Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
DjordjeVet
grdelin-omiš
Renato.M
CASPER
karlo
xyz
Merlo
lord189
jere
japirko1
bivanzg
toni69
DOMO
zvrcko sen
ssarava1
bocka
ticar
krnjolac
Dax BG
vlado
kreso
PESTI
faganel
Dean
trava
krstokljun
zoranV
komiza
koce
saso78
crv
malinois
zadranin
baltic
Sina BL
Dadoni
Miljenko
Carduel
brabus
MARIN
44 posters

    ŠKOLA PJEVA

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 4 svi - 23:17

    zadranin je napisao/la:dali ste slusali badine tice i samo ukratko DOBRE LOSE PROLAZNE

    Slušao sam Badine tiće prije nego ih je stavio u škuro.Znači ima jedno misec ipo.S obzirom da se spremao zamračiti ih nisu bili u punom glasu već u po glasa.Iznio mi je osam komada.Tri pa tri pa dva.Kad sam čuo odmah mi je sve bilo jasno.Ovaj čovik zna radit sa tićima,jer pivaju svi na isti kalup.Svaka čast!
    Najviše su mi se svidila ,ispostavilo se,dva stara tića.Ne onaj najstariji ,od kojeg je navodno sve počelo.Taj je drobija sve i svašta.Mogu reć da davno nisam tako nešto čuja.Ali jebi ga svaki put nastavi.
    Kad bi ih ocjenjiva nebi dobili prolaznu ocjenu.To je mana koja po STP ne prolazi.A da bi volija tako nešto imat sigurno da bi.Sa punom većim guštom bi opet gojia tiće i nada se da će izać koji bez nastavka.
    zadranin
    zadranin


    Broj postova : 232
    Location : Zadar
    Registration date : 06.03.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zadranin uto 4 svi - 23:46

    drago mi je da ste bili jer sad ste se i uvjerili da jos ima nesto od cega se da napraviti to sam vam bio i govorio kad sam se ukljucio na forum pri cemu ste bili skepticni, ja surađujem sa tim ljudima vec godinama odnosno kupija sam jedno malo jato ptica, Jos ako moja malenkost moze preporučiti , preporučio bi otić kod STIPE BIKIĆA mozda bi bili i zadovoljnij,a oma i jedan vas sugrađanin u splitu 3 odlicna,zrno ima strašnog grdelina pozzz
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 4 svi - 23:54

    zadranin je napisao/la:drago mi je da ste bili jer sad ste se i uvjerili da jos ima nesto od cega se da napraviti to sam vam bio i govorio kad sam se ukljucio na forum pri cemu ste bili skepticni, ja surađujem sa tim ljudima vec godinama odnosno kupija sam jedno malo jato ptica, Jos ako moja malenkost moze preporučiti , preporučio bi otić kod STIPE BIKIĆA mozda bi bili i zadovoljnij,a oma i jedan vas sugrađanin u splitu 3 odlicna,zrno ima strašnog grdelina pozzz

    Dogovorio sam sa Badom slušanje kad ih izvadi iz mraka.Volio bi ih čuti kakvi su kad su u punom glasu.Kakve su dzije?
    zadranin
    zadranin


    Broj postova : 232
    Location : Zadar
    Registration date : 06.03.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zadranin sri 5 svi - 0:02

    to su ritki grdelini koji kad se dizu tako dižu zijadu, sta su spiritanij to su bolji, ali ima tu i do načina drzanja, ja drzim po njihovim pravilima meni se pokazalo dobro, drukčije rade od splitskih stari mestara i to puno drukčije nego su mene učili.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois sri 5 svi - 0:04

    zadranin je napisao/la:to su ritki grdelini koji kad se dizu tako dižu zijadu, sta su spiritanij to su bolji, ali ima tu i do načina drzanja, ja drzim po njihovim pravilima meni se pokazalo dobro, drukčije rade od splitskih stari mestara i to puno drukčije nego su mene učili.

    pozdrav zadranin

    Ajde podjeli sa nama ta iskustva drzanja .Lipo je to sve znat ,usporedit.
    unaprijed hvala
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sri 5 svi - 0:08

    zadranin je napisao/la:to su ritki grdelini koji kad se dizu tako dižu zijadu, sta su spiritanij to su bolji, ali ima tu i do načina drzanja, ja drzim po njihovim pravilima meni se pokazalo dobro, drukčije rade od splitskih stari mestara i to puno drukčije nego su mene učili.


