Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
Starac_Mostarac
Dax BG
angelo
many
crv
IGOR 72
skopski maestro
Sokoly
Merlo
Carduel
Miljenko
MARIN
PESTI
krnjolac
Rasko
g0g0 1
bocka
japirko1
steva318
vili
lord189
vansal
ikayke
Dean
Lazar
seadriver
saso78
xyz
Branimir
ticar
DjordjeVet
35 posters

    skolovanje...

    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet pet 13 lip - 23:31

    jedan tekst o skolovanju...mozda ste ga citali u Zovu ili Batudi...

    O čuvanju štiglica u kavezu napisani su mnogi tekstovi u različitim časopisima i knjigama.Većina njih je napisana veoma slično,opisuju izgled štiglica i njegov život u prirodi,kažu ponešto o mogućnostima razmnožavanja u kavezu i ukrštanja sa drugim vrstama ptica,i to je uglavnom to.Ali,nešto detaljnije o samom čuvanju,školovanju i odgoju rijetko je dostupno.Zašto?Ne zato što je malo odgajivača i ljubitelja,koji se time bave,već zato što je to područje u kome svi imaju neke svoje tajne.Način čuvanja,odgoja i školovanja štiglica je uglavnom zasnovan na dugogodišnjem iskustvu i ljubomorno čuvanim tajnama,koje je malo koji odgajivač spreman da prenese drugima.Ovaj tekst ima za cilj da razotkrije neke od tih tajni i pomogne mladim odgajivačima i ljubiteljima u njihovom radu sa pticama.
    Sistem držanja i školovanja o kome ovdje pišem potice iz Južne Evrope i poznat je već dugo,ali je o njemu malo pisano.Na početku,treba da kažem da rad počinje od nabavke ptice.Potrebno je da se nabave mlade ptice,bez boje,po mogućnosti sto ranije po odvajanju od roditelja.Rad je moguć i sa starijim pticama,koje već imaju boju,bilo da su uhvaćene u prirodi ili nabavljene od odgajivača,ali su tada rezultati slabiji.Gdje nabaviti ptice?Najbolje je ako možemo da ih nabavimo od odgajivača koji razmnožavaju štiglice. Njihova iskustva kažu da su ptice izležene u kavezu pogodnije za školovanje i da pjevaju više od uhvaćenih ptica. Druga opcija je da ih uhvatimo u prirodi u periodu Jul-Avgust.Naravno,za školovanje je potrebno da se nabave mladi mužjaci,posto ženke ne pjevaju ili pjevaju veoma slabo.Polni dimorfizam kod štiglica nije izrazit ni kod odraslih ptica,a kod mladih je još teže odrediti pol.Zato,pri izboru treba uzeti mlade koji su krupniji,sa većim bijelim poljima na repnim perima(kod odgajivača poznatim kao “špiljeri” ili “špigle”).Manje iskusnim ljubiteljima ovo razlikovanje polova moze da predstavlja problem,ali postoje razlike koje mogu da se uoče,pogotovo ako se istovremeno posmatraju mladi oba pola.U kasnijem periodu,kad ptice počnu da se mitare i da dobijaju boje odraslih ptica razlika može jasno da se uoči.Boje mužjaka su intenzivnije, “brkovi” u korijenu kljuna su izrazito crni,crvena maska prelazi polovinu oka I pregib krila je crn.Kod ženki ovaj pregib je sivozelenkast,nekad smeđ,“brkovi” su sive ili sivobijele boje i maska ne prelazi polovinu oka.U periodu kad dobijaju boju mladi mužjaci vec počinju da pjevaju,tako da i po tome možemo da ih razlikujemo od ženki.Ipak,i pored svega,i iskusnim odgajivačima promakne poneka ženka,koja onda može da posluži kao baza za uzgoj u kavezu,koji je poslednjih godina postao aktuelan u svijetu,a i kod nas.Nakon što smo nabavili ptice,smještamo ih u volijeru(što veću ,to bolju),po mogućnosti na otvorenom(balkon i slično),i počinjemo sa školovanjem.