Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
Starac_Mostarac
Dax BG
angelo
many
crv
IGOR 72
skopski maestro
Sokoly
Merlo
Carduel
Miljenko
MARIN
PESTI
krnjolac
Rasko
g0g0 1
bocka
japirko1
steva318
vili
lord189
vansal
ikayke
Dean
Lazar
seadriver
saso78
xyz
Branimir
ticar
DjordjeVet
35 posters

    skolovanje...

    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pet 18 lip - 13:18

    Glede tvoje nevjerice, navedena priča polazi od I.Lolića iz Žrnovnice( mislim da je navedeni u top 5., po peharima u Hrvatskoj, inače vrhunskog ornitologa i zaljubljenika u ptice, jedan od zadnjih (javnih) istupa navedenog gospodina je stavljanje čipa, na Eleonorinog sokola...te praćenje istog na GPS-u.Nema stvarno razloga tolikom autoritetu i veličini ne vjerovat, ) uostalom ta je priča istovijetna sa Petsijevom pričom ( čitaj na ovom forumu).Inače veoma mi je drago da si se javio, da te tema zainteresirala, ali bih više volio da si (umjesto mišljenja)možda naveo neko svoje iskustvo.Mislim da bi to bilo interesantnije mladim forumašima .
    -Interesantan mi je sistem "Maroko", navedeni školuju mlade( I kovada) grdeline preko CD-a na način da sve mlade ptice stave na pod, jedne polutamne mirne prostorije, te poslije cca 3.mjeseca (pomnog praćenja-slušanja) izaberu "kapetana"( pticu koja pjeva NAJBOLJEponuđenu pjesmu.Sad dolazi do drugog dijela školovanja, gdje se sve ostale ptice udaljuju iz prostorije,samo kapetan ostaje i donose se nove mlade ptice( čitaj treća kovada), gdje uz navedeni CD, sada imaju podršku "kapetana". Uostalom to mi veoma sliči na učenje pjeva kod Malino kanarinaca, gdje se mlade ptice koje su prve-najbolje primile ispravni pjev, stavljaju u sredinu pored meštra-učitelja.Mislim da je gosp.Malinois najveći autoritet glede navedenoga.
    -U ovoj temi "školovanje", je prije već naveden sistem koji mi zovemo "Španjolski", znači mlade grdeline kad počmu sami jesti odmah odvojiti u polutamne mirne izolirane kutije i zaboravi na iste do slijedećeg proljeća...
    Na sve gore navedeno ima dosta podpriča, "varijacija na temu", malih tajnih koje u stvari čine BITNO.
    Pitanje za gosp.saso78, dali je moguće da je Sokoly ( vas dvoje stvarno imate puno toga za reć-napisat,zato molim nemojte se NEĆKATI, samo raspalite po temi, dobrodošli ste)prijatelj od MOSSASBIRD.COM -a???Spominjete Libanonsku metodu?
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Carduel pet 18 lip - 13:35

    bizar.zg je napisao/la:Mislim da je gosp. Malinois najveći autoritet glede navedenoga.

    100% si u pravu! Njemu ništa ne promakne neopaženo. Baš bi bilo zanimljivo da nam napiše par rečenica o gore navedenim primjerima školovanja. Da li bi se mogla povući paralela u školovanju kanarinac - štiglić?
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pet 18 lip - 14:27

    Poštovani Carduel, vjeruj mi dosta sam star, da je sve u 3%, znači sve je u malim sitnicama, baš SVE. Da objasnim, svi znaju da se CocaCola sastoji od karamele, vode,sode,šećera... ali ta TRI %, je razlika između nje PepsiCole,Kokta...sitnice su bitne.Neki kažu nema malih stvari.
    Tri sam dana proučavao: saso78, a posebno Sokoly, čovjek ima bogato-široko znanje(prisutan je na forumu o pticama(PTICE PEVAČICE), sokolovima, psima za lov sa sokolima,akvarijske ribe).Dopisuje se sa stranim grdelin-forumima, pita Španjolsle forumaše o nekim stvarima.... ne moramo biti najpametniji(mislim na forum),da imamo puno stvari ( od drugih)za naučiti.
    Kad smo već kod stranih foruma: Guštajte, jer kad se uđe u Europu, NEĆEMO. Čitam na CHARDONNERET FORUM, da su im skinuli( sa foruma) SVE slike grdelina, ako je isti prikazan u maloj(rećamovki-venecijanki) krletci.Puno nas ljepih (zabrana) stvari
    čeka.
    U Italiji je 1ooo.E po ptici, ako je držiš a nema odgovarajući propisni prsten, pa ti izvoli napuni regal. ISPRIČAVAM SE ŠTO SAM SKRENUO SA TEME.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by krnjolac pet 18 lip - 15:02

    sva srića da nema šanse da mi uđemo u europu! lol!
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Merlo pet 18 lip - 19:14

    bizar.zg citajuci tvoje postove moram rec da se slazem 95% u svemu sta si napisa.Danasnje ticarstvo je dovedeno do savrsenstva i one male najmanje sitnice odlucuju izmedju pobjednika i gubitnika.Ima na forumu velikih strucnjaka koji se dosta dobro razumiju u tematiku ticarstva ali nazalost provokacijama nestrucnjaka gube volju za pisanje i tako nama vecini uskracuju mogucnost dolaska do puno znacajnih i dobrodoslih informacija.Sto se tice nasih malih ciba mislim da ni cibe kanarinaca pisme nisu vece ali opet ono ali mozemo li usporedit grdelina i kanarinca ?

