Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+15
Merlo
trava
mrzlo mliko
crv
danijelvr
Dean
Fago
aleksandar
refa95
ikayke
Renato.M
malinois
krstokljun
ERVINO
Boban NA
19 posters

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ERVINO uto 13 tra - 21:32

    Inače sam koncentriran samo na COM priznate mutacije ali ove su me ptice oduševile i potražio sam ih na Talijanskim stranicama.Definitivno faktor neromelanico ili duplo crno "ubacuju" u klasične melanine crne i ahatne serije i mutirane ptice (topaze,opale....) i sa tim pticama takmiče se u grupama sa klasičnim melaninima.Totalno odsustvo feo-melanina moralo bi se manifestirati i u boji očiju kod tek izvaljanih ptica ali ako su oči izvaljanih ptica crne onda je feo-melanin prisutan u ptici ali je maximalno reduciran pa bi to znacilo da nije "mutacija" več da se selekcijom došlo do max. redukcije feo-melanina....Teško je za sada reći u kojem će se pravcu ta "mutacija" razviti i dali če biti priznata kao nova.Mislim da je to samo nastavak niza crno-smeđi...crni...duplo crni... pozdrav
    mrzlo mliko
    mrzlo mliko


    Broj postova : 47
    Age : 66
    Location : Zadar
    Registration date : 08.03.2010

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by mrzlo mliko uto 13 tra - 22:31

    oprostite što smetam , deane bio si u gradu a nisi se ni javija hvala lipa .
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean uto 13 tra - 23:01

    mrzlo mliko je napisao/la:oprostite što smetam , deane bio si u gradu a nisi se ni javija hvala lipa .

    cheers cheers da javija, pola Zadra sam organizirao da te se nadje ali ništa...možda su te bojkotirali ovi tvoji koji samo lurkaju forum, i to samo zato jer se družiš sa Splićanima Very Happy Very Happy sunny lol! ajde ajde bit će prilike, sad kad sam skuzio da mi je u Zadru dobro, opet ću ja Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean uto 13 tra - 23:06

    ERVINO je napisao/la:Inače sam koncentriran samo na COM priznate mutacije ali ove su me ptice oduševile i potražio sam ih na Talijanskim stranicama.Definitivno faktor neromelanico ili duplo crno "ubacuju" u klasične melanine crne i ahatne serije i mutirane ptice (topaze,opale....) i sa tim pticama takmiče se u grupama sa klasičnim melaninima.Totalno odsustvo feo-melanina moralo bi se manifestirati i u boji očiju kod tek izvaljanih ptica ali ako su oči izvaljanih ptica crne onda je feo-melanin prisutan u ptici ali je maximalno reduciran pa bi to znacilo da nije "mutacija" več da se selekcijom došlo do max. redukcije feo-melanina....Teško je za sada reći u kojem će se pravcu ta "mutacija" razviti i dali če biti priznata kao nova.Mislim da je to samo nastavak niza crno-smeđi...crni...duplo crni... pozdrav

    ervino obrati pažnju kad čitaš talijanske stranice oni za ovu "mutaciju" "faktor" kako već Very Happy koriste naziv monomelaninico (po logici da nema smedjih feomelanina i ostao je samo eumelanin) dok se španjolci koriste izrazom duplo crno jer je po njima i smedji feomelanin pocrnio pa je zato 2x crno Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ERVINO uto 13 tra - 23:32

    Nisam shvatio da je feo-melanin pocrnio već da ga nema ili je max.reduciran a eu-melanin je dobio jasniju jaču boju kao da je "nadopunjen".Sigurno si mislio da je pocrnio eu-melanin smeđi(koji je prisutan kod crnih ptica )???? ako je eu-smeđi pocrnio onda je mutirao???? uostalom mislim da su ptice super atraktivne i da če se to vrlo brzo razrješiti.pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun uto 13 tra - 23:55

    Boban Na, prava tema, odavno na forumu nije bilo interesantnije od ove. Stvarno su prelijepe ptice, meni je neshvatljivo kako su postigli onaj intenzivni sjaj kod crne boje. A i kontrast je nevjerovatan. Ako nadjes jos neku stranicu koja obradjuje ovu temu, postavi link.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sri 14 tra - 17:53