Što se ishrane tiče,mladim pticama treba da obezbijedimo što raznovrsnija hraniva.Najčešće,osnovu ishrane predstavlja hrana za kanarince uz dodatke nigera,konoplje,suncokreta,salate i raznih vrsta divljeg sjemena koje skupljamo u prirodi.Kod izbora divljeg sjemena treba obratiti pažnju na ishranu ptica u prirodi,odnosno treba posmatrati gdje se zadržavaju i šta jedu ptice u prirodi.Pored sjemenske hrane,treba obezbijediti zeleniš(kupus,salata,list i cvijet maslačka—od njega ptice dobijaju intenzivnu boju),voće i povrće(jabuke,kruške,mrkva,krastavac i slično),animalna hraniva(jajčana hrana,bilo industrijska,bilo pravljena kod kuće),naravno mineralna hraniva(sipina kost,grit,kuhinjska so,drveni ugalj)I pijesak.Takođe,svježa i čista voda za piće i kupanje je obavezna..Mladi štiglici su veoma osjetljivi na abdominalne infekcije,tako da treba obezbijediti maksimalnu higijenu i periodično preventivno davati nešto od lijekova (ESB3 se pokazao kao dosta dobar).
    Za školovanje mogu da se koriste živi učitelji,što je bolje,ili različiti snimci pjesme na CD-ovima ili kasetama.Ovi snimci uglavnom sadrže samo određene dijelove pjesme koju želimo da postignemo.Živi učitelji,jedan ili više njih,su odvojeni od mladih ,da ne bi bili ometani u pjesmi,a i zbog toga što su raspjevani štiglici često agresivni prema drugim pticama.Mlade ptice najbolje usvajaju pjesmu rano ujutru i kasno popodne(tada se i štiglici u prirodi najviše raspjevaju),tako da u tom periodu treba puštati CD-ove i kasete,po par sati dnevno.Da bismo umirili ptice u vrijeme “časova”,možemo malo da zamračimo volijeru,ali to nije neophodno.Ako nemamo učitelja ili snimak pjesme,ne treba se brinuti,jer ptice imaju genetski urođenu pjesmu,a školovanje samo pomaže da se taj potencijal ispolji i uobliči.Tokom jeseni ptice se izmitare i počinju da pjevaju punim glasom,kada već mogu da se primijete neke ture u pjesmi. Ali,školovanje traje i dalje.Ptice su za sve ovo vrijeme u volijeri,gdje ostaju tokom jeseni i zime,pa sve do proljeća.
    U proljeće,negdje u periodu druga polovina Aprila-početak Maja(zavisno od vremenskih prilika i spoljne temperature)sada već odrasle ptice se odvajaju pojedinačno u male kaveze.Dimenzije ovih kaveza mogu da budu različite,ali se najviše koriste kavezi dimenzija oko 25*15*20 cm.Kavezi se smještaju u kutije(slično koferima za držanje i školovanje malino kanarinaca,vidi sliku) i to tako da se ptice vide. U ovom periodu veoma je važno da se pticama obezbijedi jaka hrana(povećan procenat masnog sjemena,naročito konoplje,klijalo sjeme—najbolje niger i konoplja,jajčana hrana,zeleniš—list i poluzreli cvijet maslačka ,obavezno). Nakon par dana,kada se ptice malo smire i naviknu na mali prostor,počinjemo sa treningom.Kako trenirati ptice? Treniramo ih tako što ih vadimo iz kutije i postavljamo tako da se ne vide.Treninzi u početku traju kraće,po 10-15 minuta,a kasnije,kad se kod ptica razvije uslovni refleks,se produžavaju,da bi na kraju trajali oko 1 sat ili i duže.Ovakve treninge ponavljamo nekoliko puta dnevno,najbolje rano ujutru i kasno popodne,kada sunce nije jako.Ptice će u početku biti pomalo stidljive,ali će sa vremenom početi da pjevaju punim glasom.U toku cijelog odgoja,a posebno u ovom periodu,važno je naviknuti ptice na prisustvo ljudi,da bi pjevale i pred njima.Kako treninzi napreduju,ptice pjevaju sve više i sve glasnije,tako da je moguce izvršiti selekciju po željenoj pjesmi.Vrhunac pjesme je moguće prepoznati po tome što vrh kljuna gubi crnu boju I postaje ružičast,ptica stalno ponavlja određene dijelove pjesme i pjeva na druge ptice kada joj ih primaknemo.Ovakvi treninzi traju tokom proljeća i ljeta,sve dok negdje krajem ljeta ptice ne počnu da mijenjaju perje,kada ih smještamo u volijeru i ciklus se ponavlja sledeće sezone.Ovakvim načinom držanja postići ćemo da ptice lijepo izgledaju,da budu zdrave i da žive dugo.
    I,za kraj,važno je reći da štiglic,za razliku od drugih ptica,sa godinama ne slabi sa pjesmom,vec naprotiv,kao staro vino,postaje sve bolji i bolji.


