Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+3
Dean
bocka
ikayke
7 posters

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ikayke ned 19 srp - 0:07

    Vecina jakih uzgajivaca prakticira povratna parenja sa venecuelskim ciskom. Parenje sa venecuela x kanarinka dobivaju se u vecinom plodni bastardi...Prakticiranjem linijskog parenja nakon 5 generacija dobiju se potpuno 'novi' kanarinci.

    prikazano brojkama:

    1 godina: Venecuelski cizak x crno -crvena mozaik kanarinka (u ovom slucaju)

    F1: 50% venecuela
    50% kanarinac

    2.godina: F1 x kanarinka

    F2: 25 % venecuela
    75 % kanarnac

    3.godina: F2 x kanarinka

    F3 : 12,5% venecuela
    87,5 % kanarinac

    4 godina : F3 x kanarinac

    F4 : 6,25 % venecuela
    93.75% kanarinac

    5 godina: F4 x kanarinka

    F5 : 0% venecuela
    100% kanarinac



    Slike

    F1 Venecuelski cizak x crno-crvena mozaik kanarinka


    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2475125227_small_1


    F4 Venecuelski cizak x crno -crvena mozaik kanarinka

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2545778393_small_1

    Crno -crveni mozaik kanarinac (F5)

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2545773743_small_1Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2545775701_small_1

    Crno crveni kanarinci

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2475122609_small_1Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik 2475119369_small_1
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ikayke ned 19 srp - 0:14

    Ocekujem daljnje diskusije, tekstove, pojasnjenja, dobre i lose strane , mogucnosti i prepreke... ajmo znalci.... lol!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by bocka ned 19 srp - 0:22

    IKA, MOŽE LI SE VIDJETI TAKAV KANARINAC NA NEKOJ SLICI.
    IMAŠ LI KAKVA ISKUSTVA SA VENECUELSKI CIZAK ?
    POZZ.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ikayke ned 19 srp - 0:25

    bocka je napisao/la:IKA, MOŽE LI SE VIDJETI TAKAV KANARINAC NA NEKOJ SLICI.
    IMAŠ LI KAKVA ISKUSTVA SA VENECUELSKI CIZAK ?
    POZZ.

    bocka... sve ti pise iznad slika... evo ovi kanarinci i jesu od venecuele dugotrajnim selektiranjem kroz 5 godina izasli...

    Ja nisam jos probao ovakavim pristupom...iako mislim da je to postalo nuzno.... jedino sto je kod nas veliki problem prostor i vrijeme...
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by bocka ned 19 srp - 0:36

    IKA, MENE UPRAVO TO ME JE INTERESIRALO OD KOJE SVE KANARINKE MOŽE SE BASTRIRATI.
    U OVOM SLUČAJU PRESTAVLJENO JE OD CRVENA MOZAIK KANARINKA I CRNO CRVENA MOZAIK KANARINKA, IMA LI DRUGIH KOMBINACIJA I AKO IH IMA KAKVI SU REZULTATI.
    OVO JE VEOMA INTERESANTNA TEMA ZA MENE, JER IMAO SAM NAMERU POČETI SA JEDAN VENECUELSKI PAR CIZAKA.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean ned 19 srp - 12:12

    mozes Bocka kombinirati sa kakvom hočeš kanarinkom ali je ovdje svjesno se išlo na pojačanje intenziteta lipokromske boje, pojačanje intenziteta eumelanima te brisanja feomelanina...jako interesantan put...šta ti je 5 godina u životu jednog ptičara Very Happy ...

    krivo si pročitao, nisu parili sa lipokrom mozaik crvenom jer to u ovom slučaju nebi imalo nikakvog smisla ako očeš raditi samo bastarde bez ovakvih ambicija, onda je i crna nemozaična ženka dobra...

    Ovdje kod nas se u svrhu pojačavanja crteža radilo sa frzelinima - iako se više guralo prema r-ovima(Dule i sad ima neke mlade f2-ove) ali mislim da niko nije stigao do f5...ja sam dok mi nije Boban ispričao za jaspe (mutaciju koju su na kanarince prenijeli od mageljana) ...mislio da to baš i nema smisla, ubrzo nakon toga sam otkrio i ove blogove gdje koriste venecuelce, a u istu svrhu u žutim serijama mageljane...(spinus magellanicus)...u svakom slučaju interesantno...
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Fago ned 19 srp - 12:59

    Pozdrav svima, ika zanimljiva tema.

