Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+68
Branislav1
Tomislav
MIKI
lepi
zako
krepat ma ne molat
saly
relja
veseljko
zijada
Simona
shoei.dm
zelandur
DUbirds
blizanci
matija
skopski maestro
works
Vrbanja
sturcla
patrik
Mozaik
trava
ikayke
budisic
seadriver
kemo89
crv
Harzer
markozd
danijelvr
zoranV
MARIN
dragutin rajnović
Sasha
vixan
čajka
Dule
krstokljun
Carduel
grujo
refa95
Siskin
mutacija
evmolp
komiza
kreso
Vasko-MK
Merlo
dr.nenad86
pippo
Border
vlado
sgobin
Renato.M
PESTI
faganel
ticar
zvrcko sen
dzemal_sa
franeperuzovic
sestoperac
Santa
Dean
bocka
opalnaissus
Miljenko
malinois
72 posters

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Carduel pet 5 oľu - 11:22

    ticar je napisao/la:

    ma dva desna su muški RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Icon_lol ,to si čuo da su okruglija ženke a špicasta muški.ima nešto u tome.

    Čini mi se da je tako! Čak su nešto govorili da neke ptice legu mlade u paru (1 muško i 1 žensko).
    Santa
    Santa


    Broj postova : 63
    Age : 43
    Location : Beograd
    Registration date : 05.11.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Santa pet 5 oľu - 23:18

    Stanje kod mene, od 2 zenke 8 mladih se ispililo juce(edna 3 komada jer sam jedno jaje razbio nepaznjom i druga 5 kom)... Danas sam im davao CeDe ali zenke ni da omirisu, jedu samo seme. Skuvao sam zato jaje popodne, i vidim da su veoma malo pojele. Sta dalje? Kijavo seme nisam davao, cekam da isklija, stici ce sutra.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by malinois sub 6 oľu - 0:21

    Santa je napisao/la:Stanje kod mene, od 2 zenke 8 mladih se ispililo juce(edna 3 komada jer sam jedno jaje razbio nepaznjom i druga 5 kom)... Danas sam im davao CeDe ali zenke ni da omirisu, jedu samo seme. Skuvao sam zato jaje popodne, i vidim da su veoma malo pojele. Sta dalje? Kijavo seme nisam davao, cekam da isklija, stici ce sutra.

    pozdrav Santa

    Sutra ces znat hrane li zenke .Nece one prvih dana bas toliko jesti jajcane hrane .Ako pocnes davat kuvano jaje onda ces morat to radit do kraja .Klijavo sjeme je odlicno ubacit u jajcanu hranu .
    danijelvr
    danijelvr


    Broj postova : 254
    Age : 43
    Location : Vranje-Srbija
    Registration date : 07.11.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by danijelvr sub 6 oľu - 15:18

    Santa Malinois je upravu, tog dana kad se mladi ispile nije im ni potrebna jajcana hrana jer oni nisu jos istrosili onaj zumanac cime su se hranili u jajetu, tad im je vise potrebna toplota zbog toga zenka tada i vise lezi na njima nego sto ih hrani. Jos jedno da napomenem, zenka tih zadnjih dana stvara neku vrstu kase koja je mladim pticima veoma potrebna, nesto poput prvog majcinog podoja i onog kolostruma pomocu koga se stvaraju antitela sto je neophodno za dalji razvoj.Ona ih prvo hrani time, a drugog dana im mozes staviti jajcanu hranu, ali me bas cudi ako si zenkama davao u pripremi CD-ovu hranu one ce vrlo rado hraniti njome mlade.
    Probaj da u rendano jaje dodas tu gotovu hranu kako bi je omeksao vlagom iz jaja i mislim da ce je tad uzimati bez problema...
    Pozdrav...
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by kreso čet 11 oľu - 0:12

    ovako kako se smatra da je godisnje pravilo da se ide do tri ture po zenki da odradi ako je zenka odlezala na neplodnim jajima dali to znaci da se mogu jos dvi ture obavit ili se mogu tri be zobzira na neuspjelu tu prvu
    markozd
    markozd


