Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+47
koce
emar
carduelismo
topaz
novaksin
dva grdelina
opalnaissus
turbozd
pippo
malinois
Dule
CUBA
čajka
dzemal_sa
kemo89
ERVINO
sgobin
SlavcoMk
trnar
Renato.M
crv
faganel
mememe
PESTI
alann
patrik
zoranV
vlado
dr.nenad86
MARIN
krstokljun
franeperuzovic
seadriver
sestoperac
zvrcko sen
Rasko
bocka
Branimir
kreso
DjordjeVet
Merlo
Dean
Fago
steva318
ikayke
xyz
ticar
51 posters

    PITANJEza majstore

    avatar
    Gost
    Gost


    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Gost pet 3 ruj - 22:26

    Deane slažem se sa tobom.Koja slamkasto žuta boja zna se limun boja,to jest topolino boja.
    Obratite pozornost u Regio,Udinama.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by krstokljun pet 3 ruj - 23:15

    Deane, vezano za boju nebih davao komentare, ali ove zadnje pticice nisu bas uhranjene Very Happy ,
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by zoranV pet 3 ruj - 23:19

    A ja biser,mislio da se radi o kanarincima ,pa uopće nisam htio otvarati stranicu.

    P.S. Sreća pa otvori:D cheers Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv pet 3 ruj - 23:52


    Ponovo povratak temi. Da bi sve još bolje pojasnili , postoji li mogućnost (obzirim na intermedijarno nasljeđivanje) da raspon različitih žutih boja postoji zahvaljujući mješanju sa kanarincima crvenog faktora?
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Renato.M sub 4 ruj - 11:52

    Postoji Crve. Nisam se do sada javljao na tu temu jer o tome je Evropa raspravljela prije 30-tak godina.Valjda je sada svima jasno da slamnato žute izbace iz uzgoja i naravno da nikako ne pare žuto sa crvenim jer opet bilokakvom selekcijom dolazimo do istog . Pozdrav.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean sub 4 ruj - 12:00

    crv je napisao/la:
    Ponovo povratak temi. Da bi sve još bolje pojasnili , postoji li mogućnost (obzirim na intermedijarno nasljeđivanje) da raspon različitih žutih boja postoji zahvaljujući mješanju sa kanarincima crvenog faktora?

    pa teoretski da, ali to su onda prenarančaste ptice koje ne spadaju u kategoriju ovih o čemu mi pričamo...

    činjenica je da kanarinac posjeduje žute lipokrome koji mogu varirazi od zlatno žute do limun žute a izmedju ove dvije krajnosti postoji još cijela paleta žutih boja.

    Naime radi se o istom pigmentu ( i kod zlatno i kod limun žutih), razliku izmedju limun žutog i zlatno žutog zapravo čini odredjena struktura pera, koja drukčije prelama svijetlost koja onda čini oku drukčiju boju. može se reći da limun žuta bježi prema zelenoj a zlatno žuta prema crvenoj to je onaj odnos toplo - hladno.

    nasjedjivanje lipokromske boje (zapravo strukture pera) ovisi o više parova alela.

    Većina autora i uzgajivaća u tom kontekstu koristi izraze limun žuti, polulimunžuti i onaj koi u sebi uopće nema faktora za limun žuto.

    cilj u uzgoju je postiči čim više limun žutu, a postoje i sheme sparivanja "limuna sa zlatom" ali to je tema koja zanima uglavnom uzgajivaće lipokromaca. (ko je rekao da su lipokromci dosadni :-))

    zaključak: limun žuta boja je (slobodnim rječnikom) odredjena promjena (mutacija) u strukturi pera (a odnosi se i na lipokrome i na melanine).

    Kod medjusobnog sparivanja npr. limun sa zlatom dobiju se ptice koje su na ton karti negdje izmedju, a daljnjom selekcijom se kasnije nastoji izvuči čim više limun žutih.

    ovo sam pokušao nabrzinu malo pojasniti da se zna o čemu razgovaramo, tj. da se shvati kompleksnost uzgoja i nastojanja dobivanja odredjenog tona žute boje...

    postoje točne sheme sparivanja kako bi se to postiglo, neznam ako ima ovdje uzgajivača lipokrom žutih, i koliko su se bavili ovom problematikom, pa da nam možda oni malo to sa svog gledišta prezentiraju, ja sam imao ambicije baviti se lipokromcima (samo zbog ovih stvari) ali je moja avantura kratko trajala :-))

    E sad se ja pitam ako je apsolutno svejedno koje je boje žuti kanarinac...čemu onda sve ove silne teorije i sheme oko limuna i zlata, kad je dovoljno samo da ptica nije dvobojna Shocked Shocked