    Venecuelac se koristi i za lipokrom crvene mozaike.... Na stranu što svjesno mješaš lipokrom i melanin, rezultati na intenzitett crvene boje su zapanjujući.
    Dok sam uzgajao lipokrome crvene kontakte bio sam u kontaktu sa tada svjetskim prvakom Eddyem Vandenzandeom. Imao je 40 parova i u tri godine postao svijetski prvak. Puno je škarta, ali je on 50% flekavih ženki koristio u uzgoju.
    Na taj način se dobije intenzivna zona u području nadrepka, odnosno trtice. 99% lip. crv. mozaika u HR su neintenzivni u toj zoni Rolling Eyes

    E to se zove uzgoj, sve ostalo je razmnožavanje Very Happy
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Boban NA ned 19 srp - 14:47

    Zadnjih godina se mnogo radi sa raznim ukrstanjima radi dobijanja novih i poboljsanja postojecih mutacija kanarinaca boje uglavnom sa raznim vrstama juznoamerickih cajzli jer tu ima plodnih hibrida, pa vracanjem na odredjeni tip kanarinaca boje. Za novodobijenu jaspe - mramorastu mutaciju kanarinaca boje vec sam pisao ali krenulo se od evropske cajzle razredjene mutacija(dominantno - intermedijarno nasledna) koja je hibridizacijom ubacena na magelan i venecuelske cajzle, pa preko njih na kanarince, korisceni su takozvani trihibridi. Ono sto je Fago napisao veneculci se koriste i za poboljsanje lipokrom crvene boje kod takvih kanarinaca. Zatim bilo je reci i o tome sa Deanom kod kanarinaca boje crne serije ide se na dobijanje ptica bez feomelanina ukrstanjem opet sa nekim juznoamerickim cajzlama( po onome sto sam nasao koriscena je najvise carduelis xanthogaster xanthogaster i crna bolivijska ili samo crna cajzla carduelis atrata) koje nemaju feomelanina i dobijeni su kanarinci nazvani, doduse jos uvek nezvanicno, sa duplim faktorom za crno. Zanimljivo je da se i kod crne bolivijske cajzle ide i vec se uspelo ukrstanjima na dobijanje razredjene mutacije, i eto novih mogucnti. Dakle neki novi trend kod odgoja kanarinaca boje je dobijanje novina putem hibridizacije, a 5 godina je minimum vremena potreban za to.

    Napomena u latinskom nazivu za navedene ptice negde je umesto carduelis spinus, tako da figurisu oba naziva zavisno od autora


    Zadnja promjena: Boban NA; ned 19 srp - 15:08; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean ned 19 srp - 14:50

    hm interesantno je i ovo za lipokromce...pa u kojoj generaciji možeš očekivati - takmičarske lipokrom mozaik crvene - tri godine(ako si na to mislio) mi se čini ipak prekratko vrijeme...

    više od 99% mozaika u RH ima neintenzivnu trticu - zapravo osim kod Santi Atilia nisam baš ni vidio tu zonu 100% intenzivnu Very Happy

    da to se zove selektivni uzgoj i to je ono što me veseli i zanima kod kanarinaca boje - razmnožavanje ako je samo sebi svrha mi je potpuno bezveze - nažalost puno je veći broj onih koi samo razmnožavaju, nego što je onih koi selektivno uzgajaju Crying or Very sad , možda se sa mladim snagama (kojih je nažalost isto malo :-) se stvari malo promjene na bolje...
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Fago ned 19 srp - 16:32

    Deane,
    nisi dobro gledao. Ptica koju si nagradio na drzavnoj 2007 u Zagrebu s prvim mjestom je imala intenzivnu trticu i bila je izrazito velika... u odnosu na talijanske ptice... Pouzdano znam, jer sam pticu više puta imao u ruci Very Happy

    Santi ima talijanski tip malih ptica. To se meni osobno ne sviđa iako su mu ptice 1. liga....

    Prve rezultate čišćenja od melanina je imao za 3 godine, a svijetski prvak s par kolekcija (i u Geelu) je bio za 5 godina... Počeo je s 10 hibridnih parova Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean ned 19 srp - 23:57

    Fago je napisao/la:Deane,
    nisi dobro gledao. Ptica koju si nagradio na drzavnoj 2007 u Zagrebu s prvim mjestom je imala intenzivnu trticu i bila je izrazito velika... u odnosu na talijanske ptice... Pouzdano znam, jer sam pticu više puta imao u ruci Very Happy
    Very Happy

    dobro...dobro, to je bilo više figurativno - znači da sam ipak vidio, kad je dobila prvo mjesto Very Happy Very Happy tvoja ptica ??
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ikayke pon 20 srp - 0:25

    Mene bi zanimalo vase misljenje... posto u zadnje vrijeme razmisljam mozda nabaviti muskog venecuelca pa pocet ovu igru... stoga imam par konkretnih pitanja:

    1. Posto cu raditi na agatama dali je bolje onda da je muski venecuelac normal ili odmah ahat... i zasto ?

    2. Dali je neophodno da se linijsko parenje obavlja svake godine sa istom kanarinkom ili nije neophodno...

    3.Dali je potrebno imati top kanarinku ahat ili se moze i iz srednje klase postici konacni rezultat?

