Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+19
adebisi
mali mate
DAMIAN
zoranV
zako
StarMo
Starac_Mostarac
topaz
cukliju
skopski maestro
gramofon
sanchez33
franjo
vlado
toni mostar
svabo
bocka
plafonko
Dax BG
23 posters

    Mostar, tradicija i liske...

    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Starac_Mostarac sri 16 pro - 18:24

    adebisi je napisao/la:Cvrrr,tabalaba,đavka,dugo blicjer znam da postoje. Zanima me postoje li i sva starinska zavijanja; "cipa-cibrivliju","pitkombli","pinkliju" npr.? Učeni ili prirodni tić,nebitno-da li ta zavijanja još uvijek postoje?

    1."cipa-cibrivliju" je vjerovatno varijanta "cimbrliju"  niti jedan štiglić snimljeni pjevač nije) pjevao cipa ispred ( ne znači da nije to loše) ali nije snimljeno ( ima cipa kliju )
    2. "pitkombli ispravno je " pikooombli" staro zavijanje nema niti na jednom snimku ( Kajan mi je pričao da je to prosječno zavijanje tada bilo)
    3. pinkliju ( neki Goracki štiglići da su tako zavijali) žvatićki starci nikad nisu tako zavijali niti ima na snimkama od 4 starca koja su snimljena iz perioda 1970 godina i prije.

    L.P.
    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi sri 16 pro - 18:43

    Nebitno jesu ptice koje su tako zavijale sa Žvatića ili ne-ta se zavijanja konstantno spominju kada se priča o kvaliteti nekadašnjih ptica. Znači niti danas postoji ptica koja ima bar jedno od tih zavijanja niti ona postoje snimljena? Od tih starinskih zavijanja,koja još uvijek postoje,odnosno koja se još uvijek mogu čuti (u kavezu,naravno)?
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Starac_Mostarac sri 16 pro - 18:53

    adebisi je napisao/la:Nebitno jesu ptice koje su tako zavijale sa Žvatića ili ne-ta se zavijanja konstantno spominju kada se priča o kvaliteti nekadašnjih ptica. Znači niti danas postoji ptica koja ima bar jedno od tih zavijanja niti ona postoje snimljena? Od tih starinskih zavijanja,koja još uvijek postoje,odnosno koja se još uvijek mogu čuti (u kavezu,naravno)?

    Jako malo možeš čuti više tih zavijanja, na žalost!


    skopski maestro
    skopski maestro
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 488
    Age : 52
    Location : Skopje
    Registration date : 19.09.2011

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by skopski maestro sri 16 pro - 20:05

    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi pet 18 pro - 0:09

    Šta je sa legendama tipa Cana,Raljević,Kajan,pa i taj Hamić-Brada? Zar kod njih nema više ni zavijanja,a kamoli pjesme?
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Starac_Mostarac pet 18 pro - 11:39

    adebisi je napisao/la:Šta je sa legendama tipa Cana,Raljević,Kajan,pa i taj Hamić-Brada? Zar kod njih nema više ni zavijanja,a kamoli pjesme?

    Od tih legendi ostala je samo prošlost. U starog Kajana za mogučnosti i godine koje ima ipak se može čutii još ponešto ostalo je za zaborav.
    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi pet 18 pro - 14:47

    Pretprošlo ljeto sam bio kod Raljevića,Krce (Salem Šukalić) i kod Cane. Raljeviću su se ptice kada sam bio linjale (a bio je osmi mjesec)-kasnije se nisam ni vraćao,no kako jako često prolazim ispod zgrade mu,čujem dosta toga (ne baš dobrog). E sad može biti da je on loše ptice stavio na mansardu,a dobre unijeo unutra... Kod Krce nije bilo štiglića-samo jedan mješanac. On ga je toliko nahvalio,ali meni se nije baš svidio. U Cane su bila dva dobra starca (navodno ulovljena-prirodni pjev). Čuo sam jako lijepa zavijanja (ćukliju,cipinkliju,pitvojl između ostalih) i solidan dugi blicjer. Te dvije ptice su mi ostale u sjećanju i volio bih ih opet čuti. Neko vrijeme nisam bio u Mostaru pa nisam ponovno ni posjećivao te ljude. Dakle,kod Kajana (kojega još uvijek nisam upoznao) mogu očekivati nešto,kod ove trojice mi se ne isplati ni ići?
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Starac_Mostarac pet 18 pro - 15:05

