Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+51
topaz
Mozaik
danijelvr
komiza
emar
Edi
Dule
matija
zoranV
novaksin
SlavcoMk
olanik
turbozd
čajka
dennis-kanarinci
patrik
kemo89
sgobin
refa95
opalnaissus
ERVINO
Renato.M
pippo
krstokljun
evmolp
dzemal_sa
MARIN
crv
trnar
srdjan nis
armin71
seadriver
malinois
krepat ma ne molat
franeperuzovic
dr.nenad86
kreso
g0g0 1
ikayke
Fago
bocka
zvrcko sen
sgrguro3
Branimir
cevap
sestoperac
Merlo
saso78
Dean
ticar
Lazar
55 posters

    mozaik kanarinci

    Lazar
    Lazar


    Broj postova : 118
    Age : 36
    Registration date : 06.08.2008

    mozaik kanarinci Empty mozaik kanarinci

    Postaj by Lazar pet 5 ruj - 20:14

    da li moze neko da napise nesto vise jer bi ih uzeo na nekoj od predstojecih izlozbi, verujem da je umetnost dobiti pravu nijansu i da su na izlozbama sve ptice izkarotinirane do besvesti zbog toga mi treba savet, hvala!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar pet 5 ruj - 20:33

    sad zavisi kakve mozaike ti misliš nabaviti,npr žuti mozaici se ne karotiniraju a i bez karotina crveni ne mogu biti lijepi i ne može im se vidjeti nijansa kako ti kažeš.

    reci koje mozaike bi uzeo pa ću ti objasniti ono što te zanima.
    Lazar
    Lazar


    Broj postova : 118
    Age : 36
    Registration date : 06.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Lazar pet 5 ruj - 23:01

    u nedelju je izlozba u Pozarevcu pa cu da vidim!!!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 5 ruj - 23:28

    Lazar je napisao/la:da li moze neko da napise nesto vise jer bi ih uzeo na nekoj od predstojecih izlozbi, verujem da je umetnost dobiti pravu nijansu i da su na izlozbama sve ptice izkarotinirane do besvesti zbog toga mi treba savet, hvala!


    Ne razumijem šta misliš pod ovim iskarotinirani do besvjesti i ne znam zašto misliš da je teško dobiti pravu nijansu ?

    Inače dosta su nezahvalni za uzgoj (puno škarta) moj savijet ti je da se odlučiš dali češ držati žensku ili mušku liniju, boju samu po sebi ne trebaš previše pogadjati jer to ovisi o karotiniranju, ako gledaš dobrog mužjaka nikako mu maska nesmije biti prekinuta, pazi da nije precrven po prsima (to nema veze sa karotiniranjem) i obavezno da su mu zone na ramenima i maska bez inja - koliko je moguće(potpuno intenzivne), pazi an lumf i ....sad mi ne paad više ništa na pamet

    dobra ženka za ovakvog mužjaka...prevelika maska, bijela prsa, čim intenzivnije zone posebno obrati pažnju na oblik ženke

    evo nadam se da sam ti malo pomogao ako imaš pitanja samo pucaj o mozaicima bi se mogla knjiga napisati...

    šta već počinju izložbe kod vas ?? nije li to malo rano ??
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by saso78 pet 5 ruj - 23:30

    Kakva je to izlozba u ovo vreme?
    Lazar
    Lazar


    Broj postova : 118
    Age : 36
    Registration date : 06.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Lazar pet 5 ruj - 23:35

    to je prva izlozba, ona otvara sezonu
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar sri 1 lis - 15:42

    ova zadnja mi slika nije jasna,zašto mozaik stoji sa crvenim intezivcem.

    te fleke su normalne greške koje se većinom pojave na glavi.ili na boku ptice.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar sri 1 lis - 18:54

    milan-pi je napisao/la:šta tu ima nejasno parim mozaik sa intenzivnim tako da dobijam i jedne i druge a pride i ponekog injastog:D

    mozaik crveni su jedna vrsta a lipokrom crveni druga vrsta,i to se ne pari međusobno,crveni se karotiniraju odmah a mozaici nakon 50 dana. Shocked
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean čet 2 lis - 0:11

