Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
Starac_Mostarac
Dax BG
angelo
many
crv
IGOR 72
skopski maestro
Sokoly
Merlo
Carduel
Miljenko
MARIN
PESTI
krnjolac
Rasko
g0g0 1
bocka
japirko1
steva318
vili
lord189
vansal
ikayke
Dean
Lazar
seadriver
saso78
xyz
Branimir
ticar
DjordjeVet
35 posters

    skolovanje...

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN uto 14 srp - 12:27

    krnjolac je napisao/la:NIKO NE KAŽE DA NAJMODERNIJA OPREMA NEĆE REGISTRIRAT TE TONOVE,JA SAMO KAŽEM DA LJUDSKO UHO NEĆE,A TO JE ISTO NAUČNO DOKAZANO....
    mp3 format ti se zasniva na toj naučnoj definiciji,jer mu je princip rada da otkine sve frekvencije koje su ispod i iznad čujnosti ljudskog uha,tako da nećeš ni primijetit razliku kvalitete,a znatno manje memorije zauzima od običnog wav formata .

    To da li ćemo mi čuti te visoke frekvencije ili nećemo uopće nije bitno.Bitno je da ih čuje tić.Uostalom njima je snimka i namjenjena.Sigurno je da je jedna tako visokofrekventna snimka njemu prirodnija i da će je lakše prihvatiti nego neku staru snimku snimljenu običnim kazetofonom sa malim rasponom frekvencija.Zbog toga tići puno lakše uče od žive ptice.Jer malo je koji tičar spreman uložiti 20 i više tisuća kuna nebi li to isprobao.Većina njih je učila tiće na običnim kazetofonima od 200 kuna vridnosti ,pa onda pričaju kako tići ne uče sa snimke.To su gluposti!Danas ako smo i spremni uložiti toliki novac u kvalitetnu opremu imamo još jedan problem.Teško je doć do tako kvalitetnog tića za snimit.Ako netko i ima to ljubomorno čuva i neda snimat.Stare snimke su u ovom smislu neupotrebljive ,jer ne možemo snimku od 10000 herca pretvoriti u 30000 herca.Tek kad se poklopi pravi tić i kvalitetna snimka možemo se upustiti u neki ozbiljniji rad sa učenjem pjesme.Sve ostalo je improvizacija!Uvjeren sam da rezultati nebi izostali.
    Znači kvalitetna snimka (visokofrekventna)i kvalitetna sprava na kojoj ćemo tu snimku puštati tićima i tek onda možemo govoriti jeli to funkcionira ili ne .S obzirom da su tičari imali određene rezultate i sa starim snimkama i neadekvatnom opremom na ovaj suvremeniji način to bi sigurno funkcioniralo.Ali treba uložiti novac i vjerujem da je to za mnoge u startu nepremostiv problem.Ali što se može kad drukčije ne ide.Ili to ili živi tić.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by krnjolac uto 14 srp - 12:32

    šta se mene tiče,neka grdelin slobodno skine tonove sa snimke koji su do 20 khz,a one više neka zanemari jer mi to ionako nećemo ćuti.ja sam samo to htio reći prije...
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN uto 14 srp - 12:43

    krnjolac je napisao/la:šta se mene tiče,neka grdelin slobodno skine tonove sa snimke koji su do 20 khz,a one više neka zanemari jer mi to ionako nećemo ćuti.ja sam samo to htio reći prije...

    Tu se slažem s tobom i razumio sam te što si htio reći.Ali takve snimke teško daju prave rezultate.Ulaganje u pravu opremu je sigurno veliki problem,pa tako i meni.Međutim ako se pokaže da funkcionira onda smo napravili pravu stvar.Uostalom jedan pravi grdelin vrijedi više nego sva ta oprema.
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 uto 14 srp - 16:54

    MARIN je napisao/la:
    krnjolac je napisao/la:NIKO NE KAŽE DA NAJMODERNIJA OPREMA NEĆE REGISTRIRAT TE TONOVE,JA SAMO KAŽEM DA LJUDSKO UHO NEĆE,A TO JE ISTO NAUČNO DOKAZANO....
    mp3 format ti se zasniva na toj naučnoj definiciji,jer mu je princip rada da otkine sve frekvencije koje su ispod i iznad čujnosti ljudskog uha,tako da nećeš ni primijetit razliku kvalitete,a znatno manje memorije zauzima od običnog wav formata .

