Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+66
alija-zenica
skopski maestro
gramofon
sanchez33
bizar
zijada
lav
Mile
bivanzg
euzebio
LAKI
komiza
DOMO
klapa-sinj
Darko
vrca
CASPER
zoran ptice pjevice
baketin
zadranin
ikayke
ERVINO
seadriver
vlado
riberi
jope
dva grdelina
Drago_Nin
mutacija
zoranV
Boban NA
crv
Merlo
carduelismo
brabus
kreso
Sina BL
faganel
refa95
DAMIAN
baltic
Carduel
ssarava1
krele
antonio
Zvrcko
Miljenko
plafonko
Dalibor
Senior
Dax BG
rebac
krnjolac
xyz
malinois
Fago
ticar
zvrcko sen
saso78
japirko1
Dean
dragec
lord189
PESTI
DjordjeVet
MARIN
70 posters

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by japirko1 pon 2 stu - 21:42

    MARIN je napisao/la:Veli Varoš

    Danas me drži neko čudno raspoloženje.Vata me neka nostalgija za prošlim vremenima.Jednostavno mi napamet naviru neka lica ,meni dragih ljudi kojih više nema pa i događanja vezana uz ta lica.Pogađate radi se o starim tičarima kod kojih sam pohađao tičarsku osnovnu školu.Nekako me ovaj tičji forum asocirao na njih.Obuka sam se i otiša učinit đir po Velomen Varošu.Jer otamo je i cila ova tičja priča i krenula.Za one koji ne znaju Veli Varoš je pored onog dijela u i uz dioklecijanovu palaču najstariji dio Splita smješten na i neposredno uz padine Marjana.Tu su stiješnjene mnogobrojna kuće i kučice sa malim dvorima ,kaletama,balaturama i konobama.Ulice su toliko uske da njima nema prometa,bile su predviđene samo za ljude i tovare.Šečući tako došao sam i do kuće di je moj pradida živija.Još su u zidu brokve di su se širili tići.Obiša sam još neke dvore di sam ka dite zalazija.Sve je tada bilo puno pisme i batudi koje mi još dan danas odzvanjaju u ušima.Mi dica pomagali smo starijima radit čibe ,mišat višć da ne zagori,zbivali tiće i obišali nove.Za nagradu vodili su nas "u tiće"di smo trčali po one što su pali i donosili ih starijima na kontrolu i da ih očiste.Sićam se onih tičarskih batudi:vidi ovega ima oko ka balinjera,ovi je pravi ima glavu ka tetrapak od mlika itd...
    Teško je taj ugođaj nekom danas predočit.Na svakom prozoru visija je tić,a nije bilo i najmanje uličice di nije živija makar jedan ozbiljni tičar.To su u pravilu bili "mali",obični ljudi kojima su tići ,pored obitelji"bili glavna stvar u životu.Volio sam ih posječivati ,zezati se s njima,slušati tiće ,ali nažalost svega ih je nekoliko ostalo,ostarili su a većina je bivših.
    Od njih sam naučio večinu onog što znam danas i na tome im hvala,kao i na satima i satima ugodnog druženja.Smetaju me komentari kako stari nisu ništa znali o tičima i kako su ih držali na samom šemedekanu.To naprosto nije istina.Oni su izmislili i male čibe ,bez podnice ,sa žicama.A to se zadnjih 10.tak godina prodaje kao veliki izum.Znali su ih i ispravno hraniti ,a o prirodnoj pomoći u ishrani da ne govorim,Izmislili su i škuricu i postavili teorije pjeva.
    Nažalost danas je u Varošu teško čuti batudu.Umjesto čibi vise satelitske antene i klima uređaji.Neki kažu da je to napredak.Ne znam možda su u pravu.Što će nam tići kad se više nesmi lovit ,a pjeva na internetu koliko hoćeš.
    Marine na svu sreću u nas u Solinu tj.Japirku je još tako,ima nas mnogo tićara i mladih i starih što se družimo kroz cijelu godinu,razmjenjujemo tiće,raspravljamo o njima,a najdraži su izleti u želandi uz nezaobilazne gradele....u mojoj maloj ulici nas ima devet tićara,neki bolji neki malo lošiji ali iz svakog dvorišta ili balkona se čuje pjev grdelina i to je ono što me neizmjerno veseli i siguran sam da će se ta tradicija još dugo,dugo održati u mom gradu,kvartu i ulici.....
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Miljenko pon 2 stu - 21:52

    Renato, nova snimka je puno bolja. A i batuda je bolja.

