Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+21
pippo
saso78
aleksandar
Merlo
Miljenko
krstokljun
sgobin
hari
krepat ma ne molat
Siskin
Dule
kreso
Dean
topaz
trnar
xyz
ticar
malinois
sestoperac
seadriver
refa95
25 posters

    usilljavanje kanarinaca

    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by krepat ma ne molat uto 15 pro - 11:37

    Evo ptice su mi za za sada na 12 sati svjetla,do kraja siječnja imat ću 15 sati svjetlosti.Već 15 dana dajem maslačak,radić,voće (suhu smokvu),2 puta tjedno jaje mješano sa orasima,bademom i lješnjakom.Sa vitaminom i makom ću početi oko 15.01.Temperatura je od 12-17 stupnjeva.
    Prošle godine sam počeo malo kasnije i prve ptice sam imao 10.04.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 uto 15 pro - 11:51

    da vam se pohvalim moji kanarinci vec polako ulaze u formu danas sam nesto ekspermentiro i ubacio sam muzijaka kod zenke kad neprode 2 minute on spusti krila poce plesat po precki pjeva ko lud i ganja je po kavezu ali ona nece jos nista pa cu ga probati vratiti za 10 dana
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 uto 15 pro - 11:52

    ja mislim da je to dobar znak
    hari
    hari


    Broj postova : 69
    Age : 47
    Location : Zenica
    Registration date : 03.02.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by hari uto 15 pro - 16:31

    dobar znak jest, nju još malo pripremaj i stavi ih onda zajedno i ne vadi mužijaka dok ona ne snese 3 jaje, čućni će ona njemu ako si je dobro pripremio, jesil stavio gnjezdo ako jesi petljal šta oko njega
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost uto 15 pro - 16:47

    ticar je napisao/la:
    Siskin je napisao/la:Može li meni neko objasniti kako ide ovo sa produživanjem svjetla kod usiljavanja kanarinaca.

    Neko mi kaže da ostavim svjetlo do 17.30 , neko do 19.30 tako da ne znam kako da radim. prije desetak dana sam počeo sa pripremom - proklijalo sjeme, žumance sa keksom, itd...

    do koliko da ostavljam upaljeno svjetlo (imaju ga ujutru od 6,45) i kako da povećavam?


    sad svaki tjedan po pola sata produžavaj svaka tri dana po 15 min.znači ako im sada gori do 17,30 za tri dana nek gori do 17,45,i tako dok ne dođe do 20,30 i ostaviš tako.

    ticari,to sa svjetlom neradite dobro jer kako vidim zanemarujete svitanje,nemoze svaki dan sunce izlazitii u 6h ujutro a vi produzavati zalazak sunca po 15min sedmicno. Ide izlazak minus a zalazak plus. Ako se radi o kanarincima,ja se sa tim nebih mucio,jer to nema potrebe. Ostavljati svjetlo u ovom slucaju do 21h je dovoljno,pored toga ko ima mogucnost da ostavi malu led-lampu bilo bi dobro,da zenka u svakom momentu vidi gnjezdo i ako ga napusti od nekog straha da se moze vratiti. To su lampice za simulaciju mjesecine,ima bjelih i ima plavkastih.

    Refa,stavi kafez pored kafeza,svjetlo do 21h, zenki i muzjaku pojacaj jajacanu hranu,zenki obavezno kalcium sipina kost ljuske od jaja u prahu,slobodno spoji nakon 6-7 dana,ubaci gnjezdo,nastavi sa jakom hranom sve dok zenka nepocne da lezi tj.do zadnjeg jajeta,onda STOP ni jabuka ni salata - nista,zenka mora na laganu hranu jer je nakupila rezerve a i da nebi doslo do proliva ili sl. pa bi morala napustati jaja i ustajati sa gnjezda...muzjak ce je hraniti ,to je ok,ali ona ako ima problem sa stomakom od teske hrane ona mora ustajati vise puta i to nije ok. Ako joj muzjak nesmeta,ostavi ga sa njom,dobro je i za zenku i za mlade kad ih hrani 2.
    hari
    hari


    Broj postova : 69
    Age : 47
    Location : Zenica
    Registration date : 03.02.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by hari uto 15 pro - 17:06

    Eto Refa Eumox ti je ukratko sve objasnio i ja sam prošle godine prvi put pario i imo problema dok nisam uspio zahvaljujući ljudima na ovom forumu, samo budi strpljiv mene je strpljenje vazda zezalo dok nisam naućio da kod ptica moraš bit strpljiv
    hari
    hari


    Broj postova : 69
    Age : 47
    Location : Zenica
    Registration date : 03.02.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by hari uto 15 pro - 17:07

    Usput Eumox sretan rođus sve najnaj
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost uto 15 pro - 18:03

    hari,sa kanarincima nebi smjelo biti nikakvih problema, ja ih sada nemam ali ih je davno bilo i sve je islo bez problema, a to za rodjendan je mala greska
    ali opet hvala kao da i nije Cool
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by sestoperac uto 15 pro - 19:23

