vic di je jedan takozvani gosp.s takozvanog fakulteta mislio da ce mu grdelini bolje pivat ako ih stavi u wc skoljku,ali jebi ga nije racuna na zenu koja je pustila vodu da gov.. odu,jeli tako profesori uce ucenike,
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sina BL pon 26 srp - 10:54

    Drago mi je da se Split udruzio i izmirio, zajednickim snagama bi i rezultati trebali brze doci.

    Pozdrav VINKO, drago mi je da si se vratio na forum, gustao sam prije citati tvoje postove a i razmjenjivati PP o pjevu grdelina.

    Ako se mestri sada raspisu kako su poceli, mnogi ce moce puno nauciti study

    Pozdrav! cheers
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI pon 26 srp - 12:15

    Pozdrav Vinko , drago mi je što si se ponovo prijavio na forum.
    Velika je ekipa sada na forumu i biti če zanimljivog štiva za čitati .
    Što više članova ,biti če i diskusija zanimljivija a svatko može reči po nešto .

    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by krstokljun pon 26 srp - 17:46

    Takodje pozdravljam povratak VINKA na forum, iako nisam stiglicar u njegovim se postovima imalo sto procitati pa mislim da bi iste trebalo vratiti bez obzira sto je on zahtijevao brisanje.
    Naravno ako je tehnicki izvodljivo i ako se autor slaze. Very Happy
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 57
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce pon 26 srp - 18:08

    Dvije naoko nevažne stvari sam pročitao u vašim komentarima što se tiče školovanja.Zoran u jednom trenutku kaže "nije bitan mjesec nego sistem školovanja",a Bizar kaže "moje ptice su 01.10 stare 5 mjeseci,a kocine tek zuje".Na nekakvoj zamišljenoj listi školovanja od 1-10,ove dvije rečenice bi zauzimale 8.i 9.mjesto po vrijednosti.Nemojte mislit da moja škola slučajno počimlje 01.09.,a ne 01.06.Isto tako ne školujem slučajno mlade iz zadnjih kovada.Ovo nema veze sa učiteljem,jer tako bi učio sa učiteljom iz škura koji bi 9. i 10. mjesec bio u topu,isto kao i sa učiteljom koji se tek prominija.Znači,iz mojih dugotrajnih bolnih grešaka,ne formirajte školu pjevanja grdelina prije 01.09.Dvije stvari su u povjesti tičarstva upropastile najviše grdelina (zijadi),jedna naša-nestrpljenje,a druga grdelinova-špirit.

    pozdrav školci
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Dax BG pon 26 srp - 18:42

    Pozdrav poklonicima i poznavaocima svih skola od Vardara do Triglava. Malo me "stis'o pos'o" i nemam vremena za pisanja-samo citam postove. Necu komentarisati ptice jer svoje nemam vec par godina, a drago mi je da ste i dalje aktivni na forumu.
    Vidim da se vratio barba Angel i saljem mu posebne pozdrave kao ljubitelj dobrih ciba i ptica, a poseban pozdrav za Marka Kaluna kao i obicno. Svima vama puno srece u daljem uzgoju i skoli zeli vas Dax BG.

    PS ne komentarisem ptice jer sam "ogluvio" od strasnih zijada, dzija i zijadura Very Happy
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV pon 26 srp - 19:02

    koce je napisao/la:Dvije naoko nevažne stvari sam pročitao u vašim komentarima što se tiče školovanja.Zoran u jednom trenutku kaže "nije bitan mjesec nego sistem školovanja",a Bizar kaže "moje ptice su 01.10 stare 5 mjeseci,a kocine tek zuje".Na nekakvoj zamišljenoj listi školovanja od 1-10,ove dvije rečenice bi zauzimale 8.i 9.mjesto po vrijednosti.Nemojte mislit da moja škola slučajno počimlje 01.09.,a ne 01.06.Isto tako ne školujem slučajno mlade iz zadnjih kovada.Ovo nema veze sa učiteljem,jer tako bi učio sa učiteljom iz škura koji bi 9. i 10. mjesec bio u topu,isto kao i sa učiteljom koji se tek prominija.Znači,iz mojih dugotrajnih bolnih grešaka,ne formirajte školu pjevanja grdelina prije 01.09.Dvije stvari su u povjesti tičarstva upropastile najviše grdelina (zijadi),jedna naša-nestrpljenje,a druga grdelinova-špirit.