    Nema ubrzavanja u taktovima. Opet cu malo cjepidlacit, pa cu rec da u prvom pletivu ima dva mala skripa, koja se jedino mogu cuti amplifikacijom i znatnim usporavanjem.

    Za ovu batudu moja ocjena je 8.5, dzija umanjuje vrijednost batudi.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by PESTI pon 2 stu - 23:05

    Kad bi uživo slušali bilo kojeg od takve klase batudaša pali bi na g----u, ali ovdje u večernjim satima raspravljamo o svemu u detalje .
    Mnogo se toga treba poklopiti u samo jednoj batudi da bi uhu bila mila , da ima prekrasna , zvonka pletiva koja završavaju sa kompletnom dzijom gdje nemožemo nači zamjerku.
    Sad bi jedan grdelin to trebao peglati sat- dva i eto savršenog... Laughing
    Kako to lako izgleda da je milina , imam par takvih ,ne traže jesti ni piti , a zovu se CD... Laughing
    U stvarnosti kod žive ptice ima svašta , pojedini sa krasnim batudama nikako da stanu na nju , i lutrija je ako je takav TOTALNI BATUDAŠ , da mu jednostavno leži takvo pjevanje , drži batudu čistom bez strila ili puno prekidanja a da ne govorim o skratjivanju dzije .
    Kod svakog grdelina druga priča , jedan prijatelj mi se tuži na grdelina da samo drži glavu u hranilici i traži što ima jesti , sve živo pojede što mu je pred nosom a jedan je od boljih pjevača koje ima. Toliko puta mu je digao živce zbog toga da nije pametan što raditi , jer kad druge raširi da pivaju oni pivaju , a ova piva sa zrnom u ustima... Laughing
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Carduel pon 2 stu - 23:23

    PESTI je napisao/la:Mnogo se toga treba poklopiti u samo jednoj batudi da bi uhu bila mila , da ima prekrasna , zvonka pletiva koja završavaju sa kompletnom dzijom gdje nemožemo nači zamjerku.
    Sad bi jedan grdelin to trebao peglati sat- dva i eto savršenog... Laughing
    Kako to lako izgleda da je milina , imam par takvih ,ne traže jesti ni piti , a zovu se CD... Laughing

    Pesti ovo si dobro napisao! Obično se desi da štiglić u nekim momentima dobro zapjeva ali jednostavno tada se ne snimi. Mislim da se ovo desilo i drugim kolegama kada su snimali svoje ptice.
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost pon 2 stu - 23:47

    Samo ću vam reći "tehniku" i način na koji je to snimano.Snimano je ja najjeftinijim mikrofonom na svitu,košta 20-ak kuna,spojen na komp.Stavio ga na prozor,mikrofon na ćibu,i to je to.
    Čovjek je to snimio radi svojih potreba,sad je na to njegovo pjevanje stavljena malo bolja zija,i to pušta njemu(sad je u modi) i mladima,koji su sa njim.
    Tako je iz čisto iz zajebancije i stavio one batude sa boljom zijom na forum,kad su ga pojedini tu iznapadali,šta je napravio za sebe,šta sad pušta.Ova snimka ,to je to,ali uživo je doživljaj puno bolji.Sam sam sebi postao dosadan u vezi ovoga tića,ako "gazda" ne promijeni mišljenje bit će i videa,kad ga snimi.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by baltic pon 2 stu - 23:54

    Ja kako mogu primjetiti na ovom danasnjem snimku zija se znatno razlikuje od jucersnjeg snimka za ovu ziju dao bi drukciju ocjenu.Jeli to ta bolja zija sto je stavljena da mladci uce?
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost uto 3 stu - 14:27