    Molio bi moderatore da skuzaju ako sam previse odleprsa sa teme
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pet 18 lip - 20:35

    Evo ja cekam na strucnjake, ko ce jos samnom pa da cekamo zajedno neka se prijavi ovdje. Cool bounce
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Carduel pet 18 lip - 21:12

    bizar.zg je napisao/la:Poštovani Carduel, vjeruj mi dosta sam star, da je sve u 3%, znači sve je u malim sitnicama, baš SVE. Da objasnim, svi znaju da se CocaCola sastoji od karamele, vode,sode,šećera... ali ta TRI %, je razlika između nje PepsiCole,Kokta...sitnice su bitne.Neki kažu nema malih stvari.
    Tri sam dana proučavao: saso78, a posebno Sokoly, čovjek ima bogato-široko znanje(prisutan je na forumu o pticama(PTICE PEVAČICE), sokolovima, psima za lov sa sokolima,akvarijske ribe).Dopisuje se sa stranim grdelin-forumima, pita Španjolsle forumaše o nekim stvarima.... ne moramo biti najpametniji(mislim na forum),da imamo puno stvari ( od drugih)za naučiti.
    Kad smo već kod stranih foruma: Guštajte, jer kad se uđe u Europu, NEĆEMO. Čitam na CHARDONNERET FORUM, da su im skinuli( sa foruma) SVE slike grdelina, ako je isti prikazan u maloj(rećamovki-venecijanki) krletci.Puno nas ljepih (zabrana) stvari
    čeka.
    U Italiji je 1ooo.E po ptici, ako je držiš a nema odgovarajući propisni prsten, pa ti izvoli napuni regal. ISPRIČAVAM SE ŠTO SAM SKRENUO SA TEME.

    Mislim da treba biti objektivan u ocjeni "pozicije" a to je vrlo čest problem. Ako govorimo o "višoj sferi" slažem se s tobom oko onih 3% (finese). Pozdrav.
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pet 18 lip - 22:25

    Poštovani EUMOx, dobro bi došlo iskustvo-praksa za ovaj forum, barem dok čekamo stručnjake.Vjeruj mi da je ovo budućnost( nekima na žalost, nekima na sreću),svi smo svijedoci sve manje ptica u prirodi, izlovljavanje, trovanje. EU radi na tome da bude kućni uzgoj...znači školovanje jedino ostaje(htijeli mi to ili ne).Vozim se automobilom po otoku Hvaru( čitaj:260 sunčanih dana godišnje), i moram imati upaljena svijetla po danu( jer je zakon pisao neki iz Hamburga gdje je 300.kišnih dana godišnje).
    Poštovani Merlo podržavam te 100%, kad kažeš da:...provokacijama nestručnjaka gube volju za pisanjem...
    Dok čekamo "stručnjake", evo malo onih 3%. Svi se slažemo, svi pišu da se mladom grdelinu stavi CD.
    Japirko je već pisao o frekfencijama( a to je na kraju-izlazno), a ja bih od početka( ulazno).Znači imamo zid, na zidu je utičnica od struje koja je pod naponom i kabelom povezana sa izvorom zvuka( CD,kazetofon,DVD). Navedeni izvor zvuka se kvalitetno ( vjerovali ili ne) mijenja ako uključimo još neki potrošač( npr.perilicu rublja), da bi se to izbijeglo stavlja se neka vrsta ispravljača, riješenje je da smo dobili zvuk koji ne odstupa-oscilira( koji je stalno kvalitetan).Sad smo došli do kabela, koji mora biti na visini zadatka ( neću više, čekat ću druge).... vjerujte da to sve spada u navedena 3%.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by PESTI pet 18 lip - 23:20

    Eumox voli zezati , baci mamac pa tko zagrize Very Happy .