    To da li ćemo mi čuti te visoke frekvencije ili nećemo uopće nije bitno.Bitno je da ih čuje tić.Uostalom njima je snimka i namjenjena.Sigurno je da je jedna tako visokofrekventna snimka njemu prirodnija i da će je lakše prihvatiti nego neku staru snimku snimljenu običnim kazetofonom sa malim rasponom frekvencija.Zbog toga tići puno lakše uče od žive ptice.Jer malo je koji tičar spreman uložiti 20 i više tisuća kuna nebi li to isprobao.Većina njih je učila tiće na običnim kazetofonima od 200 kuna vridnosti ,pa onda pričaju kako tići ne uče sa snimke.To su gluposti!Danas ako smo i spremni uložiti toliki novac u kvalitetnu opremu imamo još jedan problem.Teško je doć do tako kvalitetnog tića za snimit.Ako netko i ima to ljubomorno čuva i neda snimat.Stare snimke su u ovom smislu neupotrebljive ,jer ne možemo snimku od 10000 herca pretvoriti u 30000 herca.Tek kad se poklopi pravi tić i kvalitetna snimka možemo se upustiti u neki ozbiljniji rad sa učenjem pjesme.Sve ostalo je improvizacija!Uvjeren sam da rezultati nebi izostali.
    Znači kvalitetna snimka (visokofrekventna)i kvalitetna sprava na kojoj ćemo tu snimku puštati tićima i tek onda možemo govoriti jeli to funkcionira ili ne .S obzirom da su tičari imali određene rezultate i sa starim snimkama i neadekvatnom opremom na ovaj suvremeniji način to bi sigurno funkcioniralo.Ali treba uložiti novac i vjerujem da je to za mnoge u startu nepremostiv problem.Ali što se može kad drukčije ne ide.Ili to ili živi tić.
    tako je Marine,zato je rješenje školovati baštardu s pjesmom grdelina pa onda nju snimiti ili s njom učiti mlade grdeline jer baštardina frekvencija zvuka je 25 khz.....
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN uto 14 srp - 18:44

    Baštarda je sigurno jedan od načina.Spomenuo sam to u"školi pjeva" .Ali još jednom bi naglasio je da se najbolji rezultati postižu kad je ona sama.Kad ne čuje nikog osim snimke.Kad ode u modu opet joj se pušta snimka.Sa takvom baštardom onda učimo mlade.Moramo je tempirati u punu formu prije nego li je stavimo za učitelja.Moj dobar poznanik,naš uvaženi profesur i arhitekt gosp.Dinko K.u nekoliko je navrata ovako stvorio vrhunske baštarde.Ovaj sistem dokazano funkcionira.
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 uto 14 srp - 20:18

    Istina......ali bitno je da se mlada baštarda odmah odvoji od ostalih i da se ručno othrani.....cd se pali već od osmog dana,i tako dalje nastavljamo kako je Marin napisao.....
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost uto 14 srp - 21:23

    svaka čast poštovane kolege dobru ste temu razvili ima mnogo poučnih stvari u vašim pisanjima o školi pijeva...samo tako nastavite.... cheers
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 uto 14 srp - 23:22

