Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+48
zoran ptice pjevice
branimirf
komiza
crv
DAMIAN
ERVINO
brabus
9a2y
zoranV
refa95
krnjolac
topaz
CASPER
vansal
Carduel
antonio
ikayke
DOMO
twins
Zvrcko
Sina BL
ssarava1
prco999
Belobradi
baltic
riberi
alann
ticar
Boban NA
Dean
seadriver
krele
lord189
kreso
Senior
japirko1
DjordjeVet
Merlo
malinois
bocka
Dax BG
franeperuzovic
PESTI
saso78
xyz
Miljenko
zvrcko sen
MARIN
52 posters

    ŠKOLA PJEVA

    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic pet 9 lis - 16:25

    Lijepo dobra zija trebalo bi biti nesto od tebe angel Smile Svaka cast mester
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel pet 9 lis - 16:40

    Carduel je napisao/la:Evo imam jedan snimak koji je dosta star i loše je kvalitete. Dal možda netko zna otkuda je ova batuda i ako može komentar batude.

    Hvala!

    Becki valcer

    Možete li prevesti što ptica pjeva u pletivima?

    Evo saznao sam da je tić iz Livna. Ali nisam još saznao što pjeva! Zamolio bi Zvrcka da ga prevede pošto ima najbolji sluh i naravno godina iskustva.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by ticar pet 9 lis - 17:14

    ja neznam kako svi stavljaju ziju sa cd-a koji traje 8 min,točno se čuje na svakom ovom klipu da se stavlja zija iza koje se čuje odjek.

    svak bi volija da mu tić ima takvu ziju ali vi ste meni smješni sa nadoštiklavanim zijama koje su sve iste samo ih malo produžite.BAŠ STE DICA
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by ticar pet 9 lis - 23:50

    evo komad pjesme koju ja imam sa istom zijom sa odjekom koju čujem kod angelove pisme.

    znači svi se koriste istom zijom,jer nemoguće da samo zija pravi takav,isti odjek

    http://ul.to/ekrmm9
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN ned 11 lis - 0:46

    Evo vidim imali su moderatori posla.Mislim da je to o.k.Jeste ga malo pretjerali.
    Do ovakvih će situacija stalno dolaziti ukoliko ne stavljamo snimke uživo.Zato ubuduće sve ono što nije uživo ,ili se tić ne vidi,komentirajmo samo kao snimku,a ne evo vam moga tića pa ga slušajte.
    I sama snimka uživo ne mora značit da je to to.Jer večina tičara koja je i stavila uživo stavila je neke kratke snimke u kojima se čuje jedna ili dvi batude.To ništa ne znači ,jer i najšporkiji tić će zapivat koju batudu čisto.Tako zavaravamo sebe ,a i one koji to gledaju i slušaju.Snimka bi morala biti neprekidana i da traje barem 5 minuta.Tako bi stekli mnogo realniji dojam o pojedinoj ptici.Mislim da je na ovaj način realno prikazao svoje ptice Đorđe vet i na tome mu čestitam.Sve što valja i ne valja se čuje.Bilo je još nekih,da ih sad ne nabrajam,koji su stavljali ovakve snimke,ali u pravilu radilo se o ticama koje nisu u pravoj formi ,pa opet nismo mogli u potpunosti proanalizirati ptice.
    Ne treba se plašiti kritika,kao i ukoliko imamo nešto što je stvarno dobro oklijevati to podijeliti sa drugima.
    Međutim ukoliko netko drži ptice da bi promovirao sebe kao osobu i očekuje samo pohvale bolje da ih ne stavlja,jer će samo ulaziti u konflikte.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI pon 12 lis - 9:39

