Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+66
alija-zenica
skopski maestro
gramofon
sanchez33
bizar
zijada
lav
Mile
bivanzg
euzebio
LAKI
komiza
DOMO
klapa-sinj
Darko
vrca
CASPER
zoran ptice pjevice
baketin
zadranin
ikayke
ERVINO
seadriver
vlado
riberi
jope
dva grdelina
Drago_Nin
mutacija
zoranV
Boban NA
crv
Merlo
carduelismo
brabus
kreso
Sina BL
faganel
refa95
DAMIAN
baltic
Carduel
ssarava1
krele
antonio
Zvrcko
Miljenko
plafonko
Dalibor
Senior
Dax BG
rebac
krnjolac
xyz
malinois
Fago
ticar
zvrcko sen
saso78
japirko1
Dean
dragec
lord189
PESTI
DjordjeVet
MARIN
70 posters

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 2:40

    Zvrcko, u toj prostoriji su mi tići već četiri godine,i još nisam imao problema ,svku godinu se srede super,ali napominjem,danas sam pričao sa prijateljem iz Sinja,i kod njegovih se isto dešava,jer me zvao da mu donesem u petak nešto za mitarenje,znači da je to poteklo od prostorije gdje su bili
    mutacija
    mutacija


    Broj postova : 151
    Age : 47
    Location : Split
    Registration date : 05.01.2010

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by mutacija sri 6 sij - 2:44

    Također i ja smatram da se oko tići ne triba svađat,ali po STP nedopustivo je da tić nastavlja posli zije.Nije to neko izmislija lani.Dragi zorane to je ovde TRADICIJA
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 2:46

    Tići nisu bili u škuru,ali su bili u poluškuroj prostorijia i hladnoj i poluvlažnoj.
    Marine,ja sam čovjek koji nema dlake na jeziku,ali u ovom hobiju sam odlučio radije neke stvari prešutiti,nego da me netko izbjegava radi ptica,a ništa
    nemam od tog ako kažem,kad vidite i sami da mnogi imaju svoje teorije i mišljenja o pjesmi,a ja ne želim ulaziti u rasprave.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 2:47

    Mutacijo,svi mi znamo teoretski šta tić smije pjevati ,a šta ne,a ja samo kažem da su neki meštri uveli to novo ,a meni se zbog tog diže kosa na glavi
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 2:49

    a ta tradicija je i u Livnu, STP je po meni jedina ispravna pjesma i završena priča
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zvrcko sen sri 6 sij - 2:50

    Zorane evo sam pročita pozorno sve i vidim da iste "probleme" ima tvoj prijatelj koji ti je ptice dao.....

    ukoliko ptice nisu osjetile promjenu temperature ili dužine svjetlosti mogu zaostati u mitarenju ili napraviti mitarenje kad osjete vanjske uvjete.... znači ništa alarmantno kod prijatelja su uvjeti takvi da ptice kasno mitare ....e sad treba im omogućiti što više mira i vitamina da mitarenje naprave što bolje ...Kod problema sa mitarenjem dobro je davati (kapulu isjeckati u vodu izgnječit rukama ostaviti preko noći i) ujutro tu vodu davati za piti. što više kukumara....


    kod zvrcka ptice puno kasnije ulaze u modu i obuću se od lorda ...razlika je samo o mjestu držanja-objektu...razlika je sigurno u 30 do 50 dana


    Zadnja promjena: zvrcko sen; sri 6 sij - 2:54; ukupno mijenjano 2 put/a.
    mutacija
    mutacija


    Broj postova : 151
    Age : 47
    Location : Split
    Registration date : 05.01.2010

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by mutacija sri 6 sij - 2:52

    ŽIVILA STP !!!
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 2:58

    Zvrcko,vjeruj mi da ptice imaju uvjete extra,oni su mi u garaži,šta da ti kažem kad auto mi još nije ušlo u garažu a u kuću sam uselio prije četiri godine,niti će dok su tamo grdelini,svjetla imaju dovoljno ,ali je sjeverna strana ,pasunce ne dođe do njih ,zato par sati im se pali lampa,ali mogu ja i to prekinuti,čak sam bio razmišljao ,kao što kaže Marin,da ih malo pokrijem bijelom krpom,ali sam odustao jer mislim da neće trebati.