    adebisi je napisao/la:Pretprošlo ljeto sam bio kod Raljevića,Krce (Salem Šukalić) i kod Cane. Raljeviću su se ptice kada sam bio linjale (a bio je osmi mjesec)-kasnije se nisam ni vraćao,no kako jako često prolazim ispod zgrade mu,čujem dosta toga (ne baš dobrog). E sad može biti da je on loše ptice stavio na mansardu,a dobre unijeo unutra... Kod Krce nije bilo štiglića-samo jedan mješanac. On ga je toliko nahvalio,ali meni se nije baš svidio. U Cane su bila dva dobra starca (navodno ulovljena-prirodni pjev). Čuo sam jako lijepa zavijanja (ćukliju,cipinkliju,pitvojl između ostalih) i solidan dugi blicjer. Te dvije ptice su mi ostale u sjećanju i volio bih ih opet čuti. Neko vrijeme nisam bio u Mostaru pa nisam ponovno ni posjećivao te ljude. Dakle,kod Kajana (kojega još uvijek nisam upoznao) mogu očekivati nešto,kod ove trojice mi se ne isplati ni ići?


    Cana ima jednog starog priridnig stiglica i nešto gololubova, u Krce nisam bio ali kolko sam čuo da nema nikako više stiglića a kod Raljevića si sam dobro zaključio. Brada je u Americi a u Nusre ima prirodnih nešto ali nisam ih slušao..

    L.P.
    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi pet 18 pro - 18:35

    Starac_Mostarac je napisao/la:


    Cana ima jednog starog priridnig stiglica i nešto gololubova, u Krce nisam bio ali kolko sam čuo da nema nikako više stiglića a kod Raljevića si sam dobro zaključio. Brada je u Americi a u Nusre ima prirodnih nešto ali nisam ih slušao..

    L.P.
    Pretpostavljam da je to taj Canin štiglić kojega sam i ja slušao. Meni se ptica svidila-imao je dosta dodirnih točaka sa starinskim štiglićima; od samog načina pjevanja (lagano,odvojeni i široki slogovi),preko kvalitetnih zavijanja do dugog blicjera. E sad jel Cana još uvijek drži taj pjev,jel ga unaprijedio ili,pak,unazadio,to ne znam. Iskreno,ne poznajem situaciju u gradu jer dugo nisam tu bio i volio bih da se više ptičara uključi u raspravu,makar teoretsku.
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 18 pro - 20:21

    Nije lako imati a još teze je naučiti stiglica,drago mi je za Canu,znam da on to voli ,možda nešto ima i kod Pele,Tome,Mire Knezovica!Znam dok sam živio u Mostaru da je Zaja jednog naučio ,ali on to ući 30 godina pa je imao samo jednog naucenog,Pakleni sa Vrela Radobolje ima dobre ptice,ali on to drži za svoju dušu .Imao je pokojni Šimun Zovko pjevača ,znam da ga je kupio Vlatko Knezovic za velike pare,to je bilo prije 30 - 40 godina,
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 18 pro - 20:26

    Od mlađe raje Veka sa Vrela zna šta je dobar stiglic,a čuo sam da u Cimu mlada raja počinju držati stiglice,to mi je drago .
    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi pet 18 pro - 20:54

    Što više ljudi,to veća šansa da se izbaci nešto dobro... Treba staviti osobne interese po strani i raditi na tome da se rekonstruira ono što je nekada postojalo i po čemu je Hercegovina bila poznata.
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 18 pro - 21:29

    U prirodi tesko da se obnovi pjev,jedina šansa izvest svoje tice i učiti .ko želi za sebe može naučiti mjesance ,ali ih treba unijet u kuću i linjat da ne čuju ništa,jer lako kvare pjev
    avatar
    Marin_Mo


    Broj postova : 10
    Age : 40
    Location : MOSTAR
    Registration date : 15.01.2016

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty pozdrav

    Postaj by Marin_Mo pet 15 sij - 0:57

    Pozdrav svim Mostarcima..
    Evo prije par dana uzeo jednog štiglića,( na piku Smile) čisto da mogu malo u prirodu... Ptica nije čemu ali hajde "verša" pomalo:D


    Za početak cilj mi je uhvatit nekog boljeg pjevača , pa sta će biti vidit ćemo. Inače nisam neki poznavatelj štiglića , nego vučem navezanost na njih od prije 20 ak godina ..Very Happy

    U svakom slučaju forum je ovde dobar sa puno korisnih informacija... od ishrane , čuvanja , itd... pa se nadam dosta naučiti.
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 15 sij - 11:24

    Imaš puno Mostaraca stiglicara ,
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 15 sij - 11:25