    Vidin da se razvila priča oko nečeg šta je moje ,a sve to "zahvaljujući" mom prijatelju renatu.
    Nahvalija mi je tića ko da je najbolji na svitu,a to tako nije,tić nije ni blizu tako dobar kako ga je on nahvalija.Nije ni škart, a nije ni "manga",kod mene bi rekli sridnja žalost,barem za mene.
    Čist je, ali da bi za mene bija "pravi",triba mu još dosta toga.Hvala mu.
    Balta ja ću ti odgovorit,:je, sve je produženo ,i zija i pletiva ,sve je nadoštiklavano,kako vi volite reć, i to dosta,pa ja se u kompjutere razumin.Pa ti bi bar to triba znat,ti si te tiće sluša,ili si zaboravija,ili si otada prominija kriterije vrednovanja grdelinove pisme
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 52
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by baltic uto 3 stu - 15:12

    Nemam ja opremu za to da kazem dali je stiklano ili ne ali ako nije onda taj ocak ocigledno ima vise zija ili izvodi na vise nacina .Mogu samo reci da ta pletiva dosta ljepse zvuce uzivo posto tic ima malo brza pletiva pa na snimku dolazi do sudaranja zvukova pa je mnopgo lijepse to cuti uzivo.
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost uto 3 stu - 15:50

    Balta vrime mi je od obida(ručka ),pa ću ti još na ovo odgovorit,neman ti ja vrimena za tičarske pizdarije.Tičar jesan ,ali za tičarske pizdarije nisan.Ma šta će ti oprema da vidiš je li štiklano ili nije,pa ti si to čuja uživo,tribalo ti je ostat u uvu.Ja san ih se izdovoljija,postali su mi sr.... teško,pa kad ih gadim ja možeš i ti slobodno.Meni to više ne valja ništa.Živo sr...e

    balta pozdravljan te
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 3 stu - 17:43

    angel je napisao/la:Balta vrime mi je od obida(ručka ),pa ću ti još na ovo odgovorit,neman ti ja vrimena za tičarske pizdarije.Tičar jesan ,ali za tičarske pizdarije nisan.Ma šta će ti oprema da vidiš je li štiklano ili nije,pa ti si to čuja uživo,tribalo ti je ostat u uvu.Ja san ih se izdovoljija,postali su mi sr.... teško,pa kad ih gadim ja možeš i ti slobodno.Meni to više ne valja ništa.Živo sr...e

    balta pozdravljan te

    Angel, nadam se da ne misliš ozbiljno o ovome, jer nijedan ptičar ne bi rekao za svoju pticu da je živo sr..e ako je dobila ocjenu 4 ili čak 4+.

    Pozzz
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost uto 3 stu - 19:47

    evo ovako prijatelju(čini mi se da ti onaj koji je otvorija temu najbolji CD)
    Uopće me ne zanimaju vaše ocjene (sad i zamjeram svom prijatelju šta je uopće stavija),jer baš mene briga šta tamo neki,misle o mojim tićima.Moji tići su moji tići ,držin ono šta ja tražin i volin,ne exponiram se,nije me briga šta ko misli ni govori o mojim tićima.Zaboli me za to neka stvar.Meni je bitno da ja guštan slušat svog tića,znan šta oću i kako do toga doć.Znam da će me možda moderatori odmah kaznit,ali baš me briga.Samo ću reći da mi je iskustvo sa tičarima katastrofalno,osim dva,tri čovika teško će mi u kuću furešti tičar.Zato me baš boli briga za ocjene tamo nekih,šta ih ne poznajem,a i da poznajem ako mi ne pašu,svejedno.
    Koliko god volin grdeline(pa cili san im život posvetija),toliko ne volin (veliku većinu),ljudi koji se tin bave(tičare),iako san i ja jedan od njih.
    Jer znaš,pogotovo šta ti ja živin u vukojebini,jednoj zabačenoj selendri,pa te ljudi tako i doživljavaju(jer šta se one seljačine razume u tiće,a tili bi ga).Za tića te okrene nisi reka - keks.Sva im korist bila u tome(a bilo je toga- dosta),sve san ja to maka od sebe.Ma u svemu ,ali baš u svemu traže neku svoju korist.Bižite od mene.
    Prijatelju,moji ti tići nevaljaju ništa,ja ti volin slušat,cjacjadure,striladure, kako zijada izgleda i zaboravija san; pa do toga mi je najlakše doć, sad mi priko kuće priliću,moga bi ih rukon uvatit, ne triba ih ni učit ,donesu sve sa sobon,a nekako su mi ušli i u uvo

