Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+15
Miljenko
Renato.M
ERVINO
krstokljun
crv
many
pavao
DjordjeVet
ikayke
Zvrcko
ticar
steva318
žalacST
Fago
xyz
19 posters

    Karotiniranje faganela

    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz pon 19 sij - 9:47

    Drago mi je da prepoznate dobre teme za studiranje!

    Šta više budemo znali, ljepše će nam ptice boje biti.

    Evo na istom našem forumu, na ovoj stranici sam imao monolog o ovoj istoj temi, pa sam to malo "razradio":

    https://ptice-birds.forumhr.com/kanarinci-f4/prehrana-lipokrom-crvenih-t197-30.htm?sid=9f61a2f1862574bf40abfb1c4b51c42f

    Konkretno za faganela kažu:

    - u vrijeme mitarenja skuplja karotene iz hrane
    - pohranjuju ih u korjen pera, i tu "čekaju"
    - kad se usred zime dan počne produžavati, to je "okidač" koji karotene izbaciju na
    površinu prsnog perja i vrha glave
    - karoten β-cryptoxanthin je zakon šta se tiče boje faganela, a i drugih ovih zeba pjevica
    - još mu je naziv Xanthophyll, ili kanarinski karoten

    Našao sam još jednu dobru stranicu o crvenoj boji kućne zebe (neka ptica na području amerike, mislim):

    http://books.google.hr/books?id=OhNbOta9GsMC&pg=PA70&lpg=PA70&dq=carotenoids+european+goldfinch&source=bl&ots=yUYIGpCFE5&sig=xBBuv4CatFMhxOldRkmtoGoOJGg&hl=hr&sa=X&oi=book_result&resnum=3&ct=result#PPR14,M1

    u kojoj se spominje i naš češljugar, a i svi karoteni za ove naše ptice.

    Mislim da su napisali da je bitan još i lutein (iako je za žutu boju, crvene ptice ga tjelesnim procesima pretvaraju u neke oblike koji sudjeluju u izgradnji crvene boje), i pogotovo bitan poslije β-cryptoxanthin-a je Zeaxanthin:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Zeaxanthin

    ali to sve nisam stigao dobro provjeriti, jer lisci daju da čitaš cjelu on-line skeniranu knjigu samo jednom.

    Poslije kad je drugi put otvoriš, ukinu sve važne djelove, a dozvole čitanje nebitnih stvari,
    tako prisiljavaju na kupnju knjige.

    Zanimljivo je to, kako su kroz evoluciju ženke birale šarenije mužjake, pogotovo što crvenije, a oni su se "naučili" bojati u crveno ruho kroz hranu..
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by ticar pon 19 sij - 14:00

    ova ptica o kojoj je link je meksička zimovka.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz uto 20 sij - 11:30

    Da, evo još jedna zanimljiva on-line knjiga o Meksičkoj zimovki (rujnici):

    http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3793/is_200110/ai_n8971206

    Također opisuju karotene u perju Cool
    pavao
    pavao


    Broj postova : 100
    Age : 43
    Location : makarska
    Registration date : 25.04.2010

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by pavao uto 11 svi - 23:38

    drazenxp je napisao/la:Da, evo još jedna zanimljiva on-line knjiga o Meksičkoj zimovki (rujnici):

    http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3793/is_200110/ai_n8971206

    Također opisuju karotene u perju Cool
    sta mislite ako se karoten dava kanarinki koja hrani bastarde od faganela ili po trgovinama ona crvena jajcana smjesa,dali ce se na toj bastardi odmah pogazat crvenilo i ostat na njoj,a kanarinka je bakrena,npr,dali se to moze upotrijebit i kod faganela da se neceka mitarenje
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by many pet 14 svi - 13:12

    priroda je najbolji labos samo valja uočavati bitno,sve ima samo treba sakupiti prave stvari meni konopljari nisu blijedili!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz pet 14 svi - 14:25

    U tebe su oni obavili mitarenje, u jesen 2009., i sad su crveni, da li to želiš reći? Bez umjetnog karotiniranja? Ili su nabavljeni iza 10. mjeseca? Ako su nabavljeni iza 10. mjeseca, onda su to prirodno dobili boju, bez utjecaja tebe.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by many sub 15 svi - 19:55

    prošli su mitarenje kod mene dapaće još sam to sa sedamnaest godina radio i bili su jednaki možda je bila malo tamnija boja ispočetka,prirodna baza!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz ned 16 svi - 1:13

