Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+47
koce
emar
carduelismo
topaz
novaksin
dva grdelina
opalnaissus
turbozd
pippo
malinois
Dule
CUBA
čajka
dzemal_sa
kemo89
ERVINO
sgobin
SlavcoMk
trnar
Renato.M
crv
faganel
mememe
PESTI
alann
patrik
zoranV
vlado
dr.nenad86
MARIN
krstokljun
franeperuzovic
seadriver
sestoperac
zvrcko sen
Rasko
bocka
Branimir
kreso
DjordjeVet
Merlo
Dean
Fago
steva318
ikayke
xyz
ticar
51 posters

    PITANJEza majstore

    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by sgobin pet 20 kol - 0:54

    Osobno takve ptice izbjegavam zadržati u jatu... a kontra tome slična stvar je s lipokromskim ticama koje imaju melaninsku fleku ...šta radit sa njima.
    Netko ih redovito izbacuje iz uzgoja pa opet od para čistih dobije flekave tice a nekad od flekavih ne izađe nijedan s tom flekom međutim to se kad tad manifestira u narednim generacijama.
    Moj zaključak je da je genetika ključ svega a uz to i vrlo nepredvidiva a s obzirom da se kod večine uzgajivača svaku godinu u matičnom jatu pojavljuje određen broj novih ptica i rezultati parenja su šareni.
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by CUBA pon 23 kol - 15:15

    Dragi moj sgobin

    Sve lipokrom ptice su nastale od melaninskih ptica i fleka je normalna pojava.

    Lipokrom ptica imaš u svim serijama i mutacijama to je poznato i to je nirmalna pojava.

    Fleku ne možeš izbjeć, možeš je smanjit na najmanju mjeru ili vizuelno prikrit kombinacijom mutacija i serija kod lipokrom ptica bez obzira dali se radi o lipokrom bijelim ili žutim pticama svejedno.

    Bijeli nokti kod melaninskih serija mogu biti uzrok kombinacije nelaninskih serija i mutacija, a najčešći uzrok je nepravilno parenje, u uzgoju kod uzgajivača koji su uzgajali te ptice prije vas.

    Pozdrav svima

    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by sgobin pon 23 kol - 15:39

    Pozdrav Čuba ,

    Prije svega iznimno mi je drago da si se ponovo pojavio na forumu a odgovor je nepotrebno komentirati kad si sve obrazložio do detalja.
    Nadam se da češ i dalje nastaviti prenosit svoje znanje i iskustvo na nas mlađe uzgajivače.

    Veliki pozdrav cheers cheers cheers
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO pon 23 kol - 23:07

    Pozdrav,drago mi je da se Cuba javio i prenio nam svoje razmišljanje o pojavi bijelog nokta kod melanina crne serije :
    CUBA je napisao;
    Bijeli nokti kod melaninskih serija mogu biti uzrok kombinacije nelaninskih serija i mutacija, a najčešći uzrok je nepravilno parenje, u uzgoju kod uzgajivača koji su uzgajali te ptice prije vas.....

    Jasno mi je da se kod kombinacija nekih normala i mutacija "razrijeđuje"ili "briše" melanin na nogama, noktima i kljunu ali to je kod svih noktiju.Ja sam mislio na pojavu samo jednog bijelog nokta kod ptica crne serije.Prihvačam da to može biti posljedica nepravilnog parenja ali mi nije sasvim jasno kako se i dali se dalje nasljeđuje taj jedan bijeli nokat...pozdrav
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by CUBA uto 24 kol - 0:37

    Ervino obrati pozornost kod stariji feo melaninski ptica gdje se melanin postepeno gubi, najprije na glavi a potom i na cijelom tijelu pa i noktima.

    Taj segment dodaj kod nosioca i dobit ćeš mogućnost bijelog pojedinog nokta kod čistih melaninskih ptica.

    Druga mogućnost je lipokrom ptica u uzgoju melanina ili obrnuto što je jedan jako važan korak u uzgoju pojedinih melaninskih ili lipokrom ptica koji uzgajivači često rabe za dobit kvalitetne ptice u traženom fenotipu pojedine vrste.

    Osobno sam dosta puta radio ove kombinacije za poboljšati određene karakteristike a rezultati su bili jako dobri u fenotipu ptice.

    Čest sam pisao i isticao da je u uzgoju ptica sve dopušteno, samo čovjek treba bit pošten i novom vlasniku reć što je ta ptica i što može od nje očekivat u daljnjem uzgoju, na što sam uvijek upozoravao nove vlasnike svojih ptica u koliko je bilo potrebe.

