Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+38
emirgrdelin
pippo
Marko Zagreb
trevor
budisic
grujo
faganel
janejanevski
skopski slavejar
skopski maestro
bondza12
echeberija
MARIN
ajret
klokkende
MilanNish
alann
bocka
mipticar
prco999
Dalibor
dr.nenad86
DjordjeVet
PESTI
Boban NA
malinois
sestoperac
Said_the_great
zvrcko sen
bembo
vladan bg
twins
andiok
Dean
steva318
saso78
ticar
xyz
42 posters

    kanarinac slavujar

    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins uto 18 kol - 10:02

    Pretpostavljam da su slavuju sve ture koje peva podjednako lagane ili teske svejedno. ni u ovom slucaju niko nije pokusao da dokuci sta je to slavuju tesko a sta lagano. ocenska lista je pravljena za kanarince te su ljudi koji su je sastavili prema pesmi kanarinaca i odredili sta je to njima tesko da nauce, sta malo lakse a sta uce u velikoj vecini.
    bilo bi mi izuzetno drago ako sam bar malo uspeo da pojasnim
    pozz
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by malinois uto 18 kol - 22:38

    Pozdrav pjevaci
    Pjev je uvjek zanimljiva tema
    Kad pricamo o kanarincima nametnutog pjeva konkretno o slavujarima treba jednu stvar da razgranicimo a to je da SLAVUJ nema standardiziran pjev.Njegov pjev ovisi o podrucju u kome obitava.Sam slavuj uci i reproducira pjesmu drugih ptica.Kod kanarinaca slavujara je zanimljivo upravo to da njihov repertoar moze biti raznolik i moze se mjenjati ,naravno popracen standardom(radnim).Svi kanarinci pjeva su nastali nametanjem pjeva i dugogodisnjom selekcijom postali su to sto jesu.
    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins uto 18 kol - 23:01

    malinois je napisao/la:Pozdrav pjevaci
    Pjev je uvjek zanimljiva tema
    Kad pricamo o kanarincima nametnutog pjeva konkretno o slavujarima treba jednu stvar da razgranicimo a to je da SLAVUJ nema standardiziran pjev.Njegov pjev ovisi o podrucju u kome obitava.Sam slavuj uci i reproducira pjesmu drugih ptica.Kod kanarinaca slavujara je zanimljivo upravo to da njihov repertoar moze biti raznolik i moze se mjenjati ,naravno popracen standardom(radnim).Svi kanarinci pjeva su nastali nametanjem pjeva i dugogodisnjom selekcijom postali su to sto jesu.

    e vala svaka ti ka' njegoseva
    prco999
    prco999


    Broj postova : 38
    Age : 53
    Location : Norway-Zenica
    Registration date : 09.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by prco999 uto 18 kol - 23:42

    Slazem se u potpunosi sa tobom Malinois samo problem je sto niko do sada se nije potrudio uci u problematiku .Koliko godina se pokusava napraviti standard pjeva za stiglica jest da svako podrucije ima raznolikosti a u toj raznolikosti ipak postoje ogromne razlike a tako je i kod slavuja pa i ti sam vrsis selekciju kod ptica koje cuvas zar ne ?
    klokkende
    klokkende


    Broj postova : 54
    Age : 52
    Location : Uzice, Serbia
    Registration date : 25.10.2008

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by klokkende sri 19 kol - 0:44

