Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+54
emirgrdelin
relja
seadriver
Ive Labin
mememe
vlado
krepat ma ne molat
damir64
Pardillo
Border
lord189
pavao
emar
NAVI
batke
bizar
matija
koce
zoranV
krstokljun
kreso
grdelin-omiš
Daralin
MilanNish
Drago_Nin
Harzer
Said_the_great
PESTI
Renato.M
zoran ptice pjevice
crv
komiza
Miljenko
evmolp
Carduel
srdjan nis
Rasko
vansal
sestoperac
xyz
Dean
ticar
alann
zvrcko sen
lokaRIn
krnjolac
bocka
MARIN
dr.nenad86
Dalibor
ikayke
saso78
Fago
mipticar
58 posters

    Biljke kao hrana i lijek

    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Renato.M ned 11 srp - 0:25

    mipticar je napisao/la:Ne razumijem to o salati ? Molim upute o uporabi .
    Miptičar ta biljka koja je kod nas uglavnom korov u vrtu raste po čitavom svijetu. Tražeći o njoj u Googlu pronašao sam da je jestiva, pogotovo u Australiji ili bliže nama u Grčkoj gdije je jedu kao salatu, to bi bilo to o čemu Crv piše. Biljka je bogata vitaminima , mineralima i jako bogata više vrstama karotina, zato je talijani daju pticama a pogotovo gardelinima
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv ned 11 srp - 1:27

    Renato.M je napisao/la:
    mipticar je napisao/la:Ne razumijem to o salati ? Molim upute o uporabi .
    Miptičar ta biljka koja je kod nas uglavnom korov u vrtu raste po čitavom svijetu. Tražeći o njoj u Googlu pronašao sam da je jestiva, pogotovo u Australiji ili bliže nama u Grčkoj gdije je jedu kao salatu, to bi bilo to o čemu Crv piše. Biljka je bogata vitaminima , mineralima i jako bogata više vrstama karotina, zato je talijani daju pticama a pogotovo gardelinima

    Lokalni nazivi su inače problem.Npr. Komarča , orada ,podlanica ... ima na našoj strani jadrana osamnaest naziva.Latinski naziv koji je Renato naveo upućuje na biljku koju sam morao jesti na obuci preživljavanja.Nazvali su je tustika , u mom kraju , zovu je tuč.Jede se sirova ili lagano blanširana -ofurena.Uz nju pašu tvrdo kuhana jaja.Kod hranjenja žutih ptica treba biti umjeren jer biljka pospješuje stvaranje crvenkaste nijanse.Valjda sadrži karotin .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv ned 11 srp - 1:42


    Renato je u pravu , tustika je nešto sasvim drugo.Biljka koju spominjemo se može naći pod nazivima : tušanj, tušac, tušnjak ,portulak , tuč ...
    Jako je ukusna i u kombinaciji sa kaparom Very Happy
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Carduel pon 12 srp - 0:20

    Pozdrav svima,

    evo jedne jako korisne biljke koju štiglići jedu u periodu krajem 6 mjeseca i kroz 7 mjesec. Štiglići je rado jedu i hrane mlade s njenim plodovima. Nažalost ne znam kako se zove pa bi zamolio gosp. Ptičara da nam napiše koji redak o njoj. Biljka se može sresti u poljima pojedinačno ili u velikim grupama od 10 m2.

    Slika 1.

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 1

    Slika 2.

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 2
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by zoranV pon 12 srp - 1:04

    Mi to u Livnu zovemo NOŽANJ
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by PESTI pon 12 srp - 9:19

    U Zadru tu biljku zovemo SIKAVAC , (idemo loviti na sikavce ), tada svatko zna što treba od bilja ubrati. cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv pon 12 srp - 12:21



    Nije ni čudo da postoje različiti nazivi jer (Miptičar je već objašnjavao) u okviru ove vrste ima puno podvrsta pa čak i križanaca sa srodnim biljkama.Što god nalik onome na slici ponudimo grdelinima , nema greške.
    Promatram svoje mlade u volijeri sa dvi lanjske ,,tete''- učiteljice i nikako da skužim na koji način biraju cvijet.Neke cvijetove svi zaobilaze .A svakoga prije probaju , kljucnu par puta...Valjda je zrelost u pitanju, u ovom poluzrelom stadiju.Kada dobiju zreli grm, onda je priča drugačija.Navale redom a pahulje od sjemena lete li lete... Very Happy
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 15 srp - 22:33

    Za ovo pitanje čekam fotografiju lista biljke kako bi sa preciznom točnošću mogao odrediti naziv biljke.Znam o kojoj se biljci radi no podvrdno ne radi pomanjkanja slika.
    Prijašnja pitanja znam pa ču tako odgovarati po redu !!
    avatar
    Gost
    Gost