    Živila STP
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zvrcko sen sri 6 sij - 3:07

    Znam zorane da su kod tebe uvjeti ok .. ali ja bi isključio neonku , ostavio ih u "nekoj" polutami i istretirao kao što sam gore napisa...jer vjerovatno problemi nisu vezani direkt samo za jednu stvar već je više stvari uticalo na iste......


    Zadnja promjena: zvrcko sen; sri 6 sij - 3:10; ukupno mijenjano 1 put.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Dax BG sri 6 sij - 3:09

    Za Marina.
    Postovanje ponovo dragi prijatelju. Vezano za teoretisanja, ranije sam pisao na forumu da sam imao mjesto kao dete gde sam kupovao mlade kao u samoposluzi svakog leta. Uticaj sredine i to proveren... Ocak je pevao dvostruko i trostruko sa solidnom zijom(jaka3) ali je bilo jako mnogo slamara (zutovoljka-strnadica) koje su se gnezdile po okolnim pasnjacima, sjenica i 2 para zelentarki. Pesma slamara izgleda ovako da pojasnim: VISLI, VISLI, VIIIISSLII!!!U tom mikrokosmosu nije bilo mnogo vrabaca (tek poneki) i te ptice kada se podignu u formu su bile neverovatne. Kasnije su stari "PTICARI" pokupili ocaka i sve uz njega, od pesticida i globalizacije proredili se slamari i povecali brojcano vrapci... Na istom mestu sam slusao ocaka pre par godina koji pocinje sa dzav, dzav, dzav i udara ziju i TO MU JE BATUDA!
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 3:11

    Slažem se sa tobom ,od sutra ću im probati tvoj tretman,hvala na savjetu. A ovaj sirup Panadon,gdje se može nabaviti? U apoteci? I zanima me to sa lukom,to prvi put čujem?
    mutacija
    mutacija


    Broj postova : 151
    Age : 47
    Location : Split
    Registration date : 05.01.2010

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by mutacija sri 6 sij - 3:14

    Nebi se tija pravit pametan,ali pari mi se da ste utekli s teme.Nema veze samo nek se tići izmitare,vidim da zvrcko daje savjete onda nema problema s mitarenjem.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 3:17

    Društvo ,hvala na novim saznanjima,čujemo se sutra ,laku vam noć želim
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zvrcko sen sri 6 sij - 3:19

    zoranV je napisao/la:Slažem se sa tobom ,od sutra ću im probati tvoj tretman,hvala na savjetu. A ovaj sirup Panadon,gdje se može nabaviti? U apoteci? I zanima me to sa lukom,to prvi put čujem?

    sirup za djecu panadon i lupocet,,,,, jako dobro djeluje umirujuće koristi prije izložbi protiv stresa,,, na litar kišnice ili vode (odstajale 24sata) daje se dvije mjerice ,,,,

    ovo za kapulu to sam pročitao ali i čuo od nekih starijih uzgajivača ,,,, kao jako je dobro za slučajeve kad ptica lagano mitari u velikom vremenskom intervalu.....ubrzava proces mitarenja.......provat ću se sitit di sam to pročita
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zoranV sri 6 sij - 3:30

    Zvrcko ,hvala još jednom,bit će mi drago jednom sa tobom popiti kavu,vidim i da smo i generacija,ja sam u petak na putu za Livno,pa možda se i vidimo??
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by zvrcko sen sri 6 sij - 3:45

    zoranV je napisao/la:Zvrcko ,hvala još jednom,bit će mi drago jednom sa tobom popiti kavu,vidim i da smo i generacija,ja sam u petak na putu za Livno,pa možda se i vidimo??


    zorane u subotu sam možda ja u livnu vinter moto party je pa bi ja treba biti u livnu study ...ja radi petak od 15 sati subotu sam 70% u livnu čut ćemo se ..........nedilju slobodan ,,,ponedjeljak radim od 15

    nadam se da ćemo se vidit....
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by MARIN pet 8 sij - 21:21

    Evo bit ću pomalo i dosadan te ću još jedanput ponoviti osnove vrednovanja pjeva po STP ili DTP kako to već neko zove.Smatram to potrebnim ,jer se razne teorije i kriteriji ,novonastali,žele prikazati kao nešto što je isto ,a to nikako nije.