    Nisu ni svi stari meštri bili isti.I tu je bilo onih koji znaju i onih koji ne znaju.O tome su govorili njihovi tići.
    zadranin
    zadranin


    Broj postova : 232
    Location : Zadar
    Registration date : 06.03.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zadranin sri 5 svi - 0:49

    mestre ja tek pomalo vatam konce i na dobrom sam putu a jedna od osnovni stvari je da ticu triba dati reda u pivanju , drzanju i sirenju , nije nauka ali ima svojih caka , znaci postoji doba za sve, kad tic miruje, i kad tic batuda onog između nema.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by crv sri 5 svi - 1:02

    Da , danas možeš čuti samo meštre koji govore o svojim tićima.Danas svi meštri znaju .
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by saso78 sri 5 svi - 12:51

    malinois je napisao/la:
    zadranin je napisao/la:to su ritki grdelini koji kad se dizu tako dižu zijadu, sta su spiritanij to su bolji, ali ima tu i do načina drzanja, ja drzim po njihovim pravilima meni se pokazalo dobro, drukčije rade od splitskih stari mestara i to puno drukčije nego su mene učili.

    pozdrav zadranin

    Ajde podjeli sa nama ta iskustva drzanja .Lipo je to sve znat ,usporedit.
    unaprijed hvala

    zadranin?
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sri 5 svi - 15:41

    Saso pozzzz!
    Je li utanačen datum natjecanja u Makedoniji?
    Ja i Malinois ozbiljno mislimo doći.
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by saso78 čet 6 svi - 11:16

    MARIN je napisao/la:Saso pozzzz!
    Je li utanačen datum natjecanja u Makedoniji?
    Ja i Malinois ozbiljno mislimo doći.

    Cekam oficijalnu potvrdu pa da objavim.
    Neoficijalan datum za takmicenje pjeva grdelina je 30 Maj.
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce čet 6 svi - 19:15

    MARIN je napisao/la:
    zadranin je napisao/la:to su ritki grdelini koji kad se dizu tako dižu zijadu, sta su spiritanij to su bolji, ali ima tu i do načina drzanja, ja drzim po njihovim pravilima meni se pokazalo dobro, drukčije rade od splitskih stari mestara i to puno drukčije nego su mene učili.


    Nisu ni svi stari meštri bili isti.I tu je bilo onih koji znaju i onih koji ne znaju.O tome su govorili njihovi tići.

    Ja izbjegavam uopće pomicati grdeline(širiti)na balkonu,a kamoli nositi vani dok nisu potpuno zrili(boja perja,kljun,noge),siguran sam da je to potpuno ispravno.
    Naravno govorim o tićima koji su vani(ne u škuro).Čak ponekad čekam toliko dugo da skupljeni krenu na batudu,tada ih počnem širit.E sad,ovisi,postoje pivanja "od batude",koja je jednostavno dovesti na batudu,za razliku od onih koji vrlo teško,uz konstantno širenje (na grdelina),dolaze na batudu.Najvažnije je da se tić "izveršao" prije širenja,jer ako nije teško će tuči batude(ima iznimaka).
    Međutim,kod Bade sam doživio skroz suprotnu tehniku,koja također daje rezultate.
    Bada već u 12mj.zna izaći sa tićima na livadu,doduše zbijeno na par metara,ali ipak izađe.Pa tako u 1mj.2mj,3mj, ne stalno,ali povremeno i ima rezltate.
    Iako ja i dalje radim po svoju,možda bi najbolja bila nekakva kombinacija ova dva sistema.E,da,iz mog iskustva prehrana je daleko najvažnija stavka u pravilnom dizanju grdelina.Ne govorim o dizanju za parenje,već o pjevu,što je razlika "nebo i zemlja"