    Često sam u Italiji skupo plaćao ptice kod jakih imena, neke zbog uzgoja a neke zbog analize tih ptica i uistini ima puno zanimljivih segmenata u analizi tih ptica.

    O ovim sagmentima moglo bi se pisati na dugo i široko stoga bi to ostavio za naš susret gdje možemo raspravit ovu i sve prethodne teme koje smo pokrenuli na ovome forumu a nismo ih doveli kraju.

    Puno pozdrava prijatelju.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO uto 24 kol - 14:24

    Pozdrav CUBI i ostalima,jasno je meni da to mogu biti ostaci iz kombinacije parenja melanin x lipokrom ili melanin x mutacija melanina i parenja iz kombinacija više mutacija ali me doista "kopka" kako se i dali se nasljeđuje po nekakvom pravilu ili se taj nokat pojavljuje povremeno mimo pravila.Moje je mišljenje da se nasljeđivanje bijelog nokta pojavljuje povremeno i da je to zapravo anomalija = nedostatak ,greška i da u biti nije nasljedno te da se te ptice mogu i dalje koristiti u uzgoju.

    Postavljajuči to pitanje očekivao sam žučnu raspravu na forumu ali izgleda da su majstori bili na "godišnjem".....

    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by CUBA uto 24 kol - 15:25

    Da bi lakše razlučili ovu stvar predlažem svima da dabro prekontroliraju paperje kod svojih melaninskih ptica.

    Garantiran da će mnogi kod izuzetno dobri i kvalitetnih ptica u paperju pronaći bijelo paperje u većem ili manjem obimu ( prsa, stomak ) sve te ptice imaju veće predispoziciju da daju ptice koje mogu imati bijeli nokat.

    Te ptice što se tiče uzgoja jednako su dobre kao i one koje tu manu ne ispoljavaju i nikako ih ne treba izbacit iz daljnjeg uzgoja, one su na takav način stvarane i to je neminovnost.

    Naslijeđivanje ove mane je slično kao i šara na lipokromu dakle nepredvidivi, stim što su nokti po površini jako mali prostorni dio ptice te je i ta pojava daleko rijeđa.

    Zar misliš da je slučajno zabranjeno hvatanje ptice u ruku od strane sudca prilikom ocjenjivanja, i diskvalifikacija zbog lipokrom paperja na ptici koja nije izražena u tolikoj mjeri da se ne vidi na fenotipu ptice.

    Kad bi se ova mjera vratila u upotrebu pogodila bi mnoga ptičarska svijetska imena na velikim takmičenjima.

    Nadam se da su sad neke stvari posložene u vezi ove teme.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO uto 24 kol - 15:35

    Hvala prijatelju sada je svima valjda jasnije,možemo zadržati te ptice i dalje "raditi" sa njima jedino što nisu za izložbe....pozdrav
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Merlo uto 24 kol - 21:13

    Entim maloga misa neznam ni sam odakle pocet.Nabavio sam prije tri godine dva bakrena kanarinca od visestrukog njemackog i svjeckog prvaka.U prvoj godini dabio sam sest mladih kanarinaca od kojih je pet bilo muski i jedna zenka, jedan od tih pet ima je bili nokat.Rjesio sam se svih muskih ukljucujuci i dva stara(nazalost) a ostavio sam zenku koju sam koristio ove godine u uzgoju i na moje malo ili veliko iznanedjenje opet jedan kanarinac sa bilim noktom ??? Ako prizivi mitarenje i zimu ostaje u uzgoju pa taman mu svaki drugi potomak ima bili nokat ili pero.Ima crni flomaster hehehe
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv sri 25 kol - 0:31

    Merlo je napisao/la:Entim maloga misa neznam ni sam odakle pocet.Nabavio sam prije tri godine dva bakrena kanarinca od visestrukog njemackog i svjeckog prvaka.U prvoj godini dabio sam sest mladih kanarinaca od kojih je pet bilo muski i jedna zenka, jedan od tih pet ima je bili nokat.Rjesio sam se svih muskih ukljucujuci i dva stara(nazalost) a ostavio sam zenku koju sam koristio ove godine u uzgoju i na moje malo ili veliko iznanedjenje opet jedan kanarinac sa bilim noktom ??? Ako prizivi mitarenje i zimu ostaje u uzgoju pa taman mu svaki drugi potomak ima bili nokat ili pero.Ima crni flomaster hehehe