    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Gost čet 22 srp - 21:00

    Pesti al sikavac nije ono suvo sta puno bode,vec je bila slika,mislin ticar je stavija...
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by ticar pet 23 srp - 5:41

    markoxp je napisao/la:Pesti al sikavac nije ono suvo sta puno bode,vec je bila slika,mislin ticar je stavija...

    ma kod nas ti je to sve sikavac,to ti je ono uberi ovaj sikavac onaj sikavac,žuti, ljubičasti, sivi,sve je to kod nas sikavac. Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Icon_biggrin
    avatar
    Gost
    Gost


    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Gost pet 23 srp - 13:32

    Hahah u nas je uberi čičak,sve je čičak sta bode Laughing
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pet 23 srp - 22:51

    Sikavica je jedna biljka a različak druga .
    Možemo isto tako reči da su pšenica i raž vrlo slične biljke no spadaju u sasvim različite porodice.
    Tako sikavica i različak imaju sasvim različite porodice a po slici su jako slične.
    Zato je kod determinacije bitna stabljika , list , cvijet , kako bi bili sigurni o kojoj se biljci radi !!Iza toga može biti diskusija .
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 25 srp - 22:53

    Ovih čemo dana prije nego odem na godišnji odmor obraditi predhodne teme bez preskakanja.
    Zato molim za pozornost !!
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 29 srp - 22:46

    Portolaca oleracea sativa :
    Onaj gore tekst o salati tako je banuo da nisam shvatio o čemu se radi i mislio sam da je neka šala.
    Biljku Portulaca oleracea sativa naravno znam jer sama biljka slovi kao jedna od vrlo ljekovitih samoniklih biljaka sa velikom količinom antioksidansa , vitamina te minerala .
    Stručnjaci za ovu biljku kažu ovako :bilka je prirodni antihelmetik ,antipiretik ,antiskorbut, depurativ , dermetik , diuretik,regulator.
    Jestivi su mladi izdanci i listovi.
    Osobno je pticama dajem jer njezin period je sada, barem u ovom djelu Hrvatske.
    Evo i današnje fotke u bližoj okolici.
    Preporuka :ovu biljku netreba davati pticama pretjerano !!
    [img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020639r.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020640.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020641e.th Uploaded with ImageShack.us[/img]
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 29 srp - 23:02

    Biljku Mišjakinja spominjali smo i obradili na samom početku .Biljka inače ima bijele zvijezdolike cvijetove a ova danas snimljena ima crvene zvjezdolike cvijetove.
    Dakle Stellaria media (Mišjakinja ) sa crvenim cvijetom.Evo što priroda radi sama ![img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020642t.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020643.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020644g.th Uploaded with ImageShack.us[/img]
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by koce pet 30 srp - 0:04

    mipticar je napisao/la:Portolaca oleracea sativa :
    Onaj gore tekst o salati tako je banuo da nisam shvatio o čemu se radi i mislio sam da je neka šala.
    Biljku Portulaca oleracea sativa naravno znam jer sama biljka slovi kao jedna od vrlo ljekovitih samoniklih biljaka sa velikom količinom antioksidansa , vitamina te minerala .
    Stručnjaci za ovu biljku kažu ovako :bilka je prirodni antihelmetik ,antipiretik ,antiskorbut, depurativ , dermetik , diuretik,regulator.
    Jestivi su mladi izdanci i listovi.
    Osobno je pticama dajem jer njezin period je sada, barem u ovom djelu Hrvatske.
    Evo i današnje fotke u bližoj okolici.
    Preporuka :ovu biljku netreba davati pticama pretjerano !!
    [img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020639r.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020640.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020641e.th Uploaded with ImageShack.us[/img]

    Ja mislim da mi ovo zovemo tušt,onako je mesnata,a vidim je i na pazarima da se prodaje.Zahvalna je, jer kad je suša,baš u ovo doba, nje se može svugdi nači.Samo mi grdelini nisu baš ljubitelji,jedu ali onako,priko volje.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pon 2 kol - 23:02

    Leontodon autumnalis : hrvatski naziv bi bio lavlji zub .Biljka je iz porodice maslačka isto sa žutim cvijetovima i liščem sličnim maslačku. Raste po livadama od srpnja do rujna .
    Pticama dajemo list i poluzrelo sjemenje koje se nalazi u cvijetnim glavicama koje pstepeno sazrijevaju .
    [img][img][URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/p1020646z.jpg/]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020646z.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020647.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020648e.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020649k.th Uploaded with ImageShack.us[/img]
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 24 kol - 23:15