    što se tiće same ocjene (moje mišljenje i procjena) super čista i sjajna limun žuta boja se nagradjuje, prezlatna boja se kažnjava, a sve izmedju te dvije krajnosti (što je najčešći slučaj) ne bi trebalo utjecati na ocjenu.


    mali regres, cijelo vrijeme spominjem lipokrom žute medjutim to se isto tako odnosi i na melanine...i kod njih dolazi do određenih razlika u strukturi pera koje se onda ispoljavaju drukčijom lipokromskom bojom.

    zapravo je taj izraz limun žuta bezveze Very Happy Very Happy Very Happy teško je povezati npr. jednu smedju pticu sa limunom :-), radi se u biti o strukturi pera, a naziv limun žuto se ustalio i kao takav se koristi, i vjerojatno če to tako i ostati.



    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by malinois sub 4 ruj - 12:22

    PITANJEza majstore - Page 11 Limunt

    PITANJEza majstore - Page 11 Canarinogiallo

    PITANJEza majstore - Page 11 Limunada



    Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy . Diskusija je odlicna i poucna
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv sub 4 ruj - 13:08


    Evo spontano ,Malinois je postavljajuči sliku prekrasnog primjerka limunžute boje , navodi me na novo pitanje.

    Obojenost letnih (primarnih) pera u krilu kanarinca. Stvar ukusa , ravnopravni status ili prednost imaju obojena pera?

    Na zadnjem ,,otvorenom Splita'' , sudac koji na forumu reklamira mliječne proizvode , za kolekciju lipokromskih crvenih je napisao primjedbu : ,,Neobojena ljetna pera.''. Da ,, ljetna'' i tako četiri puta ?!

    Postoji li obaveza bojanja ptića već od izleganja ili se bez problema mogu izlagati ptice neobojenih krila?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ticar sub 4 ruj - 15:29

    crv je napisao/la:
    Evo spontano ,Malinois je postavljajuči sliku prekrasnog primjerka limunžute boje , navodi me na novo pitanje.

    Obojenost letnih (primarnih) pera u krilu kanarinca. Stvar ukusa , ravnopravni status ili prednost imaju obojena pera?

    Na zadnjem ,,otvorenom Splita'' , sudac koji na forumu reklamira mliječne proizvode , za kolekciju lipokromskih crvenih je napisao primjedbu : ,,Neobojena ljetna pera.''. Da ,, ljetna'' i tako četiri puta ?!

    Postoji li obaveza bojanja ptića već od izleganja ili se bez problema mogu izlagati ptice neobojenih krila?

    koliko ja znam i koliko sam čuo od ljudi iz vanka.žuti i crveni lipokromi moraju imati ofarbana letna pera,a oni neobojeni se natječu u drugoj kategoriji.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ticar sub 4 ruj - 15:32

    malinois je napisao/la:PITANJEza majstore - Page 11 Limunt

    PITANJEza majstore - Page 11 Canarinogiallo

    PITANJEza majstore - Page 11 Limunada



    Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy . Diskusija je odlicna i poucna

    samo ovaj limun je malo ostarija pa baca na zlatno žutu.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO sub 4 ruj - 16:47

    Vidim dok sam ja radio tu se ispijala limunada Very Happy
    Dean je napisao:
    što se tiće same ocjene (moje mišljenje i procjena) super čista i sjajna limun žuta boja se nagradjuje, prezlatna boja se kažnjava, a sve izmedju te dvije krajnosti (što je najčešći slučaj) ne bi trebalo utjecati na ocjenu.

    Teoretski jako loš pristup ocjenjivanju (davanje prednosti jednoj nijansi nad drugom iako bi trebale biti ravnopravne) - u praksi sasvim logičan pristup a to znači da se u slučaju kad su sve ptice u standardu prednost daje ptici kako je Dean napisao..

    Od svjetskog prvenstva u Piacenci lipokrom žuti i crveni svrstani su u dvije grupe (obojena letna pera i bijela letna pera)...crve tada kad je ocjenjivano u Splitu ptice su "morale" biti sa ofarbanim letnim perima inače su se kažnjavale u stavci lipokrom za 1 bod...nadam se da če se ubrzo i kod nas razdvojiti jer nema logike da se kažnjava ptica sa bijelim krilima koja je teža za uzgoj i puno atraktivnija...pozdrav


    Zadnja promjena: ERVINO; uto 7 ruj - 10:51; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean sub 4 ruj - 17:33

    ERVINO je napisao/la:

    Teoretski jako loš pristup ocjenjivanju (davanje prednosti jednoj nijansi nad drugom iako bi trebale biti ravnopravne)- u praksi sasvim logičan pristup ali to znači da se u slučaju istog broja bodova prednost daje ptici kako je Dean napisao..

    zašto misliš da bi trebale biti ravnopravne ??
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 11 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean sub 4 ruj - 17:47