Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+42
vlado
DREZGA
Vrbanja
topaz
Border
Dule
crv
ticar
zijada
Edi
ivan ri
saky
lord189
matija
zoran ptice pjevice
Dean
turbozd
patrik
toni ilići
DjordjeVet
krnjolac
kreso
malinois
Siskin
Renato.M
MARIN
ERVINO
sgobin
sestoperac
zoranV
riberi
Branimir
PESTI
dzemal_sa
carduelismo
seadriver
danijelvr
Boban NA
krstokljun
bocka
komiza
refa95
46 posters

    evo malo i mojih ptica

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by ERVINO pon 18 tra - 21:21

    malinois je napisao/la:Ne moramo je ocjenjivati ,dovoljno je ovu pticu determinirati Very Happy .

    Uzgajao sam onixe u ahatnoj seriji i misljenja sam da je je ovo onix .Ja bih ovu pticu bez obzira na kvalitet prijavio kao onix ahat zutog .Ima sve karakteristike te mutacije kakva god da jeste .

    Pozdrav, determinirali smo mu je prije mjesec dana Very Happy ...

    Istina ova ptica pokazuje više osobina onixa nego opala kao što i Deanov primjer pokazuje više osobina topaza nego feosa. Iskreno do sada nisam vidio u živo takve ptice a kako i Dean kaže ja te ptice nebi koristio u daljnjem uzgoju jer će se preklapanje stalno pojavljivati ... Na slikama letnih pera sa doljnje strane lako se uoči jaka koncentracija melanina uz batrljicu pera što je osobina opal mutacije ...Ahat onix je za determinaciju dosta "teška" ptica jer se zbog redukcije Eu-melanina i odsutnosti feo-melanina onix efekt zadimljenosti manifestira kao crno sa prelazom na tamno sivo neznatno rasvjetljeno u odnosu na kl. ahata ...
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 pon 18 tra - 21:23

    Ervino oces da ti posaljem ovog muzijaka sa slika ili ces drugu pticu.Jer bi volio da ih posaljem negdje ko ce znati raditi sa njima...i da me obavjestava sta je dobio od tih ptica itd itd
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by sgobin uto 19 tra - 14:30

    Pozdrav,
    vezano za ovu temu nema boljeg sugovornika od nama svima poznatog Trave koji je imao iskustva s tim pticama u vlastitom uzgoju.Naime u svoje matično jato bakrenih tica od kojih su neki bili nosioci onixa a za neke je pretpostavljao da nose i onixa i opala daljnim radom s potomcima je dobio i onixopale što je značilo da je več u svom jatu među nosiocima onixa bilo tica koje su vukle i opala ,što mu je potvrdilo pretpostavku, a također je i preko druge linije od nosioca onixa (barem je on tako mislio da nose samo onixa) dobijao čiste opale .Daljnim sparivanjima dobijao je onixopale...zašto onixopali a ne opal onixi?Upravo iz razloga jer više iskazuje karakteristike onixa u odnosu prema opalu koji se može ustvrditi zbog rasvijetljenih letnih pera.To je sažetak našeg zajedničkog komentara i Travinog bogatog iskustva.
    Intersantna stvar je u tome da nikad od tih nosioca onixa i opala nije dobio čistog onixa več onixopale ili opale.
    Još toga se valja u njegovom bogatom iskustvu ali ostavljamo za drugi dan.
    Pozzz...

    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by sgobin uto 19 tra - 16:01

    malinois je napisao/la:bravo Refa .Super su ti sve ptice .

    Volio bih da mi netko od strucnjaka za boju pojasni zasto je ova ptica (muzjak ) nije onix nego opal onix ???

