Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
Border
Starac_Mostarac
patrik
vlado
srdjan nis
skipi
sanchez33
cronicus
Red
Vrbanja
Genter
trnar
vlajkobl
čajka
zoranV
Siskin
instantbrain
crv
krstokljun
dragutin rajnović
zoran ptice pjevice
MARIN
Carduel
kreso
Dule
Miljenko
PESTI
baltic
Dalibor
Tihy
kemo89
lord189
malinois
bocka
ticar
zvrcko sen
ikayke
saso78
xyz
krnjolac
44 posters

    naslage po nogama

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by crv čet 2 pro - 0:30

    instantbrain je napisao/la:Na linkovima ste mogli vidjeti kako to izgleda. Ne znam tačno kako se zovu te izrasline ili zadebljanja, ali najsličnije su kurijem oku kod čovjeka. Stvori se kružna izraslina koja u sredini ima zadebljanje.
    Veterinar je kiretom skinuo tanki sloj odumrle kože, bilo je malo krvi, ali nije strašno, danas je već dobro. Prečke su uklonjene iz kaveza, a svakih nekoliko sati mijenjam mekanu podlogu.
    Ne pomažu obične masti, sve smo pokušali. Uzrok je bakterija i moraju se koristiti antibiotici.

    BENZIL- BENZOAT

    U humanoj apoteci.Mliječnobijela tekučina, malo veče gustoče , nanese se vatenim štapićima.Rezultati su vidljivi već nakon prvog tretmana.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by krnjolac čet 2 pro - 1:54

    instantbrain je napisao/la:Na linkovima ste mogli vidjeti kako to izgleda. Ne znam tačno kako se zovu te izrasline ili zadebljanja, ali najsličnije su kurijem oku kod čovjeka. Stvori se kružna izraslina koja u sredini ima zadebljanje.
    Veterinar je kiretom skinuo tanki sloj odumrle kože, bilo je malo krvi, ali nije strašno, danas je već dobro. Prečke su uklonjene iz kaveza, a svakih nekoliko sati mijenjam mekanu podlogu.
    Ne pomažu obične masti, sve smo pokušali. Uzrok je bakterija i moraju se koristiti antibiotici.

    u knjigama to zovu šugavost nogu.problem je šta se lako širi sa ptice na pticu.jednom sam uzeo na čuvanje grdelina od prijatelja koji je imao šugu po nogama i nažalost stavio ga među moje ptice.kroz malo vremena skoro svi su ošugavili....
    instantbrain
    instantbrain


    Broj postova : 40
    Age : 42
    Location : Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
    Registration date : 17.02.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by instantbrain čet 2 pro - 12:49

    Nije sugavost nogu. Imamo dvije ptice koje su cesto zajedno, ženka je zdrava i u dobroj formi.
    čajka
    čajka


    Broj postova : 412
    Age : 56
    Location : S P L I T
    Registration date : 01.05.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by čajka čet 2 pro - 14:15

    crv je napisao/la:
    instantbrain je napisao/la:Na linkovima ste mogli vidjeti kako to izgleda. Ne znam tačno kako se zovu te izrasline ili zadebljanja, ali najsličnije su kurijem oku kod čovjeka. Stvori se kružna izraslina koja u sredini ima zadebljanje.
    Veterinar je kiretom skinuo tanki sloj odumrle kože, bilo je malo krvi, ali nije strašno, danas je već dobro. Prečke su uklonjene iz kaveza, a svakih nekoliko sati mijenjam mekanu podlogu.
    Ne pomažu obične masti, sve smo pokušali. Uzrok je bakterija i moraju se koristiti antibiotici.