    Onda ti svaka čast, otkrio si način "bojanja" faganela bez umjetne kemije. cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by crv ned 16 svi - 2:15

    drazenxp je napisao/la:Onda ti svaka čast, otkrio si način "bojanja" faganela bez umjetne kemije. cheers

    Ma indijansko ime mu je ,,Onaj koji hoda šumom'' .Jesi gleda film ,,Ples sa faganelom''? TATANKA? FAGANKA? Woah!
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by krstokljun ned 16 svi - 10:25

    Nije Many izmislio toplu vodu.
    Njegova ljubav prema pticama (uvjerio nas je sve u to), pazljivo posmatranje i razmisljanje o tome cime se u koje doba hrani u prirodi, doprinijeli su da pronadje dobitnu kombinaciju i zadrzi boju konopljaru.
    Bravo Many.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Fago ned 16 svi - 12:57

    Many svaka čast!
    Molio bih te lijepo da nam otkriješ tajnu koju već godinama skrivaš.
    Što bereš iz prirode, kada i gdje da imaš ovako krasno obojane juričice?
    Pozdrav, i unaprijed fala,
    Fago
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by many ned 16 svi - 18:42

    ma dečki rado ću podjeliti tajnu ali ako se ne ljutite još imam završni experiment da utvrdim gradivo za mali mig otkriti ću vam nešto toliko očito da boli,pogledajte gdje obitavaju i gdje se zadržavaju tj gdje vole imati gnijezdo ,gdje piju što je užasno bitno čak najbitnije!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz ned 16 svi - 21:09

    Ajde Many, spasit ćeš tolike jetre faganelima koje se prže umjetnim karotenima.. hm, gdje obitavaju, uz tlo, uz zemlju..
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Fago ned 16 svi - 21:18

    many je napisao/la:ma dečki rado ću podjeliti tajnu ali ako se ne ljutite još imam završni experiment da utvrdim gradivo za mali mig otkriti ću vam nešto toliko očito da boli,pogledajte gdje obitavaju i gdje se zadržavaju tj gdje vole imati gnijezdo ,gdje piju što je užasno bitno čak najbitnije!

    Znači tajna, ostaje tajna... zato se valjda i zove tajna Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by ERVINO ned 16 svi - 21:47

    "Tajna" je tajna..... ali uostalom kako možeš nekome dokazati koji si način karotiniranja ili prehrane koristio ???? i zašto bi netko to povjerovao ???? pozdrav
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Renato.M ned 16 svi - 23:08

    Mislim da nas Many malo zeza!!!
    Do prije dvadesetak godina sam se i ja upuštao u krivolov naših ptičica pa sam i nešto naučio o faganelu.
    Skoro svaki ulovljeni faganel imao je blatan kljun, znači jede zemlju??
    Gnijezdi se u smrikvi, nisam siguran kako je točan naziv za smrikvu mislim crvena kleka ili nešto tako slično,to je ono stabaljce slično boriču sa oštrim bodljikavim injama plod bude prvu godinu zelen a drugu godinu sazrije i pocrni ili posmedi ovisno o podvrsti. Faganel jede te plodove kad sazriju. Puno puta sam imao priliku vidijeti cijelo jato faganela kako se spuštaju pored mora i piju morsku vodu.
    Dragi Many davao sam faganelima i zemlju i plodove smrikve ,nisam im davao piti slanu vodu ali u zamijenu za sol sam im davao malo kruha kojeg su faganeli rado kljucali.
    Neznam šta još nisam bio probao da im dajem ali ono njihovo jarko lijetno crvenilo mogao sam samo sanjati ili uloviti pticu po lijeti,naravno u to se nismo upuštali nismo bili baš toliki krivolovci!!!!
    Ajde kad si naćeo tu tvoju tajnu baš me zanima..............Pozdrav.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by many pon 17 svi - 12:47

    hm vidim da se ovo pretvara u nevjericu zato ću samo reći da je bitno da se povede raćuna ne o zemlji kako si rekao nego o utjecaju tj raspadanju tvari u vodi gdje se uzimna zemlja,druga stvar sad tek kužim zapravo ne kužim zašto tolika fama o boji ja ni nisam mislio nikada da je boja kod konopljara nešto što se može promjeniti mitarenjem ali eto izgleda da jest,za tebe fago poruka ne brini imati češ recept kao i svi koji vele boja se ne vraća,još neču napisati recepturu jer moram vidjeti u mitarenju još faktor koji me interesira,nije stvar samo u hrani to zapamtite,sječate se sunce koje boji perje to je katalizator do boje a ne kemija!