    Evo jedan školski primjer učenja .Sve glavne uloge su žestoki batudaši , prepoznatljivo je učenje pojedinih djelova i njihovo kombiniranje.Mladi grdelin je iz prošlogodišnjeg uzgoja .

    https://www.youtube.com/watch?v=qxFPExXB310

    https://www.youtube.com/watch?v=PwZpKn0bNbU
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost sub 19 lip - 11:31

    Dragi EUMOx, drago mi je da si se javio, da si pokušao sudjelovati u temi"školovanje".
    Jedva čekam da i ti prezentiraš neku interesantnu priču , da naučimo nešto iz tvoje prakse ( Npr.Imao sam mladu pticu, koja je bila pokrivena u kutiji mirnoj, a slučajno je ista dok se tako mitarila, slušala drugu pticu u blizini koja je pjevala, i gle čuda ova tek izmitarena je pjevala ovu drugu što je slušala.Mislim da ti to nije teško, barem se to svakome stalno događa... ili neku drugu priču).Mislim da bi takvom pričom, ponukao i druge forumaše,te pobudio veće zanimanje...
    PETSI, jesi li primjetio da mu se obraćam kao djetetu, rekao si da se voli zezati, pa evo malo zeze.
    Općenito, glede ove teme neskromno sam očekivao i više ( tema ne može biti aktuelnija, sad je vrijeme učenja), kaže narodna ..."od sto glasa, glasa čuti nije..."
    Što sad?Pustit ću 5.dana,(možda je ljudima vruće, možda su puni posla) a onda dajem PONUDU koja se ne može odbiti.Možda je ljudima bliži rad,nego priča?
    Znači već sad najavljujem konkretnu JAVNU ponudu, ja tebi CD snimljen, ti meni daš slijedeće godine ( obvezno 1-6.06.2011.g)pticu, a ja tebi novčane jedinice.
    Molim MODERATORE,jer poštujem ovaj forum i njegova pravila (znam da nije zgodno-poželjno spominjati ptice i novac) trebam li ići na "oglase", ili Kalahari, mogu li uopće postaviti navedenu,nije mi namjera raditi poteškoće?
    p.s. CD je sa snimljenim Livanjskim javljanjem: Zvin, zvin. Pletivo se sastoji od pivici, pivici, pivici. te završava sa DOBROM zijadom.Unaprijed kažem da CD neću staviti na forum, zbog zloupotrebe( da svi na mobitelu imaju moju zijadu, ipak je ista plod teškog produktivnog rada), nego istu šaljem poštom.
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost sub 19 lip - 11:58

    Tu interesantnu pricu bi trebali prezentirati oni koji forumase djele na strucnjake i nestrucnjake,i da se izjasne u koju grupu spadaju i koji im je nivo znanja da uobste mogu tako nesto reci. EUMOx ima 584 posta na forumu, mogu se pregledati i usporediti , a forumase djelim samo na ljude i neljude. Nisam ja u predhodnom postu bacao nikakav mamac, nego asocijaciju, ti si bas PESTI mogao skontati jer bizar.zg je nov.

    Da nebude samo ovo gore, imam noviji video gdje priblizavam tice rucnim hranjenjem,ne sto im je potrebno nego sto ih zelim navikunuti pripremiti na zadatak, kod mene CD vec radi. Siguran sam da cu ponovo moci prezentirati
    3x pletivo i zija,ovaj put obecavam i cistiji zvuk,vec sam to rjesio. Cool
    Sokoly
    Sokoly


    Broj postova : 31
    Location : Skopje - Makedonija
    Registration date : 21.08.2012

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sokoly čet 23 kol - 11:28

    Skolovanje je jako subjektivna stvar...

    Mogu samo dodati da postoje vise razlichite metode koje se dokazale uspeshno.
    Ptica najbolje uchi od kljuna? Ne bih se slozio, mogu jako dobro nauchiti i od CD-a.Stiglichev pjev je GENETSKI nasledan. Procitao sam negde na ovom forumu da "NIJE"?
    Kako bi argumentovano govorio evo Vam primjer - izolirajte jednog mladca i nemojte pustati nikakvu pesmu videchete da che on pjevati shtiglichevu pesmu u biti, a ne Verdunovu il kanarinsku i sl.Sto govori da je priroda odredila genetski zachuvati taj Vid ptice i nemoze se to lako promeniti.
    Da grdelin ima moch imitiranja je vech dokazano i mislim da o tome nema potrebe elaborirati.
    Da bi ptica uchila od uchitelja to podrazumeva da imamo uchitelja koji ne Mitari u normalnom razdoblju kad sve ptice mitare u prirodi....svako mitarenje izvan razdoblja je stetno po ptici!

    Priroda je odredila kad je period za mitar/modu i svako izigravanje "boga" ima svoje negativnosti koje se kasnije pojave...

    Svi mi imamo razlichite ukuse i stav o tome shto je dobra pesma a sto ne. Ako mene pitate meni su vech dosadili ptichi koji stalno verglaju jedno te isto. Lepota je u diverzitetu/raznolikosti.

    Jako cesto vidim da ljudi kazhu za one ptice koje imaju neki feller? Feler je za nase istanceno uho al nemojte zaboraviti da u prirodi ne POSTOJI feller. To je samo izraz koji nazalost koristimo za pticu koja peva neshto drugo a ne nashu zamishljenu stvar.Prirodna selekcija je jedina koja kaze ko je feller i ko che postati nechiji doruchak, a ko che produzhiti zhivot i ostavljati potomstvo. Znachi ako je ta ptica prezhivela prvu zimu, ona je vech selektirana za rasplod i ma shto god ona pevala u prirodi To je To.