    BENZIL- BENZOAT

    U humanoj apoteci.Mliječnobijela tekučina, malo veče gustoče , nanese se vatenim štapićima.Rezultati su vidljivi već nakon prvog tretmana.
    koristio sam ovu tekućinu upravo ovako kako je crv napisao i rezultati su bili vidljivi nakon desetak puta mazanja, poslije se izrasline nisu pojavljivale
    vlajkobl
    vlajkobl


    Broj postova : 103
    Location : banjaluka
    Registration date : 05.04.2010

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by vlajkobl sub 8 sij - 0:09

    BENZIL- BENZOAT

    U humanoj apoteci.Mliječnobijela tekučina, malo veče gustoče , nanese se vatenim štapićima.Rezultati su vidljivi već nakon prvog tretmana.

    evo samo da se zahvalim crvu na savjetu
    BENZIL- BENZOAT sam kupio prije tri dana i kosta oko 7 maraka i nakon dva dana su vidljivi rezultati u pola su nestale naslage na nogama a bilo je bas zadebljanja
    i samo da pitam jel trebam i ostale ptice stim tretirati jer su bile skupa a nemaju zadebljanja na nogama
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by trnar pet 4 oľu - 1:42

    Kod mene zenka ima na nozi - tik iznad nokta neko udebljenje velicine manjeg zrna grashka, koje je tamne boje (boje usirene krvi).
    To meni vise lici kao da je tumor.Pocelo je kao mala bradavica koja se uvecala i za sada je ostala da joj visi na prstu.
    Zenka je u medzuvremenu snjela 5 jaja i mirno ljezi na njima.
    Inace ona je bila OK sve dok je nisam dao jednom prijatelju kod koga su uvjeti i higijena malo na nizoj razinii i mislim da se tamo necim zarazila.posle toga sam je uzeo natrag i eto cekam mlade od nje.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by crv pet 4 oľu - 2:56

    Benzil benzoat djeluje na parazite koji polažu jaja u kožu ili tamo obitavaju.To ne moraju biti isključivo grinje - dakle životinje , djeluje i na neka gljivična oboljenja (ni biljke -ni životinje).
    Preventivno tretiranje ovim preparatom ima jednu manu - čini kožu mekšom , pa recimo češljugari kojima nudimo u volijeri ,,bodljikavu ''hranu imaju stanovitih problema.Noge postanu osjetljive na bodljike preko kojih inače prsti divlje ptice , koji imaju tvrdu kožu , samo kliznu.

    Jedan od načina smanjenja mogučnosti stvaranja naslaga je redovito mijenjanje štapića na kojima ptice borave , osobito na kojima spavaju.
    Idealno bi bilo koristiti grančice iz prirode , a nisu loše ni valjkaste letvice koje se u raznim promjerima prodaju metražno.
    Štapiće ne prati , nego opaliti fenom za roštilj ili skidanje boje i zatim ostrugati.
    I takav način ne uklanja parazite dugotrajno.
    Dakle , može se preventivno mazati noge Benzil Benzoatom ,a prečke u kavezima i volijerama češće mijenjati a ne samo čistiti.
    Opet bih zamolio našeg vrlog poznavatelja bilja i njihovih svojstava , Miptičara , da nam preporuči koje granje ili pruće koristiti za prečke study
    Jer svi smo imali priliku vidjeti da ptica, osim što stoji nanjoj , uvijek ju gricka , trlja i čisti kljun...
    avatar
    Gost
    Gost


    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Gost pet 4 oľu - 19:45

    Procitao sam samo prvi post od krnjolca,komentare ne. Moje misljenje da bi ti lako mogla biti urikopatia, krnjolac: stavi bijeli papir na pod pa vidi kakav je izmet ptice, kod urikopatije bubrezi nefiltriraju trihydroxypurin iz krvi u izmet nego on ide po raznim mjestima po tjelu, kod ptica se to odrazava najvise na noge,ili to tamo najbolje vidimo. Ako bude to,napravi Trilodu u apoteci,da mu zastitis bubrege, ide natriumklorid,kalciumklorid, i jos 5 sastojaka, oni to valjda znaju. Trilodu mjesas sa destilovanom vodom , i samo to mu dajes da pije. pored toga i ekstrakt koprive,u bilo kojoj varijanti je ok. Vidjao sam ja takvih ptica,ljudi nisu znali sta je pa su lijecili kremama itd..ali to je rekacija koju treba lijeciti "iznutra". Bolje bi bilo da sam pogrijesio i da nije to,nisam vidio pticu.
    Genter
    Genter


    Broj postova : 9
    Registration date : 07.10.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Genter ned 31 srp - 0:57

    Molio bih za pomoc ... tokom mitara po nogama kanarinca su se pojavile neke krljusti pa ako neko od vas zna o cemu se radi bio bi zahvalan kada bi mi rekao koliko je to opasno i kako bi mogao rjesiti ovaj problem. Evo i slika

    https://2img.net/h/i1187.photobucket.com/albums/z384/angelicfishy/290720111435.jpg