    Sad si siguran da je kanarinac ok, pa pocni sa pripremom zenke. Mozes s vremena na vrijeme da stavis kavez do kaveza da se gledaju i da muzijak urla od pjesme kad nju vidi, ali ja bih ih spojio tek kad zenka napravi gnijezdo.
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost uto 15 pro - 20:47

    ubacivanjem gnjezda kod zenke se budi nagon za parenjem i nosenjem jaja,kod neiskusnih uzgajivaca moze se desiti da zenka napravi gnjezdo i snese jaje vrlo brzo,pa sam zato predlozio opciju gdje su zajedno od ubacivanja gnjezda. Zenkin nagon za parenjem moze se lako testirati i materijalom za gnjezdo,ponudi joj se malo materijala,i kad pocne da ga nosi u kljunu,znaci moze se spojiti sa muzjakom i oni ce napraviti gnjezdo,sto je najbitnije muzjak ce kroz to vrijeme pariti.
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by sgobin uto 15 pro - 20:54

    Dean je napisao/la:Ja počinjem sa laganom pripremom negdje oko 15.01, prve mlade očekujem negdje polovicom 3 mjeseca.
    Pozdrav Deane,
    ja sama također planirao da krenem u pripremu nešto iza nove godine ali šta da radim
    kad su do sad temperature bile dosta visoke pa je većina ženki takoreći uletila u pripremu same po sebi.
    Kod mene su ženke odvojene u zasebnu prostoriju a većina ih je golih po trbuhu a imam i jednu što po cili dan piva...
    Evo tek je danas vrime nešto stislo trenutno u prostoriji oko 12 stupnjeva.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 uto 15 pro - 21:15

    ja za to muzijaka imam i drugu zenku pa cu ga nakon 3 jajeta izvaditi da se ne umara jer sa njim planiram ici u linijsko parenje iduce godine jer imam dosta dobrog materijala
    jer on je ZUTI AHAT NOSIOC OPALA pa sam ga konto pariti prvo leglo sa DOMINANTNO BIJELA AHAT TOPAZ ZENKOM
    drugi par je zuti opali muzijak i zenka a posto je ovaj gore ahat nosioc opala ja cu ga pariti i sa opalnom zenkom tako da dobijem nosioce kao sto je i u slucaju sa ovom Topaznom zenkom
    znaci ja imam parove sljedece da znate moje stanje ptica:
    1.ZUTI AHAT NOSIOC OPALA X DOMONANTNO BIJELA AHAT TOPAZ ZENKA
    2.ISTI TAJ ZUTI AHAT X ZUTA OPALNA ZENKA
    3.ZUTI OPALNI MUZIJAK X ZUTA OPALNA ZENKA
    4.LIZARD X LIZARD
    5.GRDELIN/CESLJUGAR/STIGLIC X OPALNA ZENKA U CRVENOM MOZAIKU
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by ticar uto 15 pro - 21:24

    krepat ma ne molat je napisao/la:Evo ptice su mi za za sada na 12 sati svjetla,do kraja siječnja imat ću 15 sati svjetlosti.Već 15 dana dajem maslačak,radić,voće (suhu smokvu),2 puta tjedno jaje mješano sa orasima,bademom i lješnjakom.Sa vitaminom i makom ću početi oko 15.01.Temperatura je od 12-17 stupnjeva.
    Prošle godine sam počeo malo kasnije i prve ptice sam imao 10.04.

    puno je 15 sati rađe drži na 14 ipo sati.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 uto 15 pro - 21:29

    "jesil stavio gnjezdo ako jesi petljal šta oko njega"
    SAD ZA SAD SAMO NOSA MATERIJAL U KLJUNU ALI GA NE UNOSI U GIJEZDO VEC SAV PAPIR STO JOJ UBACIM NOSA U KLJUNU I SITNI GA NA MALE KOMADICE ALI U GNIJEZDO NISTA NADAM SE DA CE POCETI UBRZO
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 uto 15 pro - 22:04

    refa95 je napisao/la:"jesil stavio gnjezdo ako jesi petljal šta oko njega"
    SAD ZA SAD SAMO NOSA MATERIJAL U KLJUNU ALI GA NE UNOSI U GIJEZDO VEC SAV PAPIR STO JOJ UBACIM NOSA U KLJUNU I SITNI GA NA MALE KOMADICE ALI U GNIJEZDO NISTA NADAM SE DA CE POCETI UBRZO
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by krepat ma ne molat uto 15 pro - 22:52