    E sad da se vratimo u nashim odgajivachnicama i shkole....

    Ono sto sam uspeo zakljuchiti proteklih 25-6 godina sa ovim pticama je da NE POSTOJE PRAVILA!
    Ponekad u shkoli su bili i do 10 mladca jedan pocheo pokazivati "nepozheljne" stvari i kao spuzhva i ostali pokupili taj "nepozheljni" glas.
    Bilo je godina kad se isto jedan il dva pokazali sa nekim slichnim "fellerom" i nijedna druga ptica nije prihvatila taj "feller" bez razlike da su bili u istoj shkoli.
    Ovo jedino govori da moch imitacije je kod razlichitih individua razlichita. Sto je sasvim normalno, pa ljudi moji ako imam ja IQ 130 a neki drugi ptcihar ima IQ 90, to ne znachi da je chovek SHKART, ne?
    Koristimo ponekad i bastarde u shkolovanju al ja vishe nikada....zasto? Jednostavno Bastard je 50% kanarinac i u sebi duboko ima onaj kanarinski procenat koji lichno ja izbegavam kod mojih ptica.Tehnologija i nosachi zvuka su tako savrsheni da ako shkolujete sa CD-a mozda postignete i puno vishe nego sa bastardom.Ovo su moja lichna zapazhanja i naravno ne trazhim da se svi oko toga slazhu.
    U shkoli postoje finese koje daju onaj zadnji rezultat a to nije samo uchitel il CD. Uchitelji il cd su spored mene nekih 60% cele priche ostalo je rad sa pticama.
    Moja lichna zapazhanja su sledecha:
    Pre puno godina sam drzhao Gavrana (Corvus Corax)- jeste li znali da njegov mozak radi najvise kad Vas gleda sa jednim okom u stranu, ako Vas gleda anfas mozak mu ne snima!!
    Sokolar sam vech 15 godina i vrlo dobro znam da se ptica dresira kad je gladna i kad Vas vidi. Sto mislite zashto koristimo kapicu za sokola? MOZAK im radi jedino kad vide!
    Povuchimo paralelu sa nashim malim grdelinom - CD ide u pozadini ujutro kad im prigjem i dajem im mineralku nigera - ptica me vidi obraduje se punoj dozi nigera a u pozadini ide pesma. E TAD oni snimaju i svako pushtanje lente preko celog dana je samo GLUPOST.
    Kako bi iskoristio priliku vishe puta na dan prigjem i nagradim svoje ptice dal je to maslachak il Trnje, cheshljuga il brokula, lisne vashi il neki brashnar nema veze. Vazhno je POZITIVNO iskustvo vaseg pticha kad Vas vidi a paralelno slusha i lentu. Ptica jako brzo povezhe PRIJATNO iskustvo "nagradu" sa pesmom koja ide u pozadini. Uslovni refleks se razvija i ona konta da je pesma deo POZITIVNIH nadrazhaja u zhivotu.
    Tako se shkoluje i shtiglich i Gavran i soko i sve ptice dragi moji prijatelji. Sa pticama mozemo jedino komunicirati preko hrane i to jedino pozitivnom potkrepom. Negativna potkrepa bi bila kao recimo pas se popne na vash trosed pa ga Vi lupite vesnikom.Kod dresuri ptica ne postoji NEGATIVNA potkrepa.
    Ja sam ovo oduzhio al hteo bih da kazem josh samo neshto - ne postoje Struchnjaci u ovome, postoje ljudi koji to vole i rade iz dubine dushe i postoju ostali.

    Pozdrav svima,
    Sokoly




    skopski maestro
    skopski maestro
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 488
    Age : 52
    Location : Skopje
    Registration date : 19.09.2011

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by skopski maestro čet 23 kol - 17:26

    BRAVO BE MAJSTORE OGNEN cheers
    IGOR 72
    IGOR 72


    Broj postova : 18
    Age : 51
    Location : Skopje-Makedonija
    Registration date : 11.03.2010

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by IGOR 72 čet 23 kol - 21:33

    Odlican tekst prijatelju (Sokoli) i sve lepo opisano king
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by crv pet 24 kol - 1:01


    O nasljeđivanju pijeva već smo u više navrata polemizirali.Sokoly kaže da je štigićev pijev nasljedan.
    Ja kažem da potomak dobroga štiglica ne nasljeđuje pjesmu , nego rođenjem nasljeđuje predispozicije za dobar pijev.
    Okolni faktori ( ono što mlada ptica čuje ) uvjetovat će repertoar školovane mlade ptice.
    Potrebno je navesti i učešće u nasljeđivanju pijeva koje mlade ptice poprime od majke .Moje je mišljenje da majka dobrim dijelom sudjeluje u formiranju pjevača. Povratno križanje je osnov za formiranje matičnog jata .
    Dobra ženka zlata vrijedi !
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by many pet 24 kol - 9:59

    Sokoly je napisao/la:Skolovanje je jako subjektivna stvar...

