Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+15
Merlo
trava
mrzlo mliko
crv
danijelvr
Dean
Fago
aleksandar
refa95
ikayke
Renato.M
malinois
krstokljun
ERVINO
Boban NA
19 posters

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA pon 12 tra - 17:54

    KANARINCI SA FAKTOROM ZA DUPLO CRNO - PREKRASAN KONTRAST BOJA


    Kod kanarinaca boje crne serije 1996. godine prvi put od strane spanskog odgajivaca Luisa Bellvera uocene su promene u dezenu, koji je postao crnji, blistaviji, centralizovaniji i sa potpunim odsustvom smedjeg feomelanina. Ta pojava zabelezena je u kanarinaca crne serije i kod drugih odgajivaca, a kako se i selekcijom kod njih tezi ka sto vise crnog i kontrasnog u crtezu, to se pocelo proucavati, uz pokusaj fiksacije takvih odlika, sto dugo vremena nije urodilo plodom. Da li se radi o novoj mutaciji ili jednostavno efektu, koji je postignut selekcijom, lome se koplja i medjuu samim odgajivacima u Spaniji, a i medju strucnjacima za kanarince boje. Po jednima radi se o kvalitatnim pticama crne serije kod kojih je dugom selekcijom postignuta maksimalna oksidacija crnog eumelanina i veliko odsustvo smedjeg feomelanina, a po drugima o novoj mutaciji. Ovu drugu grupu predvodi Carlos Vinsente, Candido Marcellan i jos neki Spanci, koji tvrde da se radi o novoj mutaciji kanarinaca boje crne serije, koja je uocljiva i kod mladih, tek operjalih kanarincica jer su mnogo crniji, a uocljiv je nestanak smedjeg feomelanina. Kako je do ovakve pojave doslo, da li spontano, ili pak zbog ucestalih hibridizacija melaninskih, crnih kanarinaca sa nekim juznoamerickim cajzlama zbog novina i poboljsanja, koje rade Spanci intenzivno zadnjih godina preko plodnih hibrida, za sada se sa sigurnoscu ne zna. Sigurno je da plodni hibridi od nekih juznoamerickih cajzli ( pre svih xantogaster) uticu na to da kanarinci crne serije budu jos crniji, jasnijeg crteza, a posebno da gube feomelanin, jer ga ove cjazle nemaju u svom perju. Mnostvo planskih ukrstanja, koja najvise rade Spanci, ali i Italijani, sigurno su donekle doprinela da se sve vise javlja i forsira, uslovno receno, jedan novi tip melaninskih, crnih kanarinaca. Najglasniji zagovornik kanarinaca crne serije ovog tipa je Carlos Vinsente, koji ih naziva kanarincima sa duplim faktorom za crno ili samo kanarinci sa duplim crnim, a on tvrdi da je postignuta nova mutacija. Naziv koji se sada koristi za ove kanarince faktor za duplo crno ili samo duplo crno jos uvek nije uzet kao zvanican od strane C.O.M.-a, za mutaciju u razvoju, ako se dokaze da je tako. On obelodanjuje da su novi efekti u izgledu za sada kod kanarinaca crne serije normala i ahata ponajvise, a radi se i na primeni istog kod opala, topaza, eumo i dr., postignuti selekcijom, te mutacijom koja je izazvana i uneta ukrstanjima sa nekim vrstama juznoamerickih cajzli, te povratnim parenjem plodnih hibrida sa kanarincima. Glavna odlika nove mutacije po njemu je maksimalna oksidacija eumelanina u briljantno crnu boju, te savrsena centralizacija strija, odlican lipohrom i pojava kod crnih, metalik, plavicasto sive boje, koja daje savrsen kontrast sa visokocentralizovanim jako, crnim strijama. Neko ce reci pa to je azul, medjutim crna boja kod ovih ptica je mnogo jaca, intenzivnija, a ima razlike i u strukturi crteza. Smatra se da je gen koji diktira oksidaciju eumelanina do maksimalno crne boje dominantan, a da je onaj drugi koji kod kanarinaca sa duplim faktorom za crno, eliminise feomelanin, recesivan.