    U ciloj ovoj priči o školovanju najbitnije je znat da pjevanje pticama nije urođeno već ga oni uče od starijih,u prirodi od očaka a u volijeri od ptica oko sebe.Kao što sam već napisao mlada ptica svoj cijeli pjev formira u prvih 40 dana života i ako joj tu usadimo kvalitetan pjev kasnije ga samo nadograđujemo i skoro sigurnom ćemo imati kvalitetnog pjevača bez straha da će ga proljeće pokvariti ili prominit mu pismu.....znači ne možemo se vaditi na genetiku jer genetika tu nema utjecaja.......
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 0:15

    japirko1 je napisao/la:U ciloj ovoj priči o školovanju najbitnije je znat da pjevanje pticama nije urođeno već ga oni uče od starijih,u prirodi od očaka a u volijeri od ptica oko sebe.Kao što sam već napisao mlada ptica svoj cijeli pjev formira u prvih 40 dana života i ako joj tu usadimo kvalitetan pjev kasnije ga samo nadograđujemo i skoro sigurnom ćemo imati kvalitetnog pjevača bez straha da će ga proljeće pokvariti ili prominit mu pismu.....znači ne možemo se vaditi na genetiku jer genetika tu nema utjecaja.......

    E u ovome se nikako nebi složio sa tobom Japirko.
    Mislim da je genetika veoma bitna.Mislim i bitnija nego li možemo pretpostaviti.Inače bi bilo dovoljno izleći mlade ,puštat im snimku od prvog dana ,a kvalitetni pjevači bi izlazili ,kao dica iz škole na veliki odmor.Ne ide to baš tako.Genetske predispozicije su itekako bitne da bi ptica mogla memorirati pjesmu(da ima sluha),a isto tako da i tu usvojenu pjesmu može i reproducirati.To bi pojednostavljeno rećeno značilo da ima sluha ,ali i glasa.To tičari često nazivaju srećom,a to sa srećom nema veze ,već su čisto genetske predispozicije.Uostalom kako bi protumačili to da nam ptica pjeva neku turu(pletivo),koje nije imala od koga čuti.To je čista genetika.Nema drugog objašnjenja.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Miljenko sri 15 srp - 0:16

    japirko1 je napisao/la:Kao što sam već napisao mlada ptica svoj cijeli pjev formira u prvih 40 dana života i ako joj tu usadimo kvalitetan pjev kasnije ga samo nadograđujemo i skoro sigurnom ćemo imati kvalitetnog pjevača bez straha da će ga proljeće pokvariti ili prominit mu pismu.....znači ne možemo se vaditi na genetiku jer genetika tu nema utjecaja.......

    Mislim i vjerujem ( a istrazivanja na razvoju pjeva kod ptica pjevica to potvrdjuju) da ova tvoja konstatacija nema nikakvih osnova. Ptica do pocetka mitarenja razvija "plasticni' pjev (pokusava doslovce da kopira ono sto cuje od okoline). Ovo je samo "njen pokusaj", jer psihicki i fizicki nije zreala (jednostavno nije u stanju) da ponovi doslovce sto je cula. Tek nakon mitarenja ptica ce razviti svoj, njoj specificni i svojsveni, pjev koji ce biti baziran na ono sto je zapamtila do mitarenja, ali isto tako pod utcjecajem novog (ili starog-ponovljenog, ako je to CD) iz okoline. Ptica moze poprilicno promjeniti zapamceni pjev iz "plasticne faze".

    Ono sto Marin tumaci u "skoli pjeva" je zapravo produzavanje (cementiranje, ako je ptica u izolaciji i podvrgnuta slusanju istog pjeva koji je slusala tokom prvih mjeseci zivota) "plasticne faze" i ne dozvoliti razvoj "interakcija/kompeticija" faze pjeva. Nekao potezem uvjerenju da ovakav nacin izobrazbe moze naijeti vise stete nego koristi, uzgajivacu koji zeli formirati jato stabilnoga pjeva.
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 sri 15 srp - 0:33

    MARIN je napisao/la:
    japirko1 je napisao/la:U ciloj ovoj priči o školovanju najbitnije je znat da pjevanje pticama nije urođeno već ga oni uče od starijih,u prirodi od očaka a u volijeri od ptica oko sebe.Kao što sam već napisao mlada ptica svoj cijeli pjev formira u prvih 40 dana života i ako joj tu usadimo kvalitetan pjev kasnije ga samo nadograđujemo i skoro sigurnom ćemo imati kvalitetnog pjevača bez straha da će ga proljeće pokvariti ili prominit mu pismu.....znači ne možemo se vaditi na genetiku jer genetika tu nema utjecaja.......