    4. Dali se isplati raditi ovako nesto sa npr samo 2 kanarinke?

    Ako mislite da je potrebno jos nesto savjetovati, svi slusamo!!!


    afro
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Fago pon 20 srp - 1:00

    Evo Ika moje mišljenje redom:

    1. Normal, jer 'ahat' venecuelac nije ahat, nego pastel Very Happy

    2. Nije

    3. Naravno, što bolja kanarinka, očekij bolje rezultate.

    4. Isplati.

    E sad jedno obrazloženje. Ahat venecuelac još nije dobiven, ali je ušao kao takav u ornitološko nazivlje.... Rolling Eyes Znači preostaje ti normal... E sad, nisam siguran, ali mislim da ima feomelanina i da će kao takav unjeti feomelanin u potomke (nije pogodno za ahate)... E sad u kojoj mjeri... to ćeš ti reći nama za 2 godine...

    Pozdrav,
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean pon 20 srp - 10:55

    slažem se sa Fagom u svim odgovorima, ali već kad ideš na ahate možeš stavit i jednu crnu ženku pa radit paralelno...a bilo bi pametno i svimakorisno fotodokumentirati rezultate...želim ti puno sreće Wink

    i zanima me dali je ove godine na svjetskom/reggio bilo za kupiti azula...možda je to krači put a isto su rezultati vrhunski...
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Boban NA pon 20 srp - 17:29

    Da venecuelac ima feomelanina postoji i smedja mutacija gde je crna boja na crtezu zamenjena gotovo pravom braom - smedjom.


    Zadnja promjena: Boban NA; pon 20 srp - 17:49; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean pon 20 srp - 17:34

    kad smo se dotakli lipokrom mozaika...zanima me dali je neko probao, ili zna nekoga ko je probao ubaciti intenzivca u jato mozaika, zanima me koliko se dugo "čisti" dali se dobilo na intenzitetu zona, i na kraju dali se to uopće isplati raditi...
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by zvrcko sen uto 21 srp - 18:52

    Pa neslažem se sa ovim teorijama jer za dobiti ponovo oblik treba vremena i vremena.....
    po meni je puno bolje kupiti kvalitetnu ultra intezivnu pticu odrišit kesu i uštedio si pet godina rada, škarta i ostalih ludosti...

    Pitanje je kako naći ultra intezivnu ticu.... pa kod velikih uzgajivača izgledaju ko najveću škartovi .... Neki naši uzgajivači su imali ultra intezivne ptice pa su ih sakrivali da im se ljudi ne smiju... ja sam imao jednu žutog intezivca kad sam micao žute poklonio sam ga mom prijatelju prvu godinu je dobija vrhunske ptila , ali je odma istu škarta....Ja popizdija , a on se pravda da je bila toliko ružna da je nije moga gledati....ha ha ha ha

    karakteristika tih ptica su "kratka pera" toliko kratka da im se prsna kost vidi ,,,,,lipokromska boja je ravnomjerno intezivna po ciljeloj ptici , ali i po ciljelom peru...ptice ma koliko zmijoliko izgledale (tijelo) NEMAJU zmijoliku glavu (položaj očiju (:> )
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by zvrcko sen uto 21 srp - 19:01

    Dean je napisao/la:kad smo se dotakli lipokrom mozaika...zanima me dali je neko probao, ili zna nekoga ko je probao ubaciti intenzivca u jato mozaika, zanima me koliko se dugo "čisti" dali se dobilo na intenzitetu zona, i na kraju dali se to uopće isplati raditi...


    prije 20 godina se to radilo ----Matulić (tada je harao sa crvenim mozaicima ) puno škarta .....ali tada se nije znalo da lip mozaik crveni imaju intezitet....što sad uzgajivači prate i kod formiranja parova vode računa...