    kakva su vasa iskustva sa skolovanjem? da li ovo dobra metoda?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar sub 14 lip - 1:32

    ono što si pisao da se ptice stavljaju na 15 min da se ne vide to se zove širenje ptica.obise se vani jedno do drugog i onda se razdvajaju,pa se opet skupljaju pa opet razdvajaju .to je najbolja metoda učenja pjeva tj straha od pjeva.ali se ne stave da se ne vide nego se samo razdvoje na 2-3 metra.
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost sub 14 lip - 3:30

    kanarinca slavujara kad skoljes celi dan sa cd-om, dobijes jednu praznu nulu, covek je kada je ppocinjao gajiti slavujare 85-6 godine, pa par godina kasnije pokusao tako, i izgubio takmicarsku sezonu, to je bilo mislim devedeset i neke, pitacu ga bas tacno.

    takvo ucenje nije urodilo plodom jer ptica nije ni mogla na takmicenje sto je cilj, ali i nije bila dobra cak ni za .... uzivanje u pesmi. kasnije kada je poslusao jednog od najboljih pticara u srbiji postigao dosta rezultata, i sada je najtrofejniji u delu srbije, a jedan od prvih i u srbiji.

    rezultat je negativan.

    e mozda je kod lokera drugacije, ipak ostavljam djordju i kolegama koji su iskusniji da to potvrde....
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost sub 14 lip - 6:30

    hehe i ja bi voleo prvo da znam taj savet ili savete.
    vidi ovako mi na internetu i pomazemo se prilicno dobro u uzgajanju ptica pjevica, ali "live" su svi zatvoreni i cutljivi najcesce.
    uglavnom nam kazu po nesto, ali nikada one tajne uspeha i kvalitetnog odgoja.
    tu se mi i razlikujemo mnogo, pa neko od nas uspi sam da skapira sve tajne i uvek lako obogati svoje iskustvo, a neko ne moze nikako nista da napravi, pre 20 dana sam upoznao coveka koji je takodje kao ja prvi put izlegao mlade kanarince, (meni je prva sezona odgajanja), taj lik kaze da drzi ptice nekoliko godina, ali je cak 3 puta prekidao gajenje.
    zasto? zato sto nikako nije umeo da ih izlegne. necu da uvredim, ali kad sam ga upozano, ne deluje bas da ima iq preko 110 Surprised pa sam nije mogao mnogo toga da ukapira.
    meni su pomogli mnoge kolege upravo sa nasih pticarskih foruma.

    ovo pisem jer hocu reci da npr, tom coveku nisu ljudi hteli nista reci, pa je prekidao 3 puta.
    tako nece reci ni meni tajne dobrog skolovanja, osteje samo da istrazujem to dok ne vidimo i neki uspeh.
    ali uvek ja potpitujem, pa kad nesto ulovim dobro je bounce

    kanarincima 2-3 puta u toku dana dovoljno, razlika je samo u poreklu, pa neki dobro uce , neki ne, imam mlade od sada vec puna 4 meseca. dobro pevuse, uce se. naziru se ture, ali jedan ptica samo jos uvek ima tacne ture vec i vise nego jasne. cujes kao sa trake.
    10-ak tura peva vec, mozda i vise, ali te jos uvek ne umem da prepoznam.