    pozdravljam te

    ps
    ovim putem se izvinjavam prijatelju šta san ga možda- iznevjerija
    ali za njega će bit , ono šta san obeća
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 3 stu - 20:14

    angel je napisao/la:evo ovako prijatelju(čini mi se da ti onaj koji je otvorija temu najbolji CD)
    Uopće me ne zanimaju vaše ocjene (sad i zamjeram svom prijatelju šta je uopće stavija),jer baš mene briga šta tamo neki,misle o mojim tićima.Moji tići su moji tići ,držin ono šta ja tražin i volin,ne exponiram se,nije me briga šta ko misli ni govori o mojim tićima.Zaboli me za to neka stvar.Meni je bitno da ja guštan slušat svog tića,znan šta oću i kako do toga doć.Znam da će me možda moderatori odmah kaznit,ali baš me briga.Samo ću reći da mi je iskustvo sa tičarima katastrofalno,osim dva,tri čovika teško će mi u kuću furešti tičar.Zato me baš boli briga za ocjene tamo nekih,šta ih ne poznajem,a i da poznajem ako mi ne pašu,svejedno.
    Koliko god volin grdeline(pa cili san im život posvetija),toliko ne volin (veliku većinu),ljudi koji se tin bave(tičare),iako san i ja jedan od njih.
    Jer znaš,pogotovo šta ti ja živin u vukojebini,jednoj zabačenoj selendri,pa te ljudi tako i doživljavaju(jer šta se one seljačine razume u tiće,a tili bi ga).Za tića te okrene nisi reka - keks.Sva im korist bila u tome(a bilo je toga- dosta),sve san ja to maka od sebe.Ma u svemu ,ali baš u svemu traže neku svoju korist.Bižite od mene.
    Prijatelju,moji ti tići nevaljaju ništa,ja ti volin slušat,cjacjadure,striladure, kako zijada izgleda i zaboravija san; pa do toga mi je najlakše doć, sad mi priko kuće priliću,moga bi ih rukon uvatit, ne triba ih ni učit ,donesu sve sa sobon,a nekako su mi ušli i u uvo

    pozdravljam te

    ps
    ovim putem se izvinjavam prijatelju šta san ga možda- iznevjerija
    ali za njega će bit , ono šta san obeća

    Ma gledaj s tobom se slažem što se tiče tića. Držiš ono što voliš i točka. To je po meni ispravno! A što se tiče "vukojebine" tu se ne mogu složiti. Ili si čovik ili nisi! Nema veze da li živiš u gradu ili na selu i ne mogu se tako ljudi gledati. Poznati uzgajivači širom svijeta žive na periferiji i imaju vrhunske rezultate sa svojim pticama. Tako ti je to. Sto ljudi sto ćudi - ma tko će svakom udovoljit! A i ne treba.

    Puno pozdrava
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost uto 3 stu - 20:54

    "Ma gledaj s tobom se slažem što se tiče tića. Držiš ono što voliš i točka. To je po meni ispravno!"

    Još ću ti na ovo odgovorit,jer me zamara ovo.Oćeš reći reći da se slažeš u vezi tića ,a ne slažeš u vezi tičara(ljudi).Samo jedno ću ti na to odgovorit: ili si mlad pa nisi dovoljno proša,ili si naivan,ili si i jedno i drugo,ili zajebaješ,ili si jednostavno zaboravija spomenit tičare.
    Stvarno ne znan šta je od toga istina,niti me zanima ,ali ako se budeš bavija tićima,sitit ćeš se ,ne jedanput(pod uvjetom da si ti pošten i OK),šta ti je na nekom forumu govorila tamo neka neka budaletina s druge strane žice.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Miljenko uto 3 stu - 20:58

    Angel, opet se jidis bez potribe. Covik (Carduel) nije najboje razumio tvoj odgovor Baltiku (kiji isto zaj...va), pa se malo zucudio odgovoru.

    Normalno je da nase ocjenjivanje ne mora tebi znaciti nista. Pa ti najbolje znas (vidi se da se razumis u grdeline, ne moze svatko raditi onake cibe a da nije veliki zaljubljenik, to je meni sve reklo,..) kakvi su ti tici. Sto imaju dobroga, i sto ne? Sto se moze popraviti, ako ima nesto da se popravi?