    prco999 je napisao/la:Pozdrav koje su to kvalitetne ture i zasto su kvalitetne ture posto vidim da u ocjenivackoj listi nisu prikazane negativne ture a ponemute su. Pod 2 kako se zove gospodin koji je usavrsavao ocjenivacku listu i koliko je dosad preslusao slavuja u svom zivotu da bih izvdojio fantasticne strofe posto ste usporavali pjev do te mjere da je postao deformisan jednostavno poslusajte snimak koji sam postavio pa sami procjenite kvalitetu . Srdacan pozdrav !
    Kada govorimo o kvalitetu, odnosno o podeli tura u cetiri kvalitetne kategorije moramo imati u vidu jednu stvar koja se namece na samom pocetku: ovde je rec o radnom standardu i radnoj verziji ocenske liste. Standard je inace ziva materija, promenljiva i to ne samo kod kanarinaca pesme, vec i kod svih ostalih zivotinja koje se odgajaju kao kucni ljubimci. Neko je vec rekao da je osnova za razvrstavanje tura po kvalitetnim kategorijama bila sposobnost da ptice prihvate nametnute ture, i to je sigurno u pravu, ali materija je veoma kompleksna i bas zato sto je rec o jos uvek nestandardizovanoj ptici nije iskljuceno da su pojedine ture potcenjene ili neke precenjene, ali to ce pokazati vreme. Sto se tice usporavanja pesme tu se vec delimicno zadire i u stvar ukusa, a o ukusima se ne raspravlja. Lepo je rekao Malinois, odnosno podsetio auditorijum da su sve priznate rase pevaca nastale nametanjem pesme. Mozda je najbolji primer za to roler kanarinac, rasa pevaca sa najduzom istorijiom i rasa kod koje se pesma genetski nasledjuje sa oko 98% ( prema nekim expertima i preko 98%). Ture koje emituje roler kanarinac se nemogu cuti kod drugi pevaca, a ako se vratimo u istoriju videcemo da su marljivi Nemci svoje ptice skolovali raznoraznim mehanickim napravama koje su emitovale u najmanju ruku cudne zvuke za to vreme. Prema tome ako se nekome svidja usporena pesma slavuja, drozda, kosa ili bilo koje druge ptice pa zasto da ne. I da, jednu sam stvar ispustio da napomenem na samom pocetku, oficijeli naziv rase u radu je Srpski pevac-slavujar, s tim sto je pridev slavujar zadrzan radi kontinuiteta s prethodnim periodom, odnosno sa periodom pocetka nametanja pesme slavuja kanarincima u Srbiji. I jos jedna jako bitna stvar kad pominjem taj kontinuitet, tehnika kojom sada raspolazemo i ona od pre pedeset i vise godina sa kojom su pioniri odgoja radili ne da nije porediva nego je sada na nivou udaljenom za svetlosnu godinu u odnosu na taj period.
    avatar
    ajret


    Broj postova : 6
    Age : 56
    Location : Kosovo , Prizren
    Registration date : 21.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by ajret sub 22 kol - 0:36

    Poz drugari ja sam ovde pocetnik sa Kosova sam grad Prizren malo cu se uklluciti u ovu diskusiju o SLAVUJARIMA ove slavujare koje su ovde slusate sa yu tube bilo srpske bilo turske su ocajno slabe ptice bar po turama koje trenutno pevaju narocito turski slavujar oni nemaju ni 20% od onog sto pevaju vrhunski turski Slavujari zato sto sam i slusao.A razlika pesme koju skoluju srpskog slavuajra i turskog su ta sto srpski slavujar skoluju sa odvojenim slavujskim turama i slobodne ture ostalih sumskih ptica.Dok turskog slavujara skoluju sa punim turama sumskog slavuja i nema tura drugih ptica
    U oba slucaja su oduzete ture slavuja koje slice kanarinskim i kvare ptice.
    Sumski slavuji ne pevaju svi identicno neki sa manje tura neki sa vise zavisi od krajeva de zive neki imaju ture koji lose uticu na slavujare pa se te ture izbacuju ne koriste se. U oba slucaja su to rase koje se po svom ukusu vecine odgajivaca usavrsavaju.Sto znaci nove rase to jest vrste u nastanku.kao sto se malinoi,herc roleri.tombraderi imaju genetski usagjene osobine ali opet nisu svi sampioni i oni su vremenom usavrsvani i vecina im je genetskih osobina usagjena.A posto Slavujari vode poreklo ukrstanjem ovih ptica i drugih vremenom se mi odgajivaci ovih ptica trudimo da te pesme to jest ture genetski ustalimo sto 50% cak i vise ima uspeha,za sta treba vise generacija ovih ptica jer treba selektiranjem izbaciti ture koje ima u njihovim genima posto su dobijeni ukrstanjem ovih ptica koje sam napomenuo.A rezultata ima posto mnogi mladi upamte cak do trideset tura posle nesto vrate nesto od predaka ali dosta zadrze i slavujskih tura iako su kod nekog koji ne pusta kasetu ili CD a interesantno da i njihovi mladi nasledjuju te ture to jest pamte ih i ne zaboravljaju. Zato je ovo sa slavujarima interesantno i lepo svi znamo da od slavuja nema lepseg pevaca zato kad kanarinac koji priblizno ili slicno peva neke od njegovih tura je idealna ptica.A vreme ce pokazati da ce ova rasa dobiti i svoje genetske ustaljene osobine a greske mora uvek biti u pesmi ,kao sto ostale priznate rase imaju i posle toliko godina usavrsavanja greske u pevanju.Sampion je samo jedan.Poz
    prco999
    prco999


