Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+54
emirgrdelin
relja
seadriver
Ive Labin
mememe
vlado
krepat ma ne molat
damir64
Pardillo
Border
lord189
pavao
emar
NAVI
batke
bizar
matija
koce
zoranV
krstokljun
kreso
grdelin-omiš
Daralin
MilanNish
Drago_Nin
Harzer
Said_the_great
PESTI
Renato.M
zoran ptice pjevice
crv
komiza
Miljenko
evmolp
Carduel
srdjan nis
Rasko
vansal
sestoperac
xyz
Dean
ticar
alann
zvrcko sen
lokaRIn
krnjolac
bocka
MARIN
dr.nenad86
Dalibor
ikayke
saso78
Fago
mipticar
58 posters

    Biljke kao hrana i lijek

    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pon 14 lip - 22:54

    Crkvina ili lat.Parietara officinalis.Evo i fotke sa terena u mojoj blizini , što potvrđuje da se naselila uzduž lijepe naše.
    [img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 P1020294.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 P1020295u.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 P1020296.th Uploaded with
    ImageShack.us[/img]
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 15 lip - 22:27

    Zaboravili smo reči da od Crkvine koristimo list i izdanke pupova na stabljici.
    Biljka je inače vrlo korisna u detoksikaciji organizma te čisti organe kroz jetru i bubrege. Osobno dajem crkvinu pticama kad imaju mlade ptiče i Crkvinu dajem kad je ima !
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar uto 15 lip - 22:28

    mipticar je napisao/la:Zaboravili smo reči da od Crkvine koristimo list i izdanke pupova na stabljici.
    Biljka je inače vrlo korisna u detoksikaciji organizma te čisti organe kroz jetru i bubrege. Osobno dajem crkvinu pticama kad imaju mlade ptiče tj.Crkvinu dajem kad je ima !
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pon 5 srp - 23:15

    Krastavac ili lat. Cucusumis sativus .
    Ovako . Podrijeklo mu je nepoznato no uzgajao se i u doba prije Krista .
    Srodnik mu je lubenica .
    Sastav krastavca vrlo je bogat po mineralima :kalij , fosfor ,kalcij ,magnezij , željezo,mangan , bakar, selen .
    Vitaminski sastav : svakako C , B-vit u svim vrijednostima , Beta karotena te luteina.
    Po ljekovitosti služi kao izbačivač toksina i svakako ga možemo davati u neograničenim količinama pogotovo za mlade ptice i svakako za ptice u promjeni perja .
    Minerali mu je sastav jako zanimljiv a i period je kada ga ima u izobilju stoga je moja preporuka" Krastavac "Jedu ga ptice bez iznimaka !
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar pon 5 srp - 23:17

    [img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Krastavac2.th Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Krastavac1 Uploaded with ImageShack.us[/img]

    Krastavac u cvatu,njegov list i plod krastavca kao finalni proizvod vrlo koristan našim pticama !
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by PESTI pon 5 srp - 23:34

    Krastavce dajem pticama čitavu sezonu (kroz ljeto)jer su puni vode , moji ih vole ohladjene iz frižidera , pored ostale hrane vidljivo je koliko pticama treba osvježenje po ovoj vrućini.
    Dajem i ,,tikvice,, veoma su slične krastavcu .
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun pon 5 srp - 23:49

    PESTI je napisao/la:Krastavce dajem pticama čitavu sezonu (kroz ljeto)jer su puni vode , moji ih vole ohladjene iz frižidera , pored ostale hrane vidljivo je koliko pticama treba osvježenje po ovoj vrućini.
    Dajem i ,,tikvice,, veoma su slične krastavcu .


    Ajde Pesti daj par redova o tikvicama, cini mi se interesantim, a nisam dosad cuo da se daju pticama. Hvala.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by PESTI uto 6 srp - 0:03

    To su jestive tikvice za jelo , dosta su slične oblikom krastavcu .Mogu se pohati ,što djeca obožavaju , ja ih koristim za ptice jer su pune tekučine.Odlične su za ove sparne dane ,ptice ih obožavaju zbog svježine , jabuka dobije opnu ,osuši se po vručini a krastavci i tikvice ne , oni su uvjek sočni jer su puni vode.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by MARIN uto 6 srp - 0:07

    Ja ni slučajno ne dajem direktno iz frižidera.Naročito ne malinoima.Osjetljivi su na grlo.Uvijek izvadim navečer pa im dam ujutro.Krastavac je prisutan svakodnevno cijelu sezonu,a i tikvice i jabuke.Ni vodu im ne dajem direktno sa špine.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by PESTI uto 6 srp - 0:13

    Vidljivo navale na ohladjenu tikvicu ili krastavac ,nema greške , bojao sam se u početku ali to je kod mene ,,stara stvar,,...malo osvježenja godi pticama.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun uto 6 srp - 0:14

    MARIN je napisao/la:Ja ni slučajno ne dajem direktno iz frižidera.Naročito ne malinoima.Osjetljivi su na grlo.Uvijek izvadim navečer pa im dam ujutro.Krastavac je prisutan svakodnevno cijelu sezonu,a i tikvice i jabuke.Ni vodu im ne dajem direktno sa špine.