    Nase ocjenjivanje je da se vidi kako tko gleda na pjesmu grdelina, sto cjeni, sto zeli postici? I kao takvo treba gledat na ovaj forum, da se porazgovara, izmjene iskustva,..sve bez ikakvog nametanja ili pebacivanja.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Carduel uto 3 stu - 21:16

    angel je napisao/la:"Ma gledaj s tobom se slažem što se tiče tića. Držiš ono što voliš i točka. To je po meni ispravno!"

    Još ću ti na ovo odgovorit,jer me zamara ovo.Oćeš reći reći da se slažeš u vezi tića ,a ne slažeš u vezi tičara(ljudi).Samo jedno ću ti na to odgovorit: ili si mlad pa nisi dovoljno proša,ili si naivan,ili si i jedno i drugo,ili zajebaješ,ili si jednostavno zaboravija spomenit tičare.
    Stvarno ne znan šta je od toga istina,niti me zanima ,ali ako se budeš bavija tićima,sitit ćeš se ,ne jedanput(pod uvjetom da si ti pošten i OK),šta ti je na nekom forumu govorila tamo neka neka budaletina s druge strane žice.

    Očito da krivo shvaćaš moje postove! Napisao sam ili si čovjek ili nisi (o. p. ili si ptičar ili nisi). Dobar čovjek ti ne može "izmusti" dobrog grdelina, to samo rade ovi drugi (uzmu ti ga dok kažeš keks - kao što si rekao). I još nešto ćibe i ćibuni su ti skroz dobri, a to dosta govori o čovjeku!

    Usput javi se na pm da malo popričamo o ćibama i ćibunima, jel može?

    Ugodna večer
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost uto 3 stu - 22:03

    Miljenko ne jidin se bez potribe.Fala bogu(još) znan šta govorin i zašto govorin,(ako si pročita pažljivije )triba bi razumit o čemu govorin.Ljudi (općenito),a pogotovo tičari(još se kod nas kaže i za golubare),triba bižat od njih,o apogotovo kad naletiš na "finjake" i "kulturnjake",a pogotovo među tičarima,biži od takvih na kilometre.

    carduel

    niti ćibe ne radin baš svakome,ako mi se čovik svidi

    ako te šta zanima pitaj

    evo sad san se sitija tebe miljenko u vezi ćiba,šta si mi posla poruku na pm,da ne bi ispalo da san bahat ili ne znan šta,jednostavno san zaboravija.
    Meni je to teški tramak,nemoj se ljutit ,stvarno mi je tramak,možda na lito ako bi se eventualno upoznali, eto nemoj se ljutit to mi je stvarno fatureta
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by MARIN ned 20 pro - 1:14

    S.T.P.-Tradicija ili breme?

    Kad sam započeo ovu temu znao sam da će izazvati mnogobrojne reakcije.Međutim nisam znao da će biti glavni razlog nesuglasica i svađa, na forumu.Šteta ,jer imao sam najbolje namjere.Prvo bi želio objasniti koji je uopće razlog što sam načeo ovu temu.Kao prvo "fetivi"sam spličanin.Svi splitski simboli ,običaji i tradicije za mene su svetinja.Za one koji ne znaju što znači fetivi da malo pojasnim.To znači da potičem iz stare splitske obitelji koja živi tu stoljećima.Preko 500 godina.Živim ,dišem i razmišljam splitski.U cijeloj toj mojoj životnoj priči i tići ,te tradicije vezane uz njih ,imaju itekako bitno mjesto. Jer s njima živim 365 dana u godini.
    Prije nego li sam se aktivno pridružio forumu proveo sam nekoliko mjeseci čitajući.Ono što me najviše iznenadilo je bilo to koliko moji mlađi sugrađani malo znaju o pjesmi i kakvim se škartima oduševljavaju.Jednostavno nisam više moga izdržat te sam odlučio o tome nešto napisat.Ima ih još koji su o tome mogli nešto reći ali im se jednostavno nije dalo i smatrali su to uzaludnim naporom.Jer govorili su kako mlađe generacije imaju "sve servirano na tanjuru"(internetu),da di će se oni toliko trudit tražeći onog "pravog"kao što smo to mi radili.Ne znam ,možda su bili u pravu.Ali ako sam uspio pomoći makar jednom ,mladom tičaru smatram da trud nije bio uzaludan.
    Nikad mi nije bila namjera ikome išta nametati ,već pomoći onima koji su za ovaj pjev i tradiciju zainteresirani.Ono što sam napisao pod ovom temom ,a i nekim drugim Vam je "splitsko ,tičarsko sveto pismo",A na vama je da izaberete hočete li ga slijediti.Pa ne idu baš svi ni u crkvu.To pismo (pravila)su takva kakva su.Ne možemo malo ovako pa malo onako.Ili prihvačamo ili ne .Krajnje jednostavno.
    Split je mali grad ,a Hrvatska mala zemlja.Iluzorno je očekivati da ova ili neka druga naša pravila budu prihvačena šire.Vrlo vjerovatno ,ako ikad budu uspostavljena pravila pjeva na evropskom ili svjetskom nivou bit će to ona koja predlože španjolci.Zato jer su velika zemlja i imaju tradiciju pjeva.I to će sigurno proći.Jer tko se bude htio takmičiti morat će po tim pravilima.Ja neću sigurno.A nadam se da će ih biti još takvih i nakon mene.ŽIVIJA S.T.P. cheers cheers cheers
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by kreso ned 20 pro - 1:35