    Stari ,izvorni kriteriji: kriteriji nastali prije cca 50 g.kad dzija postaje važna:


    1.čistoća 1.čistoća
    2.glasovnost 2.glasovnost
    3.mora tuć batude 3.mora tuć batude
    4.dzija nije važna 4.dzija je važna,mora zadovoljavati novopostavljene
    kriterije
    5.ne smije imati malu dziju


    Striktno se pridržavati ovih pravila jako je teško,pogotovo za ovu drugu grupu tičara.Mnogi su čitav život posvetili tićima ,a da ovakvog,idealnog, nisu nikad imali.Ali nisu zato mijenjali kriterije,gojili su ih prema onom starom ,izvornom ,a dzija ako uleti dobrodošla.
    Od čistoće ,pogotovo u batudi nisu nikad odustajali.Ne toleriraju se nikakva krčanja,cjakanja i nastavljanja.To jednostavno ne prolazi.Također tić mora imati glasa,da ga se čuje nadaleko,oni koji šapuću ne cijene se.Mora i tući batude.Ne smije veršat.Jer ako verša znači nije spreman.Tu se ne ocjenjuje samo tić ,već i umješnost vlasnika da ga pripremi.Zbog toga niko i nije iznosio tića ,na brokvu,da ga se čuje dok nije sjeo na batudu.
    Znam to su teška pravila i nije ih lako dostići i zadovoljiti ,pa se mnogi obeshrabre u startu.
    Kad se tome doda još i dzija koja mora zadovoljiti zadaća postaje još i znatno teža.Ne bi se složio da se dzije dijele samo na one ispravne i neispravne.Mora postojati i nešto između.Nije valjda svaka odlična ili ne valja ništa.Da bi bila skroz ispravna nebi smjela imati manu.Morala bi imati i sva slova i kolombar i visinu i boju i dužinu.A ko će takvu dati.To je ideal teško ostvariv.Čuo sam i takvih u životu ,ali ne baš previše.I zato ako dzija ima neke od ovih elemenata koji čine onu idealnu morala bi dobiti prolaznu ocjenu.Zbog toga sam pristalica ocjene od 1 do 5 ,a ne one ispravna neispravna.Dodao bi ovome još i ono prava pravcata ,a to je ona toliko dobra da je van svih standarda.Mala dzija se nije opraštala,ako je u batudi.Bolje rečeno u batudi se nije ništa opraštalo,pogotovo ako je učestalo.Dosta rigorozno zar ne?Pa nije ni čudo što se niko ne hvali.
    Kad neko kaže da mu je tić po STP onda očekujemo nešto ovako.Inače to je po nekim drugim izmjenjenim kriterijima.Ja poštujem svačije kriterije,ali nemojte onda naglašavat da je to to,jer nije.

    Svjestan sam toga kako će vrlo vjerovatno ovo trebati mijenjati u budućnosti,ili možda već sada ali to će onda biti nešto drugo,novo.Možemo ih nazvati pravilima za 21.vijek,a pravila STP kao neki osnov od kojeg krećemo.Mislim da je onaj prijedlog ocjenske liste Ž.S. nekakvo kompromisno rješenje u tom smjeru.Mislim da bi uz još neke dorade to bilo to.A da je to STP bačen na papir nije ni u kom slučaju
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by MARIN pet 8 sij - 21:25

    Napravio sam grešku kod br.5-ne smije imati malu dziju .To važi samo za ovu drugu grupu sljedbenika stp
    avatar
    Gost
    Gost


    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by Gost pet 8 sij - 21:41

    MARIN je napisao/la:Evo bit ću pomalo i dosadan te ću još jedanput ponoviti osnove vrednovanja pjeva po STP ili DTP kako to već neko zove.Smatram to potrebnim ,jer se razne teorije i kriteriji ,novonastali,žele prikazati kao nešto što je isto ,a to nikako nije.