    konopljarka je posebna ptičica i njen način života je misterija,ali evo vam jedan element koji je u mojoj recepturi sjeme kupine koje se i samelje na grubo ali i osuši!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz pon 17 svi - 14:02

    Da, sunce, tj. vitamin D je katalizator + uljana hrana. Ima tu više faktora koji se trebaju poklopiti. Zanimljiva rasprava.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Fago pon 17 svi - 15:05

    many je napisao/la:hm vidim da se ovo pretvara u nevjericu zato ću samo reći da je bitno da se povede raćuna ne o zemlji kako si rekao nego o utjecaju tj raspadanju tvari u vodi gdje se uzimna zemlja,druga stvar sad tek kužim zapravo ne kužim zašto tolika fama o boji ja ni nisam mislio nikada da je boja kod konopljara nešto što se može promjeniti mitarenjem ali eto izgleda da jest,za tebe fago poruka ne brini imati češ recept kao i svi koji vele boja se ne vraća,još neču napisati recepturu jer moram vidjeti u mitarenju još faktor koji me interesira,nije stvar samo u hrani to zapamtite,sječate se sunce koje boji perje to je katalizator do boje a ne kemija!

    konopljarka je posebna ptičica i njen način života je misterija,ali evo vam jedan element koji je u mojoj recepturi sjeme kupine koje se i samelje na grubo ali i osuši!

    Ma sad vidim Many da ili nemaš tajnu ili je ne želiš otkriti...
    Nije ni važno, jer su znanstvenici dokazali, a Dražen, već ima barem godinu dana, učinio dostupnim linkom na znanstvene članke.

    Nikad nisam tvrdio da se crvenilo ne vraća, pitanje je samo u kojem intenzitetu i obimu. Moje uzgojene juričice imaju sigurno puno veće i intenzivnije crvenilo u proljeće nego iza mitarenja, a uredno im dajem karoten (tvornički) i imaju sunčevo svijetlo (umjetno) kad dolaze u formu.

    Ako juričicu ne karotiniraš u mitarenju (prirodno ili umjetno), nikad nećeš imat crvenu juričicu u proljeće.

    Pozdrav,
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Miljenko pon 17 svi - 22:39

    many je napisao/la:hm vidim da se ovo pretvara u nevjericu zato ću samo reći da je bitno da se povede raćuna ne o zemlji kako si rekao nego o utjecaju tj raspadanju tvari u vodi gdje se uzimna zemlja,druga stvar sad tek kužim zapravo ne kužim zašto tolika fama o boji ja ni nisam mislio nikada da je boja kod konopljara nešto što se može promjeniti mitarenjem ali eto izgleda da jest,za tebe fago poruka ne brini imati češ recept kao i svi koji vele boja se ne vraća,još neču napisati recepturu jer moram vidjeti u mitarenju još faktor koji me interesira,nije stvar samo u hrani to zapamtite,sječate se sunce koje boji perje to je katalizator do boje a ne kemija!

    konopljarka je posebna ptičica i njen način života je misterija,ali evo vam jedan element koji je u mojoj recepturi sjeme kupine koje se i samelje na grubo ali i osuši!

    <>

    To Many...sto ce ti dobra spiza bez zdrave kapljice...da se to lipo 'skuha" u zelucu.

    Probao sam ja davati suhe (polu-suhe) kupine svojem paru Mex. faganela...ma muski je ostao bez crvenila...da ni ono skripa kad bi otvorio kljun..reka bi da je zensko...ali bogami, ovi vani u prirodi, se crvene ko da su ih Vampiri krvlju pospricali.

    Hocu reci...crvenilo kod ovih prica je zaista nesto specificno...Nije genetika (dva razlicita kontinenta, dvije razlicite vrste,...) a ista pjesma kad ih se drzi u zatocenistvu (moje su ptice na otvoreno...sunca i kise koliko hoces).

    Bas me zanima, ako ova moja dva mlada bastarda izmedju grdelna i M. faganela prezive, kakve ce im biti krune...jer ja ptice ne tretiram nikakvim umjetnim dodacima...samo ono sto uberem ili nadjem na zemlji.

