Tražeći po kompjuteru nedavno sam našao tekst o Topazima kojeg sam objavio u Barudi 2002 godine, broj 1, stranica 12/13.
Smatram da je sadržaj i danas aktuelan, stoga vam ga stavljam u cijelosti u nadi da će nekim uzgajivačima pomoć u uzgoju ovih ptica.
Tekst treba sagledat u kontekstu nastanka i broju ovih ptica na izložbi u to vrijeme.
TOPAZ KANARINCI
( Batuda 2002 broj 1. stranica 12 / 13 )
Ne tako davno mutacijom je nastala nova vrsta kanarinaca boje, priznata tek 1995. godine na
svjetskoj izložbi ptica u Udinama (Italija).
Tada je COM i službeno priznao novu melaninsku mutaciju pod nazivom Topazni kanarinac.
Djelovanjem faktora topaz kanarinci su izgubili dio sposobnosti proizvodnje melanina na pojedinim dijelovima pera. Sve serije topaznih kanarinaca imaju klasičnu lipokromsku boju perja, tamne oči, te kljun i rožnate dijelove boje mesa.
Prepoznaju se po karakterističnim svijetlim vretencima velikih pera krila i repa, velikoj koncentraciji melanina uzduž vretenca velikih pera, širokim i tipičnim svijetlim obrubom velikog i pokrovnog perja.
Kod topaza se radi o drugačijoj raspodjeli melanina, nego što je slučaj kod klasičnih melaninskih
kanarinaca.
Topazni kanarinci su nastali u gnijezdu feo-ino ptica, za koje je poznato da ispoljavaju samo
feomelanine, a ne iskazuju eumelanine. Topaz ima eumelanine smeđe boje sa sivkastim nahukom, dok je feomelanin smeđe boje, nešto svjetliji nego što je kod klasičnih
melaninskih kanarinaca.
Već prije je navedeno da topazni kanarinci imaju tamne oči. Međutim, ta tvrdnja se odnosi na odrasle ptice. Topazni kanarinci u gnijezdu prvih desetak dana imaju crvene oči. Nijansa crvene boje ovisi o melaninskoj seriji. Najcrvenije oči su kod rasvijetljenih serija, izabele i ahata. No samim odrastanjem ptice i oko postaje tamnije, tako da kod osamostaljenja oko dobije konačnu tamnu nijansu boje.
Ovu pojavu potrebno je razjasniti. Sve ptice koje ispoljavaju feomelanine i eumelanine imaju tamne oči. Ptice koje ispoljavaju samo jedan od ove dvije vrste melanina imaju crveno oko. Samim tim što topazni kanarinci ispoljavaju smeđe eumelanine sa sivim nahukom ( slabo su naglašeni crni eumelanini ) i smeđe feomelanine, pojavljuje se crveno oko u gnijezdu.
Nekih uzgajivači tvrde, što je oko intenzivnije crvene boje u gnijezdu mlade ptice će biti atraktivnije. To je i razumljivo, jer te ptice imaju manju količinu sivog nahuka eumelanina tako da je melaninski kontrast neobojenih vretenaca perja veći.
Nedostatak crnog eumelanina je razlog zbog čega ove ptice imaju kljun, noge i nokte boje mesa,
kako u crnoj tako i u ostalim serijama.
Topaze nalazimo u svim bojenim skupinama. Međutim, ipak su najatraktivniji u svjetlijim bojama, bijeloj i žutoj, dok crvena boja nepovoljno djeluje na izgled topaznih kanarinaca.
U Hrvatskoj se na izložbama pojavljuje mali broj ovih ptica, koje obično među ostalim kanarincima boje, za posjetioce ne predstavljaju posebnu atrakciju.
Nasljeđivanje kod mutacije topaz je recesivno. Zbog toga kod bastardera za ovu vrstu kanarinaca ne postoji veliki interes, iako smatram da bi križanci od topaz kanarinaca bili atraktivni za izlaganje.
Kao i kod ostalih kanarinaca boje, i ovdje razlikujemo intenzivne, neintenzivne i mozaične kategorije ptica, kao i sve četiri melaninske serije.
Crno-smeđi topazni kanarinac
Topazna karakteristika utječe da crtež bude antracitne boje. Crtež je sličan klasičnim melaninskim pticama, dok pokrovno perje ima eumelaninske oznake tamno smeđe boje sa svim nahukom na rubovima, tako da djeluje malo zaprljano.
Feomelaninske oznake su svijetlo smeđe boje. Na ovoj seriji se najbolje ističu sve osnovne karakteristike topaznih kanarinaca.
Rožnati dijelovi su boje mesa.
Ahatni topazni kanarinac
Sve melaninske oznake su više reducirane u odnosu na crno-smeđu seriju. Uz crno-smeđu seriju, ptice ahatne serije su jednako atraktivne za uzgoj i takmičenje.
Smeđi topazni kanarinac
Crtež na leđima i bokovima još je vidljiv. Melanin je jednoliko raspoređen po cijelom tijelu. Rubovi velikih i pokrovnih pera imaju jaču melanizaciju.
Suprotno od crno-smeđih i ahatih ptica, moraju ostati tipični rubovi topaza, ali dosta slabo izraženi.
Karakteristike topaza vidljive su, ali ne toliko izražene ni atraktivne kao kod prethodnih serija.
Izabela topaz kanarinac
Faktor topaza dodan faktoru izabele uzrokuje skoro potpun nedostatak melanina. Odsutnost melanina na perju daje izgled lipokromske ptice.
Zbog toga su izabelni topazni kanarinci potpuno rasvijetljene svijetlo smeđe ptice, i nisu takmičarske ptice.
Uzgoj topaznih kanarinaca treba ograničiti na crnosmeđu, ahatnu i smeđu seriju.
Postoje tri kombinacije parenja kanarinaca topazne mutacije:
- topaz x topaz
- nosilac topaza x topaz
- nosilac topaza x nosilac topaza
Rezultati sparivanja su identični kao i kod ostalih kanarinaca boje koji imaju recesivnu nasljednu karakteristiku.
Najbolje topazne ptice se dobiju sparivanjem s nosiocima.
Zanimljivo je napomenut da sparivanjem ovih ptica sa ostalim poznatim mutacijama nije donijelo ništa posebno u uzgoju, te se to niti ne preporučuje.
U dosadašnjem uzgoju nije se pokazalo da kod topaznih kanarinaca postoji spolni dimorfizam.
Nadam se da će ove ptice u budućnosti zauzet značajnije mjesto u uzgoju kanarinaca boje u Hrvatskoj, iako njihova pojava kod uzgajivača nije pobudila veći interes.
Ivan Ćubelić