    Ima malo i to vrlo materijala o ovome, po meni i navodima planskim ukrstanjem sa nekim juznoamerickim cajzlama, selekcijom naravno, azulne ptice postoje jos od ranije i to je to.Inace da ne bude zabune sve sto pominjemo azuli, ovi sa duplim faktorom za crno sve su po C.O.M.-u, a napomenuli su to malinois i Ervino klasicni melanini crne serije za sada.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sri 14 tra - 20:44

    Evo jos nekoliko slika stavljenih za komentar i uporedjenja a voleo bih da se ukljuce najkompetentniji, odnosno sudije za kanarince boje kojih ima podosta na ovom forumu.

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 22727201411

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 22544293191


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 22671862311

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 26459775241


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 22694280931


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 22694321731
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean pet 16 tra - 23:58

    heh "nakompetentniji" kažeš pa se niko ne javlja već dva dana Very Happy Very Happy

    Dati ču ja moj komentar pa čemo nastaviti raspravu :-)


    Količina melanina je kod svih slika na zavidnom nivou, e sad moje primjedbe i komentari možda su i rezultat dobro ili loše napravljene fotografije - no ocijenjujemo ono što vidimo a u ovom slučaju to je fotka.
    Slika broj 2 - ptica ima po meni lošiji crtež - nema jasno izraženme linije podloga nije svijetla i čista kao kod ostalih, crna boja nije "masna" kao kod ostalih slika.

    slika br 1 - bolja nego slika br.2 ali isto joj fali čistoće podloge, jasno izražene linije

    slika 3 i 4 pokazuje tu čistoču podloge iako mi se po slici čini da ni kod gornje dvije ptice zapravo nema feomelanina, kod ove dvije slike se to puuuno bolje vidi (vjerojatno mi je Boban htio ukazati na razliku izmedju kobalta i duplocrnoga Very Happy Very Happy )

    što se tiće ovog intenzivca doljnji dio crteža je odličan, međutim kao da mu je crtež po vratu nijansu slabiji, podloga čisto crvena znači nema feomelanina skoro pa ništa.

    eto


    kratki komentar, Very Happy iako da se razumijemo ovdje se radi o vrhunskim pticama (što se tiće leđnog crteža) medjutim po slikama... eto ja sam zamijetio te neke stvari Very Happy
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sub 17 tra - 10:55

    Prve dve ptice nisu kobalt vec klasicni melanini, a druge dve su oznacene kao duplo crne, zato sam ih postavio da se uoci razlika jer tacno je ono sto je Dean komentarisao masna crna boja je uocljivija kod slika 3 i 4., kao i bolji kontrast, a u tome je i razlika ovih ptica od uslovno "klasicnih", masnija crna boja, bolje koncentrisana, bolji kontrast i odsustvo smedjih tonova, a po meni sve se to vidi na slikama 1 i 2, kada ih uporedimo sa 3 i 4.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sub 17 tra - 11:11

    Za zenku na slici 2. ( crveni mozaik je) kaze uz sliku da je nagradjena ptica na nacionalnom sampionatu 2008. - verovatno se misli na Spaniju.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun sub 17 tra - 11:41

    Sto je na slici 5 i 6 ?
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sub 17 tra - 11:50

    Intenzivni normal crno crveni sa maksimalnom redukcijom feomelanina, sto je Dean konstatovao a i vidi se po slici.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun sub 17 tra - 13:10

    Vidjao sam ove ptice ali ovakvog kvaliteta ne. Nevjerovatan sjaj perja.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ERVINO sub 17 tra - 14:54

    Ovo su sve vrhunske ptice po pitanju melanina jedina mala mana je nepostojanje crteža na vratu ptice sa slike 5 i 6...Nisam siguran ali čini mi se da Španjolci i Francuzi kod ocjenjivanja odvajaju ptice klasični melanin i azul(crni bez feo-melanina) u dvije zasebne grupe jer klasični nemaju šanse "dobiti" azule i "duplo" crne...pozdrav
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sub 17 tra - 16:00