    Broj postova : 111
    Age : 53
    Location : zadar
    Registration date : 09.02.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by markozd čet 11 oľu - 0:44

    pozdrav Krešo ,svatko te polu-ture broji na svoj način, moje mišljenje je da to ipak tura i da odradiš s tom ženkom još 2 đira cheers
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by kreso čet 11 oľu - 0:57

    ok hvala!
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Harzer čet 11 oľu - 15:28

    malinois je napisao/la:
    Santa je napisao/la:Stanje kod mene, od 2 zenke 8 mladih se ispililo juce(edna 3 komada jer sam jedno jaje razbio nepaznjom i druga 5 kom)... Danas sam im davao CeDe ali zenke ni da omirisu, jedu samo seme. Skuvao sam zato jaje popodne, i vidim da su veoma malo pojele. Sta dalje? Kijavo seme nisam davao, cekam da isklija, stici ce sutra.

    pozdrav Santa

    Sutra ces znat hrane li zenke .Nece one prvih dana bas toliko jesti jajcane hrane .Ako pocnes davat kuvano jaje onda ces morat to radit do kraja .Klijavo sjeme je odlicno ubacit u jajcanu hranu .

    pozdrav Santa,

    Malinois je potpuno u pravu. Mnogi preporučuju da se prvog dana ni ne daje mekana hrana na bazi jaja (jajčane mješanice). Ptič kad se izvali ima još hrane u žumanjčanoj vrećici za 12 sati, amože preživjeti i 24 sata bez hrane. teška hrana opterećuje njegov probavni sustav koji još nije u punoj funkciji.
    Osobno im prvi dan uvijek dajem laganu hranu, kus kus i zelenje. Klijava je vrlo OK.
    Iz iskustava nekih uzgajivača, pojava crne točke se izbjegava na ovaj način. Imaš interesantan članak g. Josipa Markovića na ovu temu na stranicama Zagrebačkog društva za zaštitu i uzgoj ptica.
    avatar
    Gost
    Gost


    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Gost čet 11 oľu - 15:46

    Prema mom iskustvu 80% spicastih jaja su muzjaci kad se izlegu, a 90% se moze raspoznati pol u prvih nekoliko dana. Naime, kada zenka ustane sa ptica krene se rukom prema njima i skoro sigurno muzjacici ce se povuci u gnijezdo prvi tj. uvuci glave.
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by vlado čet 11 oľu - 19:16