    Imaš puno Mostaraca stiglicara ,
    avatar
    Marin_Mo


    Broj postova : 10
    Age : 40
    Location : MOSTAR
    Registration date : 15.01.2016

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Stigliii

    Postaj by Marin_Mo pet 15 sij - 11:47

    Primjetio sam , prelisto sam par tema, od mostarski pjev , pa i ovu ovde, samo u zadnje vrijeme vidim da su slabo aktivni.. Very Happy
    avatar
    Mostar


    Broj postova : 20
    Registration date : 14.12.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Mostar pet 15 sij - 16:27

    Većina prešla na facebook ,pa se tamo svadjamo čiji je bolji
    avatar
    adebisi


    Broj postova : 25
    Registration date : 24.05.2013

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by adebisi pet 15 sij - 17:05

    Marin_Mo je napisao/la:Pozdrav svim Mostarcima..
    Evo prije par dana uzeo jednog štiglića,( na piku Smile) čisto da mogu malo u prirodu... Ptica nije čemu ali hajde "verša" pomalo:D


    Za početak cilj mi je uhvatit nekog boljeg pjevača , pa sta će biti vidit ćemo. Inače nisam neki poznavatelj štiglića , nego vučem navezanost na njih od prije 20 ak godina ..Very Happy

    U svakom slučaju forum je ovde dobar sa puno korisnih informacija... od ishrane , čuvanja , itd...  pa se nadam dosta naučiti.
    Ako se kojim čudom,negdje i pojavi kakav "pjevač",teško da će toliko dugo pjevati da i ti dođeš na red da ga hvataš... Hoću reći da je u Mostaru konkurencija ogromna,a da je teren kojim harače "ptičari" malen-uštedit ćeš si i vremena i živaca i para ako jednostavno kupiš pticu određenog kvaliteta. U gradu sigurno možeš birati između nekoliko pjevova,a,ako ti se nijedan ne svidi,onda imaš i preko granice kvalitetnih ptica (većina čak vuče korijene iz ovih krajeva). Samo otvori širom oči i informiraj se koliko god možeš.
    avatar
    Marin_Mo


    Broj postova : 10
    Age : 40
    Location : MOSTAR
    Registration date : 15.01.2016

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Marin_Mo pet 15 sij - 17:28

    Ma otprilike znam konima i drzi dobre stiglice... samo trenutno nisam ni sa znamnjem ni u fazi da biram pjevove.. trenutno mi je ceif izac malo na zrak i odmorit glavu, i ako uhvatim sta dobro ok, ako ne nista... ne zurim nigdje...

    Ovaj sto sad imam ajmo rec da pjeva ali bezveze neku pjesmu, i sad mi je cilj dobrog stiglica uhvatit koji ce mi obarat malo vise stiglica...

    Nisam jos doso do pjevova.. Smile
    Toni Gorgiev
    Toni Gorgiev


    Broj postova : 182
    Age : 55
    Location : Stip-Makedonija
    Registration date : 18.02.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Toni Gorgiev pet 15 sij - 22:10

    Marin_Mo
    JA TI PREDLAZEM DA RUCNO PREHRANIS MALE STIGLICE I SKOLUJES NA PESMU KOJA TI SE NAJVISE DOPADA. ZNAS DA UHVACEN STIGLIC LOMI PERJE I REP U KAFEZ I NE PEVA DOK SE PRIMIRI A CESTO ZNA DA UGINE AKO SU SE SPARILI. RUCNO HRANJEN STIGLIC PEVA PREKO CELE GODINE OSIM KAD SE MITARI ZNACI RAZLIKA JE OGROMNA.
    avatar
    Marin_Mo


    Broj postova : 10
    Age : 40
    Location : MOSTAR
    Registration date : 15.01.2016

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Marin_Mo sub 16 sij - 0:30

    Ma znam da im treba i do mjesec dana da propjevaju, i taj rizik da ne ugine ali dobro ako bi se kreno puhat pustio bi ja to...
    Ali meni je gotovo nemoguce da podignem tiće, nego ako moze savjet kolika je maximalna starost tića koji bi se mogao koliko toliko nakalemit na pjesmu koja mi pase...
    Toni Gorgiev
    Toni Gorgiev


    Broj postova : 182
    Age : 55
    Location : Stip-Makedonija
    Registration date : 18.02.2015

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Toni Gorgiev sub 16 sij - 1:15

    Marin_Mo
    Moje iskustvo sa pticama je skromno ali citam na forumu da mladi stiglici najvise uce pesmu u prvo mitarenje. Nasao sam nesto od iskusnog odgajivaca i mislim da mozemo nesto nauciti...