    Mogu samo dodati da postoje vise razlichite metode koje se dokazale uspeshno.
    Ptica najbolje uchi od kljuna? Ne bih se slozio, mogu jako dobro nauchiti i od CD-a.Stiglichev pjev je GENETSKI nasledan. Procitao sam negde na ovom forumu da "NIJE"?
    Kako bi argumentovano govorio evo Vam primjer - izolirajte jednog mladca i nemojte pustati nikakvu pesmu videchete da che on pjevati shtiglichevu pesmu u biti, a ne Verdunovu il kanarinsku i sl.Sto govori da je priroda odredila genetski zachuvati taj Vid ptice i nemoze se to lako promeniti.
    Da grdelin ima moch imitiranja je vech dokazano i mislim da o tome nema potrebe elaborirati.
    Da bi ptica uchila od uchitelja to podrazumeva da imamo uchitelja koji ne Mitari u normalnom razdoblju kad sve ptice mitare u prirodi....svako mitarenje izvan razdoblja je stetno po ptici!

    Priroda je odredila kad je period za mitar/modu i svako izigravanje "boga" ima svoje negativnosti koje se kasnije pojave...

    Svi mi imamo razlichite ukuse i stav o tome shto je dobra pesma a sto ne. Ako mene pitate meni su vech dosadili ptichi koji stalno verglaju jedno te isto. Lepota je u diverzitetu/raznolikosti.

    Jako cesto vidim da ljudi kazhu za one ptice koje imaju neki feller? Feler je za nase istanceno uho al nemojte zaboraviti da u prirodi ne POSTOJI feller. To je samo izraz koji nazalost koristimo za pticu koja peva neshto drugo a ne nashu zamishljenu stvar.Prirodna selekcija je jedina koja kaze ko je feller i ko che postati nechiji doruchak, a ko che produzhiti zhivot i ostavljati potomstvo. Znachi ako je ta ptica prezhivela prvu zimu, ona je vech selektirana za rasplod i ma shto god ona pevala u prirodi To je To.

    E sad da se vratimo u nashim odgajivachnicama i shkole....

    Ono sto sam uspeo zakljuchiti proteklih 25-6 godina sa ovim pticama je da NE POSTOJE PRAVILA!
    Ponekad u shkoli su bili i do 10 mladca jedan pocheo pokazivati "nepozheljne" stvari i kao spuzhva i ostali pokupili taj "nepozheljni" glas.
    Bilo je godina kad se isto jedan il dva pokazali sa nekim slichnim "fellerom" i nijedna druga ptica nije prihvatila taj "feller" bez razlike da su bili u istoj shkoli.
    Ovo jedino govori da moch imitacije je kod razlichitih individua razlichita. Sto je sasvim normalno, pa ljudi moji ako imam ja IQ 130 a neki drugi ptcihar ima IQ 90, to ne znachi da je chovek SHKART, ne?
    Koristimo ponekad i bastarde u shkolovanju al ja vishe nikada....zasto? Jednostavno Bastard je 50% kanarinac i u sebi duboko ima onaj kanarinski procenat koji lichno ja izbegavam kod mojih ptica.Tehnologija i nosachi zvuka su tako savrsheni da ako shkolujete sa CD-a mozda postignete i puno vishe nego sa bastardom.Ovo su moja lichna zapazhanja i naravno ne trazhim da se svi oko toga slazhu.
    U shkoli postoje finese koje daju onaj zadnji rezultat a to nije samo uchitel il CD. Uchitelji il cd su spored mene nekih 60% cele priche ostalo je rad sa pticama.
    Moja lichna zapazhanja su sledecha:
    Pre puno godina sam drzhao Gavrana (Corvus Corax)- jeste li znali da njegov mozak radi najvise kad Vas gleda sa jednim okom u stranu, ako Vas gleda anfas mozak mu ne snima!!
    Sokolar sam vech 15 godina i vrlo dobro znam da se ptica dresira kad je gladna i kad Vas vidi. Sto mislite zashto koristimo kapicu za sokola? MOZAK im radi jedino kad vide!
    Povuchimo paralelu sa nashim malim grdelinom - CD ide u pozadini ujutro kad im prigjem i dajem im mineralku nigera - ptica me vidi obraduje se punoj dozi nigera a u pozadini ide pesma. E TAD oni snimaju i svako pushtanje lente preko celog dana je samo GLUPOST.
    Kako bi iskoristio priliku vishe puta na dan prigjem i nagradim svoje ptice dal je to maslachak il Trnje, cheshljuga il brokula, lisne vashi il neki brashnar nema veze. Vazhno je POZITIVNO iskustvo vaseg pticha kad Vas vidi a paralelno slusha i lentu. Ptica jako brzo povezhe PRIJATNO iskustvo "nagradu" sa pesmom koja ide u pozadini. Uslovni refleks se razvija i ona konta da je pesma deo POZITIVNIH nadrazhaja u zhivotu.
    Tako se shkoluje i shtiglich i Gavran i soko i sve ptice dragi moji prijatelji. Sa pticama mozemo jedino komunicirati preko hrane i to jedino pozitivnom potkrepom. Negativna potkrepa bi bila kao recimo pas se popne na vash trosed pa ga Vi lupite vesnikom.Kod dresuri ptica ne postoji NEGATIVNA potkrepa.
    Ja sam ovo oduzhio al hteo bih da kazem josh samo neshto - ne postoje Struchnjaci u ovome, postoje ljudi koji to vole i rade iz dubine dushe i postoju ostali.

