Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+9
krnjolac
malinois
MARIN
brabus
many
carduelismo
crv
sale1977v
Santa
13 posters

    Novi stanar :)

    avatar
    Gost
    Gost


    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by Gost čet 4 oľu - 19:56

    [img]Novi stanar :) - Page 2 Emberiza20melanocephala[/img] i slika vinara ilitiga emberiza melanocephala
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by MARIN čet 4 oľu - 20:30

    brabus je napisao/la:
    malinois je napisao/la:Mislim da je ovo kalandur ali.....nisam siguran Sad

    Novi stanar :) - Page 2 Kalandur

    evo potražit cu po slici,dali je to ta ptica
    pitat cu ove sta su je imali...

    Nažalost ne mogu potvrditi da li je ptica na slici kalandrun.Naime zadnji put sam je vidio pred više od 30 godina.Ako nije onda je vrlo slična.Konzultirao sam se sa svojim prijateljem ,koji je itekako dobar poznavaoc ptičjeg svijeta na području Dalmacije.Naime on je dugogodišnji prstenovač hrvatskog ornitiloškog zavoda.Kalandruna nije nikad ulovio ,ali ga se sjeća također iz čibe kod nekog znanca.Međutim i to je bilo pred više od 30 godina.On ga međutim bolje pamti i kaže kako ga nije pronašao u nikakvoj literaturi.Njegovo je mišljenje da se radi o nekoj podvrsti velike ševe.Nabrojio mi je neke podvrste:Calandra calandra ,psammochroa,hebraica.Međutim ne radi se ni o jednoj od ovih.Njegovo je mišljenje kako je vrlo moguće kako se radi o nekoj endemskoj vrsti karakterističnoj samo za to usko područje.Namjera mu je ovog proljeća otići i probati uloviti koju i na taj način razriješiti sve dileme.Bio bi otišo već odavno ,ali je područje gdje se gnjezde usred još uvijek neočišćenih minskih polja preostalih od ovoga rata.Nije baš zdravo tuda šetati. bom bom bom
    Santa
    Santa


    Broj postova : 63
    Age : 43
    Location : Beograd
    Registration date : 05.11.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by Santa čet 4 oľu - 22:47

    Endemskih ptica na podrucju Balkana nema, tako da cisto sumljam da bi ista nasao. Verovatno je to neka redja ptica ali ne i nepoznata. Bilo lepo onda da cujem bar snimak od tog kalandruna ako se moze iskopati
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by PESTI čet 4 oľu - 23:35

    Velika ševa je ono na slici , ima malo veču crnu ogrlicu nego inače ali sa velikom sigurnošču mogu reči da je ona.
    Latinski naziv je Melanocorypha calandra.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by crv pet 5 oľu - 1:48

    PESTI je napisao/la:Velika ševa je ono na slici , ima malo veču crnu ogrlicu nego inače ali sa velikom sigurnošču mogu reči da je ona.
    Latinski naziv je Melanocorypha calandra.
    Veličina ogrlice varira zavisno od područja s kojeg potiče.Stanarica je i gnijezdi se na tlu polja i kamenitih visoravni Dalmatinske zagore. Nije endemska vrsta i prema istoku je češća. Nažalost zbog načina gniježđenja česta je meta lovaca-turista , znamo već kojih. Za njih nije ništa dovoljno malo da ne potroše patronu. Ono šta je naveo Marin o načinu držanja , jačini glasa i oponašanju drugih ptica je točno. Iznad njega se držala končana mreža a stajao je na malom , ravnom panju zbog specifične građe prstiju.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by bocka pet 5 oľu - 11:10

    Poštovani ptičari,
    Evo vam citat od odgovora na moje pitanje o kojoj je ptici reč, odgovor sam dobio od mog prijatelja iz Dalmacije za koga sam u prethodnim postovima pisao da nevoli se eksponirati na forumu.