    Čini mi se da je CD nadmašio živog grdelina .Jedna batuda koja se ponavlja po tko zna koliko puta je čisto pranje mozga ptici i onom tko to pušta.Dovesti grdelina (živog) do batude koju on po cjeli dan ponavlja NIJE ISTO.Treba imati uho i ZNATI slušati pticu kako piva i tek tada se vidi kako je svaka od tih batuda otpjevana JEDINSTVENO.
    Video je prilično realan za pokazati ovim putem tko ima kakve ptice ,ali tu se vidi i kako grdelin GRJEŠI što pojedinci ne vole pa im je to nočna mora a da ne govorim da im je u živo čuti pticu još i veča.
    Svakom ozbiljnijem poznavatelju pjevanja je jasno da grdelin MORA ,,šporkati,, , jer ne postoje oni koji baš ništa ne grješe.
    Tko zna na kompjuteru napraviti pjev od najboljih djelova svih snimljenih grdelina gdje su španjolci zakon (imaju najbolja pletiva) , opet bravo .
    Svatko bi volio uz živog imati i onog na CD koji je SAVRŠEN , pa tko se voli tako zabavljati možda i uspije u tome.
    Kad je živi grdelin u pitanju uvjek če biti kritike , a primjetio sam da moji peglaju uvjek po svom dao ja kritiku ili ne.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by seadriver pon 12 lis - 22:50

    PESTI je napisao/la:Čini mi se da je CD nadmašio živog grdelina .Jedna batuda koja se ponavlja po tko zna koliko puta je čisto pranje mozga ptici i onom tko to pušta.Dovesti grdelina (živog) do batude koju on po cjeli dan ponavlja NIJE ISTO.Treba imati uho i ZNATI slušati pticu kako piva i tek tada se vidi kako je svaka od tih batuda otpjevana JEDINSTVENO.
    Video je prilično realan za pokazati ovim putem tko ima kakve ptice ,ali tu se vidi i kako grdelin GRJEŠI što pojedinci ne vole pa im je to nočna mora a da ne govorim da im je u živo čuti pticu još i veča.
    Svakom ozbiljnijem poznavatelju pjevanja je jasno da grdelin MORA ,,šporkati,, , jer ne postoje oni koji baš ništa ne grješe.
    Tko zna na kompjuteru napraviti pjev od najboljih djelova svih snimljenih grdelina gdje su španjolci zakon (imaju najbolja pletiva) , opet bravo .
    Svatko bi volio uz živog imati i onog na CD koji je SAVRŠEN , pa tko se voli tako zabavljati možda i uspije u tome.
    Kad je živi grdelin u pitanju uvjek če biti kritike , a primjetio sam da moji peglaju uvjek po svom dao ja kritiku ili ne.

    Vidim da je moderator odlucio pobrisati neke postove, medju njima i moj post koji je doveo do jos jednog bananja ali svaka cast, nadam se da je kraj nepotrebnim prepucavanjima. Slozio bih se sa Pestijem da je svaki grdelin prica za sebe, ali isto tako uporan i kvalitetan rad sa mladim pticama moze dovesti do dobrog rezultata. Isto tako smatram da ptica mora imati i potencijala i dobru genetsku pozadinu da bi uz pravilno skolovanje o kojem je marin jako puno pisao izasao vrstan pjevac ili vise njih, odnosno grdelin sa dobrom batudom i sa sto manjim sporkavanjima u pjesmi koji moze zadovoljiti visoko postavljene kriterije. Ipak kao sto se i kod ljudi ne radja svaki dan neki extra talenat, tako se i tesko ponavlja da iz gnijezda izadje grdelin koji ce raditi trostruko pletivo i ziju. To je rijetkost, tako da ljudi cesto sebi postavljaju visoke ciljeve koje je nemoguce uvijek ostvariti ma koliko god mi to zeljeli.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic pon 12 lis - 23:33

    :DMislim da je dobro imati cd koji moze mlade da okrene na batudu dok uce al normalno da ucitelj mora da ima tu batudu.A ako ucitelj ide u tri pletiva i ziju sto je veoma tesko doci do toga to ce skoro svaki mladac savladat ako se skoluje na pravi nacin.Lako je praviti mlade ako imas dobrog ucitelja ali kako napraviti dobrog ucitelja?mislim da je naj bolji nacin za pocetak kupiti nekog prosjecnog grdelina 200 300 e i mozda na godinu neki mladi donese pletivo sa sobom i etoga vec ide nu duplo
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 13 lis - 0:12

    baltic je napisao/la:Lako je praviti mlade ako imas dobrog ucitelja ali kako napraviti dobrog ucitelja?