    Pozdrav svima,
    Sokoly





    Hm osvježenje,kao da smo u istu školu shvačanja prirode išli.Pogledaš li moje postove u biti slažemo se da je bitno da pijev bude ptičji i ne isforsiran,da ptica MORA pjevati ono što mi hočemo već što joj geni daju.Ti nisi razumio onu jednu stvar na ovom forumu koju sam ja shvatio kasnije,jer pišeš da češljugar koji se ne školuje pjeva svoju genetski urođenu pjesmu i da nije bez pjesme.Sve je to ok ali ljudi koji hoč epjesmu stalno hoč epoboljšati pravu prirodnu pjesmu ptice pa rade experimente i učeći jednu vrstu pjevati pjev druge vrste.Hm nepotrebno ali učimo iz toga nešto,ja sam za to da se ne školuje ptica na onaj pjev kako mi hočemo jer za to možemo kupiti i diktafon pa puštati uz čaj i uživati u pjesmi kakvu hočemo,već pustiti da ptica bude kreativna ako več predispozicije za pjevača,takva ptica zna iznenaditi jer nikad ne znamo što če otpjevati za razliku od ziher
    naučene pjesme u kojoj nema faktora iznenađenja


    Sokolar sam i ja i kolege smo moglo bi se reći ali mislim da sam prvo bio ornitolog koji je izgleda počeo sa pjevicama,kao klinac.Držim da je pjev ptice i ma koliko bio oskudan,ako je ispjevan sa srcem kako to sve ptice rade,ili strnadica žuta,ili zeba jednolično,krasan u svoj svojoj izvedbi jer se ptica naučila pjevati prirodno.Ima jedna tvrdnja da ptice spavajući smišljaju repertoar pjeva.Stručnjaci postoje zato da nauče one koji nisu stručnjaci nešto,ali svatko je stručnjak u onome što mu je bitno i čemu je posvečen.

    Malo je ljudi koji cjeni našu teoriju prirodnog pjeva ali uistinu nije me ni najmanje briga.Sada imam ljetnog konopljara koji pjeva pjev koji je sam izmislio pošto sam ga othranio na ruku.Izolirana je ptica i uparena sa lipohromkom timbrado x španjolac.Problem je što ne znam da li će to uspjeti jer konopljar ne doživljava kanarinku kao ženku jer smatra da je dio ljudskog jata.To je da se osvrnem na onaj text o češljugarima othranjenim na ruku koji su po meni najkvalitetniji za suživot sa ljudima,pozdrav

    Sokoly
    Sokoly


    Broj postova : 31
    Location : Skopje - Makedonija
    Registration date : 21.08.2012

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sokoly pet 24 kol - 10:52

    crv je napisao/la:
    O nasljeđivanju pijeva već smo u više navrata polemizirali.Sokoly kaže da je štigićev pijev nasljedan.
    Ja kažem da potomak dobroga štiglica ne nasljeđuje pjesmu , nego rođenjem nasljeđuje predispozicije za dobar pijev.
    Okolni faktori ( ono što mlada ptica čuje ) uvjetovat će repertoar školovane mlade ptice.
    Potrebno je navesti i učešće u nasljeđivanju pijeva koje mlade ptice poprime od majke .Moje je mišljenje da majka dobrim dijelom sudjeluje u formiranju pjevača. Povratno križanje je osnov za formiranje matičnog jata .
    Dobra ženka zlata vrijedi !