    pozdrav školci


    Koce ,slažem se sa tobom, i ja ću školovati mlade iz devetog mjeseca.Upravo mi je jedna grdeluša snijela danas prvo jaje i ako bude sve u redu ,mladi bi se izlegli oko 12.08. i taman negdje oko 10.09 bi se mogli odvajati i stavljati na učenje.To je dobro iz dva razloga,prvo-moj učitelj bi se trebao do tada izmitariti i početi lagano sa pjesmom,a drugi- grdelin-otac će već biti u dubokom mitaru i prestat će pjevati ,tako da će mladac biti bez podloge za pjesmu i sve što će naučiti ,trebao bi naučiti od učitelja.
    I tu se slažem sa tobom- mlade ne uči ptica koja je dignuta i koja batuda u sav glas ,već ona koja pjeva u verši i u pola glasa.Jako važno je naglasiti da učitelj ne može biti svaki grdelin (naravno ,mislim na pjevače). Jer razlikuje se pjevač od pjevača.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel pon 26 srp - 20:21

    zoranV je napisao/la:I tu se slažem sa tobom- mlade ne uči ptica koja je dignuta i koja batuda u sav glas ,već ona koja pjeva u verši i u pola glasa.Jako važno je naglasiti da učitelj ne može biti svaki grdelin (naravno, mislim na pjevače). Jer razlikuje se pjevač od pjevača.

    Pozdrav svima!

    Zamolio bi komentare eksperata (Marin, Koce, Bizar, Vinko,... da ne nabrajam više) za pjev da malo iznesu svoja iskustva na relaciji prva, druga, treća kovada (u prirodi) i učenje pjeva bilo od očaka bilo od drugih mužjaka i ostaloga. Znamo da su zadnji mladi pogodni za školu jer su "tabula raza". Zašto ne prvi, drugi, nego treći (9 mjesec) a zašto ne i prvi i drugi i treći? Dešava se vrlo često da i ptice preko 3 godine u mitaru promjenu dio svoje pjesme (priča oko učenja nije završena) pa po tome i mladi iz prve dvije kovade mogu učiti (možda i bolje jer im škola traje koji mjesec više).

    Zašto ne može očak u špiritu nego u verši? U prirodi očaci pjevaju punim glasom u vrijeme parenja i mladi ih slušaju u gnijezdu na udaljenosti od 10 - 20 metara a kasnije i u pratnji. Što se dešava s pjesmom ako slušaju "špiritane" očake?

    Ovdje se mogu uključiti i uzgajivači kanarinaca pjesme jer pitanje je sljedeće:

    - koliko je pametno učiti mlade tiće ukoliko ne poznajemo njihovo podrijetlo (prirodni grdelini - kanarinci od loših roditelja)? Mislim da ovdje ne pomaže faktor sreće i ako ispadne - ispadne. Po meni ovdje leži jedna od tajnih dugogodišnjih neuspjeha u školovanju. Rad s lošim materijalom za pjesmu.

    Po meni je svaki mladi mužjak (pjesmom) produkt genetike, slušanja očaka, majke (javljanja i pirliti), drugih mužjaka i drugih ptica koje susreću u svom životnom prostoru.

    Moja pitanja su usmjerena u pravcu edukacije pa bi molio bez kontri u odgovorima. Hvala svima.

    Pozzz
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet pon 26 srp - 21:19

    koce je napisao/la:Dvije naoko nevažne stvari sam pročitao u vašim komentarima što se tiče školovanja.Zoran u jednom trenutku kaže "nije bitan mjesec nego sistem školovanja",a Bizar kaže "moje ptice su 01.10 stare 5 mjeseci,a kocine tek zuje".Na nekakvoj zamišljenoj listi školovanja od 1-10,ove dvije rečenice bi zauzimale 8.i 9.mjesto po vrijednosti.Nemojte mislit da moja škola slučajno počimlje 01.09.,a ne 01.06.Isto tako ne školujem slučajno mlade iz zadnjih kovada.Ovo nema veze sa učiteljem,jer tako bi učio sa učiteljom iz škura koji bi 9. i 10. mjesec bio u topu,isto kao i sa učiteljom koji se tek prominija.Znači,iz mojih dugotrajnih bolnih grešaka,ne formirajte školu pjevanja grdelina prije 01.09.Dvije stvari su u povjesti tičarstva upropastile najviše grdelina (zijadi),jedna naša-nestrpljenje,a druga grdelinova-špirit.

