Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+54
emirgrdelin
relja
seadriver
Ive Labin
mememe
vlado
krepat ma ne molat
damir64
Pardillo
Border
lord189
pavao
emar
NAVI
batke
bizar
matija
koce
zoranV
krstokljun
kreso
grdelin-omiš
Daralin
MilanNish
Drago_Nin
Harzer
Said_the_great
PESTI
Renato.M
zoran ptice pjevice
crv
komiza
Miljenko
evmolp
Carduel
srdjan nis
Rasko
vansal
sestoperac
xyz
Dean
ticar
alann
zvrcko sen
lokaRIn
krnjolac
bocka
MARIN
dr.nenad86
Dalibor
ikayke
saso78
Fago
mipticar
58 posters

    Biljke kao hrana i lijek

    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:03

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 144[img][/img]
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:06

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010019tVatreni trn
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:08

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010020xvVatreni trn : kod pitanja dati ili ne moj odgovor je davati .
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:13

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010017uBrusnica divlja : višegodišnja samonikla stabljika koja raste na visinama iznad 600 metara sa izuzetnim svojstvima pa je preporučam pticama bez ograničenja.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:18

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010015hrDivlja brusnica , samonikla grmovita stabljika visine do 50 cm.,a po visini jednaka ili slična divljoj borovnici.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 13 ruj - 23:21

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010016jDivlju brusnicu sam pronašao danas u Samoborskom gorju uz pomoč jedne dame.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by bocka čet 17 ruj - 0:13

    MIPTIČAR, NAKON OVOLIKO VELIKOG TRUDA KOJI STE ULOŽILI U PRESTAVLJANJE OVOLIKO BILJAKA JA BI HTEO DA VAM POSTAVIM JEDNO PITANJE:
    DALI SVE OVE BILJKE SE MORAJU KORISTITI U SEZONU KAD ZRIJU I U SVEŽEM STANJU ILI MOŽE DAVATI I U SUHOM STANJU.
    JA JEDINO SUŠIM BOSILJKA I PTICE PREKO ZIME RADO GA JEDU, MEĐUTIM NEMAM SAZNANJA KAKO PTICE PRIHVATAJU SVE OVO BILJE KOJE STE POSTAVILI NA FORUMU U SUHOM STANJU.

    POZDRAV BOCKA
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 17 ruj - 23:00

    Odgovor na tvoje pitanje svakako je ovaj.Sve gore navedene biljke koje imaju plod najbolje je davati sviježe tj. u stanju kad biljka u plodu ima najviše energije.One biljke koje nisu izražene u plodu ili se plod ne koristi daju se u sviježem listu ili sušene u pripravku čaja.Ako se ne varam kod svake sam biljke naveo upotrebu ploda ili kao čaja.Ako nisam odgovoriti ču za svaku biljku koju sam naveo.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Miljenko ned 20 ruj - 2:39

    Mipticar,

    Pohvalno je i zahvalni smo za sve ove postove na temu biljke kao lijekovi i hrana. Nema sta, tko zna zna.

    Ali, u istyo vrtijeme (s svim ovim biljkama) napravio si (barem u meni, pa cu govoriti samo za sebe) prilicno dobru konfuziju. Tko ce se sada snaci izmedju ovih 50-60 vrsta biljaka???

    Zamolio bih te da napravis jednu malu selekciju. Recimo jednu ili dvije biljke koje bi ti preporucio za svako godisnje doba (ili razdoblje kroz koje ptice prolaze tokom godine). Mogao bih voditi racuna o dostupnosti (rasprostranjenost istih u nasim vrtovima-livadama), a isto tako o mogucnosti sadnje u vrtu (izgulis jednu-dvije ruze supruzi i eto gredice) ili cak u piteru na balkonu.

    Jos nesto, ako navodis razlog za svoju selekciju, bilo bi lijepo da naveds i latinski naziv biljke (mislim da su te to vec neki pitali), tako da se moze prepoznati u drugim krajevima. Jer, nismo svi m i ni travari ni prirodnjaci.

    Evo, unapred hvala u moje ime, i u ime onih koji se osjecaju kao ja.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar ned 20 ruj - 23:04

    Nevjerujem da sam napravio bilo kakovu
    zbrku oko biljaka.Sve su biljke slikane u doba rasta ili njihove zriobe a pošto su postavljene sada kao redom slikane su sada pa nemoram naglašavti da rastu i sazrijevaju sada .Predpostavljam da ih svaki ptičar prepoznaje Pošto sam svaku biljku temeljito obradio snimkama i tekstom,zato mislim da latinski naziv za ove postavke biljaka ništa ne mjenja.Bitna je njihova namjena i ljkovitost kod primjene u ptičarstvu.Molim malo više pozornosti !
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Miljenko pon 21 ruj - 1:23

    Ma nije zbrka u biljkama vec u mojoj glavi. Da sam sada u Hrvatskoj i idem na Sljeme brati biljke morao bih nositi fasciklu sa slikama biljaka iz tvog arsenala da bih znao sto cu brati. Zato, nemoj se osjecati prozvanim ili da moj post umanje vrijednot tvog izlaganja.