    NEBOJSA ANTANASIJEVIC



    TEORIJA CANDIDA MARCELLANA O KANARICIMA SA DUPLIM FAKTOROM ZA CRNO

    Po Candidu Marcellanu kanarinci sa duplim faktorom za crno su u stvari dve mutacije koje kombinovane na odre|eni nacin daju kanarince crne serije sa briljantno crnim, centralizovanim strijama, odlicnim lipohromom i potpunim odsustvom feomelanina. Po njemu u jednom autosomnom hromozomu kod njih moze se naci gen u razlicitim oblicima, odnosno u vise mogucih tzv. alelskih kombinacija( razliciti oblici jednog istog gena su genski aleli, varijacije jednog istog gena, -aleli ili genske varijante su alternativni oblici sekvencije DNK), a jedna od tih kombinacija dace kanarince sa duplim faktorom za crno. Marcellan je dao jednu pojednostavljenu semu koja po njemu objasnjava kakvom genskom i mutacionom kombinacijom nastaju kanarinci sa duplim faktorom za crno.
    Sa genom 0 oznacio je normale crne serije, odnosno ptice kod kojih gen 0 definise stepen oksidacije eumelanina u normalnoj meri, ali dovoljnoj da imaju feomelanina koji je manje vidljiv, pre svega zbog dominacije crnog eumelanina. Uslovno receno ovakva homozigotna ptica 0-0 odgovarala bi klasicnom normal kanarincu crne serije.
    Gen 1 je odgovoran za tzv. azul mutaciju i on je recesivan posmatrano na gen sa kombinacijom 0(normal), a prisustvo ove mutacije potpuno eliminise feomelanin kod kanarinaca crne serije. Ovakva homozigotna ptica 1-1 daje kanarince crne serije sa promenom u strukturi crteza, dezena u odnosu na normale, te potpuni nedostatak smedjih tonova zbog nestanka feomelanina.
    Gen oznacen sa brojem 2 povecava oksidaciju crnih eumelanina na maksimum, te je on odgovoran za faktor nagomilavanja crnila kod ovakvog tipa kanarinaca, a dominantan je u odnosu ptice normal boje(gen 0).
    Upravo kombinovanjem sa ovom pojavom jace oksidacije dobija se nesto novo kod kanarinaca crne serije, a mogucih kombinacija je vise, od kojih je jedna idealna i daje melaninske kanarince nazvane sa duplim faktorom za crno ili jednostavno duplo crno.
    Kombinacija 2-0 po Marcellanu daje mutiranu pticu crne serije koja ima mnogo vise briljantne, crnije i centralizovanije strije, ali i sa nsto feomelanina kakav imaju i klasicni normal kanarinci crne serije. Homozigotna ptica 2-2 bice jos crnija od predhodne, sa bljestavijim, crnim, strijama, crtezom kao u normala i jedva uocljivim feomelaninom koji je prekriven pojacanim crnilom u perju. Kombinacija 2-1 daje nesto sto je idealno, te je izgled ovako dobijenih kanarinaca crne serije fascinantan. Tu su strije maksimalno centralizovane, crne, a zbog potpunog gubitka feomelanina kontrast u dezenu je daleko najvise izrazen. Medjutim ovde gen 1 ne izaziva promenu crteza, te ptica zadrzava to kao u normala, s tim da je centralizacija strija veca, te se odlicno prostire cak i po glavi. Nakon ove analize mogucih kombinacija Marcellan je ovako sematski oznacio kanarice crne serije koji se kombinuju s pomenutim mutacijama:
    0-0 klasicni normal melanin
    0-1 normal/ nosioc azula
    1-1 azul(uslovno normal azul)
    2-0 normal sa vise crnila i nesto manje vidljivog feomelanina zbog dominacije crne boje
    2-2 ptice gde je maksimalna oksidacija i predela pored strija, mnogo crnila u perju i malo kontrasta, feomelanin postoji ali prakticno nevidljiv, prekriven.
    2-1 najpozeljniji tip ptica(duplo crno) kod kojih je mutacija 1(azul) recesivna u odnosu na mutaciju 0(normal), a ona se sada ponasa kao kodominantna sa mutacijom 2(duplo crno samo), koja je pak sama dominantna u odnosu na mutaciju 0(normal). Kod kanarinaca crne serije kombinacije 2-1 ima mnogo vise crnila, pogotovu u centralizovanim strijama, ali i potpunog gubitka feomelanina(mutacija1), te je kontrast kod ove kombinacije daleko najizrazitiji, sto je naravno najlepse i najpozeljnije. Ono {to je zanimljivo ovde nema promene crteza koji inace izaziva mutacija 1, ali kada je kombinovamna sa mutacijom 2, to se ne desava, a to je razmatrani, pozeljan slucaj.
    Neki smatraju da naziv kanarinaca crne serije sa faktorom za duplo crno treba preinaciti u kanarince crne serije sa duplom mutacijom, jer takav efekat u izgledu po ovoj teoriji izaziva kombinacija dve mutacij, uslovno 2 i 1, posmatrano u odnosu na normal (0) melaninske kanarince. Pored pomenutih odgajivaca na razvoju novog tipa kanarinaca crne serije radi i odgajivac Baners, koji se smatra posednikom najboljeg maticnog jata kanarinaca boje crne serije. On se trudi da ovakav novodobijeni tip crteza prosiri i na druge melaninske kanarince kao sto su opal, eumo, topaza i dr., te da u svom jatu prepozna ptice tipa 2-2 i posebno 2-1, kako bi fiksirao pozeljne, opisane osobine kod melaninskih kanarinaca crne serije.