    sto se tice stiglica tacno je to sto im je urodjeno sve to, i lako je mnogo da se "douce".
    ali ipak i tu treba iskustva i malo paznje.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar sub 14 lip - 13:08

    ja sam govorio o uhvaćenim grdelinima koji već znaju pjevati samo ih treba na to natirati i naučiti kada da pjevaju,a što se tiče mladih,njih treba micati sa 7-8 dana starosti i učiti pjesmom koju hoćemo ili cd-om ili živim pjevačem.
    oni imaju urođenu pjesmu ali tek sa 8 dana počmu slušati oca i ostale pjevače,znači možemo ih učiti pjesmom koju hoćemo.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Branimir sub 14 lip - 20:58

    Je istina, dobar savijet i iskustvo su ti najbolji pomočnici u ovom hobiju. Pusti to što knjige piš, jedno je teorija a drugo praksa.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet sub 14 lip - 22:20

    milan-pi je napisao/la:Nije mi baš jasno ovo "Širenje ptica".

    mozda i nije najjasnije u tekstu...ptice stoje u "polici" (stalazi, nazovi je kako hoces) i gledaju se...vadis ih odatle i kacis tako da se ne vide (mogu i da se vide, kao sto rece Ticar, nije to toliko vazno ako ih odmaknes) i oni krecu sa pjesmom...
    ustvari, ti ih treniras da oni pjevaju kad se izvade iz police...oni forimiraju uslovni refleks i pjevaju kad god ih izvadis...trening pocinje sa kracim vremenom, pa ih postepeno produzavas, da bi na kraju ostali citav dan napolju (van police)...
    najveci dio snimaka kojima se mi divimo je napravljen tako..snimljen je momenat kad ga izvade iz police i kad on pjeva najjace...
    naravno, oni pjevaju i dok su unutra (moji pjevaju gdje god ih stavis, jer su naucili da se nose i u prirodu i po terasi i svugdje, ali nista manje ne pjevaju kad su unutra), ali kad ih izvadis onda krece citav sou...


    Zadnja promjena: DjordjeVet; ned 15 lip - 0:39; ukupno mijenjano 1 put.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar ned 15 lip - 0:06

    nije to boško napisao nego ja.nije on ni odg na ovu temu.
    avatar
    Gost
    Gost


    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Gost pon 16 lip - 9:35

    Boško nije na ovu temu pisao nista,jer o njoj i nezna ništa.U Dubrovniku(za razliku od drugih dalmatinskih gradova) nikad se divlji tići nisu školovali,nego se selekcijom uhvačenih ptica nastojalo ostaviti ptice sa što jačom i bogatijom prirodnom pjesmom.Smatram da u njihovoj prirodnoj pjesmi nemože biti grešaka,jer na nju u prirodi ne možemo utjecati.Uživam u izvornoj pjesmi,jer svaki ima nešto svoje što mi se sviđa,pa makar to bila "greška"
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by xyz pon 16 lip - 10:56

    Evo da se i ja malo uključim;

    prvo Đorđe iznenadio si me, jer sam uvjek čitajući tvoje tekstove na onom forumu mislio (zbog iskustva u tim tekstovima) da si neki stariji gospodin, turbo-iskusan, a eto baš me iznenadi slika, znači tu si negdje oko 30?

    Bogme sam mislio da si neki iskusni stari tićar sa cvikerima koji nam djeli iskustvo.
    Aj baš super šta si mlađi!

    Šta se tiče školovanja štiglića, moje stajalište je da je prekrasno čuti mladog grdelina u 10. mjesec kako verša (tiho uči pjesmu) a ima prekrasnu zijadu (vinziiii).

    Znači podržavam s te strane školovanje, ali ne volim one umjetne pjesme, nego šta Boško kaže, volim da mješa razne ture (koje i ne spominjemo), a kojih ima puuno u prirodnoj pjesmi štiglića.

    Znači ljepo je da nauči nešto na CD, ali pre "suho" je da pjeva samo pletivo (visli visli) i zijadu, fali tu drugih melodija.

    Češljugar je ptica koju nije lijepo "kalupiti" potpuno u pjesmi, a samo pletivu i zijadi teže većinom dalmatinski tićari.

    Često se razočaraju učitelji na CD kad im štiglić pokupi od drugih u proljeće svakakvo šporkavanje, ili kad jednostavno izađe iz njega prirodna, genetska, od srca pjesma.