    kad se uzme u obzir škart, vrijeme za očistiti jato ne isplati se,,, jer se može naći ultra intezivna mozaik ptica kod uzgajivača (nema ih na izložbi ni na prodaji ) i cijene im nisu astronomske jer ih pravi uzgajivači višak prodaju u zOO butige da ne dođu konkurenciji. Kako im mi hrvati nismo konkurencija te nam ptice prodaju ....pogotovo ako ne govorimo talijanski scratch Very Happy Laughing lol! lol!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ticar sri 22 srp - 5:21

    imam ja takvih ultra intezivnih,ali bilih . lol!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by bocka sri 22 srp - 23:20

    TIČAR, DAJ POSTAVI FOTOGRAFIJE DA IH VIDIMO
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by ticar čet 23 srp - 5:03

    bocka je napisao/la:TIČAR, DAJ POSTAVI FOTOGRAFIJE DA IH VIDIMO

    mojem se vidi i prsna kost i malo glave i leđa.baš ultra intezivac. affraid
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean čet 23 srp - 12:01

    zvrcko sen je napisao/la:Pa neslažem se sa ovim teorijama jer za dobiti ponovo oblik treba vremena i vremena.....
    po meni je puno bolje kupiti kvalitetnu ultra intezivnu pticu odrišit kesu i uštedio si pet godina rada, škarta i ostalih ludosti...

    Pitanje je kako naći ultra intezivnu ticu.... pa kod velikih uzgajivača izgledaju ko najveću škartovi .... Neki naši uzgajivači su imali ultra intezivne ptice pa su ih sakrivali da im se ljudi ne smiju... ja sam imao jednu žutog intezivca kad sam micao žute poklonio sam ga mom prijatelju prvu godinu je dobija vrhunske ptila , ali je odma istu škarta....Ja popizdija , a on se pravda da je bila toliko ružna da je nije moga gledati....ha ha ha ha

    karakteristika tih ptica su "kratka pera" toliko kratka da im se prsna kost vidi ,,,,,lipokromska boja je ravnomjerno intezivna po ciljeloj ptici , ali i po ciljelom peru...ptice ma koliko zmijoliko izgledale (tijelo) NEMAJU zmijoliku glavu (položaj očiju (:> )

    ultra intenzivnu pticu češ dobiti ako pariš intenzivno x intenzivno Very Happy (imam spreman tekst za blog ali me malo hebe html Embarassed ) ali ja sam pitao u vezi mozaika...jer ako se od venecuelca (oblik, melanin, kategorija)očisti u roku od 3 godine onda bi ovo trebalo biti čas posla ...iako sam malo skeptičan po tom pitanju, zato i pitam koja su iskustva drugih...
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by zvrcko sen sub 25 srp - 1:22

    Deane što je to INEZIVNO
    meni je jasno ali radi ostalih treba biti određeniji...
    jer imamo

    intezivno
    izložbeno intezivno ABptica
    i ultra intezivno


    znači osim vizuelno intezitet se određuje strukturom perja....Za nas uzgajivače puno je bitnija struktura perja .....


    ali ja sam pitao u vezi mozaika...jer ako se od venecuelca (oblik, melanin, kategorija)očisti u roku od 3 godine onda bi ovo trebalo biti čas posla ...iako sam malo skeptičan po tom pitanju, zato i pitam koja su iskustva drugih...
    sad odgovor konkretni dugo dugo ptice osim kvalitetnih izbaciju i škart... tako da i u roku 5 godine jako teško je 100% isčistiti venecuelera ..... po meni veća štete nekgo korist....
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Dean sub 25 srp - 2:01

    hm

    moze biti intenzivno nosioc neintenzivnog (to je normalni intenzivac)
    i moze biti "homozigotni" intenzivni - (to je ono šta si ti opisivao u par postova gore) - AB bi bila ptica sa obilnijim perjem koje je i dalje po definiciji (ofarbano od korijena do vrha pera) intenzivno...i naravno da je to bitno uzgajivačima kod slaganja parova...medjutim takve ptice se za sada javljaju uglavnom samo kod lipokromaca i rezultat su selekcije u tom pravcu...kod melanina uglavnom nema takvih ptica (AB)...barem ne toliko da bi bili vrijedni spomena...

    ovo sa venecuelerom i ja mislim tako, zato i pitam da vidim dali je neko probavao ...

    ovo intenzivno - neintenzivno je jako interesantna tema za uzgajivaće kanarinaca boje ali niko se nije uhvatio na nju...šteta

    Sponsored content


    Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik Empty Re: Kombinacija: Venecuelski cizak x crno-crveni mozaik

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 11 svi - 18:38.