    Klasicni melanini

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Klasicannormalmelanin
    Azul

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Azulnoramlcrnobeliz

    Dupli faktor za crno


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno 22528535231doble Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno 25771634471dupli



    Azul mlado

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Azulcrnobelonormalupore

    Mlado sa duplim faktorom za crno i azul jasna razlika sa predhodnim

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Azulduplifaktormlado


    Dupli faktor za crno

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Bronce61duplifaktorcrno

    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA pon 12 tra - 18:05

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Duplocrnomaloly

    duplo crno mlado


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Ahatmozaikduplifaktorcrl

    ahat sa duplim faktorom za crno



    glava


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Glavaduplocrno
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ERVINO pon 12 tra - 18:19

    Poštovanje,Boban NA hvala za detaljan opis ovih prekrasnih ptica.Nisam detaljno proučio tekst ali se slažem sa gosp.C.Visenteom da se tu radi o novoj mutaciji kanarinaca boje.Preostaje nam se nadati da če Španjolski uzgajivači uskoro stabilizirati ovu mutaciju te da čemo si i mi moći priuštiti imati i uzgajati ove ptice jer djeluju očaravajuče...pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun pon 12 tra - 18:21

    zahvaljujem BobaneNA, na tekstu i slikama. Very Happy
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA pon 12 tra - 18:58

    To je njihovo vidjenje stvari, ima razlike izmedju ovih ptica pa cak i najboljih normala, ja sam namerno stavio sliku slabijeg sa vidljivim smedjim da se uoci razlika, a potrazicete na blogovima navedenih odgajivaca, mnostvo slika i stvari ce se jos pojasniti. Postavicu i nekoliko slika hibrida, trihibrida preko kojih su isli da bi dobili ovakve ptice.

    4 generacije venecuelske cajzle
    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno 4generacijacrnicrvenimo


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Cimg3470


    zuti mozaik dupli faktor crno

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Zutimozaikdoublenegro0



    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Cimg4620rtre


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Cimg4763


    Kako vam se svidja ovaj par Marcellana


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Marcellan2copia


    Inace ovaj materijal sam poslao i za "Batudu" pa ce verovatno biti objavljen i tamo. Pozdrav!
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by malinois pon 12 tra - 20:31

    Hvala Bobane na ovim odlicnim tekstovima .
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Renato.M pon 12 tra - 21:03

    Pridružujem se svim pohvalama. Super tema, super slike.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by ikayke pon 12 tra - 21:18

    Evo otvorena je posebna tema za ovu zanimljivu temu... samo naprijed sa pisanjem. Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Icon_cheers
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA pon 12 tra - 21:49

    Dean je prvi pokrenuo ovo u jednoj poodavnoj polemici na forumu, te me je on zainteresovao za ovu novinu kod kanarinaca. Inace oba ova clanka su pre izvesnog vrmene objavljena u "Zov-u".
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by refa95 pon 12 tra - 22:10

    bravo bobane iz ovog teksta sam puno naucio
    aleksandar
    aleksandar


    Broj postova : 18
    Location : makedonija-skopje
    Registration date : 01.02.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by aleksandar pon 12 tra - 22:25

    jel ove ptice moze da se vide na izlozbi vo srbija ili hrvacka
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by krstokljun uto 13 tra - 0:01

    aleksandar je napisao/la:jel ove ptice moze da se vide na izlozbi vo srbija ili hrvacka
    Pricekacemo jos malo Aleksandar. Mada mislim da nece biti dugo dok se pojave, ovakve ptice bi svi zeljeli.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Fago uto 13 tra - 0:38

    Bobane NA,
    svaka čast. Dugo na forumu ne pročitah nešto ovako zanimljivo.
    Jest da sam upravo prelistao Batudu, a to me i potaklo da vidim zašto si prestao pisati na Forumu, a kad ono PUF, glavom i bradom NA.