    Rano određivanje pola goluba-od jajeta pa dok ne polete
    « : Studeni 26, 2009, 20:09:53 » Citirati ovo u Odgovoru
    Rano određivanje pola goluba je od velike važnosti, barem ja tako smatram, iz razloga što nisam pristalica masovnog izvođenja mladih a i nije baš finansijski pametno s obzirom na cenu takmičenja. Dakle pošto ne takmičim sa većim brojem od 20 golubova, često ni ne ležem više od 20 komada godišnje, kroz treninge i takmičenje mladih ih proberem i sledeće godine dalje selektiram i ostaju na kraju kao dvogodišnjaci samo poneki.
    Kod mene ko ne leti i ne takmiči se taj ni ne živi.
    Svake godine ležem samo određeni broj što mužjaka, što ženki i planiram već sada broj po polovima za sledeću sezonu leženja. Kada sam bio dete , i golubario sa dedom, koji je bio zaljubljenik u Bačke prevrtače i kao svaki paor u Kokošane i Štrasere naučio sam sledeće: golubu možeš već po jajetu prepoznati pol to se kasnije može korigovati ili proveriti kod načina kljuvanja, posmatranjem kloake kada imaju oko dve nedelje i proveriti pre izletanja još jednom, golubove , mužjake ili ženke, koji nam nisu potrebni već tada možemo poslati u kuhinju iako su savršene građe. Ovo je bilo naročito isplativo kada sam gajio izložbene golubove.
    Mnogi su me učili , da po obliku jajeta može da se predvidi pol. Elem , obično je jedno jaje malo šiljatije a jedno ovalnije , kod starih golubara je vladalo mišljenje da iz šiljatog jajeta uvek "izađe" mužjak, primedba moga dede a i moja kasnija provera je bila da ovaj nenaučni šac - metod nije uvek istinit. Caka je u načinu kljuvanja i izlaska iz jajeta. Mužjačići obično kljuju počevši od šiljatijeg kraja i kada izađu ljuske su asimetrično podeljene, ženke nakjuvavaju iz sredine i to rade ukrug tako da kada izađu ostaju dve skoro jednake po veličini, pole ljuske. ako želimo dalje da proverimo i pratimo pol, u vremenu kada mladi imaju 10 dana obratimo pažnju na izgled analnog otvora- kod mužjaka je gotovo uvek gornji deo oanalnog otvora malo ispupčeniji a kod ženke je obratno , Taođe ako pogledamo u pravcu analnog otvora kod mužjaka je u obliku luka kao obrnuto slovo U, kod ženki je taj luk suprotno orijentisan. Naravno nekada nismo u stanju baš da uočimo razliku , najčešće zbog nemanja vremena ili zbog neiskustva, pa koristimo metodu "razvlačenja" i to već kada rešimo da odvajamo mlade. Princip je jednostavan, golub se jednom rukom uhvati za krajeve nogu, dakle prste a drugom rukom se uhvati kljun, kada goluba sigurno ali ne grubo držimo i on se smiri polako razvučemo goluba ali pazeći da ga ne povredimo, golub se prvo malo "bori" mašući krilima ali ubrzo se ukruti i ako je mužjak on će spustiti rep, ako je ženka podići će rep. Kod glubova pismonoša kao i kod drugih "bradavičavih" golubova moguće je po obliku nozdrva još dok imaju desetak dana odrediti pol tako što mužjaci imaju "srcastije " nozdrve gledano od gore, i kao da su više diferencirane leva i desna polovina nozdrve, kod ženki su nozdrve kompaktnije i ne izgledaju "srcasto" barem ne u tolikoj meri kao kod mužjaka.
    Kombinacijom ovih metoda uvek sam sa skoro 100% sigurnošću određivao pol goluba.
    Neko će se zapitati , zašto sve to kada ionako "letim" i sa mužjacima i ženkama. Ja jednostavno ne želim da gomilam "višak" bilo mužjaka, bilo ženki, svaki samac mora imati ženku koja ga čeka a volim i da takmičim sa samicama i to "suvom " metodom , ženke mi i bolje lete , mada sam poslednje dve sezone forsirao više mužjake ne bi li malo podigao kvalitet jata.
    Neko više voli da leti sa mužjacima i nisu mu potrebne ženke, barem ne u tolikom broju, pa sa ovim sistemom ranog prepoznavanja pola može unapred planirati maksimalan broj mužjaka sa kojima će početi treninge i selekciju.
    Ako je neko stekao ili u praksi proverio neku drugu metodu voleo bih da napiše koju reč. Sezona leženja će brzo doći, čim stiže prstenje za 2010. vreme je i za leženje


    Ovo je citat sa foruma golubova pismonoša čiji sam takođe član i kako vidite da se radi o određivanju pola kod golubova a sada bi samo trebalo da neki stručnjak od uzgajivača sitnih ptica da svoje mišljenje dali bi se ovo moglo primjeniti i na njih.
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by vlado čet 11 oľu - 19:17

    Inače autor ovog posta je RASTISLAV ŠKULEC sa područja Srbije.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by crv sub 20 oľu - 1:08

    Društvo za uzgoj i zaštitu ptica ,,Baška Voda,, zahvaljuje gospodinu Leu Ceraju iz Dubrovnika na donaciji Kanarinaca boje i stasa. Svaka čast gospar Leo!
    kemo89
    kemo89


    Broj postova : 239
    Age : 35
    Location : Prizren Kosovo
    Registration date : 20.08.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by kemo89 pet 9 tra - 21:11

    pozz ljudi imam kanarinku sa dva malca stari su danas napunili 21 dan znaci sutra imaju 22 dana zenka ih hrani pomalo ali pocela ih je i cupati praviti gnezdo a sutra ce i sigurno sneti ponovo pa sad dali ih ja smem odvoiti sutra vec znaci sa 22 dana starosti samo neznam dali cu smeti dali ce oni jesti jer sad poceli po malo da kljucaju .a i kako cu uraditi sa vodom dali ce sami piti vode iz poilice.pozz javitemi odmah hitno mije molim vas
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by seadriver pet 9 tra - 23:47