    I ja ostavim da krastavac odstoji par sati van frizidera pa im dajem, takodje ni vodu direktno sa cesme.
    A od sjutra probacu i tikvice. Very Happy
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar sri 7 srp - 23:04

    Pošto je gore kolega spomenuo tikvice pa bi se s toga mogli malo osvrnuti na ovu biljku .
    TIKVICA ( Cucurbita L. )botanički spada u voće i pripada vrsti Cucurbitaceae a u koju spadaju krastavac i dinja .
    Sastav tikvice poprilično je impresivan jer sadrži niz nutrijenata koji pogoduju pticama.
    Izvor je Mangana , Magnezija ,Kalija, folne kiseline ,Fosfora , Bakra ,a od vitamina vit. C, i B2, Beta karotena i važnih biljnih vlakana , koja potiču pražnjenje a ujedno time izbacivanje toksina iz organizma.
    Najbolje ih je davati friške ili čuvane u hladnjaku na +4 neoprane do 7 dana .[img][img][URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/tikvica2.jpg/]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Tikvica2 Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Tikvica Uploaded with ImageShack.us[/img]
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun čet 8 srp - 0:58

    mipticar je napisao/la:Pošto je gore kolega spomenuo tikvice pa bi se s toga mogli malo osvrnuti na ovu biljku .
    TIKVICA ( Cucurbita L. )botanički spada u voće i pripada vrsti Cucurbitaceae a u koju spadaju krastavac i dinja .
    Sastav tikvice poprilično je impresivan jer sadrži niz nutrijenata koji pogoduju pticama.
    Izvor je Mangana , Magnezija ,Kalija, folne kiseline ,Fosfora , Bakra ,a od vitamina vit. C, i B2, Beta karotena i važnih biljnih vlakana , koja potiču pražnjenje a ujedno time izbacivanje toksina iz organizma.
    Najbolje ih je davati friške ili čuvane u hladnjaku na +4 neoprane do 7 dana .[img][img][URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/tikvica2.jpg/]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Tikvica2 Uploaded with ImageShack.us[/img][img]Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Tikvica Uploaded with ImageShack.us[/img]



    Ocekivao sam reakciju od Vas. Hvala.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar čet 8 srp - 22:42

    Naravno odgovarati ču na sva normalna pitanja.Ovo je ock. pa eto odgovaram sa opširnijim tekstom i preporučujem ovu biljku .(vočku )Govorimo o jestivosti za ptice !
    Pozdrav svim ljubiteljima zdrave hrane za naše ptice .
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by krstokljun čet 8 srp - 22:58

    Danas sam prvi put dao mojim pticama tikvice,
    Koliko su pojele, ocito im se jako svidjaju. Very Happy
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Renato.M sub 10 srp - 1:00

    mipticar je napisao/la:Naravno odgovarati ču na sva normalna pitanja.Ovo je ock. pa eto odgovaram sa opširnijim tekstom i preporučujem ovu biljku .(vočku )Govorimo o jestivosti za ptice !
    Pozdrav svim ljubiteljima zdrave hrane za naše ptice .

    Miptičar,kopajuči po talijanskim stranicama naišao sam na biljku PORTULAKA OLERACEA, pišu da im je to glavna biljka u uzgoju gardelina. Meni raste kao korov u vrtu i to u velikim količinama.
    Dali sam je ja preskočio u vašim postovima ili je još nema?
    Ovih dana je dajem kanarincima, svu potamane. Molio bih nešto više o toj masnoj biljci i njen domači naziv? Hvala.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv sub 10 srp - 1:09

    Renato.M je napisao/la:
    mipticar je napisao/la:Naravno odgovarati ču na sva normalna pitanja.Ovo je ock. pa eto odgovaram sa opširnijim tekstom i preporučujem ovu biljku .(vočku )Govorimo o jestivosti za ptice !
    Pozdrav svim ljubiteljima zdrave hrane za naše ptice .

    Miptičar,kopajuči po talijanskim stranicama naišao sam na biljku PORTULAKA OLERACEA, pišu da im je to glavna biljka u uzgoju gardelina. Meni raste kao korov u vrtu i to u velikim količinama.
    Dali sam je ja preskočio u vašim postovima ili je još nema?
    Ovih dana je dajem kanarincima, svu potamane. Molio bih nešto više o toj masnoj biljci i njen domači naziv? Hvala.

    Tustika ili tuč. Uz maslinovo ulje i kvasinu i malo papra i soli , nije loša salata.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by mipticar sub 10 srp - 22:43

    Ne razumijem to o salati ? Molim upute o uporabi .
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Renato.M ned 11 srp - 0:07

    crv je napisao/la:
    Renato.M je napisao/la:
    mipticar je napisao/la:Naravno odgovarati ču na sva normalna pitanja.Ovo je ock. pa eto odgovaram sa opširnijim tekstom i preporučujem ovu biljku .(vočku )Govorimo o jestivosti za ptice !
    Pozdrav svim ljubiteljima zdrave hrane za naše ptice .