    Milane ne drži ti priča vodu, ove tvoje teorije su u rangu sa knjigom Bore Vasića prije cca 20 godina, Parenje intenzivno crvenog sa mozaikom se debelo ne isplati... dobiti češ pre crvene ptice koje će ti na takmičenju dobiti maksimalno 85 bodova jedino ako imaš namjeru čistiti mozaike 5+ godina, ne vidim potrebu za time, kad imaš za kupiti kakve god mozaike poželiš i kad se o mozaicima već zna više manje sve. Što se tiće karotiniranja mozaika .... oni se karotiniraju nakon 40 dana zbog toga da bi im letna pera bila BIJELA, ostalo ako je precrveno neće pobijeliti nakon mitarenja, niti će ono šta je bijelo pocrveniti ako se prerano karotinira karotinra se kasnije samo zbog letnih pera isto kao što bite iostalom i karotinirali crvene ako bite htijeli bjela letna pera... uglavnom pariti mozaik kanarinca sa intenzivnim je u svakom pogledu pogrešno...nastavljamo raspravu sutra Smile)
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar čet 2 lis - 5:19

    još nešto bi ja dodao o mozaicima,njima se u pravilu ne bi smijela davati žuta smjesa jer im krila dobiju žutu nijansu što vani na izložbama gledaju već za njih postoji bijela jajčana za podizanje mladih.ali dobro mi smo na balkanu pa možemo i žutu.

    zamisli da sad prodaš nekome crvene kanarince i on hoće da mu imaju bijela letna pera i karotinira ih nakon 40-50 dana i na kraju dobije mozaike.nebi to bilo baš dobro.kupio jedno dobio drugo.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar pet 3 lis - 5:19

    milan-pi je napisao/la:Slažem se sa tičarom da u tom slučaju od mozaičnih neko može dobiti crvene intenzivne kao i obratno. Što se karotiranja tiče sve moje ptice su kao male intenzivno crvene dok se kasnije kod mitarenja podele ma mozaike i intenzivne a ima i injastih tako da nije tačna teorija da crveno pero neće pobeleti na karaju krajeva i taj mužjak kojij e na slici je dobijen na ovaj način i kao mlad je bio potpuno crven a sad sami procenite na osnovu obojenosti da li prolazi kao mozaik nili ne ja smatram da je u pitanju ptica po svim standardima. Što se knjige Bore vasića tiče retko čitam literaturu ali se u praksi dosta bavim genetikom i nasledjivanjem kod mnogo vrsta životinja tako da sa sigrurnošću mogu da kažem da je moguće da od dve crne ptice dobijate uvek (u preko 90% slučajeva) beli podmladak ili obratno.

    Po pitanju crvenih kanarinaca tvrdim da je moguće "Obojiti" bilo kog kanarinca jer sam se u praksi susretao sa crvenim intenzivnim kanarincima koji bi nakon mitarenja postajali limun žuti ili beli


    pa crveni kanarinci bez karotiniranja i budu žuto bijeli,ali ajde probaj žute kanarince ofarbati u crveno pa ćeš vidjeti da je to nemoguće,budu naranđasti a crveni nikako,

    i ne razumijem zašto uvjek pišeš crveni intenzivni kanarinci ,injasti i intezivni su jedna vrsta,to su crveni lipokrom kanarinci,kad se pare mora se pariti intezivni sa injastim i onda se dobijaju i jedni i drugi.u protivnom dobijamo loše ptice sa bolesti perija ili sa previše perija a to je sad već drugo.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean sub 4 lis - 1:06