    Merlo , kad sam štema lupio san macuketon po prstu i nokat mi je pocrnio. Može li se ta metoda primjenit kod kanarinaca? Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv uto 31 kol - 1:10


    Molio bih majstore ako raspolažu materijalom da dočaraju koja bi otprilike bila dopuštena nijansa žutog lipokroma , odnosno gdje završava žuto a počinje crveno.
    Zanimaju me primjeri lipokrimskih i melaninskih ptica.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean uto 31 kol - 20:11

    crv je napisao/la:
    Molio bih majstore ako raspolažu materijalom da dočaraju koja bi otprilike bila dopuštena nijansa žutog lipokroma , odnosno gdje završava žuto a počinje crveno.
    Zanimaju me primjeri lipokrimskih i melaninskih ptica.

    sad nemam vremena, a i teško je ponekad sa slike viditi točnu lipokromsku boju...kaže traži se limun žuta ili japansko crvena...e sad naravno da kod ptica crne serije nije limun...više je zelena...ali uglavnom je hladni ton...hladne boje su dobre...zasićena lipokromska boja...uglavnom vuće na narančasto, evo sad sam se telefonski čuo sa Krešom (Zadar) i dogovaramo se dali ču ja ili on obraditi tu temu na sljedećem sudačkom seminaru... negdje u standardima, neda mi se sad ić točno tražiti gdje i u kojima...kad se spominje ...ma idem se dignut po knjigu Very Happy ...ok nigdje ne piše koja je lipokromska boja poželjna (hrvatski 2000 i srpski 2001 standard) u njemačkim, talijanskim i ja mislim čak i engleskim piše :-)
    u našim standardima je jedino bitno da ptica nije dvobojna...što po meni apsolutno više nije dovoljno...ako bimo to išli doslovno primjenit, može ptica biti po standardu i narančasta...bitno da je po svuda jednako narančasta...tu imamo one stare tipove ptica "staro zlato" čija boja jednostavno više nije prihvatljiva...ovo bi trebalo uživo sa pticama ispred sebe raspraviti...pogotovo što je više teško naći slike ptica tih "starijih" serija da bi ih usporedili sa "novim".

    huh neznam dali sam ti baš odgovorio na tvoje pitanje, ali nadam se da če krenuti rasprava jer ovo je JAKO bitno kako za uzgajivaće tako i za seuce kanarinaca boje...

    ajde ekipa udrite po tipkovnici... cheers cheers
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO uto 31 kol - 22:09

    crv je napisao/la:
    Molio bih majstore ako raspolažu materijalom da dočaraju koja bi otprilike bila dopuštena nijansa žutog lipokroma , odnosno gdje završava žuto a počinje crveno.
    Zanimaju me primjeri lipokrimskih i melaninskih ptica.

    Žutim pticama se smatraju ptice koje po OF skali ne prelaze broj 3...Iako sve žute ptice po COM ključu imaju istu oznaku ipak razlikujemo tri osnovne nijanse žutih ptica.
    1. LIMUNASTO ŽUTA ili svjetlo žuta
    2. ŽUTA klasična ili srednje žuta
    3. ZLATNO ŽUTA ili slamnato žuta
    Sve te nijanse podjednako su zastupljene u uzgoju i nijedna nema prednost nad drugom ako nema različitih nijansi....ali ja osobno ipak preferiram LIMUNŽUTE ptice,,,,
    Kod melaninskih ptica nijansa boje ovisi o melaninskoj seriji i mutaciji pa imamo skalu od zelene prema limun žutoj...pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv uto 31 kol - 23:11


    Stažiranje za suca boje sam počeo sa lipokrom žutima.Čuba mi sve lipo objasni i opiše . Ovako kako je Ervino naveo. Prvo što sam primjeio da su i mome oku ugodniji limunžuti.To ispričam poznaniku koji uzgaja lip. žute. Poslije par dana on se pojavi sa najlonskom vrečicom punom limuna , istrese na stol i kaže : ,,Upri prstom.''
    Moj prijatelj je nabrao plodove limuna u svim mogućim fazama rasta i zriobe . Ostao sam zbunjen rasponom od blijedozelene do gotovo narančaste .
    Onda se sjetim opisnih boja u automobilskim ispravama Very Happy Tamo ima naziva za žutu u izobilju...
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by CUBA sri 1 ruj - 9:14

    Deane prepusti ovu temu Ervinu njemu je potpuno jasna ili je obradi sam da je sam sebi razjasniš.