    Ajde Aco ipak si ti imao iskustva s ovim i to šampionskog koliko se sićam pa daj malo.... king
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 uto 19 tra - 16:34

    sgobin je napisao/la:Pozdrav,
    vezano za ovu temu nema boljeg sugovornika od nama svima poznatog Trave koji je imao iskustva s tim pticama u vlastitom uzgoju.Naime u svoje matično jato bakrenih tica od kojih su neki bili nosioci onixa a za neke je pretpostavljao da nose i onixa i opala daljnim radom s potomcima je dobio i onixopale što je značilo da je več u svom jatu među nosiocima onixa bilo tica koje su vukle i opala ,što mu je potvrdilo pretpostavku, a također je i preko druge linije od nosioca onixa (barem je on tako mislio da nose samo onixa) dobijao čiste opale .Daljnim sparivanjima dobijao je onixopale...zašto onixopali a ne opal onixi?Upravo iz razloga jer više iskazuje karakteristike onixa u odnosu prema opalu koji se može ustvrditi zbog rasvijetljenih letnih pera.To je sažetak našeg zajedničkog komentara i Travinog bogatog iskustva.
    Intersantna stvar je u tome da nikad od tih nosioca onixa i opala nije dobio čistog onixa več onixopale ili opale.
    Još toga se valja u njegovom bogatom iskustvu ali ostavljamo za drugi dan.
    Pozzz...


    Sgobin dobio sam 3 ovakve ptice,2 izgledaju kao opali sa malo jacim crtezom,a samo je jedan taj muzijacic kao onix
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by crv uto 19 tra - 22:30

    sgobin je napisao/la:Pozdrav,
    vezano za ovu temu nema boljeg sugovornika od nama svima poznatog Trave koji je imao iskustva s tim pticama u vlastitom uzgoju.Naime u svoje matično jato bakrenih tica od kojih su neki bili nosioci onixa a za neke je pretpostavljao da nose i onixa i opala daljnim radom s potomcima je dobio i onixopale što je značilo da je več u svom jatu među nosiocima onixa bilo tica koje su vukle i opala ,što mu je potvrdilo pretpostavku, a također je i preko druge linije od nosioca onixa (barem je on tako mislio da nose samo onixa) dobijao čiste opale .Daljnim sparivanjima dobijao je onixopale...zašto onixopali a ne opal onixi?Upravo iz razloga jer više iskazuje karakteristike onixa u odnosu prema opalu koji se može ustvrditi zbog rasvijetljenih letnih pera.To je sažetak našeg zajedničkog komentara i Travinog bogatog iskustva.
    Intersantna stvar je u tome da nikad od tih nosioca onixa i opala nije dobio čistog onixa več onixopale ili opale.
    Još toga se valja u njegovom bogatom iskustvu ali ostavljamo za drugi dan.
    Pozzz...


    A Trave , tipa Exclamation Question
    Danas smo skoro sat vremena razgovarali telefonski , a ptice nije ni spomenuo king Kamoli iskustva sa onixima i opalima
    Suspect
    Da sam bar prije pročitao Šimin post...
    Nas dvojica o palmama , papirusu , bambusu i ,,Koi'' ribicama clown
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by Border sri 20 tra - 0:39

    Refa CARE,
    sa toliko godina starosti uneseš toliku pometnju kod iskusnih da to nije normalno
    možeš li malo i u STASU unijeti pometnju da mi ne bude dosadno
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by malinois sri 20 tra - 1:35

    Border je napisao/la:Refa CARE,
    sa toliko godina starosti uneseš toliku pometnju kod iskusnih da to nije normalno
    možeš li malo i u STASU unijeti pometnju da mi ne bude dosadno

    Very Happy POZDRAV

    Nije to nikakva pometnja .Ovo su jako korisne diskusije .O ovim pticama smo vec diskutirali i kad se sagleda od cega su dobijene zakljucujemo dupla mutacija .
    Kako nisam strucnjak za kanarince boje interesiralo me po cemu je ptica onixopal a ne onix .Fenotipski gledano po meni kao laiku ova Refina ptica je ONIX .Pokaziva sve odlike onixa a ne vidim ni jednu odliku opala atipicnu za onix mutaciju .Crtez na glavi i obrazima je gušći .Efekat "čađi" je prisutan .Sivilo na letnim perima prisutno .itd itd

    Evo par slika za usporedbu

    Refina ptica

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Refah

    Onix ahat zuti sa neta

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Agataonix

    Slozio bih sa da ova Refina ptica nije neki reprezentativan primjerak ali me interesiralo koja je odlika opalne mutacije na ptici a da tu osobinu nema onix .