    Svaka cast Marine , eto iako nisan grdelinas al znan neke te fetive ticare koje razmisljaju na isti nacin ka i ti i svakako da ono na koji si ti nacin otvorija temu svaki normalni grdelinas zna da ona nije niti slucajno tu otvorena ko neko bahacenje nego jednostavno dobro si reka sveto splitsko ticarsko pismo nego neki ljudi ode to iz ne znan kakvog razloga protumacili i svatili totalno krivo , pa ta teorija nije od jucer nego s kolina na kolino su stari fetivi splicani prinosili na svoje potomke i snama je to Marin podilija a svakako sloboda pojedinca je oce li to prihvatit ili nece pa eto da san grdelinas ja bi to na taj nacin glde nebitno odakle je ko , da samo napomenem s Marinon se znan vrlo kratko i ne bi tija da ja sad njega dizen ko nekog sveca ali razumin ga kako razmislja jer san ima dva susida koja su isto disala ko on sta se grdelina tice zato samo naprid Marine ne daj se otvorija si prekrasnu temu koja ima i glavu i rep i svoju veliku povjest cheers
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Merlo ned 20 pro - 1:42

    Marine ja niti sam fetivi splicanin niti sam ima grdeline koji bi kvalitetom mogli konkurirat STP_a ali uprkos svemu postujem i cjenim tradiciju STP_a i zato skidam kapu tebi i takvima koji se toga drze,a ostalima bi savjetova isto .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by crv ned 20 pro - 18:37

    Marin nije otvorio samo temu nego i srce. Ne moran bit splićanin da bi volio i poštiva lipotu.Ne triba se bojat za budučnost STP ,to je odavna brand samo ga triba registrirat.Sve dok se spominje i raspravlja pa i dok iskri-dobro je.Bojmo se tišine !
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Boban NA pon 21 pro - 11:51

    Ja opet ponavljam Marinovi postovi su nesto posebno, bez obzira sto ne posnajem splitsku tradiciju peva cesljugara uopste, jer na pravi nacin docaravaju nesto sto je vezano za tradiciju pticarstva u Splitu, te sam zahtevani pev cesljugara po toj tradiciji.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV pon 4 sij - 2:40

    Marine ili gosp.Krstuloviću ili kako već ,svaka vam čast na teorijama o pjesmi i STP,teorija vam je za pet,a i od vas čovjek može puno naučiti o pjesmi grdelina. NAGLAŠAVAM TEORIJA VAM JE ZA PET. Rado čitam vaše tekstove i mogu vam reći da mi se dosta toga sviđa i slažem se sa vama u 90% stvari. Samo naprijed ,jer vi ste jedan od rijetkih ptičara koji svoje znanje rado dijeli sa drugima,a vjerujem da u kući imate i rezultate,čestitam.
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost pon 4 sij - 15:18