    Crve u slikarstvu nijansa boje je numerirana brojem kao i u automobilskoj industriji, u možeš je nabavit po tim brojem, ptice su ipak živa stvorenja.

    Kao što je napisao Ervino, OF skala je definirala do broja 3 da su žute ptice. U tom rasponu nalaze se sve nijanse žute boje a slikovito je prikazano tri nijanse kao što je Ervino napisao, mada postoje i sve ostale nijanse u kombinaciji tih boja.

    Stoga u standardu piše da ptica mora biti iste nijanse.

    Standard je pisan za uzgajivače koji imaju određeno predznanje, kao i za sudce koji bi morali znati.


    Možda je uistinu srandard trebalo za počet sa definicijom mog prijatelja Željka

    "" U uzgoju je najbitnije da je otac mužjak a majka ženka "",

    tada bi standard bio opširniji od Biblije što u ovom hobiju uistinu nije potrebno.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv sri 1 ruj - 15:40


    Poštovanje Čuba , meštre moj. Ovdje treba izdvojiti Ervinovu rečenicu: ,,... ali ja osobno ipak preferiram LIMUNŽUTE ptice...'' , što u opisanoj trostepenskoj skali ne predstavlja sredinu. Koliko pitanje izgledalo banalno , ima tu materijala za razgovor.
    Uzgred , već sam prije par mjeseci shvatio da nije pametno na ovome forumu postavljati pitanja ako već ne znaš odgovor Very Happy
    Neki mladi ljudi skupljaju kuraž za stažiranje.Neka momci vide u šta se upuštaju cheers A lipokromski žuti su , kao vrlo jednostavni i dosadni...
    Da ne bude nesporazuma , pozdravljam Čubin pristup . Šćeto-neto i bez spamanja Suspect
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO čet 2 ruj - 11:32



    Da se vratimo temi ...molio bih uzgajivače lipokrom žutih ptica da se izjasne koju nijansu boje "preferiraju" u svom uzgoju. To da li ja ili netko "preferira" određenu boju ili mutaciju neznači puno jer standard je jedino pravo mjerilo kojeg se treba pridržavati...usput da napomenem da je nasljeđivanje žute boje INTERMEDIJALNO.....pozdrav
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean čet 2 ruj - 17:42

    CUBA je napisao/la:Deane prepusti ovu temu Ervinu njemu je potpuno jasna ili je obradi sam da je sam sebi razjasniš.

    Very Happy Very Happy tebe sam i čekao jer znam da se ja i ti razilazimo u stajalištima oko ovoga a što se tiće tvoje primjedbe...sad bi i ja trebao reći da se svako češka tamo di ga svrbi... Very Happy cheers

    ajmo ovako postaviti stvar...obrati pažnju ove godine na izložbama koje češ posjetiti vani (Reggio, prvenstvo Italie, Svjetsko prvenstvo...ili bilo koja jača izložba ptica bilo gdje) i nadji mi jednu zlatno žutu pticu, slamnato žutu ... koja nije kažnjena u stavci lipokrom.A pitanje je dali češ je uopće nači jer je ta nepoželjna boja izbačena iz selekcije uopće. Ove godine je bila u Udinama jedna jedina takva ptica (doduše malo jače slamnato žuta) mislim da joj je sudac u stavci lipokrom skinuo 3 ili 4 boda.

    Da se razumijemo, ja nisam za drastično skidanje bodova u toj stavci, ali sam stajališta da se treba dati prednost ptici sa "hladnije" žutim tonom.

    Što se tiće obradjivanja te teme Krešo ju je uzeo obraditi za seminar, (stvarno neznam koje je njegovo stajalište o ovome), ali bilo bi mi drago kad biš se i ti a i ostali koga to zanima pripremili za tu temu pa da pokušamo malo prodiskutirati, a ja se obavezujem nabaviti za seminar žive ptice pa da možemo na različitim primjerima vidjeti razliku...

    mislim da sa slikama to nema baš puno smisla...

    cheers





    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by CUBA čet 2 ruj - 18:05

    Deane moj dragi ako tebe svrbi ti se počeši nemam ništa protiv dapače to je zdravo.

    Crv je pitao:

    Molio bih majstore ako raspolažu materijalom da dočaraju koja bi otprilike bila dopuštena nijansa žutog lipokroma , odnosno gdje završava žuto a počinje crveno.
    Zanimaju me primjeri lipokrimskih i melaninskih ptica.