    Miptičar,kopajuči po talijanskim stranicama naišao sam na biljku PORTULAKA OLERACEA, pišu da im je to glavna biljka u uzgoju gardelina. Meni raste kao korov u vrtu i to u velikim količinama.
    Dali sam je ja preskočio u vašim postovima ili je još nema?
    Ovih dana je dajem kanarincima, svu potamane. Molio bih nešto više o toj masnoj biljci i njen domači naziv? Hvala.

    Tustika ili tuč. Uz maslinovo ulje i kvasinu i malo papra i soli , nije loša salata.
    Crve kopajući po Googlu shvatio sam da je Tustika sasvim nešto drugo.Po Googlu Tustika ima više vrsta ali sve je to neko cviječe. Možda vi tako zovete i onaj korov (portulaca oleracea),ali da ne bude zabune..............
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Renato.M ned 11 srp - 0:12

    Renato.M je napisao/la:
    crv je napisao/la:
    Renato.M je napisao/la:
    mipticar je napisao/la:Naravno odgovarati ču na sva normalna pitanja.Ovo je ock. pa eto odgovaram sa opširnijim tekstom i preporučujem ovu biljku .(vočku )Govorimo o jestivosti za ptice !
    Pozdrav svim ljubiteljima zdrave hrane za naše ptice .

    Miptičar,kopajuči po talijanskim stranicama naišao sam na biljku PORTULAKA OLERACEA, pišu da im je to glavna biljka u uzgoju gardelina. Meni raste kao korov u vrtu i to u velikim količinama.
    Dali sam je ja preskočio u vašim postovima ili je još nema?
    Ovih dana je dajem kanarincima, svu potamane. Molio bih nešto više o toj masnoj biljci i njen domači naziv? Hvala.

    Tustika ili tuč. Uz maslinovo ulje i kvasinu i malo papra i soli , nije loša salata.
    Crve kopajući po Googlu shvatio sam da je Tustika sasvim nešto drugo.Po Googlu Tustika ima više vrsta ali sve je to neko cviječe. Možda vi tako zovete i onaj korov (portulaca oleracea),ali da ne bude zabune..............
    Evo našao sam je pod TUŠT ( tako je valjda naš naziv ) POz.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Renato.M ned 11 srp - 0:25

    mipticar je napisao/la:Ne razumijem to o salati ? Molim upute o uporabi .
    Miptičar ta biljka koja je kod nas uglavnom korov u vrtu raste po čitavom svijetu. Tražeći o njoj u Googlu pronašao sam da je jestiva, pogotovo u Australiji ili bliže nama u Grčkoj gdije je jedu kao salatu, to bi bilo to o čemu Crv piše. Biljka je bogata vitaminima , mineralima i jako bogata više vrstama karotina, zato je talijani daju pticama a pogotovo gardelinima
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv ned 11 srp - 1:27

    Renato.M je napisao/la:
    mipticar je napisao/la:Ne razumijem to o salati ? Molim upute o uporabi .
    Miptičar ta biljka koja je kod nas uglavnom korov u vrtu raste po čitavom svijetu. Tražeći o njoj u Googlu pronašao sam da je jestiva, pogotovo u Australiji ili bliže nama u Grčkoj gdije je jedu kao salatu, to bi bilo to o čemu Crv piše. Biljka je bogata vitaminima , mineralima i jako bogata više vrstama karotina, zato je talijani daju pticama a pogotovo gardelinima

    Lokalni nazivi su inače problem.Npr. Komarča , orada ,podlanica ... ima na našoj strani jadrana osamnaest naziva.Latinski naziv koji je Renato naveo upućuje na biljku koju sam morao jesti na obuci preživljavanja.Nazvali su je tustika , u mom kraju , zovu je tuč.Jede se sirova ili lagano blanširana -ofurena.Uz nju pašu tvrdo kuhana jaja.Kod hranjenja žutih ptica treba biti umjeren jer biljka pospješuje stvaranje crvenkaste nijanse.Valjda sadrži karotin .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by crv ned 11 srp - 1:42


    Renato je u pravu , tustika je nešto sasvim drugo.Biljka koju spominjemo se može naći pod nazivima : tušanj, tušac, tušnjak ,portulak , tuč ...
    Jako je ukusna i u kombinaciji sa kaparom Very Happy
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Carduel pon 12 srp - 0:20

    Pozdrav svima,

    evo jedne jako korisne biljke koju štiglići jedu u periodu krajem 6 mjeseca i kroz 7 mjesec. Štiglići je rado jedu i hrane mlade s njenim plodovima. Nažalost ne znam kako se zove pa bi zamolio gosp. Ptičara da nam napiše koji redak o njoj. Biljka se može sresti u poljima pojedinačno ili u velikim grupama od 10 m2.

    Slika 1.

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 1

    Slika 2.

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 2
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by zoranV pon 12 srp - 1:04

    Mi to u Livnu zovemo NOŽANJ

    Sponsored content


    Biljke kao hrana i lijek - Page 17 Empty Re: Biljke kao hrana i lijek

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 2 svi - 3:20.