Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+25
SlavcoMk
zoran ptice pjevice
Dule
crv
ticar
vlado
evmolp
sestoperac
Vrbanja
refa95
trnar
plafonko
Miljenko
mipticar
xyz
kreso
Dalibor
budisic
Dean
lord189
ikayke
Zvrcko
Fago
seadriver
steva318
29 posters

    Kanarinac-problem

    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by mipticar ned 15 kol - 22:46

    Ornicur od Oropharme je komercijalni naziv za taj ljek.Baza tog ljeka je Doxyciklin 100.
    Da se nešto uštedi novaca u humanoj apoteci ima Doxyciklin 100 od Belupa i od Plive pod nazivom baze ljeka a nemaju komercijalni naziv.
    Za Doxin 200 nisam siguran jer več njegova količina baze od 200 nije ista.On se može zvati Doxin no ispod toga mora biti pravi naziv baze a u ovom slučaju ništa drugo do Doxyciklin 100.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by zoran ptice pjevice ned 15 kol - 23:19

    Mora pisati ispod genericki naziv doxicycline, a to ako se zove doxin to je samo firma sto ga pravi dala taj naziv.I ako je jaci to se izracuna, cista matematika da se dobije prava doza od npr ORNICURA(doxiciklina)-260mg koji je tacno doziran za ptice. U toj kesici je 4 gr pomenutog koji ide na 2 l vode. Ovaj doxiciklin sto ima u BL je pakovan od 10 gr, jacina 500 mg. Sve se to preracuna i dobije se prava doza!!
    avatar
    SlavcoMk


    Broj postova : 61
    Age : 49
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.03.2010

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by SlavcoMk ned 15 kol - 23:50

    Na ovog praska koi sam ja nabavio pise Doxin-200 ws a u sostavu pise: doxycycline hyclate.............100mg.
    Tylosin tartrate................100mg.
    Carrier ad........................1g
    jas ovoj lek go koristam nekolku god i imam zabelezano dobri rezultati http://www.interchemie.com/water-soluble-powders/doxin-200-ws.html
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by ticar pon 16 kol - 6:18

    ja sam davao hiramicin kapsule za humanu upotrebu,na njemu piše doxyciklin 100 mg,tetraciklinski antibiotik.s njime sam kod nekih ptica izlječio a kod nekih spriječio pogoršavanje bolesti.
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by Siskin pon 16 kol - 14:11

    Mogu li se sa nekim od ovih lijekova što ste spomenuli za humanu upotrebu liječiti gliste kod ptica?? Probao sa Nilvermom i ništa postigao nisam, uvijek ista stolica.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by Renato.M pon 16 kol - 14:30

    Siskin je napisao/la:Mogu li se sa nekim od ovih lijekova što ste spomenuli za humanu upotrebu liječiti gliste kod ptica?? Probao sa Nilvermom i ništa postigao nisam, uvijek ista stolica.
    Siskin ako nisi postignuo rezultate sa Nilvermom onda vijerovatno ti nisu gliste u pitanju. Dali si dao izmet na analizu? Ako ti ptice imaju proljev a nedati se davati izmet na analizu onda liječi ih sa aktivnim ugljenom , glinom ili sa fundačama crne turske kave. To su prirodni lijekovi za stomak pa provaj. Sretno!
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by Siskin pon 16 kol - 16:56

    Renato.M je napisao/la:
    Siskin je napisao/la:Mogu li se sa nekim od ovih lijekova što ste spomenuli za humanu upotrebu liječiti gliste kod ptica?? Probao sa Nilvermom i ništa postigao nisam, uvijek ista stolica.
    Siskin ako nisi postignuo rezultate sa Nilvermom onda vijerovatno ti nisu gliste u pitanju. Dali si dao izmet na analizu? Ako ti ptice imaju proljev a nedati se davati izmet na analizu onda liječi ih sa aktivnim ugljenom , glinom ili sa fundačama crne turske kave. To su prirodni lijekovi za stomak pa provaj. Sretno!

    Nosio sam na analizu - nađena je ASCARIS. rekli su mi da je Nilverm za to ali meni nije pomoglo ni 1%
    dejzi
    dejzi


    Broj postova : 19
    Age : 46
    Location : BiH Sarajevo
    Registration date : 14.10.2012

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by dejzi sri 26 pro - 22:29

    Mozel mi neko pomoci? Ja sam strogi amater u ovom hobiju zato vas molim za pomoc.Jedna zenka mi skripi kad dise pa sam odlucio da ih tretiram sa doxsiciklinom.Interesuje me dali da tretiram sve zenke ili samo nju jer se nalaze sve skupa u letilici. Drugo pitanje je vezano za destilovanu vodu dali je to ova voda iz marketa za pegle malo mi glupo ovo napisati ali dali je to to. I trece sto me interesuje je koliko ce to utjecati na fazu pripreme jer sam ih bas u skorije vrijeme planirao poceti spremati za parenje.Unaprijed Hvala
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK čet 27 pro - 0:18