    Ervino je sve lijepo i korektno pojasnio u tu se nema što dodati.

    Što se tiče boja koliko su dobre svijetlije nijanse za lipokrome, jednako su dobre da pače u nekim melaninskim mutacijama i serijama jedino zastupljene tamnije žute boje.

    Ako uistinu dobro pogledaš i proanaliziraš talijanske ptice doći ćeš i sam do tog zaključka .... puno pozdrava
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean čet 2 ruj - 23:10

    CUBA je napisao/la:Deane moj dragi ako tebe svrbi ti se počeši nemam ništa protiv dapače to je zdravo.

    hm hm dali se ti to malo ljutiš ?? Laughing Laughing






    PITANJEza majstore - Page 10 Alfredom

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by crv pet 3 ruj - 0:04


    Deane , ovaj ti ima melaninsku mrlju na krovu Very Happy

    Mislim da je moja greška jer sam vjerojatno krivo protumačio naslov ,,Pitanje za majstore'' Htio sam stidljive potaknuti da se obrate majstorima a ne pokrenuti međusobnu provjeru znanja.
    Ali ipak je sve bolje od šutnje i nekakvog sveopćeg podrazumijevanja.Mene nije stid pitat.

    Bilo je čak i teorija kako pravi izvornožuti kanarinac , koji u sebi nema gena venecuelanca , jednostavno ne može primiti crveni pigment.Nakon što sam se nagledao crvenih frzelina , vrduna i naranćastih oznaka na krilima grdelina , sumnjam da ta teorija stoji.
    Intermedijarnost pojašnjava sve .Mene iz aspekta uzgajivača je zanimalo kolika je svrha (koliki dijapazon) je dozvoljen.Nije vrag da nekarotinirani crveni intenzivac u pastelu može proć kao zlatnožuti?
    Kad sam spomenuo materijal , mislio sam na ogledne fotografije.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean pet 3 ruj - 9:49

    crv je napisao/la:

    Ali ipak je sve bolje od šutnje i nekakvog sveopćeg podrazumijevanja.


    apsolutno se slažem sa ovime Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by ERVINO pet 3 ruj - 15:30

    [quote="crv"

    Bilo je čak i teorija kako pravi izvornožuti kanarinac , koji u sebi nema gena venecuelanca , jednostavno ne može primiti crveni pigment.Nakon što sam se nagledao crvenih frzelina , vrduna i naranćastih oznaka na krilima grdelina , sumnjam da ta teorija stoji.
    Intermedijarnost pojašnjava sve .Mene iz aspekta uzgajivača je zanimalo kolika je svrha (koliki dijapazon) je dozvoljen.Nije vrag da nekarotinirani crveni intenzivac u pastelu može proć kao zlatnožuti?
    Kad sam spomenuo materijal , mislio sam na ogledne fotografije.[/quote]

    Pozdrav,idemo redom...izravno žuti kanarinac (sernius canarius) sigurno nema gen za crvenu boju a to što frzelini,verduni i gardelini dobiju crvenu boju posljedica je krive ishrane ili tipičan primjer MODIFIKACIJE koja nije nasljedna....Nekarotiniran crveni lipokrom pastel nemože nikada proči za zlatno žutog jer je to ptica sa genetski crvenim (mutiranim) faktorom koji je jasno vidljiv u fenotipu ptice....žuti lipokrom kanarinci nemaju faktor za crvenu boju i imaju raspon boje od limun žute do slamnato (zlatno) žute i granica se nalazi u genetici. Jednostavnije rečeno oni žuti lipokromi koji posjeduju imalo faktora za crveno ispoljavaju u fenotipu nepoželjnu žuto-naranđastu boju po OF skali između 3-4 koja se kažnjava.......itd...valjda je to sada svima jasno ???
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dean pet 3 ruj - 20:30

    http://www.cromoda.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2071&Itemid=62

    crve: slika pojedinačna treča od gore je prava žuta boja :-)
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Dule pet 3 ruj - 20:42

    Dean je napisao/la:http://www.cromoda.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2071&Itemid=62

    crve: slika pojedinačna treča od gore je prava žuta boja :-)
    Šesta pojedinačno intenzivno žuta i sedma lipokrom pastel žuta Smile Smile

    Sponsored content


    PITANJEza majstore - Page 10 Empty Re: PITANJEza majstore

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 20 svi - 10:28.