    Koce
    zadranin
    zadranin


    Broj postova : 232
    Location : Zadar
    Registration date : 06.03.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zadranin čet 6 svi - 19:59

    upravo sam o tome prica splićani su mi govorili ne van prije vrimena , mora bit zril, polako siri predveče, ne puno otiće ti kvragu ako im daš puno pivat, zbij ih.A sinjani daju ticu pivat vise i kao sto si rekao i kroz zimu ga iznesu van da malo digne glas, liti ne stede tice nego ih deru, i pokazalo se da su tici manje skloni spiritu, brze dolaze na batudu, nema onog prelaza niska, srednja , pa visoka verša , nego tici to brzo pretvaraju u batudu jere nisu gušeni cilu godinu, jer tako reć njima mladci u 1 misecu imaju kompletno pivanje u kojem je batuda izrazena i tek takvi mogu ić u skur............... zadranin
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko pet 7 svi - 2:23

    koce je napisao/la:
    Iako ja i dalje radim po svoju,možda bi najbolja bila nekakva kombinacija ova dva sistema.E,da,iz mog iskustva prehrana je daleko najvažnija stavka u pravilnom dizanju grdelina.Ne govorim o dizanju za parenje,već o pjevu,što je razlika "nebo i zemlja"
    Koce

    Od kuda ti ovo Koce, da je pjev grdelina i dizanje na "klasicnu batuda" sasvim nesto drugo od pjeva za parenje. Pjev za parenje isto ima svoje stepene i batuda je vrhunac. Zar nikad nisi cuo grdeline gdi cipaju batude dok im zenke leze na jajima! Ja sam mislio da si ih i malo proucavao, ne samo "prstenovao" mlade???

    Aj zivio!

    PS: Pitaj Pestija kada grdelin cipa batude! To neces cut u Kalahariju! To sam sto posto siguran!
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce pet 7 svi - 16:07

    Miljenko je napisao/la:
    koce je napisao/la:
    Iako ja i dalje radim po svoju,možda bi najbolja bila nekakva kombinacija ova dva sistema.E,da,iz mog iskustva prehrana je daleko najvažnija stavka u pravilnom dizanju grdelina.Ne govorim o dizanju za parenje,već o pjevu,što je razlika "nebo i zemlja"
    Koce

    Od kuda ti ovo Koce, da je pjev grdelina i dizanje na "klasicnu batuda" sasvim nesto drugo od pjeva za parenje. Pjev za parenje isto ima svoje stepene i batuda je vrhunac. Zar nikad nisi cuo grdeline gdi cipaju batude dok im zenke leze na jajima! Ja sam mislio da si ih i malo proucavao, ne samo "prstenovao" mlade???

    Aj zivio!

    PS: Pitaj Pestija kada grdelin cipa batude! To neces cut u Kalahariju! To sam sto posto siguran!



    Najprije da svim splićanima,a pogotovo onima koji se zovu Duje,čestitam najveći splitski dan,a to je Sveti Duje Very Happy
    Sad prijatelju da ti odgovorim,tako sam i ja mislio prije 20 g.i krivo mislio,da bi se učio na vlastitim greškama.Prvo da nešto razjasnimo.Svi moji komentari ovdje
    odnose se na grdeline koji nešto vride,ili recimo,na one kojima je Marin dao prolaznu ocjenu.Nikog ne želim uvrijediti,i komentare dajem dobronamjerno,i ne želim da me se krivo shvati.Što razmišljati o prehrani grdelina kojemu zijada zvuči
    npr.vrđijuuu,pa da i ima dužine,i da tuče batude,možeš mu davati i "drače",isto će pivat.Kad dižem grdelina za parenje,dajem mu ono(što već svi znaju)jajčanu smjesu(kupovnu ili domaću),razne pupove,insekte,žive brašnene crve,glavice sušaka,vitamine itd.Kod dizanja grdelina za kvalitetu pjesme(zijade),stvar je obrnuta.Moji sadašnji grdelini,trenutno u manjaduri nemaju zrna konoplje,jaja nisu ni okusili,znači maksimalno liđera spiza,koju ču, kad sa digne temperatura,oko 15.06.još smanjiti,hladim ih ali opet do granice da ne bi išli nazad.Cilj je da se NE pokvare u bilo kojem smislu(najčešće zijada),u ovo najkritičnije doba 4-5mj.u doba najvećeg špirita.Jednom je Marin komentirao o problemima grdelina koji krate zijadu i 80 % je u pravu,ali ponekad se ipak može to spriječiti.Za zijade kakve ja volim jaka spiza,šedemekan,debljina,jaja,ne čine nikakvo dobro.Godinama sam to proučavao,npr imao sam mladog grdelina sa prekrasnom lirskom zijadom,da bi mu po mom tadašnjem uvjerenju pomagao,kupio sam multivitamin,dao mu jaja itd,za samo dva dana,zijadu je špicavao na 1 dužine,i tako godinama,dok nisam dokučio neke stvari.Ovo nije pravilo,ali vjerujte da pomaže.