    1.Kad imamo učitelja

    Najidealnija situacija je kad imamo učitelja,učiteljevu formu moramo tempirati tako da se nalazi na vrhuncu,kad mu pridružimo učenike.Moraju biti odvojeni,da ne čuju nikog drugog,osim njega.Na jednog učitelja ne bi smijelo biti više od 10 učenika.Svi moraju biti u istom redu tj. polici. Učitelj je u sredini ,a učenici lijevo i desno od njega.Učitelja moramo vaditi i širiti,kako bi ga održali što je moguće duže u formi.Mladi najbolje uče dok su u prvom mitaru.Učitelja bi trebalo snimiti kad bude u formi ,tako da mu se pušta taj snimak kad on ode u mitar,da sluša i on i mladi.

    Ukoliko se radi o uzgojenim mladim,treba ih odvojiti od roditelja čim počnu sami jesti.A ako se radi o mladima iz prirode trebaju biti što mlađi.Bilo bi poželjno da se uzmu mladi iz devetog mjeseca,jer tad očaci idu u mitar i ne pjevaju,pa mladi nisu čuli kako pjeva .

    NAPOMENA: MLADI BI UZ UČITELJA TREBALI BITI NAJMANJE GODINU DANA(DO STUDENOG IDUĆE GODINE ,TJ. DOK NE ZAVRŠE DRUGO MITARENJE).

    2. Kad nemamo učitelja

    Mlade odvajamo u posebnu prostoriju i učimo uz pomoć snimke,za ovu opciju je bolje da se ostave mladi iz 9 mjeseca ,pa makar bili i napola obučeni. Ova opcija je puno teža od prve ,a i nesigurnija.

    Jako bitno je pogoditi jačinu glasa ,ne smije biti preglasna niti pretiha i bez šumova i drugih ptica u pozadini.Takođe je važno da se odredi vrijeme puštanja snimke ,a to bi bilo najbolje od 7-11 sati i od 15-18sati.

    3. Učenje na sreću

    Kad nemamo učitelja ,a ne želimo preko snimke učiti mlade,onda idemo na slijepo i uzmemo mlade iz 9 mjeseca i stavimo ih da ne slušaju druge ptice,pa šta bude,ali kad dobijemo nešto malo bolje,onnda ide sve lakše.Ova opcija je najteža i najnesigurnija.

    4. Učenje uz pomoć bastarde

    Najbolje je krenuti od mlade bastarde i dobre snimke pjesme,bastarda (ne starija od trideset dana) se odvoji u jednu posebnu prostoriju i stavi se pored mp3 snimke pjesme koja vam se sviđa i pustite da sluša i da pođe sama ići za CD-om,kad čujete da pjeva kao na CD-u,onda joj stavite od 2-4 mlada grdelina i pustite da oni idu za nim,kad mladi grdelini pođu pjevati,onda morate dobro pratiti da ne bude neki od njih koji pođe pjevati svoje,njega treba odmah odvojiti. Kad bastarda pođe čisto pjevati ,treba ga odmah snimiti da imate snimku za iduću godinu kad uđe u mitar,da mu se može puštati CD.Poželjna je bastarda od Španjolske minijaturne kanarinke,jer su oni dobri pjevači,a i boja glasa je puno sličnija grdelinu nego kod drugih kanarinaca.. Ako budemo imali malo sreće , mogli bi već prvu godinu dobiti dobrog grdelina sa kojim možemo iduću godinu krenuti sa učenjem mladih.


    TO BI BILO SVE O ŠKOLOVANJU PTICA, SRETNO !!!!
    avatar
    Marin_Mo


    Broj postova : 10
    Age : 40
    Location : MOSTAR
    Registration date : 15.01.2016

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty hvala

    Postaj by Marin_Mo sub 16 sij - 1:50

    Hvala na pomoci... Ako sam dobro shvatio to je onda starost od par mjeseci
    Ako se odlučim da nabavim tića ima dosta finih snimki na internetu za učit ga Very Happy


    skopski maestro
    skopski maestro
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 488
    Age : 52
    Location : Skopje
    Registration date : 19.09.2011

    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by skopski maestro pon 18 sij - 20:27

    Toni Gorgiev je napisao/la:

    TO BI BILO SVE O ŠKOLOVANJU PTICA, SRETNO !!!!

    Poz Toni ..kakvi se trnanite kaj vas mislam na vasiot kraj imali vikaci ili strakaci Very Happy Very Happy Very Happy ili se dzovkasi

    Sponsored content


    Mostar, tradicija i liske... - Page 6 Empty Re: Mostar, tradicija i liske...

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 3:55.