    Samo ako dozvolis, da postavimo razlike sto je naslegjivanje genetskog pjeva shtiglicha a shto shkola.
    U BITI shtiglich che pevati svoju pesmu kao vechina svih shtiglicha- obichan SHTIGLICHEV PJEV. E sad GLASOVI se ne nasledgjuju nego se vech UCHE slushanjem i versanjem.
    Apsolutno se slazhem da je 50% uloga zhenki u genetsku predispoziciju IMITIRANJA pesme koje mi nalozhimo.Djaba nama bio otac najbolji pevach kad smo ga uparili sa zhenkom nepoznatog pjeva i naslegjivanje naravno ne che dati mladce koje pevaju kao svoj otac - to se meni bar nije desilo. RAZNOLIKOST je zakon prirode a ne nesto shto ja il Vi mozhemo promeniti olako. Nemozhemo mi za par stotina godina promeniti ono shto je priroda "rezbala" hiljadama godina.
    Da josh jednom pojasnim Shtiglichev pjev je genetski sachuvan u njegovom KODU u posebnom fajlu u prirodi. Nemojmo meshati pticu koju smo mi shkolovali da nam Pjeva sa genetikom. Tu je chovek vech umrsio svoje prste i tamo nemojte ochekivati naslegjivanje. To bi bilo isto kao evo ja znam Engleski i sad mi se sin rodi i ochekujemo da i on zna engleski? Shkola je individualna stvar i naravno da neche mladci pevati ko oca jer ni otac ako ga nismo shkolovali ne bi pevao ono sto sad peva!

    Mislim da se sad bolje razumemo?
    Pozdrav prijatelju
    Sokoly
    Sokoly


    Broj postova : 31
    Location : Skopje - Makedonija
    Registration date : 21.08.2012

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sokoly pet 24 kol - 11:11


    Problem je što ne znam da li će to uspjeti jer konopljar ne doživljava kanarinku kao ženku jer smatra da je dio ljudskog jata.To je da se osvrnem na onaj text o češljugarima othranjenim na ruku koji su po meni najkvalitetniji za suživot sa ljudima,pozdrav

    [/quote]

    Prijatelju sokolaru ti sigurno vech znash shto je IMPRINT - ruchno othranjena ptica.
    Takva ptica uistinu gleda choveka kao svog roditelja a kasnije i kao partnera za razmnozhavanje. Ja koristim taj metod kako bi VEstachki osemenio sokola, (muzhjak daje dobrovoljno seme a zenka dozvoljava osemenjavanje)jer on misli da sam mu ja partner i dozvoljava mi kopulaciju.
    ALI ako tako othranjenog sokola/grdelina stavimo kad je pocheo sam da jede zajedno sa drugom pticom suprotnog pola da se naviknu u isti kavez/ volieru i prestanemo raditi kao sa imprintom ondak postoje velike shanse da se ta jedinka upari i prirodnim putem sa zhenkom. I sam nisam verovao da se imprint moze pariti sa pticom al u zadnje sam vreme i to naucio.
    Mozda neko sa ovog foruma pamti pokojnog G-dina Urosha Pavicha koji je na ovaj nachin izvodio hibride od Krstokljuna,Zimovke, chizhka, grdelina....granice su samo hromozomske razlike koje obichno nam daju mrtav zigot ili neoplogjeno jaje.
    Vestachko osemenjavanje je najlaksi nachin do hibrida i to je vech dokazano. Novosti u toj sveri su da se danas radi na oplodnji vech SLEZENOG jajeta, oplodnju rade ljudi sa opasnom tehnologijom ubrizgavanja semena u ljusku jajeta. Wink Kad budem mogao postavichu temu sa fotografijama i ovde da vidite o chemu govorim.

    Veliki pozdrav,
    iz vruche Makedonije danas 41C :-(
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by many pon 27 kol - 18:43

    poznat je uroš pavić iz lista zov dapače
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by crv pon 27 kol - 21:56

    Što je socijalizirana ptica?


    Odmah u startu otklanjam sve primisli o nadmudrivanju ili nekakvom samodokazivanju. Problematika je općeprisutna kod bavljenja gotovo svim kućnim ljubimcima.Ovu problematiku razmatram već godinama , i svako iskustvo i spoznaja su mi dragocjeni.
    Postavljam prijateljima uzgajivačima , pa i ljudima od struke , sucima itd. , isto pitanje: ,,kakva je to socijalizirana ptica?''
    Opća definicija socijalizacije je poprilično rastezliv pojam , i postoje mnogi načini interpretacije.Naime, definicija je slična definiciji inteligencije Exclamation Dakle , snalaženje jedinke u nepoznatoj situaciji.

    Navest ću dvije osnovne varijante:
    1. Zdrava i dobro razvijena jedinka koju su oba roditelja hranila do napuštanja gnijezda (ne preranog) pa i nadalje , mužjak je preuzeo skrb o mladima dok je ženka legla novu turu jaja.
    2. Za idealnog kućnog ljubimca ovojimo ptića od 5-6 dana starosti , i nadalje ga othranjujemo ručno.Takva mlada ptica ne pamti roditelje , ljude smatra svojim jatom, a nije izražen niti strah od pasa i mačaka. često kod ovako othranjenih ptica osječaj pripadnosti vrsti i jatu je neizražen , a spolni nagon se manifestira na čudne načine : pokušaji sparivanja sa listom zelenja , jabuke , vlasnikovom rukom ili glavom ...
    Dakle što je socijalizacija ptice? Prilagodba čovjekovim hirovima i težnja neobičnosti i atrakciji , ili normalno ponašanje untar vlastite vrste?
    Sokoly
    Sokoly


    Broj postova : 31
    Location : Skopje - Makedonija
    Registration date : 21.08.2012

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sokoly sri 29 kol - 16:25

    Socijalizacija je termin u pticarstvu koji koristimo NASUPROT Izolovanosti.