    Broj postova : 38
    Age : 53
    Location : Norway-Zenica
    Registration date : 09.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by prco999 sub 22 kol - 11:47

    Bravo Majstore naj kompetentniji odgovor za slavujare Very Happy
    avatar
    ajret


    Broj postova : 6
    Age : 56
    Location : Kosovo , Prizren
    Registration date : 21.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by ajret pon 24 kol - 1:52

    To je samo moje misljenje steta sto znam odgajivace slavujara koji su vrhunski majstori i imaju ptice koje odlicno pevaju, na takmicenjima njihov ptice dobjaju visoke poene a te iste ptice nisu snimane i nisu postavljene negde kao snimak na yu tube a ocenjeni su da ispevavaju preko 25 tura a ovde na yu tube cujem ptice sa oko 5 tura slavujarskih poneka kanarinska a bogami feleri i kazu da su vrhunski.Smesno jel da Prco.
    avatar
    ajret


    Broj postova : 6
    Age : 56
    Location : Kosovo , Prizren
    Registration date : 21.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by ajret pon 24 kol - 2:11

    I jos nesto kad kazemo Slavujar to znaci da treba da (pesma njihova) bude nalik pesmi slavuja sumskog(divljem) a svi mislim da ste imali prilike da slusate kako Slavuj peva obratite paznju na ture nekoliko Slavuja videcete da svi ne pevaju istim turama neki pevaju manje neki vise zavisi,Ljudi sakuplaju ture ubacuju u kasete i tako skoluju svoje slavujare Ima tura koji su nepogodne za kanarince ne upotrebljavaju se,U srbiji su standardizovali ture i po tome rade samo su povezane ture slavuja izdvokili u pojedinacne i ubacili slobodne ture drugih ptica pevacica po zelji. Turci rade drugacije oni ture slavuja ubacuju u kompletu i nemaju slobodne ture.za ostale ne znam. Po meni oni koji su stalno imali malinoe ili druge kanarince zbog navike u pocetku pesma slavujara izgleda previse gruba ali vremenom postaju interesantni posto su to ture pretezno divljih ptica.Meni licno pesma malinoa i ostalih presla u monotonost ovo je nesto novo a i ima dosta posla.
    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins pon 24 kol - 16:50

    Otprilike to je to
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by saso78 sub 12 ruj - 22:22

    Evo jedan dvogodisni makedonski slavujar.
    Sta mislite o njegov pjev?

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by MARIN sub 12 ruj - 22:32

    Ajde slavujari prokomentirajte ovo,pa i da mi nešto probamo skužit.
    avatar
    ajret


    Broj postova : 6
    Age : 56
    Location : Kosovo , Prizren
    Registration date : 21.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by ajret ned 13 ruj - 1:50

    Odlican primerak Slavujara ovo je Drugovi primerak svoje rase do sada sto sam ovde slusao ovaj je najbolji mozda ima i boljih ali u odnosu sto sam do sad cuo ovde ovaj je najbolji,Ovaj je bogat je turama srpskog slavujara ,dobar glas, plus je dvogodisnjak ne oduzava ture mozda mu hvali neka tura to nije bitno posto mozda 50% tura ispevava koje je slusao vazno da je super primerak svoje rase.Ko ima boljeg neka prikaze.Svaka cast
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 38
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by dr.nenad86 ned 13 ruj - 2:37

    Svidja mi se ovaj srpski pevac-slavujar, mada mnogo vise mi se svidja sto je ovaj kanarinac star a ne mlad jer nije iskvario pesmu i nema felere i civke i ne podize pemu kao sto dosta njih koji su stariji umeju........ POPZDRAV cheers
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by Boban NA ned 13 ruj - 11:28

