Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
MARIN
kima
markozd
Mozaik
Miljenko
kreso
steva318
trnar
Dean
Fago
xyz
seadriver
ticar
zvrcko sen
ikayke
žalacST
20 posters

    prehrana lipokrom crvenih

    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST sub 10 sij - 22:15

    zanima me znam da je kod crvenih kanarinaca drukčija prehrana nego kod ostalih....zanima me sjemenska hrana...ide koliko sam upoznat drukčija nego za obične kanarince...koja točno...čini mi se da nesmi bit repice...dali je to točno....znači ženke se pred parenje karotiniraju tako da bi mladi u jaju bili obojeni...karotin se daje mladima od izlijeganja pa do kraj mitarenja...kako se daje odraslim mužijacima...samo u mitarenju ili i pred parenje...na što treba obratit pozornost kod ishrane...pišite šta više podataka
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke ned 11 sij - 0:08

    Hrana za sve crvene tipove kanarinaca je malo drukcija neko kod kanarinaca zutog tipa....
    Ukoliko ti je zelja uzgajati natjecateljske primjerke, osim genetike na koju ne mozes utjecati, ono sto svaki uzgajatelj moze utjecati jest prehrana ptica...moras zaboraviti jaja kao dodatak hrani, sva sjemenska hrana koja sadrzi luteine(izbacujemo repicu,suncokret i svu masnu sjemensku) mora biti izbacena iz prehrane jer ces dobivati obojena letna pera u zuto i slabiju nijansu crvene boje....
    Znaci sjemenska hrana u sastavu skajola, niger, lan i konoplja.... kako sam ti vec pisao preko pm.. moja preporuka ti je T3 od manitobe... od pastoncina samo i iskljucivo bijeli bilo mokri ili suhi svejedno je sve dok nema jaja u njemu... ja sam osobno izbacio koliko je bilo moguce repicu iz kompletne prehrane, cak i iz klijavog sjemena.
    Sve to drzi vodu ukoliko ides na izlozbene ptice ako ne...zanemari napisano... o karotinu koji mjesas u bijeli pastoncin sam odlucujes o tipu i kolicini za mlade ptice... da imas pravo...bilo bi dobro da ih vec karotiniras dok su u jaju... tj roditelje jer ce tako odmah po izlijeganju dobiti od njih odredjenu dozu karotina...te sa karotiniranjem ne stajes do izlozbe... doze karotina u prehrani po mogucnosti moraju biti jednake i konstane svaki dan sve do izlozbe...u protivnom moze se dogoditi dvobojnost kod ptica....

    Eto male smjernice...nadam se da ce pomoci Smile
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 0:12

    znam za T3...čini mi se da si ti čak rekao da ti tu mješanicu koristiš za sve kanarince pa i žute...tokom cile godine...a karotin daješ onda i mužjacima u pripremi za parenje...ubiti od pripreme mužjaka i ženke do kraja parenja ne prestaješ mužjaku i ženki davat karotin jel tako...zanima me šta je sa zelenilom...i voćem...dali ima nešto šta se nesmije davat
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by zvrcko sen ned 11 sij - 0:17

    ikkey kod ptice se traži da bude iste nijanse letna pera i rep ... što je puno lakše ukolikom se ptica karotinira iz gnjezda....

    znači kakvo izbjegavanje jaja i repice ne drži on mozaike već LIPOKROM CRVENE

    Lipokrom crveni poželjno ih je karotinirati ženke dok ne snesu jaje pa nastaviti od prvog dana valjanja pa sve do izložbe.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke ned 11 sij - 0:19

    Ja osobno dajem tu hranu cijele godine...jedino je pojacam sa nigerom koji nema uopce luteina....
    Ja nema zutih kanarinaca...ali i njima to mozes davati.... jadino sto kad imas zute onda dodas repice da im digne zutu boju....
    Kako ja imam mozaike...moji iz maticnog jata nisu na karotinu nikada.... a karotin pocinjem davati mladim tek nakon 42 dana od izlijeganja mladih ptica... jer za razliku od tvoji lipokrom crvenih moji mozaici nesmiju imari crvenu nijansu na velikim letnim perima...dok je kod tebe to obavezno!!!