    Odgovor jos nisam dobio ili mozda jesam al nisam shvatio Very Happy

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 sri 20 tra - 7:14

    Border je napisao/la:Refa CARE,
    sa toliko godina starosti uneseš toliku pometnju kod iskusnih da to nije normalno
    možeš li malo i u STASU unijeti pometnju da mi ne bude dosadno

    nepratim stas koliko boju.....tako da i nemogu mnogo pometnji unjet
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by sgobin sri 20 tra - 7:35

    Mislim da je Ervino dosta precizno razlučio karakteristike jednog i drugog a ja bi se onako jednostavnim rječnikom izrazio da opalni faktor ide u - s crnim eumelaninima koji dobijaju plavkastosivu boju dok onixni ide u + zahvaljujući utjecaju te mutacije na boju feomelanina koja je gotovo ista boji eumelanina.

    Very Happy Sjetio sam se pitanja s ispita i opisa opalnog kanarinca koji i tu ima zajedničku poveznicu s onixima .....opal izgleda kao da je provučen kroz dimnjak dok je kod onixa prisutna čađavost ....imaju vatre i jedan i drugi u sebi Laughing cheers
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by ERVINO sri 20 tra - 16:40

    malinois je napisao/la:

    Very Happy POZDRAV

    Nije to nikakva pometnja .Ovo su jako korisne diskusije .O ovim pticama smo vec diskutirali i kad se sagleda od cega su dobijene zakljucujemo dupla mutacija .
    Kako nisam strucnjak za kanarince boje interesiralo me po cemu je ptica onixopal a ne onix .Fenotipski gledano po meni kao laiku ova Refina ptica je ONIX .Pokaziva sve odlike onixa a ne vidim ni jednu odliku opala atipicnu za onix mutaciju .Crtez na glavi i obrazima je gušći .Efekat "čađi" je prisutan .Sivilo na letnim perima prisutno .itd itd

    Evo par slika za usporedbu

    Refina ptica

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Refah

    Onix ahat zuti sa neta

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Agataonix

    Slozio bih sa da ova Refina ptica nije neki reprezentativan primjerak ali me interesiralo koja je odlika opalne mutacije na ptici a da tu osobinu nema onix .

    Odgovor jos nisam dobio ili mozda jesam al nisam shvatio Very Happy


    Pozdrav,jedino "počno" u ovom slučaju je činjenica da osim što su alelični opal i onix nemaju nikakvih dodirnih točaka i da smetaju jedan drugom (opal razrijeđuje boju onixa a onix potamljuje boju opala) te da ta sparivanja treba izbjegavati...na slikama je evidentna razlika u boji melanina tako da Refina ptica ima osobine onixa (čađavost obraza ,glave.vrata..) ali boja melanina je nezadovoljavajuća !!! previše svjetlo siva sa plavom nijansom što je ipak osobina opal mutacije....
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by malinois sri 20 tra - 17:38

    Hvala ERVINO king

    To sam razumio i jasno mi je .

    Ubi me dosada a tema mi je zanimljiva Very Happy .

    Boja melaniskog crteza je razlicita i to je evidentno ali Very Happy :podljeze li diskvalifikaciji ?Ako neznamo porijeklo ptice a na ocjenjivanju je logicno da nebismo trebali znati zasto bismo onda tu klasu diskvalificirali tj konstatirali duplu mutaciju a ne odstupanje u boji melanina ?

    Kod drugih klasa sam vidio ogromnu razliku u boji melaninskog crteza unutar iste al nisam bas primjetio da je neka ptica diskvalificirana .Primjer ocit su smede ptice ,tu je najveca razlika u boji melaninskog crteza .Jednom dosta davno je Cubelic diskvalificirao smede ptice iz tog razloga i ja se ne sjecam za drugi primjer a obidem skoro sve izlozbe.