    Unaprijed hvala
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by ticar ned 31 srp - 2:20

    Genter je napisao/la:Molio bih za pomoc ... tokom mitara po nogama kanarinca su se pojavile neke krljusti pa ako neko od vas zna o cemu se radi bio bi zahvalan kada bi mi rekao koliko je to opasno i kako bi mogao rjesiti ovaj problem. Evo i slika

    https://2img.net/h/i1187.photobucket.com/albums/z384/angelicfishy/290720111435.jpg

    Unaprijed hvala

    uzmi u apoteci benzil benzoat i maži mu noge jednom dnevno dok ne prođe.
    Genter
    Genter


    Broj postova : 9
    Registration date : 07.10.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Genter ned 31 srp - 10:44

    ticar je napisao/la:

    uzmi u apoteci benzil benzoat i maži mu noge jednom dnevno dok ne prođe.

    Hvala prijatelju, zvao sam danas dezurnu apoteku kazu nekada su imali benzil-benzoat ali vec dugo im dobavljac ne dostavlja. Potrudicu se da to nabavim medjutim, ukoliko ne uspijem postoji li neki alternativni lijek. Hvala
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by ticar ned 31 srp - 11:22

    Genter je napisao/la:

    Hvala prijatelju, zvao sam danas dezurnu apoteku kazu nekada su imali benzil-benzoat ali vec dugo im dobavljac ne dostavlja. Potrudicu se da to nabavim medjutim, ukoliko ne uspijem postoji li neki alternativni lijek. Hvala

    pitaj postoji li neka zamjena.možda uspiješ sa kanesten kremom,ali prvo mu namoći noge u rakiju i onda osuši i namaži,tako sam ja to znao skinuti ali se vrati,di živiš imam ja još bocu benzila.
    Genter
    Genter


    Broj postova : 9
    Registration date : 07.10.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Genter ned 31 srp - 18:15

    ticar je napisao/la:

    pitaj postoji li neka zamjena.možda uspiješ sa kanesten kremom,ali prvo mu namoći noge u rakiju i onda osuši i namaži,tako sam ja to znao skinuti ali se vrati,di živiš imam ja još bocu benzila.

    Zivim u Sarajevu, malo sam daleko ali u svakom slucaju hvala ti ... Potrazicu sutra po apotekama i vidjeti da mi daju neku zamjenu pa cemo vidjeti kakvi ce biti rezultati. Hvala drug jos jednom i sve najbolje.
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Vrbanja ned 31 srp - 22:46

    Genter je napisao/la:Molio bih za pomoc ... tokom mitara po nogama kanarinca su se pojavile neke krljusti pa ako neko od vas zna o cemu se radi bio bi zahvalan kada bi mi rekao koliko je to opasno i kako bi mogao rjesiti ovaj problem. Evo i slika

    https://2img.net/h/i1187.photobucket.com/albums/z384/angelicfishy/290720111435.jpg

    Unaprijed hvala

    Operi ptici noge mlakom vodom i posusi poslije toga namazi noge sa alkoholom koji imas kupiti u svakoj apoteci (alkohol za dezinfekciju posjekotina)a mozes koristiti i rakiju to radi desetak dana i naslage ce poceti otpadati vec poslije 2-3 dana
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by crv pon 1 kol - 2:02


    I Tičar i Vrbanja su dali , bar ja tako mislim , dobar savjet .


    A ja bih preventivno uklonio i prsten , jer ako se oko njega stvori zadebljanje , može bit problema.

    Tada ga je gotovo nemoguće skinuti , a da se ptica ne ozlijedi.

    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by krnjolac pon 1 kol - 9:40

    mast P3,zakon za te stvari...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by crv pon 1 kol - 10:34

    krnjolac je napisao/la:mast P3,zakon za te stvari...