    Upravo ove dve nacije su najvise i radile na usavrsavanju azula po mojim saznanjima, a ovi duplo crno su kreacija Spanaca, a da li ih odvajaju na ocenjivanjima od klasicnih crnih to ne znam, po C.O.M.-u kako smo i rekli to je zasad jedno.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ERVINO sub 17 tra - 18:35

    Provjerio sam rezultate nagrađenih ptica na posljednjem prvenstvu Francuske i Španjolske i NEMA ih u posebnog grupi znači da se takmiče zajedno sa klasičnim melaninima Embarassed
    Natječu se sa mutacijom Jaspe iako još nije priznata po COM
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean sub 17 tra - 23:02

    Pa po meni je to i u redu, da se takmiće kao klasični crni, to je napredak i novina u selekcij i gotovo, ovdje stoji u potpunosti ono šta je Fago napisao..."svi bi htjeli svoje ime pored neke mutacije"...ali mislim da je bedasto sad razdvajati klasične melanine od "duplocrnih" melanina,ili azula...neznam vidjet ćemo, ali ako ne ocjenjujemo izabela opala jer ga je teško prepoznati...baš me zanima ko će sa 100% sigurnošću odvojit klasične melanine od duplo crnih melanina ?? pogotovo u uvijetima u kojima se znaju ocijenjivati ptice.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sub 17 tra - 23:19

    Slicnog sam misljenja i ja smatram da je ovo neki novi put u selekciji, ali ako se razvije i prosiri drasticno ce promeniti stvari, uslovno receno "pravi" klasicni nece biti takmicarske ptice.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by malinois sub 17 tra - 23:20

    Treba se sjetit kako su prije izgledale smede ptice a kako izgledaju sada (jasan i sirok crtez ) tako ce i ovdje vremenom biti
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun uto 20 tra - 9:40

    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun uto 20 tra - 19:16

    Bobane, pogledao sam dosta stranica po internetu i nisam uspio naci neintenzivnu pticu sa faktorom duplo crno, bas me interesuje kako izgleda, jesi li ti imao prilike da je vidis negdje?
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA uto 20 tra - 19:47

    U pravu si ali to je sve u razvoju i tek ce se prezentovati.
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by trava sri 21 tra - 0:51

