Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+51
topaz
Mozaik
danijelvr
komiza
emar
Edi
Dule
matija
zoranV
novaksin
SlavcoMk
olanik
turbozd
čajka
dennis-kanarinci
patrik
kemo89
sgobin
refa95
opalnaissus
ERVINO
Renato.M
pippo
krstokljun
evmolp
dzemal_sa
MARIN
crv
trnar
srdjan nis
armin71
seadriver
malinois
krepat ma ne molat
franeperuzovic
dr.nenad86
kreso
g0g0 1
ikayke
Fago
bocka
zvrcko sen
sgrguro3
Branimir
cevap
sestoperac
Merlo
saso78
Dean
ticar
Lazar
55 posters

    mozaik kanarinci

    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Renato.M sub 28 svi - 15:29

    sestoperac je napisao/la:Posto i ja imam lipohroma, najvecu muku mi zadaje pastoncino BIJELI.

    Naglasavam ovo ''bijeli'' jer koliko sam shvatio iz price sa drugim pticarima zuti pastocino ptice mnogo bolje jedu. Taj zuti raskvasen sa obicnom vodom bez ikakvih dodataka ptice odlicno jedu i bez problema odhrane podmladak. Cini mi se da kod bijelog, bilo da je CeDe, Quiko, Reggio di Sole ne moze tek tako samo voda i spreman za upotrebu. Mora mu se dotati nesto tipa klijavog, graska, ruska ili kuskusa sto dodatno komplikuje stvari. Mene je ove godine kuskus zivaca kostao, dok sam otkrio da je on uzrok uginuca piladi u starosti 4-7 dana vec je bilo dovoljno kasno da izgubim vise od 50 piladi. Moramo biti iskreni da ptice vole vise i bolje hrane mlade na tradicionalno spremljeno kuvano jaje i sad se postavlja pitanje da li je ta zuta nijansa u krilu vrijedna maltretiranja i nas i ptica...

    Kuskus uzrok uginuča piladi starosti 4-7 dana ??? Ne mogu shvatiti gdije je greška, ja kuskus koristim več desetak godina baš kod hranjenja piladi.
    Obijasni malo kako si spremao i koristio kuskus jer ja nemam nikakvih problema sa njime.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 28 svi - 16:49

    nisam 100% siguran da je kuskus u pitanju, ali bio sam primoran da pronadjem uzrok uginuca i nakon svih pretraga, kad sam se ubijedio da nisu vasi, bakterije, hladnoca i jos ko zna sta mi je padalo na pamet, promijenio sam hranu u sred sezone. Rezultat je 0 uginuca nakon toga.

    Kuskus dajem evo vec 3-4 godine i takvih problema nikad nisam imao. Paston je OK sigurno.

    Kako sam spremao? Jednostavno natopim vodom 4 kasike kuskusa i cekam 20-tak minuta da nabubri i to sam dodavao na 12 kasika pastona. Dodavao sam i kuvanog sjemena. Klijavo sam morao izbaciti jer su mi ove godine zenke bile prilicno usiljene.

    Cudno mi je bilo sto su odrasle ptice u top formi, velik je procenat oplodjenih jaja, dobro su hranile i pilad nisu ugibala od gladi. Zenke su bile spremne za sledecu turu odmah nakon sto pilad uginu, tako da sam odbacio varijantu da je neka bakterija u pitanju ( za svaki slucaj sam nosio izmet na analizu )
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv sub 28 svi - 16:56

    sestoperac je napisao/la:nisam 100% siguran da je kuskus u pitanju, ali bio sam primoran da pronadjem uzrok uginuca i nakon svih pretraga, kad sam se ubijedio da nisu vasi, bakterije, hladnoca i jos ko zna sta mi je padalo na pamet, promijenio sam hranu u sred sezone. Rezultat je 0 uginuca nakon toga.

    Kuskus dajem evo vec 3-4 godine i takvih problema nikad nisam imao. Paston je OK sigurno.

    Kako sam spremao? Jednostavno natopim vodom 4 kasike kuskusa i cekam 20-tak minuta da nabubri i to sam dodavao na 12 kasika pastona. Dodavao sam i kuvanog sjemena. Klijavo sam morao izbaciti jer su mi ove godine zenke bile prilicno usiljene.