    Stari ,izvorni kriteriji: kriteriji nastali prije cca 50 g.kad dzija postaje važna:


    1.čistoća 1.čistoća
    2.glasovnost 2.glasovnost
    3.mora tuć batude 3.mora tuć batude
    4.dzija nije važna 4.dzija je važna,mora zadovoljavati novopostavljene
    kriterije
    5.ne smije imati malu dziju


    Striktno se pridržavati ovih pravila jako je teško,pogotovo za ovu drugu grupu tičara.Mnogi su čitav život posvetili tićima ,a da ovakvog,idealnog, nisu nikad imali.Ali nisu zato mijenjali kriterije,gojili su ih prema onom starom ,izvornom ,a dzija ako uleti dobrodošla.
    Od čistoće ,pogotovo u batudi nisu nikad odustajali.Ne toleriraju se nikakva krčanja,cjakanja i nastavljanja.To jednostavno ne prolazi.Također tić mora imati glasa,da ga se čuje nadaleko,oni koji šapuću ne cijene se.Mora i tući batude.Ne smije veršat.Jer ako verša znači nije spreman.Tu se ne ocjenjuje samo tić ,već i umješnost vlasnika da ga pripremi.Zbog toga niko i nije iznosio tića ,na brokvu,da ga se čuje dok nije sjeo na batudu.
    Znam to su teška pravila i nije ih lako dostići i zadovoljiti ,pa se mnogi obeshrabre u startu.
    Kad se tome doda još i dzija koja mora zadovoljiti zadaća postaje još i znatno teža.Ne bi se složio da se dzije dijele samo na one ispravne i neispravne.Mora postojati i nešto između.Nije valjda svaka odlična ili ne valja ništa.Da bi bila skroz ispravna nebi smjela imati manu.Morala bi imati i sva slova i kolombar i visinu i boju i dužinu.A ko će takvu dati.To je ideal teško ostvariv.Čuo sam i takvih u životu ,ali ne baš previše.I zato ako dzija ima neke od ovih elemenata koji čine onu idealnu morala bi dobiti prolaznu ocjenu.Zbog toga sam pristalica ocjene od 1 do 5 ,a ne one ispravna neispravna.Dodao bi ovome još i ono prava pravcata ,a to je ona toliko dobra da je van svih standarda.Mala dzija se nije opraštala,ako je u batudi.Bolje rečeno u batudi se nije ništa opraštalo,pogotovo ako je učestalo.Dosta rigorozno zar ne?Pa nije ni čudo što se niko ne hvali.
    Kad neko kaže da mu je tić po STP onda očekujemo nešto ovako.Inače to je po nekim drugim izmjenjenim kriterijima.Ja poštujem svačije kriterije,ali nemojte onda naglašavat da je to to,jer nije.

    Svjestan sam toga kako će vrlo vjerovatno ovo trebati mijenjati u budućnosti,ili možda već sada ali to će onda biti nešto drugo,novo.Možemo ih nazvati pravilima za 21.vijek,a pravila STP kao neki osnov od kojeg krećemo.Mislim da je onaj prijedlog ocjenske liste Ž.S. nekakvo kompromisno rješenje u tom smjeru.Mislim da bi uz još neke dorade to bilo to.A da je to STP bačen na papir nije ni u kom slučaju

    Ja bi tu još nadoda da tić mora bit "žestok",i da "voli" batudu.
    Jer šta će mi da je ne znam kakav ako ja moram molit boga da zapiva, kad ga stavin na brokvu,ili se krit iza kantuna,ili "neće na ovoj brokvi zapiva moran ga primistit"(šta san doživljava).
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    SPLITSKA TRADICIJA PJEVA - Page 13 Empty Re: SPLITSKA TRADICIJA PJEVA

    Postaj by refa95 sri 27 sij - 20:01

    evo jedan dobar pletadur