    Zato ipak stajem na Boškovu stranu, prirodna selekcija uz malo CD-a, pa šta Bog da..
    kako je lipo pit kavu na balkonu,a grdelin cvrkuta iznad glave.. da čujem zijadu svako 10 minuta (a piva je svaki minut, prosječno) ne bi me bilo briga, kakve su to bravure i razno-razne uhu ugodne melodije Cool
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar pon 16 lip - 17:10

    ja puštam cd samo da nauči dugu zijadu.a ostalo on nek uči sam.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet pet 20 lip - 23:44

    Drazene, nisam ni mislio na skolovanje kao oni Spanci, da ptica pjeva kao kineski budilnik...pjesma za mene ne treba da izgleda onako...
    ucitelj zivi, da nauce ponesto...svakako da mladi uvijek ubace nesto svoje..monotono je slusati pticu koja stalno ponavlja isto...
    znaci, tekst je vise vezan za sistem gajenja i treninga, nego za samu pjesmu...to mi je bila zelja za diskusiju, da li neko ima neka druga iskustva...
    a da nisam star,vidis po slici...
    lol!
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet čet 26 lip - 23:21

    BOŠKO je napisao/la:Boško nije na ovu temu pisao nista,jer o njoj i nezna ništa.U Dubrovniku(za razliku od drugih dalmatinskih gradova) nikad se divlji tići nisu školovali,nego se selekcijom uhvačenih ptica nastojalo ostaviti ptice sa što jačom i bogatijom prirodnom pjesmom.Smatram da u njihovoj prirodnoj pjesmi nemože biti grešaka,jer na nju u prirodi ne možemo utjecati.Uživam u izvornoj pjesmi,jer svaki ima nešto svoje što mi se sviđa,pa makar to bila "greška"
    Bosko, nisam ni mislio da odskolujes pticu da pjeva potpuno identicno kao ucitelji...to nema ni smisla...ne bi bilo interesantno... Wink
    ali, kad uzmes mlade ptice bez boje i stavis ih pored starih, oni uce od njih i najcesce ih skinu jednim dijelom...to naravno zavisi od gentskog potencijala mlade ptice..neke uce bolje, neke losije...
    sto se tice selekcije uhvacenih ptica po prirodnoj pjesmi, to ima smisla ako tako biras pticu koja je uhvacena kao potpuno odrasla, sa bojom...
    mlada ptica uci od onih koje su sa njom,pa tu imas ono sto je pokupila od njih, plus ono sto je ispjevala sama...znaci, svoju pjesmu je formirala u zarobljenistvu...
    ja imam starog stiglica (3 god) koji je uhvacen kao mladi, odrastao je kod kolege u volijeri, medju drugim stiglicima...on pjeva pletiva kakva nije imao nijedan od stiglica koji su tada bili u toj volijeri...ustvari, on je prvi kod kog sam cuo takvo pletivo (Drazen zna na koje pletivo mislim)...sledece godine sam donio dva malda sa istog terena i oba su ga skinula potpuno, i dodali su nesto sitno svoje...ali, pletivo je identicno....
    prosle sezone sam uzeo samo jednu mladu pticu,sa drugog terena, i ona ima potpuno drugaciju pjesmu od ranije pomenutih...kad je donesena, ovi su vec bili u mitarenju,pa nisu pjevali...slusala je bastarda (pjesma identicna kao pomenuta tri stiglica) i jednog starog stiglica iz prirode sa iste lokacije...ali pjeva nesto svoje...
    na osnovu ovog bih rekao da se skolovanjem moze samo uobliciti pjesma koju ptica vuce genetski...i to ako ima potencijal da primi nesto novo...
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet sri 6 kol - 23:58

    kad smo već ušli u priču o školovanju pjesme štiglica, možda bi bilo dobro da prvo definišemo šta je to što se traži u kome kraju...
    koliko sam dosada vidio, ono što je ideal u jednom kraju , u drugom je potpuno nepoželjno...
    da li u vašem kraju postoji neka varijanta standarda ili nečeg sličnog, što bi definisalo šta i kako štiglic treba da pjeva da bi se smatao kvalitetnim?
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by saso78 čet 7 kol - 0:40

    Kod nas postoji i tacno se zna sta je dobro a sta lose.Ono sto spanski stiglici pjevaju za mene je odlicno ali pazite mozda je to somo video ili audio isecak nedostaje im samo pjesma ili kako vi milovate reci pletivo.Znaci ako se radi za pjesme stiglice ta mora da bude sevkupna.Da ima sve pa i ono sto spanske pjevaju.Javljanje,dozivanje,pletivo,zijade itd.Neznam dali nekom od vas ima ocensku listu koja nekad je izasla u Batuda ako ima neka je stavi pa probacemo dio po dio da podrzimo sa glasove stiglice.I ta ocenska lista slicna je i u Makedoniji samo razlikuje se slova.