    Koce
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by komiza pet 7 svi - 18:32

    Koce.lipi tekstovi,vidi se da si zaluđen sa grdelinima. U pozitivnom smislu ! Samo ako mi možeš objasnit koja je to biljka Sušak. Možda i znam,ali se u mojem dijalektu siguro zove drugačije. Zanima me jer mojima dajem razne trave i volim prirodno hranit svoje grdeline. I ostale tiće koje imam,normalno. Živia !
    avatar
    Gost
    Gost


    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Gost pet 7 svi - 20:53

    Sušak ti je mislin kostrić ili kako u nas ode u Solinu kostriš...valjda Very Happy
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by komiza pet 7 svi - 21:56

    Ma je,nevirujen. Ja mislin da i vi rečete kostriš. A sad,možda se i varan. Pozdrav Very Happy
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce pet 7 svi - 22:28

    Sad ste me uvatili,ja zovem i sušak i kostrić a mislim da je maslačak???


    Koce
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois pet 7 svi - 22:41

    A ne mogu povirovat . Jeste of al nemogu odoliti Very Happy

    kostris je
    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Kkkq

    maslacak :

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Cvijetmaslacak

    Grdelinasi !!!???
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by koce pet 7 svi - 22:59

    Ovo doli mi pari žutinica,a ovo gori sigurno nije kostrić koji ja berem,ali nema veze.
    Stvar je samo u različitim nazivima,vjerovatno sam ja u krivu,bitno da znam kako izgleda to što dajem uživo.


    Koce
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by zoranV pet 7 svi - 23:08

    Ovo drugo je maslačak 100%
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by krstokljun pet 7 svi - 23:56

    zoranV je napisao/la:Ovo drugo je maslačak 100%

    Kod nas je zucenica, u CG primorju zutinica, malo sjevernuje i u Podgorici maslacak, ali je jedno te isto, prva slika je kostris.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by komiza sub 8 svi - 0:23

    Ima slika u Prehrana/biljke kao hrana i lijek na 1.str. Moga bi miptičar reč štagod !Kod nas ima Maslaćak,Kostriš,a žutinica je opet nešto treće. Po meni,ovo 1.je kostriš,ali mi ovo drugo ne pari maslačak. On ima oblije listove,ne ovoliko nazubljene. Iako zavisi od dosta stvari,terena,vlage itd. Kostrić šta beren oko kuće je skroz drukčiji od onaga u polju. Tamo je više onaj prizemni,skroz pri zemlji šta ga triba brat nožem kad ideš u divlje zelje za kuvat.
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by trava sub 8 svi - 1:26

    Ona prva biljka se naziva obični kostriš-Senecio vulgaris i u biti nije biljka koja se u Dalmaciji uobičajeno naziva kostrišem-Sonchus oleraceus.Uz ovu nominalnu vrstu postoje u našim krajevima još dvije vrste:oštri kostriš-Sonchus asper i primorski kostriš-Sonchus maritimus.Obični kostriš je uglavnom zanimljiv samo grdelinima,nisam nikad čuo da ga ljudi koriste za hranu,uobičajen je po vrtovima kao dosadan korov,malenog je rasta oko 15 cm,dok ova druga tri kostriša izrastu do metar visine i dio su mišance(svebera)koja se bere po poljima za ljudsku ishranu.Sve četiri biljke se mogu koristiti u ishrani grdelina(frzelini vole obični kostriš)slično kao i nedozrele cvjetne glave maslačka.Ccjetovi ovih velikih kostriša su slični maslačku(to je ona druga biljka sa Malinoovih slika)dok su cvjetići običnog kostriša najsličniji cvjetu salate putarice.Obični kostriš je zanimljiv i zato što ga u vrtovima ima i usred zime tako da svoje ptice i tada možemo razveseliti sa ukusnim nedozrelim sjemenjem.Čini mi se da je ovaj naziv obični kostriš novokomponiran ,postoji sigurno još neki naziv kad ga nađem obavijestit ću vas.

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 5:00.