    Cudno mi je bilo sto su odrasle ptice u top formi, velik je procenat oplodjenih jaja, dobro su hranile i pilad nisu ugibala od gladi. Zenke su bile spremne za sledecu turu odmah nakon sto pilad uginu, tako da sam odbacio varijantu da je neka bakterija u pitanju ( za svaki slucaj sam nosio izmet na analizu )

    Ja bih pokušao to objasniti na slijedeći način :

    Ne moram biti u pravu , ali razmotrimo pretpostavku da šestoperac nije dovoljno dugo čekao da kuskus nabubri (do maksimuma) nego se to nastavljalo u voljici koja je zbog rastezljivosti mogla otrpjeti. Fatalalno je , pretpostavljam , što se to bubrenje kuskusa nastavilo i u probavnome traktu bom affraid
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 28 svi - 17:25

    Mislim da to nije u pitanju, cekao sam kuskus da upije vodu, mislim da je 20-30 minuta dovoljno
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by MARIN sub 28 svi - 18:41

    Ja ne čekam kuskus ,da nabubri,više od 10 minuta.Dok izribam jaja ,isperem sjeme,izmiješam.Podijelim jabuke itd...
    I nikad nisam imao problema sa mladima.Znači nešto drugo je u pitanju.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ikayke sub 28 svi - 19:46

    sestoperac je napisao/la: Ika, reci mi da li taj paston ovlazis SAMO vodom i bez ikakvih dodataka ga dajes pticama ???

    Ja paston NIKAD ne vlazim, zato se zove˝mokri bijeli˝, ja mijesam omjer mokrog i suhog 60%/40%, i kao takvog ga mjesam sa klijavim.
    Postupak je sljedeci, u isprano klijalo ubacim malo kus kusa, (suhog) i dok cekam grasak da se odledi nekh cca 3-4 min kus kus popije visak vlage iz klijaloga, ubacim nagnjeceni grasak u to, i na kraju dodam pastoncin, dok ne postignem rahlu smijesu koja nesmije biti gnjecava, ali ni presuha... i to je to... bez komplikacija i cekanja...

    Sestoperac, sumnjam da je kus kus uzrok krepavanja mladih ptica u toj dobi... a sta je najbolje da das uginulu pticu na analizu... moja preporuka
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv sub 28 svi - 20:38


    Moram priznati da je ponekad ugodno kada nisi u pravu Very Happy Drago mi je da je kuskus eliminiran kao mogući uzročnik uginuća .
    Ika , spominjao si da duže vrijeme koristiš paštocin iste proizvodnje i da si zadovoljan. Ako nije tajna (mada je vjerovatnije da si već spominjao proizvođača), koji paštocin upotrebljavaš ? Pitam jer upravo sam pri kraju sa rezervama.
    Drži li Renato tu ,,marku''?
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 28 svi - 20:40

    ikayke je napisao/la:

    Ja paston NIKAD ne vlazim, zato se zove˝mokri bijeli˝, ja mijesam omjer mokrog i suhog 60%/40%, i kao takvog ga mjesam sa klijavim.
    Postupak je sljedeci, u isprano klijalo ubacim malo kus kusa, (suhog) i dok cekam grasak da se odledi nekh cca 3-4 min kus kus popije visak vlage iz klijaloga, ubacim nagnjeceni grasak u to, i na kraju dodam pastoncin, dok ne postignem rahlu smijesu koja nesmije biti gnjecava, ali ni presuha... i to je to... bez komplikacija i cekanja...

    Sestoperac, sumnjam da je kus kus uzrok krepavanja mladih ptica u toj dobi... a sta je najbolje da das uginulu pticu na analizu... moja preporuka

    Upravo o tome ja pricam, ŽUTI paston CeDe suvi je dovoljno da se nakvasi sa vodom i nista vise u njega da se ne doda, ptice ce ga jesti bez problema.

    U BIJELI da li suvi ili dodas mokrog, moras dodati i klijavog sjemena, kus kusa, graska... da bi tu smjesu ptice jele. Meni npr ove godine nije odgovaralo klijavo, cak sam zapazio da grasak daje zutu nijansu pa sam i njega izbjegavao...