    Uf koliko je samo puta bilo odgovora na ovo pitanje u prijasnjim postovima. Ponavljamo se al neka bude. Mlade se odvoji tako da ih se stavi u zaseban kavez i zakaci na kavez roditelja. Tako ih zenka nastavi hraniti kroz zice a ne moze ih cupati. Jos je rano za odvajanje, ali kroz par dana bi vec mogao to uciniti.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by ticar sub 10 tra - 4:52

    seadriver je napisao/la:Uf koliko je samo puta bilo odgovora na ovo pitanje u prijasnjim postovima. Ponavljamo se al neka bude. Mlade se odvoji tako da ih se stavi u zaseban kavez i zakaci na kavez roditelja. Tako ih zenka nastavi hraniti kroz zice a ne moze ih cupati. Jos je rano za odvajanje, ali kroz par dana bi vec mogao to uciniti.

    npr ja ovo nikad nisam radio,kod mene sa 22-najviše 23 dana lete u posebnu gajbu u kojoj bude starija ptica koja ih uči gdje i kako jesti,jajčanu stavim na pod u neku plitku posudicu,a vodu u poilicu i u neku posudicu koja se zakači na gajbu da im bude u visini prsa.nikad nisam imao problema,znalo se desiti da pokoji tić zove kanarinku ali kad ogladni snađe se.
    kemo89
    kemo89


    Broj postova : 239
    Age : 35
    Location : Prizren Kosovo
    Registration date : 20.08.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by kemo89 sub 10 tra - 16:09

    pa ja sam ih odvoio kao da ih interesuje nesto kljucaju po podu malo hrane a vise kljuccaju rubove posudice heheh a sto se tice stavljanja u posebne gajbe to nemogu izvesti jer su takve okolnosti al tako do sutra ce sigurno poceti saostalno normalno jesti jer danas im kad kad ubacim zenku pa ih nahrani i vratim je .pozz
    kemo89
    kemo89


    Broj postova : 239
    Age : 35
    Location : Prizren Kosovo
    Registration date : 20.08.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by kemo89 pon 12 tra - 0:19

    Ljudi proslo je sve super danas kad sam ustao i otiso ih pogledati ma ljudi ne da jedu nego brisu heheh super je jedu normalno znaci kriza je prosla a i takodze kljucaju nesto oko pojilice koju sam ostavio na zemlju znaci i vodu piju i sve je super .pozz
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Siskin pon 12 tra - 0:53

    Svaka čast... Sretno imenjak
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Carduel sri 28 tra - 11:44

    Carduel je napisao/la:Pozdrav svima,

    nedavno sam gledao nekakvu reportažu o pticama pa su rekli da se može odrediti spol po izgledu jajeta.

    Da li možda ima koji expert da odredi spol mladih na osnovu ove slike? Naravno sve ovo vrijedi ako se mladi izlegu! Very Happy

    Slika 1. Gnijezdo s jajima malinoa (još 6 dana)

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Malino-first



    Slika 2. Ajmo, u kolonu po jedan! Very Happy

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Mladi-malinoi-2010

    Šta mislite sada? Koliko M/Ž?
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by budisic sri 28 tra - 11:53

    otprilike 3 zenke i jedan muzijak Very Happy
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by MARIN sri 28 tra - 12:03

    Slikaj ih odozgor.Da se dobro vide glave i leđa.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Carduel sri 28 tra - 12:13

    MARIN je napisao/la:Slikaj ih odozgor.Da se dobro vide glave i leđa.