    ej zdravko, je ono je tzv velika ševa ili kalandrun(Melanocorypha calandra) prava je stanarica i dosta se drži svog područje te ne skita puno, veće brojnosti u nas je na poljima kod Drniša i Pakova sela ali lovio sam je i kod Zadra i u lici, to ti je jedna velika oponašalica tako oponaša sve od pjesama grdelina, vrduna, grmuša... ima nešto svoje pjesme i sve ostale zvukove poput zvonjave mobitela i telefona i slično, rade to i ostale ševe ali kalandrun je specifičan šta to radi jako jako glasno tako da ti je jedan sasvim dovoljan za cijeli kvart Smile, kako je iz porodice ševa je tako da obično pjeva u zraku i odlično oponaša tako da često čuješ kako grdelin pjeva visoko u zraku pa ti ništa nije jasno dok ne vidiš nju, gnijezdi već početkom aprila i ima 2-3 legla godišnje,gnijezdo obično bude ispod smilja ili grma trave obično sa sjeverne strane, lako se privikne na običnu zrnatu hranu...ove godine baš imam namjeru othranit mlade, prije sam je drža ali samo odrasle uhvaćene pa su divlje uvik
    ono drugo je crnoglava strnadica(emberiza melanocephala) ima onako jednu simpatičnu pjesmu(trenutno imam dva mužjaka) ima je dosta ode u dalmaciji, ima jedan problem sa njom nešto u prirodi uzima šta joj drži perje kako triba ako to ne uzima za godinu dvije se ofuca i izgleda užaš, inače jako lijepa ptica zanimljivog pjeva.....


    Dalmatinci ponosite se sa ovakvim ptičarima koji naučno rade sa pticama.
    Pozdrav Bocka
    brabus
    brabus


    Broj postova : 327
    Age : 47
    Location : Split-Livno
    Registration date : 26.09.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by brabus pet 5 oľu - 12:07

    malinois je napisao/la:Mislim da je ovo kalandur ali.....nisam siguran Sad

    Novi stanar :) - Page 2 Kalandur

    evo da se zahvalim svima koji su se potrudili da otkrijemo o kojoj je ptici riječ...
    malinios je prvi naslutio o kojoj se ptici radi, pa Marin, Pesti, Santa, Crv...pa do Bocke, izgleda da nema toga sta se nemoze uz ovakve vrsne znalce...svaka čast ekipa... cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by crv sub 6 oľu - 2:05

    brabus je napisao/la:
    malinois je napisao/la:Mislim da je ovo kalandur ali.....nisam siguran Sad

    Novi stanar :) - Page 2 Kalandur

    evo da se zahvalim svima koji su se potrudili da otkrijemo o kojoj je ptici riječ...
    malinios je prvi naslutio o kojoj se ptici radi, pa Marin, Pesti, Santa, Crv...pa do Bocke, izgleda da nema toga sta se nemoze uz ovakve vrsne znalce...svaka čast ekipa... cheers
    Ma Lola je zakon ,kod njega san ga vidio i odsluša kratko predavanje prije desetak godina.
    avatar
    zlatna vuga


    Broj postova : 19
    Age : 48
    Registration date : 27.04.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by zlatna vuga sub 6 oľu - 19:48

    nadodao bi samo za vinara(e. melanocephala) da odlično podnosi zimu iako je selica


    Zadnja promjena: zlatna vuga; sub 6 oľu - 21:08; ukupno mijenjano 1 put.
    Santa
    Santa


    Broj postova : 63
    Age : 43
    Location : Beograd
    Registration date : 05.11.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by Santa sub 6 oľu - 20:22

    Super tice!
    Meni bi trebao koji brgljez
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by ticar sub 6 oľu - 20:28

    a di si zlatna vugo nema te nigdi.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by many uto 9 oľu - 2:19

    Po mome vinar je crnoglava strnadica(emberiza melanocephala)
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by bocka uto 9 oľu - 13:10

    Šta je many, nestao si odjedanput ? , nemate dugo vremena.
    Pozdrav Bocka
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by many uto 9 oľu - 15:45

    Evo me malo jer ode mi komp pa sam kupio drugi,odmah mi je monitor u kvaru e baksuz ja,sad preko mobitela idem operete mini,ma bar tako,dodao bih da je ono seva cevrljuga takozvana,vele knjige da pjeva kroz nos,to je specificno za tu vrstu,pozdrav prijatelju tebi i svima,fali mi malo sudjelovati na forumu!

    Sponsored content


    Novi stanar :) - Page 2 Empty Re: Novi stanar :)

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 17 svi - 15:14.