    he he Milane svašta si napisao u zadnaja dva tri posta nemoj se ljutiti ali ovaj "mozaik" kojeg si dobio parenjem sa intenzivnima je za baciti mačkama (ako ga gledamo kao pticu za takmičenje - a još bolj eako ga gledamo kao uzgojni materijal) vjeruj mi dobro sam upoznat sa uzgojem i sa genetikom mozaik kanarinaca (bilo lipokrom bilo melaninskih)nikada čitaj ponovo NIKADA nečeš parenjem intenzivno crvenog i mozaik crvenog dobiti dobru, niti mozaik niti intenzivnu pticu dobiti češ u večini slučaja opet loše neintenzivne koi če kod nekih primjera (kao kod tvog) ličiti (izdaleka) na mozaike ovaj tvoj "mozaik" sa slike nije ni blizu današnjih standarda mozaik kanarinca, kad sam pomenuo Boru Vasića mislio sam na to da su takvi mozaici bili aktuelni otprilike prije 20 godina danas to nije ni u standardu a kamoli da se prakticira takvo parenje, možda sam ti to malo preoštro obrazložio, nadam se da se ne ljutiš sve u dobroj namjeri

    ako te zanima selekcija i uzgoj mozaik kanarinaca možemo prodiskutirati

    neznam koliko se vidi sa ovih slika ali nešto se ipak vidi
    http://www.canaria.fr.st/ cheers
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar sub 4 lis - 6:57

    znalo se prije i pariti tako ali opet moraš vračeti na mozaike.znači mješanu pticu opet pariti sa mozaikom u 3-4 generacije i vratiti na mozaika tada bi ta ptica dobila ljepšu masku i ramena ali je to proces od 3-4 godine,i ne isplati se.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Merlo ned 5 lis - 20:44

    Evo i mojih malo,samo sa njima radit nije bas jednostavno tj komplicirano do boga miloga
    mozaik kanarinci 223bq7.th[URL=http://g.i
    mozaik kanarinci 222to2.thmozaik kanarinci Thpix
    mozaik kanarinci 224oa0.thmozaik kanarinci Thpix
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by saso78 pon 6 lis - 2:25

    Ovo je na izluzbu?
    I ako je interesuje me kako je ocjenjen mozaik sa poslednom slikom,koliko bodova?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar pon 6 lis - 4:26

    saso78 je napisao/la:Ovo je na izluzbu?
    I ako je interesuje me kako je ocjenjen mozaik sa poslednom slikom,koliko bodova?

    nije to saso na izložbi to su njegove gajbe u kojima najvjerovatnije priprema ptice za izložbu,one moraju naučiti na male gajbe bar 20 dana prije izložbe.
    ali si dobro rekao,te gajbe i jesu za izložbu.imam ih i ja kući deset komada samo limene a ne drvene.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pon 6 lis - 16:04

    milan-pi je napisao/la:Što se ovih mozaičnih tiče poreklom su od Miljković Dragana koji je višestruki pobednik na više domaćih i medjunarodnih izložba sa mozaicima i crvenima. e sad ako ovi molji mali mešanci u potpunosti izgledom tela i šarama sliče svojim rodjacima od kojih su stvoreni smatram da su u pitanju ptice koje bi trebale ako ne više bar da se ukolope u standard.

    Dobro već sam rekao da sam ja to malo iskarikirao...ali to što su ptice genetski dobre ne mora značiti da če se daljnjim parenjem dobiti dobre ptice- pogotovo su mouaici nezgodni jako treba paziti kod slaganaj parova. tj. kakovog mužjaka dati kakvoj ženki i zavisi šta želimo popraviti kod mladih. Zato ih ja i nevolim baš, jer se od njih dobiva puno "škarta". tj na 10 mladih neka je u prosjeku 50% muških od tih 5 može se desiti da niti jedan ne zadovoljava kriterije bez obzira što su mu roditelji vrhunskog porijekla, pazi kod mozaika se sad već radi o nijansama,i gledaju se i najmanje sitnice, tako da ti parenje sa crvenim (pod uvijetom da želiš imati dobre uzložbene mozaike) nikako ne dolazi u obzir, to ti je moj (i ne samo moj) savjet a ti radi kako oćeš Very Happy Very Happy
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac pon 10 stu - 22:31

    moje misljenje da na taj nacin parenja ne mozes dobiti dobrog kanarinca, kanarinca kao izlozbeni eksponat. Gubis dobre osobine i mozaika a i crvenih. druga je stvar da zenke iz takve kombinacije mogu dato vrhunske bastarde, sto se u vecini slucajeva i desi.