    MARIN ima harizmu,ljudstvo i karakter, a to kad se pomjesa sa njegovim znanjem i iskustvom dobija se onaj trazeni orginalitet za koji se "treba rodit" . Primjetio sam da on sa svojim postovima privlaci paznju svih i onih vjernih pratioca stp-a ali i ostalih, a sve to jer postupa na pravilan nacin a i zbog gore navedenih osobina. Za one koji "znaju" netreba se puno govoriti o MARINU,neka ovo bude samo ukratko za one koji jos neznaju.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 5 sij - 18:08

    zoranV je napisao/la:Marine ili gosp.Krstuloviću ili kako već ,svaka vam čast na teorijama o pjesmi i STP,teorija vam je za pet,a i od vas čovjek može puno naučiti o pjesmi grdelina. NAGLAŠAVAM TEORIJA VAM JE ZA PET. Rado čitam vaše tekstove i mogu vam reći da mi se dosta toga sviđa i slažem se sa vama u 90% stvari. Samo naprijed ,jer vi ste jedan od rijetkih ptičara koji svoje znanje rado dijeli sa drugima,a vjerujem da u kući imate i rezultate,čestitam.

    Poštovanje gospodine Zoran V.

    Drago mi je čuti da Vam se sviđaju "moje" teorije.Ali naglašavam još jednom kako to nisu nikakve moje teorije ni pravila.Nisam ih ja izmislio.Za razliku od nekih drugih sredina ,koje nemaju ovu tradiciju i pravila Split ih ima.Ja sam samo osoba koja je to stavila na papir(internet).Ta pravila su zamislili neki ljudi ,davno prije mene.Pogotovo zato što niste iz Splita ta pravila Vas nikako ne obavezuju(poštovanje tradicije),ali mi je drago da Vam se sviđaju.
    Stalno apeliram na tičare koji nisu ni spličani ni dalmatinci da napišu ponešto o svojim tradicijama i pravilima.pa da ih usporedimo .Ali niko ništa.Pa ajde probajte Vi.Ako ne ništa pa onda makar pojasnite onih 10% u kojima se ne slažete samnom.
    A sad ono što će se Vama svidit.Nažalost ,prema MOJIM kriterijima nemam pticu s kojom bi se mogao pohvaliti.
    Ali ostaje mi moje znanje i teorija i san o savršenoj ptici.Mediokriteti mene ne zadovoljavaju.

    P.S. stvarno bi volio da nešto napišete o svojoj teoriji i pravilima.Svima bi nam stvari bile jasnije.Što se traži?
    Ukoliko Vam se to neda iz bilo kojeg razloga možete staviti nešto konkretno,iz prakse.ALI NAGLAŠAVAM IZ OSOBNE PRAKSE.To znači ono što ste sami stvorili.A ne nešto što ste kupili.Da imate para to smo već svi shvatili.
    Unaprijed čestitam!
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 0:36

    Marine ,da para imam- nemam baš(ali sam se poveo onom plati skupo da prođeš jeftino),ali sam se očito zeznuo,a i izgubio prijatelja. A šta se tiče pjesme grdelina ,htjeli mi to priznati ili ne ,ali svi mi ganjamo pjesmu po STP,ali isto tako svi mi znamo da je to veoma težak i mukotrpan posao. Ja još jednom želim da pohvalim tvoje znanje i moram priznati da sam zabilježio neke stvari koje mislim primjeniti u budućoj praksi. Ja sam mislio na onih 10% kad sam rekao ,možda sam se malo krivo izrazio, da mi nije jasno kako sa takvim znanjem i iskustvom da nemate neku dobru pjesmu tj. tića? e ,vidiš marine DA BI KRENUO NA PUT OKO SVIJETA , MORAŠ NAPRAVITI PRVI KORAK,a to je u prevodu da moraš nešto kupiti ,pa makar i koštalo da možeš početi,jer od govana ne možeš napraviti pitu. Jer svi koji se furaju i puštaju grdelinima neke miksane CD-e ,samo gube vrijeme,grdelin se ne uči na CD. A šta se tiče pjesme,zna se šta tić smije pjevati(dva-tri pletiva,zijada,ali ispravna i STOP),a ta cjacjacja,ćapćapćap,trrrrrrrrr,frrrrrrr ,kojekakve strile i gluposti NE. Iako svi mi dobro znamo da ćemo teško naći tića da u verši ne ubaci nešto od ovog smeća,ali kad se pođe dizati -Zna se. Hvala.

    Sponsored content


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 11 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 10 svi - 0:59.