    Ja sam i mislio da je neka bakterija pa sam nabavio i dao Nifuramicin ( znaju Malinois i Turbo ZD da sam za malo upalio auto i dosao u Klek po njega, srecom nadjoh ga ovdje ), ali nikakvog pomaka nije bilo. Za to vrijeme cekao sam rezultate analize sa biohemijskog instituta u Podgorici, uzorak je bio izmet iz SVAkOG kaveza i nekolika uginuta pileta. Mislio sam da je salmonela ili kokcidija, ali rezultati su rekli da je sve OK. Zao mi sto nisam slikao uginulu pilad, uglavnom su bila sita i ni jedno nije imalo crnu tacku na stomaku.

    Na kraju imao sam jos dvije varijante, da sve ptice pustim u volijere ili da promijenim hranu. Izabrao sam ovo drugo i da bi 100% bio siguran nisam davao Nifuramicin. Sve zenke sto su poslije toga ispilile pilad podigle su ih bez i jednog uginulog. Upravo su ti srecnici sad pred izlijetanje i iskreno, nikad napredniju pilad nisam imao.


    Zadnja promjena: sestoperac; sub 28 svi - 20:51; ukupno mijenjano 1 put.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 28 svi - 20:45

    I da se razumijemo, nemam nista protiv kus kusa Very Happy davao sam ga i ranije pa nije ovoga bilo. Ove godine sam ga kupio u refuzi u jednoj prodavnici zdrave hrane, da li mu je prosao rok upotrebe ili mu je nesto drugo, andjeli ce znati. Za ovu sezoni nemam petlju opet da ga dam, spasavam situaciju sa kuvanim jajetom Very Happy
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ikayke sub 28 svi - 20:52

    sestoperac je napisao/la:
    Upravo o tome ja pricam, ŽUTI paston CeDe suvi je dovoljno da se nakvasi sa vodom i nista vise u njega da se ne doda, ptice ce ga jesti bez problema.
    U BIJELI da li suvi ili dodas mokrog, moras dodati i klijavog sjemena, kus kusa, graska... da bi tu smjesu ptice jele. Meni npr ove godine nije odgovaralo klijavo, cak sam zapazio da grasak daje zutu nijansu pa sam i njega izbjegavao...

    Krivo si shvatio poantu, ja koristim Manitobin paston, nisam primjetio razliku izmedju zutog i bijelog mokrog.
    Ne stavljam ja klijalo i kus kus zato jer nece da jedu sami bijeli, nego zato sto mislim da ovako ptice ce bolje napredovati i biti jace i izdrzljivije. Sto se i pokazalo da je tako, kaze se koliko im das dok su mali toliko ce ti vratit na izlozi, ne doslovno ali je tako.

    Neznam koje si klijalo davao, ali mislim da zeleni grasak nema u sebi luteina, sto npr repica ima najvise, ali moz tu biti puno toga... sve su to nagađanja.

    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 28 svi - 21:13

    Prosle godine sam davo sjemensku T3,a paston bijeli i sa njim kuskus, klijavo od quika specijalno za mozaike bez repice i grasak - sve ptice su imale blagu nijansu zute u krilu i ahati i lipohrom mozaici. Zato sam sumljao na grasak da je kriv za zutu boju.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv sub 28 svi - 21:49

    sestoperac je napisao/la:Prosle godine sam davo sjemensku T3,a paston bijeli i sa njim kuskus, klijavo od quika specijalno za mozaike bez repice i grasak - sve ptice su imale blagu nijansu zute u krilu i ahati i lipohrom mozaici. Zato sam sumljao na grasak da je kriv za zutu boju.

    A genetika? Suspect
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac ned 29 svi - 2:07

    od istih tih ptica, pilad podignuta bez graska mnogo bijelja
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by patrik uto 31 svi - 23:32

    ja mislim da genetika ne igra nikakvu ulogu za bijela krila :prva tura s jajetom su svi blago žutiali krila za niansu svijetlija nego paperje a druga tura bez jajeta svi totalno bijeli
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv sri 1 lip - 1:01


    Baš razmišljam , što bi moglo biti hranjivo , da sadrži vitamine a nema beta karotena i luteina , odnosno da je bijele boje ?E i ako može da je prirodno?