    E u ovome se nikako nebi složio sa tobom Japirko.
    Mislim da je genetika veoma bitna.Mislim i bitnija nego li možemo pretpostaviti.Inače bi bilo dovoljno izleći mlade ,puštat im snimku od prvog dana ,a kvalitetni pjevači bi izlazili ,kao dica iz škole na veliki odmor.Ne ide to baš tako.Genetske predispozicije su itekako bitne da bi ptica mogla memorirati pjesmu(da ima sluha),a isto tako da i tu usvojenu pjesmu može i reproducirati.To bi pojednostavljeno rećeno značilo da ima sluha ,ali i glasa.To tičari često nazivaju srećom,a to sa srećom nema veze ,već su čisto genetske predispozicije.Uostalom kako bi protumačili to da nam ptica pjeva neku turu(pletivo),koje nije imala od koga čuti.To je čista genetika.Nema drugog objašnjenja.
    Kad spominjem genetiku mislim na neke negativne ture ili greške u ptice koje večina tičara prepisuje genetici,a ne genetske predispozicije tipa memoriranja pjesme ili reprodukcije ili jačine pjeva u ptice(ptice su kao i ljudi,neke sa malo manje talenta a neke sa malo više).....a ako mladu pticu(grdelina) odvojiš od samog rođenja u osamu bez kontaka sa ostalim pticama od te ptice nema ništa a pogotovo od njenog pjeva....rezultat bi bija mutavi grdelin.............
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 0:35

    Pozzz Miljenko!
    Da cilj je pretvaranje ovog kako ga ti nazivaš "plastičnog pjeva" u kompeticijski,odnosno u jedan jedinstveni.Ptice koje su ga usvojile ostavljaju se ,a ostale škartiraju.Pa tako iz generacije u generaciju.S vremenom dobar dio te pjesme ,koju smo stvarali po našem guštu postane genetski nasljedan.Uostalom tako su stvorene sve vrste kanarinaca pjeva.Nametanjem pjeva i selekcijom onih koji su ga prihvačali.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 0:41

    Japirko nebi taj grdelin bio mutav.Probaj ,pa ćeš vidit.
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 sri 15 srp - 0:47

    MARIN je napisao/la:Japirko nebi taj grdelin bio mutav.Probaj ,pa ćeš vidit.
    Marine nemoj me shvaćat skroz doslovno, kad kažem mutav ne mislim sad da on neće ispuštati ni zvuka,već da on neće imati ni pola pjeva od grdelina iz prirode ili našega učenog iz uzgoja....
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 0:57

    Ma nisam te ni shvatio doslovno.Želim reći da će taj grdelin imati neku batudu.Kakvu takvu.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by PESTI sri 15 srp - 11:25