    Od ovde postavljenih snimaka daleko najbolji primerak srpskog slavujara sa pesmom koja je takva za tu rasu. Odlicno je ako je ptica dvogodisnja, nije ubacila cak nijednu kanarinsku turu sa rolom, nema felera, nema tura drugih kanarinaca pesme vec tura koje su karakteristicne za slavujare. Ima dosta raznovrsnu pesmu i nekoliko veoma teskih, pozeljnih tura koje solidno uspeva da izvede. Mozda nije potpuno raspevan , neke ture mi izvede malo nedoreceno, nepotpuno, ali u celini ptica koja mi se dosta dopada. Inace uvek moze bolje i sigurno je da ima i kvalitetnijih pevaca, mada ponavljam ptica koja ima sve karakteristike srpskog slavujara i po meni vrlo je solidna.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by malinois ned 13 ruj - 19:45

    Ne znam koliko je kvalitetan ALI ljepo za cuti
    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins pon 14 ruj - 9:51

    ovo je najkvalitetnija ptica koju smo imali prilike da cujemo dosad.
    nije ni cudo sto makedonci najavljuju ucesce na takmicenjima u srbiji, vidi se da ce imati sta da pokazu.
    ptica je puna tura, ima dobar glas i dobar tempo. medjutim vidi se da je tek "propevao" iako je dvogodisnjak, peva kao ptica od 6-7 meseci. neke ture nije dokraja usavrsio ali ce vremenom da ih "upeva" samo mora vise da peva na svetlu a ne ovako u polu mraku. onda ce njegov kvalitet doci do punog izrazaja, mada ce verujem onda da pojaca i gresku koju peva na 0.54 i 1.22 a ona je za takmicara diskvalifikaciona.
    znaci, po mom skromnom misljenju vrlo dobra ptica kojoj fali veoma malo da bi bila odlicna
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by Boban NA pon 14 ruj - 17:21

    Potpuno se slazem sa misljenjem twinsa, uostalom i moj predhodni post je bio slican, a te ture koje su za diskusiju koje navodis da li podpadaju pod cvrkut ili cvrkutanje?
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by saso78 pon 14 ruj - 17:56

    Twins tacno je da ptica pocela da pjeva posle mitarenja i nadam se da ce usavrsiti svoju pjesmu...Ja samo se nadam da neko postavi pticu bar priblizno na to kako bi trebalo da izgleda jedna solidna takmicarska ptica,ali evo jos nema,pa sam resio da postavim ovu pticu od mog drag prijatelja i nadam se da ide u pravi pravac.
    Sta se tice glas koji je nepozeljan sada radi se o cvrkut ili cvrkutanje kako je rekao Boban i sta je eliminaciono?
    avatar
    ajret


    Broj postova : 6
    Age : 56
    Location : Kosovo , Prizren
    Registration date : 21.08.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by ajret pon 14 ruj - 19:38

    Poz tacno je da ima gresku na 0.54 /1.22/3.25 i svixha mi se da za to ovde ima iskusnih pticara da navedu na greske da bi i drugi naucili, to jest znali sta se trazi od srpskih slavujara.Odmah se vidi da dobar slavujar privlaci paznju,a voleo bih da svako ko ima dobrog slavujara ubaci ovde i cuje komentare drugih.Ja znam da ima i boljih ali je ovaj za sada najbolji sto sam ovde cuo a sta ce od njega dalje biti nije vazno.Jer nije lako dobiti odlicnog slavujara sanse su u proseku dosta niske.Idemo dalje
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by Boban NA uto 15 ruj - 18:31

    Zamolio bih twinsa da napise ture koje su diskvalifikacione za slavujare jer u ocenskoj listi pise negativnih 3-10 poena za kanarinske ture i ptice sa greskom se diskvalifikuju, bez da su definisane te ture koje se smatraju greskom. Ja licno mislim da je ocenska lista prilicno drakonska, cak i sto se tice dozvoljenog broja kanarinskih tura, mada ja sam moj stav mozda formirao dosta ranije, a sa rasom se zadnjih godina napredovalo, pa mozda i gresim. Po meni za diskvalifikaziju je ptica koja peva capku, jaku civku, ali za cvrkut bi trebalo ici sa negativnim poenima a ne za diskvalifikaciju, pogotovu ako nije drastican, kako ga otpevava ptica sa snimka. Zanima me tvoj komentar oko ovog sto sam naveo i pojasnjenje oko negativnih tura jer sam siguran da si u to najupuceniji na forumu.Pozdrav!
    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins sri 16 ruj - 14:24