    Šta se tiče produžavanja dnevne svjetlosti,dali ujutro ili navečer ili pola pola?Ja sam pročitao u knjizi gosp.Duška Matošića da je svejedno i da može samo navečer ili samo ujutroa ali da je bitno 15 sati svjetlosti.Naravno da moraju biti fluorescentne lampe punog spektra jer one daju svjetlost vrlo sličnu sunčevim zrakama.
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost sri 16 pro - 1:34

    krepat ma ne molat je napisao/la:Šta se tiče produžavanja dnevne svjetlosti,dali ujutro ili navečer ili pola pola?Ja sam pročitao u knjizi gosp.Duška Matošića da je svejedno i da može samo navečer ili samo ujutroa ali da je bitno 15 sati svjetlosti.Naravno da moraju biti fluorescentne lampe punog spektra jer one daju svjetlost vrlo sličnu sunčevim zrakama.

    za grdelina da,15-16h , za kanarinca nemora,to je po mom iskustvu ... svjedno sta pise u knjizi,ptica jako reaguje na produzenje dana zato bi ti preporucio da ides kao u prirodi: izlazak sunca minus a zalazak plus. npr. sunce izlazi u 6:00 a kod tebe je vec u 5:57 svjetlost u lokalu,zalazi u 18:00 a kod tebe gori sjetlost do 18:03 .

    Bitno je i na koji nacin se vrsi simulacija,svjetlo nemoze naglo da se pali i gasi,nego postepeno jace i jace kod paljenja, i slabije i slabije kod gasenja, za to imaju extra uredjaji, kod mene npr. svitanje traje 1h dok lampa ne gori do maximuma,znaci ide polako. Dobro pazi,ta svjetlost koju postignes,mora da bude takva kakva je do kraja sezone,sve dok posljednji mladi nenavrse bar mjesec...jer ako prekines svjetlo naglo,onda imas veliki problem i idu ptice u modu.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by krepat ma ne molat sri 16 pro - 10:42

    Hvala na savjetu.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 sri 16 pro - 12:09

    ljudi kanarinac je usao u formu a zenka jos samo nosa papiriceu u stima sad me zanima hoceli brzo poceti i u gnijezdu
    hari
    hari


    Broj postova : 69
    Age : 47
    Location : Zenica
    Registration date : 03.02.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by hari sri 16 pro - 12:35

    stavi i u gnjezdo te papirice kako kažeš, koju krpicu , kudelje isl. vidi hočel vadit iz gnjezda i po svom počet slagat, neke ženke u opšte i negrade sebi gnjezda, ako bude radila po gnjezdu i nako legla ko da proba pusti joj mužijaka, to je ono što ja znam i kako sam radio a ima ovdje još puno iskusniji reće ti
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost sri 16 pro - 14:22

    refa95 je napisao/la:ljudi kanarinac je usao u formu a zenka jos samo nosa papiriceu u stima sad me zanima hoceli brzo poceti i u gnijezdu

    uzmi zenku u ruku, i pogledaj dali je spremna,ako neznas zovni nekog ko zna...

    ako nosi materijal non-stop pocet ce brzo praviti gnjezdo,i neznam zasto ih nepustas da prave zajedno..
    spremnoj zenki kanarinki je dovoljno samo da vidi gnjezdo i vec mozes ocekivati nakon dva-tri dana prvo jaje..

    puno se brines o svemu,a vidjeces da kod kanarinaca nemas potrebe
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 sri 16 pro - 14:27

    ne nosi bas non stop ali u toku dana uzme ga vise od 30 puta ubacio sam joj evo sad kanarinca i on je poceo da nosa papirice u ustima a i samo je ganja po kaveu pjevajuci znas spusti krila,plese po precki i ganja je znas
    avatar
    Gost
    Gost


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Gost sri 16 pro - 15:25

    refa95 je napisao/la:ne nosi bas non stop ali u toku dana uzme ga vise od 30 puta ubacio sam joj evo sad kanarinca i on je poceo da nosa papirice u ustima a i samo je ganja po kaveu pjevajuci znas spusti krila,plese po precki i ganja je znas

    to je ok, ostavi ih sad same,daj im materijala, gdje si okacio gnjezdo pokusaj sa vanjske strane da stavis nekog zelenila,
    da se zenka u gnjezdu osjeca sigurnije ako imas prometa u toj prostoriji. Sad pazi da im bude toplo,daji im jajcanu, i uzivaj, nemoj im vise smetati ma koliko ti to bilo interesatno gledati.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by refa95 sri 16 pro - 21:13

    Gnijezdo je vanjsko i nema potrebe da stavljam zelenilo sa strana zato sto je gnijezdo zatvorenog tipa ja se nadam prvom jajetu za jedno 15 dana a mozda i ranije sta vi mislite kad bi trebalo otprilike prvo jaje
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by ticar sri 16 pro - 21:19

    refa95 je napisao/la:Gnijezdo je vanjsko i nema potrebe da stavljam zelenilo sa strana zato sto je gnijezdo zatvorenog tipa ja se nadam prvom jajetu za jedno 15 dana a mozda i ranije sta vi mislite kad bi trebalo otprilike prvo jaje

    kad ga snese.nego o kakvim ti papiričima pričaš.

    Sponsored content


    usilljavanje kanarinaca - Page 2 Empty Re: usilljavanje kanarinaca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 12 svi - 8:55.