    U slučaju da imamo dobrog učitelja mislim da nije baš jednostavno oškolovati nekog malca da pjeva kao učitelj ili kojim slučajem i bolje od njega. Problem je materijal kojim raspolažemo u današnje vrijeme pa mislim da zato i nema kvalitetnih rezultata. Mislim da su ptice nekada bile genetski jače po pitanju pjeva pa se taj pjev i lakše prenosio na generacije. Po meni je jedan od ispravnih puteva ukoliko imamo kvalitetnu pticu (učitelja) da idemo s njegovom reprodukcijom i da njegovi mladi mogu dati kvalitetne rezultate. A kod ostalih puteva mislim da najvažniju ulogu ima faktor sreće.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic uto 13 lis - 0:29

    Carduel je napisao/la:
    baltic je napisao/la:Lako je praviti mlade ako imas dobrog ucitelja ali kako napraviti dobrog ucitelja?

    U slučaju da imamo dobrog učitelja mislim da nije baš jednostavno oškolovati nekog malca da pjeva kao učitelj ili kojim slučajem i bolje od njega. Problem je materijal kojim raspolažemo u današnje vrijeme pa mislim da zato i nema kvalitetnih rezultata. Mislim da su ptice nekada bile genetski jače po pitanju pjeva pa se taj pjev i lakše prenosio na generacije. Po meni je jedan od ispravnih puteva ukoliko imamo kvalitetnu pticu (učitelja) da idemo s njegovom reprodukcijom i da njegovi mladi mogu dati kvalitetne rezultate. A kod ostalih puteva mislim da najvažniju ulogu ima faktor sreće.
    Je upravu si da je naj kvalitetnije reprodukcija sa tim uciteljem a dok on pari ko ce da pjeva jedino ako ima vise slicni onda je to naj jace.A faktor srece to mislim da je kad ostavis mlade da pjevaju iz genetike pa sta bude.A kad imas kvalitetnog ucitelja onda ti je to na sigurno 5-6 mladi kraj njega i od 6 ispasce 3 ista ako ne i bolja od ucitelja.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 13 lis - 0:33

    baltic je napisao/la::DMislim da je dobro imati cd koji moze mlade da okrene na batudu dok uce al normalno da ucitelj mora da ima tu batudu.A ako ucitelj ide u tri pletiva i ziju sto je veoma tesko doci do toga to ce skoro svaki mladac savladat ako se skoluje na pravi nacin.Lako je praviti mlade ako imas dobrog ucitelja ali kako napraviti dobrog ucitelja?mislim da je naj bolji nacin za pocetak kupiti nekog prosjecnog grdelina 200 300 e i mozda na godinu neki mladi donese pletivo sa sobom i etoga vec ide nu duplo

    C.d. dobro dođe kao ispomoć uz živu pticu.

    Međutim ovo da će skoro svaki mladac snimit učitelja koji ide u tri pletiva + dzija ,ako se školuje na pravi način,malo si ga pretjera.Kažeš lako je praviti mlade .ako imaš dobrog učitelja.Slažem se .Međutim što je to dobar učitelj?
    Ovaj što ide u tri pletiva +solidna dzija po meni i nije najidealniji učitelj.To je odlična ptica ,ali ne i učitelj.Mladi ga teško mogu dostići ,a još teže nadmašiti.Previše je tu mladima materijala za memorirati i reproducirati.Puno lakše je kad ih učimo sa nečim jednostavnijim ,što će lakše zapamtiti i prihvatiti i na to nadodati nešto svojega što nose u sebi.Najvažnije je da učitelj ima uvijek ispravnu dziju i da je čist.Pletiva su manje važna i poželjno je da su kraća,jer se lakše pamte.Radeći sa takvim tićom ,kratkim sa uvijek ispravnom dzijom postigli bi najbolje rezultate.Neki bi učenici nadmašili učitelja.Normalno to je neka zamišljena ptica jer ni takvih danas nema ,a kamoli onih trostrukih.
    Kad bi ja sebi birao pticu za gušt normalno izabrao bi trostrukog,a za učitelja uvijek onog kratkog.
    I još nešto.Neka pletiva mladi lako uče ,dok neka druga neće nikako.Nikad ne znaš dok ne isprobaš.Slušao sam dosta visokokvalitetnih ptica,a bile su u rukama provjerenih znalaca i nikad nisu izbacile kvalitetnog učenika.Jednostavno nisu bile za učitelja.Ima tu dosta toga što se jednostavno neda objasnit.Zato i je interesantno.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 13 lis - 0:48

    baltic je napisao/la: Je upravu si da je naj kvalitetnije reprodukcija sa tim uciteljem a dok on pari ko ce da pjeva jedino ako ima vise slicni onda je to naj jace.A faktor srece to mislim da je kad ostavis mlade da pjevaju iz genetike pa sta bude.A kad imas kvalitetnog ucitelja onda ti je to na sigurno 5-6 mladi kraj njega i od 6 ispasce 3 ista ako ne i bolja od ucitelja.