    Izvrsno cheers
    Pozdrav,
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean uto 13 tra - 9:24

    I ja se pridružujem čestitkama, tekstovi su odlični, i hvala što si ih podijelio sa nama, što se tiće same teme, to je apsolutna novina u kanarinokulturi i svakako zaslužuje svoju temu, a ovakav uvod smo samo poželjeti mogli. Nadam se da če ovo proizaći u jednu finu raspravu, da malo oživi temu kanarinaca boje. cheers
    danijelvr
    danijelvr


    Broj postova : 254
    Age : 43
    Location : Vranje-Srbija
    Registration date : 07.11.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by danijelvr uto 13 tra - 12:44

    Drago mi je sto licno znam ovog coveka i sto zivimo u istom gradu jer od njega moze dosta toga da se nauci.O ovome mi je pricao poodavno i da ce ovo da bude hit kod kanarinaca boje,a to i potvrdjuju svi ovi nasi komentari.Te ptice su zaista fascinantne.Pozdrav Bobane i svaka cas na tekstu...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean uto 13 tra - 16:14

    Moje osobno mišljenje o ovoj "vrsti kanarinaca"

    po meni je i double black (duplo crno)kod španjolaca, azul kod Francuza i monomelaninico kod talijana jedno te ista stvar samo drukčiji naziv i drukčiji selekcioni put, ok neke razlike postoje ali ne toliko velike.

    U jednom intervjuu u Alcedu i sam Ronco Vitorino kaže da su njegove crne ptice (monomelaninici) porijeklom iz Španjolske. Eto sad sam protrčao po oba dva bloga http://canarisazul.skyrock.com/, i http://candidomarcellan.skyrock.com/ I nisam našao baš neku preočitu razliku izmedju azula i duplocrne ptice. Duplocrne imaju (barem po slikama) jače crte i bolji optički faktor ali to lako može biti posljedica različite selekcije. A najdraže mi je da se u novijim temama te ptice jednostavno zovu "crne".

    Ono šta je neko ranije naveo da bi "to nešto" trebalo proglasiti zasebnom mutacijom, mislim da ne pije vodu, imamo standard za crne ptice kojemu je ova, ajmo je nazvati mutacija sjela ko naručena, i kroz ovu mutaciju crne ptice su što se tiće melanina dostigle svoj vrhunac.

    Plus toga ova će mutacija doživiti siguran sam svoj potpuni procvat kad se ubaci u sve serije (ubačena je ali kad se malo rasprostrani) jer koliko znamo svugdje se traži čim manje feomelanina ...tako da čemo po mojoj skromnoj procjeni za par godina imati večinu takmičarskih ptica u ovoj mutaciji...jer jednostavno "normalne" ptice neče više biti konkurentne. (Sjetite se crnih ptica ili ahata stare serije i usporedite ih sa današnjima)

    Nažalost teško mi je čitati i Francuski i Španjolski (prevodioc prevede kako prevede) tako da sigurno ima još puno sočnih pikanterija u vezi ove vrste. Eto ponukan ovom temom, pokušati ću poslati par mailova nekim talijanskim "specijalistima" za kanarince boje , baš me zanima njihovo mišljenje...čudi me da se Alcedo još nije izjasnio po tom pitanju ??? Jer sigurno je da se radi o jednom usudio bi se reći revolucionarnom saznanju što se tiće selekcije kanarinaca boje.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA uto 13 tra - 17:15

    Slazem se sa svim sto je Dean napisao, i u samoj Spaniji se itekako lome kplja oko ovoga. Medjutim neke prezentovane slike mladih ptica azula u poredjenju sa ovim sa duplim faktorom za crno(po meni neadekvatan naziv) ima razlike. Naci ces to i sigurno si vec i video na forumima, blogovima itd.. Evo ova recenica tvoja ide tome u prilog - "Duplocrne imaju (barem po slikama) jače crte i bolji optički faktor ali to lako može biti posljedica različite selekcije - pazljivo pogledaj onu teoriju tacno daje pojasnjenje za ovako nesto, a ima i logike, a razlika je upravo izmedju ovih ptica fino data u tvojoj citiranoj recenici. Jeste u pitanju selekcija, a na koji nacin je postignuta i to se tacno zna i po meni ako se ove ptice prosire, a po izgledu to zasluzuju sigurno, one ce u nekoj buducnosti verovatno i biti kao sto si rekao "crne"
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Fago uto 13 tra - 17:29

    Slažem se momci da je to samo razvojni put crnih kanarinaca.