    Ja na zelenilu ne stedim a tako ni sa vocem...iako je i ti podlozno diskusiji jer i u zelenju ima zute boje , te uzgajivaci izbjegavaju davati zelenje mladima u mitarenu..ali za sada ja nisam pribjegao tome....
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 0:20

    a mužjaku pred parenje ne treba karotin zvrcko jeli...samo ženki...dok ima mlade i pred parenje...i naravno u mitarenju....a ovo za jaja i repicu ako možeš malo pojasnit
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 0:22

    ikayke je napisao/la:
    Kako ja imam mozaike...moji iz maticnog jata nisu na karotinu nikada.... a karotin pocinjem davati mladim tek nakon 42 dana od izlijeganja mladih ptica... jer za razliku od tvoji lipokrom crvenih moji mozaici nesmiju imari crvenu nijansu na velikim letnim perima...dok je kod tebe to obavezno!!!

    da šta i reka pošto već imaš matično jato..ne trebaš ih karotinirat al kod lipokroma..i kod matičnog jata treba ženke karotinirat pred parenje...i to je jedina razlika
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke ned 11 sij - 0:23

    zvrcko sen je napisao/la:

    znači kakvo izbjegavanje jaja i repice ne drži on mozaike već LIPOKROM CRVENE

    Znam da drzi lipokrom crvene... ali posto i jaje i repica sadrzavaju odredjenu kolicinu zute boje ja ih nebi davao...ali to je moje misljenje....
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke ned 11 sij - 0:24

    žalacST je napisao/la:

    da šta i reka pošto već imaš matično jato..ne trebaš ih karotinirat al kod lipokroma..i kod matičnog jata treba ženke karotinirat pred parenje...i to je jedina razlika

    to je tocno... i tako sam i ja i senior napisali Smile
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by zvrcko sen ned 11 sij - 0:26

    žalacST je napisao/la:a mužjaku pred parenje ne treba karotin zvrcko jeli...samo ženki...dok ima mlade i pred parenje...i naravno u mitarenju....a ovo za jaja i repicu ako možeš malo pojasnit


    čitaj ne zaključuj

    ženki prije nesenja jaja počmem davti karotin kako bi mledo u jaju imalo žumanjak Crvene boje odnosno karotiniram ga već u jaju.......i sve do izložbe ako izgubi koje pero da je iste nijanse.


    stare matične primjerke poslje parenja ne dajem karotin...,,,tako da su naranča


    Zadnja promjena: zvrcko sen; ned 11 sij - 0:29; ukupno mijenjano 1 put.
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 0:27

    samo sad me zanima jedna stvar...pošto se ženki treba davat karotin pred parenje...mene zanima kako ženka taj karotin apsorbira u jaje...jer tada ženka ne mjenja perje da bi karotin ugradila u njega...nego karotin kroz izmez izlazi vanka...jer je po meni višak...ne kužim možda je glupo pitanje al me zanima
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ticar ned 11 sij - 2:30

    žalacST je napisao/la:samo sad me zanima jedna stvar...pošto se ženki treba davat karotin pred parenje...mene zanima kako ženka taj karotin apsorbira u jaje...jer tada ženka ne mjenja perje da bi karotin ugradila u njega...nego karotin kroz izmez izlazi vanka...jer je po meni višak...ne kužim možda je glupo pitanje al me zanima

    a lud li si,pa nemora minjati perije da bi karotin apsorbirala u jaje.karotin ostaje u jetri i ide tamo di ga bog tira Laughing

    pa jel ti reka senior da jaje tj žumanjak bude crven i tić odma u jaju dobiva jednu količinu karotina

    ja jaja nisam izbjegavao kod njih dapače s tim ih i hranim.i nikad nisam imao problema s bojom.crveni imaju crveni gen i to s bojom dobijaju,jedino ako se ide na bijela letna pera onda se izbaci žumanjak a ostavi bijelanjak.

    meni bilo smiješno kad su ljudi pisali na sv ljubimaca da se bijelanjak ne daje nego samo žumanjak,i onda da ne bude suvo dodaju vodu,pa koji k,.,., onda postoji bijelanjak.
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 18:07

    a moj tičar...zna sam ja da sam napisa pizdariju...al me zanimalo...hahaha...a ovo za jaja...ma ja ni ne dajem jaja...tako da mi nije bitno...koliko prije parenja da ženki počmeme davat karotin
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by seadriver ned 11 sij - 18:19

    zalac oce bit sta od slika?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ticar ned 11 sij - 18:22

    žalacST je napisao/la:a moj tičar...zna sam ja da sam napisa pizdariju...al me zanimalo...hahaha...a ovo za jaja...ma ja ni ne dajem jaja...tako da mi nije bitno...koliko prije parenja da ženki počmeme davat karotin

    pa dok je pripremaš za parenje,
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 18:25

    biće slika...al sam ih lin dignit...hahahaha...aj stavit ću sad
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST ned 11 sij - 18:37

    evo par slika...nisam neki fotograf...uskoro ću okačit bolje slike...prva slika mužjak...a druga je ženka

    prehrana lipokrom crvenih Imgp2524mp3.th

    prehrana lipokrom crvenih Imgp2534ac8.th

    evo malo ću napisat i fagin osvrt...nadam se da se neće ljutit...jer on ih je vidija uživo...i rekao mi je po obliku i veličini su izvrsni, lipokrom je super, a kategorija kod intenzivnog je isto dobra, dok kod ženke je nešto lošija jer ima mozaične zone...ženka je inmaće neintezivna...i kod mužjaka postoji još jedna greška a to je širok rep....tj. lastin rep...al kaže da sve u svemu imam kvalitetan uzgojni materijal
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by seadriver ned 11 sij - 19:09

    Dobre tice!
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST pon 12 sij - 18:52

    a pokazat će vrijeme koliko su dobre...al ja sam zadovoljan...sad ih dobro...dobro pripremit i onda na parenje...da izvućem što više mladih od njih
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by xyz uto 13 sij - 9:41

    Neki moji osvrti u vezi tih prehrana i boja perja.

    Niste spomenili crvenu jajčanu smjesu, Gold patee red od Orlux-a, mislim da i Orlux sad spada pod Versele Laga korporaciju.

    To je hrana baš za crvene kanarince, i pojačavanje crvenila kod svih ptica.

    Zašto radije to ne bi davao, nego bjeli pastoncin ili samo bjelanjak..

    Pošto ja u zadnje vrijeme držim ptice samo crvene, smeđe i bijele baze,
    a zelene i žute uopće ne, ova tema i proučavanje utjecaja hrane na boju i te kako me zanima.

    Primjećujem neke zanimljive stvari,

    mozaik kanarincu se kako je u toplom i kako počinje sve više pjevati povečava intezitet crvenila maske, slično kao i grdelinu kad dolazi u žestinu.

    Kad sam ga dobio, bio je na crvenim particijama skoro narančast, sad je skroz crven, kako dobija nagon za parenje.

    Crvena lipokrom ženka na balkonu na hladnom je postala skoro skroz narančasta, valjda jer nema nimalo nagona za parenjem.

    Znači boja nije stalna, pojačava se i smanjuje.


    I to posebno primjećujem od kad sam poslušao Fagu, izbacio repicu i pojačao niger, lan i konoplju.

    Za boju je dobro i zelenilo, naravno, primjetio sam da obična zelena salata svako drugi dan, daje krasnu nijansu narančaste, koju niger i konoplja dovedu u crvenu.

    Naravno, ne treba zaboravit na omjere hrane, i davati sad konoplje i nigera previše, to je onda opet loše za pticu.

    Ali u umjerenim količinama, jako ljepu crvenu daju.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke uto 13 sij - 13:52

    drazenxp je napisao/la:Neki moji osvrti u vezi tih prehrana i boja perja.

    Niste spomenili crvenu jajčanu smjesu, Gold patee red od Orlux-a, mislim da i Orlux sad spada pod Versele Laga korporaciju.

    To je hrana baš za crvene kanarince, i pojačavanje crvenila kod svih ptica.

    Zašto radije to ne bi davao, nego bjeli pastoncin ili samo bjelanjak..

    Drazene to igra ako ces drzati ptice za svoju dusu doma.... ali ne i ako mislis ici na izlozbe.... mozes zaboraviti karotiniranje sa tomm gotovom hranom... jer je ona preslaba za izlozbene ptice...
    To sto je gore nacrtan crveni kanarinac je daleko od istine da je to bas za njih... za crvene kanarince je bijeli pastoncin + karotin koji dodajes u omjeru kako ti pase...opet ponavljam za natjecateljske ptice!!!
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by zvrcko sen uto 13 sij - 18:59

    ikayke je napisao/la:
    drazenxp je napisao/la:Neki moji osvrti u vezi tih prehrana i boja perja.

    Niste spomenili crvenu jajčanu smjesu, Gold patee red od Orlux-a, mislim da i Orlux sad spada pod Versele Laga korporaciju.

    To je hrana baš za crvene kanarince, i pojačavanje crvenila kod svih ptica.

    Zašto radije to ne bi davao, nego bjeli pastoncin ili samo bjelanjak..