    Koliko je meni poznato da očaci i pjevaju dok pare tako da će mladi slušati njegov pjev. A faktor ti je sreće ako uloviš 50-ak komada pa da od njih imaš na kraju 2 - 3 iznad prosjeka pod uvjetom da su dobre krvi. U protivnom ništa od rezultata u pravom smislu riječi.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 13 lis - 0:51

    MARIN je napisao/la:
    baltic je napisao/la::DMislim da je dobro imati cd koji moze mlade da okrene na batudu dok uce al normalno da ucitelj mora da ima tu batudu.A ako ucitelj ide u tri pletiva i ziju sto je veoma tesko doci do toga to ce skoro svaki mladac savladat ako se skoluje na pravi nacin.Lako je praviti mlade ako imas dobrog ucitelja ali kako napraviti dobrog ucitelja?mislim da je naj bolji nacin za pocetak kupiti nekog prosjecnog grdelina 200 300 e i mozda na godinu neki mladi donese pletivo sa sobom i etoga vec ide nu duplo

    C.d. dobro dođe kao ispomoć uz živu pticu.

    Međutim ovo da će skoro svaki mladac snimit učitelja koji ide u tri pletiva + dzija ,ako se školuje na pravi način,malo si ga pretjera.Kažeš lako je praviti mlade .ako imaš dobrog učitelja.Slažem se .Međutim što je to dobar učitelj?
    Ovaj što ide u tri pletiva +solidna dzija po meni i nije najidealniji učitelj.To je odlična ptica ,ali ne i učitelj.Mladi ga teško mogu dostići ,a još teže nadmašiti.Previše je tu mladima materijala za memorirati i reproducirati.Puno lakše je kad ih učimo sa nečim jednostavnijim ,što će lakše zapamtiti i prihvatiti i na to nadodati nešto svojega što nose u sebi.Najvažnije je da učitelj ima uvijek ispravnu dziju i da je čist.Pletiva su manje važna i poželjno je da su kraća,jer se lakše pamte.Radeći sa takvim tićom ,kratkim sa uvijek ispravnom dzijom postigli bi najbolje rezultate.Neki bi učenici nadmašili učitelja.Normalno to je neka zamišljena ptica jer ni takvih danas nema ,a kamoli onih trostrukih.
    Kad bi ja sebi birao pticu za gušt normalno izabrao bi trostrukog,a za učitelja uvijek onog kratkog.
    I još nešto.Neka pletiva mladi lako uče ,dok neka druga neće nikako.Nikad ne znaš dok ne isprobaš.Slušao sam dosta visokokvalitetnih ptica,a bile su u rukama provjerenih znalaca i nikad nisu izbacile kvalitetnog učenika.Jednostavno nisu bile za učitelja.Ima tu dosta toga što se jednostavno neda objasnit.Zato i je interesantno.

    Svaka čast Marine!
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic uto 13 lis - 9:50

    Carduel nemam iskustva sa parenjem mada pokusavam vec neko vrijeme ali kako cujem iz prica od ljudi sto su vec parili grdeline da ocak cesto razbija jaja tako da ga odvoje dok zenka uzdize sama mlade a tada on ne pjeva bas kako treba .A sigurno da ima i onih pravi sto i pare i hrane i pjevaju.Nikome ne kontriram ni na kakve postove samo govorim svoje misljenje mozda i grijesim ali ako stavim tog ucitelja sto ima 3 pletiva solidnu ziju sa 6 mladi vjerujem da ce izaci minimum 2-3 slicna ako se pravilno drzi.Ne kazem da neki mladi nece da uce pjevaju samo svoje ali ovi sa mojih krajeva mladci uce sve zivo.Ako se izaberu mladci koji bi ucili i ako ucitelj pjeva kako treba nema tu fulanja.Mislim ako na taj nacin ne ide onda je besmisleno pricati o skolovanj mladi grdelina.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 13 lis - 13:34