    Nema u pjevu grdelina nikakvih teorija bez prakse.Mnogo toga logičnog pada u vodu kad mlada ptica prvi put čisto i jasno propjeva.
    Samo onaj uzgajivač koji SVAKU godinu uči mlade grdeline pjevu znati če o čemu govorim i tako MINIMALNO 5-6 godina .(blago rečeno)
    Japirko iznenadio bi se koliko genetika zna biti jaka ,ali u tom slučaju treba imati sriče pa da taj NOVI PJEV IZ VEDRA NEBA bude bolji od onog što mi učimo pticu...(takve ptice trebamo)
    Takav grdelin je genetski veoma čvrst što kroz svoj pjev i pokazuje unatoč učenju totalno drugačijeg pjeva, znači genetika je u ovom slučaju prevladala mogučnost učenja -inteligenciju ptice.
    Godinama moji izleženi idu na školovanje ,to im je i svrha u jednu ruku, a jednu godinu neču zaboraviti kad sam dva brata odvojio tako je jedan bio medju mojim pticama a drugi kod prijatelja.(odvojeni su čim su počeli sami jesti).Da skratim ...te dvije ptice su pjevale vrlo slično i prepoznatljivo ali totalno drugačije od onog što su učile .Znači iako su razdvojeni oni su slično pjevali ....naravno po svom.
    Ovo bi bilo učenje na živu pticu uz POMAGANJE cd gdje je snimka učitelja što je ujedno i najbolji način učenja.
    Učiti sa cd bolje prihvačaju baštardi jer oni imaju od kanarinca SPOSOBNOST UČENJA PJEVA , što je veliki problem ako idemo sa mladim grdelinima.
    Ti isti baštardi (naučeni)su opet veoma NESTABILNI pa ga treba držati na uzdi dok pjeva
    a to znači da mora imati i dalje cd kao pratnju (ili jakog batudaša grdelina što večina nema )
    Mnogi su se razočarali kod svojih baštardi koje su vrlo uspješno naučili dobroj batudi i pustili da piva bez KONTROLE nad njim , pa krivicu prepisuju baštardu da nevalja.....
    Kod grdelina učenje sa cd je problem VERŠA .............Upravo ta verša je njegov pjev jedino on kad počne batudati odvoji najači dio i ide u ponavljanje. Batuda je dio pjeva koji je kratak za njegovu memoriju i on ostatak nadopuni kako zna i umije jer nijedan mladi ne VERŠA SAMO BATUDU u vrijeme dok se uci pjevati.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by xyz sri 15 srp - 12:11

    Zato sam ja dosta godina bio protivnik učenja pjeva, i podržavao samo genetiku.

    U zadnje vrijeme se opet po malo okrećem učenju, ali uz jako poštivanje genetike.

    Bez genetike nema ništa.

    Za početak jata radije ću ostavit žestokog šporkadura koji pjeva cjeli dan, nego nekog koji se javi ujutro i uvečer a ima nelošu zijadu.

    Mnogi ganjaju zijadure, puštaju savršene CD-ove i odmah lete u nebesa s kvalitetom pjesme. Ja krećem obrnuto, od nule. Od genetski stabilne ptice jako loše pjesme, ali izrazitog inteziteta pjevanja, po cjeli dan.

    Kad genetska ptica napravi potomstvo, i ono ima svoju pjesmu, svaki mali pomak nabolje u pjesmi nagrađivam ostankom u uzgoju, a sve šta ide u lošije mičem.

    Zašto toliko hvalim genetiku, a ne obožavam baš učeno?

    Učene ptice su nestabilne i primaju od svakoga svašta, i mogao bi se zakleti kad bi malino bio kraj običnog cajkaša kanarinca da bi pokupio od njega za 20 dana dosta loših napjeva.

    Učeno se mjenja, genetsko ne.

    Ko je jednom učio, učit će opet - bilo dobro bilo loše.

    Tu je strah onda od kvarenja pjesme, pa svaku jesen ponovo puštanje CD-a radi učvrščivanja gradiva, itd, itd..

    Genetika je kruta stvar i nepromjenjiva u jednu-dvije generacije.

    Vjerujem da genetskog grdelina moš stavit među kanarince i verdune da neće ništa pokupit.

    Od početka se počinje, ne od vrha.

    Naravno, svako ima svoje načine, ja se držim svoga, neko drugi svoga, itd.

    Stabilnost pjesme u jatu bez straha od kvarenja, postiže se podržavanjem genetske pjesme.