    Vidio sam sliku onih dvoje mladih sto imaju fleku na glavi- mislim da neka od roditelja nije dobra ptica. moze da se desi ali dvije u istom gnijezu, to je mnogo. ja sam ove godine dobio jednog muzijaka sa flekom na lednjima, ali to mi se desilo prvi put.
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 14 vel - 11:06

    Mozaik ne smije da se pari sa drugom bojom i tu je tacka. Takodjer, lipokrom i melanin mozaik, NIKAD ne pariti zajedno.

    Ako hoces da imas izlozbene ptice.

    Zuta jajcana hrana postoji specijalna za mozaike, koja ne farba letna pera u zuto. Obicna se moze davati maticnom jatu ili pticama koje nece na izlozbu, ali mladi za izlozbu trebali bi dobijati ovu specijalnu hranu.

    Treba takodjer paziti sa salatom i mrkvom, znaju davati farbu ako ptica puno jede ovoga.

    Ja karotiniram nakon 40 dana, znaci otprilike nakon 6 sedmica.

    Mozaike uzgajam vec 5-6 godina.


    Zadnja promjena: cevap; sub 14 vel - 22:29; ukupno mijenjano 1 put.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Branimir sub 14 vel - 22:23

    Nisam imao prilike baviti se njima ali su mi super ptice i rado ih pogledam na izložbama, i fora mi je što se bez problema da odrediti spol!
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac sub 14 vel - 23:44

    cevap je napisao/la:Mozaik ne smije da se pari sa drugom bojom i tu je tacka. Takodjer, lipokrom i melanin mozaik, NIKAD ne pariti zajedno.

    Ako hoces da imas izlozbene ptice.

    Zuta jajcana hrana postoji specijalna za mozaike, koja ne farba letna pera u zuto. Obicna se moze davati maticnom jatu ili pticama koje nece na izlozbu, ali mladi za izlozbu trebali bi dobijati ovu specijalnu hranu.

    Treba takodjer paziti sa salatom i mrkvom, znaju davati farbu ako ptica puno jede ovoga.

    Ja karotiniram nakon 40 dana, znaci otprilike nakon 6 sedmica.

    Mozaike uzgajam vec 5-6 godina.


    koju jajcanu, odnosno meku im dajes - kog proizvodjaca ?
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap ned 15 vel - 2:07

    Razlicite koristim, nebitno koja je, ima se nabaviti i u prozirnim plasticnim vrecama od po 6 i 10 kg, ne pise nista na njima. Vecinom takvu prodaju po pet shopovima u holandiji/belgiji a u njemackoj sam sad bio ove godine prvi put u nabavci pa sam vidio da su sve u pravim kartonskim/plasticnim kutijama. Uzeo sam neku najjeftiniju obicnu jajcanu i uzeo sam neku talijansku "bez boje" koju cu davati mladima kad ih dobijem.
    sgrguro3
    sgrguro3


    Broj postova : 16
    Age : 45
    Location : zadar
    Registration date : 02.01.2009

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sgrguro3 pon 16 vel - 2:00

    mozaik kanarinci Dsc01222ju2.th da li je ovo smedji opal crveni mozaik mozaik kanarinci Dsc01226ia8.th
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ticar pon 16 vel - 2:15

    to je crni sivokrilni pastel crveni mozaik,

    i to neloš
    sgrguro3
    sgrguro3


    Broj postova : 16
    Age : 45
    Location : zadar
    Registration date : 02.01.2009

    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sgrguro3 pon 16 vel - 2:27

    to je taj sa izložbe u Crnom . Tičar što misliš čiji je zaboravija ja ime

    Sponsored content


    mozaik kanarinci Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 6:27.