    BROKULA : Brassica oleracea ( Bracchium )
    Ovu vrlo poznatu biljku nisam prije spominjao jer sam čekao njezinu fotku sa uzgajališta.
    Sama biljka vrlo je vrijedan izvor vitamina a posebno minerala od kojih su (Mangan , Natrij , Kalij,Kalcij )Bogata je vlaknima koja kao što znamo vrlo povoljno djeluju na probavni sustav ptice.
    Dokazano je da je brokula ima vrlo jako antioksidansko djelovanje te da sadrži različite biološki aktivne spojeve , koji smanjuju rizik od raznih bolesti.Važno je napomenuti da Brokula sadrži Sulfurafan , koji u organizmu potiče prirodni obrambeni mehanizam te tako pticama vračamo izgubljeni imunitet.
    Od Brokule dajemo plod koji je prepun sitnim malim pupovima i ptice ga vrlo rado jedu.
    Svakako gledamo da je biljka sviježa te da nije tretirana.
    [img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020665c.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020666.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020668i.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020669.th Uploaded with ImageShack.us[/img]
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun uto 24 kol - 23:20

    Svakako da vidimo dali je svjeza a ko ce reci dali je tretirana ili ne? Po meni niko.
    Dali je dajete samo fauni ili moze i kanarincima?
    evmolp
    evmolp


    Broj postova : 117
    Age : 48
    Location : Skopje
    Registration date : 22.07.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by evmolp uto 24 kol - 23:29

    krstokljun je napisao/la:Svakako da vidimo dali je svjeza a ko ce reci dali je tretirana ili ne? Po meni niko.
    Dali je dajete samo fauni ili moze i kanarincima?
    Ja je dajem svima, ali prethodno dugo, dugo ispiram bas zbog tog tretiranja pesticidima. Inace ptice je obozavaju.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun uto 24 kol - 23:47

    Nisam probao, evo kao sto sam i tikvicu uvrstio po preporuci mipticara, tako ce se na meniju mojih ptica naci i brokula. Very Happy
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 2 ruj - 23:01

    Bundeva golica : Cucurbita styriacia (golica )
    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020730i.th
    To je bundeva koja obiluje sjemenkama bez ljuske pa ih je lako davati pticama.Same sjemenke obiluju biljnim bjelančevinama i to oko 25 % pa zatim sadrže pregršt vitamina E ,B ,A ,Beta carotena, puna je minerala Magnezij, Kalij, Cink,Kalcij te nezasičene masne kiseline.Dakle izvor je zdravih sastojaka za naše ptice.
    Upotreba i doziranje :
    Sjemenke golice sameljem u sjeckalici na sitne komadiče pa takovu dajem u posebnoj posudici 1 puta tjedno kao zdravu poslasticu. Probajte !!
    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020735q.th Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020732y.th Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020733o.th Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020734.th Biljke kao hrana i lijek - Page 18 P1020731u.th
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by matija sub 25 ruj - 15:16

    vjerujem da ste već pričali o tome ali volio bi da mi neko odgovori, koliko puta tjedno dajete pticama zelenjavu i voće, da ne pretjeram i kakva iskustva imate sa davanjem rokulje (rikule) zbog dosta intenzivnog okusa ?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv sub 25 ruj - 15:45

    matija je napisao/la:vjerujem da ste već pričali o tome ali volio bi da mi neko odgovori, koliko puta tjedno dajete pticama zelenjavu i voće, da ne pretjeram i kakva iskustva imate sa davanjem rokulje (rikule) zbog dosta intenzivnog okusa ?

    Matija, ovisi o kojim pticama je riječ.Divlje ptice rijetko ,,pretjeraju ''i same odrede što će i u kojoj količini jesti. Kod kanarinca prati sezonu voča i povrča. Zimi dva - tri puta tjedno a ljeto jesen može svakodnevno i pazi da ne bude prevlažno.Neki ptičari puste da biljka malo uvene a primjetio sam da neke ptice ponuđeno lisnato povrče pojedu tek sutradan.Što se tiče intenzivnog okusa , ptice imaju svoja mjerila.Obično što tamnije -to učinkovitije. Od zelja ti žuti kanarinac u mitarenju može dobit i narančastu nijansu...Kad nabaviš novu pticu , izbjegavaj joj prvih par dana davati voče ili povrče jer zbog stresa može prouzročiti proljev.
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by matija sub 25 ruj - 19:31

    odlično, o kanarincima je riječ, vidim da mi ptice jako vole radić, još sam ponudio po Ervinovoj preporuci trputac koji također ide bez problema, od voća probao sam dati jabuku i bananu ... E sad u vrtu imam brdo prekrasnog zelenog radića, uskoro će i crveni, također još ima dosta blitve, špinata, broskve (kelj) i cikle, zimi će bit sunčice (motovilac), sve je to uzgojeno bez kemijskih preparata, također nađem i dosta listova žutog maslačka...mogu li sve nabrojano aplicirati u prehranu ili postoje kontraindikacije za neke od navedenih povrtnica ? Od voća još će se u vrtu naći jabuka, krušaka i smokvi i grožđa pa me zanima mišljenje i o tome...

    Sponsored content


    Biljke kao hrana i lijek - Page 18 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 15:16.