    Lipo je tićima pustit dobro pletivo i zijadu da slušaju, da ih se malo usmjeri u dobrom pravcu, ali ne im ispirat mozak.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 20:08

    Počeli smo puno o genetici,a o njoj vrlo malo znamo.Pa danas u svijetu postoji na stotine timova vrhunskih stručnjaka koji se bave proučavanjem gena ,pa nisu još razotkrili ni 10% onoga što se u njima krije.Stoga raspravljati o genetici ,pogotovo za nas laike uvijek je to na razini hipotetskog.Ali ipak.ŠTO JE TO "GENETSKA PJESMA"?KAKO ĆEMO ZNATI JELI NEKA PJESMA GENETSKA ILI NIJE?
    Dražene,a i ostali pobornici "genetske pjesme",ne mislite valjda da je svaki tić iz prirode sa genetskom pjesmom?Pa i u prirodi su ptice pod utjecajem okoline.Grdelini se često legu u kolonijama ,gdje uvijek postoji dominantni mužjak koji se nameće svojom pjesmom.Kad on pjeva svi ostali šute.Ako nije tako mladi slušaju oca.Tko nam može garantirati da ti mladi ne nose pjevačke gene od djeda po majci,ali su slušajući oca primili njegov pjev.Znači naučili su,a ne da to nose genetski.Automatski znači tu pjesmu nebi genetski prenosili na svoje potomstvo.
    Što genetske pjesme ptice nose u sebi možemo ustanoviti samo na jedan način.A to je da od prvog dana od kad se ptica izleže ne čuje nikakvu pjesmu.Čim postane samostalna odvojiti je u poseban prostor,gdje ne čuje nikog.Pustiti je da se sama razvija.Jedino tako ćemo ustanoviti što je njezina genetska pjesma.Sve ostalo je zavaravanje.Ili kao što Pesti opisuje kako je izlegao ptice koje imaju pjev koji nema veze sa njegovim.To je isto genetski.Jer donile su nešto što nisu imale priliku igdje čuti.
    Ono što bi nas trebalo zanimati su genetske mogućnosti primanja i izvođenja pjeva ,a ne sama genetska pjesma koja je uvijek upitna da li je genetska ili naučena.
    Ako je naučena ptica sama slažem se može se pokvariti,ali ako ih imamo nekoliko komada sigurno neće.One se podržavaju u pjesmi i više nam nikakva snimka nije potrebna.
    Imao sam frzelina koji je bio sam među grdelinima,pa je poprimio njihovu pjesmu.I dziju je imao.A kad sam imao 2 nisu nikad primali ,već su se kompanjali između sebe.
    A to da češ preko žestokog šporkačuna,kao polazne točke ići naprijed čisto sumnjam.To će vrlo vjerovatno pjevati večina mladih,jer im je to lakše za naučit nego li nešto plemenito.Od mladih je važnije odstranit da ne čuju ono što ne valja nego li im stavit da slušaju nešto što valja.Ali ako se takav žestoki tebi sviđa ja i to poštujem.Tu ti se sigurno nema što pokvarit.Da treba raditi postepeno slažem se,ali da je makar čist.Ne možeš manje od toga.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Miljenko sri 15 srp - 20:42

    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by PESTI sri 15 srp - 21:59

    Mlatimo zaista genetikom sve u šesnaest i nije to loše , možda se ponešto i poklopi ali da je zanimljiva to je nepobitno.
    U mom slučaju vrlo zanimljiv slučaj ...Otac koji je NAUČIO nametnuti pjev , pjeva svojim mladima dok su u jaju bili....Ti isti mladi slušaju opet nametnut pjev koji pjeva (naučen)i njihov otac , ali oni usprkos svemu što čuju pjevaju svoje ture....
    Možda toliko nebi bilo ni zanimljivo da nisu bili odvojeni u ranoj dobi a kad su se nakon godinu dana ,,sreli,,pjev im je bio vrlo sličan ali drugačiji od onog što su učili.