    baltic je napisao/la:Carduel nemam iskustva sa parenjem mada pokusavam vec neko vrijeme ali kako cujem iz prica od ljudi sto su vec parili grdeline da ocak cesto razbija jaja tako da ga odvoje dok zenka uzdize sama mlade a tada on ne pjeva bas kako treba .A sigurno da ima i onih pravi sto i pare i hrane i pjevaju.Nikome ne kontriram ni na kakve postove samo govorim svoje misljenje mozda i grijesim ali ako stavim tog ucitelja sto ima 3 pletiva solidnu ziju sa 6 mladi vjerujem da ce izaci minimum 2-3 slicna ako se pravilno drzi.Ne kazem da neki mladi nece da uce pjevaju samo svoje ali ovi sa mojih krajeva mladci uce sve zivo.Ako se izaberu mladci koji bi ucili i ako ucitelj pjeva kako treba nema tu fulanja.Mislim ako na taj nacin ne ide onda je besmisleno pricati o skolovanj mladi grdelina.

    Ima svakakvih problema u uzgoju ali ako očak pravi probleme ide u ćibu koja se ostavlja u volijeri, ili kraj parilice da je u vizuelnom kontaktu sa ženkom. Mada ima i ovdje čudnog ponašanja kod ženki ali sad to nije tema na ovom mjestu.

    Ovdje nema kontriranja u pravom smislu riječi, ovdje se radi o iznošenju iskustava po pitanju grdelina. Ako bi nekom svojom rečenicom nekog uvrijedio onda bi se okanio foruma. Znači na relaciji smo ista mišljenja ili različita. Ništa osobno.

    Evo jedno moje iskustvo: Ostavio sam 2 mlada mužjaka sa 2 odrasla mužjaka koji su bili u volijeri cijelo vrijeme do proljeća. Na proljeće sam mlade izvadio u ćibe da ih preslušam. Kad divnog li čuda: jedan pokupio pjesmu od jednog a drugi od drugoj mužjaka. Sve je to bilo lijepo dok nije došlo ocjenjivanje naučenog. Popadali su ko jabuke sa stabla. Naučena su i pletiva i zijade ali na njihov način koji je bitno lošiji od učitelja. Mogli su mene učiti pjevanju i Luciano Pavarotti, Jose Carreras i Plácido Domingo ali šta mogu kad sam rođen da mogu pjevati ljestvice između bass-a i baritona.

    Rekao si ako se izaberu mladci koji bi učili, pa te mogu ovom prilikom upitati kako znaš koji bi učili a koji ne?

    Koliko je meni poznato to je u globalu faktor sreće da se nabasa na te mlade ili u najboljem slučaju da se presluša očak pa da se za učenje odaberu njegovi mladci. A svi znamo da je priroda genetski oslabila po pitanju pjeva.

    Postavlja se pitanje: što je smisao školovanja štiglića? Da li da dobijemo dobrog pjevača ili da dobijemo "pjevača" koji će ispjevati željene ture na bitno lošiji način?
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by baltic uto 13 lis - 15:26

    Mislim da su tamni tici bolji i dobro uce. A ako jos znas da sa tog kraja dobro mladi uce nebi trebalo biti problema uglavnom od 15-20 izaberes za sebe 5-6 mladi.Ma vjeruj ako ucitelj pjeva u vrijeme kada mladi uce nema fulanja .To sa volijerama nebi reko da je ućinkovito posto stari nema svoj mir kad pjeva a i moze se lako prenjeti neka bolest sa jednog na drugog.Evo jedan primjer kod mene trenutno jedan stari koji mi je naj bitniji suti jos se nije izmitarijo a mladi vec skoro jasno versaju i dabogda nesto napravim sa njim.Mislim da je jako bitno da stari pjeva na vrijeme i onda nema fulanja.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 13 lis - 16:26

    baltic je napisao/la:Mislim da su tamni tici bolji i dobro uce. A ako jos znas da sa tog kraja dobro mladi uce nebi trebalo biti problema uglavnom od 15-20 izaberes za sebe 5-6 mladi.Ma vjeruj ako ucitelj pjeva u vrijeme kada mladi uce nema fulanja .To sa volijerama nebi reko da je ućinkovito posto stari nema svoj mir kad pjeva a i moze se lako prenjeti neka bolest sa jednog na drugog.Evo jedan primjer kod mene trenutno jedan stari koji mi je naj bitniji suti jos se nije izmitarijo a mladi vec skoro jasno versaju i dabogda nesto napravim sa njim.Mislim da je jako bitno da stari pjeva na vrijeme i onda nema fulanja.