    Ja kazem sve sto, je dobro za dobro uho i visoko zvuci i nema duboke tonove to je dobro.Zasto? Zato sto gen nase stiglice je takav i mi hocemo bar pjesmu zadrzati.A stiglice sa cau cau ili cof cof,chaf chaf..........kad dodju na jesen iz severa ima koliko god zelite,sa prirodnom njihovom ali pazite severnoj pjesme.Madzarska,Polska,Ceska,Rusija,Bugarska...Tamo na sever su te stiglice koji na jesen dolaze ili prolaze niz nase zemlje,a onako ljepi da ti je merak gledati ali slabe pjesme.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by seadriver ned 7 ruj - 22:59

    Jeste li se imali priliku susretati sa zenkom stiglica koja pjeva? Ja imam jednu takvu, doduse to nije naravno ono pravo pjevanje ali nesto kao versanje i pozdrav uzgajatelju
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar ned 7 ruj - 23:23

    moje većinom kad ih hranim vrte repm i javljaju se,pa znaju i one pomalo zapjevati kao i kanarinke.
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by saso78 pon 8 ruj - 0:03

    Nije nista neobicajno zenke stiglice pjevaju imaju versa,a vrtenje repom i javljanje to je normalno i imaju svi.Imao sam mladu zenku koja pored sve mlade grdeline naucila je da pjeva kao njih ali malo tise i ne postojano.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by DjordjeVet sub 13 ruj - 22:08

    da ne bih isao u off topic na temi o video klipovima, ovdje bih rekao nesto o svom vidjenju pjesme stiglica u toku godine...ispravite me ako grijesim...
    kad muski tic izadje iz gnijezda i malo ojaca, polako pocinje da pjevusi..prvo sitno i nerazumljivo, kasnije sve jace i jasnije, pa pocinju da se naziru ture....ti prvi pokusaji pjesme bi poceli sa nekih mjesec i po, otprilike...
    e, sad...ako se u ovom periodu ulovi, prica se nastavlja u kavezu...kad prodje sok od hvatanja tic ponovo pocinje da pjeva, prvo stidljivo pa sve jace...tu su i neki ucitelji zivi ili CD...usput se i mitari i dobija boju..pjesma je sve jaca i segmenti postaju jasniji...u principu mladi pokupe dosta toga od ucitelja i mogu se jasno prepoznati dijelovi pjesme ucitelja...ide kasna jesen, pa zima i negdje od nove godine dan pocinje da produzava sto aktivira reproduktivni sistem tica....muski polni hormoni ga vuku i on pojacava pjesmu, spremajuci se za vrijeme parenja...
    kako dan produzava i postaje toplije, pjesma je sve jaca...tako prolazi mart i dolazi vrijeme kada bi u prirodi nas tic morao da osvoji zenku...negdje u tom periodu se desava ono sto kod mene zovu "ciscenjem pjesme", cime se opisuje formiranje definitivne pjesme koju ce tic ispjevati kasnije, kad se usili i udje u pravu 'formu'....
    u tom ciscenju obicno nastaje problem i tada na povrsinu izbija genetika, odnosno ono sto ptica po svom porijeklu vuce od pjesme...
    na jednom mjestu je Drazen pomenuo da bi mu mladi u proljece potpuno preokrenuli pjesmu koju su dotada pjevali, ucenu sa kasete...
    e, to se desava i ovdje...Vrlo je vazno naglasiti uticaj mjesta odakle su mladi u odnosu na ucitelja...ako su sa istog terena, veca je mogucnost da vuku slicnu genetiku i da ce lakse nauciti sve sto ucitelj zna..stiglici, kao i slavuji imaju pjesmu karakteristicnu za pojedini teren i dobri poznavaoci mogu da odrede odakle jep tica po tom sta pjeva...isto tako, postoje mjesta koja imaju stiglice prijemcivije za ucenje pjesme, koji lakse skidaju pjesmu ucitelja od stiglica sa nekog drugog terena (mislim na situaciju kada ucitelj i mladi nisu sa istog mjesta)...
    kako se ptica usiljava, polako dolazi u fazu kada ponavlja ono sto bismo mi nazvali 'glas mamaca'...to je kod mojih ptica ono pletivo i ono sto se cuje na snimku u prirodi...na svako javljanje drugog stiglica oni krecu s time, da bi poslije nastavili sa ostatkom pjesme...na tom snimku u prirodi je snimljen momenat kada je oko njih letao jedan stiglic iz kaveza (sletio je bio blizu,pa sam uspio da ga dobro pogledam) i oni su ga svi mamili...
    sta hocu da kazem...da bi se donio sud o jednoj ptici treba je slusati malo vise vremena, da bi se pohvatali svi momenti u kojima ona pjeva i pokazuje sta zna....
    na prvom snimku koji sam okacio je momenat kada se tic 'pusta' na svog ucitelja i tada je ispjevao veliku vecini onog sto zna...bastard iz pozadine je to malo pokrio, ali mislim da se moze cuti dovoljno...
    svakako da pjesma stiglica koja se moze cuti u prirodi prevailazi sve ono sto mi mozemo da ih naucimo...da nije tako, ovaj hobi ne bi imao svoje drazi...
    volio bih da cujem i vase stavove po ovom pitanju...
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by saso78 ned 14 ruj - 11:16