    Drugi slučaj je totalno suprotan ovom ....Grdelina je othranila kanarinka i nakon odvajanja sam ga stavljao izmedju kanarinaca tek tako da vidim koliko može naučiti njihove pjesme.
    Naučio je 95% kanarinskog pjeva koji je ipak pjevao na svoj grdelinski način.
    Mnogi su moji prijatelji sa nevjericom slušali to čudo od grdelina i padali su komentari ...e da je ovog bilo učiti dobru batudu i tako nešto slično...
    Prvu godinu je bio takav i kad je počeo drugo mjenjanje perja stavio sam ga medju dva grdelina iz škurice .....Za nevjerovat.......tič je promjenio kanarinčev pjev u NAMETNUTI GRDELINOV i tu je godinu pjevao još 10% kanarinca ....To isto sam učinio još jednu godinu sa istom pjesmom i on sad ima od kanarinca jedno javljanje.Nestala pjesma od kanarinca kao mjehuriči od sapunice...
    U ovom slučaju je grdelin fantastično učio , čak i drastično mjenjao pjev.
    Nema načina za prepoznati potencijalne učenike ali treba biti uporan i rezultat mora doči .
    Meni je sad prilično lagano učiti mlade pjevu koji imam jer ja imam u pjevača jaku maticu jer kad mladi sluša više grdelina sa istim pjevom nemože on puno po svom a tako oni i jedan drugog podržavaju .
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by japirko1 sri 15 srp - 22:41

    Ono što bi nas trebalo zanimati su genetske mogućnosti primanja i izvođenja pjeva ,a ne sama genetska pjesma koja je uvijek upitna da li je genetska ili naučena.
    Ako je naučena ptica sama slažem se može se pokvariti,ali ako ih imamo nekoliko komada sigurno neće.One se podržavaju u pjesmi i više nam nikakva snimka nije potrebna.
    .[/quote] S ovim se u potpunosti slažem.....iako po meni glavni problem nije genetika,nego to što naše mlade ptice nemaju pravoga i kvalitetnoga učitelja....ja se sjećam u jednoga staroga tićara mog prijatelja koji je imao pravog dominantnog učitelja zvanog debeli i kad bi on počeja tuči batude svi ostali bi se umirili i slušali,ne bi smili zucnit,a njegovu pismu bi poprimali i tići iz želande......znači nemojmo krivit genetiku jer ja sam uvjeren da ona nije presudna..........
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by MARIN sri 15 srp - 23:07

    Japirko normalno da je učitelj problem.Da nije tako tko bi se zamarao nekakvim snimkama,hercima i baštardama.Ovako trudimo se da smislimo nešto pametno.Treba stvoriti nešto s čim se tek može započeti pravi rad.A to je živi grdelin koji zadovoljava naše makar minimalne kriterije.Ili ovako ili ga ulovi.
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by lord189 čet 16 srp - 13:14

    ma ima dobrih tica i baš te učitelje bi tribalo parit a ne njihove učenike ali drugo je to sta niko neće da to radi neznam zasto ali tako bi bilo najbolje
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pet 18 lip - 10:27