    Pogledajmo satinete i razliku u boji crteza .........itd . ima toga puno.

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by ERVINO sri 20 tra - 23:34

    Boja melanina to je preopširna tema i zahtjeva temeljitiju analizu ...slično kao i kod lipokromske boje gdje je granica žute i crvene a kod melanina gdje je granica između crnog i smeđeg... Shocked ... kod svih mutacija doista je "tolerantan" raspon boje melanina ... Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by crv čet 21 tra - 0:28

    malinois je napisao/la:Hvala ERVINO king

    To sam razumio i jasno mi je .

    Ubi me dosada a tema mi je zanimljiva Very Happy .

    Boja melaniskog crteza je razlicita i to je evidentno ali Very Happy :podljeze li diskvalifikaciji ?Ako neznamo porijeklo ptice a na ocjenjivanju je logicno da nebismo trebali znati zasto bismo onda tu klasu diskvalificirali tj konstatirali duplu mutaciju a ne odstupanje u boji melanina ?

    Kod drugih klasa sam vidio ogromnu razliku u boji melaninskog crteza unutar iste al nisam bas primjetio da je neka ptica diskvalificirana .Primjer ocit su smede ptice ,tu je najveca razlika u boji melaninskog crteza .Jednom dosta davno je Cubelic diskvalificirao smede ptice iz tog razloga i ja se ne sjecam za drugi primjer a obidem skoro sve izlozbe.

    Pogledajmo satinete i razliku u boji crteza .........itd . ima toga puno.



    Aco , kako mi je supruga Australka , imam u kući komad opala kao suvenir.Kada ga vidiš - sve ti je jasnije.
    Nego , kako stvari stoje , trebali smo poć u Split na sajam dragog i poludragog kamenja - na edukaciju.
    Enciklopediju minerala sam poklonio nećakinji a nisam zapamtio kako izgleda AMETIST affraid
    avatar
    Gost
    Gost


    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by Gost čet 21 tra - 20:15

    Napred Refa,samo stancaj ... prvak si BH juniora ! Cool

    ps. izasla nova mutacija kanarinca , smaragd nosioc akvamarina uparen sa diamantom nosiocem safira Wink
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 ned 24 tra - 19:44

    Evo jos koja slicica mojih mladih,i prvi put stavljam svog po mom misljenju najboljeg mladog opala u jatu:

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02925p




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02925p




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02937b




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02940y




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02949w




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02951k




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02952xc




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02964l




    evo malo i mojih ptica - Page 13 Dsc02969b

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 čet 5 svi - 21:42

    ove godine sam odluci da pocnem da staziram za sudiju kanarinaca boje,predamnom je citavo ljeto ucenja i pripremanja za ispite....jedva cekam
    topaz
    topaz


    Broj postova : 504
    Age : 50
    Location : Zenica BiH
    Registration date : 09.06.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by topaz čet 5 svi - 22:04

    sretno refa sa staziranjem cheers cheers
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by Vrbanja čet 5 svi - 22:38

    refa95 je napisao/la:ove godine sam odluci da pocnem da staziram za sudiju kanarinaca boje,predamnom je citavo ljeto ucenja i pripremanja za ispite....jedva cekam


    Bravo Refa samo naprijed znanja nikad dosta

    Sretno cheers
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 pet 6 svi - 9:25

    gloster je napisao/la:sretno refa sa staziranjem cheers cheers

    drug hvala ti puno......sretno i tebi
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by Siskin sub 7 svi - 20:48

    Refa sretno, svaka čast
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 pon 9 svi - 18:32

    Evo koja slika od danas,ubbrzo ce i jedan video klip:









































    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 pon 9 svi - 18:32

    Obratite paznju na bijelog opala
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    evo malo i mojih ptica - Page 13 Empty Re: evo malo i mojih ptica

    Postaj by refa95 pon 9 svi - 19:02

    evo jos jedan v ideo clip: