Zvrcko sen, jako cjenim tvoje iskustvo i to šta kažeš da je tako.
Ali želim da svi skupa dalje proučavamo šta i kako ide, koji karoteni, u koje ptice, pa ako treba i na skoro pa znanstvenom nivou.
Mislim šta je više rasprave, svi ćemo više znati.
Ovo sam sve spomenio i dole u temi Karotiniranje faganela, ali stavljam i ovdje, da prikažem sličnost u karotiniranju kanarinca.
Evo ja sam iskopao negdje kako su znanstvenici proučavali boju faganela, pa da podvučem crtu da isti karoten boja i kanarince.
Cjeli tekst na engleskom, ima ga toliko da boli glava, ali vrijedno čitanja:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1559882Jedna bitna rečenica:
In addition, we found that circulating levels of plasma carotenoids were mostly composed of lutein while the major carotenoid component of feathers was 3-hydroxy-echinenone, which probably originated from the metabolic oxidation of β-cryptoxanthin
U dodatku, otkrili smo da cirkulirajući nivo karotenoida u krvi je najviše sastavljen od luteina, dok je glavni karotenska komponenta koja ide u perje 3-hydroxy-echinenone, koji vjerovatno potječe od metaboličke oksidacije
beta cryptoxanthin-a.
Znači Beta cryptoxanthin je "Bog" šta se karotena tiče u perju faganela.
O njemu ovdje:
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=nutrient&dbid=123xanthophyll - njegovo "kemijsko" ime
Gdje ga ima?
The phytochemical beta-cryptoxanthin can be found in many vegetables and fruits, mainly in papaya, mango, peaches, oranges, tangerines, bell peppers, corn and watermelon. Beta-cryptoxanthin is also found in some yellow coloured animal products such as egg yolk and butter.
Sadrži ga Bogena inteziv karoten,
Šta se vidi na dnu ove stranice:
http://www.ladygouldianfinch.com/product_bogena.mgiPogotovo u ovom završnom upozorenju da ne valja previše karotena radi jetre-više nego šta proizvođač preporučuje:
*Note: A xanthophyll food dye, containing 10% xanthophyllis and canthaxanthadine is potentially liver toxic to birds and must always be used in accordance with dosages calculated by experienced canary breeders.
Mislim da je jedina razlika kod grdelina, šta je on genetski “sposobniji” za svoju krunu (masku) iz razno-razne hrane izvući šta više karotena, a druge ptice nisu tako “nadarene”, pa im treba više konzumacije baš karotinirane hrane da bi dobile boju.
Nadam se da sam korak po korak iznio neka zapažanja, i ne samo svoja, nego više od pravih znanstvenika, pa ne vjerujem da je to sve netočno.
Karoteni su isti, ptičji organizmi su drugačiji.