    Kakva su iskustva sa bananom? Osm što prebrzo oksidira ?
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ERVINO sri 1 lip - 10:39

    patrik je napisao/la:ja mislim da genetika ne igra nikakvu ulogu za bijela krila :prva tura s jajetom su svi blago žutiali krila za niansu svijetlija nego paperje a druga tura bez jajeta svi totalno bijeli

    Pozdrav mislim da genetika ima PRESUDNU ulogu u dobivanju bijelih krila kod lipokrom mozaik ptica..ili misliš da bi svaki lipokrom mozaik "pravilnom" prehranom imao bijela krila ??? Very Happy
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by dzemal_sa sri 1 lip - 11:00

    Da je genetika presudna u bjelini krila u to nema sumnje, mozda se patrik tu samo pogresno izjasnio... samo sto prehranom i dobro genetski uradjene ptice mozemo pokvariti, sto se njemu djelimicno i desilo...
    Jer iste te ptice u drugoj turi hranio drugom hranom i sve bilo bez ikakvih problema, koliko sam ja shvatio.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ikayke sri 1 lip - 11:27

    Bitna je i genetika ali i hrana, a jaje i lipokrom crveni mozaik se bas ne slazu.... vjerujem da patrik ima 'dobru genetiku' a kako je i sam naveo razlika je ocigledna kad se mladi hrane sa i bez jaja.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv sri 1 lip - 15:43



    Nema nesporazuma , Šestoperac je naveo jasan primjer gdje se radilo o istom uzgojnom materijalu , koji je različito tretiran . Rezultati su , kako sam kaže u razlici obojenosti primarnih letnih pera . Patrik je na osnovu vlastita iskustva , samo potvrdio.
    Nema sumnje da obojica znaju koliko učešče genetika ima u dobivanju kvalitetnih izložbenih ptica study Wink
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by patrik sri 1 lip - 21:39

    ili imam pre dobre ptice (genetski) ili genetika ne znači ništa !!!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar čet 2 lip - 5:19

    kod mene u istom gnijezdu,1 muški ima žučkasta pera na krilu a 1 muški i ženka imaju skroz bijela. Question
    danijelvr
    danijelvr


    Broj postova : 254
    Age : 43
    Location : Vranje-Srbija
    Registration date : 07.11.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by danijelvr čet 2 lip - 13:09

    Po mom misljenju ima tu malo i genetike ali je i ishrana vrlo bitan faktor. Ja sam u prvoj turi hranio ptice bez dodatka jaja, samo sam kvasio beli CD i jedva sam uspeo da odhranim 6 mlada pileta lip.crvenih mozaika. Pogledajte raliku piladi bez dodavanja jaja u meku belu hranu i sa dodavanjem jaja. Samo da napomenem da se radi o pticama ciji su roditelji isti tj. iz iste kombinacije samo prva i druga tura.

    Bez dodatka jaja:

    mozaik kanarinci - Page 16 Img6530cs



    Mladi sa dodatkom jaja:

    mozaik kanarinci - Page 16 Img6789r



    Razlike su evidentne,. Videcu razlku kad zavrse s mitarenjem.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Renato.M čet 2 lip - 18:36

    Danijelvr razlike su evidentne, nego reci nam di nabavljaš jaja? Mora da te kokoške jedu puno kukuruza a možda karotiniraju i kokoške, da nisu to neke crvene kokoške? lol! lol! lol! Pozdrav
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac čet 2 lip - 23:03

    Odlican primjer,

    mada kod mene su na bijeli paston Reggio di sole jos bjelji, a ovi sto su jeli jaja nisu bas ovako zuti. Mora da su te kokoske intenzivne :-)
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by crv čet 2 lip - 23:14

    Renato.M je napisao/la:Danijelvr razlike su evidentne, nego reci nam di nabavljaš jaja? Mora da te kokoške jedu puno kukuruza a možda karotiniraju i kokoške, da nisu to neke crvene kokoške? lol! lol! lol! Pozdrav

    Renato , ako se i zezaš...

    Kada sam ja počinjao sa bakarcima , teško je bilo nabaviti IKAKAV karoten . U par navrata sam dobio savjet (u najboljoj namjeri) , da se obratim proizvođačima jaja ili uzgajivačima njemačkih ovčara Shocked

    Naime , i jedni i drugi (još uvijek) barataju karotenima jedni za boju žumanjka , koji ponekad graniči sa ,,crvenjakom'' Very Happy , a drugi za bojanje dlake kod ,,crvenog tipa izložbenog njemačkog ovčara''. Twisted Evil

    Sponsored content


    mozaik kanarinci - Page 16 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 19 svi - 6:38.