    Poštovani forumaši, mislim da je ova tema malo zapostavljena, zadnje javljanje prije godinu dana??Možda bi bilo dobro opet malo razmijenjivati mišljenja+praksu, mislim da je sad najbolje vrijeme ( sad mnogi puštaju CD mladim grdelinima...)da se malo podsjetimo?
    Evo malo i mog iskustva, Petsi je u pravu kad je rekao da mu je mladi grdelin, koji je bio sa kanarincima naučio 95% pjev kanarinaca...
    Priča prva:Ista situacija kod nas, mladi grdelin ručno othranjen, odrastao na 8.katu nebodera ( nije slušao živu pticu+cd ,ništa).Posle je pjevao 100% lastavicu koja je imala gnijezdo u blizini.Samo je nju čuo i nju je pjevao.Što bi bilo da je čuo vrhunski CD, vrhunski snimljen, na odgovarajućoj frekfenciji, da se tri CD mjenjaju u jednom danu? Dali je tko probao?
    Priča druga: Obuka-školovanje "perzijskih pjevača-kanarinaca" se dijeli u dva perioda,izabrani mladi ptići se u odvojene krletke u mirnoj prostoriji smiještaju na niži nivo, na pod prostorije, a živi učitelji pjeva su na višem položaju u toj prostoriji.Tako sve stoji 3.mjeseca, posle se uspješni ( neuspješni se odvajaju,odnose iz prostorije) u drugom periodu smještaju usporedo na istom nivou, ali im se krletke prekrivaju... to je znači na "kljun" živu pticu...
    Priča treća: Knjiga kaže da je genetika 50%, talent i predispozicija 25%, školovanje 15%, hormonalne aktivnosti s 10%.Međutim postoji i teorija da mužjak utječe 40%, ženka 30%, a dobar učitelj 30%.(ovo nije genetski prihvaćeno).
    Priča četvrta: Kod školovanja kanarinaca Rolera, mlade ptice su gore na višem nivou, a učitelji dole.Da se zvuk diže gore??
    Priča peta: Kod Malino kanarinaca u drugoj fazi učenja učitelji su gore, a mlade ptice pokrivene dole....
    Pitam vas poštovani forumaši, koje su se metode pokazale najbolje za grdeline, može li se što iskoristiti glede drugih sistema učenja za grdeline, kakva su vaša iskustva...
    Mislim da se ova tema nije ni otvorila, da se puno toga JOŠ može reći i pokazati, znam pouzdano da po Splitu, na skoro svakoj stambenoj velikoj zgradi se vrti CD-kazetofon sa pjesmom grdelina, znam da je prije 40.ak godina drugi trakaš-magnetofon što je došao u Split, bio kupljen samo za učenje pjesme grdelina( kupio ga Vinko Dvornik, sad ima preko 80.godina)imao je velike probleme da zaljepi traku da se magnetofon beskonačno vrti... mislim da ima puno neispričanih priča. Volio bih vaša iskustva.
    Jer po priči prvoj, ako grdelin pokupi pjesmu lastavice, zašto ne bi i grdelina snimljenog na nekiPRAVI nosač zvuka, ako je problem u kvaliteti snimke???
    Japirko je spomenuo 13.srp ( post 171) u ovoj temi da postoji neka grupa koja je daleko otišla u tome( čuo sam da između ostalih metoda, mladom grdelinu puštaju TV, znači jedna ptica gleda i sluša u isto vrijeme), isto je i Marin u jednom postu rekao da se neka grupa trudi .??? Mislim da ćete imati što reći, ( molim)čekam vaše iskustvo i praksu, mislim da je tema ( 6.ti mjesec ) veoma prisutna-aktuelna.Molim iskusne da se jave.Za početak toliko....ima još puno. Neka ovo bude ujedno i poziv gospodinu "saso78", na forumu PTICE PEVAČICE, je prozvan kao stručnjak ( a što mislim da i je), te je ljepo pisao, neka i ovdje molim ga napiše, mislim da ima puno reći, da je malo rekao ....hvala unaprijed
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by krnjolac pet 18 lip - 11:22

    svakom mladom grdelinu kad počme prvu pjesmu ona sliči na lastavičju,tako da ne vjerujem da je to on pokupio od lastavice.pjesma je njima i u genima,tako da on ama baš nikoga ne sluša opet bi pjevao kao (lošiji) grdelin.školovanjem mu možemo potencirati neke ture i izbaciti neke koje nam smetaju.primjetio sam da grdelin puno rjeđe pokupi pijev drugih ptica od recim faganela,vrduna ili lugarina koji su sposobni prilično imitirat druge vrste.grdelin je tu prilično svoj i ne odstupa puno od svoje pjesme.

    Sponsored content


    skolovanje... - Page 8 Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 16:55.