    pozdrav školci

    dobro kazes...upravo je nestrpljenje glavni razlog gresaka, pogotovo kod onih mladjih, kao sto sam ja... i to ne samo kada je u pitanju pjev, nego i ptice uopste i parenje...
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet pon 26 srp - 21:25

    koce je napisao/la:
    Djordje,ja nisam pokušava učit u letilici,ali mi prijatelj ima fenomenalne rezultate.Samo to je letilica ko soba,i u njoj desetak mladi i učitelj.Godinama mu ide odlično,ja nemam uvjete,ali bi isto to radio.

    čujemo se

    ima tu nesto, sa ucenjem u letilici...pored toga sto cuju ucitelja kako pjeva, mladi posmatraju kako se javlja, zavija i uopste kako izgleda ponasanje odrasle ptice... ipak je to nesto sto se uci, mladji od starijih...
    isto tako, ako se ostave (iako bi svakako bilo vrlo pozeljno da se izbace oni koji ocigledno ne zasluzuju da ostanu) zajedno sa uciteljem do proljeca, mogu da ga prate dok se dize u formu i dignu se zajedno sa njim...
    jos jedan od razloga koji govori u prilog ovom sistemu jeste sto ovo sa letilicom prati prirodni ciklus zivota stiglica, koji se u jesen i zimu, pa sve do proljeca nalaze u jatima, da bi se onda odvojili u parove i zauzimali teritoriju...da li sam u pravu ili mi se samo cini?
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 57
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce pon 26 srp - 23:17

    Carduel,u genetiku se neču mišat jer ima puno pozvanijih od mene za tu temu.Pišem o onom u što sam siguran bar do sada.Kad formirate školu recimo 01.07,pretpostavka je da su mladi več tu,i da je učitelj u top formi,jak,siguran,glasan i na batudi.Sad če mo preskočit tri mjeseca i dolazimo u 01.10.Mladi su zdravi,obučeni,recimo da su tri,četiri naučila,a ostali su škartani.Što če sada ti mladi adolescenti raditi nego emitirati učitelja,špiritavati se,pivati jedan na drugog,pokušavati tuči batude,a tek je 01.10.Moji mladi u to doba tek zuje,a u njihov stadij će biti tek u drugi mjesec.Sad nastaje teško riješiv problem,kako održati mlade lavove na ispravnoj zijadi koju su naučili, kroz period 10.11.12.01.02.03.04.05.06.07.mjesec,a oni već 01.10 imaju 5 mjeseci starosti,željni pivanja,puni špirita.Moje iskustvo:ako se ne pokvare do nove godine,onda će sigurno do 01.02,ako ne onda sto posto kroz 4.-5.mjesec(ovdje će se mnogi prepoznati)Ja sam pokušavao sve i svašta,ali čiba ne može pratiti prirodu,ma što radili.U prirodi je muk 11.12.01.mj i borba za preživljavanje,tako da se grdelini skroz drukčije ponašaju.Poanta je da kasnijim školovanjem skračujemo mogučnost kvarenja pjesme,osim toga kasniji mladi su u pravilu manje špiritani prvu godinu,nego prvi mladi,što je kod školovanja poželjno,a špirit će doči dogodine.Najbitnije ih je dovest do mode u ispravnom stanju.Naravno prijatelji da je bilo iznimaka,ovo je samo moje iskustvo i zato se držim kasnijeg školovanja,bilo da učim sa grdelinom iz mode,grelinom u topu,baštardom ili nečim trečim.Još nešto,ja kad ovo pišem uvijek mislim na S.T.P.pivanje sa zijadama kakve ja volim,a one su puno problematičnije za održati nego recimo tvrđe,baritonskije zijade,ovima mojima svaka dlaka smeta.Pozdrav školi pivanja.

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 19 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 14:16.