    Prava stvar...
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by zoranV pon 1 kol - 14:21

    Sve ovo šta pišu dečki može pomoći,a ne mora.Šta se tiče masti P3,meni se nije pokazala nešto posebno,može pomoći,ali nije baš takva ,kakvom se reklamira.
    Ja sam prije 2 godine imao jedan problem sa nogama u jednog grdelina i pričao sam na telefo sa Vinkom i slučajno sam mu spomenuo to , i on mi je rekao šta da kupim u apoteci i od tada nemam višše tih problema. Otiđi u humanu apoteku i kupi 50% glicerin i 50% jod,sa tom tekućinom namaži noge bolesnih ptica i štapićem za uho namaži letvice po kojima staju ptice,to ponovi dva puta dnevno i tako par dana i vidjet ćeš pozitivne rezultate.Sretno
    Genter
    Genter


    Broj postova : 9
    Registration date : 07.10.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Genter pon 1 kol - 18:13

    Hvala ljudi svima na pomoci i nesebicnim odgovorima ...
    Razmutili su mi u apoteci 40% glicerin 40% jod i 20% sumpor pa cu sa tim rastvorom mazati nekoliko dana. Vaaljda ce biti promjena na bolje ...
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by zoranV pon 1 kol - 18:43

    Vidjet ćeš,100% djeluje . Provjereno.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by zoranV pon 1 kol - 18:43

    Samo,,zašto sumpor?
    avatar
    Red


    Broj postova : 4
    Registration date : 01.08.2011

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Red pon 1 kol - 19:44

    Dragi pticari, vec duze vreme citam vas forum, i prosto sada ne mogu da se ne oglasim...
    koliko vidim koristite dobro oprobane lekove i tehnike koje su se pokazale kao efikasne, sto je ok, ali opet koliko vidim iz neshvatanja sustine problema, upotno lecite posledice a ne uzrok i zbog toga vam se problemi ponavljaju...
    Zato cu ukratko da vam objasnim probleme ove teme...

    Giht je nutritivni poremecaj ptica, odnosno poremecaj ishrane...zove se jos i urikoza...ako pticu hranite sa vise proteina nego sto je potrebno, proteini se pretvaraju u kristale mokracne kiseline, nagomilavaju u bubrezima i u zglobovima...pojavljuje se u vidu belicaste mase na skocnom zglobu i zglobu prstiju...to su kao vrece pune krede koja se zna osipati...sto bi se reklo , kao da je zglob posut brasnom...kasnije ove promene zadebljaju postaju tople i ptica ne moze pokretati zglob koji moze i puci...
    Terapija ovog poremecaja je prebacivanje na niskoproteinsku ishranu, i terapija je dozivotna..pri tom se ptica moze leciti i lekovima al terapija mora biti u skladu sa gramazom ptice do u mililitar...

    Bumblefoot infekcija nogu- (ovde mi ne da postovati link sa slikom, al u pitanju je crvena nateklina kao bubuljica promenjene boje u centru) koliko vidim cesto se desava...u pitanju je situacija kada se ptica ubode u nogu i to mesto naseli BAKTERIJA...bakterije se lece ANTIBIOTICIMA, u svim ostalim slucajevima davanje antibiotika moze biti samo preventivno, nikako kao osnovna terapija jer je kontraindikovano...od antibiotika daje se tilozin jer je sirokog spektra, a vi ne znate koja je bakterija izazvala vas problem...

    Gljivice - negde na ovoj temi sam videla lepu sliku gljivica...isto tako sam videla da izjednacavate gljivice i shugu, sto je za pad u nesvest...
    Gljivice su normalni stanovnici vecine organizama...i vi ih imate, u ustima i na raznim drugim mestima, i kad vam opadne imunitet one nabujaju...gljivicama pogoduje vlaga, one su bele ili zelene boje, vlaznih oblika i cesto izgledaju kao mahovina...
    Problem sa svim ovim bolestima je naravno u higijeni i imunitetu...vi cete vecinu ovih problema resiti i maslinovim uljem, al bi se problemi gljivica i shuge resili i sami od sebe sa porastom imuniteta ptice, i vi pri tom ne pomazete ptici jer sledece godine imate isti problem sa padom imuniteta...za gljivice se koriste ljudske kreme nistatin i kanesten u obliku masti...(i lanisil je krema protiv GLJIVICA)

    e sad shuga...ili grinje...kao prvo i to je pogresan naziv...grinje su sicusni mikroorganizmi koji zive u kucama u jastucima i krevetima...oni nisu paraziti...
    kad kazem parazit mislim na nesto kao sto je vaska, sto od vas uzima hranu i pri tom vam stvara problem...shugarci su zapravo vrsta vashki...