    Ovo sve sto si napisao je tako,spored mene.Bar tako govori moje iskustvo.

    Kad si pisao o genetici...kazes da kad se stiglic usili onda nastupuje genetika i pjesma se moze promeniti so to sto stiglic pjeva pjesmu svoje gene pokraj ono sto je naucio od ucitelja.E sad za da mozemo zadrzati pjesmu ucitelja ili CD mora skolovanje da produzi,skolovanje ne traje samo 2-3 meseca dok se ptica oformi nego duze...Kad se ptica usiljava moramo pustati CD za da ne zaluta sa pjesmom i koliko mozemo spreciti pojave genetske pjesme.

    Ali za da imamo manje vakvih problema(zadrzanje pjesmu stiglice one koje je naucila dok se formirala)najbolje je odgajiti stiglice u kafez od dva roditelja sa razlicite gene iz razlicitih podrucja.I tada probleme oko zadrzavanje pjesme su minimalni.

    Uvjek treba podrzavati stiglice koje skolujete sa pesmom od CD vise od godinu dana sve do posle njihovo drugo mitarenje.
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by saso78 pon 15 ruj - 21:30

    skolovanje... 25052008227hj4.th


    Na slici se vidi kako treba skolovati stiglice.
    Nije dobro za ptici ali ako zelimo pjesmu od nje moramo ovako.
    Lazar
    Lazar


    Broj postova : 118
    Age : 36
    Registration date : 06.08.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Lazar pon 15 ruj - 23:23

    po 100ti put nikad ali nikad nece imati taj kvalitet pesma stiglica koju je skidao sa zvucnika! opseg frekvencija pesme stiglica (one koje cujemo) je mnogo veci nego sto zvucnik moze da reprodukuje.
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by saso78 uto 16 ruj - 18:39

    Lazar je napisao/la:po 100ti put nikad ali nikad nece imati taj kvalitet pesma stiglica koju je skidao sa zvucnika! opseg frekvencija pesme stiglica (one koje cujemo) je mnogo veci nego sto zvucnik moze da reprodukuje.


    A kako ja uspem 99% da naucim stiglice na CD?????
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Dean uto 16 ruj - 18:44

    he he dobro si ga stiso tu u nutra, nema majci mrdanja, malo mi je tomuch ali svejedno daj malo tehničkih podataka za ovaj....studio SmileSmile
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by ticar uto 16 ruj - 19:06

    ja sam to radio drukčije.ja bi stavio walkman na gajbu i pojačao do kraja.

    Sponsored content


    skolovanje... Empty Re: skolovanje...

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 15:41.