    Kad neko kaze da je ptica socijalizovana to podrazumeva da se ona neboji choveka,psa, autobusa,Ovce,Traktora i razno raznih nadrazhaja. To se postize kad Vi dok je ptica mlada je izlozhite na sve moguche nadrazaje i ona skonta od cega se treba bojati a od cega NE.

    SPROTIVNO od socijaliziranu pticu imate IZOLOVANU kao pojam. To bi podrazumevalo da je ptica drzana na jedno mesto bez imalo nadrazaja sem ulazak i izlazak odgajivaca sa prostorije. Takvu izolovanu pticu kad izvadite napolje ce se prepasti od svog zhivog sveta koji joj se odjednom pojavi - Trava, drvece, insekti, ostale ptice, pa onda veche ptice joooooj INFARKT!!!

    Svaka se ptica moze pripitomiti i socijalizirati i spored mog dosadashnjeg iskustva u ptichjem svetu, nemora se pocheti sa mladom pticom iz gnjezda da bi se dobila lepo Socijalizirana ptica. To Vam je apsolutno isto kao kad vidite lepo vaspitanog psa i neposlushnu bojazhljivu i nervoznu pekinezerku koja laje i rzhe na svakoga sem na vlasnika....

    Pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by crv sri 29 kol - 22:47

    U vezi termina socijalizirana - nesocijalizirana ptica , navest ću jedan od češćih primjera kod nas u Dalmaciji:
    Obično se to događa mužjacima češljugara koji su proveli određeno vrijeme u izolaciji i mraku .Kada su sva nastojanja vlasnika ptice usmjerena na usvajanje zadane vrste pijeva.
    Ponekad , kada se takva ptica pokaže iznimnim talentom , odnosno kvalitetnim pjevačem , vlasnik poželi dobiti nasljednika , odnosno pokuša upariti pticu.
    Vrlo često takva jedinka ne trpi prisutnost ikakvog živog bića , pa prijeteći sikće i na vlasnika.Prema ostalim pticama je iznimno agresivna i nepredvidiva.Ponuđenu ženku do iznemoglosti proganja po volijeri, pa nerijetko stradaju oboje , jer proganjanje je tako intenzivno da ptice ne mogu ni jesti , ni piti.Ne pomaže ni postupno zbližavanje ili navikavanje.Jednostavno, obrazac ponašanja se ne mijenja .
    Jesu li proživljene traume i izolacija razlog tome , ili neredovito i neuredno mitarenje , ne znam scratch .
    Rekao bi jedan moj stariji mentor : ,,Premali je broj uzoraka da bi se utvrdilo.''
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by many pet 31 kol - 20:01

    crv je napisao/la: U vezi termina socijalizirana - nesocijalizirana ptica , navest ću jedan od češćih primjera kod nas u Dalmaciji:
    Obično se to događa mužjacima češljugara koji su proveli određeno vrijeme u izolaciji i mraku .Kada su sva nastojanja vlasnika ptice usmjerena na usvajanje zadane vrste pijeva.
    Ponekad , kada se takva ptica pokaže iznimnim talentom , odnosno kvalitetnim pjevačem , vlasnik poželi dobiti nasljednika , odnosno pokuša upariti pticu.
    Vrlo često takva jedinka ne trpi prisutnost ikakvog živog bića , pa prijeteći sikće i na vlasnika.Prema ostalim pticama je iznimno agresivna i nepredvidiva.Ponuđenu ženku do iznemoglosti proganja po volijeri, pa nerijetko stradaju oboje , jer proganjanje je tako intenzivno da ptice ne mogu ni jesti , ni piti.Ne pomaže ni postupno zbližavanje ili navikavanje.Jednostavno, obrazac ponašanja se ne mijenja .
    Jesu li proživljene traume i izolacija razlog tome , ili neredovito i neuredno mitarenje , ne znam scratch .
    Rekao bi jedan moj stariji mentor : ,,Premali je broj uzoraka da bi se utvrdilo.''

    da interesantno bi bilo i za sami gestapo ova metoda mučenja
    avatar
    angelo


    Broj postova : 72
    Registration date : 30.08.2010

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by angelo sub 1 ruj - 13:49


    "da interesantno bi bilo i za sami gestapo ova metoda mučenja"



    hahahahahha.....to many legendo....sa svima koji tako rade bi ja u Haag...ma šta u Haag,drito u Quantanamo...
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by many sub 1 ruj - 20:11

    usput trebalo bi biti više mučenika da se utvrdi konačno da li je to razlog gore navedenog,ne znam zašto nitko ne radi na tome

    Sponsored content


    skolovanje... - Page 9 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 4:11.