    I nevjerojatno je gdje je crni kanarinac dospio. U zadnjem Alcedu J.P. Glemet je izvrsno opisao razvoj crnog kanarinca u proteklih 20-tak godina. Osvrnuo se na samu strukturu pera!

    Naravno da svi veliki uzgajivači žele jednu mutaciju ispod koje se mogu potpisati.

    Ove ptice koje je N.A. prikazao imaju svijetlu budućnost. Jedva čekam da se počnu pojavljivat na našim izložbama bounce

    Pozdrav,
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA uto 13 tra - 18:02

    mladi azul sa francuskog bloga koji je Dean naveo, a na njemu ima dosta slika normala klasicnih, odlicnih za uporedjenje i uocavanje razlike , te azula, po meni ima razlika



    razlikeKanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno 19113014


    Zadnja promjena: Boban NA; uto 13 tra - 18:25; ukupno mijenjano 2 put/a.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA uto 13 tra - 18:20

    Ne mogu sad pronaci slike jer imam mnostvo, imao sam slike mladih azula, naravno normala i ovih sa faktorom za duplo crno, ima razlika i to evidentnih. Pa u njima je to je jasno objedinjen azul i pojacana crna strija, postignut izuzetan kontrast, to jeste novi trend i po meni bice prihvacen kod crnih kanarinaca( e sad da li ce to biti nova mutacija ili jednostavno novi pravac u razvoju crnih vreme ce pokazati). Evo jos nekoliko slicica za komentare.

    levo normal crno beli nosioc azula desno crno beli azul

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Levocrnobelinosiocazula


    mladi sa duplim faktorom za crno




    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno 23422176131mladoduplifa




    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Carlosvicenteduplicrn
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Dean uto 13 tra - 19:14

    u ovom zadnjem postu razlika je evidentna, ali ja bi osobno volio vidjeti iz istog gnijezda i azula i duplocrnog kanarinca. Jer ptice na prvoj slici imaju lošu strukturu crteža, jedino je jako dobro vidljiv potpuni nedostatak feomelanina kod azula, u odnosu na normala. I još sam sad primjetio da je na prvoj slici datum iz 2006, znači u naredne 4 godine imalo se vremena ubaciti azul faktor u kvalitetnije (po strukturi crteža) crne ptice. Što su ove dvije ptice na zadnje dvije slike, jednostavno melaninska bomba bom . I ovo šta Fago kaže i ja bi ih volio vidjeti na našim izložbama, tražio sam ih po Reggio ali nisam ih nigdje vidio, barem nisu bile deklarirane kao duplocrne Very Happy članak od Glemeta nisam pročitao...evo sad uzimam ženi karticu i plaćam preplatu na Alcedo Very Happy cheers
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by malinois uto 13 tra - 20:27

    Zanimljivo je na ovoj zadnjoj slici to da koncetracija melanina na nogama bas i nije reprezentativna .Ipak za jednu crnu pticu sa odlicnim crtezom i melaninom na perju ipak bi koncetracija melanina nogu trebale biti jaca.Kako to komentirate ?
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Boban NA uto 13 tra - 20:33

    Jeste tako, cak mi se cini da je jedan prst i kriv, makar po slici.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by crv uto 13 tra - 21:09

    malinois je napisao/la:Zanimljivo je na ovoj zadnjoj slici to da koncetracija melanina na nogama bas i nije reprezentativna .Ipak za jednu crnu pticu sa odlicnim crtezom i melaninom na perju ipak bi koncetracija melanina nogu trebale biti jaca.Kako to komentirate ?
    Da Malinois ali pogledaj kljun, mamma mia ma che neroooo . Very Happy I još nešto , bilo bi dobro dogovoriti naziv mutacije jer već postoje zbunjoze mjestimično.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by malinois uto 13 tra - 21:13

    crv je napisao/la:
    malinois je napisao/la:Zanimljivo je na ovoj zadnjoj slici to da koncetracija melanina na nogama bas i nije reprezentativna .Ipak za jednu crnu pticu sa odlicnim crtezom i melaninom na perju ipak bi koncetracija melanina nogu trebale biti jaca.Kako to komentirate ?
    Da Malinois ali pogledaj kljun, mamma mia ma che neroooo . Very Happy I još nešto , bilo bi dobro dogovoriti naziv mutacije jer već postoje zbunjoze mjestimično.

    Ovo su za sad klasicni melanini crne serije .A dal ce postati nesto drugo .... Very Happy

    Sponsored content


    Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno Empty Re: Kanarinci sa duplim faktorom za crno ili duplo crno

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 11 svi - 11:26.