    Bobane članak je odličan,stvarno si se potrudio oko kanarinaca duplo crno i sve si lijepo objasnio.Upravo ovaj tvoj članak me je naveo da se logiram na ovaj forum ,jer smatram da su "mutacija"azul i duplo crno jedna revolucija u melaninskim pticam koja će umnogome promijeniti izgled kanarinaca boje.Imao sam neka iskustva sa azulima a u Zadru su se i pojavile neke ptice mutacije duplo crno ,vidio sam prije neki dan njihovo potomstvo i potvrđujem da je ono što si iznio o naslijeđivanju duplo crnog točno,nijanse boje će se vidjeti kad se ptice izmitare.Azule sam prvi put vidio u Ređu mislim 1997g prodavali su ih španjolci pod etiketom monomelanici cijena 450 DM što mi normalno bilo preskupo pa sam odlučio pričekati da im cijena padne,što se desilo vrlo brzo,1999g kupio sam par mužjak nosioc azula ženka čisti azul,naravno ptice su bile u mozaiku.Na njima se vidjela razlika u boji melanina,nosioc je imao vidljivo otprilike pola smeđeg melanina u odnosu na klasičnog melanina,to je bilo vidljivo u prostoru između crteža,dok je ženka bila čisto sivo crna,od tog para sam bio dobio nekoliko ptica(mislim 6)među kojima je bilo i nosioca i čistih azula.Nažalost te godine su mi ptičje boginje pokosile 90%ptica tako da sam ostao bez večine azula,jedan je preživio međutim poklonio sam ga.Naslijeđe azula je recesivno u odnosu na klasičnog melanina s tom razlikom da se ponaša i polovično dominantno što je očito iz toga da nosioci zadrže samo pola smeđeg melanina, ovo saznanje je vrlo bitno za kasniji razvoj situacije.Na Svjetskom 2000 u Iperu ako se ne varam na štandu na kojem je bio u slikama predstavljen kobalt od uzgajivača iz Njemačkr i Italije saznajem da azul u stvari nije mutacija već preneseno svojstvo sa venecuelskog cajzlića koji nema smeđeg melanina dakle povratnim parenjima na f-ove i r-ove zahvaljujući zahvaljujući recesivnom naslijeđu i dominaciji monomelanina nad crno smeđim kanarincom uspjelo je španjolskim uzgajivačima ustaliti ovu "mutaciju"na kanarincima boje.Na moju žalost već godinama tražim azule po italiji ali ne mogu ih naći ka da su i njima pokrepali kad i meni,mislim da uzgajivači nisu prepoznali mogućnosti koje se otvaraju sa auzlom,vidio sam onu sliku ahata azula, mislim da ju je stavio Dejan,nešto najljepše što se u ahatu može vidjeti,pokušajte razmisliti u kojoj mutaciji i kombinaciji azul može donijeti novi izgled kanarincima boje.Osim sa venecuelcima vidjeli smo da su španjolci radili i sa drugim južno američkim lugarinima.Da li se tu krije uzrok nastanka mutacije duplo crno?Ili je sam uzrok u azulu ?jedna mi se teorija vrti po glavi već duže vrijeme ,pokušat ću je uobličiti i vama i meni u prepoznatljivom obliku.Tu teoriju po mehanizmu djelovanja bih usporedio sa jednostruko razrijeđenom i dvostruko razrijeđenom mutacijom koja je kao što znate dominantna nad normalima,što se i pojavilo kao mutacija prvo kod lugarina,ili poput umnažanja faktora za sivokrolnost pa dobijamo sivokrilce bez crnih zona na perju.Mislim da se kod duplo crnog dogodilo upravo to.vjerujem da je odlučujuči faktor u razvoju ove mutacije bila upravo ova predominacija azula nad crno smeđim pticama, faktor,odnosno gen odgovoran za brisanje smeđeg melanina kod crno smeđih ptica se udvostručio te bi duplo crno u stvari bilo dvostruki azul .Vidio sam mlade iz kombinacije duplo crno xnormal melanin,mladi su crni kao i otac ,neznam kako bih drugačije mogao objasniti ti predominaciju,ako naravno izuzmemo spolno naslijeđivanje.Što ti Bobane misliš o tome?Ej ima li kakva nova sorta dunja kod vas?
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA sri 21 tra - 19:02

    Pozdrav!

    Jako zanimljiv i strucan komentar. Inace sigurno je da je ovakav izgled, po meni revolucionaran, postignut kombinovanjem sa nekim juznoevropskim cajzlama(korisceni su i trihibridi), prikazani su takve ptice prve, druge, trece generacije uz komentare i blogove o duplo crnima, na kojima je jasan nedostatak- gubitak smedje boje. Ja sam gotovo siguran da ce vremenom ovakve ptice dominirati i polako potiskivati "sadasnje" klasicne normala. Ovo sto vi govorite u nasledju, pa na jedan slican nacin govori obradjena teorija. Inace jednostruko i dvostruko razredjenje moze bti i u suprotnom pravcu - gomilanje efekta a takav slucaj imamo kod zute mutacije cesljugara( heterozigotne i homozigotne ptice, ja sam uslovno nazvao sa jednostrukim faktorom za zuto i dvostrukim faktorom za zuto), znaci moguce je i gomilanje efekta. Vreme ce pokazati sve, a ja se potpuno slazem da ovakvi pravci selekcije mogu doneti pravu revoluciju kod ovakvih kanarinaca.Po ovome sto sam uspeo naci i protumaciti za ovakav izgled ptica su odgovorni i azul ali i efekat gomilanja crnog melanina, pa zato i predlog za naziv dve mutacije. Dunje, postoji sorta nazvana po mom gradu znam to.

    Sponsored content


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno - Page 2 Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 12 svi - 11:57.