    Drazene to igra ako ces drzati ptice za svoju dusu doma.... ali ne i ako mislis ici na izlozbe.... mozes zaboraviti karotiniranje sa tomm gotovom hranom... jer je ona preslaba za izlozbene ptice...
    To sto je gore nacrtan crveni kanarinac je daleko od istine da je to bas za njih... za crvene kanarince je bijeli pastoncin + karotin koji dodajes u omjeru kako ti pase...opet ponavljam za natjecateljske ptice!!!
    ikey ovo pocrtano ti ne drži vodu.......



    crvene kanarince je žuta jajčana + 10 g karotena ..

    za mozaike je bijela jajčana + 10g karotina
    ijako je žutilo na krilu vezano čisto za genetiku ,,,,,ali lakše ga je prikrit

    za bijele dominantne bijela jajčana

    za recesivne bijele je žuta jajčana
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by žalacST uto 13 sij - 19:02

    zvrcko e sad ni ja ništa ne kužim pa svi kažu da za crvene ide bijela jajčana s karotinom...a sad ti kažeš žuta...sad me baš zanima zašto i u čemu je razlika...ipak ti držiš lipokrom crvene pa me zanima iz prve ruke šta ti daješ
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by zvrcko sen uto 13 sij - 19:36

    drazenxp je napisao/la:Neki moji osvrti u vezi tih prehrana i boja perja.

    Niste spomenili crvenu jajčanu smjesu, Gold patee red od Orlux-a, mislim da i Orlux sad spada pod Versele Laga korporaciju.

    To je hrana baš za crvene kanarince, i pojačavanje crvenila kod svih ptica.

    Zašto radije to ne bi davao, nego bjeli pastoncin ili samo bjelanjak..

    Pošto ja u zadnje vrijeme držim ptice samo crvene, smeđe i bijele baze,
    a zelene i žute uopće ne, ova tema i proučavanje utjecaja hrane na boju i te kako me zanima.

    Primjećujem neke zanimljive stvari,

    mozaik kanarincu se kako je u toplom i kako počinje sve više pjevati povečava intezitet crvenila maske, slično kao i grdelinu kad dolazi u žestinu.

    Kad sam ga dobio, bio je na crvenim particijama skoro narančast, sad je skroz crven, kako dobija nagon za parenje.

    Crvena lipokrom ženka na balkonu na hladnom je postala skoro skroz narančasta, valjda jer nema nimalo nagona za parenjem.

    Znači boja nije stalna, pojačava se i smanjuje.


    I to posebno primjećujem od kad sam poslušao Fagu, izbacio repicu i pojačao niger, lan i konoplju.

    Za boju je dobro i zelenilo, naravno, primjetio sam da obična zelena salata svako drugi dan, daje krasnu nijansu narančaste, koju niger i konoplja dovedu u crvenu.

    Naravno, ne treba zaboravit na omjere hrane, i davati sad konoplje i nigera previše, to je onda opet loše za pticu.

    Ali u umjerenim količinama, jako ljepu crvenu daju.


    DRAGI DRAŽENE puno toga si napisa crvena boja nema veze sa vanjskim utjecajima temperaturom niti je vezana za spolno sazrijevanje kao u divljih grd.

    osim karotena u prahu ima i prirodni karotin kao mrkva , kostrić, bobice drače itd pa se moglo dogodit da si davanjem karotinira da nisi ni svjesan....

    Ovo je tema koja traži više vremena ali evo samo neke natuknice

    crvena maska kod grdelina nema veze sa lipokromskom bojom i nemože se karotinirati bojom za kanarince ... njegova boja je boja kao kod egzota - amadina te se na tu boju utjeće sa spirulinom


    2 žalac
    2 ikay
    a zašto bijela kad se crvena boja dominantna na žutom .... crveni karotin će opiturati pticu tako da žuta boja i repica nemaju učinak nikakvi a hrana žuta je jeftinija od bijele....
    druga je stvar ako čovjek ima mozaike i crvene skupa pa da se ne jeb.... sa dvije voljere dvije hrane onda je to opravdano ali ako držiš samo crvene to je bacanje para u vitar ...
    ijako sada je i to upitno jer je naputak COM-a da se daje prednost lipokrom crvenim pticama koje su cijele karotinirane pa takmičarski lošije prolaze ptice koje nisu karotinirane u gnjezdu.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by ikayke uto 13 sij - 20:06

    ok...ja samo govorim sto bi ja uzeo da imam lipokrom crvene....

    Sponsored content


    prehrana lipokrom crvenih Empty Re: prehrana lipokrom crvenih

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 23:09.