    Da skratim, do li bi mogao izdvojiti 6-7 biljaka iz tvog arsenala koji bi na neki nacin vise preporucio, nego ostale. Jedna mala unutarnja selekcija, ako je moguce?
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pon 21 ruj - 22:41

    Sve opcije kod mene vrijede.Napravit ču neki redosljed biljaka prema prioritetu ,no sve ostale biljke zaslužuju istu vrijednost prema godišnjem dobu no s obzirom da se ovdje govori o biljkama sa Europskog podneblja a ja nisam upoznat sa biljkama drugih kontinenata pa ne i Amerike.Zato neču javno o tome več bi pokušao tebi privatno dati svoj savjet o tim biljkama, koje možda prepoznaš u svojem okolišu ,mada su neke od njih pristigle sa kontinenta Amerike.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by bocka uto 22 ruj - 0:33

    MIPTIČAR SVAKA TI ČAST VIDISE DA SI DOBAR BOTANIČAR ALI MI OSTALI LJUDI IZ RAZLIČITIH KRAJEVA NE PREPOZNAJEMO VASA LOKALNA IMENA BILJAKA, ZATO PO DRUGI PUT TE MOLIM AKO POSTOJI MOGUČNOST POSTAVI LATINSKA IMENA DA BISMO BILKE PREPOZNALI.
    POZDRAV BOCKA
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 22 ruj - 22:37

    Opet moram kazati isto a vi očito ne pratite temu od samog početka.Ovo nisu lokalni nazivi biljaka več službeni Hrvatski nazivi koje sam podkrijepio originalnim fotografijama snimljenim vlastitom kamerom direktno na samom staništu određene biljke.,a sve prema godišnjem dobu rasta svake biljke. Kad bi stavio latinski naziv , vjerujte nebi ništa više saznali nego sa njim.Mislim na lat. naziv.Znao sam da če vas zbrkati sve tolike biljke odjednom no svako se znanje sigurno nemože dobiti preko foruma pa tako i ne ovo složeno i seriozno poznavanje biljaka kod prehrane naših ptica. Šta bi tek bilo da pišem o gljivama.Mislim da vas za mjesec dana pola nebi bilo na forumu, sa hrvatskim nazivima ili latinskim nečete puno naučiti ako ne razumijete temu raspoznavanja.Svakome ču od vas pojedinačno objasniti svaku nepoznanicu oko biljaka no na privatni mail ,kako nebi razvodnili temu na djelove koje možda ne zanimaju sve ptičare.Eto ponavljam , pratite temu , gledajte fotke i nema zabune.Vjerujte mi.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 22 ruj - 22:38

    Nastavak teme :
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 22 ruj - 22:47

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010128zMišjakinja : u ovo doba vrlo rijetka biljka s obzirom da raste u vrlo rano proljeće.Znao sam je susretati čak i u veljači .To je jedna od prvih biljaka u rano prolječe kaja budi naše ptice iz zimskog sna.Puna je visokovrijednih sastojaka od samog lista a kasnije cvijeta i sjemena u mliječnoj zriobi.Ovo je nepisano pravilo koje kaže da se klima mijenja i da se godišnja doba ponekad ponavljaju.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 22 ruj - 22:48

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010129Mišjakinja još malo kako bi je bolje prepoznali.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 22 ruj - 22:50

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010130jmMišjakinja list u pripremi za sitni bijeli cvijet.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Miljenko sri 23 ruj - 0:10

    <>


    Evo, trebalo je 15 sec. da se utvrdi latinski/engleski naziv za Misjakinju, i da se bolje upozna biljku. Ne znam sto je to toliko tesko, gosp. Mipticar?

    http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=123&refID=15042004
    evmolp
    evmolp


    Broj postova : 117
    Age : 48
    Location : Skopje
    Registration date : 22.07.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by evmolp sri 23 ruj - 0:22

    Evo, trebalo je 15 sec. da se utvrdi latinski/engleski naziv za Misjakinju, i da se bolje upozna biljku. Ne znam sto je to toliko tesko, gosp. Mipticar?

    http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=123&refID=15042004[/quote]

    Mislim da se treba prestati prigovarati Mipticaru na njegovom nacinu ovog izlaganja. Covek je resio da to tako radi i trebali bi da to i prihvatimo. Ko zeli lako moze da dobije i latinska imena, a Mipticaru mozemo biti samo zahvalni na ovim korisnim informacijama.
    Pozdrav svima!
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by saso78 sri 23 ruj - 11:12

    mipticar odlicno nam daje svima znanje o biljke,dovljno je da vidim sliku,a onda ako me interesuje naziv pronaci cu ga nekako...
    U odnos na musjakinja ja mislim da kod nas bar u Skopje moze se naci preko cele godine na mjesta koji imaju topline i vlage eto u park pred mojom zgradom ima je dosta.
    Hvala mipticar na svemu.
    avatar
    Gost
    Gost


    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Gost sri 23 ruj - 15:59

    ma super izlaze biljke sve pohvale
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar sri 23 ruj - 21:41

    Inače Mišjakinja je specifična biljka određena za prolječe i tada je po sastavu najsnažnija.Treba je koristiti maksimalno.Pošto godišnja doba nisu to što su nekad bila pa tako sada nalazimo i mišjakinju.U mojoj okolini vidi i mladi procvjetali maslačak što dokazuje isto.Ima vlage , dovoljno sunca pa se biljka obnavlja.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar sri 23 ruj - 21:54

    Ako nađeš gore postavljene biljke na forumu za 15 sek. to znači da je pravilno postavljeno ime biljke pa onda gdje je problem .Ovako čete bolje utvrditi gradivo.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 24 ruj - 22:44

    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 P1010133Virđinijski puzavac :.Biljka koju je teško izostaviti u ovo godišnje doba s obzirom da je koriste ptice koje odlaze a obožavaju je one koje ostaju i one koje dolaze,.[img][/img]

    Sponsored content


    Biljke kao hrana i lijek - Page 10 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: uto 7 svi - 5:00.