    PS: Pitat cu Tonija jel mazda on proucavao ovaj slucaj s M. faganelom. Znam da je vidio "bjeloga" (muski) bez imalo crvenila po sebi.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by xyz uto 18 svi - 1:50

    Nakon ajmo reć i koje godine proučavanja faganelove boje, kemijskih sastava svih mogućih karotena, sposobnosti ptice da biološkim procesima pretvori ulaznu komponentu u boju, nakon saznanja da faganel umjesto crvenoga može povući i žuti pigment, nakon toliko toga pročitanog, promišljenog, došao sam na jedini mogući način da to ide u zarobljeništvu (osim trčkaranja po livadama i skupljanja zrnce po zrnce kojekakvih rekla-kazala sumljivih sjemena).

    1. UVJET. Faganel mora biti vani, na vanjskoj temperaturi. Od 8. mjeseca pa nadalje, da vani obavlja mitarenje. Mora "osjetiti" sunce ili u ranu zoru ili uvečer, da primi vitamin D. Od sjemena konoplja sadrži vitamin D u velikoj količini, a i masti potrebne za apsorpciju karotena u želudcu. Određeni postotak konoplje koristi. Između 12 i 20%, ne više.

    2. BOJE. To su boje koje faganel ne uzima u prirodi, ali su neškodljive i potpuno prirodne. Kemijskim sastavom većina njih čini doista faganelovo crvenilo.

    SOK OD CIKLE - jedini od ovih ne čini kemijskim sastavom faganelovo crvenilo, ali njime "bojaju" crvene flamingo ptice, koje bi inače u zatočeništvu bile bijele. S obzirom na "gustoću" i prodornost boje cikle, zdravih sastojaka i bezopasne konzumacije, vrijedan je sastojak.

    SOK OD MRKVE - beta karoten, direktan čimbenik faganelovog crvenila. Bezopasan u bilo kojoj količini.

    SOK OD NARANČE - beta kriptoksantin, narančasti karoten koji štiti od raka pluća, u ovom slučaju određenom sintezom u faganelovom metabolizmu pretvara se u crveni karoten i ide u boju perja

    SOK OD ŠIPKA (ILI ŠIPKOV ČAJ) - sadrži rubixantin, karoten koji daje boju rubina. Sadrže ga biljke koje su i šipkovi srodnici u svojim sjemenkama, npr. sjemenke ruže. On "boja" one malo tamnije faganele. Također je pronađen u uzorku pera s prsa faganela.

    Idealno bi bilo odvojiti kojeg faganela, pa ga tretirati mixom od svih ovih sokova za vrijeme mitarenja, umjesto vode.

    Svi su zdravi za organizam, jedino je naranča kiselkasta.

    Malo manje soka od naranče i to je to. Ako uspije, zbogom skupim karotenima. Vjerujem da bi ovo bojalo i kanarinca.

    To je moja teorija, a bilo bi lijepo da netko pokuša u praksi..

    study
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by trava uto 18 svi - 2:35

    U prirodi faganel sve potrebne karotene dobija iz zrnja kojim se hrani,koje je u večini slučajeva zrnje u fazi mliječne zriobe,odnosno nedozrelo i kao takvo sadrži aktivne provitamine.Ukoliko smo u mogučnosti hraniti ptice nedozrelim sjemenjem mogli bismo lako riješiti problem bojanja faganela,dobra zamjena za nedozrelo sjemenje je naklijalo sjemenje kojemu se može dodati i zelenje poput radića,raznih kupusnjača,voća itd.Za zimovke dobro sredstvo za bojanje su bobice bazge(zove)pa bi se moglo probati i sa njima.Slažem se da je sunčevo svjetlo također potrebno,mada osobno smatram da do proljetne promjene boje dolazi uglavnom uslijed utjecaja hormona ili nekih enzima koji su pohranjeni u perju.Faganeli nisu jedine ptice na kjima se očituju takve proljetne promjene,više ili manje vidljive su na večini divljih ptica,kod nekih uopće nije takva promjena vezana uz karotin ,tako da smatram da uzroke treba tražiti u hormonalnim proljetnim promjenama .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by crv uto 18 svi - 2:53

    Trava , da je probat sa dropom od Dingača ili Blatine? drunken Tanin. Ajde dobro ode jetrica na Venecijano ali ako može pocrvenit čovik di neće tić!? confused
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by trava uto 18 svi - 2:59

    A da in ne bi samo pomodria kljun?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by crv uto 18 svi - 3:05

    A čime su se prije tangale mriže? scratch

    Sponsored content


    Karotiniranje faganela - Page 2 Empty Re: Karotiniranje faganela

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 9:35.