    Zdravo prijatelju. Evo pokusacu da ti odgovorim i pomognem koliko mogu, na osnovu opisanih simptoma.
    Sto se tice skripanja, ako nisi ptice tretirao do sad protiv grinja to treba da uradis na sve ptice.
    Obicno se protiv skripanja daje Ivermektin ili preparati na bazi Ivermektina dozirani za manje ptice
    a to su Pulmomektin, Pulmosan , Antiparazitik spot- on ...Pojedini clanovi su pisali da su imali rezultata
    i sa Frontlineom COMBO. Bilo koji od ovih preparata unistice grinje i zastititi pticu narednih 4-5 mjeseci
    pod uslovom da su grinje uzrok skripanja. Ako je u pitanju prehlada onda je druga stvar.
    Aplicira se jenda kap na desnoj strani vrata ptice, tacnije na jugularnu venu koja tamo prolazi.
    Ali posto kazes da planiras pocetak pripreme za parenje, savjetovao bih ti da od tretmana do pocetka
    parenja prodje minimum mjesec dana.
    Za destilovanu vodu iz marketa ne znam sta da ti kazem posto nemam iskustva, ali mislim da je bolje
    koristiti vodu iz cesme koje je otstojala 24 h kako bi ispario hlor.
    Nadam se da ce biti sve ok sa pticama.
    Veliki pozdrav iz Makedonije cheers
    dejzi
    dejzi


    Broj postova : 19
    Age : 46
    Location : BiH Sarajevo
    Registration date : 14.10.2012

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by dejzi čet 27 pro - 0:39

    Vasko hvala ti na odgovoru.Ptice su citavo ljeto bile na basti u velikoj volijeri i nisam nista primjetio.Prilikom unosenja u stan tj. na balkon koji je ustakljen i ima grijanje primjetio sam da jedna mozaicna zenka skripi kad dise pogotovo nocu kad je sve mirno to dolazi do izrazaja.Traje to vec neko vrijeme otprilike dva mjeseca.U pocetku sam mislio da je prehladzena,jer se u sustini sasvim normalno ponasa ima normalan apetit vesela je i nepokazuje jos neke simptome bolesti. Ali sada se vac vidi da je vjerovatno zarazena tim grinjama.Prilikom unosenja u stan ptice sam tretirao preparatom Ektosol spot on koji je u sustini preparat za golubove.Sada sam nabavio Frontlain i Promektin (ivermektin)1% i neznam da li smijem ponoviti nesto od ta dva preperata.Koji je po vama bolji.Hvala i jos veci pozdrav za Makedoniju. Nadam se da cu uspjeti rijesiti problem koji me toliko muci.
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK čet 27 pro - 16:07

    Zdravo Dejzi. Ako si ptice vec tretirao preparatom spot - on, ponovni tretman bilo kojim drugim preparatima
    protiv parazita bi trebao biti nakon minimum 4 mjeseca. Znaci uzracunaj dobro, da ne bi pogrijesio i predozirao
    ptice, jer ivermektin je preparat koji deluje preko krvotoka ptice. Sto se tice Frontlinea po njegovom sustavu
    a i dosadasnjih iskustva, on djeluje iskljucivo na ekto parazite ( pipe ), tako da na grinje nema efikasnog
    djelovanja. Jedino ako od tretmana nisu prosla 4 mjeseca, mozes tretirati jedino pticu koju si primjetio da skripi
    Ivermektinom kap iza vrata.
    Pozdrav
    dejzi
    dejzi


    Broj postova : 19
    Age : 46
    Location : BiH Sarajevo
    Registration date : 14.10.2012

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by dejzi pet 28 pro - 1:25

    Pozdrav Vasko.Danas sam detaljno pregledao sve ptice i preslusao i sve je za deset.Nisam uocio nista,ptice se super ponasaju normalan apetit vesele su pravo, rado su prihvatile i kadu i okupale se sve.Jedino ta mozaik zenka skripi.Pa mozda da samo njoj kapnem kap ivermektina iza vrata sa desne strane.
    dejzi
    dejzi


    Broj postova : 19
    Age : 46
    Location : BiH Sarajevo
    Registration date : 14.10.2012

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by dejzi pet 28 pro - 1:44

    Mozel mala pomoc ako mi neko moze odgovoriti.Ako ptice tretiram Doksiciklinom dali je potrebno ukloniti grit iz kaveza za to vrijeme jer u gritu ima izvjesna kolicina aktivnog uglja?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by crv pet 28 pro - 3:21

    dejzi je napisao/la:Mozel mala pomoc ako mi neko moze odgovoriti.Ako ptice tretiram Doksiciklinom dali je potrebno ukloniti grit iz kaveza za to vrijeme jer u gritu ima izvjesna kolicina aktivnog uglja?

    Dejzi , bez uvrede ali ne budi lijen , nego pogledaj prijašnje postove vezane za tematiku koja te zanima.Vjeruj mi ovo je jedan od kvalitetnijih foruma - ako ne i naj study .
    Mislim da ti je Vasko dao ispravan odgovor , ali ti još nisi razlučio načine djelovanja insekticida od antibiotika.
    Simptomi naizgled mogu biti slični , ali su u osnovi različiti.
    Smatram da te Vasko navodio na dobru dijagnozu , a to su grinje u zračnoj ,,pjevačoj'' vrečici koja se nalazi na desnoj strani podbratka odnosno grla.
    Tipični simptom grinja dišnoga trakta je osim hripanja i šištanja koje si naveo, i činjenica da ti nametnici u čitavom jatu (ovisno o veličini jata ) odaberu jednu ili svega nekoliko žrtava.
    Ispravan način korištenja ,,Ivermektina'' su odavno apsolvirali naši majstori od kanarinaca pjesme , osobito malinoaši.Ja bih ih radije zvao MALINOISTIMA , jer se zapravo bave živim instrumentima kod kojih je zračna vrečica i glas opčenito - ono najvažnije.
    Malinois Aco , naš doajen kanarinaca pijeva je u više navrata detaljno opisao način suzbijanja spomenutih grinja ,kao i ispravan načiin korištenja preparata.
    Zato malo prosurfaj u nazad , i ne radi stvari koje nisu oprobane.
    Sretno sa liječenjem i ne srljaj. Ovo sa postavljanjem pitanja je najsigurniji način učenja.
    Inače aktivni ugljen bi trebao biti dostupan uvijek .Ono ,,aktivni'' opisuje njegovo djelovanje kao inicirajuće , i to uglavnom kod održavanja crijevne flore i higijene probavnog trakta.Ne utječe na djelovanje antibiotika .Ali zato ne smiješ istovremeno , niti neposredno nakon tretmana antibiotikom koristiti neki od probiotika.Dobro je napraviti dan-dva vitaminske terapije(AD3E).
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK sub 29 pro - 0:02

    Pozdrav. Potpuno se slazem u svemu sto je napisao Crv. Osobno smatram da davanje kemije u vidu lekova,
    gde spadaju i antibiotici kao preventivu od nekih bolesti, je nepotrebno. Jedino ako smo sigurni da je ptica
    inficirana nekim patogenima ( bakterije, virusi, gljivice ) onda bi trebalo leciti pticu i to kako je propisano.
    Praktikujem da posle svakog tretmana lekovima, najcesce su to antiparazitici dajem vitamine u trajanju od 3-4 dana,
    jedino ako se radi o kokcidiozi, tu je drugacija stvar jer ide jedino vit. K.
    U konkretnom slucaju kod naseg prijatelja Dejzi ne vidim potrebu za tretman antibiotikom, jedino ako je na bilo
    koji nacin dokazana infekcija. Krcenje smatram da bi efikasno eliminisala kap ivermektina iza vrata.
    Inace citanjem postova napisanih ranije i to od vrhunskih poznavalaca ptica je odlicna stvar, svako prenosi svoja
    znanja i iskustva a ima toliko toga da se nauci bas oko svega u vezi ptica.
    Nadam se da ce sa pticama naseg prijatelja biti sve u najboljem redu.
    Pozdrav

    dejzi
    dejzi


    Broj postova : 19
    Age : 46
    Location : BiH Sarajevo
    Registration date : 14.10.2012

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by dejzi sub 29 pro - 1:30

    Hvala Vasko hvala i tebi Crve iznimno mi je drago sto ste odvojili malo vremena za mene,jer ovakvi savjeti bar po meni nemaju cijenu.Slazem se sa tobom Crve da je ovo forum broj 1 u regionu bez daljnjeg i ovom prilikom se zahvaljujem Administratorima sto su mi omogucili da budem clan jedne iznimno dobre i kvalitetne druzine.Crve procitao sam dosta toga nisam bas sve ali pocetnik sam i nisam pohvatao bas sve terminologije oko ovog lijepog hobija u smislu jedno je teorija a drugo praksa.Nastojim da mi ptice budu zdrave i sretne jer me bas to u potpunosti ispunjava uzivam da njima bude lijepo,sretam sam kad sam u pticarniku i volim ih pravo.Ekipa na forumu je ono sto kazu boli glava. Pitao bi i postavio mali milion pitanja ali mi malo bezveze peglat raju.Hvala vam svima jos jednom. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK sub 29 pro - 1:55

    Dejzi, forumu je to i namjena. Da se medjusobno druzimo, podjelimo iskustva i pomazemo jedni drugima.
    Od kad sam clan foruma ( pocetak 2010g ) stekao sam puno prijatelja i naucio milion iskustva pticara.
    I pored toga sto sam ucio veterinu, ovde sam naisao na puno boljih nacina prevenitive i lecenja ptice
    prije svega prirodnim nacinom. Inace kako kazes zelja ti je ( kao i svima ovde ) da ti ptice budu zdrave.
    To ces postici maksimalnom higijenom, kvalitetnom ishranom i da ptice dozivljavaju sto manje stresa.
    Pticarstvo je odlican hobi, po meni i ovde vazi pravilo : Nije sramota pitati, sramota je ne nauciti Very Happy
    Ovo je naravno mala sala.
    Puno pozdrava cheers

    Sponsored content


    Kanarinac-problem - Page 3 Empty Re: Kanarinac-problem

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 8:01.