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Mladi-malinoi-2010-1

    Pretpostavljam da je "ovaj" s otvorenim kljunom mužjak jer je pjevao klok za 9! Very Happy

    Pozdrav svima
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by MARIN sri 28 tra - 12:26

    Čine mi se sva tri muška.Četvrti se ne vidi.
    Kod malinoa najvažnije je pogledati čelo.Kod muških je intenzivnije obojano.A i leđa budu intenzivnija nego kod ženke.
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by budisic sri 28 tra - 13:49

    ova slika je vec bolja.... gornji je sigurno muzijak i desni na slici, levo je po meni zenka.... donji se ovde nevidi...

    inace muzijaci su dosta stidljiviji od zenki i uvek guraju glavu dole ka dnu gnezda, takodje kod zenkica se sem po celu i ledjima moze primetiti i belilo po obrazima....
    jos jedan interesantan nacin je i kada si u nedoumici je da; kada uzmes pticu u ruku muzijaci uvek obaraju rep na dole a zenkice rep podizu(ovaj nacin nije stopostotan ali pomaze kada je odgajivac u nedoumici)....
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by malinois čet 6 svi - 19:57

    Kraj reproduktivne sezone

    Ovo je vrijeme kad vecina uzgaivaca (kanarinci )privodi kraju sezonu leženja.Odlucio sam podjelit neka od svojih iskustava sa vama .

    Muzjaci

    Ptice koje sam koristio u parenju trudim se lagano „ohladiti“ a u isto vrijeme ne izloziti ih pretjeranom stresu .Za vrijeme reprodukcije muzjaci su bili svaki u svom kavezu .Hranjeni su odlicnom hranom ,pojacanom vitaminima ,mineralima …Sada se dovodimo u situaciju sta i kako sa njima .Previse su zestoki i usiljeni da bi ih se odmah pustilo u volijeru .Moze se dogoditi da u volijeri oni jaci pretjerano naganjaju slabije i starije i takve ptice teže dolaze do hrane i dozivljavaju stres koji se kasnije odrazi na njihovo fizicko a i zdrastveno stanje .

    Po meni je najbolji nacin poredati muzjake u kaveze ,skloniti pregrade izmedu njih i pustiti ih nek se „žestaju „ ali svaki iz svog kaveza.Hranu POSTEPENO korigirati i to na nacin da im se postepeno ukine jajcana hrana ,smanji postotak vitamina (posebno E ) .Do sad su jeli uzgojnu mjesavinu koja ih je izmedu ostalog drzala u reproduktivnoj kondiciji.Sada im postepeno u takvu hranu treba dodavati skajolu (svijetlo sjeme ).Davati jabuku par puta tjedno.Minerali obavezni.

    Rijec POSTEPENO koristio sam previse puta ali vjerujte s razlogom .

    Dovoljno je 15 do 20 dana ovakvog rezima i vec su spremni za pustanje u volijeru .Svaku pticu uzeti u ruku ,skratiti nokte ,odrezati bar centimetar repa i u svakom krilu odrezat po par letnih pera.Rep skracivam da bih na jesen bio siguran da je ptica mitarila a krilna pera da je manja „bitka“ u volijeri.Svaku pticu tretiram frontile .

    Muzjake u volijeri hranim sjemenskom hranom (50% skajola ,50% uzgojna mjesavina ) ,jajcanu hranu ponudim u pocetku 2 puta tjedno a kasnije samo jednom .Minerali i aktivni ugljen na raspolaganju .Svakodnevno ponudim nesto od voca ili povrca .Kupanje SVAKI DAN .

    Ženke

    Isti je postupak kao sa muzjacima ,jedina je razika u tome sta zenke kako koja zavrsava sa odhranom mladih stavljam u parilicu sa jos nekoliko drugih .Par dana se naganjaju i na kraju se smire .Ukinem im odmah jajcanu hranu i vitamine ,sjeme dajem kao i muzjacima ,pojacam % kalcija .U volijeru ih pustam kad se potpuno uvjerim da su izgubile nagon .

    Ovo je jako bitno odraditi dobro jer zenke treba sacuvati i za iducu godinu .Velika je greska „dopustiti „im da nose jaja na prazno .Ovo je period godine kad se zenkama treba posvetiti i to je bas glavni dio pripreme za iducu godinu .


    Po potrebi svim pticama namazati noge (krema P3). Kad zavrse mitarenje (muzjaci i zenke ) ocistiti od crijevnih parazita .

    Sponsored content


    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 5 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 17 svi - 7:16.