    Genter-ova ptica je klasicni primer ptice koja ima shugu, i to vrstu Knemidokoptes.spp, to su paraziti koze, koji se hrane odumrlim koznim celijama i da bi dosli do istih kopaju kanale u kozi i koza koja pokusava da se odbrani stvara tu krljust...ovo navodim zato sto postoje i shugarci koji zive u organizmu, tj u plucima i traheji i zovu se Syngamus i terapija i simptomi su drugaciji, a ja se ovde bavim samo nogicama...

    greska kod svih ovih vashih problema je sto vi koristeci neadekvatnu terapiju problem potisnete, i onda sledece godine bude isto...krljusti ce otpasti ili ce se smiriti za 4 nedelje same od sebe, al jaja od parazita ce ostati u kavezu, i sledece godine s mitarom, eto opet problema, dok (kao sto neko rece) ne dovedu do problema sa alkicom i samom pticom...
    dakle prvo ako je problem suga, mora se tretirati i kavez i sve zivo, i to 3x...u razmaku od po 5 dana nekim preparatom protiv shuge...

    sto se tice talijanske p3 kreme, to je krema protiv PARAZITA
    sto se tice smeshe glicerin + jod + sumpor - glicerin je vrsta ulja, nesto izmedju parafina i maslinovog ulja, jod je dezinficijens 4 puta efikasniji od rakije i alkohola, a sumor je klasicni stogodisnji lek protiv suge.
    Sto se tice benzil benzoata, on je takodje lek protiv suge cija je gornja kombinacija zamena...
    kao lekove protiv suge treba navesti sprej avisan(potpuno bezopasan za pticu), i kremu kamisol...

    i naravno, najbitnije...higijena smestajnog prostora...

    p.s. sto se tice ovih krljusti kod Gentera, oni kod ptica starijih od pet godina mogu biti normalni, kao odlika vrste, a posledica su nakupljanja kalcijum kardbonata iz hrane, i za razliku od shuge nisu bolne, tople i ptici ne smetaju...

    Toliko od mene za sada...
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by ticar uto 2 kol - 5:03

    istina neke naslage su normalna pojava,ako se noga crveni i ptica počme čučati onda je šuga.ako ne onda nemora biti ništa
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by crv uto 2 kol - 13:38

    Red! Izvrsne primjedbe , što bi se reklo - svaka ti je na mjestu!

    Očito je da dobro poznaješ materiju , a naslučujem da imaš još podosta za napisati. Suspect

    Stoga , bilo bi vrlo korisno obraditi još pokoju temu kod koje nismo došli do konkretnog zaključka(npr. opća kondicija ptice i sposobnost reprodukcije nakon liječenja kokcidioze . Ostaje li izlječena (zaliječena) ptica kliconoša itd...?)Pitanja ima na pretek .

    Sa zanimanjem očekujem tvoj idući tekst. study bounce


    avatar
    Red


    Broj postova : 4
    Registration date : 01.08.2011

    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Red sri 3 kol - 15:31

    Smile
    Iskrena da budem, nemam puno vremena, i sad ne mogu ishchitavati temu o kokcidijama, tako da cu ti sad na brzinu ovde odgovoriti, a administrator posle nek premesti, ili kako god...

    Kokcidije su takodje vrsta parazita, al za razliku od gore pomenutog knemidokoptesa, one su unutrashnji paraziti...kokcidije su u spoljashnjoj sredini u obliku jedne ciste, koja je uzasno otporna, i moze dugo preziviti, posebno u zemljistu...kada su za cistu povoljni uslovi (temperatura 18-30 stepeni) iz ciste se izleze mali beba-parazit...(ja sve ovo slikovito objashnjavam da vas ne bih mucila strucnim nazivima prelaznih oblika parazita)...onda ptica pojede tu bebu-parazita ( a moze da pojede i neizlezenu cistu) i onda se u njenim crevima razvije odrasli parazit, zakaci se za unutrshnjost creva i pocne je sisati...u medjuvremenu sam taj zakaceni parazit radja te ciste koje izmetom dolaze u spoljashnju sredinu...i krug se ponavlja...od ulaska parazita u crevo do momenta kada on sam pocne radjati cistice prodje 7 dana, sto je jako malo...
    zakaceni parazit izvlaci iz zivotinje gvozdje-zato je zivotinja anemicna, vitamine, i hranu, zivotinja postaje slaba, neuhranjena, cest simptom je smanjenje glave, i naravno proliv...
    zivotinja se zarazi znachi iz okoline, posto je izmet jedne bolesne ptice izvor za sve ostale...posto se dokazivanje kokcidioze radi iz izmeta ptice, pri cemu negativan rezultat ne mora da znaci definitivno zdravu zivotinju, jedino sigurno resenje je da kad imate kokcidijozu, lecite SVE zivotinje koje imate...