    Ne vidim razloga da ne bi ptići učili bez obzira na teren. Svaki teren ima svoje favorite. Čak je jedne godine bio objavljen članak u Batudi o tom (Pokus prihvaćanja pjesme sa vrpce). Bilo je 50 učenika i samo je nekoliko njih (na prste jedne ruke izbrojati) savladalo zadanu pjesmu u originalnu. Radilo se o vrlo neobičnom pletivu sa područja Livna. A mladi su bili sa različitih terena koliko se sjećam. Moguće je svašta ali po meni najlakše bi bilo doći do očekivanog rezultata ako bi izvodili mlade od dobrog očaka uz provjerenu ženku iz uzgoja (kao kod kanarinaca pjesme) a sve ostalo je patnja živa jer generacije ljudi su školovale štigliće i dan danas ih školuju ali rijetko kad se desi (a desi se) da neki od njih zablista u pjevu.

    Konkretno u krugu mojih ljudi s kojima se ja družim sve godinama ostaje samo na pokušajima. A ima tu godina (neke su djevojke postale i bake).
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 13 lis - 23:07

    Carduel je napisao/la:[Ne vidim razloga da ne bi ptići učili bez obzira na teren. Svaki teren ima svoje favorite. Čak je jedne godine bio objavljen članak u Batudi o tom (Pokus prihvaćanja pjesme sa vrpce). Bilo je 50 učenika i samo je nekoliko njih (na prste jedne ruke izbrojati) savladalo zadanu pjesmu u originalnu. Radilo se o vrlo neobičnom pletivu sa područja Livna. A mladi su bili sa različitih terena koliko se sjećam. Moguće je svašta ali po meni najlakše bi bilo doći do očekivanog rezultata ako bi izvodili mlade od dobrog očaka uz provjerenu ženku iz uzgoja (kao kod kanarinaca pjesme) a sve ostalo je patnja živa jer generacije ljudi su školovale štigliće i dan danas ih školuju ali rijetko kad se desi (a desi se) da neki od njih zablista u pjevu.

    Konkretno u krugu mojih ljudi s kojima se ja družim sve godinama ostaje samo na pokušajima. A ima tu godina (neke su djevojke postale i bake).

    To što ih je nekoliko od njih 50 skinulo pjesmu u potpunosti nije ni u kom slučaju loš rezultat.Ali pitanje je kakva je ta snimka bila,još konkretnije kakva je dzija bila.Jer pletiva i nisu neki problem nego dzija.Ukoliko na snimci nije bila vrhunska već neka kraća,manje vrijedna onda to tići lakše prihvate.Ukoliko se radi o onoj odličnoj da ne kažem vrhunskoj onda je ovaj rezultat od nekoliko tića koji su naučili odličan.Međutim čisto sumnjam.Volio bi to čuti.Jer da je to tako svi mi malo zagriženiji imali bi vrhunske ptice.A nije tako.

    Da je budućnost u uzgoju i da nema alternative mislim da je svima jasno.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Carduel sri 14 lis - 0:11

    MARIN je napisao/la:

    To što ih je nekoliko od njih 50 skinulo pjesmu u potpunosti nije ni u kom slučaju loš rezultat.Ali pitanje je kakva je ta snimka bila,još konkretnije kakva je dzija bila.Jer pletiva i nisu neki problem nego dzija.Ukoliko na snimci nije bila vrhunska već neka kraća,manje vrijedna onda to tići lakše prihvate.Ukoliko se radi o onoj odličnoj da ne kažem vrhunskoj onda je ovaj rezultat od nekoliko tića koji su naučili odličan.Međutim čisto sumnjam.Volio bi to čuti.Jer da je to tako svi mi malo zagriženiji imali bi vrhunske ptice.A nije tako.

    Da je budućnost u uzgoju i da nema alternative mislim da je svima jasno.

    Nažalost nije se uopće radilo o batudi, jer je to bila kombinacija nekih pletiva na neuobičajen način pa je i to mali broj mladih pokupio a tek da se radilo o vrhunskoj batudi tu bi rezultat naginjao nuli.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 22 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sri 14 lis - 22:39

    Kao šta sam obećao, evo mojih polovnjaka