    haha dobro ti ovo drakonska ocenska lista. slazem se da je prilicno "ostra" te da je jako tesko izneti pticu koja ce da zadovolji kriterijume ali za ove sa greskama se ne preti smrtnom kaznom tako da smo mi sto smo pravili tu listu ipak malo bolji od tog po strogoci cuvenog grka drakona. medjutim, posto svake godine ima sve vise ptica koje nemaju tih negativnih i diskalifikujucih tura rekao bih da je strogoca bila opravdana.
    za kanarinske ture mislim da je jasno, kratka rolujuca kanarinska tura se kaznjava negativnim poenima. za mlade ptice je dozvoljena jedna a starima su dozvoljene dve takve ture. ako je ta kanarinska duga i glasna sledi diskvalifikacija. civka i capka su naravno za diskfalifikaciju mada se ja ne secam kada smo imali na takmicenju ptice sa takvim greskama. najcesca greska -sem kanarinskih tura koje nisu greska ali se vise njih ne tolerise- je bas ova koju peva ova ptica iz makedonije. to je ono sto mi zovemo cika, tj. ptica cici. ta cika je nocna mora za sve odgajivace posto mnoge ptice krenu odlicno, nema kanarinskih i onda niotkuda stize cicici.. bas kao ovaj na snimku. inace bilo je polemike dali treba malo sniziti kriterijume ili ne. moj stav je da trebaju ostati ovakvi zato sto samo tako mozemo dici kvalitet ptica. cim se popusti u kriterijumu i kvalitet pada.
    evo i jedne zanimljivosti sa takmicenja koje je bilo u Cupriji 2001, ako se dobro secam godine, posto su sudije ocenile ptice proglasili su rezultate a tri prvoplasirane su iznete na slusanje. jedan od nagradjenih kanarinaca je poceo lepo ali je otpevao i to cici dva-tri puta. sudije su se nasle u cudu posto to nije pevao kada je ocenjivan ali su ga posle kraceg vecanja diskvalifikovali pa se cetvtoplasirani popeo na pobednicko postolje.


    Zadnja promjena: twins; sri 16 ruj - 16:42; ukupno mijenjano 1 put.
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 38
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by dr.nenad86 sri 16 ruj - 14:31

    Da lepo je to opisano, i mislim ako cemo do dobrog slavujara da se kriterijumi nesmeju sniziti, tako se samo moze unaprediti odgoj kod svih odgajivaca, i samo mala ispravka sto se tice tog cetvrtoplasiranog kanarinca, nije mogo on da bude na pobednickom postolju nego drugoplasirani kanarinac se popeo na pobednickom postolju, treca plasirani je bio drugi a cetvrti je zauzeo trece mesto........ POZDRAV cheers
    twins
    twins


    Broj postova : 44
    Age : 59
    Location : beograd
    Registration date : 13.02.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by twins sri 16 ruj - 15:00

    dr.nenad86 je napisao/la:Da lepo je to opisano, i mislim ako cemo do dobrog slavujara da se kriterijumi nesmeju sniziti, tako se samo moze unaprediti odgoj kod svih odgajivaca, i samo mala ispravka sto se tice tog cetvrtoplasiranog kanarinca, nije mogo on da bude na pobednickom postolju nego drugoplasirani kanarinac se popeo na pobednickom postolju, treca plasirani je bio drugi a cetvrti je zauzeo trece mesto........ POZDRAV cheers

    na pobednickom postolju ima tri mesta, a ovaj sto je bio cetvrti se popeo na postolje i zauzeo mesto br tri
    mada to i nije toliko vazno, vazno je da je onaj sto cici diskvalifikovan naknadno
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 38
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by dr.nenad86 sri 16 ruj - 15:16

    Ok, onda uredu.... A sto se toga tice mislim da je ispravno da se tako dodeljuju medalje i da se sankcionise sve sto odstupa nekom ''standardu" kako bi odgajivaci bili usmereni u ogoju i selekciji i kako bi se poboljsao kvalitet srpskog slavujara..... POZDRAV cheers

    Sponsored content


    kanarinac slavujar - Page 8 Empty Re: kanarinac slavujar

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 19 svi - 17:50.