    e sad, posle ovog mini uvoda, sto se tice tvojih pitanja:

    kliconosa je zivotinja koja ne pokazuje znake bolesti, al izlucuje uzrocnika bolesti...to vam je recimo jedan golub, koji je pio zarazenu vodu, u medjuvremenu se u njemu razvila kokcidija, prikacila mu se za crevo i pocela radjati male cistice, golub po celoj volerijeri izbacuje male cistice, zarazhuje kompletno leglo, a da vi pri tome i ne znate da je on bolestan, jer je u dobroj kondiciji pa mu treba duze vremena da pokaze prve simptome...onog momenta kad pokaze simtome on od kliconose postaje obolela zivotinja...
    o situaciji kada je zivotinja vec lecena, ali i dalje posle lecenja izlucuje uzrocnika moze se govoriti kod nekih bakterijskih bolesti koje su stalno prisutne kao sto su recimo salmoneloza i pastereloza...

    znaci nakon dobrog lecenja ne moze se govoriti o kliconostvu, osim kada je u pitanju strucna greska, odnosno ako je ptica lecena pogresnim lekom,ili nedovoljno vremena, ili sto je najcesce, radi ustede, pticar leci 4 ptice koje su mu bolesne, a ostalih dvanaest koje nemaju simptome ne dira...

    e sad sto se tice reprodukcije i opstog stanja nakon kokcidioze situacija je sledeca...
    verovatno vam je poznato da su na kokcidiju osetljivije mladje ptice i da one burnije reaguju od starijih; u pitanju su ptice od 3 do 18 nedelja...pri tom je jako bitno koju kolicinu parazita je zivotinja unela...mozda je unela jednog parazita koji se polako razmnozava, a mozda ih je unela i sto hiljada koji ce je smlatiti za 3 dana...
    kod reprodukcije, ako je ptica zarazena pre 30. nedelje starosti, to ce se odraziti i na kasaniju reprodukciju...kod muzjaka se javlja pad kolicine i kvaliteta sperme a kod zenki slab kvalitet jaja, produzeno pronosenje i celokupno leglo je naravno slabo jer su roditelji tog legla u vreme svog `puberteta` umesto da se razvijaju bili isisavani od strane zlog i opakog crvica...

    kod ptica starijih od 30.nedelja koje su prelezale kokcidiozu ne bi trebalo da ima nekih problema u reprodukciji jer su te ptice vec dosegle svoju polnu zrelost, ali kod visoko vrednih ptica se preporucuje period odmora od oko minimum 4 meseca kako bi se organizam zivotinje oporavio, jer vi ste imali jedno anemicno stanje koje je uticalo i na jajanike i na sve muske polne organe koji se, dakle, moraju oporaviti...

    p.s. ptice posle odredjenog vremena (mesec dana maksimalno ) sticu imunitet na kokcidiju, al on nije stabilan, u smislu, da posle recimo godinu dana mogu se ponovo zaraziti...zato je bitno ako imate recimo u pitanju kokoske koje su napolju na livadi, tretirati i nekim sredstvom tu livadu po kojoj se one krecu...meni je jasno da cista ne moze bas da prezivi sto pedest godina u zemljistu, ne moze mozda ni godinu, al nikad se ne zna Smile

    nadam se da je to bio odgovor na pitanje Smile
    pozdrav Smile

    Sponsored content


    naslage po nogama - Page 4 Empty Re: naslage po nogama

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 29 oľu - 0:35.